Noord Koreanen rukken nog steeds voorwaarts Afgesneden Amerikaanse 1 ratal jon meldde zich weer Russische Jak-9 vliegtuigen in de strijd WEERBERICHT [nuk Hulde aan Prins Karei werd anli-Leopoldislisdie manifeslalie 89ste Jaargang MAANDAG 10 JULI 1950 No. 27044 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 TSJOTSJIWON VEROVERD. Gisteravond laat hebben de Noord-Koreaanse troepen te Tsjotsjlwon (30 K.M. ten Noorden van Tacjon, de voorlopige hoofdstad van Zuid-Korea be- r?itk. Door hun opmars kwamen de N oord-Koreanen 115 kilometer ten Zuiden van Seoel en 30 kilometer ten Zuiden van het door hen veroverde Tsjonan, in de buurt waarvan een Amerikaans bataljon van ongeveer 500 man was afgesneden. Dit bataljon is thans echter door de eerste Noord-Koreaansc divisie heen gebroken, aldus het hoofdkwartier van MacArthur. Het bataljon heeft zich „in gocd2 conditie" weer by andere onderdelen van het regiment aangesloten. Dc krachtsverhouding tussen de Noord-Koreaanse divisie en het bataljon was als 10 1, aldus deze bekendmaking. De Noord-Koreanen konden voorwaarts trekken, en rukten ook de stad Tsjo- noci, 16 kilometer ten Zuiden van Tsjonan binnen, ondanks het feit, dat 40 van hun tanks werden vernietigd. In een communiqué van Mac Arthur wordt o.a. gemeld, dat „dc stuwkracht van het vijandelijk offensief niet gebroken is". Daarentegen zegt hij ook, dat bijna een geheel Noord-Koreaans bataljon cn zes tanks door vliegtuigen waren vernietigd. ZUID-KOREAANSE TEGEN AANVALLEN. In bet communiqué wordt voorts ge zegd, dat in het gebied van Ocmsong- Tsjocngdjoe tegenaanvallen door do 1 Zuid-Koreanen zijn gedaan, waardoor 1 dc opmars van de tegenstanders, die een krachtige flankaanval deden op de Amerikaanse troepen ten zuiden van Tsjonan, tijdelijk tot staan werd gebracht. Intussen gaat de strijd uit de lucht en van de marine tegen de Noordelijken onverminderd voort. Tijdens een be schieting van Yangyang, juist ten Noor den van de 38e breedtegraad, werd een Brits oorlogsschip getroffen door 75 m m. vuur van kustbatterijen. Vijandelijke pantserversterkingen wer den waargenomen op weg naar Pjong- taek. Luchtdoelgeschut werd ten Noord- Oosten van Ansong, 15 k m. ten Oosten van Pjongtaek, in stelling gebracht. Noord-Koreaanse troepenbewegingen werden ook waargenomen ten zuiden \an Ansong, aldus het communiqué. Het vervolgt, dat Noord-Koreaanse troepen liun druk naar het Zuiden voortzetten. In het gebied van Pjong taek en Ansong zetten de vijandelijke troepen hun aanvallen voort uit het Noorden en Oosten, waarbij de eerste, dprde en vierde divisie de aanval&spit- sen vormden. Radio-Peking zond gisteravond een Noord-Koreaans legerbericht uit, waar in gemeld wordt, dat Noord-Koreaanse troepen „vele Amerikaanse soldaten en uitrusting" in handen kregen „toen de Amerikanen op 6 Juli in het gebied van Ansong op de vlucht gedreven werden" Ansong ligt ongeveer 16 k.m. ten Oosten van Pjongtaek. dat aan de hoofdweg ligt ongeveer 65 k.m. ten Noorden van de tijdelijke Zuid-Ko- reaanse hoofdstad Taedjon Het Noord-Koreaanse legerbericht zezt verder, dat Noord-Koreaanse troe pen de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen in de provincies Kangwoen en Twoengtsjioeng achtervolgden. AANVAL MET „REUZENFORTEN" Een luchtaanval der Amerikanen, waarbij zes gevechtswagens en bijna een geheel bataljon der noordelijken buiten gevecht werden gesteld, werd uitgevoerd door Amerikaanse vliegen de reuzenforten, die door jachtvlieg tuigen werden vergezeld. In Ameri kaanse legerkringen beschouwt men deze aanval als de „meest geslaagde actie in de lucht van de veldtocht in Korea". Gisteren was het, voor het eerst sinds verscheidene dagen, helder weer. Britse cn Amerikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen maakten hier onmiddellijk gebruik van en zij waren de gehele dag in actie. Australische