3 Demping van de Mare met 22 tegen 14 stemmen aanvaard Kreymborg PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Burgemeester wenst echter geen uitvoering aan het besluit te geven Zal ter vernietiging aan de Kroon worden voorgedragen Een conflict tussen Burgemeester en Raad Geheime zitting kon geen doorgang vinden WAARBORG DE MAN Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 27 Juni 1950 Tweede Blad No. 27033 Na een gedachtenwisseling van bijna f» uur, welke gisteren een deel van de middag en de gehele avond in beslag nam, heeft de Leidse Raad met 22 tegen 14 stemmen het voorstel van de heren A. van Dyk (K.V.P.) en mr C. J. Woudstra (Prot. Chr.) tot demping van de Mare tussen de Haarlemmer straat en de Oude Vest aanvaard. Direct nadat deze beslissing was ge vallen, heeft de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, een verklaring afgelegd, waarin hij te kennen gaf aan Ged. Staten van Zuid-Holland te zullen mededelen, dat hij geen gevolg zal geven aan de uitvoering van dit besluit en aan Ged. Staten zal verzoeken om deze beslissing ter ver nietiging aan de Kroon voor te dragen, een en ander op grond van het feit, dat zij in strijd is met het algemeen belang. Alvorens met de behandeling van het voorstel tot demping een aanvang werd gemaakt, deelde de burgemeester mede, dat van de bewoners van de Mare een adres was ontvangen, waarin dezen verzoohten om over te gaan tot dem ping van de Mare. Van de Rijkscom missie voor Monumentenzorg was een telegram binnengekomen, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken om niet tot demping over te gaan. HISTORIE WORDT GEEN- GEWELD AAN GEDAAN. De heer Woudstra (Prot. Chr.), die als eerste spreker over dit belangrijke on derwerp het woord voerde, ging uit van het door hem en de heer A. van Dijk (K.V.P i ingediende voorstel, waarin de raad zich uitspreekt voor demping van de Lange Mare. Overziet hij de mening van de meerderheid van het College van B. en W. t.o.v. het gehele plan, dan geldt als doorslaggevend argument tegen de demping het verloren gaan van een ka rakteristieke gracht. Daarnaast wordt aangevoerd, dat een eventueel besluit tot demping vertraging in de uitvoering zal teweeg brengen. Alhoewel spreker dit niet gelooft, zegt hij dat dit niet door slaggevend mag zijn. De demping be pleitende is spreker van menmg, dat het locale verkeer hier ten zeerste mede is gediend. Ook het hier zo juist over ver schenen rapport van de Verkeerscom- missie spreekt van de wenselijkheid tot demping. De heer Woudstra is van oordeel, dat de historie van Leiden wel ge weld zou worden aangedaan met eventuele verdwijning van b.v. Den Burcht, het Stadhuis, de Universi teit en de Mors- of Zijlpoort, doch niet met de demping van de Mare. Terwijl onze voorouders eenuitweg zochten via het water van de Mare, doen wij dit thans op andere wijze, t.w. dem ping. Uiteraard houdt dit verband met de veranderde wijze van vervoer. Voorts wees spreker er op, dat er z.i. aan de 6tedebouwkundige structuur van de stad door deze demping niets verandert. Op een enkel aardig geveltje en de Mare- kerk na hebben wy het op de Mare ge had, aldus spreker. Voor het argument van de Ver. Oud-Leiden t.o.v. het vreemdelingenverkeer gaat spreker niet opzij de. De Mare is ook voor vreemde lingen, levensgevaarlijk en bovendien voert deze weg langs een groezelig grachtje, dat op vreemdelingen nu niet bepaald een verheven indruk maakt. Geef ons een frisse straat met bomen en ook de vreemdelingen zullen dit kunnen waarderen. Ten slotte bepleitte spreker uit verkeerstechnisch oogpunt demping van de Mare. Een vergelijking by 1923 gaat niet meer op; inmiddels is het ver keer sterk toegenomen. Laten wij ook in dit