DIENEN Voorzieningen ten behoeve der gerepatrieerde!! STADSNIEUWS Marktpositie verse vis zeer labiel Met een enkel woord ZATERDAG 8 JULI De Europese Betalingsunie een feit Op een persconferentie verklaarde minister Stikker: „De overeenkomst over 6e Europese Betalingsunie is niet al leen een technische oplossing maar ook een gebeurtenis van zeer groot politiek belang. Op dit ogenblik, nu de wereld zich voor grote internationale moeilijk heden geplaatst ziet, heeft de eenstem migheid, waarmede deze overeenkomst tot stand is gekomen, opnieuw doen zien, hoe door de goede wil van 18 lan den in een zo ingewikkelde zaak als de betalingsunie een democratische unie tot stand kan komen". Over de genomen beslissingen nog het volgende Amerika zal een werkfonds van dol lars verschaffen, dat gekoppeld is aan het plan-Marshall. Het doel van de unie is in West-Europa en de van dat werelddeel afhankelijke gebieden een multi-lateraal betalingsstelsel te verze keren. Alle bilaterale overschotten en nadelige saldi tussen bepaalde aange sloten landen zullen verrekend worden via een soort clearlngbureau. zodat elk land tenslotte een netto debet of credit positie zal hebben tegenover alle an dere landen tezamen. Deze netto-posi ties zullen worden afgewikkeld dooreen combinatie van credieten en betalingen in goud. Aan elk land zal een quotum gegeven worden binnen hetwelk zijn overschot of nadelig saldo zal worden afgewikkeld door crediet of betaling in goud, globaal gesproken naar gelang van de belangrijkheid van het betrok ken land in het intereuropese handels verkeer. Alle rekeningen van de beta lingsunie zullen gevoerd worden in een gemeenschappelijke eenheid gelijk aan 1/35ste ounce lijn goud. Met betrekking tot handelsvraagstuk- ken, die verband houden met de beta lingsovereenkomst werden de volgende beslissingen genomen, alle bestaande discriminerende maatregelen, die uit sluitend gebaseerd zijn op de betalings moeilijkheden als bijvoorbeeld de uitsluiting van België door vele landen van de voordelen van de reeds inge voerde liberalisatie van de handel zullen eindigen, zodra de betalingsunie werkt. Alle discriminaties, om welke reden dan ook, binnen het percentage der liberalisatie, dat van tijd tot tijd door de raad werd vastgesteld, zullen op 1 Januari 1951 eindigen. Van die da tum af zal elk aangesloten land slechts één lijst van geliberaliseerde producten hebben, die voor alle leden-landen ge- lijKelijk van toepassing is. Alle verdere maatregelen tot liberalisatie, die door ae aangesloten landen genomen wor den in verband met nieuwe besluiten van de raad bijvoorbeeld het be sluit om de liberalisatie van vijftig op zestig procent te brengen mogen niet discrimerend zijn. Ook besloot de raad, dat een aangesloten land, dat bemerkt dat het in een ernstige positie van de biteur te verkeren komt, deze kwestie met de raad bespreken zal. Alvorens de raad uiteenging diende de Franse minister van Financiën, Mau rice Petsche, een voorstel tot oprich ting van een Europese investeringsbank in, die* volgens Petsche een „loods" voor particuliere investering zou zijn. Deze zou rationalisatie en specialisatie der productie, reorganisatie van bestaande industrieën en schepping van nieuwe bedrijvigheid moeten bestuderen en de geiden daarvoor moeten verschaffen. DE ARRESTATIE VAN WALTER BAELS. De arrestatie van Waiter Baels, de broer van de prinses van Rethy, echt genote van koning Leopold, heeft in Belgische politieke kringen grote beroe ring gewekt. Walter Baels werd Donderdagnacht aan de Frans-Belgische grens aange houden, toen hij zich van Parijs, waar hu ue laatste tijd woonachtig is, naar Be.glë wilde begeven om de Degralenis van zijn moeder bij te wonen, die te Oói^ende gestorven is. Walter Baels, die in 1910 te Oostende werd geboren, werd op 14 Augustus 1946 door ae krijgsraad -te Brugge Dij verstek veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf ornaat hij zich tijdens de bezettingspe riode. toen hij te Lissabon verbleel, niet bu net Belgische bevrijdingsleger had gemeld en aeswege als deserteur wordt bescnouwd. Sinas zijn