Frontale aanval der Noord-Koreanen bij Taejon Gehavend Eist en herrijzend Nijmegen juichten Koninklijk Paar toe Amerikanen en Zuidelijken trekken terug Beurs van Amsterdam Beschermt de reddingsJijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak DINSDAG II JTJLI Vijf tegen één De Noord-Koreaanse troepen voer den vandaag- over de hoofdweg naar Taejon, dc tijdelijke Zuid-Koreaanse hooldstad. een krachtige frontale aanval uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getalssterkte als wat be treft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de minderen wa ren en die zich tegenover de gehele derde Noord-Koreaanse divisie za gen gesteld, moesten, na de gehele nacht en vroege ochtend een zware strijd tc hebben geleverd, terug trek ken. Tegenover elke Amerikaan ston den vijf Noord-Koreanen, terwijl op elke Amerikaanse tank de Noordelij ken er vier hadden. Een in de frontlinie opgestelde Ame rikaanse eenheid leed bij de terugtocht zware verliezen, daar de enige weg waarlangs terug kon worden getrok ken. onder een moorddadig Noord- Koreaans vuur van 2 geweren en ma chinegeweren stond. Later streden de Amerikanen een zware strijd om Tsjotsjiwon. het zeer belangrijke knooppunt van wegen en spoorwegen, dat blijkbaar nog in hun handen is. te behouden. Ten Noord-Oosten van deze voor naamste frontlinie en op een afstand van ongeveer 80 kilometer ten Noord- Oosten vanTaejon, zijn Zuid-Kore aanse troepen opgesteld, die een linie, lopende over Tsjitsjon. Ocmsone en Tsjoengjoc, bezet houden. Deze Zuid-Koreaanse strijdkrachten vallen thans, tengevolge van de zeer krach tige druk, die door de tweede en vijftiende Noord-Koreaanse divisies op hen wordt uitgeoefend, terug. Oifgeveer 40 kilometer meer Oost waarts is de Noord-Koreaanse vijfde divisie in een strijd gewikkeld met de Zuid-Koreaanse troepen te Kadae- Ri. dat circa 15 kilometer ten Noorden van de strategisch belangrijke stad Tanjane ligt Indien de Noord-Korea nen er in zouden slagen Oemsong en Tanjang te veroveren, zouden zij de van vitaal belang zijnde en Oost-West lonende spoorweg, die deze drie steden verbindt, beheersen. AMERIKAANSE BEVOORRADING WORDT MOEILIJKER. De bevoorrading van de vooruitge schoven Amerikaanse troepen werd in daag steeds moeilijker. De vol gaten zittende Zuid-Koreaanse wegen. die. a's gevolg van de slagregens van de na»te moesson, boveftdien nog tot modderpoe len zijn geworden, worden nog co tra omgewoeld door de zware voertuigen, die zich naar de frontlinie bewegen. Een verslaggever, die juist van een oezoek aan het front was teruggekeerd, ver klaarde. dat langs bepaalde w-yen de bermen bezaaid waren met Amerikaanse vrachtauto's en jeeps, die van de mod derige wegen waren afgegleden. VERNIETIGENDE AMERIKA YNSE LUCHTAANVALLEN. Mac-Arthur's hoofdkwartier te Tokio meldt, dat gisteren bijna 300 Ameri kaanse en Australische vliegtuigen In actie waren boven de Westelijke sec tor van het Koreaanse front. Het wa ren de uitgebreidste en meest vernie tigende luchtaanvallen sinds het be gin van de Koreaanse strijd. Zij waren hoofdzakelijk gericht op de Noord-Koreaanse verbindingslinies r.us- sen Seoel en de Westelijke frontlinie, j Australische ,.Mustang"-jagers hebben I een belangrijke 30 km ten Noord- .Ves- I ten van Tsjoengjoe gelegen brug, be schadigd. Amerikaanse bommen .verpers vernielden spoorwegbruggen te Piong- taek en Tsjonan en vernietigden drie bruggen in wegen in het gebied condom Pjoentaek. ..F-80-shooting 9tar"-straalgevfcchts- vliegtuigen van de 5e Amerikaanse iu'ht- machtgroep voerden bijna 200 aanvals- vluchten uit. waarbij zeer grote verlie zen aan Noord-Koreaanse troepen ver- den toegebracht en militaire uitrusting der Noordelijken zwaar werd bescha digd. Men meent dat F-82-Mustangs"-ja gers er in zijn geslaagd een reusacncige i opslagplaats van ammunitie, in de cm- I geving van Tsjonan. in de lucht ie doen vliegen. Het geweld van de veroorzaakte ontploffing was zo hevig dat de op C30 meter hoogte vliegende ..Mustangs" door de schok op en neer werden ge slingerd. NOG GEEN BESLISSENDE ACTIE. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft meegedeeld, dat er nog geen beslissende actie heeft plaatsge vonden tussen Noord- en Zuid-Kore aanse grondeenheden. De Noord-Kore aanse eerste divisie tussen Pvongtaek en Tsjonan blijft druk op de Ameri kaanse bataljons in dat gebied uitoefe nen. Zuid-Koreaanse troepen in de buurt van Tsjoeng-Joe houden goed stand en deden verscheidene aanvallen. De stad Tsjoeng-Joe werd door de Zuid- Korcancn veroverd, maar later weêr door de Noordelijken bezet De Noord- Koreanen rukken thans van Wondjoe in Zuid-Oostelijke richting op naar Tsjets- jon. Tot 10 Juli om 18 uur bedroegen de Amerikaanse verliezen: gesneuveld 27, gewond 94, vermist 245. „Oud-Lelden" wil Mare Mare laten VERZOEK AAN GED. STATEN TOT SCHORSING VAN RAADSBESLUIT. Het bestuur van de vereniging Oud- Leiden". dat zich, zoals bekend, inzake de demping van de Lange Mare in eer ste instantie tot de Gemeenteraad heeft gewend, heeft thans aan de Gedepu teerde Staten van. Zuid-Holland ver zocht te willen bevorderen, dat het be sluit van de Raad der gemeente Lelden tot demping van de Lange Mare wordt geschorst. UITSLAG LUSTRUM-FOTO WEDSTRIJD. Zoals bekend werd ter gelegenheid van de Lustrumfeesten ook een foto-wed strijd gehouden, waarbij men de her komst moest vaststellen .van. 50 jn di verse étalage's uitgestalde foto's,» welke alle betrekking hadden op het Le!dse universitaire leven. Na-dat de goede op lossingen waren uitgezocht, vielen, na loting, de hoofdprijzen ten deel aan: le pr. 100.-) J. Paauw Pieterskerk- koorsteeg 16; 2e pr. (f.75.-) J. W. Vogt, Houtrijkstraat 123, Amsterdam; 3e pr. 'f.50.-) J. stol. Decimastraat 36; 4-> pr. 'f.25.-) mej. G. H. van Lavieren, Witte Singel 6 en 5e pr. (f.25.) mevr Hols- wilder Maarsmanssteeg 5. Bovendien werden 105 troostprijzen toegekend, be staande uit dozen bonbons en waarde bonnen van f. 10.-. In de loop van deze week zullen' de prijzen worden thuisbe zorgd. R.K. E.H.B.O. Als sluitstuk van de E.H.B.O.-examens organiseerde de R.K. E.H.B.O. gister avond in de »Kleine Burcht" (vroeger net Raedthuys) eer, „knalavond", die bijgewoond werd door een grote schare belangstellenden. Zij werden toegespro ken door de voorzitter, de heer Chr. v. d. Meer, die wees op het nut der ver volgcursussen en opwekte deze geregeld by te wonen. Iedere E H.B.O.-er weet, dat juist op deze avonden een band wordt gelegd tussen de E.H.B.O.-ers van de vereniging zelf. maar ook door de samenwerking met de E.H.B.O.-Raad. Na dit min of meei officiële gedeelte volgde de diploma-uitreiking en hier werd de heer J Th Straathof terdege m de bloemetjes gezet voor zijn groot aandeel in de uitbreiding van het ma teriaal. Uit erkentelijkheid daarvoor werd hem een verbandkistje overhan digd. Tot slot was de heer C. Slegtenhorst de tolk van de talrijke cursisten, toen bij de heer Chr. v. d Meer lof toe zwaaide voor het vele werk tijdens deze cursus. Namens de cursisten werd hem een fraai boekwerk overhandigd, ter wijl zijn vrouw een fruitmand in ont vangst mocht nemen. De verdere avond werd gevuld met een prettig programma, geheel door eigen krachten samengesteld, dat ge tuigde van een voortreffelijke clubgeest. De Kindgrkerk ..Nathaniël" uit gaande van de Wijkgemeente Pniël der Ned. Herv. Kerk herdenkt morgen haar 35-jarig bestaan met een feestavond in .Den Burcht" Ds B C. Visser zal het uit muziek en toneel bestaand.- v-r-:.