opzioht vooruit zien en Leiden hel pen aan goede, locale verkeerswegen en een ruimere parkeergelegenheid. De heer A. van Dijk (K.V.P.), die het in grote lijnen met zyn mede-voorstel- fer. de heer Woudstra, eens is. zegt, dat het tevens de bedoeling van dit voorstel is om de brug bij de Hartebrugskerk te verlagen. Ook deze spreker wijst op de toeneming van het verkeer, vergeleken bij 1923. Met enige verwondering heeft spreker kennis genomen van het tele gram van de Rijkscommissie voor Mo numentenzorg. Heeft deze commissie in de laatste tijd kennis genomen van de situatie daar ter plaatse? Volgens spre ker zou het wel eens zó kunnen zijn, dat het stadsbeeld door demping aan zienlijk verbetert. MOETEN TIJDIG DE BAKENS VERZETTEN. De heer Van Iterson (Prot Chr.) acht de bezwaren van de Ver. Oud-Leiden, welke tegen demping zijn aangevoerd, overdreven Behoudens een enkel gevel tje en de Marekerk vormt de rest van de gevels een samenraapsel van aller lei wanproducten. Aesthetica is hier ver te zoeken. De tijd. vooral ook in ver keerstechnisch opzicht, staat niet stil en daarom moeten wij tijdig de bakens ver zetten. Indien indertijd niet besloten was tot demping van het Levendaal, welke straat of singel zou dan het hedendaagse verkeer hebben moeten opvangen? Ook op de Mare heerst thans voor wat het verkeer betreft een hope loze toestand, vandaar dat spreker een warm voorstander van demping is. Spreker is van oordeel, dat bij uit voering van dit plan het verkeer op de Haarlemmerstraat juist zal wor den ontlast; het kan via de Mare worden afgevoerd over Oude Vest en Oude Singel. Voorts besprak spreker de financiële zijde van dit plan, waarbij hij opmerkte, dat bij demping o.a. wordt bespaard het onderhoud van de gracht, van de wal len en van twee bruggen, die wij in ..bruggenstad Leiden" best kunnen mis sen. Voordelen zijn verder, dat de uit voering van de Marebrug aanzienlijk eenvoudiger wordt, doordat het gedeelte van de bouwput, bestemd voor de Tou- wersbrug komt te vervallen. Bovendien komen de hulpbruggen over de Lange Mare te vervallen, wanneer eerst met de demping wordt begonnen. Spreker ziet in dit plan een pracht oplossing t.w. parkeerterrein, twee bruggen minder, geen walmuren, voordeliger uitvoering en dit al tegenover verlies van een histo risch, doch geen aesthetisch plekje. De heer Kortmann (K.V.P.) die de demping van het Rokin te Amsterdam in herinnering braoht, wees er op, dat de tegenstanders van toen in het on gelijk zijn gesteld. Ook bij deze dem ping heeft het algemeen stedebouwkun dig schoon er niet door geleden. In te genstelling met de situatie in het Oude Delft, waarbij in geval van demping veel karaterlstieke schoonheid verloren zou gaan. Is spreker de mening toegedaan, dat dit bij de Mare niet het geval is. Bij deze gracht zijn de bruggen niet karakte ristiek, in welk verband spreker dan ook voor demping is. HOPELOZE TOESTAND. Nadat, de heer Frohwein (V.v.D.) er zijn spijt over had uitgedrukt, dat de Verkeerscommissie eerst Vrijdag j.l. had vergaderd, waardoor het rapport van deze commissie eerst heden bekend is geworden, wees de heer Ten Broek (K.V.P.) er op, dat het gemeentebestuur van Amsterdam indertijd ook een open oog heeft gehad voor de sanering van de Vijzelstraat. Het was een verstandig besluit van deze raad, dat het in het verleden besloten heeft om een deel van deze straat te slopen en op te offeren aan de verkeerstechnische belangen. Ook spreker wees in dit verband op de ho peloze toestand van het verkeer op de Mare Wanneer wij oude tradities zouden vasthouden, dan zou het voor de hand liggen, dat de dames-leden van de ge meenteraad in hoepelrok zouden ver schijnen en de heren-leden met kanten kragen. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) ziet in deze kwestie een tegenstelling tussen de „historie-aanbidders" en de verkeerstechniek welke laatsten alle na druk laten vallen op de mogelijkheid tot parkeergelegenheid, j Spreker vraagt zich echter af, hoe veel personen van de-ze gelegenheid tot I parkeren gebruik zullen maiken. In den i regel is het tooh zo, dat van bestaande parkeerplaatsen geen gebruik wordt gemaakt; zie naar de parkeerruimte op de Steenstraat. Ofschoon spreker geen anti-demper is hij hoopt nog eens een voorstel te beleven tot dem ping van het Rapenburg kan hij aanvankelijk niet met de demping van de Mare medegaan. Een bezwaar acht spreker het uitmonden van kleine straatjes op de eventueel te dempen Mare; bovendien wordt bij demping het kruispunt Mare'Haarlemmerstraat zeer gevaarlijk. Ofschoon spreker zich nog geen oordeel Jieeft gevormd en hij de discussie gaarne wil afwachten, Is hij reeds thans overtuigd, dat, hoe de be slissing ook zal vallen, hij daarvan geen grijze haren zal krijgen. De heer Knol (Prot. Chr.), die er op wijst, dat de gemeente met de demping van de Prinsessekade, het Gangetje en het Levendaal geen nadeel heeft on dervonden, wenst gaarne nader ingelicht te worden over het voordeel, dat een eventuele demping de gemeente zou opleveren. Ook de heer Van Stralen (P.v.d.A.) wenst hierover nader inge licht te worden. GEEN VERWIJT AAN DE RAAD. De heer Schüller (P.v.d.A.), die met de heer Van Iterson tot de meerderheid van de Commissie van Openbare Wer ken t.o.v. de demping van de Mare be hoort, wees nog eens op het grote fi nanciële nadeel, dat de gemeente ge leden heeft door niet in 1923 te beslui ten tot demping van de Mare. Als er ook thans stagnatie in de uitvoering der plannen ontstaat, dan is dit niet te wijten aan de Raad, doch aan het door B. en W. geredigeerde en thans voor gelegde plan. Spreker vraagt zich af of de Korte Mare voor het huidige scheep vaartverkeer wel zo breed behceft te zUn, en voorts wanneer de verbinding NoordZuid tot stand zal komen. Ge- zien de heersende woningnood, hetgeen o.a. de afbraak van woningen in de Pe likaanstraat niet zal bevorderen, is spreker de mening toegedaan, dat dit nog wel enige tijd zal duren. De par keergelegenheid op de te dempen Mare ziet spreker in het bijzonder voor het vrachtvervoer. Ook. de heer Schüller is van oordeel, dat uit verkeerstechnisch oogpunt de demping van de Mare zeer gewenst is, waarbij het niet aangaat de toestand van 1923 in het geding te brengen. In die tijd waren de omstan digheden geheel anders. De heer Van Weizen (CP.N.), die in eerste instantie verklaart, dat zijn frac tie in dit opzioht zijn houding nog niet heeft bepaald, is van mening, dat slechts een para-llelweg hier de oplos sing kan brengen. Demping brengt hier geen oplossing. Met de demping van het Rckln te Amsterdam waren andere belangen in het spel. Hier betrof het een doortrekken van een verkeersader. Ook de heer Goslings (P.v.d.A.) ziet in de demping van de Mare-nog geen oplossing, aangezien hierdoor het ver keer op de Haarlemmerstraat niet wordt ontlast; demping brengt een eenzijdige dwarsaftakklng. Bovendien vraagt spr. naar de financiële consequenties. De heer De Kier (Prot. Chr.) gelooft, dat als een automobilist, bij demping van de Mare, de kans krijgt de Haarlem merstraat te mijden, hij dit zeker zal doen. De heer Van Oijen (K.V.P.) vindt, dat de schoonheidsmotieven in dit de bat nog weinig ter sprake zijn geweest. Met demping verliezen wy een stukje stadsschoon. Ofschoon spre ker van oordeél is, dat, indien het verkeer zulks vraagt, naar een op lossing moet worden gestreefd, kan hij vooralsnog zijn stem aan dem ping niet geven; ook met demping van de Mare blijft de nauwe sleuf bij de Haarlemmerstraat op dit punt bestaan. Nadat de heer Knetsch (Prot. Chr.) enkele bezwaren had ontwikkeld t.o.v. de geprojecteerde brug over de Oude Vest, hield ook de heer Aalders (K.V.P.) een pleidooi over de karakteristieke VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerkDat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.tot f 144. Zomercost. f 61.