en Amerikaanse jachtvliegtuigen en bommenwerpers vielen doelen aan weerszijden van de 38ste breedtegraad aan, zonder bestrij ding van Noord-Koreaanse vliegtuigen of luchtdoelartillerie te ondervinden. In de nacht van Zaterdag op Zondag vochten de hevig belaagde Amerikaanse troepen ruim 150 kilometer ten Zuiden van de grens van de 38ste breedtegraad. Dc Amerikaanse infanterie, die zich ge steld ziet tegenover een reusachtige Noord-Koreaanse meerderheid, heeft sinds Woensdag j.l. moeten terugtrek ken, waarbij wanhopige achterhoede gevechten werden geleverd. De enige natuurlijke verdedigings linie ten Noorden van de tijdelijke Zuïd- Koreaanse hoofdstad Taedjon wordt tlians door de Koemrivier gevormd. AMERIKAANSE TEKORTEN. Te Tokio is men algemeen van me ning, dat de Amerikaanse troepen die nog steeds een tekort hebben aan geveehts- cn pantserwagens, noodza kelijk dc opmars der talrijker Noord- Koreaanse troepen, die worden vooraf gegaan door een voorhoede van ge pantserde voertuigen, tot staan te brengen, in het beste geval slechts WISSELEND WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond; Vanavond en vannacht opklaringen, morgen weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige, af en toe krachtige wind tus sen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 11 JULI. Zon op. 4.32 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 0.55 uur; onder: 18.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.37 en 12.39 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's een vertragend gevecht kunnen leve ren. totdat er voldoende manschappen cn pantservoertuigen zyn aangevoerd om een Amerikaanse tegenaanval mo- j gelijk te maken. Gisteren werden voortdurend verster- I kingen naar de gevechtslinie gevoerd, alhoewel dit niet zonder moeilijkheden gepaard ging. Het is in het bergachtige Zuid-Korea, waar, tengevolge van de slechte vliegtuigen voor vrachtvervoer, kaanse luchtstrijdkrachten in Korea zijn 33 tanks vernield cn 13 bescha digd bij gisteren verrichte aanvallen op Noordkoreaanse grondstrijdkrach ten. Het 20ste luchtlegcr vernielde voorts 69 vrachtwagens en beschadig de er 49. Ook werden veel installaties en uitrusting van de Noordelijken ver nield. De beschietingen, uitgevoerd in sa menwerking met Australische Mustang- vliegtuigen, hadden veel succes als ge volg van een betere coördinatie tussen lucht- en grondstrijdkrachten. Bij de luchtaanvallen van gisteren gin gen geen Amerikaanse vliegtuigen verlo ren. 2 Straaljagers werden beschadigd. Het afweervuur van de Noord-Korea nen was zwak en de gohele Zondag ont moette men geen vliegtuigen der tegen standers. Het offensief in de lucht stelt de Noordelijke strijdkrachten voor een ernstig bevoorradingsprobleem, aldus het communiqué. DE „JAMAICA" GETROFFEN. Door de Britse admiraliteit is gister avond te Londen bekendgemaakt dat de Britse kruiser „Jamaica" door een gra naat van het Noordkoreaanse kustge- schut werd getroffen, terwijl de oor logsbodem deel nam aan een beschie ting van de Koreaanse kust. Vijf opva renden werden op slag gedood, terwijl een zesde later aan zijn verwondingen overleed. Drie andere leden van de be- manning zijn gewond. Er werd geen i materiële schade aangericht. V. N.-COMMISSIE NAAR POESAN. Volgens een te Lake Success ontvan gen bericht uit Tokio zal de V.N.