Ned. regering overweegt aan Zuid-Korea hulp Uniek Zuiderzee-dorp zal bij Enkhuizên verrijzen Kooizaiid-clorpKlein paradijs naar oude trant DE MAN Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 30 Juni 1950 Tweede Blad No. 27036 Tweede Kamer nog steeds over de huurwet (Van onze parlementaire redaoteur) Gisteren besteedde de Tweede Ka mer weer de hele vergadering aan de Huurwet, en wel aan de behandeling van de afzonderlijke artikelen en de daarop ingediende amendementen. Het was weinig interessant of belangrijk De communisten zagen hun amende menten verworpen, en enige daarna In gediende moties vonden natuurlijk evenmin genade. Hoewel niemand van de andere fracties steun verleende, vroegen zij bij elk van hun voorstellen hoofdelijke stemming, met uitslag 662. hetgeen zeer veel tijd kostte. Over de meerderheid der andere amendementen, die van technische aard waren, werd tussen Minister en Kamer overeenstemming bereikt. Voor zover dit niet het geval was, zal vandaag over worden gestemd. Want na de pauze vonden de meeste leden het welletjes en verdwenen uit de broeierige Ridderzaal Ze waren Intussen lang genoeg ge bleven om de voorlezing te horen van een regeringsverklaring over Korea, die minister Van Schaik persoonlijk aan voorzitter Kortenhorst kwam brengen. Daarin staat, dat onze regering aan Zuid-Korea hulp wil verlenen, waar toe zij de zending van zeestrydkrach- ten overweegt. Met Indonesië en de Benelux-part ners vindt nauw overleg plaats. Gis termiddag zou de Kamer gelegenheid krijgen over deze verklaring van ge dachten te wisselen, waartoe premier Drces aanwezig zou zyn. Alvorens de vergadering te sluiten, wist voorzitter Kortenhorst de wijzi ging van de Warenwet er zonder dis cussie en z.h.st. door te hameren. Bij de regeling van werkzaamheden bleek, dat de Kamer voor het zomer reces nog heel wat belangrijke zaken te behandelen krijgt, o.a. de derde deviezen-nota en de financiële steun aan de K.L.M. TEKST DER NEDERLANDSE REGERINGSVERKLARING. De volledige tekst van de regerings verklaring luidt als volgt: „De Nederlandse regering heeft niet bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele oagen geleden in de vorm van een aan val op de republiek Korea door Noord- koreaanse troepen is gepleegd. Het ver heugt haar, dat de Veiligheidsraad zich terzake snel heeft beraden, en zij heef: met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheidsraad van 25 en 27 Juni. De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aanbeveling, welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van de Ver. Naties is gericht, om bijstand aan de republiek Korea te verlenen met het doel aan de gewapende aanvat door de strijdkrachten van Noord- ICorea het hoofd te bieden en by te m agen tot herstel van vrede en veilig heid in het betrokken gebied. Ten einde een doeltreffende uitvoe ring van de aanbeveling van de Veilig heidsraad te bevorderen, overweegt de Nederlandse regering zeestrijdkrach- ten vry te maken, welke zullen kun nen deelnemen aan de noodzakelijke maatregelen in genoemd gebied. Nauw overleg vindt plaats met Indo nesië en de Benelux-partners over de toestand en de maatregelen, welke deze van de leden der Ver. Naties vereist" (Naar het ANP verneemt zijn in In donesië momentcel aanwezig drie tor- EEN KOPER VOOR „VADER EN ZOON". Het met de Jacob Marisprijs bekroon de werk van de heer P Ouborg op de tentoonstelling in het gemeentemuseum te 's-Gravenhage, is verkocht aan een collectionneur in Amsterdam Door de grote publiciteit die aan dit werk gegeven is. trekt het de belangstel ling van allen, die de tentoonstelling bezoeken. De he^r P. Ouborg naar zijn mening gevraagd over de kritiek op zijn „Vader en Zoon" liet uitkomen dat er z.i. weinig