Truman vraagt gelden voor atoomprojecten De Franse vallende ziekte In Korea wordt een groot treffen spoedig verwacht Amerikaans opperbevelhebber over alle U.N.O. eenheden sirop srond trxx.I saa iïgssss! ssr de-pr-a-me WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 8 JULI 1950 No. 27043 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Complicaties dreigen Het gaat cp Korea zoals te verwach ten viel. De Zuid-Koreanen zijn niet in staat de aanval van het Noorden te weerstaan en de Amerikanen hebben tijd nodig om voldoende soldaten en materiaal aan te voeren om de agres sor een halt te kunnen toeroepen, laat staan hem terug te werpen. De weers omstandigheden zijn ten overvloede de Amerikanen zeer slecht gezind. Alleen deze gang van zaken is op zich zelf reeds ruimschoots voldoende om élke aarzeling over de vraag, wie de agressor is te overwinnen. De Noord- Koreanen zijn door de Sovjets volko men uitgerust en geoefend en vandaar hun succes. Welbewust en cp alles voorbereid zijn zij ten aanval getogen! Ongerust maakt men zich in de Ver enigde Staten echter niet. Zij weten, dat de tijd voor hen werken moet. Wel iswaar zijn we niet meer in een periode van München. doch niettemin zijn ae vrije naties niet voorbereid om regel recht te antwoorden op een aanval. Hetgeen feitelijk toch een geduchte omissie is in haar program. En al trekken de Noordelingen mo menteel nog steeds dieper Zuid-Korea binnen, op zich zelf behoeft dat nog geen reden tot ongerustheid te geven. Daarvan kan eerst -sprake zijn, het is vreemd om het te moeten constate ren, wanneer zij worden teruggeslagen tot het punt van uitgang. Want aan rijst ogenblikkelijk de vraag; wat nu. Zal men dan halt kunnen en mogen houden? Te meer, waar in de Koreanen algemeen dc wens leeft om de door de overeenkomsten van Yalta en Potsdam tot stand gebrachte scheiding Zuid- Noord ongedaan te maken. Onnodig te zeggen, dat Li; een overschrijding van de 38ste breedtegraad door wie ook. de Russen, die zich thans gelukkig nog on geïnteresseerd tonen, althans schijn baar, direct in het geweer zouden ko men. Zo komt, gelijk zo vaak, het hinken de paard achteraan, wanneer het eerste doel der Verenigde Naties zou worden bereikt. n.L het ongedaan maken van een agressie-feit! De Amerikanen zullen niet rusten, voor en aleer zij de Noordelingen heb ben teruggeworpen. Zij zijn dat alleen reeds aan hun prestige verplicht. Als uitvoerders van de bevelen van de Ver enigde Naties mogen zij niet falen, het is voor de UNO de kwestie van: te zijn of niet te zijn. Inmiddels lijkt het er cp, dat achter de schermen toch ook enige actie plaats vindt. Weliswaar heeft de premier van India, Pandit Nehroe. doen uitkomen, dat hij geen directe bemiddelingspoging wil enoernemen, doch daarnevens liet hij toch doorschemeren, dat een derge lijke geste eigenlijk zeer gewenst zou zijn. En ook het feit. dat Gromyko, de plaatsvervangende minister van Bui- tenianase Zaken der Sovjets, de En gel- se gezant te Moskou ontving, wijst op leven achter dc coulissen. Pandit Nehroe zoekt overigens de op lossing ter verzoening in de eerste plaats in de erkenning van het rode China als lid der V.N. in plaats van het China van Tsjang kai sjek. Hy is van mening, dat slechts langs deze weg Moskou is terug te voeren tot de V.N. en tot een minnelijke schikking. De agressie van Noord-Korea heeft even wel die mogelijkheid ernstig geschaad. Want als gevolg van deze aanval heeft Amerika zijn houding in het Verre Oosten wel geheel