-com- missie voor Korea haar hoofdkwartier te Poesan vestigen. Mac Arthur krijgt versterkingen OVERSCHAKELING OP OORLOGS PRODUCTIE. Het Amerikaanse Ministerie van Landsverdediging heeft bekend ge maakt, dat dc tweede divisie infante rie en „verscheidene in het verband der divisie opererende eenheden" op dracht hebben gekregen zich gereed te houden voor vertrek naar het Verre Oosten in de naaste toekomst. Deze divisie behoorde tot de zesde Amerikaanse legergroep, waarvan hel hoofdkwartier zich te San Francisco bevindt. Aan een eenheid luchtdoel- artillerie van het zesde leger en aan eenzelfde eenheid van het vierde leger is reeds dezelfde mededeling gedaan. V •- Het Amerikaanse leger heeft vastge steld, dat de toekomstige status van fa brieken die gemakkelijk kunnen over schakelen op oorlogsproductie, voortaan tot de categorie „geheim" gerekend zul len worden, wat de berichtgeving be treft. Op een conferentie van de afdeling .industriële plannen' van het lucht- vaartmaterleel op de luchtvaartbasis Wright-Patterson te Dayton (Ohio) werd bekend gemaakt, dat het overscha kelen van veel Industrie-fabrieken naar oorlogsproductie voor de luchtmacht even weinig seconden vergt als he; over brengen van een telexbericht. Op drachten tot dit overschakelen zijn reeds opgesteld. De betrokken industrieën hebben de vereiste richtlijnen reeds in handen. Luchtbrug AmerikaVerre Oosten Door de oorlog op Korea is een reus achtige luchtbrug tussen Amerika en het Verre Oosten ontstaan. De gewapen de diensten der Ver. Staten hebben na melijk faciliteiten van alle grote lucht vaartmaatschappijen gecharterd, die diensten over de Stille Oceaan onder houden, dit om te helpen oorlogsvoorra- den en militairen over te brengen. Het militaire apparaat heeft" op deze wijze zeven grote burgerluchtvaartmaat schappijen van de Westkust aan zich gebonden. De Pan-American, een der maatschap pijen die aan de luchtbrug gaan deel nemen. heeft bekend dat het normale passagiersvervoer doorgang kan vinclen, Noord-Korea confiskeert Amerikaans landbezit Het Sovjet Persbureau Tass meldt uit de Noord-Koreaanse hoofdstad, dat de autoriteiten daar verklaard hebben alle landbezit van de „Amerikaanse imperia listen in Zuid-Korea te zullen confis- keren. Ook erfpachtovereenkomsten zou- den ongeldig worden verklaard en er zou geen vergoeding worden gegeven. Het land zou dan verdeeld worden on der de kleine boeren en de landarbei ders. De belasting zou aanzienlijk ver laagd worden „ten einde de levensstan daard te verhogen". Sovjet-Unie wijst bijna onmogelijk de troepen vanuit de lucht te bevoorraden. Niettemin werden steeds weer Ame rikaanse manschappen cn voorraden naar de gevechtslinie gebracht. Ge vechtswagens, artillerie, ammunitie en vrachtauto's met voorraden trekken in lange colonnes langzaam in Noordelijke richting. Met militaire goederen beladen treinen lossen hun van vitaal belang zijnde vrachten in de buurt van het front. NIEUWE TACTIEK MET „NAPALM "-BOMMEN. De Amerikaanse luchtmacht heeft melding" gemaakt van de eerste offi ciële bekendmaking, dat thans ook in Rusland vervaardigde toestellen van het type Jak-9 door de Noord-Kore aanse strijdkrachten gebruikt worden. De Jak 9 is een nieuwere cn snellere versie van de Jak-3. Dit laatste toestel werd voordien bü de meeste lucht aanvallen der Noord-Koreanen ge bruikt. De Amerikaanse luchtmacht schijnt een nieuwe tactiek toe te passen voor de vernieling van vijandelijke pantser wagens. In plaats van ze eenvoudig met bommen te bestoken, waarbij de kans op voltreffers niet erg groot is, zouden de Amerikanen rond hun doelwitten bommen, z.g. na-palm-bommen, werpen gevuld met benzine, verdicht tot een soort gelei, waardoor dc tanks met een vuurgordel omgeven worden. Deze nieuwe methode zou reeds goede resul taten hebben opgeleverd en sedert het begin van de operaties zouden op deze wijze reeds 60 tot 100 Noord-Koreaanse tanks buiten gevecht zijn gesteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft vandaag medegedeeld, dat „napalm een gelei-achtigc substantie is, die in speciale tanks door vliegtuigen wordt uitgeworpen en die ontploft cn in brand vliegt bij aanraking met de grond Volgens Reuter heeft het Noord- Korcaanse hoofdkwartier melding ge maakt van de gevangenneming van 60 Amerikaanse officieren en manschap pen en het neerschieten van 12 vlieg