veroordeling was Wajtcr Baels niet in België geweest. Verwacht wordt intussen, dat Baels niet in arrest zal blijven. Meer dan tvvee- duizend Belgen, die zich bij het uitbre ken der vijandelijkheden ln het buiten land bevonden, hebben zich namelijk niet voor militaire dienst aangemeld. Tot nu toe was het zo. dat wanneer een dergelijke bij verstek veroordeelde de serteur naar België terugkeerde, hij wel iswaar werd aangehouden, doch vrijwel onmiddellijk weer in vrijheid werd ge steld, in afwachting van de herziening der gerechtelijke uitspraak. (Volgens nog niet bevestigde berichten zou hij reeds zijn vrijgelaten). De Justitiële instanties be Brussel wei geren nadere inlichtingen te verstrek ken. AGENDA ZATERDAG. Schuttersveld: Miniatuurkermis. 3 en 7.30 uur. ZONDAG: Middelstegracht 3: Evang. Chr, Gemeen schap 10 cn 5.30 uur. Bloemendaal: Landdag Bellamy. Openluchttheater. MAANDAG. Schuttersveld: Miniatuurkermis. 7.30 u. DINSDAG. Schuttersveld Miniatuurkermis. 7.30 u. WOENSDAG. Schuttersveld Miniatuurkermis. 3 en 7.30 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Fatale Hartstocht" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Jungle Regiment" (14 Jaar) Zon dag 2 15. 4.15. 7.15 cn 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Llrto „Kinderen van de straat" (alle leeft.) Zondag 2.15. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Het huls der vergelding" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Casino ..Gentleman inbreker" (18 jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag, 2 uur. tot Maandagmorgen. 8 uur. waargenomen door de doktoren Van Alphen, Nieuwzwaag. Postel en Verbrugge. Te Oegstgeest door mevr. J. J. Lanen- Baron (tel. 21610). - De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Juli 13 uur tot Zaterdag 15 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt. Breestraat 74 en de Haven-Apotheek Haven 18. Te Oegstgeest dcor de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. Vrijwillige medewerking dringend verzocht In Mei is onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het Ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, de heer J. M. Kiveron, een com missie gevormd, welke de regering van advies dient nopens alle vraagstukken, welke verband houden met de voorzie ningen door de Nederlandse overheid te treffen ten behoeve van uit Indonesië gerepatrieerden en de in Indonesië ge- wortelden. die naar ons land komen of zijn* gekomen. Over de werkzaamheden dezer commissie zijn gisteren mede delingen gedaan door de ondervoorzit ter, de heer dr J. Th A H van dei- Putten, directeur van de dienst Maat schappelijke Zorg van het Depart, van Binnenlandse Zaken. Vóór 1 Januari 1950 zijn omstreeks 110 000 gerepatrieerden naar ons land gekomen De commissie zal over een groot deel van hen haar zorg mede heb ben uit te strekken, omdat vele gerepa trieerden wonen onder voorwaarden, die financieel en economisch niet ver antwoord zijn. Na de Souvereiniteitsoverdracht zag de overheid zich geplaatst voor een nieuw probleem, het opvangen van degenen, die Indonesië wensen te ver laten om zich hier te lande te vestigen. Voor 1950 wordt hun aantal geschat op 40 a 50.000. Hieronder zijn niet begrepen de gezinnen van de leden der Kon. Landmacht en de Kon. Ned. Marine, doch wel die van de leden van het KNIL. Dit vraagstuk roept vJeer een aantal andere problemen ,op, liggende op het terrein van de huisvesting, de sociale bijstand, de geneeskundige ver zorging. de arbeidsbemiddeling, het on derwijs enz. De algemene taak der coördinatie commissie repatriërenden is het opvan gen en verzorgen van deze mensen en te ijveren voor hun aanpassing aan de veranderde omstandigheden. Daartoe is een aantal subcommissies gevormd. De commissie heeft aan de regering reeds verscheidene adviezen kunnen geven, o.a. ten aanzien van het verstrekken van extra bouwvolume. Aan de hand van passagierslijsten en enquêteformu lieren wordt de huisvesting voorbereid. Ongeveer 70 der repatrierenden blijken in eigen huisvesting te voor zien. Mede ter bevordering van het spoedig verlaten der opvangcentra