Treurig lot van Vikingschip „Ormen Friske" Onheilspellend voorteken werd bewaarheid N. A. T. U.-succes in Gent Banden Leiden-Gent nauwer toegehaald Met een enkel woord DINSDAG 27 JUNI De Elbe-Weser-Radio bericht, dat het wrak van de „Ormen Friske", waarvan wij het vergaan gisteren meldde en dat op weg was naar Rot terdam, door een vissersboot naar het eiland Pellworm is gesleept, en dat twee stoffelijke overschotten zijn aan gespoeld. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat er nog overlevenden zijn, in verband met de hevige stormen. De naam „Ormen Friske" betekent „Gezonde Draak". Het schip was een ge trouwe nabootsing van de Vikingschepen, die tien eeuwen geleden gebruikt wer den. Het heeft in het voorjaar op de Zweedse Sportten toonstelling gestaan, werd door de bemanning geroeid en was ook van een zeil voorzien. Aan boord had men zes kristallen va- Japans kabinet afgetreden Het Japanse kabinet is afgetreden ten einde premier Josjida in staat te stellen een reorganisatie van het kabinet uit te voeren. Men verwacht, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet binnen enkele dagen bekend gemaakt zal worden. ARRESTATIE VAN HONGAARSE GEESTELIJKEN EN KLOOSTER ZUSTERS. In Vaticaankringen wordt gemeld, dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije een inval heeft gedaan in kloosters en 922 gees telijken en kloosterzusters naar afgele gen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn ingericht. 600 kloosterzusters en 322 priesters en monniken zouden meegevoerd zijn. DRIE AMERIKAANSE ECONOMISCHE EXPERTS NAAR PERZIË. Amerika zal drie economische experts naar Perzié «zenden „teneinde te onder zoeken welke maatregelen getroffen moeten worden om Pcrzië als een stra tegisch land in het Midden-Oosten te versterken" De experts zullen met de Ameri kaanse ambassadeur te Teheran samen- Werken. NIEUW WERELDRECORD VASTEN. De 40-jarige fakir Burmah heeft een nieuw wereldrecord vasten gevestigd van 53 dagen en een uur. Burmah heeft sinds 4 Mei in een glazen kist met twee pythons en tientallen adders gevast. Hij stapte gisteren uit zijn kist maar at nog niet direct iets Burmah is er trots op het onlangs door zijn Duitse rivaal Willy Schmitz gevestigde record met een uur gebroken te hebben Meer dan 2000 toeschouwers hieven een gejuich aan toen Burmah de verlo ving met zijn 30-jarige Franse secreta resse, Suzanne Pottier, bekend maakte. Zij zijn van plan over enkele maanden te trouwen. Alle adders hebben in de loop van de 53 dagen, dat Burmah gevast heeft, het loodje gelegd. Eén python is er slecht aan toe. Tijdens zijn vasten rookte Burmah 730 sigaretten. Schmitz rookte er 2630. ARRESTATIES IN ZUID-SLAVIË. In officiële kringen te Belgrado is verklaard, dat de Joegoslavische veilig heidspolitic de 73-jarige aartsbisschop Jasef, voormalig metropoliet van Skop lje (Macedonië) en gedurende de oor log hoofd van de Servische orthodoxe kerk, heeft gearresteerd. Volgens een verklaring is de prelaat gearresteerd voor een verhoor over de onlangs bekend gemaakte arrestatie van 10 voormalige sjetniks en royalisten, die ex-konlng Peter weer op de troon zou den willen helpen. Naar verluidt, zou de aartsbisschop na het verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld op voorwaarde, dat hij zich in een klooster zal terug trekken. STAKING IN ZUID-AFRIKA. zHet verkeer te Port Elizabeth (Kaap provincie) werd gisteren ontwricht door een staking van duizenden niet- blanken uit- protest tegen de rassen politiek der Zuid-Afrikaanse regering en de anti-communistische wet. Slechts negen van de honderden arbeiders in de haven meldden zich des morgens. Ook ongeveer drie kwart van het niet- blanke personeel van de spoorwegen staakte. De stakers koesterden zich in de zon, deden aan sport of gingen naai de kerk terwttl de politie In de straten patrouilleerde. Tito beschuldigt Rusland van staatskapitalisme Maarschalk Tito, heeft Maandag in een rede in de nationale vergadering verklaard, dat de ..grootste tragedie" van de arbeidende klasse en het voor uitstrevende deel van de wereld het feit was. dat de bolsjewistische leiders „de hersens van de leiders der andere communistisché partiien hebben geke tend". Hii diende een nieuw wetsontwerp in tot het doen beheren van staatsonder nemingen door collectieve arbeidersor- ganen. „In de sovjet-unie zijn de productie middelen. 