Zomer-aanbiedingen HAAST U.' Nederlands radio-reporter vergat reiskas van „Nimes Olympique" Prononce NIEUW ZEILJACHT AANGEBODEN Is het Leidse Merenplan wel nodig of nuttig? Economische zandwinning elders levert in plaats van neemt cultuurgrond Ruime afzet voor textiel in Indonesië DINSDAG 27 JUNI tuele demping de gemeente een groot voordeel zou opleveren. Zo zou o.a. bii een vernieuwing van de walkanten hetgeen vroeg of laat toch zou moeten gebeuren een bedrag van olm, t. 250.000 worden bespaard. Wethouder Jongeleen. die erkende, dat zo wanneer de raad het voorstel tot demping zou aanvaarden, hii dit niet als een verliespost zou beschou wen verschil van mening is nu een maal denkbaar wees er voorts op, dat het College een dergelijk besluit ook zo loyaal mogelijk zou behande len. Ongetwijfeld zal het College een besluit tot demping bii de hogere auto riteiten ook met klem van reden ver dedigen. T.o.v. de bewering van de heer Questroo merkte de wethouder op, dat Jacob van Campen slechts het oog had op een gedeeltelijke demping (voor de Marekerk) van de Mare. en dat als uitvloeisel van de spoorweg plannen ook de demping van de Lan- gegracht op het programma staat. Met het voorstel van de heer Van Oiien kan het College onmogelijk accoord gaan. Na deze laatste mededeling van wethouder Jongeleen trok de heer Van Oiien ziin voorstel in. Nadat burgemeester Van Kinschot nogmaals de aanneming van het voor stel tot demping ten sterkste had ont raden, werd tot stemming overgegaan. VOORSTEL TOT DEMPING MET 22 TEGEN 14 STEM MEN AANGENOMEN. Het resultaat was, dat het voor stel van de heren A, van Dijk/C. J. Woudstra. waarin de raad zich uit spreekt tot demping van de Mare, met 22 tegen 14 stemmen werd aan genomen. Tegen de heren Zunder- man, Van Weerlee, Jongeleen, Van Schaik, Goslings. Van Stralen, Piena en mei. van Nienes (P. v. d. A.), de heren Van Weizen, Boezaard en mevr. Vijlbrlef (C.P.N.), mevr. Goud- rwaard en de heren Vos en Frohwein (V.V.D.). BURGEMEESTER ZAL ER GEEN UITVOERING AAN GEVEN. Naar aanleiding van deze gevallen beslissing legde de burgemeester de volgende verklaring af „Naar aanleiding van het genomen besluit zie Ut mij tot myn spijt ge noodzaakt de Raad mede te delen, dat ik op de gronden, die door mij ook heden in de Raad zijn voorge bracht van oordeel ben, dat dit be sluit in stryd is met het algemeen belang en dus door H.M. de Koningin kan worden vernietigd. Op grond van het bepaalde in aiti- kel 76 der gemeentewet heb ik der halve besloten het besluit niet ten uitvoer te brengen en zal ik hiervan ten spoedigste kennis geven aan Ge deputeerde Staten der provincie Zuid- Holland met verzoek het besluit voor te dragen voor vernietiging door de Kroon. Ingevolge genoemd artikel geef ik van een en ander by deze kennis aan Uw vergadering." CONFLICT BURGEMEESTER- RAAD. Direct na het afleggen van deze ver klaring groepten de diverse raads fracties bijeen, terwijl de rondvraag in de algemene verwarring, welke ont stond, deels verloren ging. Toen hier op de burgemeester het voorstel deed om nog in geheime zitting bijeen te blijven, deelde de heer A. van Dijk (K.V.P.) mede, dat hem hiervoor de tijd ontbrak. De heer Woudstra (Prot. Chr.) gaf te verstaan, dat hem de verklaring van de burgemeester zeer tegenviel, temeer daar wethouder Jon geleen kort tevoren had verklaard, dat het College de beslissing van de Raad, hoe deze ook zou uitvallen, loyaal zou uitvoeren. Spreker had niet venvacht, dat de burgemeester op de gevallen beslissing zo zou reageren. Ook spreker voelde thans niets voor een geheime zitting. Aangezien het zich hierop liet aan zien, dat ook de overige leden van de Prot. Ohr. fractie en een deel der Kath. fractie niets voor een geheime zitting veelden, werd hiervan afgezien. Tevo ren had wethouder Jongeleen nog een poging aangewend om de vergadering van a.s. Woensdag één uur eerder te doen aanvangen, echter met negatief resultaat. Na sluiting der vergadering begaven nagenoeg alle leden zich in één der zalen van het Stadhuis in comité-ge