heeft de regering een wetsontwerp „Huisves ting gerepatrieerden 1950" ingediend. Maar vóór alles moet getracht worden de huisvesting der gerepatrieerden te bevorderen door een beroep op de vrijwillige medewerking der gemeen ten en der Nederlanders zelf. Ten aanzien van de maatschappelijke zorg voor betrokkenen is de regeling aldus, dat wie niet in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien, gelijk gesteld zal worden met de Neder landse oorlogsslachtoffers, terwijl er ook andere extra voorzieningen wor den getroffen. Zo zal men tegemoet koming kunnen krijgen in de kosten van geneeskundige behandeling, in de eerste aanschaffing van kleding; ook zal men een meubelvoorschot kunnen ontvangen. De arbeidsbemiddeling en de medische verzorging zullen bijzondere zorg,heb ben. Zoals men weet zijn aan boord van het uit Indonesië komende schip „At lantis" meer dan 40 babies geboren. De betrokken gezinnen zijn aangewezen op huisvesting van rijkswege. In Woerden zullen er 82 worden ondergebracht en in Staphorst ongeveer 20. De samenwerking met het Centraal Comité van kerkelijk en particulier ini tiatief ten deze geschiedt op aangename wijze. Koninklijk Paar 26 September naar Friesland Het Koninklijke bezoek aan de pro vincie Friesland is thans vastgesteld op Maandag 25 en Dinsdag 26 Septem ber as. Vlissingen leefde op een vulcaan BERGPLAATS VOL EXPLOSIEVE STOFFEN ONTDEKT. Achter het kantoor van de N.V. Kon. My. de Schelde, heeft men in een oude schuilkelder een geheime dicht gemetselde bergplaats ontdekt, die boordevol zat met zware explosieve stoffen. De stoffen waren verpakt in kisten en op iedere kist waren etiket ten aangebracht, waarop werd aan gegeven, waarvoor, in geval van ont ruiming van Vlissingen door de Duit sers, deze explosieven moesten dienen. Het complete personeel van de Schelde heeft ongeveer vijf jaar in de onmiddel lijke nabijheid van een vulkaan geleefd. Er werd nog een tweede geheime berg plaats, die eveneens dichtgemetseld was, ontdekt. Maar toen deze open werd ge broken bleek zij sleohts zand te bevat ten. De explosieven, die een gezamenlijk gewioht hadden van meer dan 1200 ki logram zijn inmiddels dóór de Mljnop- ruimingsdienst weggehaald. 30 ballons zullen te Amsterdam opstijgen INTERNATIONALE RACE TEN BATE DER KANKERBESTRIJDING. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert 2 September a.s. in samen werking met het Unesco-centrum in Nederland en het Nationale Ballonfonds ten bate van de kankerbestrijding een internationale ballonrace. Als vertrekplaats is gekozen het zand- terrein aan de Stadionkade te Amster dam, waar dan circa 20 tot 30 ballons uit Nederland. België, Frankrijk, Zwit serland, Engeland, Italië, Spanje, De nemarken, Zweden en Amerika zullen opstijgen. Voorts zullen die dag tal van attracties geboden worden. De opbrengst der entréegelden er is plaats voor ca. 100.000 toesohouwers zal per hélicoptère worden overge bracht naar het Loo en overhandigd worden aan de Beschermvrouwe van de Kankerbestrijding, Prinses Wilhelmina. JAPAN MAG POLITIERESERVE VAN 75.000 MAN HEBBEN. Generaal McArthur heeft Japan ge machtigd een nationale politiereserve van 75.000 man te vormen en het perso neel van de maritieme veiligheidsraad met 8.000 man uit te breiden. vloeibaar fruit! Wetsontwerp tegen licht vaardige echtscheidingen VOORLOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het ont werp van wet „Wijziging van de bepa lingen betreffende echtscheiding in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en. in. verband daarmede, van het burgerlijk wetboek en het tarief van Justitiekosten en salarissen in burger lijke zaken teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan". Hieraan ontlenen wij Of de voorgestelde maatregelen, wglke neerkomen op een betere regeling van de pogingen tot verzoening van echt genoten. wier huwelijk door echtschei ding ontbonden dreigt te worden, inder daad doeltreffend zullen blijken en vooral of naast zulke maatregelen niet nog andere nodig zullen zijn. hetzij tot het tegengaan van de „grote leugen" door het eisen van bewijs ook bij er kenning