- tot f 84.- Sportcolberts f 35.- tot f65.- Pantalons f 17.50tot f45.- Eg. kat.reg.j. f 3 5.- tot f95.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 25 zaken in Nederland. FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 52) ,Jk weet 't niet. Hfj ging de volgende dag gewoon naar kantoor en 's avonds naar huis. Op weg naar huis is hij bij een druk kruispunt neergeslagenen naar een ziekenhuis vervoerd. Hij is niet weer bij kennis gekomen. Ik wist er niets van tot voor tien dagen gele den. Bunny vertelde 't mij. Het was die dag, dat ik 's middags wat later op de zaak kwam. Ik lunchte toen in de stad met Cyril, Brett en Bunny. Er was enige stagnatie geweest in de betaling van mijn uitkeringen en Bunny was naar de stad gekomen om hierover met de heren te praten. Bunny en ik gin gen samen in een taxi terug, en hy vertelde me, dat ik me geen zorgen over het geld behoefde te maken, dat ik voortaan weer regelmatig uitbetaald zou krygen, en dat ik hem onmiddel lijk op de hoogte moest stellen, als dat niet gebeurde. Cyril en Brett hadden laten doorschemeren, dat de oude Da- vies niet meer honderd procent was ge weest de laatste tijd en nogal eens fou ten had gemaakt. William, begrijp je, dat ik hun dat nooit vergeven kan?" „Katherine, wat bedoel je?" „Ze beweerden, dat hij zijn werk niet. meer aan kon en dat hij in de boeken had zitten knoeien. Bunny vertelde me dat. En hy vertelde me ook, dat meneer Davies dood was. Tot op dat moment wist ik daar niets van. Toen ik in mijn flat terug was, belde ik dadelijk juf frouw Jones op. Ze lichtte me in over het ongeluk van meneer Davjes, en toen ik er op bleef aandringen, noemde ze me de datum. Het gebeurde de zeven de December." Opnieuw heerste er stilzwijgen. Na een ogenblik zei William: „Davies kwam die dag dus wel ge woon op kantoor?" „Ja." „Veronderstel, dat hy...." begon hij, maar maakte zyn zin niet af. Katherine antwoordde hem, alsof hij dit wèl gedaan had: „Ik weet 't niet. Ik schreef hem om hem te zeggen er voor al met niemand over te spreken, dat hij jou gezien had. Mijn brief kan niet •voor de avond bij hem aangekomen zijn, maar hij is niet meer thuis terug geweestHij ging die zevende De cember normaal naar kantoor. Mis- «chien heeft hij er uit zichzelf wel met niemand over gesprokenZe hield op en na enige ogenblikken voegde ze er aan toe: „Maar er bestaat ook de mo- eeiykheid, dat htf er wél over sprak,..". HOOFDSTUK XXVIII. Op de Zaterdagmiddag, dat William en Katherine naar Ledstow reden, dronk Abby Salt thee bij meneer Tatt- lecombe. Hij had half en half verwacht, dat ze niet zou komen, en voelde zich in de stemming om zich daarover cp te winden. Ook al lag Emily Salt met influenza te bed, dit mocht voor haar, naar zijn mening, geen reden zijn om aan Emily's Ziekbed gekluisterd te zit ten en haar bloedeigen broer, die met een ziek been op een sofa lag, te ver waarlozen. Hij was al zo druk bezig zich hierover op f3 winden, dat Abby's komst hem eigenlijk teleurstelde. Abby deed haar mantel uit, zette haar hced af, en verdween in de keuken om thee te zetten, daar juffrouw Bastable een vrye middag had, die ze doorbracht bij l een schoonzuster in Ealing, een gepen- j sionneerde schooljuffrouw. Terwijl Abel zijn eerste kopje thee dronk, constateerde hij met een