neraal om over deze plotselinge wen ding van de vergadering van gedachten te wisselen. Ook de wethouders, die van tevoren niet op de hoogte waren ge steld van de verklaring van de burge meester, woonden deze vergadering bij. De overige agenda-punten, waarvan wjj de inhoud reeds eerder publiceer den, zijn conform het voorstel van B. en W. aangenomen. De benoeming van een leraar in de lichamelijke opvoeding aan het Sted. Gymnasium werd even wel aangehouden. Een buiten-Leidse mening De heer C. P Vergouwen te Voor hout, die nauw betrokken is bij het werk van de Warmondse venveercom- missie inzake het Leidse Merenplan schrijft het volgende: De gemeenteraad van Leiden dient zich morgen uit te spreken over het Leidse merenplan. De grote strekking van dit plan en de vele aspecten die van belang zijn voor de omliggende ge nieenten en de nationale volkshuishou ding nopen mij een drietal punten on der de aandacht van de openbare me ning te brengen. WAAROM GEEN OVERLEG MET BETROKKEN GEMEENTEN EN WATERSCHAPPEN? De gemeente Leiden heeft het niet nodig geoordeeld, om bij de voorberei dingen en het uitwerken van de plan nen overleg te plegen met de buurge meente Warmond, die in sterke mate de gevolgen van het plan zal onder vinden namelijk een belangrijk verlies van toch reeds karige cultuurgrond. Ook de polderbesturen weten officieel niets van de voorbereidingen, plannen en mogelijke ingrijpende veranderingen in hun gebieden. Is dit alles te rijmen met een geest van onderling overleg, een van de kenmerken van goede democratie? Moet bovendien de tegenstelling tussen stad en platteland ook op deze wijze nog worden verscherpt? IS OPOFFERING VAN CUL TUURGROND WERKELIJK NODIG? Wij beseffen zeer wel, dat voor de werken in Leiden en directe omgeving zeer veel zand nodig is, en dat dit zand op een economisch verantwoorde wijze moet worden verkregen. Daarbij eohter de aantekening, dat Leiden 6.000.000 kubieke meter zand acht nodig te hebben, om sommige stra ten en bouwterreinen niet minder dan 2.50 tot 2 75 meter op te hogen, hetgeen gezien de stevige zanderige ondergrond In deze streek wel wat veel lijkt. En aangezien juist de hoge zandikosten het hoofamotief zijn geweest voor het op stellen van het Leidse Merenplan, is er alle reden, nu dit plan sterke tegen- san'Jng ontmoet de noodzaak van een zo sterke ophoging nog eens nader te onderzoeken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hierdoor beduidende be sparingen kunnen worden verkregen. Er is overigens voldoende zand te vinden, om de volledige zandhonger van Leiden t ot een omvang van 12.000.000 kubieke meter te stillen. Een onderzoek door Provinc. Waterstaat, waaraan ook schryver dezes debet is. heeft uitgewezen dat er voor alle Leidse werken beschikbaar is een zandvoorraad van 4.400.000 kub. meter. Ter aanvulling daarvan kunnen wij nog wijzen op de navolgende mogelijk heden: Verdere afzanding van het Reigersbos naby Lisse kan levereen: 420.000 kub. meter, afzanding tot N A. P. van de Noordzypolder ter groot te van 650700 hectare, waardoor de cultuurwaarde wordt verhoogd, geeft 3.250.000 kubieke meter, terwyl ten slotte afzanding van het Langeveld naby Noordwijkerhout nog eens 5 400.000 meter kan opleveren. Totaal verkrijgbaar 13.470.000 kub. meter. Het is bekend, dat de eigenaresse van het Reigersbos volledig bereid is tot afzanden. Een voordeel daarvan is o.a. de winst van 20 hectare nieuwe cul tuurgrond. De ingelanden van de Noordzij derpolder zijn eveneens in meerderheid te vin-den voor afzanding, hetgeen de enige moge lijkheid is voor oplossing van hun moei lijkheden ten aanzien van de cultures. Moeilijkheden zyn er inzake afzanding van het Langeveld. aangezien de Am sterdamse Duinwater Maatschappij hier op een servituut heeft Aan de bereid heid der eigenaar zal het echter niet ontbreken. In totaal zou door deze zandwinningen In d'e Noordzijderpolder een oppervlak te van 1100 hectare verbeterde en nieu we cultuurgrond te verkrijgen zijn, spe ciaal geschikt voor bollenland, zoals blijkt uit de