tuigen. w.o. bommenwerpers van het type B-29. Deze bekendmaking werd door het Russische persbureau Tass uitgezonden. SUCCESVOL AMERIKAANS LUCHTOFFENSIEF. Volgens een vandaag te Tokio uitge geven communiqué van de Amen- VAN NUL EN GENER WAARDE Jakob Kaiser Westduits minister voor zaken betreffende geheel Duitsland heeft gisteren in een toespraak te Ber lijn om. verklaard: „Het Oost-Duits- Peoise verdrag, waarin de Oder-Neisse- -r. de permanente grens van Oost- Duits'?, nd wórdt afgekondigd, is van nul en gener waardl". Deze foto toon Zuid-Koreanen in 1948, met het enige wapen, dat hun in die tijd was toegestaan te dragen: de speer. Pas nadat Korea's onafhanke lijkheid was erkend, konden de Zuid- Koreanen zich in het gebruik van vuur wapenen oefenen. Mac. Arthur U.N.O.-bevelhebber President Truman heeft generaal Douglas MacArthur benoemd tot op perbevelhebber der UNO-politiemacht voor de strijd op Korea. Hij heeft te vens MacArthur opdracht gegeven de vlag der UNO te voeren. Triëstnota af De Sovjet-Unie heeft Zaterdag een nota van de VS.. Engeland en Frank rijk dd. 15 Juni over Triest van de hand gewezen. De Sovjet-regering be schuldigt er de Westelijke mogendhe den opnieuw van. dat zij de bepalin gen van het vredesverdrag met Italië betreffende Triëst niet willen uitvoe ren. Zij herhaalt haar standpunt, dat in een nota van 20 April is kenbaar ge maakt. In die nota werden zes eisen gesteld, w.o. terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Triëst. Frans vliegtuig neergestort bij Casablanca 20 INZITTENDEN GEDOOD. 20 personen zijn om het leven geko men en n^gen liepen ernstige brand wonden op, doordat een Frans vlieg tuig gisteren nabij Casablanca neer stortte. Het toestel, dat naar Dakar zou gaan. was pas opgestegen van het vliegveld nabij Casablanca, toen een van zijn motoren in brand geraakte. Het stortte neer in een steengroeve en de met 4 koppen bestaande bemanning werd ge dood. De passagiers bezaten alle de Franse nationaliteit. Aardbeving teistert Columbia TALRIJKE DODEN EN ZWARE SCHADE. Zaterdagavond heeft een aardbeving een dorp in het Noorden van dc pro vincie Santander gedeeltelijk ver woest. 123 personen kwamen om het leven. Men vermoedt, dat het epicen trum van de beving bij Cucuta lag. Uit deze plaats, die vlak bij de Vene zolaanse grens is gelegen, werd be richt, dat 21 krachtige schokken zich voorgedaan hebben. Te CücitïUa vielen 40 doden en wer den bijna alle huizen verwoest. Te Bar- rientos kwamen drie personen om het leven, te Quebradamonda vijf, te Mon- tecristo vijf. Artsen en verpleegsters zijn per vlieg tuig naar de plaats van de ramp ver trokken. Voedsel, geneesmiddelen en kleren worden naar de getroffen dorpen vervoerd. De telefoon- en telegraafver bindingen met Bogota zijn%verbroken. Het is nog niet mogelijk de schade te schatten. Het dorp Arboledas zou het ergst ge troffen zijn; 70 personen kwamen daar om het leven. BRITSE OORLOGSSCHEPEN NAAR SCAPA FLOW. Het Engelse vliegdekschip ..Vengean ce", een kruiser, vijf torpedojagers en een fregat, zijn de basis Scapa Flow, in het Noorden van Schotland binnenge lopen. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat dit de belangrijkste concentratie van oorlogsschepen is. sedert de oorlcg op deze basis. President Truman (op de rug gezien) tijdens zijn toespraak, welke hij dezer dagen hield tot een aantal studenten, die hij in het Witte Huis te Washing ton ontving. Hij zeide o.m. dat de regering niet ,,een ontastbaar iets" was. ,,Het is, wat wij er van maken". Een .bureaucraat" omschreef hij als een man of een vrouw, die voor de regering werkt in een baantje, dat iemand anders begeert. In een verklaring zegt president Tru man, dat de beide opdrachten gegeven zijn in overeenstemming met de reso lutie van de Veiligheidsraad, welke de V.S. machtigt een verenigd commando in Korea te vestigen, een