vage j verwondering, hoeveel smakelijker deze thee smaakte, die toch met hetzelfde water, dezelfde thee, hetzelfde gas en J in dezelfde pot was klaar gemaakt. Thee, gezet door Abby Salt, wits en zou waarschijnlijk altijd beter zijn dan j thee, gezet door juffrouw Bastable, Met èlles was dat zo: met koffie, bouillon en wat al niet meer. Hij voelde zich j vriendelijker gestemd jegens haar en j vergat dat hij zich over haar eventu- i eel nièt-komen opgewonden had. Ze had nu immers bewezen, dat ze Emily niet j verkoos boven hem, en hij voelde zich niet langer verontachtzaamd. Abby pre- senteerde hem wrarme toast van precies de juiste brosheid, met voortreffelijke koude boter. Met een rilling herinnerde Abel zich juffrouw Bastable's aanbod om voor haar vertrek alvast toast klaar te maken en deze „warm te houden". Stel je zoiets voor by toast! Hij had haar aanbod enigszins-nadrukkelijk af geslagen, en ze was met een beledigd gezicht vertrokken. Hij genoot van Abby's toast en luis terde naar haar verhaal over de vrien delijkheid van juffrouw Simpson, die intussen op Emily Salt was komen pas sen. „Ze kwam gisteravond even langs en toen ik t erover had, dat ik eigen lijk vanmiddag naar jou toe moest, maar dat ik niemand had om bij Emily op te passen, bood ze onmiddellijk haar diensten aan. Ellen Simpson is een ware vriendin, ook al heeft ze haar vervelende eigen schappen, maar die heeft ieder mens nu eenmaal. Bovendien kun je niet ieder een by Emily laten, ook al is ze weer aardig opgeknapt. Gisteren was ze bij na de hele dag op en vandaag ook, maar ze mag nog niet naar buiten. Ik heb haar gezegd, dat ze het best in haar eigen kamer wat kan gaan rusten, terwijl ik weg ben, en ik heb de radio •bij haar neergezet. Als je iets nodig •hebt heb ik gezegd kun je naar Ellen, die in de salon zit, gaan. Ellen zal haar ook thee brengen, maar het leek me beter, dat die twee niet aldoor by elkaar zitten te praten, want dan is de kans op ruzie niet uitgesloten." Het was niets voor Abby om derge lijke lange verhalen te houden en Abel Tattlecombe keek haar enigszins ver wonderd aan. Hij was even weinig ge ïnteresseerd in Ellen Simpson als in Emily Salt. Het interesseerde hem niet 't minst, wie van de twee op de andere ■paste, en Abby wist dat. maar al te goed. Het zou hem niets hebben kun nen schelen, of ze op een onbewoond eiland dan wel aan de Noordpool zaten Ellen Simpson had wenkbrauwen, die boven haar neus in elkaar overliepen, en ze had een irriterende manier om iedereen altijd tegen te spreken. Toen ze. na de dood van zijn vrouw, begon nen was het plotseling in alles met Abel eens te zijn, en Abby haar tegelijk met hem op de thee was gaan. vragen, was hij zo buiten ziohzelve van woede geweest, dat hij er openlijk met Abby over gesproken had. Nee, werkelijk, Abby kon weten, dat verhalen over Ellen Simpson hem niet interesseerden. Hij nam nog een stukje toast en zei: „Er is iets, dat je hindert en dat je me wilt vertellen." Mevrouw Salts frisse gezicht bleef schoonheid van de Mare, waaraan hij tot grote hilariteit van de Raad toe voegde, „dat hij zijn stem aan het dem- pingsvoorstel niet zou onthouden". Terwijl mej. Van Nienes (P.v.dA.) aesthetische bezwaren tegen demping had, was de heer v. d. Burgh (P.v.d.A.) de mening toegedaan, dat wij ons moe ten aanpassen aan de heden ten dage geldende verkeerseisen. Volgens deze spreker is het aesthetisch aanzien hier geheel niet in het geding. Het gaat er maar om van welke kant men het be kijkt. (De heer Van Oijen bij interrup tie: van de andere kant!) Te omstreeks kwart voor zes schorst dan de voorzitter de vergadering. WETHOUDER v. d. KWAAK VER TOLKT DE MINDERHEID VAN B. EN W. Wethouder Van der Kwaak, die