resultaten van de bodem - kartering. Dank zij de bijzondere eigen schappen van deze grond zou één hec tare reeds direct een waarde van f. 10.000.minstens hebben. Veel min derwaardig en ziek bollenland kan dan efficiëenter voor andere agrarische doeleinden in gebruik worden genomen. Door een nieuw te graven kanaal in dit gebied, aansluitende op de bestaan de waterwegen, nodig voor het vervoer der producten van het nieuwe bollen land, kunnen ook de zandmassa's goed koop en vlot naar Lelden worden ver scheept. Een mooier en doelmatiger synthese van behoeftenbevrediging is niet streek- en nationale belangen het best gediend! De provincie schijnt zioh in de toe komst in het Langeveld een recreatie oord te hebben gedacht. Mocht dit plan, waarin ook een natuurbad is opgeno men, daargang vinden al lijkt het wat overbodig zo dicht bij zee dan komt er naar ruwe schatting 4 5 millioen kubieke meter zand besohik- baar ten gerieve van de stedelijke zand honger. Terloops kan nog worden opgemerkt, dat de verbeteringen in de Noordzijder polder als werkobject bij werkloosheid voor meerdere jaren geschikt zijn, waarvan mogelijkerwijs ook de stad Lei den kan profiteren. Uit de zee voor Hoek van Holland, uit de Veluwe, uit de Kagermeren, en uit het uiterste binnenduinterrein on der Wassenaar kunnen zo nodig nog meer dan de genoemde, op zichzelf al voldoende, hoeveelheden zand gewonnen worden. Is daaraan behoefte dan kan elk van deze objecten nog millloenen kubieke meters leveren. Nuttige bijeffecten van genoemde zandwinningen zouden zyn 't verkrij gen van 310 hectare nieuwe cultuur grond, namelijk 270 in het Lange veld. 20 in het Reigersbos en nog eens 20 elders, terwijl bovendien 700 a 750 hectare cultuurgrond verbeterd wor den, namelijk 650 a 700 in de Noord zijderpolder en 50 in VoorhoutRijns burg. Dit alles vormt wel een schrille tegenstelling met het verlies van cul tuurgrond bij verwezenlijking van het Leidse Merenplan. ZIJN DE FINANCIËLE VOOR DELEN WEL REEL? In de officiële stukken komen ver schillende berekeningen voor van de kosten van het aan te voeren zand voor Leiden. Deee calculaties zijn eohter ver ouderd. Ten bewijze hiervan het vol- gende. Het zand uit Noordwijkerhout zou volgens die stukken f. 3.53% per kubieke meter kosten. Meerdere aanbiedingen zijn ons echter uit dit gebied bekend tegen prijzen van f.2 25 k f. 2.50 per kubieke meter. Door het graven van een goed vaarwater kan deze pry's eventu eel zelfs nog verlaagd worden. Het zand uit de Veluwe zou f. 7.10 per kubieke meter moeten kosteen. Onze Informaties over de bevraöhtingskosten van Wageningen naar Leiden lieten zien, dat met een schuit van circa 100 Ion de vrachtkosten f. 2.36 per ton be dragen, voor een schuit van 500 ton slechts f. 1.48. De bijkomende kosten van laden en lossen enz. brengen dit zand misschien op de halve prijs die in de officiële stukken /vermeld staat. De berekende prijs van het zand uit zee bij Hoek van Holland zou, te Leiden geleverd, f. 3.38 per kubieke meter moe ten bedragen volgens de officiële rap- oorten. Dit zand kost, gestort in depot te Rotterdam f. 1.per kubieke meter. Zou rechtstreeks vanaf de winplaats doorgevaren worden naar Leiden, dan kan er aan vracht voorbij Rotterdam nog f. 1.bij komen, zodat het voor f. 2.ln Leiden voor de wal is. Door deze grove afwijkingen tussen officiële en feitelijke kosten vervalt het gemiddelde voordeel van het Me- renzandplan van f. 1.50 p?r kubieke meter voor Leiden geheel of bijna ge heel. Hierdoor wordt het hoofdmotief van het Leidse merenplan volledig ontzenuwd. Niemand zal toch meer durven verdedigen, iat het van zeer groot economisch belang is, om on vervangbare en karige cultuurgrond op tc offeren terwille van het voor deel van zand. dat een of hoogstens twe? kwartjes per kubieke meter goedkoper is. Daarvoor is het op te offeren weiland, dat per hectare per jaar een bedrag van f. 3000.