31 jaar na de Octoberrevo- lutie, in de handen van de staat en is de leuze: „de fabrieken aan de arbei ders" niet vervuld" aldus Tito. „De arbeiders hebben noe steeds niets te vertellen over het beheer van de fa brieken. Door de staat benoemde direc teuren doen dit werk". REVOLVERSCHOTEN IN HET BRUSSELSE PALEIS VAN JUSTITIE. Zonder gevolgen van betekenis. Het publiek, gerechtsambtenaren en gendarmes wierpen zich plat- op de grond toen revolverschoten gisteren in het Brusselse paleis van justitie wer den afgevuurd. De schoten werden ge lost door Joseph Delpirre. die zich hoorde veroordelen tot levenslange ge vangenisstraf wegens verraad van Bel gische verzetsliede'n tijdens de oorlog. Terwijl de president van het hof uit spraak deed. haalde Delpirre een re volver te voorschijn en schoot een ko gel in zijn been. Toen de president rus tig verder ging. richtte Delpirre de revolver op Leon Keerstock, een mede verdachte. die werd vrijgesproken. Het schot miste zijn doel. Ofschoon vrijwel iedereen rondom hem zich plat op de grond wierp, bleef de president onver stoorbaar. Hii keek slechts een paar maal op. De gendarmes ontwapenden tenslotte Delpirre en sleepten hem aan 2ün voeten de rechtszaal uit. zen die bedoeld waren als vriendschaps geschenk aan Nederland en Frankrijk De ontwerper van de boot. Sam Svens- son curator van het Zweedse Nationaal Historisch Museum, was een dag na het vertrek van het schip van boord gegaan. De reis naar Rotterdam en de haven tentoonstelling „Ahoy" werd door de di rectie van ,Het Vrije Volk" betaald, op verzoek van het gemeentebestuur van Rotterdam. Men had echter geen enkele Zweed se Verzekeringsmaatschappij bereid gevonden het schip of zijn bemanning te verzekeren. De Zweedse vereniging voor openluchtsport, door leden waar van het schip was gebouwd, oordeelde de reis ook te riskant en weigerde er steun aan te geven of het schip de verenigingsvlag te laten voeren. Men had het reeds een onheilspel lend voorteken genoemd, dat de hout- gesneden drakenkop op de boeg reeds bij het begin van dc reis was afge broken. Wij hadden nog een onderhoud met de Rotterdamse journalist Giel Bakker, die een gedeelte van de reis aan boord van het schip meemaakte. De „Ormen Friske" was. zo zei hij, een open houten schip, te vergelijken met een platte schaal. Het was 6 m breed en 20 k 24 meter lang en z.i. volkomen zeewaardig zodat aan boord al de opmerking werd gehoord: die oude Vikings wisten toch wel wat schepen bouwen was! Te Birka waren ze gestart. 14 gewone arbeidersjongens allen lid van de Frlesksportare Forbundet, alsmede bo vengenoemde journalist. Ze hadden voor de reis gespaard en dit zou hun vacan- tie worden. De leider van het gezelschap was een ervaren zeiler en er waren nog wel meer jongens aan boord die niet bepaald als leek beschouwd behoefden te worden. Tijdens mijn verblijf aan boord, zo zelde de heer Bakker, vertoonde nie mand enige angst, ook al hadden we tussen Zuid-Zweden en öland met een flinke harde wind te kampen. In Kiel stapte ik van boord, wat ach teraf beschouwd mijn geluk is geweest Het lag ln mijn bedoeling me ln den Helder weer aan boord te begeven. Het leven aan boord was vrij hard. want allen sliepen op slaapzakken op de grond. Veel lakker eten was er niet en wit er was was vegetarisch Ondanks alle ontberingen vonden z\j het prach tig. Men zal begrijpen, dat de ramp ook voor mij een harde slag is, vooral als je 14 dagen lang met elkaar bent op getrokken. Dan heb je vele vriend schappen gesloten. Ik verheugde mij er op allen weer te zien en te trach ten het iedereen in Nederland naar de zin te maken, maar zo besloot de beer Bakker het heeft helaas niet mogen zijn VERGADERING VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Het nuchter verstand zegevierde! Te Amsterdam is de drie dagen du rende algemene vergadering begonnen van de Centrale Bond van Transport arbeiders. De voorzitter, de heer R. Laan, deelde mede. dat de Bond op l Januari j.l. 34.253 leden