Grote productiviteit Amerikaanse arbeider Alles op één kaart zetten is verkeerd Noord Koreanen hebben een derde gedeelte van Zuid-Korea bezet President Truman; uiteindelijk komt alles gced WEERBERICHT 89ste Jaargang VRIJDAG 7 JULI J950 No. 27042 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leldetf - Giro no. 57055 Noord-Koreanen nog in opmars Gisteren werden in allerlui Ameri kaanse versterkingen naar bezwijkende delen van de frontlinie in Korea ge bracht. Noord-Koreaanse tanks en in fanterie wisten een 25-tal kilometers verderop te rukken. De Amerikanen waren in de minderheid. Slechts en kele uren nadat vooruitgeschoven Amerikaanse stellingen te Osan door Noord-Koreaanse tanks waren opge rold, bereikten deze tanks volgens een bericht Tsjonan. Volgens Reuters speciale correspon dent bij de Amerikaanse troepen zouden de Amerikanen 17 tanks buiten gevecht hebben gesteld in zware achterhoede gevechten, die ten doei hadden om singeling door de Noord-Koreanen te voorkomen. Het hoofdkwartier van Mac Arthur maakt bekend dat gisteren in Korea twee Douglas-toestellen verloren zijn gegaan. Jagers van de Amerikaanse luchtmach" hebben zes vrachtauto's, een locomotief en acht gesloten vrachtwagens ver nield. Aan de Oostkust bevinden de Noord- Koreanen zich reeds bij Pohang, onge veer 30 km. ten Zuiden van Samtsjok. Berichten over stijgende activiteit van de Noord-Koreanen langs de Oostkust wijzen op een mogelijke omsingelingsbe weging. De Zuid-Koreaanse troepen worden in de nieuwe posities gehergroepeerd. Ze zijn nog in het bezit van Tsjoengdjoe en Tsjetsjon, ten Z.O. van Seoel. Amerikaanse „F 80" straalgeveohts- vliegtuigen hebben met behulp van ra ketten 8 Noord-Koreaanse gevechtswa gens buiten gevecht gesteld en 5 andere voertuigen vernield. Éen aantal Ameri kaanse .3-26" middel7,\vare bommen werpers heeft 40 Noord-Koreaanse vrachtauto's vernield. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur ver klaarde. dat de situatie eerst onover zichtelijk* v/as geweest, doch dat latei- ontvangen berichten verhelderend had den gewerkt. Gemeld wordt, dat de plaatsen Koemgamijon. Tsietsjon. Ha- dongk.ion. Posngmijon en de havenstad Toktsjonni zioh nog in Amerikaanse handen bevinden Langs dez° frontlinie is de situatie nu stationnair. Aan de gevechten van gisteren is deelgenomen door Noord-Horeaanse middelzware tanks. Deze zijn te verge lijken met de Amerikaanse lichte ge vechtswagens. Tot dusverre zijn tussen 25 °n 30 Noord-Koreaanse gevechts- en pantserwagens buiten gevecht gesteld, hptseen meer don de helft is van het aantal, dat de communisten in de strijd hebben geworpen. Als gevolg van het slechte weer kon de Amerikaanse luchtmacht gisteren niet veel uitrichten. Er bevonden zich slechts weinig vliegtuigen boven de op rukkende Noord-Koreaanse troepen. Nu de Noord-Koreaanse strijdkrach ten de 37ste breedtegraad hebben over schreden. hebben zij ongeveer een derde gedeelte van Zuid-Korea bezet. Een hoge Amerikaanse officier ver klaarde te Tokio, dat 3C 35 procent van de Amerikaanse troepen, die hebben deelgenomen aan de Woensdag nabii Osan geleverde strijd, hetzij gewond of gesneuveld is. hetzij door de Noord-Ko reanen gevangen werd genomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Noord-Korea nen meer bekwaamheid in de strijd •toonden, dan werd verwacht. Tijdens het duel tussen de aanstor mende Noord-Koreaanse gevechtswa gens en het Amerikaanse veldgeschut sprongen vele Noord-Koreanen uit hun getroffen tanks, met hun kleren in brand, doch niettemin weigerden zij zich over te geven. Gemeld wordt, dat de Noord-Koreaan- sc troepen van een machinepistool ge bruik maken, waarvan de vuursnelheid groter is dan die van de Amerikaanse automatische karabijn. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft het departement van defensie te Washington medegedeeld, dat de situatie van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Korea „op geen enkele wijze als ernstig wordt be schouwd". BELANGRIJKE GEHEIME CONFERENTIE TE WASHINGTON. President Truman en zijn voornaam ste adviseurs in diplomatieke, militaire en nationale veiligheidsaangelegenheden hebben gisteren andermaal een hoogst geheime conferentie gehouden. De betekenis van de confemtie werd versterkt door de tegenwoordigheid van de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Bradley, de direc teur van het centraal bureau van de geheime dienst, schout-bij-nacht Ros- coe Hillenkoetter, de minister van fi nanciën. John Snyder, de ministers van de drie gewapende diensten en van Ilarriman, president Trumans pasbe- VEEL BEWOLKING. De Bilt venvacht tot morgenavond: Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijk enkele opklaringen, maar later in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JULI. Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 0.08 uur: onder: 14.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.33 en 21.59 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's. noemde medewerker voor buitenlandse zaken. De vergadering duurde drie kwartier. PRESIDENT TRUMAN HOOPVOL President Truman verklaarde op een persconferentie te Washington hoopvol te zijn gestemd over de situatie in Korea. Hij zeide er ran overtuigd te zijn. dat uiteindelijk alles goed zou gaan. De president verklaarde niet voor nemens te zijn de nationale garde on der de wapenen te roepen, doch hij bracht de journalisten in herinnering, dat hij, volgens de wet. het recht hiertoe bezit. De president weigerde te antwoorden op vragen, of het nu uitgesloten was, dat Chinese nationalistische troepen aan de strijd op Korea zouden deelnemen. Hij verklaarde, dat -dit een politiek vraagstuk was en dat hij daar thans geen commentaar op kon geven, Trumanverklaarde met nadruk zich niet in een positie te bevinden, waarin hij commentaar kon leveren op de situatie in Korea. LANGDURIGE VELDTOCHT. Generaal Spaatz, in <le tweede we reldoorlog opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, schrijft in het tijdschrift Newsweek": „De mogelijkheid bestaat dat Noord-Korea, dat handelt over eenkomstig door Moskou verstrekte richtlijnen, door het Kremlin zal wor den opgedragen zijn troepen terug te trekken. Gebeurt dit echter niet, dan moeten wij ons voorbereiden op een langdurige veldtocht. De bodemgesteldheid van Zuid-Korea en de weersomstandigheden zullen het ontplooien van onze activiteit In de lucht en op de grond in sterke mate belemmeren. Het verspreiden van de Noord-Koreaanse troepen zal daarom een moeilijke militaire operatie zijn. Om deze operatie te volvoeren zullen wij vermoedelijk de sterkte van onze grond- en luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten moeten opvoeren. Daar wij tevens moeten blijven voldoen aan de verplichtingen, die wij in andere de len van de wereld hebben, zullen wij de sterkte van onze strijdkrachten, even als onze productie van ammunitie, moe ten verhogen. VEILIGHEIDSRAAD VANAVOND BIJEEN. De Veiligheidsraad, die aanvankelijk vanochtend bijeen zou komen, zal, naar thans wordt gemeld, pas vanavond ver gaderen. Dit werd besloten omdat ver schillende delegaties, w.o. de Britse, nog geen definitieve instructies hadden ont vangen. COMMENTAAR VAN RADIO MOSKOU. „De USSR wil geen oorlog en denkt er niet aan iemand aan te vallen", al dus verklaarde de commentator van radio-Moskou. ,,Wij willen vrede, doch wij vrezen geen bedreigingen en wij zijn bereid de oorlogsstokers van repliek te