— aan het bruto nationaal inkomen toevoegt, een te kostbaar producticgoed. De kosten van het zand dat volgens het Merenplan te Warmond gewonnen kan worden, zal f. 1.50 kosten voor zo ver het direct op het werk kan worden gespoten, het over water vervoeren van zand voor Rijk en Provincie is begroot op f 2.25 f 2.50 per kubieke meter. De prijsverschillen zullen uiteindelijk dus wel zeer sterk genivelleerd worden. Zeker is, dat het Merenplan slechts Vreemd voorval in café te Bentheim (Speciale berichtgeving) In de nacht van Zaterdag op Zon dag te omstreeks 2 uur hield voor het café „Zum Pool" te Bentheim, dat aan de autoweg aan de ingang van het stadje naar de kant van Gilde- haus is gelegen, een Nederlandse auto stil. Twee heren stapten er uit van wie de een, de radio-reporter Tony Bok, uit Rotterdam, een koffer mee naar binnen nam. De heer Bok bleek manager te zyn van de momentcel in Duitsland toerende Franse voetbal club „Nimes Olympique", die o.a. in Hamburg en Brunswijk wedstrijden heeft gespeeld. De heren dronken en aten iets in het café en daarna vertrokken zij in de richting Osnabrtick. Toen zij echter by Schüttorf, 8 kilometer van Bentheim waren, kwam de heer Bok plotseling tot de ontdekking dat hfj zyn koffer ver geten had. Die koffer was niet afgeslo ten. Hij bevatte In een zijvak de hele reiskas van Olympique ten bedrage van vijfduizend mark. IJlings reed men naar Bentheim terug, maar de koffer bleek verdwenen te zijn. De politie werd ge waarschuwd en die stelde vast dat drie ingezetenen van Bentheim in het café waren geweest toen daar de koffer was verdwenen. De woningen van de drie mannen we:dsn doorzocht en in de kel- gernige financiële voordelen oplevert. De voorgegeven besparing van mil- lioenen voor Leiden is fictief. Voor de gemeenschap is uitvoering van het plan een groot verlies. Dit alles leidt slechts tot één conclusie, die econo misch verantwoord is: Hef Merenplan mag niet doorgaan! De cultuurgrond te Warmond moet behouden blijven, op andere wijze kan in zanibehoeften ruimschoots worden voorzien, zelfs met grote voordelen voor de agrarische bevolking en de nationale volkshuishouding Voorlopig nog geen concurrentie In een onderhoud met enige der vertegenwoordigers der Verenigde Ne derlandse textiejdrukkers. die thans in Indonesië vertoeven, deelden deze mede, dat de besprekingen, die zij met particulieren zowel als ambtenaren in teitstextlel. Hetzelfde is hot geval met India. Dit land heeft binnenslands nog dergelijke grote afzetmogelijkheden dat het voorlopig nog nie: toe is aan export j van enig volume. De weinig moderne I textieldrukkerijen, die India rijk is. staan I volop te draaien voor de binnenlandse afzet. Een andere vraag is. wat zal gebeuren I indien de markt voor textiel het ver- Indonesië hebben gevoerd, hen tot het j zadigingspunt nadert. Dan zullen kost- inzicht hebben gebracht, dat voor de j prijs en kwaliteit weer een belangrijker Nederlandse textiel in het algemeen woord gaan meespreken naast natuur- en voor de betere kwaliteit in hef bij zonder in Indonesië nog een ruim afzetgebied bestaat. Iedere hoeveelheid textiel van enige omvang is welkom en wordt opgenomen. De Nederlandse textielindustrie heeft begrepen, dat deze toestand niet zal voortduren. Het is begrijpelijk dat de ..planning" voor de textielimport van In donesië niét gebaseerd kan zijn op oc casionele inkopen, die van dag tot dag aan schommelingen onderhevig zijn. Verder heeft men in Nederland ge constateerd. dat de smaak van de Indo nesische vrouwen sedert het einde van de oorlog een evolutie doormaakt. Er is meer vraag naar kleurige en fleurige dessins, in tegenstelling tot voegere jaren. Het was vooral dit laatste feit, dat de textieldrukkers er toe heeft gebracht een uitgebreide colleotie .prints" van Nederlandse fabrikanten in Indonesië te tonen, opdat de adspirant-kopers enige indruk zouden verkrijgen van het geen Nederland op dit gebied presteert. D.e fabrieken voor textiel-kleuren- druk in Nederland zijn volledig mo dern uitgerust en kunnen dessins in meerkleurendruk leveren tegen een naar verhouding matige prys, terwijl de omstandigheid, dat deze industrie voor haar