- gramma met een toepasselijk woord in leiden. Diploma-zwemmen door schoolkinderen Meisjes: Leidse Hout: A: Hannie v Vreeden/daal, Rosa de Koning. B: Clasina Leeflang. Hoge Morsweg 12: A: Rietje Sie- ■rat, Trientje Spies. Marry Janssen. Noordeinde 40: B: Greetje Linscho- ten, Henny v Hasendonk, Riekske Huiding, Jopie Blokland, Riekje Kalt- hoff. Noordeinde 1: A. Emmy Ficher, Loes Bakx. Lusbhoflaan 2: A: Joke Vinke, Elly Verplanken. B: Ria Pieters. Hooglandse Kerkgracht* A: Marry Honders, Jeane Jilleba, Jeane Duffels, Hanneke Haantjes, Rini Zaalberg. B: Corrie Steeneveld, Hauna Dijk, Llneke Plu, Annemarie Haantjes. Stadhouderslaan ja: A- Tineke Le pelaar, Loesje v. d. Horst. Ankle Bur gers, Dieneke Sandberg. Kernstraat: A: Elly Regeer, Joke Verhoeven, Annemarie Duyverriian, Roosje Kuperus. B: Nelly Smittenaar, Hanneke Ser- vaas. Lorentzkade: A: Elly Leenen, Anne- lles Aalbersberg, Joke ten Napel. Driftstraat 77: A: Suze Beekman, Gonny Nievaart, Trien Baart, Nelly Gulij. Tinie Ginjaar. B: Annie Meyer, Aukje Burgey, Suze Hansen. Aalmarkt: A: Loesje Abberstee, Greetje Spaarman, Beppie de Tombe. Elly Flippo, Plonie Chrispün, Willy Moonen. Nieke v. Velzen. B: Annie de Tombe, Tineke v. d Meene, Irene Gaykema, Nelly v. d. Velden. Lahgebrug: A: Greetje Devilee, An nie Pommer. B: Corrie Ziegelaar, Jannetje Spijker, Sonja v. Stadcn. Munnikenstraat: B: Annie v. Galen. Netty Sybesma, Willy v. d. Vet, Trudi Houwer. Medusastraat: A: Inneke Schoeman, Corrie Benning, Trudi Nievaart. Hen- drika Olievier. Levendaal (Catharina): A: Ria Hop- pezak, Ria Steenbergen. Henny Steen bergen. Cobie 'Taffijn. Willy v. d. Roe - B: - Anneke Janson, Beb Sprenger. Lorentzkade (Barbara): A: Elly Bo- denstaff. B: Nel Kramer. Hanny Fles, Marry v. d. Meyden. Do de Bree, Trees Paar- denkooper. Willy Bonnet. Zuidsingel: A: Annie Corree, Wiesje Siere, Bep v d. Steen. B: Kea de la Rie. Haarlemmerstraat 32: A: Lies v. d. Zwet, Annie Verhoeven. B- Loesje Devilee, Hanny Franken. Levendaal (Barbara): A- Miny v. Ni el. Inge Nagtegaal, Lenie Uphoff. Marijke Schrier, Elsje Meerpoel, Elsje Niezenbeek. B: Nel Rozier. Ria Pieterse. Duivenbodestraat 11: A: Willy Seller Haarlemmerstraat 32 (Maria): A: Le- ni de Heyden. Loes Dieben. Mary Mol nar. Els de Jong, Sietske Castelein, Jaculline Leenen. B: Maja v. Egmond, Janny Rijnhout. Ed.'th Breedéveld Oude Vest (Theresia): A: Trientje Lafeber, Rietje Levaart, Lina Meertens. B: Lina Noordermeer, Boommarkt: A: Betty Rijsbergen. B- Nelly Baas. Maresingel 54: B: Johanna v Meurs, Rietje Fasseur, Elisabeth Lecuwis. Middelstegracht: A: Annie v. d. Wijn gaard. Caeciliastraat B L. O.: B: Trui v. Bakkum. Nel Belt. Jongens: Leidse Houtschool: A: Piet v d. Broek. Os en PaardenlaanA: Nico Bent veld, Piet Remundt, S.iaak Vinkesteyn. B: Jan Vioen, Jan Parlevliet, Adrle Compier. Kernstraat: A: Koos Mellaart. B Hans Grondel. Reint v Wijland. Hans v. Weizen. Wim v Loon, Eddv v. d Weerthot. Lorentzkade 'Finse): A: Koos de Swart,. Aat Dubbeldam. B: Jan Wijrdeman, Ruud Aalbers berg. Schuttersveld (Mon.>: A: Dirk Vlas veld. Joop de Haas. Tonny Holland. Rijnsbiirgersingel: A- Bram Hemerlk. Jan Doesburg. Henk Plantfeber B: Ton Dekker, Henny Schip aan Boord. Jack Pet. Stadhouderslaan: A: Jan de Bruin. Laurens Bouwman. Hooglandse Kerkgracht: A: Piet Nagtegaal. Jan v. Klaveren. B Wim Eigeman. Chris Matze, Rinus van der Maas, Leendert Neuteboom. Hoge Morsweg: A: Chris Neddcmeier B: Piet Westerhoven. John Derogee. I.' ;ordc:ndc 40: B: Wim Heykoop. Noordeinde 1: A: Barry Louwe. E: Jan Casper Hartman, Willem 100 Ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen naar ons land ZULLEN' VERZORGD EN GEHUISVEST WORDEN DOOR PARTICULIERE INSTELLINGEN Door de grote medewerking van de kerkgenootschappen in ons land en de toestemming der regering, zal er in ons land een 100-tal Ouden van Dagen uit de vluchtelingenkampen worden opgenomen. De kerkgenootschappen garanderen het levensonderhoud dezer ontwortelden en verschaffen een ver blijfplaats in een der tehuizen van de kerkelijke organisaties. DE NEDERLANDSE TAAL IN ZUID-AFRIKA. Bevordering van