telde, tegen 29 040 op 1 Januari 1948. een stijging van het leden tal met 5213. De C.B.TA. aldus de heer Laan Ls partij in 74 collectieve contracten, 21 landelijke en 27 plaatselijke "regelingen, totaal in 122 overeenkomsten van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Het communisme poogt thans met de vredesduif zo ging spreker voort de volkeren te misleiden en in ons land wordt via havenvredescomlté's gepoogd de havenarbeiders te bewegen geen wa pens te lossen, die ln het kader van het Atlantisöh Pact naar ons land komen. De voorzitter zeide met voldoening vast te stellen, dat deze poging is af gestuit op „het nuchtere verstand van de havenarbeiders", die te Rotterdam reeds vier schepen met onderdelen en wapens op normale wijze hebben ge lost. „In het belang van de vrijheid en vrede", aldus de heer Laan „zullen de havenarbeiders het wapen materiaal lossen". GEEN VERHOGING DER POSTTARIEVEN. De heer L. Ne-her, directeur-generaal van P.T.T., heeft verklaard, dat op het ogenblik niet gedacht wordt aan ver hoging van postbrieven, hoewel zulks, vooral met het oog crp de pakketpest, bedrijf steohnisch gesproken wenselijk zou zijn. De pakketposttarieven zijn aan wettelijke voorschriften gebonden. Hier aan kan vooralsnog niet worden ge tornd. Ziekenfondsorganisaties tegen voorgestelde premie-verhoging ZIJ KOMEN MET NIEUWE VOORSTELLEN. Zoals bekend heeft de Ziekenfonds raad besloten gevolg te geven aan de I goedkeuring, die de Minister van So- i ciale Zaken heeft gehecht aan een pre mieverhoging voor de vrijwillige verze kering van f. 0.63 op f. 0.80 per week. Het Centraal Overleg van Zleken- fondsorganisaties. dat alle ziekenfonds- organisaties ln den lande omvat, deelt ln verband hiermee mede. dat de kosten van de geneeskundige verzor ging gedurende de laatste jaren zoda- nig gestegen zijn. dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de verzekerden kunnen worden gedekt. Een subsidie van de overheid ls nood zakelijk wil men de 1!6 millioen vrij willig verzekerden, niet in een positie brengen, die het hun merendeels on mogelijk maakt als vrijwillig verzeker de tot het Ziekenfonds toe te treden of daarvan lid te bliiven. In verband met de situatie, die per 2 Juli onstaat, moet worden ver wacht. dat dc Zickenfondsorganisa- ties op hun wijze en te bevoegder plaatse zullen kenbaar maken, dat zii niet zullen kunnen berusten in dc wijze waarop thans naar een oplos sing is gestreefd. Zij zullen dit pro test vergezeld doen gaan van voor stellen tot een regeling, die naar de I mening van de Ziekenfondsorganisa- I ties meer aanvaardbaar ls. Huurprijzen van onroerend goed EESCHERMING DER HUURDERS. j Aan de nota naar aanleiding van het I verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet, houdende regelen no- i pens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van de huur ders (huurwet) ontlenen wij het vol- gende: 1 Gelijk in de Memorie van Antwoord reeds werd opgemerkt. Ls bij wonlng- wetwoningen in verband met de kos- ten van het z.g. achterstallig onderhoud een verlenging van de afschrijvingster mijn toegestaan. Dit is in dier voege 1 geschied, dat de aflossing op de door het Rijk verstrekte voorschriften desge- I vraagd voor een termijn van twee jaren is opgeschort, met dienovereenkomstige verlenging van de totale looptijd der voorschotten. Zoals de Minister destijds aan de gemeentebesturen mededeelde, heeft de regering tot de genoemde maatregel besloten, ten einde een ver der verval vai\ het onderpand Yan de leningen uit 's Rijks kas te voorkomen De minister vertrouwt, dat geldge vers voor particulier huizenbezit in welbegrepen eigenbelang tot een soort gelijke maatregel bereid zullen zijn. In dien zulks het geval is, zal de eigenaar over de jaren dat de aflossing is op geschort, alleen de rente over het restant van de lening schuldig zijn en zal het bedrag der aflossing vrijkomen voor achterstallig onderhoud. De opmerking in de Memorie van Antwoord, dat voor de gesteunde arm lastige gezinnen de huurverhoging geen moeilijkheden zal opleveren, moet wor den besohouwd als een nadere aanvul ling op de daaraan voorafgaande mede deling, dat ten aanzien van het over grote