van de zij'de van de gedaagde, hetzij door uitbreiding van de echt scheidingsgronden, daaromtrent bestond bij de leden geen eenstemmigheid. Dat lichtvaardige echtscheidingen lichtvaardige huwelijken ln de hand zouden werken, achtten vele leden een stelling, die niet op de werkelijkheid steunt althans niet op de werkelijkheid, zoals dez-e in Nederland in de tegen woordige tijd bestaat. Minder juist achtten dezelfde leden voorts, dat de memorie van toelichting in algemene zin spreekt van de ..over ijling! waarmede echtscheidingsproces sen thans gevoerd worden". Integendeel een niet gering deel van deprocedures duurt tegenwoordig zeer geruime tijd. Wil men, zo merkten enkele leden op, een rem opwerpen tegen hchtvaardige- echtscheiding, waarbij de druk van de zijde van de man uitgaat, dan zou men de financiële positie van de vrouw en van de kinderen drastisch moeten her zien en de uitkering aanmerkelijk hoger stellen dan thans het geval pleegt te zijn. Naast overspel en kwaadwillige verla ting zouden verscheidene leden als echt scheidingsgrond opgenomen willen zien .grove inbreuk op de huwslijksplichten. ten gevolge waarvan een zodanige ont wrichting van het huwelijk is ingetre den. dat herstel ener redelijke echte lijke verhouding niet kan worden ver wacht". Woord van bezinning Pavipoka wordt ook Pavimathé PADVINDERS GAAN MARIONETTENSPEL BEOEFENEN. Op 8 December 1949 werd in het troep huis van de „Mhala-Panzi"-groep de première gegeven van de Padvinders- poppenkast, kortweg „Pavipoka" ge noemd. Opgevoerd werd toen het pop penspel van de welpjes Stimpl en Stom- pi Het succes, dat deze groep de eer ste die in Leiden zoiets opzette met de poppenkast heeft gehad is geweldig geweest: niet minder dan vijftien maal is een voorstelling gegeven. Aangemoe digd door dit succes heeft men beslo ten voort te gaan. De voorbereidingen voor het nieuwe spel zijn al in een ver gevorderd stadium. I>e welpjes Stimpl en Stompi zijn vervangen door twee verkenners, die een reis maken naar het romantisohe Oosten. Teneinde de sfeer van de landen daar zo goed mo gelijk te kunnen benaderen, heeft, de heer W F. Tegelaar foto's uit Marokko verzameld. Bij het maken van de pop pen en de décors heeft de heer Tege laar hier zeer veel gemak van. De lei ders van de Mhala-Fanzi-groep hebben echter nog een plan. Men wil ook een marionetten-theater gaan maken. De overgang van Pavipoka naar Pavima thé zo noemen wij het Padvinders- marionetten-theater gemakshalve maar is niet zo eenvoudig De jongens, die nu met. de poppen spelen zijn er nog wat huiverig voor. Daarom heeft men besloten voorlopig gecombineerd met poppen en marionetten te spelen In het nieuwe spel zullen de bedrijven steeds aangekondigd worden door een marionetten-pop. welke bijna gereed is. Zo kunnen spelers en publiek vast wat wennen aan de nieuwe vorm. Deze combinatie is echter bedoeld als overgangsmaatregel en de heer Tege- laar zal dan ook voortgaan met het ver vaardigen van marionetten-poppen. Té vens is hij bezig nog enige poppen voor het nieuwe poppenspel te maken en enkele oude poppen te veranderen. De Mhala-Panzi groep is de eerste ln Leiden, die met een poppenkast en marionetten-theater optreedt en zo een middel heeft gevonden de jongens, die nog te jong zijn voor leider en te oud voor de gewone padvinderij, vast te houden tot ze oud genoeg zijn een lei- dersfunctie te vervullen. INVALIDEN GAAN ZWEMMEN. Bij voldoende deelname zal hier ter stede door de Alg. Ned. Invaliden Bond een zwemcursus voor minder validen worden geopend. De heer J. B. van Se- ters is bereid gevonden de leiding van deze cursus op zich te nemen. Nadere inlichtingen zijnte verkrijgen bij het secretariaat van de afd. Leiden van bo vengenoemde Bond, Herengracht 83. HUISHOUDSCHOOL RAPENBURG 23. Voor het examen kinderverzorgster- koloniehuizen zijn geslaagd de dames J. C. van Ben ten, Leiden; R. Bontkes, Noordwijk. G P. Dijksman, Katwijk; .R Heijmans, Lelden; W. C. v. Klave ren, Sassenheim; M. E. Levenbach, Warmond; H. F. Vetter, Leiden en M. E. de Vogel, Leiden. v Westerkwartier gaat een clubhuis bouwen VANDAAG