begrip *bestaat voor dit soort podobootjagers en drie mijnenvegers abstracte schilderkunst en wenste ver- alsmede enige kleinere patrouillevaar- der geen commentaar op zijn werk te tuigen van de KM.) geven. Historische waarden worden vastgelegd (Speciale berichtgeving) Even ten Noorden van Enkliuizen, in het verdronken gebied dat begrensd wordt door de Westelijke strekdam van het Krabbersgat cn de Wierdjjk, zal in de naaste toekomst gelijk een museum in natura een dorp worden gebouwd voor ongeveer 500 inwoners. In zijn totale aspect zal het aan het nageslacht een beeld moeten geven van het leven en de bedrijvigheid, de zeden, gewoonten en klederdrachten in al die stadjes en dorpen rondom de voormalige Zuiderzee, die als ge volg van de drooglegging in snel tem po aan het wegkwijnen zyn of gans en al van karakter veranderen. Veel dat cultureel, economisch of na- tuur-historisch van ontzaggelijke waar de is voor ons volk, loopt gevaar verlo ren te gaan door de inpoldering. En tot vreugde van duizenden landgenoten heeft de regering dan ook indertijd be sloten tot het inrichten, te Enkhuizen, van een Zuiderzee-museum dat ten dele gevestigd zal zijn in het monumentale in 1625 gebouwde „Peperhuls" eens dienst doende als opslagplaats voor de OI. Compagnie) en voor een ander deel (het zogenaamd „levend" museum) Wandelend langs een signaalmast en enkele kanonnen zoals die in Blanken ham en Blokzijl ter waarschuwing voor hoog water gebruikt werden, zal men In het nieuw verrezen dorp alles vinden wat men in de loop der Jaren bij zijn bezoeken aan de vroeger zo bloei ende Zuiderzee-plaatsjes heeft bewon derd In de haven zullen botters, tjot ters, aken en vletten, die nog in de vaart zyn en dagelijks voor de visvangst zullen worden gebruikt een ligplaats kunnen vinden. In het midden van het eiland, door een vaart met de haven verbonden, zal een kolk zyn uitgespaard als ligplaats voor allerhande scheeps- typen van historische waarde, die geen diensten meer doen. Om haven en kolk zullen zich ver schillende buurtjes groeperen. Aan één grachtje zal men enkele Marker-wonin gen op palen zien, op een terp: groe pen huisjes, gebouwd in de karakteris tieke trant van Urk Schokland, Spaken burg, Volendam en andere Zuiderzee dorpen. Zij zullen bewoond worden door mensen uit de plaatsen, die zy verte genwoordigen en die gehouden zijn het interieur naar plaatselijke aard in te richten en zich in plaatselijke dracht te kleden. De Flevische cultuur zal herleven met de karpoets en het baadje, met het be varen vande Staverse jol en de hoog aars in het kort: door het blijven uit op het schiereiland .Kooizand" dat door oefenen door de bewoners^yan Jiun be- opspuiting uit het water omhoog zal worden gebracht. Met een bootje zullen de bezoekers van het „Slavers Poortje" aan de Wierdijk, naar het Museumdorp worden gebracht dat aan de zeezijde zal worden beschermd. roep op de wijze en met het ma teriaal als voorheen! Zij zullen dus elke dag mee uitgaan ter visvangst met hun eigen schutten. Er zal een nettendroogplaats zijn en een kuiperij, een rokerij, een taanderU, een Die ver speelt „Hamlet" SHAKESPEARE'S TRAGEDIE HERLEEFDE IN HET BOS. (Speciale berichtgeving). Na „Een Midzomernachtdroom", „De Storm" en „Peer Gynt" heeft dc Die- verse Toneelvereniging voor haar jaarlijks openluchtspel opnieuw te ruggegrepen in het werk van Shake speare. Deze moedige en onverschrok ken amateurs, bezield van een even groot enthousiasme voor de toneel spelkunst als voor de eigen dorpse gemeenschap, hebben het gewaagd thans Hamlet, door de bekende Sha- kespeare-kenner prof. Van Kranen donk de „centrale tragedie" genoemd, in de Dieverse bossen op te voeren. Hiermee hebben de Dievenaren een zware en