opperbevel hebber te benoemen en de vlag der V.N. te gebruiken. Goedkeuring gemeenschappelijk opperbevel De Noorse, Amerikaanse, Britse, Australische, Nieuw-Zeeland&e, Ne derlandse, Thallandse en Deense af gevaardigden der V. N. hebben hun goedkeuring gehecht aan de beslis sing van de Veiligheidsraad tot op richting van een gemeenschappelijk opperbevel voor dc strijdkrachten der V. N„ die Zuid-Korea hulp verlenen. Zij wezen er op, dat deze beslissing het noodzakelijk en logisch gevolg is van de vroeger genomen beslissingen en hebben dt hoop uitgesproken, dat het Koreaanse cor.-flict tot Korea zal kun nen benerkt worden. Mexico. Transjordanië en Irak heb- t en gisteren aan de V.N. hun antwoord gezonden met betrekking tbt de beslis sing van de Veiligheidsraad, waarbij aan dt Staten-leden der V.N aanbevo len werd, hulp te verlenen aan Zuid- Korea. Mexico, alsook Transjordanië hebben verklaard deze beslissing te steunen, terwijl Irak de desbetreffende medede ling van de secretaris-generaal der V.N. voor kennisgeving heeft aangeno men. Transjordanië, dat geen lid is van de V.N., is het eerste land van de Arabische Liga, dat zich uitgesproken heeft voor de resolutie van de Veilig heidsraad. Alleen deelneming van linkse groeperingen Duizenden Belgen hebben Zaterdag middag te Brussel deelgenomen aan de huidebetoging ter ere van Prins Karei. Hoewel de organisatoren cr de nadruk op hadden gelegd, dal deze een nationaal karakter zou dragen, stond de betoging duidelijk in het teken van liet anti-Leopoldisme en anti-clericalisme. Er namen slechts linkse groeperin gen aan deel. Met Spaak en alle kopstukken van de socialistische partij aan het hoofd trok een optocht van naar schatting 100.000 personen naar de Grote Markt. Ook de communisten namen aan de optocht deel doch zij hadden zich in een g:oep afgezonderd van liberalen en socialisten. In de stoet werden afbeel dingen meegedragen van de Prins Re gent, koningin Astrid en Koning Al- bert. Op weg naar de Grote Markt klon ken kreten op van „Leve de Prins- Regent" en werden de socialistische leiders luide toegejuicht. In de optocht werden borden meege dragen met het opschrift: „Wallonië brengt hulde aan de Prins-Regent" en „hulde aan de Prins-Regent onder wiens leiding het land tot bloei is ge bracht". Toen de menigte zich op de Grote Markt verzameld had, werd het anti- clericale lied ,.A bas les calottins" aan geheven en klonken uitroepen: weg met Leopold". Op de Grote Markt voerden achter eenvolgens prof Gregoire, Louis Major voorzitter van het Algemeen Belgisch Vakverbond, de libPrale oud-minister Buisseret en Paul Henri Spaak heT woord. Spaak verklaarde, dat dc manifesta tie als een waarschuwing is bedoeld aan het adres van de C.V.P.. „Wij zullen in dit land nimmer de oplos sing accepteren, die de C.V.P. ons wil opdringen", zo zeide by o.a. Tenslotte las Spaak een telegram voor aan de Prins Regent, waarin wordt ver klaard, dat tienduizenden Belgen hem hulde brengen voor het feit, dat hij tijdens de Duitse bezetting i?der contact met dc vijand heeft gemeden en dc gevaren van de ondergrondse strijd heeft verkozen boven een vrij willige gevangenschap. Prins Karei, liet zich tijdens de beto ging niet zien. Hij verblijft op zijn bui ten te Raversijde aan de Vlaamse kust tussen Oostende en Middelkerke. KONING WORDT PLECHTIG ONTVANGEN. Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenmorgen: Naar yvy van een vooraanstaande per soonlijkheid uit Belgische regerings kringen vernemen, zal Koning Leo pold niet „incognito" naar Brussel terugkeren, maar door dc regering en legerleiding op plechtige wyze wor den verwelkomd. Op het vliegveld zullen de ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken, omringd door alle generaals en door de legerleiding die met Koning Leopold dc veldtocht van 1940 meemaakte, aanwezig zyn, evenals talrijke militaire detachemen ten met muziekcorpsen. Vrijmaking Inter-Europese handel De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking heeft te Londen bekend gemaakt, dat de«raad van de OEES een besluit heeft goedgekeurd, houdende dat ten minste 60van de intereuropese particuliere handel bin nen 15 dagen na de ondertekening van de Europese betalingsovereenkomst moet zijn vrijgemaakt. Deskundigen stellen thans de defini tieve overeenkomst op, die binnen en kele weken getekend kan worden. Coalitiepartijen winnen verkiezingen in Sleeswijk-Holstein GEEN ZETEL VOOR DE 1 COMMUNISTEN. In Sleeswijk-Holstein (Britse bezet tingszone van Duitsland), Noorde lijkste en meest verarmde Westduitse staat, werden gisteren verkiezingen gehouden voor een nieuwe volksver tegenwoordiging. Zij eindigden met een tweede over winning in dit jaar van Adenauers party in samenwerking met de beide coalitiepartijen. Drie weken geleden behaalde dit blok een aanzienlijke winst in Noord-Rynland-Westfalen. De uitslag was als volgt: Sociaal-Democraten 19 zetels (voor hen 43; Christen-Democraten 16 (21); VluchtelingenpartiJ 15: Vrije Democra ten (liberalen) 8; Duitse Partij 7; Zuid- sleeswijkse bond 4 (5). De communisten en de uiterst reoht- se partijen kregen geen zetel in het nieuwe parlement. De stemverhouding was volgens de officiële voorlopige telling: Sociaal-Democraten 360.246 stemmen <27.5 'r)\ Christen-Democraten 258.781 stemmen (19.7 In). Pleven aanvaardt Kabinets opdracht REEDS OVEREENSTEMMING MET SOCIALISTEN. René Pleven heeft de functie van aangewezen premier aanvaard. HU zal morgen voor de Nationale Verga dering verschijnen voor de stemming over de investituur. In politieke kringen wordt het j zeer waarschijnlijk geacht, dat Ple- ven deze stemming zal winnen. In I dat geval is hij voornemens een coa litiekabinet te vormen van socialisten voiksrcpublikeinen, radicalen. zyn eigen radicaal-gezinde groep en ge matigden. De deelneming der volksrepublikei nen aan een regering wordt zo goed als zeker geacht. De socialisten, die besloten hebben voor Pleven te stem men als aangewezen premier, hebben I wat deelneming aan een regering be- treft nog eeen beslissing genomen. Tus sen Pleven en de socialisten is over eenstemming bereikt over de kwestie der verhoging van de ambtenaren salarissen. die de regering Bidaulttwee weken geleden ten val bracht, en ook over de kwestie van hogere pensioenen voor oud-gedienden. Men moet nog tot een accoord komen over het wette lijke minimumloon dat de socialisten tot 16.000 francs per maand voor Pa rijs wensen te zien verhoogd. KANSEN STAAN „FIFTY- FIFTY". Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: De volgende troeven heeft Pleven in handen: 1. de sympathie, die hij op bijna alle banken geniet en de erkenning van zyn bekwaamheden als een der wei nige waardevolle parlementariërs, die de Republiek heeft opgeleverd; 2. zijn Bretonse vasthoudendheid, en dito diplomatic; 3. het feit, dat de pogingen van Mollet in zover met succes zyn bekroond, dat nog vanmiddag een socialistische partijcongres byeenkomt om tc over- j leggen of leden van de S.F.I.O. In den vervolge weer aan een regeringstafel mogen zitten. I Vannacht was men in politieke krin geen algemeen van ooi-deel. dat de kan sen: oppositie of samenwerking, thans ongeveer ..fifty-fifty" stonden. En dat onder die omstandigheden het congres de beslissing mogelijk weer in handen van het partijbestuur zou leggen. Omdat in die instantie echter een meerderheid voor deelneming bestaat, zal het daar uiteindelijk dus wel van komen. MINDER UNCI-VVAARNEMÊRS. De UNO commissie voor Indonesië heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Augustus het aantal te harer be schikking staande militaire waarnemeis van 35 tot 20 zal worden ingekrompen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1