Rusland staat op standpunt van niet-inmenging Kwestie Korea is een binnenlandse aangelegenheid Zuid-Koreaiieii heroveren vliegveld Kimpo Nu ook luchtaanvallen op Noortl-Korea WEERBERICHT Republiek Zuid-Molukken vraagt Drielioeksconferentie Met Nederland en Y. S. I. over staatkundige verhouding 89ste Jaargang VRIJDAG 30 JUNI 1950 No 27036 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal35 cents per week TelefooD Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 De Sovjet-unie heeft door Gromyko de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, admiraal Kirk, het Sovjetrussl- sche antwoord op de Amerikaanse verklaring over Korea ter hand ge steld. In het antwoord wordt gezegd, dat „de gebeurtenissen in Korea zün uitgelokt door een aanval van Zuid- Korcaanse troepen op de grensgebie den van Noord-Korea". „De verantwoordelijkheid voor deze gebeurtenissen berust bij de Zuld-Ko- reaanse autoriteiten en bij diegenen, die achter haar staan", aldus de Sovjet nota, die vervolgt: „de Sovjet-regering heeft haar troepen uit Korea terugge trokken, eerder dan dit door de rege ring der V.S. is geschied, en zij beves tigde daardoor haar traditionele begin sel van niet-inmenging in de binnen landse zaken van andere staten". In het antwoord wordt voorts nog gezegd: „De Sovjet-regering houdt zich aan het beginsel van niet-toela- ting van inmenging van buitenlandse mogendheden in de binnenlandse aan gelegenheden van Korea. „Het is niet waar, dat de Sovjet regering geweigerd heeft deel te nemen aan de bijeenkomsten van de Veilig heidsraad. „De Sovjet-regering kon, ondanks dat zijhetwel wenste, niet deelnemen aan deze bijeenkomsten van de Veiligheids raad wegens de houding van de Ameri kaanse regering. Een permanent lid van de Veiligheidsraad, China, werd niet in de raad toegelaten, hetgeen het onmo gelijk maakte, dat de raad besluiten nam. die wettigheid hebben". Waarnemers te Londen zien de na druk op non-interventie in de Russi sche nota als een aanwijzing, dat het Kremlin geen conflict met de V.S. wenst. De Sovjet-nota was een antwoord op het Amerikaanse verzoek van Dinsdag, dat de Sovjet-unie ..haar invloed zou aanwenden" bij de Noord-Koreanen om een staken van het vuren en een terug trekking van de troepen te bereiken. Het Russische antwoord voldoet niet aan het Amerikaanse verzoek en ver vult ook niet de Amerikaanse hoop. dat ae Sovjetrussische regering zou samen werken via de V. N. Het feit echter, dat de Sovjet-unie zich niet. heeft vereenzelvigd met de Noord-Koreaanse zaak wordt te Londen b°=chouwd als een duidelijke aanwij zing, dat het Kremlin niet van plan is een oorlog te beginnen. De conclusie, die men uit de Rus sische nota trok was dan ook, dat het Amerikaanse besluit om militaire steun aan Zuid-Korea te verlenen niet van invloed geweest is op het Russische besluit om, tenminste mo menteel, zich afzijdig tc houden van de Noord-Koreaanse militaire actie. Het Russische standpunt wordt na tuurlijk gedeeld door de Sovjet-satel liet-landen en ook Mao tse toeng, de communistische leider te Peking, sluit zich daarbij aan. Hij zegt o.m.. „Truman heeft alle internationale overeenkomsten van de V.S. over niet- inmenging in de binnenlandse aangele genheden van China in stukken ge scheurd. Dit openlijk vertonen door de V.S. van hun imperialistische gezicht is nuttig voor het Chinese volk en de vol keren van Azië. Er is geen aanleiding tot de Amerikaanse interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Ko rea, Vietnam en de Philippijnen". „De sympathie van de volkeren van geheel China, alsmede van de grote massa's van de volkeren van de gehele wereld is aan de zijde van de (Noord- Koreaanse) slachtoffers van agressie en niet aan de zijde van het Ameri kaanse imperialisme. „Het Amerikaanse imperialisme zal er niet in slagen deze volkeren om te kopen, of hen te bedriegen", aldus Mao tse toeng. RUSSISCHE FUNCTIONNA- RISSEN NAAR MOSKOU. De twee voornaamste Sovjetrussische vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties zullen binnenkort kort na elkaar naar Rusland vertrekken. Jacob Malik, de leider van de Sovjet - delegatie, zal. naar verwacht wordt, volgende