verantwoordelijke taak op zich genomen, waarvoor in de eerste plaats aansprakelijk is de dokter-regis seur, de heer F. D. Broekema. in wie zijn dorpsgenoten na het succes der vo rige jaren evenwel niet ten onrechte vertrouwen stellen. En het was weer dominé Rutgers, die zich beschikbaar stelde voor het spelen van de hoofdrol. De notabelen hebben nu. zo min als vroeger, zich bij deze op voering gedistancieerd van de rest der bevolking. Ophelia bijv. is vertolkt door de dochter van kastelein Figeland. De dierenarts Van der Eyk is een even enthousiast acteur als een eenvoudige landarbeider. En de echtgenote van burgemeester Meyboom ziet er niet tegen op om als souffleuze een zware en weinig opvallende taak op zich te nemen. Zo is de toestand ontstaan, dat niet „inwoners van Diever" maar Diever zelf als gemeenschap in de openluchtspelen voor het voetlicht treedt. En dit is iets moois in een wereld, die vol verdeeld heid is en waar tussen continenten, lan den en volken de schuttingen hoog zijn opgetrokken. SPEL EN REGIE. De opvoering diende te bewijzen, of en in hoeverre enthousiasme van regie spelers in staat waren de uiteraard technische tekortkomingen van ama teurs te overbruggen. Zal het mogelijk blijken, dat het liefhebberijtoneel stijgt tot een peil. dat Shakespeare recht wordt gedaan? zo vragen wij ons af. Ervaringen met andere openlucht spelen van amateurs hebben ons min of UIT DE RAADZAAL. ZEGE VOOR WETHOUDER JONGELEEN. Het Leidse Merenplan is binnen ge haald! Een kleine drie uren heeft de Raad er aan besteed om het tenslotte met de overgrote meerderheid van 343 te aanvaarden. Aan de meerder heid valt derhalve niet te twijfelen. Aan wethouder Jongeleen valt de eer toe, dit te hebben bewerkstelligd. Want aanvankelijk waren er nog vele leden, die aarzelden. Na zijn verdediging van het voorstel zelden zagen wij hem zo „op stoot" viel. het verzet in elkaar als een kaartenhuis. Duidelijk bleek. meer sceptisch gestemd ten opzichte van de neiging om uit de wereldlittera tuur te putten voor dergelijke voorstel lingen. Met des te meer genoegen en bewondering kon nu vastgesteld wor den dat inderdaad in Diever het enthou siasme de tekortkomingen heeft over wonnen. Vooral was dit het geval, toen men langzamerhand meer en meer in gespeeld raakte. Na de pauze waren er scènes die zelfs op een hoog peil ston den voor amateurs op een zeer hoog peil. Onze lof geldt in de eerste plaats ds D. Th. Rutgers, die de Hamlet-figuur zo uitstekend creëerde. Geen der andere spelers stond op hetzelfde niveau wat niet wegneemt, dat er goede prestaties te zien en te horen waren, zoals die van de heer H. Broer, die de praalzuchtige oude Polonius raak karakteriseerde, mej. Jantina Figeland, die na de pauze als de waanzinnige Ophelia bijwijlen wist te ontroeren, de heer Andreae, wiens spel als Koning Claudius vaak sterk was, doch wiens uitspraak nog wel enige correctie behoeft, en mevrouw BroekemaFriedrich, die de Koningin niet onverdienstelijk, maar nog wat vlak speelde. De andere hoofdrollen waren over het algemeen aanvaardbaar en zul len zeker bij volgende voorstellingen nog aan kracht winnen. Dokter L. D. Broekema heeft zijn taak als regisseur met grote toewijding en blijkbaar inspi rerend vervuld. Het geheel getuigde van inzicht en goede smaak. lijnbaan en een werf. Alle neringdoende bedrijven uit een Zuiderzeeplaats zullen er dagelijks in bedrijf zyn. Het vissers- kroegje zal door de sterke" verhalen, die er worden afgestoken, weer zijn naam van .leugenbank" verdienen. Er zal een kerkje zijn en een houtzaagmolen, een Volendammer viskekler, een Genemuider mattenvlecht-erij en een Makkums aarde- werkbedrijfje EEN WONDERE WERELD. Voor de bewoners, die aan bepaalde voorwaarden zullen moeten