herzien. Werd im mers vroeger de positie van Formosa als laatste bolwerk der Chinese natio nalisten geheel overgelaten aan het krijgsgeluk, nu is Formosa tegen iedere aanval veilig gesteld en zal Amerika geen aanval van Peking meer dulden. Hiermede grijpt Washington echter in in het streven van het rode China om het gehele land te verenigen en daar onder behoort volgens de gedane toe- i zeggingen Formosa. Dientengevolge vindt I Amerika het rode China thans pal te- I gen over zich en de eerste felle nota van afkeuring is dan ook reeds afgekomen, waarin de V.S. worden beschuldigd van agressie! Deze Formosa-kwestie schijnt ons ge vaarlijker elementen in zich te bergen Alles sehynt er op te wijzen dat de eerste grote slag tussen de Ameri kaanse troepen en de Noord-Kore- aanse pantsercolonnes langs de rivier Kocm (Koengang) zal plaats hebben, op de linkeroever waarvan de Ameri kanen de laatste hand hebben gelegd aan hun verdedigingsstcllingen. De rivier Koem vormt een soort van sikkel waarin Taesjon omsloten ligt. Het uiterste punt van deze sikkel ligt ten Noorden van Taesjon, op ongeveer 120 km ten Zuiden van Seoel en 160 km bezuiden de 38e breedtegraad. Het be vindt zich halfweg de 38e breedtegraad en de uiterste Zuidkust van Korea. Het schijnt dat de Noord Koreanen drie pantserdivisies hebben ingezet in de wig die zij ten Zuiden van Soewon in de Zuidelijke verdedigingsstellmgen hebben gedreven. Deze divisies hebben hun opmars op de weg Soewon—Taesjon voortgezet en Sjonan, op een afstand van 30 km van de rivier Koem. bezet. Volgens te Tokio ontvangen berichten zouden de Amerikanen reeds de brug gen over deze rivier hebben opgeblazen ten einde de Noord-Koreaanse tanks voor deze verdedigingslinie op te hou den, wat tevens de veronderstelling doet veld winnen, dat de voornaamste Ame- kaanse eenheden, die tot dusver boven de Noordelijke oever van de rivier zijn ingezet, reeds hun stellingen aan de overzijde hebben betrokken. Volgens Amerikaanse schattingen zou den dc Noord-Koreaanse strijdkrachten ongeveer 15 divisies, met een totale ge talsterkte van 75 000 a 90.000 man. om vatten. Al die divisies zouden zich op dit ogenblik reeds ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden en de Noord-Koreaanse troepen zouden der halve driemaal zo talrijk zijn als de Amerikanen. Als men evenwel rekening houdt met de Zuid-Koreaanse troepen, die op dit ogenblik hergegroepeerd worden, kan men voorspellen, dat de Noord-Koreanen het voordeel van hun getalsterkte zullen verloren hebben wanneer de grote slag wordt geleverd, welke nu wordt voorbereid. Volgens de jongste berichten zouden de Noord-Koreanen een vierde van de ingezette tanks hebben verloren. Daarentegen hebben de Amerikanen tot nog toe slechts kleine eenheden in de slag geworpen, met als enig doel de vijandelijke opmars te remmen en de hoofdmacht hunner strijdkrachten in de mogelijkheid te stellen, zich achter een sterke verdedigingslinie te verschansen. Naar het schijnt is men thans klaar met die verschansingswerken, want de van Zuid-Korèaanse zijde komende berich ten zijn optimistischer van toon dan de laatste dagen het geval was. Men meldt verder de aanwezigheid van sovjetduikboten in de haven van Tsjinnampo. 