dienen" zo voegde hij er aan toe. „De vredeswil van de Sovjet-Unie is een krachtige waarschuwing voor alle oor logsstokers. De jongste gebeurtenissen in Korea hebben aangetoond, dat de Amerikaanse imperialisten van de oor logsvoorbereidingen zijn overgegaan tot rechtstreekse agressie tegen vredelie vende volken". Communistisch China eist Formosa op V. ST. BESCHULDIGD VAN AGRESSIE. Tsjou en lai, de minister van Buiten landse Zaken van communistisch Chi na, heeft in een telegram aan Trygve Lie. algemeen secretaris der V. N., de V. S. beschuldigd van het bedrijven van „een daad van openlijke agressie" door „het binnenvallen van de Chinese ter ritoriale wateren om Taiwan (Formosa)" In het telegram wordt Formosa „een onscheidbaar deel van China" genoemd. „Ondanks militaire stappen der Ameri kaanse regering ter obstructie is de Chinese bevolking vastbesloten For mosa zonder falen te bevrijden", aldus het telegram. In het telegram wordt overigens ver klaard, dat de resolutie van de Veilig heidsraad van 27 Juni. waarbij de V. N. verzocht wordt Zuid-Korea te hel pen, .„de Amerikaanse gewapende agres sie steunt en een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Korea en een schending van de wereldvrede betekent". Communistisch China noemt de resolutie onwettig, omdat zij aange nomen is bij afwezigheid van twee per manente leden. Diplomaten te Lake Success zijn van mening, dat met deze verkering de tweede ronde van de strijd in Korea is Kelly bij Gromyko Sir David Kelly, de Engelse ambassa deur te Moskou, die verleden week Don derdag tijdens een onderhoud met Paw- lof van de Europese afdeling van het Sovjetrussisóhe ministerie van buiten landse zaken als plaatsvervanger van de toen afwezige Gromyko uiting gaf aan de in Engeland levende hoop, dat de Sovjet-unie haar invloed zal aanwenden ter beëindiging van de oorlog in Korea, beeft thans met Gromyko, een der plaatsvervangende ministers van bui tenlandse zaken, zelf gesproken. Volgens het Sovjetrussische persbu reau Tass heeft Kelly geen voorstellen aan de Sovjet-regering gedaan, voor de vreedzame regeling der Koreaanse kwes tie en vereist Kelly's verklaring geen antwoord van de zijde der Sovjet- Tegering. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt echter vernomen, dat de Sovjet unie Engeland verzooht heeft, zijn jong ste verzoek om het aanbieden van goede diensten van de zijde der Sovjet-unie in de Koreaanse kwestie te verduidelij ken. De Engelse ministers zullen het rapport van Kelly over het onderhoud zo spoedig mogelijk bespreken, hoewel \oor heden geen kabinetszitting is uit geschreven. Het rapport van Kelly zal waarschijnlijk geheim blijven, totdat de ministers in de gelegenheid zijn geweest het nauwkeurig te bestuderen. Men ver moedt, dat Gromyko de actie van de Veiligheidsraad in Korea onwettig heeft genoemd en de V.S. van agressie heeft beschuldigd. geopend. De meesten geloven, dat de verklaring van Tsjou en lai een open lijke interventiedreiging in Korea vormt en da.t de kloof tussen Oost en West in de V. N. hiermee verwijd ls. Indien de Chinese communisten openlijk de zijde van Noord-Korea kiezen, zal het toe laten van communistisch China in de V. N. nagenoeg onmogelijk zijn en de Sovjet-Unie dientengevolge onherroe pelijk uit de V. N. blijven, zo meent men. Geen bemiddeling van India inzake Korea Pandit. Nehroe, de eerste minister van India, heeft vandaag medegedeeld, dat India geen bemiddeling inzake Korea heeft aangeboden en dat het ook niet van plan is zulks te doen. Hij verklaarde tegenover journalisten, dat India slechts dan haar goede dien sten ter bemiddeling kan aanbieden, indien het daartoe door de betrokken partijen wordt verzocht. DE NTEUWE EUROPESE BETALINGS