kennis en gebruik. „Het Nederlands moet niet als een aparte cursus aan de Zuid-Afrikaanse universiteiten en scholen gedoceerd worden, maar als een noodzakelijk en verplicht onderdeel van het onderwijs in Zuid-Afrika". aldus een verslag van een commissie van de Zuid-Afrikaanse academie voor wetenschap en kunst over het Nederlands od de Zuid-Afri kaanse universiteiten en scholen. Ook wordt de wenselijkheid gepo- I neerd om tot een uitwisseling van tijd schriften tussen Afrikaanse en Neder landse scholen over te gaan en, in sa menwerking met de leerstoel voor het Zuid-Afrikaans te Amsterdam, plannen te beramen vooreen intensiever ver spreiding van het Nederlandse boek in de Unie van Zuid-Afrika. DE MOORD OP TAXICHAUFFEUR GLOBUS. Geconcludeerd tot verwerping van beroep. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad jhr mr Van Asch van Wijck heeft heden concludeerd in het cassatie-be roep van H. J. Barendsen, wonende te Hilversum, die wegens moord op de taxi-chauffeur Clobus. gepleegd onder de gemeente 's-Gravenzande op 18 No vember 1947 zowel door de Haagse Rechtbank als in hoger beroep door het Gerechtshof aldaar tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. De conclusie luidde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal op 25 Juli arrest wijzen. ENGELSE JONGEREN NAAR LEIDEN. Onder auspiciën van de Vereniging voor Internationaal Jeugd verkeer, afde ling Leiden komen in de periode van 3—17 Augustus twintig Jongens en meis jes van 13-21 jaar uit Newport (Mon) naar de Sleutelstad. Zij worden in families ondergebracht en maken onder leiding van de gidsen- groep diverse excursies. Er worden nog gastadressen gevraagd om enkele jonge ren onder te brengen. Het secretariaat is gevestigd Plantsoen 25. tel. 26570. Dr A. Th. van Leeuwen die kert geleden afscheid heeft genomen van de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, in verband met zyn benoeming tot do cent aan de Theologische School te Ma- lang, zal zich op 28 Juli met zijn gtzin per m.s. Oranje naar Cairo begeven, om zich aldaar alvorens naar Java te gaan, op de hoogte te stellen van de zen- dingsarbeid. Mej. M. Emkc, employé 3de klasse bij de P.T.T. is met ingang van 1 Aug. a.s. bevorderd tot employé 2de klasse. Aan de besteller 1ste klasse R. de la Rie, Is op zijn verzoek met ingang van 1 October as. eervol ontslag uit de P.T.T.-dienst verleend. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: GMsbertus Johannes, z. van J J. van der Linden en M. van der Mark: Johannes Henricus Gerardus. z. van G. H. J Brand en A. M C. T. van Llemt; Leendert Willem z. van A van der Zeeuw en E Wessellng; Eugenia Johanna Antonla. d. van W. van den Berg en S M. van der Krogt; Maria Elisabeth Catharina. d. van H. A. M. de Vrind en M. C Thoolen; Anna Cornelia Maria. d. van J W. M. Droogh en J. M. van der Kley; Jacobus, z. van J Scheuder en M. Sorlnger; Petronella Annetje. d. van H. L Wedeven en N. Bade; Ursela Ida Monica Klazina. d. van P. A. van Werk hoven en M. T. Montanus; Cornelia Chris tina Afra Gèmma d van N. L. van Pari don en A. C. A. H. Hnverkorn; Angenitha Hendrlka Elizabeth, d. van A J. Poots en J. G M. Rlske; Els Marjan, d. van J. F. L. Fontein en B. Fablus, Bertus, z. van A. Montanje en S de Zwllger; Hyndrlkus Wilhelmus, z. van J. L. M. Mulder en H. W E van den Bos: Leendert Willem, z. van K van der Melj en J. Brak; Mietje, d van W. van Leeuwen en W. S. van der Mark OVERLEDEN: A. Grlekspoor, z. maanden; J. van Rossen, huisvr. van De Graaf. 63 laar: C. van Weerlec. zoon. 28 jaar; M. C. C. J Verbiest, vrouw. 