50 kilometer ten Zuiden van Pjongjang, welke haven voor Pjongjang dezelfde betekenis heeft als Intsjon voor Seoel. menlijke stafchefs, gesteund door de mi nisters van leger, vloot en luchtmacht en goedgekeurd door Truman, vormt een eerste stap tot het opvoeren van de eenheden dezer drie diensten tot volle dige operatie-sterkte voor de strijd in Korea, tot het handhaven en onder steunen dezer operaties en tot het ver vangen van de eenheden, die naar Korea gevoerd zullen worden, aldus de bekendmaking. Men zal de recruten selecteren, doch ook vrijwillige aanmeldingen zullen worden aanvaard. Een bepaald getal is niet genoemd. De laatste otfgave van de totale sterkte der gewapende strijdkrachten vermeldt ongeveer 1.370.000 man. te weten leger 593.000, vloot 427.000, luchtmacht 350.000. Het leger zal waarschijnlijk het eerst voordeel hebben van de nieuwe rege ling. Na de tweede wereldoorlog is de gevechtssterkte van het leger vermin derd tot 11 divisies. 4 hiervan bevinden' zich in het Verre Oosten, waarvan een deel in Korea is ingezet of zich onder weg bevindt. De vier divisies zijn on derdeel van een totale sterkte in het Verre Oosten van ongeveer 123.000 man. Een woordvoerder van generaal Mac gegeven aan zyn resoluties van 25 en 27 Juni. Dc Veiligheidsraad beveelt aan, dat alle leden, die strijdkrachten en an dere hulp verschaffen, dergelijke strijd krachten en andere hulp beschikbaar stellen aan een verenigd commando onder leiding van dc V.S. De Veilig heidsraad verzoekt de V.S. de bevel hebber van dergelijke strijdkrachten aan te wijzen en machtigt het ver enigd éommando, naar goeddunken gebruik te maken van de vlag der VN. bij operaties tegen de Noord-Koreaan se strijdkrachten naast de vlaggen van dc verschillende deelnemende landen. Ten slotte verzoekt dc resolutie de V.S. de Veiligheidsraad rapporten te doen toekomen over het verloop van dc actie onder het verenigd commando. De resolutie is aangenomen met ze ven stemmen voor bij drie onthou dingen, t.w. India, Egypte en Joego slavië. Frankrijk heeft via zijn permanente vertegenwoordiger bfj de VN Jean Chau- vel, Trygve Lie deen weten dat Frank rijk met het oog op de eigen strijd tegen het communisme in Indo-China onmo gelijk militaire hulp naar Korea kan zenden. Toch overweegt de Franse re gering, welke maatregelen zij kan ne men om aan het verzoek der VN om hulp gevolg te kunnen geven. OOK VOOR WATERSTOFBOM. President Truman heeft het Con gres verzocht om 360.000.000 dollar ter bespoediging van de ontwikkeling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met dc waterstof bom. Truman verklaarde, dat het geld zou worden aangewend om de commissie voor atoomenergie in staat te stellen „extra en doelmatiger installaties te bouwen „ter uitvoering van zijn instruc tie van 31 Januari, waarbij het werk aan de waterstofbom werd gelast. De president zeide, dat het funda mentele doel was de atoomenergie voor vredesdoeleinden te gebruiken. Hij voegde er evenwel aan toe, dat „aleer dit doel is bereikt, wij onze eigen verdediging moeten versterken door te zorgen voor de nodige atoom energie". Truman verklaarde verder, dat de te (Nieuw Mexico) „nieuwe en doelmati ger" atoomwapens zijn ontworpen. De installaties te Hanford (Washington) en Oak Ridge (Tennessee) hadden in het afgelopen jaar meer ontplofbare atoomstoffen geproduceerd dan enig vorig jaar. De commissie en het ministerie van defensie bereiden een proef met atoom wapens van een nieuw type op het eiland Eniwetok voor, waar in 1948 ge heime proeven werden gehouden. Een speciale groep is samengesteld voor dit nieuwe plan, dat ook in het geheim zal worden uitgevoerd, Functionnarissen van het ministerie van defensie wilden ech ter niet zeggen, welke nieuwe wapens getest zullen