OVEREENKOMST IS ZO GOED ALS GEREED. De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft zo goed als overeenstemming be reikt over de nieuwe Europese beta lingsovereenkomst. Een functionnaris van de O.E.E3. verklaarde, dat dit de grootste stap zou zijn in de richting van de vorming van één enkele Euro pese markt, die ooit werd gedaan. Te Parijs acht men tie Britse deel neming aan het plan een belangrijke bijdrage tot de Europese economische eenheid. Heden zal de Raad beginnen met de algemene besprekingen over de eenma king van de Europese industrie en land bouw, die gebaseerd zullen zijn cp een plan. van minister Stikker. Naar ver nomen wordt, zal de Italiaanse delega tie een tegenvoorstel indienen, waarvan de bijzonderheden nog niet aan het .secretariaat van de O.E.E.S. zijn mede gedeeld. Rapport der vertegenwoordigers Vakverenigingen Driemaal die van de Nederlande NAUWE SAMENWERKING WERK GEVER-WERKNEMER NOODZAKELIJK. Een delegatie bestaande uit 13 ver tegenwoordigers van het Ned. Verbond van Vakverenigingen, de K.A.B. en het Chr. Nat. Vakverbond heeft, gelijk be- kend. eind vorig jaar onder auspiciën van de ECA een studiereis door Ame rika gemaakt. De delegatieleden hebben hun bevindingen, indrukken en conclu sies neergelegd in een rapport, dat nu binnenkort met foto's en tekeningen ver lucht onder de 1. 300.000 leden van de vakverenigingen zal worden verspreid In het rapport wordt o.a. de aandacht gevestigd op de grote arbeidsproductivi teit van de Amerikaanse arbeider, het geen een van de factoren is waardoor Amerika op industrieel gebied aan de spits gaat. De productiviteit van de Ameri kaanse arbeider is op het ogenblik 8!£ maal zo groot als die van de Russische arbeider, tweemaal zo groot als die van de Britse en driemaal zo groot als die van de Nederlandse arbeider. In het bijzonder zijn de leden getroffen door het systeem van massaproductie, waardoor de goederen tegen een der gelijk lage kostprijs kunnen worden vervaardigd, dat zij binnen het bereik van de gewone man komt en waardoor de levensstandaard van de Ameri kaanse arbeiders hoger is dan die van zijn collega's in andere landen. Een groot deel van Amerika's pres taties op het gebied van productie en materiële welvaart is aan de ene kant te verklaren uit de bodemrijkdommen van het land en anderzijds uit de grote binnenlandse markt, die voor de onder nemers openstaat. Hierin ligt wellicht voor Europa een les. die het ter harte moet nemen. Het productie-apparaat van Amerika namelijk laat telkens weer H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gistermiddag hun hoge belangstelling getoond voor de haven van de hoofdstad, meer in het bijzonder voor het herstel van de enorme schade, die gedurende de oorlog werd aangericht en voor de uitbreiding, die voortdurencj voortgang vindtHet Koninklijk Paar bezichtigde de geheel herstelde en wederom in gebruik ge nomen Coenhoven, De vorstin opende vervolgens officieel het nieuwe grote houtveemDe foto toont: midden: met het binnenvaren van het Koninklijk jacht ,,Piei Hein", aan boord waarvan zich het Koninklijk Paar bevond, wordt de Coenhayen ingewijd. Foto rechts: H.M. Koningin Juliana opent, door mid del van het in beweging brengen van een kroon, orficieel hec nieuwe grote houtveem, waarin onlangs reeds de eerste von overzee aangevoerde lading hout werd opgeslagen. Achter de vorstin Z.K.H. Prins Bernhard. Naast de Koningin de burgemeester van Amsterdam, mr Am. d'Ailly. Foto links: Na het bezoek aan de Amsterdamse haven lieten H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een aantol leden van het personeel van het havenbedrijf en het houtveem aan zich voorstellen. Links de burgemeester van Amsterdam, mr