BEGINNEN DE WERKZAAMHEDEN. Het Haagwegkwartier, meer nog in het bijzonder het bestuur en de leden van de Speeltuinvereniging Wester kwartier hebben nu al 13 Jaar rond ge lopen met de plannen tot de bouw van een eigen clubhuis. Dank zij een krach tige actie tot financiële steun is momen teel al een aardig bedrag bijeen ge bracht, dat echter voornamelijk Is ge vonden in een 5 cent- en dubbeltjes actie. Nu inmiddels ook het gemeente bestuur een voorschot heeft verstrekt en de bouwplannen goedgekeurd, meende het bestuur niet langer te mogen wach ten en heeft het besloten dit werk „in éigen beheer" uit te voeren. Alvorens Hedenmiddag met de werkzaamheden zal worden begonnen, kwamen de vrij willige arbeidskrachten, w.o. mtselaars, 'timmerlieden, grondwerkers, sohilders etc. gisteravond bijeen. De voorzitter, de heer C. F. Lardee, heeft, in deze bijeen komst nog eens gewezen op de totstand koming van deze plannen en al hetgeen er aan vooraf is gegaan. Terwijl men thans alle krachten op de bouw zal wer pen, waartoe spreker nog een dringende oproep deed. riep hij de medewerking van de dames in voor de inriohting van het Interieur. Het gebouw, dat een breedte van 8 en een lengte van 19 me ter zal krijgen, denkt men door gebruik making van vrijwillige arbeidskrachten voor pl.m. f.10.000 te kunnen bouwen. Reeds zijn 9000 stenen van de afbraak in de Haverzaklaan afkomstig, netjes I af gebikt, op het terrein aanwezig. On der leiding van de heren K. Segaar en M de Roode heeft de jeugd op deze wijze, letterlijk en figuurlijk, haar eer ste steentje voor het clubhuis reeds bij gedragen. Spr. hoopte, dat de ouderen dit voorbeeld der jongeren mochten vol gen. Hierna gaf de heer Lardee het woord aan de heer L. A. Peters, die in samenwerking met een collega, de te keningen voor het clubhuis ontwierp. De heer Peters, die ook de leiding van de werkzaamheden zal hebben, gaf een uiteenzetting van de bouw en de in richting van het clubhuis. In totaal ga ven zich deze avond 30 vrijwillige ar beidskrachten op. waarvan er reeds velen hedenmiddag met de voorberei dende werkzaamheden zullen beginnen. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: A. v. Duin, Noordwijk aan Zee; C. J. den Otter, Noordwijk aan Zee; J. Boer, Sliedrecht; J. Tendeloo, Wassenaar. Diploma B: A. v. Alewljk, P. Beekman, J. Fr. Demmenie, H. v. d. Water, G. Dompeling, I. de Koning, A v. Lunte- ren, H. Middelkoop, allen te Leiden; D. Peursum, Rijnsburg; P. W. D. Bour- guignon, Nieuwkoop; J. v. Buitenen, Al phen a.d. Rijn; H. v. d Horst, Katwijk aan Zee; J. F. Owel, Lelden; W. J. v. Rooijen, Leiden; G. v. Llth, Alphen a. d. Rijn; Gr. v. Ommerlng, Hazerswoude; A. Peters, Woubrugge; W. v. d. Mark, Katwijk a. Zee: A. C. Domburg. Alphen a. d. Rijn; P. J. Hansen, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen: diploma A: 2. dipl. B: 4. De heer H. M. Oudshoorn alhier slaagde te Delft voor het propaedeutisch 'examen voor civiel ingenieur. Niet lang geleden had ik een ge- sprek met twee gerepatrieerde mi- litairen. Ze kwamen het een en ander vertellen over de situatie op Oost-Java cn in Soerabaja. Het kerkelijk leven, de toestand van het jeugdwerk en nog veel meer passeerden de revue. Een van de jongens zei opeens midden in het gesprek: „Wat kon je t.och altijd fijn praten met die dominé van de Oost-Java-zending' Soms gebeurde het, dat je 's avonds laat nog langs het zendingshuis kwam en altijd trof je Ds. H. nog op de binnengalerij achter zijn bu- reau! Steeds was er tijd voor een i goed gesprek en mevrouw H wist j nog wel een lekker kop koffie te voorschijn te toveren", i In gedachten zag ik het zendings- huis weer voor me. ruim, koel. zó dat je er echt bij kwam ais de hitte wel eens èrg drukkend was. Het i was een ware bijeenkorf van men- sen. Ongelooflijk groot was de ca- paciteit. van dat ouderwetse In- I dische huis het leek wel of er i altijd nóg meer bij konden. En dan de bewoners! Je kon wel zeggen, dat zij geen privé-leven meer hadden. Inderdaad kon je er altijd terecht, al was het midden in de nacht. Ds. H was de motor van de Oost-Java-zending. Hij verzorg- de