week vertrekken en Zintsjenko. de Russische assistent van Trygve Lie. zal ook binnen enkele dagen „met ver- lof" naar Moskou gaan I Zijn voorganger. Sobolef, die in 1948 „met verlof" naar Rusland ging, keerde! niet terug en werd later benoemd tot hoofd van de afdeling voor Amerikaanse zaken van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Volgens berichten zijn de laatste da gen reeds verschillende Sovjetrussische functionnarissen in de Verenigde Staten naar Rusland teruggeroepen. Onder hen zjjn leden van de Russisohe ambassade te Washington, van het consulaat-gene raal te New York, van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties en van de Russische handelscommissie te New York. Bijeenkomst van de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad der V. N. komt heden bijeen om de aanvaarding door India van de resolutie van 27 Juni, waarin alle leden gevraagd werd Zuid- Korea te helpen, te behandelen. De Indiase regering heeft gister avond op een spoedvergadering besloten de resolutie van de Veiligheidsraad goed te keuren. De regering heeft er evenwel aan toe gevoegd, dat „deze goedkeuring geen enkele wijziging in haar buitenlandse politiek van neutraliteit met zich mee zal brengen", In een communiqué van het minis terie van buitenlandse zaken wordt ver klaard, dat de Indiase regering die be slissing heeft genomen, „omdat zy ge kant is tegen elke poging tot regeling van internationale geschillen door mid del van agressie, en omdat zij haar politiek tot bevordering van de wereld vrede en de ontwikkeling van de vriend schappelijke betrekkingen met alle landen wil voortzetten". Tot besluit stelt de Indiase regering voor het con flict in Korea door bemiddeling bij te leggen. De Egyptische gedelegeerde heeft nog geen instructies van zijn regering om trent de resolutie van de Veiligheids raad ontvangen. Indien hij ze tegen hedenochtend ontvangt, zal ook de aanvaarding door Egypte tot agenda punt gemaakt worden. Anders zal waar schijnlijk nog een vergadering van de raad gehouden worden om het stand punt van de Egyptische regering te constateren. Nederland, België, Nieuw-Zceland, Brazilië cn nationalistisch China heb ben Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., medegedeeld, dat zij bereid zijn hulp aan Zuid-Korea te bicden. Lie heeft medegedeeld, dat hij kolonel Alfred Katzin, een Zuid-Afrikaan, had benoemd tot zijn speciale vertegen woordiger in Korea. Katzin vertrekt onmiddellijk naar Korea. Lie overweegt tevens militaire waarnemers naar Ko- rea te zenden om een volledig beeld van de toestand te verkrijgen. Katzin was lid van het kindernooci- fonds der V.N. Truman: V. St. zijn niet in oorlog Presidenl Truman heeft in zijn eerste persconferentie na het uitbreken van het conflict in Korea de actie van de j Verenigde Staten „een politionele actie van de Verenigde Naties" ge noemd. „om een bandi:-tenoverval op de Koreaanse republiek af te slaan". Op een vraag verklaarde hij nadruk kelijk: „de Verenigde Staten zijn niet in oorlog". De president zeide er vast op te ver trouwen, dat de Verenigde Staten de Koreaanse republiek als een onafhan kelijke republiek in stand zullen kun nen houden. Truman weigerde in te gaan op vra gen over strategische aangelegenheden, zoals ever de mogelijkheid van het zen den van landstrijdkrachten of het ge bruik van de atoombom Hy verklaarde verheugd te zijn over het besluit van India om alsnog de re solutie van de Veiligheidsraad te steu nen. Hij zeide er zeker van te zijn, da: India overeenkomstig de resolutie hulp aan Zuid-Korea zal geven. Truman verklaarde voorts, dat een eis van senator Robert Taft. dat Ache- son zou aftreden, omdat diens politiek in het Verre Oosten een mislukking was, een politieke verklaring was en op dit ogenblik ongewenst. De tijd, die aan de verkiezingen in Australië voorafgaat, is er een van gezel ligheid en vrolijkheid. Geen felle verkiezingscampagnes, maar opvallende reclamestunts, die de aandacht op de candidaten vestigen. Hier ziet U de socialist .Happy Harry" Smith (links op de foto) die op stel ten lopend reclame maakt voor zijn Vriend Bob Mutton (de kleine man naast hem), liberaal candidaat