ln de avondvergadering de minderheid van B. en W. t.o.v. de demping ver tolkt, merkte allereerst op, dat het zeer juist is voor stadsschoon ge voelig te zyn, doch dat wij moeten waken voor overgevoeligheid. Hoe wel op dit moment nog niet urgent, komt er straks ongetwijfeld een tijd, dat de gevaarlijke afgang naar de Mare en het enkele tramspoor over de brug van de Haarlemmerstraat by de Hartebrugkerk om een oplos sing vragen. Voorts acht spreker het bij de huidi ge bespreking van belang, dat de be woners van de Mare zich in een adres hebben uitgedrukt voor demping van de Mare. Spreker, die het zwaartepunt van de beslissing wil leggen op de verkrij ging van meerdere parkeerruimte en dit vooral met betrekking op de Vrij dagse markt haalt dan met instem ming een rapport aan van de directeur van de Markt- en Havendienst, waarin deze eveneens een vermeerdering van de parkeerruimte eventueel op deze I plaats bepleit. Aan de hand van enkele J cijfers toont spreker voorts aan, dat bij demping van de Mare een belangrijk j bedrag op de investeringsgelden kan worden ingelopen. WETHOUDER JONGSLEEN AAN HET WOORD. Wethouder Jongeleen, die het ulters» verleidelijk acht cm over demping te spreken, ontzenuwt vervolgens de be zwaren van de meerderheid van B. en W. tegen het voorstel tot demping, waarbij hij uitvoerig wijst op de voer delen, welke zioh straks bij verwezenlij king van het spoorwegplan in verkeers technisch opzicht zullen voordoen; de Mare wordt dan een zeer secundaire weg. De heer Jongeleen, die in het vuur van zijn betoog tot grote vrolijkheid van de Raad zioh de opmerking laat ont gaan „dat hij niet overtuigd is gewor den van de demping van de raad", is het niet met de heer Van der Kwaak eens, dat een gedempte Mare op Vrij dag een oplossing voor het parkeer probleem zal brengen. Slechts de aan leg van een nieuw veemarktterrein met ruime parkeergelegenheid biedt hiertoe de mogelijkheid. Bovendien zouden wij door demping van de Mare het verkeer cp de Haarlemmerstraat aantrekken, en volgens spieker is dit iets, dat wij juist niet moeten hebben. Spreker acht het niet uitgesloten, dat zo wanneer het voorstel tol demping zou worden aanvaard, van regerings wege bezwaren worden gemaakt en, zo deze al achterwege mochten blij ven, het dan geruime tijd zou kunnen duren voor en aleer de plannen wor den goedgekeurd. Mede met het oog op de slechte toestand, waarin mo menteel de „Marc-bruggen" verkeren, ontraadde wethouder Jongeleen met nadruk om het voorstel tot demping te aanvaarden. BURGEMEESTER TEGEN DEMPING. Burgemeester Van Kinschot, die in de onderhavige kwestie zidh twee par tijen ziet aftekenen, t.w. de voorstan ders van de historisch aesthetische be langen en van de verkeersbslangen, is van oordeel, dat velen bij de behande ling van dit voorstel te licht over het historisch/aesthetisch beeld van hun stad heenlopen. T.o.v. de door de heer Van Dijk gesuggereerde plannen tot demping van het Rapenburg, gaf spre ker te verstaan, dat hij hiertoe nimmer medewerking zou verlenen. Zo een der gelijk plan al in behandeling mocht ke rnen, dan moet de Raad eerst maar een andere voorzitter zoeken, aldus de bur gemeester. Overigens werist spreker het onderhavige voorstel niet te tragisch op te vatten. Wel te bedenken valt even wel, dat wij met de demping van de Mare een klein stukje van Leidcns schoonheid zouden prijs geven; een ty pisch beeld van een oude gracht. Ter wijl wij door met het voorstel tot dem- i ping mede te gaan iets prachtigs zou- i den verliezen, wil het spreker voorko- I men. dat wij hiervoor iets lelijks in de plaats krijgen. Persoonlijk zoq spreker dit oude stukje Leiden niet gaarne prys ge ven. Wat te denken van de Mare- j kerk aan een moderne verkeersweg! Ook uit verkeerstechnisch oogpunt komt spreker dit voorstel niet ge wenst voor, aangezen de Mare nim mer een uitvalsweg naar buiten zal I worden. Bovendien bewijfelde dc burgemeester, dat de Mare ooit een 1 doelmatige parkeergelegenheid zal worden. 