54 Jaar! A. W. den Hoed. huisvr. van Van Iterson, 66 Jaar. W \an- hane. man. 74 Jaar; C. M. Schilt, man. 71 Jaar. GETROUWD: W. F. Favler Jm en J. J. de Jonge Jd: J Kanbier Jm en S. H. Owel Jd; G. P. M. Lampo Jm en C J E. van Rossenberg Jd Pleven Frans minister president De Franse Nationale Vergadering heeft het door René Pleven uiteengezette regeringsprogramma goedgekeurd. Pleven is nu minister-president. PLEVEN'S REGERINGS PROGRAMMA. Pleven heeft vanochtend in de Fran se Nationale vergadering ziin program ma uiteengezet. Pleven behandelde de volgende pun ten: 1. Korea. De Ver. Naties zien zich tegenover een aanval gesteld. Iedere Fransman moet begrijpen dat de vrede wordt bedreigd Eenheid en discipline is. voor het welzijn van het vaderland, geboden. 2. De partijen der zg. ..derde macht" moeten zich weer aaneen scharen. 3. Landsverdediging. In het komen de jaar zal hiervoor tachtig milliard francs meer nodig zijn. Daar de Ver. Naties er nog niet in zijn geslaagd de internationale veiligheid te verzekeren, moeten de democratieën manmoedig de harde noodzaak aanvaarden, dat zij zélf de wapens voor hun verdediging moe ten smeden", verklaarde hij. 4 Indo--China. ..De souvereiniteit van de Staten Cambodja. Laos en Viet nam moet noodzakelijkerwijs ook in het bezit van een strijdmacht tot uiting ko men. Wij zullen, daarin geholpen door de Ver. Staten, voortgaan met de troe pen van deze Indochinese staten t? be wapenen en uit te rusten, opdat zij zo spoedig mogelijk in staat zullen zijn de taak van de handhaving der orde in hun gebieden van ons over te nemen." 5. Het buitenlandse beleid zal geen verandering ondergaan. 6. Het Plan-Schiiman. „Wij zullen met al onze krachten er naar streven een Europese gemeenschap tot stand te brengen. De grote, door het plan-Schu- man gewekte hoop. moet niet ijdel blij ken te zijn". 7 Salarissen ambtenaren en uitkerin gen aan oud-strijders. Hun materiële positie zal worden verbeterd. Hierbij zullen echter de maxima der uitgaven, zoals deze reeds door de nationale ver gadering zijn vastgesteld, niet over schreden mogen worden. 8. Minimumloon. ..Mijn regering zal uiterlijk met ingang van 1 September a.s. een wettelijk minimumloon in voeren" (de socialisten hadden, als voorwaarde voor deelneming aan een regerlng-Plcven, de els gesteld, dat liet wettelijk minimumloon onverwijld zou worden vastgesteld). „Ik wens", aldus Pleven, ,de werken de klassen een zo groot mogelijke "koop kracht te geven, die echter in overeen stemming moet zijn met het handhaven van stabiele prijzen. Zonder deze beperking zouden loons verhogingen niets anders dan een mis plaatste grap ziin. „GENERAL W. C. LANGFITT" GEDEBARKEERD. Om halfdrie vanmiddag meerde het troepentransportschip .General W. O. Langfit't" aan de Javakade te Amster dam. Aan boord van het schip bevon den zich ruim 650 militairen, leden van de Koninklijke Landmacht, Luchtstrijd krachten. Koninklijke Marine en het KNIL. Om ongeveer drie uur begon de de- barkatle. ADVERTENTIE BESTE LIEN, Ik heb zomaar tijd over om ie een brief te schrijven. Weet 1e hoe dat komt? Vroeger had ik héél wat werk om m'n vatenboel aan kant te krijgen, maar tegenwoordig ben ik in een win klaar! En dat vindt mijn man óók gezellig. Ik heb namelijk die nieuwe vloei bare zeep gekocht. Snel staat er op het flesie en die naam zegt alles! Ik stond er zelf van te kijken hoe geweldig dat sop schuimt Alle vette borden (en zelfs een paar waar zure haring op gelegen had) waren in een ommezien schoon Je droogt uit gewoonte af. maar ie kunt het net zo goed laten. Vooral zilver en glaswerk glanzen prachtig met Snel! En 't water en de vaatdoek blijven véél schoner. Het is enorm zuinig en zó sterk, dat je het met druppels moet gebruiken. Probeer Snel ook eens. Vooral jij. met ic grote huishou den. zult er veel gemak van heb ben. Je bent vast en zeker even enthousiast als ik! Das hoor! EMMIE. Uitbreiding Amerikaans leger met 100.000 man? WAAROM HET ZO LANG DUURDE Welingelichte Amerikaans? senatoren verklaarden heden te Washington een opvoering van dc gezamenlijke sterk te der Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man te verwachten, als