grondstoffenvoorzicning ka toen betrekt uif de Ver. Staten en de laatste tijd ook uit de Belgische Con go en Egypte, concurrentie met lan den. die over eigen katoenproductie beschikken wel moeilijker maakt, doch, naar men verzekerde geenszins onmo gelijk. De zegsman zeide bijv., de Japanse textielindustrie slechts te zullen gaan beschouwen als een ern&t&e concurren te, indien zij er toe zou overgaan zich denkbaar. Zo worden plaatselijke, toe te leggen op de export van kwali- lyk het voldoen aan de persoonlijke smaak van de klant. Men is zich zulks in Nederland ter dege bewust en hef is juist daarom, dat reeds thans de Nederlandse tex tielindustrie een uitgebreide studie maakt van de na-oorlogse Indonesi sche markt, zodat zij in de toekomst, wanneer deze factoren weer de hoofd rol zullen spelen, gereed is. Onderwijzerstekort bedraagt 145.000 OVER 10 JAAR VOLDOENDE AANTAL? „In de gebieden van de Republiek Indonesië heeft men thans een tekort aan niet minder dan 145.000 onder wijzers. indien men de leerplichtwet zou willen uitvoeren," aldus deelde het hoofd van de afdeling cursussen bij het Ministerie van Onderwijs, Opvoeding en Cultuur te Djokja, M, Hoetasoit, te Bandoeng mede. Hij zeide. dat met ingang van 1 Aug. spoedcursussen worden georganiseerd voor de opleiding van volksonderwijzers. Jongelieden, die de volksscholen reeds hebben doorlopen, kunnen deelnemen aan deze cursussen. Alle leerstof voor deze cursussen in de republikeinse ge bieden zal uit Djokja centraal worden geregeld. Hiervoor zullen Nederlandse leerkrach ten worden ingezet, die als gevolg van de nieuwe Republikeinse onderwijsrege- lingen niet meer in staat zyn les te geven op diverse scholen. De heèr M. Hoetasoit zeide te hopen, dat men zodoende over 10 jaar over een voldoend aantal onderwijzers zal beschikken om de algemene leerplicht voor Indonesië in te voeren. Behalve bovengenoemde cursussen zul len ook spoedcursussen in het leven worden geroepen voor hoofden van volksscholen. Nederlander te Soerabaja vermoord HOOFD DER HUISVESTINGS- ORGANISATIE. Zondagavond werd in Soerabaja de Nederlander Maclennan voor zyn wo ning vermoord. De eohtgenote van het slachtoffer hoorde drie schoten en toen een onderzoek werd ingesteld werd Mac lennan dood naast zijn fiets voor het huis gevonden. Maclennan was kantoor- hoof d van de H.O.S. (Huisvestings-Or- ganisatie Soerabaja) Blijkbaar is hier geen sprake van roof moord. Twee sohoten uit een revolver hadden doel getroffen. De fiets was even wel nog aanwezig en ook uit de zakken van het slachtoffer was niets verdwe nen. ONDERNEMING TINGARDJAJA ONVEILIG. Onlangs vier doden. Als gevolg van enige beschietingen heeft de administrateur van de' onder neming Tingardjaja. gelegen in de om geving van Tjibaroesa. nabij Bcgor, be- sloten het personeel niet meer de tui- i nen te laten ingaan. De omgeving is zo onveilig, dat momenteel de onderneming I slechts onder gewapend geleide te berei ken is. I De laatste besohieting had 15 dezer plaate, toen drie auto's van de onder neming uit een hinderlaag werden be schoten, waardoor vier personen werden gedood De slachtoffers waren twee on dernemingswachters, een machinist en een chauffeur, allen Indonesiërs. „PAPOEA'S ZULLEN ZICH TOT LAATSTE DRUPPEL BLOED VERDEDIGEN." Tegen Indonesiërs op Nieuw-Guinea". Als adviseur van de Nederlandse dele gatie in de paritaire Nieuw Guinea- Commissie is de heer Jouwe naar Den Haag vertrokken ter bijwoning van de vergadering, waarin het eindrapport van de paritaire commissie zal worden vast gesteld. „Namens 22.000 leden van de bevol king van Nieuw Guinea'' hebben 22 adat-hoofden uit de omstreken van Hol- landia aan de heer Jouwe een motie overhandigd met het verzoek deze te overhandigen aan H.M. de Koningin, de Nederlandse minister-president en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, en de ambassa deurs van Australië. Engeland. België, de Ver. Staten en Franlo-ijk in Neder land. In deze motie wordt verklaard, „dat de Papoea-bevolking zich in ieder ge val tegen de Indonesiërs tot de laatste druppel bloed zal verdedigen". der van een dezer trof men het drietal aan dat juist bezig was een groot be drag aan geld te verdelen. Van de 5030 mark werden er 3450 teruggevonden De rest is nog verdwenen. De drie Bent- heimers, die voordien nog nooit met de justitie in aanraking zijn geweest. z\jn in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort. CRICKET. Technische Dag van Ned. Cricket Bond INTERESSANTE WEDSTRIJD OP U.V.S.