de lectuurverspreiding van zijn district: Bijbels en gezangboeken in meer dan één taal werden ver- zonden. Daarnaast theologische =E literatuur voor voorgangers en ge- meenteleden. We konden het als Nederlanders moeilijk zonder auto stellen het klimaat was dermate slopend, dat men eenvoudig tot werkeloosheid gedoemd was als er geen behoorlijk vervoer was. Maar de Oost-Java-zending bezat geen auto. Per fiets en per trein werden de gemeenten bezocht E Vaak werden de treinen beschoten of de rails opgeblazen, maar tel- kens weer trok mijn collega er op uit. honderden kilometers van huis. Heel ernstig was hij en natuurlijk gedrukt door de benarde omstan- digheden maar ook vervuld van EE een geestdrift, een doorzettingsver- mogen, dat me dikwijls beschaamd maakt. Onze teruggekeerde militairen EE vertelden ook van de vrouwelijke zendingsarts. Enige weken voor hun vertrek was Dr. K. nog omsin geld in een kampong. Zij was op ziekenbezoek cn bij het verlaten van een van de kamponghuisjes vond zij de jeep, die een regerings instantie haar had geleend, omsin geld door bedjakbestuurders (een bedjak is een fietswagentje, soort van fietstaxi). Dit zijn nogal ruwe klanten, steeds haantje de voorste als er een opstootje is of als de haat tegen de Nederlanders op een of andere wijze gedemonstreerd wordt Dr. K. riep de chauffeur van de jeep in het Javaans toe even ver der te willen rijden, omdat zij een paar huizen verder op nóg een pa tiënt wilde bezoeken zij zou de korte afstand wel even te voet afleggen! Eerbiedig week de menigte uit een en men liet Dr. K. ruim baan. Door deze wijze van optreden en vooral door het goede gebruik van de taal, zag men dc dokter niet langer als vreemde, maar als een die onder hen thuis was en alleen maar wist te dienen. Ik ben er van overtuigd, dat Ne derlanders zó nog mogelijkheden hebben in Indonesië. Over enige jaren, als het revolutionnaire vuur wat is gedoofd en men misschien zich bewust gaat worden, dat er nóódtoestanden heersen op meer dan één gebied. De Oost-Javaanse kerk heeft o wonder reeds nu Nederlan ders gevraagd. Om in hun midden als broeders te willen dienen. Zou men Ds. H. en Dr. K. en hun medewerkers vragen naar hun visie op de toekomst, vragen of zij nog kansen zien voor Neder landers, dan zouden zij het ant woord moeten schuldig blijven Zij zouden alleen dit getuigen, dat het geheim van hun leven en van hun werk is het geloof in den levenden Heer. Christus, die door Zijn eigen hand een zaak van het evangelie doet voortgaan. Niet door macht of geweld, maar door Zijn Geest. Het leek ons goed. temidden van alle sombere berichten, ook over het zendingwerk, deze dingen even te memoreren. Het doet zo welda dig aan dit te weten. M. W. J. G. IllllllIllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillHr ONOVERTROFFEN IN KWALITEIT PHOENIX-RIJWIELENFABRIEK LEEUWARDEN Geveilde percelen Te Leiden: Huis Marislaan 25, in bod f.5000.—, koper de heer Tj. D H. A. Schouten q q. r.e Oegstgeest voor f. 5150. Huis. Middelstegracht 65 in bod f 1520.-, koper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f. 1590.- Ten overstaan van Notaris J. Fuhrl Snet'hlage te Leiden. Te Leiden: Huis met tuin Zoeter- woudse Singel 10 in bod f-11.600.-, ko per de heer Ph. L Th. M. van der Drift q.q. te Leiden voor f 12.700 -. Huis met tuin Hoge Rijndijk 26 in bod f. 7300.-, koper de heer J. W. Goddijn qq. te Lei den voor f. 8700 -. Winkel- en woonhuis Havenplein 1 en Haarlemmerstraat 315 in bod f. 14 200 -, koper de heer H. Kors- wagen q.q. te Leiden voor f. 15.200.-. Huls Rijnsburgersingel 2a in bod f.7000 - koper de heer D. N. A. van Wijk q.q. te Wassenaar voor f 7000.-. Beneden en bovenhuis Koningstraat 21/21a in I bod f.5000.-, koper de heer P. Boelee te Leiden voor f. 5250.-. Te Leiderdorp: Kastanjelaan 4, in bod f. 3900.-, koper de heer N. Mol q.q. te Leiderdorp voor f, 4100.