voor Paddingion, een voorstad van Sydney. Voor Happy Harry gaat vriendschap boven politieke verschillen. Ook in Australië is er een groot tekort oan woonruimte. Op olie mogelijke manieren tracht men een oplossing hiervoor te vinden. De heer Mc Donald wist voor zijn gezin met drie kleine kinderen tegen de prijs van 1000 gulden een afgedankte dubbeldeks bus te bemachtigen (rechts op de foto). De huis kamer is beneden en de slaapkamers boven. Foto N. van Zijverden. Breda TAMELIJK KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Ma tige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Tamelijk koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03. Maan op: 22.55 u.; onder; 5.38 u. Hoog water te Katwijk te 4.01 en 16.35 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Mr A. A. M. Struyq_ken, wethouder van Breda, die benoemd is tot Minis ter van Justitie. DRAGOMIRESCU BEDENKT ZICH. De voormalige Roemeense gezant te Rome. Mihail Dragomisrescu, heeft be sloten toch naar zijn land terug te ke ren. Vorige week had hij zijn ontslag genomen en bekend gemaakt, dat hij te Rome wilde blijven De oud-gezant is met zijn echtgenote in een Tsjechoslowaaks vliegtuig nair Praag vertrokken om vandaar naar Roemenië te reizen. Aan het strijdtoneel in Zuid-Korea schijnt de toestand voor de Zuidelij ken te verbeteren. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelt mede. dat het vlieg veld Kimpo. westelijk van Seoel ge legen en het belangrijkste vliegveld van de stad, door de Zuid-Koreanen heroverd is. Naar gemeld, hergroeperen de Zuid- Koreaanse strijdkrachten zich langs een linie, zuidelijk van de rivier de Han gelegen, die Zuidelijk langs Seoel stroomt. De linie loopt in Noord-Oos telijke richting door de steden Kap- jang en Tsjoengtsjou. ongeveer 55 mij len van de hoofdstad. Bommenwerpers van het type B-29 j bombardeerden het vliegveld Kimpo. voordat de Zuid-Koreaanse troepen optrokken. Amerikaanse eevechtsvlieg- j tuigen bestookten vrachtauto's en lo-1 comotieven. Twee landingseenheden van de Noord-Koreanen. die tussen Tsjoentsjou en Samtsjok twee gebie- den van enkele kilometers diep in1 hecht bezit hadden, zijn beschoten door marinegeschut. Het vuur werd hoofdzakelijk geconcentreerd op Samt sjok en eenheden van land- en zee macht. Door het slechte zicht was de uitslag niet goed na te gaan. De hoogste legerfunctionnarissen te Washington noemden de toestand nog ..vrij onvast", doch waren van mening, dat het moreel van de Zuid-Koreaan se strijdkrachten redelijk is en aan zienlijk is gestegen in gebieden, waar Amerikaanse steun wordt gegeven. Van de gezaghebbendste zijde wordt vernomen, dat generaal Mc Arthur geen verzoek heeft ingediend om Amerikaanse troepen in Korea tp mogen gebruiken. De enige Ame rikaanse landtroepen, die in Korea zijn, zijn verbindingstroepen, die niet aan de gevechten deelnemen. Tot dusver zijn de Amerikaanse ver liezen in Zuid-Korea 3 doden en 12 vermisten. Bovendien kwamen 3 Ame rikaanse piloten om het leven, teen hun toestel na een aanval op de thuis reis naar Japan, in zee stortte. De berichten, dat het weer aan het front verbetert, werd door de Ameri kaanse bevelhebbers met opluchting ontvangen. Het wordt nu mogelijk de landstrijdkrachten betere steun met vliegtuigen te geven en de Zuid-Ko rea anse strijdkrachten te hergroepe ren. Legerautoriteiten achten het veelbe tekenend. dat er geen berichten ziin binnengekomen over versterking van de Noord-Koreaanse pantsereenheden. Ook de berichten, dat er geen suerilla- activiteit of sabotage achter de Zuid- Koreaanse linies is waargenomen, vinden zij bemoedigend. De vliegende reuzenforten. die troe penconcentraties en bruggen met 500- nonds bommen aanvielen, konden door het regenweer ..slechts redelijke resul taten" boeken. LUCHTAANVAL OP PHONG YANG. Radio-Moskou, "die berichten uit Phongyang uitzond, heeft verklaard, dat 27 Amerikaanse superforten een aanval hebben gedaan op de Noord- KKoreaanse hoofdstad en drie bom men van verschillend gewicht hadden afgeworpen, waardoor vele gebouwen werden vernield en „een aanzienlijk aantal slachtoffers" te betreuren is. Ook Walter Simmons, correspon dent van de „Chicago Tribune" seint in een speciaal bericht aan Reuter, dat de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, door generaal Mac Arthur terzijde is ge schoven doordat Amerikaanse vlieg tuigen voor de eerste keer het bevel j gekregen hebben doelen ten Noorden van deze linie te bombarderen. Men verwacht, dat deze stap door Washington zal worden goedgekeurd. Ofschoon het hier een strikt militaire i actie betreft, zou deze stap geweldige I politieke gevolgen kunnen hebben. Hij zou kunnen feetekenen, dat Indien 1 Zuid-Korea de oorlog zou winnen een mogelijkheid die nog twijfelachtig schijnt het heer en meester over het gehele land zou zijn, aldus Sim mons. Indien dit gebeurt, zo vervolgt hij. zou het stoutmoedige Russische veroveringsplan in Azië de eerste te genslag ondervinden. De hoofdstad van Noord-Korea, Plwngyang, een andere vliegvelden ziin uitgezocht als onmiddellijke doel witten. De vliegtuigen van Russische makelij, die hun basis op deze vlieg velden hebben, zijn in de laatste da gen een factor van grote betekenis ge bleken. Zü heben ten minste vier Ame rikaanse vliegtuigen op de grond ver nietigd. Deze bases moeten daarom vernietigd worden. Moeilijkheden voor West Berlijn INZAKE ELECTRISCHE STROOM. De eleotrische stroom, welke tot nu ■toe door Oost-Berlijn aan' West-Beriyn werd geleverd zal heden te middernacht afgesneden worden, zo heeft de West- Berlijnse burgemeester in Berlijn, pro fessor Reuter, op de slotbijeenkomst van het internationale culturele congres te Berlijn verklaard. Ondanks onderhandelingen, zo ver volgde Reuter, was het niet gelukt het desbetreffende contract, dat heden af liep te verlengen. Hy zeide te hopen, dat de inmiddels in West-Berlijn ge bouwde generator voldoende stroom zou leveren om tegemoet te kunnen komen aan de eisen. Algemeen meent men dat de West-Berlijnse autoriteiten grote moeilijkheden by de stroomvoorziening i zullen ondervinden. Wederom Nederlandse nota's: AAN INDONESIË EN DE U.N.C.I. De speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië verneemt uit zeer betrouwbare bron, dat de Neder landse regering naar aanleiding van de motie-Romme in de Tweede Ka mer wederom nota's gezonden heeft aan de regering der R.I.S. en de U.N.C L betreffende het zelfbeschik kingsrecht ln het licht van de bepa lingen der R.T.C. Dc U.N.C.I. liceft reeds op de nota geantwoord, aldus wordt verder ver nomen. In dit antwoord wordt toe gegeven. dat de U N.C.I. inderdaad bepaalde verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van het zelfbeschikkings recht, doch zü verklaart tevens, dat zy het in het licht Ier omstandighe den inopportuun achtte hierover be paalde stappen te doen. O Een Hoge Commissaris der V.N. De Republiek Zuid-Molukken vraagt een driehoeksconferentie met Neder land en de Ver. Staten van Indonesië teneinde te geraken tot vaststelling van de staatkundige verhouding dezer drie staten. Dit deelde dr J. P. Nikijuluw, verte genwoordiger der Zuidmolukse Repu- blik, gisteren mede. In opdracht van zijn regering heeft hy zich met een verzoek tot deelne ming aan deze driehoeksconferentie gewend tot de Nederlandse regering. De regering te Ambon stelt als voor- 1 waarden tot deze conferentie, dat de blokkade door zeestrijdkrachten van de V.S.i. onverwijld moet worden opgehe ven. V-y passagiers- en vrachtvervoer moet door de Ned. Marine worden ge waarborgd. Het vrye telegraaf verkeer meet worden hersteld. De conferentie zou niet in het gebied van de Republek der V.SI., die zich aldus de brief aan de Nederlandse regering als vijand gedraagt, mogen plaats hebben. Tot doel van de conferentie stelt de regering te Ambon zich de erkenning van de souvereine en onafhankelijke Republiek Zuid-Molukken, die in vrede en vriendschap wil samenwer ken met Nederland en de Ver. Staten van Indonesië. Na onderhandelingen zou kunnen biy- ken. aldus de brief, of de huidige deel genoten der Unie de Republiek Zuid Molukken als souvereine en onafhanke lijke staat al of niet willen erkennen. 