-TERREIN. De Keuze-eommissie van de Nederl. Cricket-Bond organieert op Zondag a.s. verschillende wedstrijden, waar van er ook een te Leiden op het LCC- terrein (UVS-sportpark) zal plaats vin den. tussen een elftal, bestaande uit spelers uit de 2de en 3de klasse een jeugdelftal (onder 23 jaar). De samenstelling van het elftal van 2de en 3de klassers luidt als volgt: H. Goedhart (Hercules) aanv., J, Holtappel (Quick-H) wicket-keeper, B. v. d. Heij den (Meikevers), P Hierneiss (Kwik staarten), P. Kantebeen (L.C.C.), H. Koch (Kwikstaarten). G. Kors (Voor burg), P. Marseille (Quick-H), L. Singh (Quick-H). A. Strous (V.U.C.), H. Vree- ken (Ajax-L.), Jeugdelftal: C H. Winter (R. en W), aanv., W. Honnebier (Haarlem), wicket keeper, S. J. H. Heime (H.C.C.), P. Maas (Haarlem), H. v. Meurs (HDVS), S. van Minning (Kampong) W. v. d. Sloot (HDVS). M. v. Vliet (HBS). E. C. W Vriens <HCC), J. B. v. Weelde (ACC). H. W. Winter (R. en W). Het jeugdelftal bestaat stuk voor stuk uit spelers, die in het eerste elftal van hun vereniging uitkomen en bijgevolg dus eerste klasse spelers. In dit elftal komen de gebr. Winter uit, bekende voetballers bij HFC (Haarlem). Liefhebbers van cricket kunnen dus Zondag hun hart ophalen, vooral daar Leiden reeds vele jaren verstoken van eerste klasse cricket. BILJARTEN Leidse en Bollenstreekbiljarters gaan krachten nieten Ook dit jaar staat er weer een treffen op het programma tussen de kampi oenen Yan de Leidss Biljartbond en die van de Biljartbond Bloembollenstreek. De eerste ontmoeting wordt Zaterdag a.s. gehouden te Lisse, in het clublokaal van LUTO. en de returnmatch vindt op Zaterdag 15 Juli in het clublokaal van de Leidse vereniging S.D.O. (Hoogland se Kerkgracht) plaats. Voor de L.B.B. komen uit: B .de Roo I Sr., G. v- Eijgen J. Feijen, Th Over- j dijk, G. v. Duyn; voor de B.B.B.: C. i Faas G. v. Eftk, J. Baak. L. Borst en A Dofferhof Buiten deze wedstrijden wordt er nog I een massakamp gespeeld, op 11 en 18 Juli a.s.. om de LBB-BBB-wisselbeker. Dezë beker werd vorig jaar gewonnen door de BBB. WIELRENNEN BARTALI TOCH IN RONDE VAN FRANKRIJK. Hoewel de Italiaanse wieierunie nog geen officiële beslissing heeft genomen, wordt als zeker aangenomen dat Bart all dit jaar wel in de Ronde van Frankrijk zal uitkomen. SCHERMEN. VAN DER HOEVE ZESDE TE KNOCKE. Te Knokke-Zoute werd een wedstrijd gehouden tussen de degenkampioenen van acht landen t.w. Italië, Zwitserland, Frankrijk, Zweden, België, Luxemburg, Engeland en Nederland. Voor Nederland kwam ir Van der Hoeve uit. Ir van der Hoeve nam in het eind klassement de zesde plaats in .hetgeen een fraai resultaat genoemd mag wor den, aangezien het een zeer zware wed strijd was en er een peil bereikt werd dat vergelijkbaar was met dat van een finale van de wereldkampioenschappen. Het eindklassement luidt: 1 en 2. ex eaquo Pavesi (Italië) en Zappelli (Zwit serland), 3. Guerin (Frankrijk), 4. Ca- relsen (Zweden), 5. Henrion (België), 6. Ir Van der Hoeve (Nederland). 