voldoen, zal „Kooizand-dorp", zoals men het nu In gedachten al noemt, een klein Voor beter breiwerk - betere wol, das,,. K O N IN K L IJ K E S C H E E P J E S W O L F A B R I E K E N V E E N E N D A A L FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENT WORTH Vertaald uit het Engels 65) Ze moet, naar men mij verteld heeft, een grote, krachtige vrouw zijn. Meneer Tattlecombe's regenjas hing in de hall. Het lykt me erg moeilyk om op een donkere, regenachtige avond, zoals de tective Abbctt heeft beschreven, een figuur in regenjas als een man of een vrouw te onderscheiden. Die eerste aan val op William Smith had vlakbij het huis van mevrouw Salt plaats. In het tweede geval kan Emily Salt hem heel gemakkelijk achterna gegaan zijn. Het is niet eenvoudig te verklaren, hoe iemand van de firma daarbij betrokken geweest zou zijn Aan de andere kant lijkt het onmogelijk Emily Salt te ver denken van de dood van meneer Davies, of van het ongeluk, dat meneer Tattle- com.be overkwam, aangezien die avond Emily en haar schoonzuster, mevrouw Salt, aanwezig waren crp een gezellige avond van de kerk, die op die zevende December plaats vond. Ik heb een en ander nagegaan en gehoord, dat me vrouw en juffrouw Salt bij de voorce- reidende werkzaamheden tussen 5 en 7 uur daar aanwezig waren en dat ze daarna om acht uur weer present wa ren en tot halfelf gebleven zijn. Het is daarom niet mogelijk Emily Salt in deze twee z.g. „ongelukken" te betrekken, terwijl ze tijdens de knoeierij aan het wiel in bed lag met influenza onder het wakend oog van mevrouw Salt. Ik acht het onmogelijk te geloven, dat twee los van elkaar staande series aan slagen op William Smith zijn gepleegd. Maar afgaande op hetgeen wij als con crete aanwijzingen voor ons hebben lig gen. is en blijft het moeilijk al deze daden aan één en dezelfde persoon toe te sohryven." De inspecteur lachte. „Als er werke lijk van aanslagen gesproken kan wor den, juffrouw Silver," merkte hij droog jes op. Er heerste even een stilzwygen, en er •hing iets van ontstemming in de lucht. Juffrouw Silver maakte hieraan met een kuchje een einde en sprak: „Ik vraag u natuurlijk niet conclusies te aanvaarden, waarvoor geen complete 'bewijzen aanwezig zijn, en waarmee ik zelf ook nog niet honderd procent te vreden ben. Ik zou u alleen willen vra gen enige nasporingen te laten verrich ten. U kunt er misschien achter ko men, of die firmanten Eversley, de he ren Cyril en Brett Eversley, in finan ciële moeilijkheden verkeren. Ik zou er niet op aandringen, als ik me niet wer kelijk ernstig bezorgd maakte over de persoonlijke veiligheid van William Smith." Lamb keek haar goedmoedig aan „Omdat William Smith in werkelijkheid William Eversley is." I „Precies. Hij is bovendien de belang rijkste firmant en heeft het merendeel der aandelen. Als ik hieraan toevoeg, dat zijn vrouws uitkering tijdelijk niet betaald werd, totdat de derde beheer der Cyril en Brett Eversley zijn de andere twee tussenbeide kwam te haren behoeve, dan zult u het toch wel met me eens zyn, dat er enige reden is voor mijn bezorgdheid." Lamb fronste het voorhoofd. Hij her innerde zich andere gevallen, waarin juffrouw Silver zich ook zorgen had ge maakt, en niet ten onrechte! Hij trom melde met zyn vingers op de tafel en zei: „Eversley zal u niet dankbaar zijn voor het veroorzaken van moeilijkheden en schandaal in zijn zaak." Juffrouw Silver ging nog rechter in haar steel zitten. „Dat ben ik ook helemaal niet van plan." En met een van die glimlachjes, die haar grootste charme waren, voeg de ze er aan toe: „Werkelijk, inspec teur Lamb, ik heb zo'n groot vertrou wen in uw discrete werkwijze, dat it durf te veronderstellen hetgeen u zelf blijkbaar betwijfelt dat uw men sen een