-. ZILVEREN BOKAAL VOOR LIDO-THEATER. RK.O. Radio Pictures, de Ameri kaanse filmmaatschappij, die „Jeanne d'Arc" ln ons land heeft uitgebracht, had voor deze film een exploitatie- en publiciteitswedstrijd georganiseerd voor de bioscooptheaters. Er waren drie prij zen beschikbaar gesteld, De derde prijs, een zilveren bokaal, ging naar de heer L. van Praa/g, directeur van het Lldo- Theater alhier. De jury bestond uit twee bekende journalisten, een Neder lands kunstenaar, een architect en de secretaris van de Nederlandse Bioscoop Bond. De eerste en tweede prijs vielen resp. in Eindhoven en Groningen. ONTSCHEPING TROEPENSCHIP „ATLANTIS". Het troepenschip „Atlantis'" met re patriërende militairen en gezinnen van militairen aan boord, wordt in de nacht van Zondag op Maandag te IJmuiden verwacht. De ontscheping te Amster dam begint Maandagmorgen te 9 uur. „OOM JARIG" OVERLEDEN. Gistermiddag Is op 70-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Leeuwarden over leden de heer J. van der Wielen (Oom Jarigdie een groot aandeel had in het Volkshogeschoolwerk in Nederland. On langs werd hij onderscheiden met „de zilveren anjer" voor zijn verdiensten op het gebied der volksontwikkeling. Goede ontvangst van koelhuis- '™=^.dus v66r dc2e datum reeds maatjes te Hamburg (Van oiize deskundigs medewerker) Inmiddels zyn van IJmuiden reeds enige boten van de grote trawlvloot ter haringtrekkerij uitgevaren De eerste re sultaten waren zeer bevredigend en er gingen reeds een paar mooie besommin gen uit. Een gedeelte van de vangst, werd in gezouten toestand in vaten aange voerd hetgeen te wijten was aan een misverstand tussen de Zuid (waaronder te verstaan de reders van Katwijk. Sche- veningen en Vlaardingen) en de Noord (IJmuiden) De Zuid was met betrek king tot haar leden tot overeenstem ming gekomen, dat de loggers de ha ring trawlvisserij niet vóór 15 Juli a s. zouden aanvangen. Met de „Noord" kon ten aanzien van dit punt met tijdig tot overeenstemming worden gekomen. Het uiteindelijke resultaat is thans, dat vóór 15 Juli a.s. geen trawlharing meer m gezouten toestand zal worden aan gevoerd. De loggers, welke gaan trekken, BINNENLAND De nieuwe Deense gezant en mevrouw Fin Lund zijn gisteravond te Den Haag gearriveerd; zij nemen voorlopig hun In trek ln Kasteel Oud-Wassenaar. In het conferentie-oord „De Tempel" ln voormalig Overschle werd gistermiddag ln tegenwoordigheid van Mohammed Roem. de Hoge Vertegenwoordiger van Indonesië in Nederland, prof. Ch. Glasz. rector mag nificus van de Ned Econ. Hogeschool en dr A. P C. M Kreykamp. vertegenwoor- diger van de minister van O K. en W. de regionale studentenconferentie onder auspiciën van de „International Student Service-World Student Relief" geopend. Een 28-Jarlge vertegenwoordiger van een accumulatorenfabriek te Bleskensgraaf heeft een aantal cliënten tot een bedrag van f 10.000 opgelicht. Hij is gearresteerd. Gisteravond ontstond een uitslaande brand ln dc suikerwcrkenfabrlek van A. Kooien te Helmond, die bijna geheel ult- I bran-" ie Een groot gedeelte van de voor- I raad suikerwerken en machines ging ver- loren De schade wordt geschat op onge- jveer f.20 000; verzekering dekt de schade. De spoorbruggen over de grote rlvie- ren, door oorlogshandelingen vernield en j direct na de bevrijding voorlopig berijdbaar I gemaakt, worden geleidelijk definitief her- j steld. Zo zal de spoorbrug over de Waal bij Nijmegen In October van dit Jaar over j dubbel spoor zijn voltooid. i De 700 meter lange oeververbindingen tussen Lent en Nijmegen bestaat uit vijf aanbruggen over de uiterwaarden en drie grote overspanningen. Het. Staatsbedrijf der P.T.T. heeft het plan ln Leldschendam een Centraal Labo ratorium te stichten. De P.T.T- stelt zich voor ln die gemeente 30.000 vlerkante meter grond f 7.50 te kopen. BIJ het kruispunt Hoevelaken op de weg ApeldoornAmersfoort zyn gisteren i tegen middernacht twee motorryders ern- j stlg met elkaar in botsing gekomen. De beide slachtoffers de een heeft een schedelbaslsfractuur, de ander een zware hersenschudding zijn ln het ziekenhuis te Amersfoort opgenomen. De verenigingen van reserve-officie ren uit Frankrijk, België en Nederland zullen van 13 tot en met 15 Juli een gezamenlijk congres te Arnhem houden. Gisteravond werd te Maastricht dc Limburgse toneelacademie definitief opge