worden en wanneer. Auriol heeft René Pleven, minister van defensie in de vorige regering, bij zich ontboden om hem de informa tieve opdracht te geven. Pleven aan vaardde deze. Pleven hoopt Auriol vanavond het Binnenkort zullen In het pand Keizers gracht 321 te Amsterdam schilderijen en antiquiteiten uit de nalatenschap van Han van Meegeren door de make laarsfirma P. Brand in veiling worden gebracht. Ook het huis zal worden verkocht. Een hoekje van Van Meegeren's werk kamer. Behalve schilder was hij een verwoed verzamelaar van antiek. Op een tafel in Gothische stijl uit de 17de eeuw een verzameling tin. Rechts een Gothische bakstoel. Aan de wand van Meegeren's Meisje met kruik" en een repro van de ..Emmaüsgangers"In het midden een 17de eeuws beeld Maria op de maansikkel" bouwen installaties nieuwe kennis zou- resultaat van zijn onderhandelingen den verschaffen, die het program voor atoomenergie zouden bespoedigen De uitbreiding van de omvang van het Amerikaanse program voor atoomener- met de partijleiders te kunnen meede len. Indien dit gunstig is. zou hij als kabinetsformateur optreden. Pleven is lid van de Union democra- De wet op de dienstplicht die verleden sle onderstreepte nog meer het feit. dat, tique et soctallste de la resistance (radi- de atoomenergie" grote mogelijkheden caal gezind!. die 14 afgevaardigden telt inhield zowel voor vernietiging als voor in de nationale vergadering. Pleven zal het welzijn der mensheid, aldus Tril man. Truman wees er op, dat de V.S. van meet af aan het vaste verlangen gekoesterd hadden en zulks nog deden naar doeltreffende internationale con wek voor een laar werd vernieuwd re- tr41e van de atoomenergie opdat haar ve.k oor een jaar wcra venueuwo, ie aanwen!jine voor uitsluitend vredelie- gelt de inschrijving van mannen tussen g,d den ver2ekerd zou ziin. 18 en 26 jaar. AUeen die van 19 tot aangaande dit diel jaar kunnen opgeroepen worden, I 10 trachten een coalitieregering te vormen met M.R.P socialisten, radicalen, radi caal-gezinden en enkele gematigden. Jessup van blaam gezuiverd Een subcommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Se naat heeft, naar gemeld wordt, de rei zende ambassadeur Philip Jessup by stemming gezuiverd van de beschuldi ging, geuit door de republikeinse sena tor McCarthy, dat hij communistisch gezind zou zijn. De twee republikeinen in de commissie hebben zich van stem ming onthouden. Volgens generaal-majoor Parks chef van de legsrvoorlichtingsdienst is niet Arthur heeft gemeld, dat Amerikaanse besloten om de reservisten van het le-j pantscreenheden in Korea zijn aan- j ger op te roepen, doch zijn vrijwilligers gekomen, en dat de Amerikaanse 1 welkom zou de faciliteiten van de Amerikaanse ondernemingen op het gebied van de atoomenergie ten volle beschikbaar ma ken voor vredelievende doeleinden. troepen voortaan door dit wapen zul len gesteund worden. Hij wees er evenwel op, dat de tanks nog niet in actie zijn. V.S. roepen nieuwe lichtingen op Dc Amerikaanse regering heeft liet bevel gegeven tot liet oproepen van nieuwe lichtingen om de strijdkrach ten op de sterkte te brengen, die voor de oorlog in Korea nodig is. De drie gewapende diensten hebben dan Korea, althans zolang niet aai de bevoegdheid gekregen het tot nog toe Noord-Korea wordt geraakt 1 vastgestelde maximum van de begroting personeel te over- Volgens Amerikaanse functionnarissen I De V.S. hebben in geheel Amerika hun fijn gedrukt. De weg naar een totalitair regime ligt dan open. En een