7. Puck (.Luxemburg) en 8. Parfitt (Engeland). WANDELSPORT. RONDE VAN ZUID LIMBURG. Onze stadgenote mej G. Zwart van de vereniging „P. A. v. d. Werf" heeft deel genomen aan de Ronde van Zuid Lim burg. welke Zaterdag, Zondag en Maan dag werd gehouden. Zij legde de 100 km. met succes af. PRINS BERNHARD VOORZITTER ERE-COMITÈ VIERDAAGSE. Naar wij vernemen heeft Z.K.H. Prins Bérnhard het voorzitterschap aanvaard van het ere-comité van de internatio nale vierdaagse afstandsmarsen, welke van 25 t/m 28 Juli a.s. te Nijmegen ge houden worden onder leiding van ma joor b.d. J. N. Breunese. VAN J. VER0UYH BREISTR.65 TUT-21800 LEIDER GfV£RSS(R; 41 IEL. 73917 '0E6SIGEES1 TINO SHIRTS voor kinderen, vanaff 1,95 DAMES maten f 2,95 WITTE DAMESSLIPS f 1,95, f 1.29 ZIJDEN GARNITUREN broekje/hemdje f 3,90 Wit Charmeuse GARNITUREN met kant, Onderjurk en Broekje, vanaf f 5.90 Luchtige P YAM A's en NACHTHEMDEN in katoen en zijde vanaf f 12,95 resp. f 8,75 HEREN SLIPS maten 4 t.m. 7f 1,95 Witte en gekleurde SOKJES in diverse prijzen. Een exclusieve sortering BADGOED voor Dames, Heren en Kinderen. Wollen Jasjes, Vestjes, Truitjes in alle kleuren voorradig. Type verkleinde valk, lang 6 meter. 13* meter zeil. lste klas tuigage, geheel compleet. Prijs f 975. Scheepswerf Heemskerk, Roelofarendsveen, Tel 495, (K1713) GEVRAAGD Gevraagd 2 zlt-slaapk.. lncl. gas en str. water, zonder pen sion. door 2 stud. Brieven Bur. van dit Blad No. 6862 k Meisjesstudente zoekt per 1 Juli of later, gestoffeerde zit-slaapkamer met stromend water en kookgelegenheid. Br. Bur. v. d. Blad No. 6892 k Beschaafde wed., m. 1., e.\- correctrlce. zoekt voor avond uren thuis adm. of schril f- werk. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6898 k. Gevraagd, per 1 Aug., een net meisje, voor d. d, of dag en nacht. v. e. g. v.. In klein gezin. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6902 k. Gevraagd net meisje, van half 9 tot 3 uur. Melchlor Treublaan 22. Tandem te koop gevraagd. Adres: Herenstraat 108A, Tel. 22973. f. 1000 ter leen gevraagd, door particulier. Terugbeta ling desgewenst binnen één Jaar. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6923 k. Lerares vraagt gemeubi leerde kamer met gas. Brie ven Bur. van dit Blad No. 6939 k. B Billijke kamer te huur ge vraagd, door 2e Jrs litt. stud. Br. Bur. v .d. Blad No. 6985 k Bekwame huisnaaister voor Japonnen en veranderwerk. Br. Bur. v. d. Blad No. 6951 k M Gevraagd een nette sla gershalfwas. bil: Oudshoorn. Morswejz 40. Lelden. Gezocht 2 gestoft, kamers en kookeel.. v. 2 melsjesstud.. m. 1. v. 1 Sept. Brieven Bur. van dit Blad No. 6950 k. B Een werkster gvraagd voor kantoor en showroom, 2 hal ve dagen per week. Aanmel den: v. Oldenbarneveltstr. 37. Lelden. Tel. 21583. Gevraagd, door twee dames h. b. b. h_. twee ongemeubi leerde kamers met keuken (of kabinet) op. goede stand, ban de buitenrand der stad. Br. Bur. v. d Blad No. 6969 k B Werkster. Voor 5 dagen per week gedurende 2 uur 's mor gens een werkster gevraagd., Mevr. Dietrich. Apothekers- dllk 29. B Jongste kautoorbediendc gevraagd, met 1 Augustus of eerder. Goed handschrift en typen vereist. Brieven met omschrijving opleiding aan Verf- en Japanlakfabriek H. Glisman, Lelden. B Jong echtpaar k.. zoekt woonruimte met keuken of i gebruik daarvan. Vrouw ge- J negen naaiwerk te verrichten Br. Bur. v. d. Blad No. 6975 k j AANGEBODEN B Oude matrassen? In een dag Uw oude matrassen ver-1 maakt tot nieuwe. Overtrek ken en bilvullen. Wie goed wil slapen moet ziin matrassen bil I. v. d. Blom laten maken. Kort Galgewater 2. Lelden. Telef. 22291. B Tulnartikelen. Tuinbanken, tuinstoelen, tuinslang, gieters horken, grasmachines, spaden kruiwagens, kippengaas, iiar- monlcagaas. prikkeldraad hor rengaas. golfplaten, bascules, gewichten enz. Ook galvanise ren. vertinnen. Vanouds: Landbouwadres: A J. Hart- wilk. Nieuwe Beestenmarkt 7—9. Telef. 26627 - 24013. 0 Electr. motor. Te koop aangeb. een electr. motor 3/4 P.K.. z- s. st. Bevr. bii: J. Vreem. DIefsteeg 1. B De lonen ziin hoog, timmer daarom zelf Uw kamertjes, i kasten, etalages enz. „De Houthal" staat U vakkundig terzllde en heeft een zeer uit gebreide sortering hout. boards, triplex, carton, lijsten enz. enz. De Houthal". Ho- ge woerd 99. I B Biedt zich aan een flinke werkster ongehuwd, voor hele of halve dagen. Brieven: Roodborststraat 38. Leiden. B Verlovingsringen „De Goed kopere Zaak" maar betere waar. Goud. zilver horloges Op graveren kan gewacht worden. Oud goud inkoop. Eigen atelier voor alle repara- tlën. Uurwerken. S. v. d. Wa ter. Haarlemmerstraat 185. Leiden Telef. 