een c?rste stap om een beslissende overwinning in Korea roog?lUk te maken. De huidige sterkte bedraagt 100.000 man. Dc kosten van deze uitbreiding bedragen in eerste in stantie 350 millioen dollar. Vandaag zullen de hoogste Ameri kaanse militairen, onder leiding van generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, voor de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten verschijnen. Men verwacht, dat zii dus zullen uit een zetten waarom het zo lang heelt geduurd om zoveel zwaar oorlogsmate riaal en manschappen naar Korea to vervoeren als nodig is om de opmars der Noord-Koreaanse troepen tot staan te brengen. Dr WESSELINGS VICE-VOORZITTER INT. ONDERWIJSCONFERENTIE TE GENËVE. Op 5 Juli is te Genève de internatio nale onderwijsconferentie begonnen, uit gaande van de Unesco en van de .Bu reau International de l'Education", wel ke aldaar jaarlijks wordt gehouden. De gedelegeerde van de Nederlandse rege ring dr J. W. Wesselings. raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is tot vice-president van de conferentie gekozen. GRATIE VERLEEND. By K.B. is gratie verleend aan H. Chr. Saatrübe, tot de doodstraf ver- j oordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange I gevangenisstraf. LONDENSE VERVOERSSTAKING TEN EINDE. De niet-officiële staking van 5 500 arbeiders in de voedsel- en vervoers- branche te Londen is ten einde. Op een massavergadering van chauffeurs en arbeiders van de vleesmarkt is be- sioten gehoor te geven aan het advies van de leiders om van heden te mid dernacht af het werk te hervatten. CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE AMBASSADEURS? Vermoedelijk zal binnen enkele we ken te Frankfort een conferentie van Amerikaanse ambassadeurs in West- Europese hoofdsteden worden gehouden. Als voorlopige datum zou 24 Juli zijn vastgesteld Ook de Amerikaanse ambas sadeur te Mockou. admiraal Alan Kirk, zou de vergadering bijwonen. BELGISCH VAKVERBOND GELAST STAKINGEN AF. Naar van dc zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond wordt medege deeld. is op een bijeenkomst van de Waalse afgevaardigden van het A.B. V.V. beslote'n. de voor morgen as voor- i zlene stakingen in Wallonië af te ge- 1 lasten. „Daar de arbeiders geen voor- standers van een beperkte staking zijn". Tijdens deze vergadering werd besloten 1 een algemene staking te beginnen op het ogenblik ..dat de Koning het bewijs zal hebben geleverd, dat hij de waar schuwingen in de wind wil slaan". OEGSTGEEST Geslaagd voor het Zendingsexamen de heer H. L. Beek alhier. VOORSCHOTEN Spoedvergadering Raad VERLICHTING NABIJ VINK SLECHT. Gisteravond kwam de Raad in spoed eisende vergadering bijeen ter behan deling vah het voorstel tot het aan gaan van een geldlening van f400.000 tot dekking van de stichtingskosten van 106 woningen in het plan „Klein Langenhorst". Het voorstel werd z. h. st. aangeno men. Bij de rondvraag vestigde de lieer G. v. d. Hulst de aandacht op de slechte verlichting aan de overweg nabij dc Vink. Het komt meerdere malen per week voor. dat een auto, komende uit dc richting Leiden dc vluchtheuvel zij dc overweg oprijdt en tegen de lichtmast botst. Spr. zou de verlichting naar dc zijkant van de weg gebracht willen zien. De voorzitter zal dit laten onder zoeken. Voor verplaatsing voelde hil echter niet veel omdat zeer waarschlin- liik binnenkort met het leggen van de kabel aan de Rilndilk kan worden be gonnen. waarna de verlichting verbe terd wordt. Als alles gaat zoals is gedacht, brandt deze winter de nieuwe ver lichting aan de Rijndijk. Heybroek, Evert v. d. Bosch, Bert v. d. Knaap, Wim v. d. Steen, Eduard Vermeulen. Langebrug B; Henny Zirkzee, Her- bert Polman, Kees Klaassen, Jan Kors- wagen. Pasteurstraat: B: Henny v. d. Wey- den. Oosterstraat: A; Hans Bink. Potgieterslaan (St. Leonardus): A: Rien Bergers. Paulus van Kempen. B; Tom van