onderzoek kunnen instellen zónder dat er enig schandaal ontstaat." Lamb barstte in een schaterlach uit. „Nu u het zó stelt, mcèt ik wel toege ven! Vertelt u Frank hier maar alle gegevens, die u hebben wilt, dan zal ik zien, wat we voor u kunnen doen. U wilt me nu verder wel excuseren? Ik heb een conferentie. En als dat niet het geval was, zou ik geloof ik toch niet blijven. Ik ben soms bang voor u. Op een kwade dag i brengt u zelfs mij nog eens in moeilijk heden. Juffrouw Silver kuchte. „Er is nog één ding." De inspecteur had zyn stoel al ach teruit geschoven en stond op het punt om op te staan. Hij bleef zitten, en zei met iets van humor in z'n stem: „M'n beste juffrouw SLver, u moet i me nu niet ophouden, want dan kem ik werkelijk in moeilijkheden, zoals ik daarnet zei." Juffrouw Silver keek hem vriendelijk aan. „Uw tijd is inderdaad kostbaar en ik zal geen misbruik van uw welwil lendheid maken. Ik zou u alleen nog willen vragen, of u één persoon, die zser nauw bij dit hele geval betrokken is, van nu af aan constant wilt laten schaduwen." Lamb legde een zware hand op zijn stevige knie en leunde voorover „Wie bedeelt u „Juffrouw Mavis Jones." „Waarom?" Juffrouw Silver noemde haar redenen op de haar eigen efficiënte wijze, waar na ze er aan toevoegde: ,Jk zou hierop niet aandringen, als ik niet overtuigd was van het bijzon dere belang van deze maatregel." Lamb keek nu werkelijk ernstig. „Zelf zie ik er niet veel in," merkte hij op. Juffrouw Silver keek hem éven ern stig aan. „M'n beste Inspecteur Lamb, ik heb in vorige gevallen ook wel eens voorgesteld, dat een dergelijke maat regel genomen zou worden. Ik verzoek u vriendelijk even te bedenken, cf ik het die vorige keren by het rechte eind had of niet." Inderdaad herinnerde inspecteur Lamb zich met een zekere wrevel, dat het veronachtzamen van raadgevingen van Juffrouw Silver in vorige gevallen niet bepaald tot zijn gemoedsrust had bij gedragen, Hij wist maar al te goed, dat er mensen neg in leven hadden kunnen zyn. als hy gedaan had, wat juffrouw Silver had voorgesteld. Haar stem onderbrak zyn gedachten. „Ik ben er werkelyk van overtuigd, dat het leven van meneer William Eversley ernstig gevaar loopt." Hij stond op en scheen plotseling grote haast te hebben. ,Jk ben laat en moet voortmaken. Wel, ik geloof, dat het het beste is, dat u uw zin krijgt. Als altyd. Zegt u Frank maar precies wat u wilt, dan wordt er wel voor gezorgd." Juffrouw Silver glimlachte hem toe. „U bent altyd zo vriendelijk voor me." Toen de deur, na een hartelijke hand druk. achter hem gesloten was, merkte Frank Abbott met een plagend lachje op: „U hebt hem zenuwachtig gemaakt. Hy vindt U een soort tovenares en kan uw methoden niet ln overeenstemming brengen met de officiële, waarby men moordenaars liever vrij laat rondlopen dan ze op ongebruikeiyke wyze in te pikken." Juffrouw Silver keek hem afkeurend aan. „M'n beste Frank, wat 'n onzin!" (Wordt vervolgd) paradys zUn waar zU kunnen blijven leven en doen naar oude trant. De bezoekers onder wie men vele buitenlanders verwacht zullen het lang ln herinnering houden als een sprookje uit een rijk verleden, een wondere wereld aan het wijde water, met een altijd zilte bries en een blij moedig werkend volk zei het van velerlei schakeringen een dorp met de penetrante geur van dampende netten en vis in de rook. Ambtelijke- molens malen niet snel cn het kan nog lang duren voordat Kooi- zand-dorp een feit is geworden. Maar het denkbeeld leeft in de harten van de dui zenden eenvoudige mensen, die wonen langs de verdwijnende Zuiderzee en op slag zou men driemaal overtekend zyn als men de inschryving voor bewoning an het nieuwe dorp thans open stellen zou HET PEPERHUIS GEOPEND. Het Zuiderzee-museum