ander, nóg dwingender, bezwaar: gedurende die drie maanden eist de grondwet, dat Frankrijk wordt geregeerd door een kabinet waarin alle partijen, in over- Alsof er geen vuiltje aan de interna- censtemming met hun grootte, verte- Volk wordt het spel der politici moe onze Paryse correspondent) (Van standige staat. Zou het toch tot enig astgestelde 1 voor het militair treffen komen tussen Amerika en het j schrijden. rode China, wanneer dit laatste de aan- i Dit bevel tot het toepassen van de in- val cp_ Formosa zou inzetten, ^dan j dertijd aangenomen wet op de dienst- dreigt Moskou direct betrokken te wor den in het geschil. Het Kremlin zal het pas veroverde China moeilijk in de steek kunnen laten. Zo dreigen er geduchte complicaties! Doch trots alles, hoofdvraag blijft of partijen de vrede willen of de oorlog willen forceren. Voorlopig houden wij het nog op het eerste. Pleven volgt Guy Mollet op ZAL HIJ SLAGEN Guy Mollet, algemeen secretaris der Franse sociallstisohe partij, die Dinsdag van president Auriol een informatieve opdracht ontving voor de vorming van een nieuwe coalitieregering, heeft gis teravond meegedeeld, dat hij zijn op- draoht teruggaf, daar de radicale party geweigerd heeft deel te nemen aan een gemeenschappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meerderheid. Hy had de andere parlementsfracties er van op de hoogte gesteld, dat de socia listische partij bereid is aan de komende i regering mee te doen op basis van het voorstel tot overeenstemming, dat de socialisten hebben voorgelegd. Warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en byna overal droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Hogere temperaturen. 9 JULI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 0.20 uur; onder 16.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.32 en 23.00 uur (10/7 te 1141 uur). plicht volgde op een bijeenkomst van Truman met leiders van het Congres en der strijdkrachten. Hierop werd een bijeenkomst gehouden mot leden van de nationale veiligheidsraad, waarvan Stuart Symington voorzitter is. Deze raad is verantwoordelijk voor de mobi lisatie der industrie in oorlogstijd. Deze actie, aanbevolen door de geza- 9.790.000 mannen van 19 tot 25 jaar geschreven. Van hen zouden er 1 440.000 voor onmiddellijks opkomst beschikbaar zijn na keuring. De maatregel wordt algemeen goed gekeurd. Besluiten van de Veiligheidsraad Frankrijk en Engeland hebben gister avond bij de Veiligheidsraad een reso lutie ingediend. Deze zegt. dat de Veiligheidsraad, na te hebben geconstateerd, dat de gewa pende aanval op de republiek Zuid- Korea door Noord-Korea een schending van de vrede inhoudt en na te hebben aanbevolen, dat de leden van de VN de republiek Zuid-Korea die steun verle nen, welke nodig zal zijn om de gewa pende aanval terug te slaan en de in ternationale vrede en veiligheid in het gebied te herstellen, de prompte en krachtige steun verwelkomt, die rege ringen en volken van de VN hebben Dit nummer bestaat uit acht pagina's. De leden van de delegatie der Neder landse Antillen zijn op Schiphol aan gekomen. Staande voor het vliegtuig van rechts naar links de heren: M. P. Gorsiro (vert. Ned. Antillen NederlandW. R, Plantz voorz. Staten Ned. Antil len); C. D. Kroonmr I. C. Debrot. Profdr Ir WSchermerhom; Dr M. F. Da Costa Gomez; F. Tromp en Mr M. F. F. A. de Nerêe tot Babberich. - „,„1 nrnvramma politici in hun oude kringetje rond. Naar zegd: Thorez zou op een aantal voor- te vonrriat rfp norió" in