Zandwijk. Caeciliastraat R.K.: A: Tom Bik. Robby Heruer. Frits Martijn. B: Henny Kriek Maresingel 54: A: Jan Jongeleen. B: Leo Gijsman. Zuidsingel: A: Plet v. Dam. B: Samuel Holswilder. Middelstegracht: A: Jan Lepoeter. Haarlemmerstraat 240 R.K.: B: Frans Homburg. Franchlmontlaan 20 (Don Bosco)A' Hein Fles. B: Mathtieu v. Noort, Jan Oomers. Piet Janson. Rapenburg 48: Leo v. Kino, Peter Menken. B: Cornelus de Cler. Cornelis de Groot. Wilhelmus v. d. Berg. Caeciliastraat 65a: B.L.O.: A: Hen- drikus Doorneveld. Javastraat: A: Henk v. Munsteren. Driftstraat 77: A: Wim Meyer, Adrle v d. Broek. B: Joni v. d. Wijngaard. Albert Jesse. Pelikaanstraat 20 B.L.O.: A: Kok Verbruggen. B: Rudi Kuijper, Wim Zwetsloot Medusastraat: B: Cor Baart, Kees Beusekom, Henny Jansen, Lons Erades Jan Stadt. Tocht door Gelderland hedenochtend voortgezet Vanmorgen begon het Koninklijk Paar de tweede dag van zijn tocht door Gelderland met een bezoek aan Eist. Bij Elden stonden op de oude Rijksweg de schoolkinderen van dit dorp en omge ving opgesteld. Zij brachten de Ko ningin en Prins een enthousiaste groet. Langzaam rijdende werd de hulde van dit zo zwaar gehavende dorp in ont vangst genomen. Bij de ingang van het dorp Eist was een ereboog met eenvoudige versiering aangebracht met het opschrift: „Fruit- centrum Eist". De Elster Rijvereniging stond opgesteld. De burgemeester van Eist, zijn beide wethouders, de ge meentesecretaris en de voorzitter van het Oranje-comité heetten het Konink lijk Paar welkom. Ook werden enige mandjes Betuwse meikersen en ander fruit voor de vier Prinsessen aangeboden. In Eist duurde het oponthoud slechts kort. Vandaar vertrok men naar Nijmegen. Langs de weg naar Nijmegen waren overal bloemperken aangebracht. Om half tien arriveerde het Konink lijk Echtpaar op de Waalbrug bij Nij megen, waar burgemeester mr Ch. Hus- tinx ter verwelkoming aanwezig was. De Koninklijke Mannenzangvereniging zong het Wilhelmus. Onder daverende toejuichingen van duizenden en duizen den met wapperende oranje vlaggetjes reed het Koninklijk Paar met gevolg over het Keizer Lodewijkplein, de Ca- nisius- en de Oranjesingel door de ver sierde binnenstad naar het raadhuis. Hier inspecteerde H.M. een erewacht der luchtvaarttroepen. De burgemeester sprak hier de hoge gasten toe en herinnerde an het bezoek van H.M. in 1945 toen Nijmegen groten deels verwoest was. Hij wees er voorts op, hoe reeds in de 18e eeuw de telgen van het Oranjehuis hun toevlucht zochten in moeilijke da gen op het Valkhof te Nijmegen. Toen toonde Nijmegen reeds haar trouw aan het Koninklijk Huis. Als herinnering bood spreker H.M. een middeleeuwse zilveren suikerstrooier'aan. Vervolgens werden verschillende autoriteiten uit het geestelijke, burgerlijke en militaire leven aan H.M. voorgesteld, waaronder ook 15 afgevaardigden met hun vrou wen van de Nijmeegse arbeiderswereld. „Marieken van Nieumeghen" vertolkte de aanhankelijkheid van het Nijmeegse volk. Na deze ontvangst, maakte het Hoge Paar een tocht door de oude en nieuwe stad. De bevolking was zeer enthousiast en tienduizenden stonden langs de weg. Omstreeks 11.00 uur ver lieten de gasten de stad aan de West kant. Toen zij de grens der gemeente naderden werden duizenden postduiven losgelaten als laatste groet. Het daaropvolgend bezoek aan Beu- ningen is begunstigd door vrij goed weer. Het was droog en de vlaggen wapperden feestelijk. H.M. de Koningin uitte tegenover burgemeester mr Ge- rardts haar bijzondere waardering voor de versiering en voor de reidansen der kinderen. Zij was zeer erkentelijk voor het aangeboden fruit en Prins Berrihard legde bijzondere interesse aan dc dag j voor het geschenk der gemeente, een I lichtkroon zijnde een kopij van de Piet Hein. In Ewijk stonden de Kath. padvinsters van geheel Maas en Waal opgesteld. ENTHOUSIAST TIEL IN DRUILERIGE REGEN. Om Tiel te