gedeelte der huurders voor de huurverhoging een compensatie aanwe zig is. Het is de regering uiteraard be kend, dat daarnaast aan de niet arm lastige huurders, die geen loon- en in komstenbelasting behoeven te betalen, in het kader van het thans door de re gering aanhangig gemaakte samenstel van maatregelen geen compensatie kan worden gegeven De regering zal Intussen aan de positie van de huurders, die thans geen com pensatie ontvangen, ernstig aandacht blijven schenken. Ter beantwoording van de vraag, welke uitgaven van de verhuurders door de regering tot de kapltaallasten en welke tot de exploitatiekosten wor den gerekend, deelt de minister mede, dat de uitgaven wegens opgenomen ka- taal en rentebetaling z.i. kapitaalslasten zijn. De overige met de exploitatie ver band houdende uitgaven belastingen, assuranties, kosten van administratie en onderhoud zijn als exploitatiekosten te beschouwen. MALVERSATIES BIJ WATERSCHAP TE ZEVENBERGEN. In Zevenbergen zijn malversaties bij een Waterschap ontdekt, waarbij onge veer f. 30.000 zijn gemoeid. In verband daarmee bevindt zich de administrateur van dit Waterschap in arrest. Hij heeft zichzelf bij de politie gemeld en wel te Rotterdam .toen hij daar op familiebe zoek was. Hij wist dat er een controle van zijn boeken werd gehouden en ver moedde derhalve, dat zijn verkeerde handelingen aan het licht zouden ko men. Voor zover is na te gaan. heeft de man uit de kas van het Waterschap be dragen genomen om daarmee verlies posten te dekken van een aan- en ver koopvereniging van landbouwers te Ze venbergen. Het was in het vorig toneelseizoen, dat een eerste contact werd gelegd op cul tureel gebied tussen Leiden en Gent. En wel op het terrein van de amateur toneelkunst. Dank zij de Leldse vereni ging Nut en Vermaak en de Gentse Kon. Mij De Melomanen had een uitwisseling plaats, die volkomen slaagde. We heb ben er destijds uitvoerig over geschre ven. hoe Nut en Vermaak vorig jaar Juli Gent als het ware stormenderhand veroverde en vriendschapsbanden wist aan te knopen die welhaast niet meer waren te verbreken. Het was wel zeker, dat dit eerste contact zou worden ge volgd door een tweede en he; kan slechts tot grote verheugenis stemmen, dat aan dit contact thans een uitbrei ding is gegeven, passend in het kader van het- werk van het comité Leiden OxfordGert. Dit tengevolge van het uitzenden van een amateu groep sa het kiezen van de executanten uit de deelnemers aan de cursus. Dit was het omzetten van de theorie in de practük! Welnu, deze practijk is te Gent tot uitvoering gebracht. Met de volle mede- i werking van de gemeentebesturen van Gent en Leiden en met de ondersteu ning ran de Gentse verenigingen de I Melomanen en de La-urentkring Geluk j in 't Werk is het uitgekozen stuk in de Kon. Stadsopera-zaal ten tonele ge- oerd! Hei was de bekroning van een stuk J cultureel werk in het belang van het ganse amateurtoneel. REIS EN ONTVANGST Zo werd Zaterdagmorgen in de vroeg- te de reis naar Gent aanvaard per autobus. Het zonnetje scheen en de temming was perfect. Goed en wel ge- ,het publiek, waaraan ook hoge eisen I v orden gesteld om zonder pauze drie i uur lang bijkans deze werkelyk ernstige 1 hartekreat te volgen. I En trots bedenkingen is het experi ment geslaagd te noemen. Het stuk ls als het ware er uit gesmeten al-of dc auteur zelf voelde, dat zijn leven te kort was om lang te schaven en te polijsten. I Het draagt daarvan alle kenmerken; het hoeft herhalingen, die de aandacht 1 temperen door het blijven op hetzelfde niveau. Naast de strekking van: de i mensheid kan niet verbeteren dan door j eerst te werken aan de opvoeding van 1 zich zelf, brengt het niet een oplossing. het overlatend aan de mensheid hoe tot die zelf-verbetering te komen. Maar niettemin, een stuk, dat iets zegt dat dwingt tot nadenken over de grootste levensproblemen, kortom, ver antwoord is. 1 Men ontkomt niet aan de greep door (deze zo jong tot de dood gedoemde auteur op het mensdom tot worging toe gelegd. De zelfmoord van deze frontsol- I daat- is onvermijdelijk. Voor de heer Hauer is het een vol strekte genoegdoening, dat hij er in ge- BINNENLAND Bb K.B. ls op zijn verzoek met