Ko- aanleiding van futiliteiten breken kabi- name portefeuilles aanspraak kunnen werd voltooid,voordat.deoorlog in *0 netscrises uit. Na twee dagen wordt maken: Onnodig te onderstrepen, dafc rea begon. De gi. ereen moeizaam samengestelde regering onder de tegenwoordige omstandighe- producte de* atoomwapens er ue e de grQnd geke?eld Aan p0_ den een dergelijke „oplossing" eenvou- forHprt hpriohten heeft de com- Utici, die geen sghijn van kans hebben dig een paskwil zou zyn. Tn eerdere oer nroefne- te slagen en dat zelf nota bene we- Er zit dus niets anders op, dan dat missie meegedeeld, dat m ae proeine^ erkennen wovdt opdracht de centrumpartijen tot inkeer komen verleend een nieuwe regering te vor- en althans een beperkte overeenkomst men. sluiten op de basis waarvan een nieu- Zelfs in Frankrijk windt het publiek we kieswet kan worden voorbereid. Over er zich weinig meer over op. Rauw ge- het budget, van 1950 wordt gestemd zegddeze politiek hangt hem de keel dit is de zevende maand van het uit. En wanneer hij nog iets als een laar. nog steeds niet in kannen en gevoel voor nationaal prestige bezit, kruiken en de verder lopende zaken mingscentra te Los Alamos en Sandia Surinaamse Regeringsraad vraagt ontslag NOG GEEN BESLISSING. De Regeringsraad Ministerie) van Suriname heeft gisteren bij de Gouverneur zyn ontslag ingediend. In de ontslagaanvrage wordt mede gedeeld dat, aangezien gelijk ge meld g van de 13 fractiele den in de Staten van de Nationale Partij Suriname uit de partij zijn ge treden, en alle zes leden van de re geringsraad eveneens als lid van de NPS hebben bedankt, zij verzoeken, dat de gouverneur aan ieder hunner ontslag zal verlenen. Gouverneur Klaasesz wenst eerst met de leidende politieke figuren te beraad slagen alvorens een beslissing te he men over de ontslagaanvrage. Intussen heeft F. Limapo, voorzitter van de Nationale Partij Suriname, zich tot ae Gouverneur gewend om namens de NPS ontbinding van de staten te eisen. De gouverneur heeft hem verwe zen naar minister-president de Miranda. STAKING VAN LONDENSE VRACHTAUTOCHAUFFEURS. Op een niet-officlële bijeenkomst van afgevaardigden van 30.000 Londens2 chauffeurs van vrachtauto's Is besloten in de gehele hoofdstad een onmiddellijk ingaande algemene vervoerstaking uit te roepen De staking heeft betrekking op alle vormen van wegtransport, uit gezonderd bussen en trams en dreigt alle vervoer op de weg van voedsel en andere goederen stil te leggen. Honderden chauffeurs hebben het werk reeds neergelegd Tot de staking werd besloten uit sym pathie met de 4000 vleesvervoerders van de centrale vleesmarkt die 12 dagen ge leden het werk neerlegden uit protst dan schaèmt hij zich voor het büiten land. Hij leest in zijn kranten hoe Amerika zich met al zyn krachten In spant het communistische gevaar het hoofd te bieden. En wat doen wij? zo vragen die Fransen. Wij weten Intus sen niets beters te doen dan het af gezaagde, steriele doch geenszins onge vaarlijke politieke spel te spelen, met een ernst, die rondweg belachelijk is. Elke partij poogt zich aan zijn verant woordelijkheid te onttrekken. En inmiddels verkeert de Schuman- conferentie, die een maand geleden nog een golf van optimisme en vertrouwen in de wereld wist te verwekken, in nanne" En in het Pyreneeën-stadje behartigd kunnen worden. Een begrensd objectief. Zelfs Queuille, de man die algemeen de beste kansen werd gegeven, heeft hier schipbreuk moeten lijden. Misschien zal hij een tweede maal wat meer geluk