bereiken moest de Waal worden overgestoken. De Koninklijke stoet maakte gebruik van de veerpont .Prinses Juliana", voor deze gelegen heid versierd met vlaggen en wimpels. Het eens zo zwaar geteisterde Tiel bood, van de Waal gezien een feestelijk aan zien. hoewel tie St. Maartenskerk nog herinnerde aan bange dagen, die de be volking hier had meegemaakt. Het was jammer, dat de feestelijke ontvangst hierdoor en door het druilerige weer niet geheel tot zijn recht kwam Ondanks dit was er een groot enthousiasme van duizenden kinderen en ouderen. Toen de boot aan de Tielse zijde meerde wer den de hoge gasten aan de kade be groet door burgemeester Cambier van Nooten. die de wethouders en raadsle den aan H.M. voorstelde. De Tielse schooljeugd had zich ver dienstelijk gemaakt door het vervaar digen van kunstrozen, die een baldakijn vormden boven de Veerweg. Het bezoek aan Tiel gold in hoofdzaak- de jamfa- briek van de Maatschappy De Betuwe. Dinsdag 11 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers Ned. '48 31/4 Investeringscert. 3: Ned. p. 1962 4 m.b. Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Kolon. Bank N. Ind. H.Bank Ned. Handelmij. A.K.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Dell-Bat. Rubber Holl. Amer. lijp Kon Ned. Stoombo Ned. Scheepv. Un H.V.A Jav.a Quit Deli Bat. Ml) DelJ Mij Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 101 Den Haag 1947 I 3 101% R'dam 37 I III 8% lOl Industr Obligaties Lever's Zeep My 316 102% Kon. Petr. My 103% koers v. heden 10012 10012 98% 98% 97 Va 97% 99% 99 3 99% 99% 95 Va 95% 98A 98,V AANDELEN 57% 56 91V4 90% 144% 144 168 ¥4 169% 197% 196 VI 225 222 135 y4 137 260 259% 125% 124' H 99% 96'i 141 142 t 128 Va 119*8 e 127 128*4 119% 115% 60% 59 95% 96% 112%exd. 112%, 96%* 97 BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 11 Juli. Wat dc opening vandaag prijshou dend, een lichte afbrokkeling der koer sen bleek weer eens het onvermijdelijk gevolg van de geringe activiteit tc zijn. Kon. Olie sloot 1 punt lager op 259. Philip moest de gisteren behaalde winst van driepunten geheel prijsgeven. Uni lever noteerde ruim een punt lager, Aku daarentegen was een punt hoge- Hoogovens werden geadviseerd op 135 tegen gisteren 140. Dit fonds heeft sinds de plannen tot uitbreiding der Neder landse zware staalindustrie enige maan den bekend zijn, een aanzienlijk verlies geboekt. De Scheepvaartmarkt was vrij goed prijshoudend. Scheepvaart Unies her stelden zich van het gisteren geleden verlies. De cultuurmarkt was uiterst stil. Am sterdam Rubber kon de gisteren behaal de winst niet behouden. De slotnote-, ring was 124 (125 1/4). Aandelen HVA zagen zich ruim vier punten ontgaan, Deli Mij. bleef goed op peil. Certifica ten Javasche bank golden vandar- 105, ex 15 dividend in Indonesisch Crt hetgeen neerkomt op 5 r' Ned. Crt. De notering was gisteren 113, zodat een verlies van 3 punten werd geleden. De beleggingsmarkt was een fractie lager. De Amerikaanse sector toonde geen vermeldenswaardige verschillen. 100% .101%. 102% 103 Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen 158 163% 157% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. Rott. Droogd. Mij Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Bom. Sum. H. Mij <,*-/« Internatio 143% Albert Heyn 185 Ned. My Walv. Vrt Spoorwegen Deli Spoorw. Mij Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 294% 270% 176% 91% 85% 28 157% 163 158 295 178% 90% 85*; 29 2 42 va 29!ü 42% Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V K. 10/7 Holl. Constructie217 Int.- Kunststoft Ind. 92% 90GL Kon Ned. Edelmet. 81 Pref. w.a. Idem 88 Kon Ned. Grofsm... 115 114% GL Textiel Gebr v Wijk 136 G B 137»/4 Leidsche Wolspinn 182 183 Tleleman en Dros 90% 90% Ver. Touwfabrleken 125 GB 129 Pref. Idem 128 128% Lahad DatuCult.mij 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3