te f Enkhulzen zal voorlopig nog van vry bescheiden aard zyn. Maar morgen (1 Juli) wordt dan toch het eerste gedeelte geopend in het fraai gerestaureerde „Peperhuis", waar men de peperkorrels nog tussen de ontzagwekkende dikke balken heeft ge vonden. In een viertal reeds gereed gekomen zalen allengs volgen er meer wordt een belangwekkend overzicht gegeven van schepen en vismethoden, van kle derdrachten en wooncultuur. Er zyn tekeningen en schilderyen. sieraden, kaarten en grafieken. Oude boegbeelden pry ken aan de voet van de trappen en ln de stemmige taveerne met z'n enorme, in een visnet gevangen, i zeemeermin zyn de lampen opgehan- 1 gen in paling-, kubben". die wellicht J jaren aaneen by de vissery zyn gebruikt. Een groot aantal gebouwen zal nog bij het Peperhuis worden aangetrokken. Met de restauratie zal naar de di recteur, de heer S. J. Bouma. ons ver zekerde een paar jaar gemoeid ziin. Zóver gevorderd, zal men echter al is het „dorp" ook nog niet gereed een museum hebben, dat volle dig op het water georiënteerd een unicum in dc wereld zal zyn cn een weergaloos beeld zal geven van de ge schiedenis van de Zuiderzee, zo innig verweven met de grote historie van ons land dat er, wanneer Leiden zeker wilde zijn van voldoende zand voor de woning bouw in de eerste tien jaren, geen an der middel overbleef, dan dit voorstel, waarbij bovendien Rijk en Provincie zo nauw waren betrokken, aan te nemen. Het grote struikelblok was het ver lies van 64 H.A. cultuurgrond. Ontegen zeggelijk is dit een factor van beteke nis, doch o.i. werd deze factor schrome lijk overdreven. Om iets zo belangrijks als de woningbouw veilig te stellen, moet men het offer van een offer dur ven nemen. Onnodig te zeggen, dat het bezit van goede cultuurgrond voor ons land van onmetelijk belang is. ook gelet op onze bedenkelijk groeiende bevolkingsaan was, tengevolge waarvan de vraag ryst, of cn hoe lang nog ons land in staat zal blijken de bevolking bestaanszekerheid te verschaffen. Een vraag, die feitelijk al geen vraag meer mag heten, waar immers toevlucht wordt gezocht in een van overheidswege steunen van emigra tie! Waarvan niet de slechtsten gebruik plegen te maken Edoch, er zyn altijd uitzonderings gevallen en daartoe behoort zonde* enige twijfel in dit geval het opofferen van een betrekkelijk kleine hoeveelheid cultuurgrond ten behoeve van een zich zelfs daarboven verheffend motief. Hoe men het toch keert of wendt. Leiden moet bouwen, moet bouwen in zo snel mogelijk tempo, teneinde onhoudbare toestanden te doen verdwijnen. En daarvoor is zand een noodzakelykheid, een grote hoeveelheid zand zelfs, want we leven in onze goede Sleutelstad nu eenmaal op polderpeiL Ware voldoende zand elders te ver krijgen geweest en dan met honderd procent zekerheid dan zou dit voor stel van B. en W. niet zijn afgekomen. Dan had zelfs de winst, die het meren plan financieel belooft af te werpen, weinig meegeteld, ook al is het een fac tor, die toch gewicht in de schaal legt, want zo rooskleurig is het met de Leidse financiën nu eenmaal niet ge steld. Doch beslissend is dit niet ge weest. Om zekerheid te verkrijgen, dat over voldoende zand kan worden beschikt, was er geen ander middel dan dit me renplan. En het is een meevaller, dat het financieel ook nog belangryke baten zal opleveren. Hier geldt met volle recht de waar heid van het oude gezegde: men moet wel eens een spiering uitwerpen, om een kabeljauw te vangen. De spiering is hier het verlies van cultuurgrond, de kabeljauw de zekerheid van de moge lijkheid van woningbouw. De wethou der heeft dit met zulk een duidelijkheid weten aan te tonen, dat degenen, die aanvankelijk aarzelden, werden over tuigd van de noodzakelijkheid. Slechts een drietal