richt. Gistermiddag stak op de Nieuwe Duinweg te Den Haag de 81-Jarige K. de B. uit de Seinpoststraat onvoorzichtig de rijweg over. Hij werd daarbij aangereden door een tramwagen van lijn 14 en zodanig verwond, dat hij tydens het transport naar het ziekenhuis overleed. De Oude Kunst- en Antiekbeurs ln het Prinsenhof te Delft ls gisteren geslo ten. Er werden byna 16.000 bezoekers ge teld van wie ongeveer 30% vreemdelingen. Men is zeer tevreden over dit resultaat, vooral ln commercieel opzicht. De „Ahmadlya Muslim Missie" ln Nederland heeft aan de Oostdulnlaan te Den Haag. tegenover het BPM-gebouw een terrein gekocht, waarop binnenkort de eerste moskee in ons land zal verryzen. BUITENLAND De Amerikaanse senaatscommissie voor de begroting heeft de door Truman voor de landsverdediging aangevraagde credieten. groot 14 milliard 600 mlllloen dollar, goedgekeurd. De Engelse regering zal ln de ko mende negen maanden gelden beschikbaar stellen voor verbetering der hotelaccomo- cUUe voor Amerikaanse bezoekers. Noel Cabrol, een spoorwegarbeider te Casablanca, heeft patent verkregen op een uitvinding om treinen geruisloos te doen rijden. Spoorwegtechnlcl hebben grote be langstelling voor de vinding getoond, die bestaat uit rails met een doorsnede ln de I vorm van een halve cirkel, zonder lassen, j Te Trlchur (Voor-Indië) ls een auto bus tegen een paal gereden, waardoor een hoogspanningskabel op de bus viel. De J 21 Inzittenden werden door de stroom gedood. Roemer lë heeft King, derde secretaris I van de Britse legatie, beschuldigd van 1 „splonnage tegen de Roemeense volks republiek" en geëist, dat hy binnen 48 uur 1 het land verlaat. In de loop van de maand Augustus zullen de Belgische posteryen de post ln het binnenlandse verkeer per hellcoptêre gaan vervoeren op het circuit: Brussel.! Libramont, Luik. Tongeren, Hasselt, Be ringen. Turnhout- Herenthans, Antwerpen, 1 I Brussel. Het Militair gerechtshof te Bordeaux heeft negen Duitse officieren gevonnist, die beschuldigd werden van moord, vernie ling en roof. Vier werden vrijgesproken. I twee ter dood veroordeeld en drie tot 10 I Jaar eenzame opsluiting. I Het experiment van de „Abraham" is zeker niet geheel nieuw, aangezien reeds voor de oorlog door stoomtraw lers gezouten haring in vaten werd aangevoerd. Het gebeurde toen echter op zeer bescheiden schaal. Het ligt voor de hand, dat deze goede start ongetwijfeld navolgers zal aantrekken. In tegenstelling met vorige week was het met de visprijzen thans weer slecht gesteld. Een groot percentage werd voor vismeel uit de markt genorhen wel een bewijs hoe labiel de marktpositie van de verse vis de laatste tijd is. De stem ming in de hal schijnt nogal eens aan sterke impulsen onderhevig te zijn. Het behoeft geen betoog, dat der gelijke prijsfluctuaties een zeer depri merende invloed uitoefenen op de be trokken bedrijfsgenoten onder reders en vissers. Bij de haringdrijfnetvisserU is een kleine verbetering te bespeuren. De .angsten lopen nogal uit elkaar, maar het gemiddelde ls wel iets hoger. De laatste dagen kwamen er goede berich ten binnen uit het hoge Noorden, waar door Engelsen en Duitsers schoten van meer dan 100 kantjes gerapporteerd wer den Onmiddellijk werd door de daar voor in aanmerking komende schepen daarheen koers gezet Deze vangstplaat sen liggen ongeveer 500 mijl van IJmui den. De aldaar gevangen haring zal wel wat groot uitvallen maar de export vraagt thans om grote haring. Tot 24 Juni jl. werden aangevoerd 20.500 ka. maatjes tegen f 35.000 ka. in 1949. Op het geb:ed van de handel konden de prijzen zich deze week op een be hoorlijk niveau handhaven. De grove maatjes liepen van de f. 50 tot de f. 60-— per kantje en de kleine maatjes van de f 60.— tot de f, 80 Voor Zweden en Denemarken lagen deze prijzen te hoog Naar Duitsland werden 2000/2 va(^n koelhuis-maatjes voor prompte levering verkocht. De kwaliteit van liet Hollandse product had in Hamburg een zeer goede ont vangst en scheen op deze uiterst be langrijke haringmarkt voor de toc- bomst een goede kans te maken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2