1 De verkeersbelangen zijn hier niet zo urgent Op deze gronden moet de bur gemeester het voorstel ten sterkste ont raden. DE REPLIEKEN. Bij de replieken, waarvan nagenoeg alle vorige sprekers gebruik maakten, kwamen weinig nieuwe gezichtspunten aan het licht. Zowel voor- als tegen standers bleven bU hun aanvankeliike I mening. De heer Frohwein deed nog het voorstel om de Voldersgracht door te trekken naar de Haarlemmerstraat, waartoe enkele panden onderhands zouden kunnen worden aangekocht, terwijl de heer Questroo (Prot. Chr.) zelfs ruim 3 eeuwen in de historie te rugging en uit citaten aantoonde, dat reeds de bekende bouwmeester Jacob van Campen. als adviseur bil de bouw van de Marekerk, in 1639 had aange drongen om de Mare te dempen. DE HEER VAN OIJEN WENST UITSTEL. Tijdens deze replieken kwam de heer Van Oijen (K.V.P.) met het voorstel om de beslissing over de demping van de Mare aan te houden teneinde B. en W. de gelegenheid te geven om een onderzoek in te stellen naar ccn eventuele doortrekking van de Vol dersgracht naar de Haarlemmer straat. In tweede instantie wees wethouder Van der Kwaak er op. dat een even onbewogen. De blauwe ogen. die zoveel geleken op die van Abel, bleven hem I rustig aankijken. Ze nam haar kop thee op, dronk er van, en deze weer 'neerzettend, antwoordde ze hem: .,Wel, I het is inderdaad een feit, dat ik het prettig vind je alleen te treffen," Abel schudde zijn hoofd. „Je wist heel I goed, dat ik alleen was. Juffrouw Bas- I taible is naar haar schoonzuster in Ea- l.ng. Ze zal pas laat terugkomen en dan I in een zeer sombere stemming zijn, cmdat die schoonzuster haar altyd be handelt, alsof ze niet tot tien kan tel- len. Maar vertel me nu, wat je cp je hart hebt." (Wordt vervolgd) 18). Geen benzine! De Gemaskerde I had alles uit de pomp gestolen! Dat was I wat! Gelukkig zat er nog een klein j beetje in Panda's tank. zodat hij nog een eindje kon rijden, en Graaf Isen Grim riep dan ook: „Komaan rijdt naar dat dorp daar! Dan ga ik me bij dc politie beklagen!" Zo gezegd zo gedaan maar dat viel nog niet mee! De enige politie-agent die daar in dat dorp woonde zat namelijk behaaglijk in een schommelstoel een krantje te lezen, lekker in een deken ge wikkeld. Al van verre kon men hem voor zijn politie-bureau zien zitten, en Graaf Isen Grim werd woedend toen hij het zag „Stop daar eens even!" snauwde hij Panda toe. „Ik ga die luie diender eens even vertellen wat ik van hem denkl" j Panda stopte gehoorzaam en de Graaf j sprong uit de auto. „Zeg", riep hij, j „waarom loop jij niet op die Gemasker- I de te jagen? Waarom zit jij daar in een deken gewikkeld? Hè? Zeg het eens''" „Nou dat is gauw gezegd!" ant- 1 woordde de politie-man. „Ik kan niet jagen, want ik kan niet uit die deken komen, want de Gemaskerde heeft yan- nacht mijn broek gestolenl" VOOR WOENSDAG 28 JUNI. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00 nieuws; 7.15: gewijde muziek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram muziek; 9.00: voorde zieken; 9.30. waterstanden; 9.35: gram.- muzlek; 10.30: morgendienst; 11.00: alt- vlooi en plano; 11.25: lichte muziek, 12.00: gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: irlo; 13.00: nieuws; 13.15: sextet; 13.45: gram.muzlek; 14.00. reportage; 15.00: koor, orkest en solist; 15.40: gram.muzlek; 16.15: voor de Jeugd; 17.00: kamerorkest en so liste; 17.45: regeringsuitzending: 18.00: fanfarecorps; 18.30: lichte muziek; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15: voor dracht; 10.30: gram.muzlek; 19.40: radio krant; 20.00; nieuws; 20.05. gram.muzlek; 20.15: Residentie-orkest, koor en solisten. (20.50: „vacantlelectuur". causerie; 21.10: gram.muzlek); 22.20: theaterkoor;. 