Am. d'Ailly. Maar zit er wel iets anders op (Van onze Londense correspondent) Grcmyko's bewering dat de strijd in Korea uitsluitend een intern conflict is tussen twee groepen in dezelfde staat, wordt vanzelfsprekend in Londen niet onderschreven, evenmin als de overige, door hem verkondigde, stellingen. De positie van de Ver. Staten is juridisch onaantastbaar, waarbij natuurlijk in aanmerking meet worden genomen, dat geen enkele nieuwe situatie, welke door agressie wordt geschapen, volkomen door reglementen en gewoonten kan worden gedekt. Daarbij komt dat d? Russen een speciale agressie-techniek hebben ontwikkeld, die er cp uit is door de mazen der formaliteit heen te glip pen. Natuurlijk tast men ook in Lon den nog .steeds In het duister over de uiteindelijk? bedoelingen van het Krem lin inzake Korea. Is het bezig de pu blieke opinie in de Sovjet-Unie lang- zaam op te warmen? Korea kan, zo meent men hier, een beperkt conflict blijven als de Ver Na- j ties collectief snel en doortastend op treden. De consequentie van een tweede 1 Duinkerken zou zijn, dat overzee zosnel i mogelijk een nieuwe invasie zou moeten 1 worden gewaagd. Maar een voorlopige nederlaag zou onvermijdelijk nieuwe communistische acties in gang zetten, welke al of niet plotseling een nieuwe wereldoorlog zouden betekenen. Chur- j chili zinspeelde hier duidelijk op. Het zwaartepunt lijkt vooralsnog in het Ver- re Oosten te liggen. Er heerst in Londen een sterk gevoe len, dat het Westen niet alles op één kaart dient te zetten, d.w.z. niet alles mag laten afhangen van militair op treden. De vraag is echter of men moet trachten reeds voor een terug tocht der Noordelijken een nieuwe po ging tot een gesprek met de Russen tc ondernmen. De ervaring heeft immers geleerd, dat het Kremlin pas bereid is in zijn schulp te kruipen, als het ziet, dat gebruik van geweld geen zin heeft. Dit ontslaat het Westen echter niet van de plicht om nu al vast duidelijk te maken, wat het precies in Korea wil. Hier ligt vooral voor Engeland, dat po litiek rijper is dan Amerika, een taak, hoe moeilijk ook. Oorspronkelijk was het de bedoeling Zuid-Korea op den duur economisch en politiek zo aan trekkelijk te maken, dat er een onweer staanbare invloed van op het Noorden zou uitgaan. Dit was natuurlijk een plan, indien het al uitvoerbaar geweest zou zijn. dat vele jaren zou vergen. Het ongelukkige is, dat de toestanden in Zuid-Korea, zcals de Amerikanen zelf toegeven verre van ideaal waren en de figuur van Syngman Rhee in vele opzichten twijfelachtig, al vormt dit alles natuurlijk geen excuus voor het optreden der communisten, evenmin als het Amerikaanse ingrijpen in Formosa verdere actie van hun kant zou recht vaardigen. Engeland is in elk geval ge kant tegen inschakeling van Tsjang kai sjeks trcepen in de strijd in Korea, omdat dit de dingen alleen maar zou vertroebelen. Men dcet hier uitkomen, dat de Ver. Staten zich helemaal niet l verplicht hebben Tsjang kai sjek nu altijd maar te blijven steunen. De afscherming van Formosa was echter 1 door de gebeurtenissen noodzakelijk ge worden. Ook in Londen weet niemand, wat er gebeuren moet, als de geallieerden er I inderdaad in slagen de Noordelijken I op hun eigen gebied terug te drin- I gen. i De Times wenst dat nu reeds uitge- I spreken moet werden, dat de geallieer den Noord-Kcrea zelf niet willen ver- overen. I Een sterke permanente Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Korea en Japan, die dan zeker nodig is, zou de Russen in bepaalde omstandigheden misschien niet onwelkom zijn, al zullen zij de Amerikanen waarschijnlijk niet juist daar willen binden. Alles hangt er van af, wat de bedoeling van het Korea- plan precies is De situatie is, ongetwij