kunnen hebben. En anders? Een laatste troef vormt altijd nog Edouard Herriot. de bejaarde en invalide Kamervoorzitter, die. ofschoon radicaal van origine, niet temin beschouwd wordt boven de par tijen te staan. In elk geval belooft het proces van de vallende ziekte slepend te zijn ..nanne J&n 111 «ei ryreucccii-aiauje 1 J Pau. waar met vertegenwoordigers der Verdeling van de zetels in ae Indo-Chinese volkeren problemen be treffende de Franse Unie besproken moesten worden, wordt Frankrijk zelfs niet eens meer au sérieux genomen. Het is triest Oost-Duitse ,,Volkskammer, bekend gemaakt WAAROM VERKIEZINGEN? De bevolking' van de Sovjet-zone in Duitsland zal op 15 October ter stem- bus gaan voor ae verkiezing van een Tweeds Kamer, over welker samenstel ling echter reeds beslist is. Het „demo cratische bloc" dat alle Dolit'eke par tijen en massa-organisaties in Oost- Duitsland omvat, heeft namelijk de ver deling van de zetels bekend gemaakt. De EED krijgt 25 procent var de 400 zetels, de christelijk-democratische partij 'C DU) 15 procent de liberaal-demcorati- che partij (LDP> eveneens 15 procent. van de behandeling hunner looneisen". Leiders van de chauffeurs, die kranten papier vervoeren, verlieten de zitting met de mededeling dat zij niets te ma ken wilde hebben met dit besluit. Arthur Deakin. secretaris van de vak bond verklaarde later: .Deze mensen vertegenwoordigen niemand. Zij dragen Niemand ziet blijkbaar meer een klai'e uitweg. In de huidige Kamer, dat is nu duidelijk bewezen, Is slechts één meerderheid te vinden, gebaseerd op de coalitie van socialisten, katho lieken en radicalen. Doch de socialisten schuwen de verantwoordelijkheid voor een politiek, die met hun principes, op verscheidene essentiële punten, in te genspraak verkeert Hun aanvankelijke houding van ondersteuning zonder deelneming, hebben ze verwisseld voor een openlijke oppositie. Wanneer de i nationaal-democratische partij ND partijen van de voormalige Derde Macht 'R> procent terwijl het resterende er 'niet in slagen een gemeenschapne- 37-5 procent van het totale aantal ze- lijk minimumprogramma op te stellen i tels verdeeld zal werden onder de mas- en uit te voeren, dan is er maar één j ^-organisaties als De Duitse Vrouwen- alternatief: ontbinding van de Kamer, i bond" de Vrile Duitse Jeugd" en de Maar dan? Dan schrijft de grondwet |Vriie Duitse Vakbeweging". Het democratische bloc heeft even eens besloten de verkiezingen te houden op basis van een eenheidsiyst „met het oog op de uiterst zorgwekkende wereld situatie". De chri9telijk-democratische partij van Saksen (Sovjet-zone) heeft bekend gemaakt dat 20 van haar vooraanstaan de leden uit de partij zfjn gestoten. Deze leden had-den .voortdurend gepoogd dc eenheid van het antifascistische d°mo- OT, -■ nieuwe verkiezingen voor. welke binnen '!rie "«anden gehouden moeten w, den. Goed. Maar er bestaat geen enkele garantie, dat de nieuwe Kamer het actuele Parlement in handelbaarheid overtreffen zal. Integendeel. Men heeft alle reden te venvachten, dat met het huidige kiesstelsel de communisten in nóg grotere getale uit de bus zullen komen en het is uiteraard zeker dat m het geheel.geen yerantwoordelükheid de Gaullisten een der grootste fricties en handelen kennelijk met de steun van rullen vormen. De middennartli»n zou- oratlsche b'oc te verbreken en de Wes. actieve communisten. den tussen die belde machten worden terse oorlogsvoorbereidingen te steunen".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1