leden bleken niet te overtuigen, n.l. de heren A. J van Dijk, Vos en Knetsch. De houding van eerstgenoemde deed, vooral bij de re pliek. niet bepaald sympathiek aan. Zijn uitstel-voorstel was a priori ter dood ge doemd. Zeer terecht werd hulde gebracht aan de Dienst van Gemeentewerken en met name aan de heer ir Lem voor het ver zette werk in deze. Trots aanvankelijk verzet van tal van opgeworpen voet angels en klemmen, is doorgezet met onverzettelijke energie en zo kon na drie jaren noeste arbeid dit plan met volle medewerking van Rijk en Provin cie worden tot stand gebracht. Toen de wethouder aan het slot. na de stem ming, zelf hulde bracht aan genoemde instanties, klaterde een luid appalus op in de raadzaal, een weinig zich voor doende gebeurlijkheid in de Raad. Maar ook de hulde, die de wethouder ten deel viel de burgemeester was de eerste, die hem de hand schudde was meer dan verdiend. Onverwacht was, dat de uitvoering zo snel werd bevorderd door de aankoop van diverse nodige percelen! Voor Warmond zal het verloop van zaken ongetwijfeld een tegenvaller zijn, maar of de winst aan recreatie-terreinen op den duur niet voordeliger zal zijn voor dit centrum van watersport? Er zullen gedupeerden zijn. doch het algemeen belang domineert nu eenmaal boven het persoonlijke en wij menen, dat hier van een algemeen belang ge sproken kan en moet worden. Bij de aanvang der zitting kwam de voorzitter met een nadere verklaring inzake de kwestie van demping der Lange Mare. die ongetwijfeld beter licht deed schijnen over zijn houding. Ook al kon die de meerderheid niet overtuigen, getuige de korte verklarin gen van de heren D. J. van Dijk en Woudstra. Toch zal deze verklaring o.i. de gerezen controverse tussen voorzitter en Raadsmeerderheid verzachten en vele scherpe kanten daarvan afvijlen. 21). Panda's taxi stond roerloos mid den op een landweg, en in geen velden of wegen was een benzine-pomp te zien Maar Graaf Isen Grim liet zich niet uit het veld slaan Panda mocht dan al pruttelen: „We komen hier nooit meer vandaanen we weten niet eens of dit wel de goede weg is maar Isen Grim stootte alleen maar een grimmige lach uit en verliet de wagen. „Wacht maar eens!" beloofde hij grimmig. „Dacht je, dat ik me door een Gemaskerde liet tegenhouden wanneer ik naar het Koninklijk Hof wil? Ik niet!" Toevallig kwam er van de andere kant een auto aanryden, en de Graaf stelde zich in een heldhaftige houding mid den op de weg op, waarbij hij zó ge- biedend met zijn hand zwaaide, dat de bestuurder van die andere auto onmid dellijk gehoorzaam stopte. Dit was de heer Maffelaar een ordelievend, maar geenszins dapper burger. „Stop!" riep Graaf Isen Grim bars en de heer Maffelaar dacht niet an ders of dit was een van die Ijverige ambtenaren, die op alle tyden van de dag en nacht in de wee: zijn om auto's te laten stoppen en dan papieren ln te kijken. Maar de Graaf hielp hem uit de droom. „Hebt u nog benzine over?" vroeg hy streng. „Jaeh... dat wel", stotterde de heer Maffelaar, ..maar eerlijk gezegd... ik kar. e>- tot mijn spijt niets van mis sen „Spijt?" riep dc Graaf. „Zei u spyt? Man spyt zul je pas krygen wanneer je me die benzine niét geeft!" En met die woorden trok hy dreigend zijn de gen VOOR ZATERDAG 1 JULI. Hilversum 1 (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7,18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18: gram.muzlek; (9.30 9.35: waterstanden); VPRO 10.00: medi sche causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de arbeiders ln de continu bedrijven; 11.30: kamermuziek; 12.00; gram.muzlek; 12 30: mededelingen; 12.33: Hawallan-muziek; 13.00: nieuws; 13.15: gram muziek, 14.00: voor de Jeugd; 14.20: trio; 14.50: gram.muzlek; 15.00: boekbe spreking; 