feld voor beide partijen, zo vol onze kerheden. dat cp du moment, ook in Londen, geen enkele voorspelling van een toekomstige ontwikkeling mogelijk is In het wondermiddel van de atoom- bom geloven maar weinigen, omdat im mers de tegenpartij deze waa^chijnl'lk ook te voorschijn kan toveren.... Formosa neemt voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen. Inwoners van Toipeh bezig met het vullen van zond- zakken, die geplaatst worden rond alle belangrijke gebouwen als voorzorgs maatregelen tegen de te vervrachten luchtaanvallen von de Chinese com munisten. zien hoezeer de massa-productie en se- rie-produotie de ruggegraat van de koopkracht der persoonlijke inkomens bevorderd wordt door de mogelijkheid te produceren voor èén grote binnenlandse markt. Wanneer West-Europa door economi sche samenwerking der landen cn op heffing van de handelsbcperkingen zulk een grote binnenlandse markt zou gaan vormen, dan /.al de massa- en scrie-produclle ook hier grote kansen gaan bieden. In dit opzicht kunnen wij, aldus het rapport, veel van de Amerikaanse in dustrie leren. Dat geldt echter niet alleen voor de wijze van productie, maar ook voor de wijze, waarop de arbeider geïnteresseerd wordt voor de resultaten van het bedrijf. Sterk leeft de gedachte, dat een nauwe samenwer king tussen de werkgevers en werk nemers noodzakelijk is, om een zo hoog mogelijke productie te bereiken. Wat ons vooral, trof aldus de leden, is het verlangen onder de Amerikanen naar vrede tussen de volken, naar een rustig bestaan, om zich geheel te kun nen wijden aan de verbetering van het levenspeil van de arbeider. In dit op zicht bestaat er tussen het grote Ame rika en het kleine Nederland zeker geen tegenstelling. Een sportministerie in Engeland VOORSTEL VAN LABOUR-LID. Dezer dagen zal John Haire, lid van de Labour Party, in het Lagerhuis aan de premier Attlcc vragen of hij thans de oprichting wil overwegen van een Ministerie van Sport en Lichamelijke Opvoeding teneinde „de training in georganiseerde spelen in het moederland te stimuleren en aan te moedigen en ons nationaal prestige in het buitenland te handhaven." De oprichting van een dergelijk mi nisterie wordt wenselijk geacht ln ver band met Engelands „recent falen in internationale sportgebeurtenissen Naar men weet hebben de .Engelsen in de afgelopen veertien dagen een cric ket testmatch tegen West Indië en voetbalwedstrijden tegen de Ver Staten en tegen Spanje verloren, terwijl zij te Wimbledon overvleugeld zijn door bui tenlandse spelers en speelsters. Nieuw bnderzoek in de zaak Petain gelast De procureur-generaal van de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast ln de zaak tegen ex-maarschalk Philippe Pétain. De 94-jarige leider van de vroegere regering van Vichy, die in dertijd tot levenslange eenzame opslui ting werd veroordeeld, bevindt zich sinds 1945 in een fort op het eiland Yeu aan de Westkust van Frankrijk. Als voornaamste getuige zal gehoord worden Pétains geheime agent, kolonel René Fonck. Hij heeft verklaard, dat een onderhoud tussen Pétain en Hitler, dat in het eerste proces werd aange voerd als bewijs van collaboratie, ln feite een list was van Pétain om de Duitse oorlogsstrategie te belemmeren. Kolonel Fonck beweerde, dat Pétain aoor de vroegere Japanse ambassadeur Renzo Sawada van te voren op de hoogte was gebracht van de bedoeling van Hitier om met generaal Franco een •vereenkomst aan te gaan, die de Duit sers ln staat zou stellen zich in het be zit te stellen van Gibraltar en Noord- Afrika. Volgens Fonck zou Pétain Hitier ertoe hebben weten te brengen van zijn Spaanse plan af te zien. na overleg met de Spaanse ambassadeur.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1