22.40: fram.muzlek, 22.45: avondoverdenking; 3 00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.18. orgelspel; 8.50. voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „kinderen en mensen", causerie; 10.05: morgenwij ding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: .gram.muzlek; 12.00: dansmuziek: 12.30: mededelingen; 12 33: voor het platteland: 112.38: gram.muzlek; 12.55: kalender; 13 00: I nieuws; 13.15: orgel en dubbelkwartet; I 13.50; gram.muzlek: 14.00: „gesproken por- tret"; 14.15: gram.muzlek; 15.00: klnder- 1 koor; 15.20: voor de Jeugd; 16.30: voor de •zieken; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: gram.- muziek; 18.00: nieuws: 18.15: VARA-varla; I 18.20: actualiteiten of gram.muzlek; 18.30: voor de strijdkrachten: 19.00: parlemen tair overzicht; 19.15: zang; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05: politiek commentaar; 20.15: Metropole or- 1 kest; 21.00: „de buitengewone baby", hoor- j spel; 21.50. kwartet; 22.10: populair weten- I schappelijke causerie; 22.25: symphonle- I concert; 23.00; nieuws; 23 1524.00: gram.- muziek. Lijn 3 distributienet 7.05 Gram.; 7.30 Kron„ 7.40 Gymn.; 7.50 Gram 8.05 Concert; 9 05 Lichte muziek; 10.00 Muziek; 10.07 Operettefantasieën: 10.15 Orgelrecital; 10.40 Symph. dansn; 11.15 Gram.: 12.00 Gevar. muz„ 12.32 Orkest Ork. Salntal; 13.15 Klassieke muziek: 14.00 Madame fttcs vous chcz vous? 14.30 ..Rlgoletto". opera v. Verdi; 15.45 Fllm- muz.: 16.00 Teatlme: 16.25 Zoals U het erase hoort: 17.00 Interview; 17 10 Zane: 18.00 Voor de sold.. 19.30 Tsjalkowskt: 19.50 Feuilleton; 20.00 Omroepork.; 21.00 Act 21.15 Ethnlsche muziek; 22.15 Gram.; I 23.05 Verzoekpr. I Liin 4 distributienet 7.15 Ork. Tem- I ple; 7.45 Intermezzo; 7.50 „Lift up your hearts"- 8.10 Concert; 9.10 Verzoekpr.; 10.00 Reg. Dixon; 10.30 Primo Scala; 11.00 Dagboek; 11.16 BBC Var. ork.; 12,00 Gr.; 112.25 Lunchconcert; 13.10 Gevar. muz.; 14 00 Concert; 14.30 Llederenalbum; 15.00 Orkest King; 15.30 v. d. sold.; 15.45 Hen- wel Silver Band; 16.15 Dagboek; 1630 BBC North. Orch.; 17.30 „Schoonheid der poëzie"; 17.45 Rumba's; 18.00 Mozart; 18 15 Sport- 18.35 Orkest Roy; 19.00 Ge- var. muziek: 10.30 Eng. L. P Mil ork.; 20.15 Festival v. hedendaagse muziek; 21.50 Gram.; 22.15 Testmatch; 22.20 Ork. Geraldo; 23.00 Voordracht; 23.15 BBC- Slngers. AGENDA Plantage 16: „Verbum Del". Lezing voor nlet-katholleken, 8 uur. WOENSDAG. Mtddelwee 38. Lcdenverg. Ver. tot be- strlldlng der T.B.C. 4.30 uur. DONDERDAG: Oegstgeest PatronaatsgebouwOp voering kinderoperette door zangklasse van het Lelds Muzieklyceum. 7.30 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Prima Ballerina" (elke leeft.) Zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Bob Hope ln de Knoop" (elke leeft.) Zond. 2.15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. LIdo „Huwelijk ls geen handelszaak" (elke leeft Zond. 2.15. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Captain Joy" (elk leeft.) Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino ..Het Spookhuis" (14 Jaar) Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst i der apotheken te Lelden wordt van Za- i terdag 13 uur tot Zaterdag 1 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Duystar, Nieuwe Rijn 18 en de Doeza-Apotheel, Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de Ocgstgecste* Apotheek, Wilhelmlnapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5