15.15: kamerorkest en solist; 16.05: „van de wieg tot het graf", causerie; 16.20: gram.muzlek; 16.45: sportpraatje; 17.00: gram.muzlek; 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15: toespraak; 18.20: gram.muzlek; 19.00: artistieke staalkaart: VPRO 19.30: bybellezing; 19 45; ..passe partout", causerie; VARA 20.00. nieuws; 20.05: actualiteiten: 20.12: VARA-varla; 20.15: dansmuziek; 20.45: bont programma; 21.45: socialistisch commentaar; 22.00: sextet; 22.25: ..de commissaris vertelt, hoorspel; 22.45: amusementsmuziek; 23.00: nieuws; 23.1524 00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M. KRO. 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muzlek; 10.00: voor de kinderen; 10.15; kamerorkest en solist; 11.00: voor c"e zieken; 11.45; kinderkoor; 12.00: angelus; 12.03: lunchconcert (12.30 12 33: mededelingen); 12.55: zonnewij zer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; i 13.20 Promenade-orkest en solist; 14.00: amusementsmuziek- 14.20. gram.muzlek; 14.40: Metropole orkest: 15.15: kroniek van letteren en kunsten: 15.50: amusements muziek; 16.30: „de schoonheid van het Gregoriaans": 17.00: voor de jeugd: 18.00: reportage: 18.10" plano en orgel; 18.20: Journalistiek weekovtrzlcht: 18.30" voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: actu aliteiten; 19.25: parlementair overzicht; 19.35: populaire muziek; -20.00 nieuws; 20 05. de gewone man zegt cr 't zllnc van: (20.12: gram.muzlek: 20.15: ..lichtbaken"; 20.40. gram muziek: 20.4?; steek eens oo, beren". 21.00" gratn.mu*lek; 21.4F: puzz'.é: 21.55 popu'olr concert; 22.25: comment aar alt '?e Benelux: 22.45: avondgebed er. lltur- g'rche kalender: 23.00: nteiws; 23.15: nieuws hi esperanto; 23 2024.00' grom- muziek. I Ijst 3 distributienet 7 05 verzoekpr.; ,7 30 Kron.; 7 40 Gymn.; 7 50 verzoekpr.': I 8.05 Concert; 9.10 verzoekpr.; 10.00 Orgel; 10.30 Orkest Anton; 11.00 Dansorkest; 11.30 Callenders ork.; 12 UO Salonorkest; 12.32 Licht orkest; 13.15 ..Saludos anu- gos": 14 00 verzoekpr.; 15.00 Gram.. 16 00 Klassiek progr; 17.10 Toon Hermans; 17.15 Accordeon; 17.30 Gram.; 17.40 Acc 17.55 Econ. overzicht; 18.00 lichte muz.; 18.30 v. d sold.; 19.30 Negro-splrltuals; 19.50 Feuilleton; 20.00 Lichte muziek; 20.30 Pop. muziek; 21.00 Danny Kay; 21.15 Ork. de Winter; 21.50 Orgel; 22 15 verzoekpr.; 23.05 Jazzmuziek; 23.30 lichte muziek. Lijn 4 dlstrlbntlenet 7.15 Gram 7.50 „Lift up your hearts": 7.10 Concert; 9 05 Concert; 10.00 Muziek; 10.10 Gram; 11.00 Opera-selecties; 11.30 Symph. v. Haydn; 12 00 Gram.; 12.30 Carnaval ln Rio; 13.10 Omroeporkest; 13.25 Charles Trenet- 13-30 Bont progr.; 14.20 Bartrlo en orkest Bee; 14.40 Spelbrekers en Bob Schoepen: 15.00 Week in Limburg; 15.15 Musettemuzlek; 15-30 „De 5 Melodlans";, 16.00 Mannenkoor; 16.15 Gram.; 16.30 Verv. Mannenkoor; 16.50 Gram.; 17.00 Jazzclub; 17.30 Dansmuziek; 18.00 v. d, soldaten; 18.30 „Those were the days"; 19.15 Journaal; 19.30 Romantische mu ziek; 20 00 Couperln; 20.15 Concertgeb.- orkest olv. Pierre Monteux; 22.15 Voet- balrep.; 22.20 „GoldeD Slipper Club". AGENDA BIOSCOPEN. Trianon .De man op de Eiffeltoren" 18 Jaar) Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „De dood speelt mee" (13 Jaar) Zondag 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lltlo ,.My foolish heart" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Rlver Lady" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Casino „Bataljon der dapperen" (18 Jaar) Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 13 uur tor Zaterdag 1 Juli 8 uur waargenomen ooor Apotheek Duyster, Nieuwe Riju 18 en de Doeza-Apotheek. Doeznstrait SI. Te Oegngoest door de Oegstgcester ApotheeL, Wllhclmlnapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5