1 Aan de Nederlandse ministerpresident is verzoent deze uitnodiging tot een driehcekséonfcrentie over te brengen j a&n de regering van de Republiek der j Ver. Staten van Indonesië. Ter kennis- brenging van deze stap aan de Commis- 1 sie der Ver. Naties voor Indonesië laat de Zuidmolukse regering aan het beleid i van de Nederlandse premier over. Verzocht wordt bij een te houden, conferentie vertegenwoordigers van Su riname. de Antillen en Nieuw Guinea I als waarnemers toe te laten. - In antwoord op gestelde vragen zeide dr Nikijuluw dat de Zuidmolukse re gering bereid is een plebisciet te doen houden. Onder rechtstreeks bestuur van de V.S.I. wenst men niet te staan. Teneinde recht, regel en on partijdigheid te waarborgen by vast stelling van de status van de Repu bliek Zuid-Molukken is men bereid voor enige tyd een Hoge Commissaris van de Ver. Naties in zekere zin naar het voorbeeld van Libye te accepteren. MOEILIJKE SITUATIE IN MEDAN. Gistermorgen zyn de Indonesische Minister van Defensie de Sultan van Djokja en de chef-staf, Simatoepang naar Medan gereisd, in verband met de moeilyke situatie aldaar. TERUGGAVE VAN 29 ONDERNEMINGEN. De firma Van der Werff en Hubrecht te Amsterdam deelt mede, dat zy tele grafisch bericht heeft ontvangen uit Kediri, waarin de teruggave en het ln beheer nemen van 29 ondernemingen in het Kedirise wordt vermeld. DE WATERSTOFBOM SPOEDIG GEREED? Naar aanleiding van een verklaring van professor Smyth van de Amerikaan se commissie voor de atoomenergie vol gens welke .grote vorderingen zyn ge maakt" bij de vervaardiging van de waterstofbom, meent men in ingelichte kringen te Washington dat de proefne ming met dit wapen mogelyk nog dit jaar zal geschieden. Sommige geleerden menen zelfs, dat deze proefneming op handen is. Op het strand van het eiland Pell- worm, bij de Sleeswijk-Holsteinse Noordzeekust zijn de wrakstukken ge vonden van het Zweedse Vikingschip .Ormon Friske"dot met een beman ning van zestien koppen op weg wes van Zweden naar Parijs. Op de foto: boven, het wrakstuk van de ..Ormon Friske"; onder, enige stukken van de uitrusting van hei Vikingschip. Situatie in Birma opgehelderd Waarnemers in Birma hebben als hun mening te kennen gegeven, dat Birma thans „het ergste wel achter de rug heeft, nocwel het nog wel enkele maanden zj-.j duren, voordat op het platteland c'e normale omstandigheden zyn 'teruggekeerd. Volgens gezaghebbende kringen in Birma 1dc belofte van de minister president, dat Birma binnen een Jaar. doch uiterlijk 16 Juli vrede zal hebben, nagenoeg in vervulling gegaan en is de kracht van de opstand gebroken. Een soort pacificatie-actie en politie maatregelen worden echter nog nodig geacht om enkele verzetscentra in het binnenland cp te uimen en orde en recht te herstellen. V.S. treffen voorzorgsmaatregelen De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat zij opdracht heeft gege ven om een vliegkampschip van 27 000 ton, een zware kruiser en twee eenheden torpedojagers van de Amerikaanse West kust naar Hawai te dirigeren. Elke een heid gestaat gewoonlijk uit vier sche pen. De schepen zullen te Pearl Harbor meer bescherming kunnen bieden tegen een eventuele onverwachte aanval. Zij zullen tevens 2.000 myl dichter bij Zuid- Korea zyn. De Amerikaanse Marine heeft voorts de voorzorgsmaatregelen aan de Oost en Westkust verscherpt. Bezoekers wer den niet meer bij de haveninstallaties toegelaten. In sommige plaatsen aan de Westkust zün luchtalarmsirenes ge plaatst. Wegens de ernst van de Internationale toestand zijn de strydkrachten van de Verenigde Staten ir> Panama en in de streek van de Caralbische Zee ln voor lopige alarmtoestand gebracht, zo heeft generaal William Morris, de opperbevel hebber der Amerikaanse strydkrachten in de Antillen medegedeeld. GESCHENK VOOR PRINS BERNHARD. De verjaardag van Prins Bernhard is dit jaar. in tegenstelling met andere Jaren, in kleine kring te Soestdyk ge vierd. Leerlingen van de Groen van Prin- stererschool een lagere school in Am sterdam-Oost hebben gistermorgen in het Paleis een niet anjers versierd mo delvliegtuig voor de Prins bezorgd. De particulier-secretaris mr J. Thomassen, j heeft het geschenk dat een deputatie van acht leerlingen met een onderwy- zeres kwam aanbieden, ln ontvangst ge- I nomen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1