24469 Grijp Uw laatste kans in de BLUE BAND f 50.000.- wedstrijd. Nog enkele dagen resten U, want het is zó 30 Juni. Zend omgaand Uw oplossing in voor het te laat is. Uw leverancier heeft nog formulieren. B Te koop aangeboden goed onderhouden kinderwagen. Kleur donkerblauw. De Zwil- ser. Parkstraat 15 A, Kool. B Feesten kost geld, maar als U de Juiste adressen opzoekt, valt 't mee. Voor confetti. bruidszakjes. feestmutsen. serpentines, guirlandes feest- schilden, lampions, kaarsen, taartkaarsjes. rechtstreeks naar Papierhandel Padden burg. Nieuwe Rlln 11. B Chevrolet Standaard. 3- pers. Coach '35. tegen aann. bod. Storm weg 81. Wassenaar. Tel. 3315. De waterstofbom overbo dig? Op het gebied van crêpe rubberreparatie heeft Cowboy grote ontploffing waargeno men. .Cowboy" schoenropara- tie. 't Is af! Modelschoenma- kery. Nw Rijn 79. Tel. 23402 B Te koop aangeboden crème kinderwagen met bedje. H. Morsweg 134. Oeestgeest. B Te koop Pitch, 12."» cc. '49 gelopen 6000 K.M compleet met 2 tassen, duo f.875. Ixlon boorstelllng voor 12 streep boren, in prima staat f 45. Smid. Leldseweg 246. Voorschoten. B Kampeertenten. American Pat. en zw. terrasparasols. I mits rechtstreeks betr. van ..The Indiana Works" be spaart U 30% tussenh. win sten. Hoofdkant. v. Nederl.: Haarlem, Zi|lwe« 111, Telef. 17877. Vr. geïll. catalogus 6. B Accordeon, planokl. Ital. 80 jas ln goede staat van part. m. koffer, ook te rullen tegen 32 bas. voor beginn. met nader i overeen te komen bijbetaling. Elslaan No. 1. Voorschoten. Dames! Voor U met vacan- cantle gaat. eerst nog een permanent ln Uw haar. Vraagt i onze reclame permanent k f 5 I De nieuwste modellen G. Tcsselhoff. kapper, He renstraat 54. t/o. 3 October- straat. Tel. 23711. B Te koop aangeboden kof- fergramofoon, Hls Masters Voice en platenkoffer met 30 populaire platen, tegen elk I aannemelilk bod. Te bevragen na 7 uur. Herenstraat 27. B Te koop aangeboden, we- I gens overcompleet een schuif- deur (nieuw) met glas ln lood. Lengte 2 10 m.. breedte 1.23 m Te bevragen: Verwer- straat 43. Lelden. B Aangeb. Lidmaatschaps kaart Bachver. H. Messe. j Naarden. 1 Juli voor meeril- den in auto naar Naarden of i te koop 2 kaarten voor f, 10.50 ook z. g. a. n badkuip a f.70. 56 uur. Oranjelaan 18. Oegstseest. D.K.W. motorrijwiel, In prima staat loopt prima prils blllllk. proefrit toesrertaan. j Nieuwe Rlln 60, hli hoek Hooi- gracht. Telef. 22150. n Te huur In bcsch. rustlgp j omgeving een of twee gem. i zlt-slaapk. met pension voor heer b b h h ev. als alleen Inw of ouder echtpaar Br. Bur. v. d. Blad No. 6882 k B Te koop aangeboden een nieuwe waskulp. Te bevragen K. v. cl. Mey, MalefHtstraat 36 Katwijk aan Zee. B Te koop een zo goed als nieuwe reiswleg. tegen voor delige prils. Te bevragen na 7 uur. C. F. Lith, Da Costa- straat 1A. 2 x bellen. Ijskast, dressoir, armstoe len. W.C. stoel, schuiftafels, keukentafels. kinderledikant, marmeren pendule, kachels enz. Koopt hele en gedeelte van Inboedels. Ook zolderop ruimingen. P. v. d. Pluym Jr. Morsstraat 54. B Autorijschool - Taxlbedrllf. Ervaren beroepsinstructeur, lesmateriaal door verkeersin- spectle goedgekeurd. snelle opleiding rilbewijs. f. 4.25 per lesuur. Taxi dae en nacht be schikbaar. Marks. Morsstraat 60 a Tel. 26584: Parkstraat 5 a Tel. 22513. B Te huur aangeboden, na bil Rllnsburgerwes. een ruime zit- en slaapkamer, per 1 Sept. a.s., aan zeer rustig per soon. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6978 k. S Badgeyser, fauteuils enz. Pracht werkende badgeysers. w.o n'euwe clubfauteuils, rookstoelen. dressoirs, buffet ten stoelen, bureaux, tafels, ladenkasten. metaaldraalbank. electr Nieuwe Rlln 60. bil hoek Hooier. Telef. 22150. B Flectrlclën-Radlomonteur - Biedt zich aan radlomonteur- electrielën. Ook voor thuis werk. Beschikt over eigen in strumentarium. Brle\en Bur. van dit Blad No. 6864 k. diversen B Geün. Loge v. Theosofpn. Woensdag 8 u. n.m. precies. Steenschuur 6. Onderwerp De Tweede Grondstelling der Theosophie Toegang vril.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6