Ingang van 15 Juli as. eervol ontslag verleend aan mr dr I. G. van Maasdijk als waar nemend algemeen secretaris bij het Koninklijk Huls. Bij de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring en uit voering van het op 18 Februari 1950 onder tekende Benelux-verdrag in zake unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht. De politie ln Breda heeft een zekere J. B. uit Roosendaal gearresteerd, die niet minder dan 40 inbraken ln West Brabant heeft gepleegd. Alles was van zijn gading: scheermesjes, sigaren, zaklantaarns en zelfs spaarpotten van kinderen. Te Amsterdam ls op 64-Jarlge leeftijd overleden mevrouw J Riemens-Reurslag. redactrice van het tijdschrift ..Het Kind" en schrijfster van tal van kinderboeken. - Ter gelegenheid van de 50ste verjaar dag van het Nederlandse kortschrift „Groote" zal burgemeester d'Allly Zater dag a.s. een gedenksteen onthullen ln de gevel van het pand Kal verstraat 43 te Amsterdam, het geboortehuls van A. B. Groote. de ontwerper van dit naar hem ;enoemde systeem. In de omgeving van Breda werden de laatste tijd herhaaldelijk Inbraken ge pleegd ln landhuizen. Het heeft lang ge duurd voordat de politie de daders heeft kunnen arresteren Thans zitten zij echter achter slot en grendel. Het zijn dc 26- 'arige L. van B. en de 23-Jarige T. S„ leiden uit Breda. ZIJ bekenden 16 Inbraken gepleegd te hebben. Gistermiddag ls te Rotterdam „The Seamen's Club" van de .British Sailors' Society" geopend door Z.K H. Prins Bcrn- hard. - Zaterdag en Zondag a s. wordt ln Krommenie .de algemene vergadering van de Alg. Ned. Geheelonthouders Bond ge houden. Het voorstel van B en W. aan de Haagse gemeenteraad om een aantal gast regisseurs ln de Koninklijke Schouwburg-te doen optreden naast de artlstlek-zakelljk leider van de „Haagse Comedle", Cees Laseur, te engageren en dit gezelschap voor drie Jaar als vaste bespeler aan te wijzen, ls aanvaard. BUITENLAND Mac Arthur heeft de Japanse regering opdracht gegeven het communistische blad „Akahata" 30 dagen te verbieden De 71-Jarige Tom Eastwood, ex-kapl- tein van een Engelse loodsboot, die 18 Juni alleen met een kleine zeilboot uit Huil naar Amerika vertrok, ls \ermoedellJk om het leven gekomen, daar men de boot zonder Eastwood op 24 Juni bij de mon ding van de Theems heeft" aangetroffen. 16 personen zijn omgekomen en twee ernstig gewond bij een botsing tussen een vrachtauto met arbeiders en een zandauto te Cagllarl (Sardinië). Van een der ge wonden moest een been geamputeerd worden, voordat hij onder de wrakstukkeu vandaan gehaald kon worden. Dezer dagen zou ln Hongarije een groot aantal (naar men zegt 300) leden van de sociaal-democratische partij, die ln 1948 niet Instemden met de samen smelting met de communisten, zijn ge arresteerd. Een honderdtal anticommunistische Intellectuelen uit zestien Westerse landen zijn te Berlijn bijeengekomen voor een „congres voor culturele vrijheid Volgens een bericht uit Boedapest zou de Hongaarse regering aanvaard hebben besprekingen met de hoge R.K. geestelijk heid te hervatten, aldus Ingaande op het verzoek van de bisschoppen van 20 Juni. Het Perzische kabinet van All Man soer ls afgetreden. Grote bedragen z^jn dit Jaar uitge trokken voor de bouw van scholen ln Uzbekistan (Sovjet-Unie). Sinds het Sov jetregiem zijn ln de dorpen en steden van deze republiek 1300 scholen neergezet. Thans ls men bezig met de bouw van 400 scholen. mengesteld uit de verenigingen, aan gesloten bij de afdeling Lelden van de N A .T.U, Zoals we ook reeds mededeelden, heeft de Leldse afdeling afgelopen sei zoen een cursus georganiseerd onder lei ding van de heer Arend Hauer, die als regisseur-advis-eur dn dienst is getreden van de NATU Deze cursus had tot ver heugend resultaat, dat besloten werd tot het -uitbrengen van een „goed" to neelstuk, niet afgestemd op het selecte ren van de beste krachten, maar wel op Tracleer de kinderen LEMCO SUIKERWERK. FABRIEK ROTTERDAM Nederlandse televisiezender binnenkort gereed De Nederlandse televisiezender Jaars veld is vrijwel gereed. Een 200 meter hoge zendmast is besteld, doch nog niet afgeleverd. De fundering in dc vry weke bodem voor deze mast brengst speciale technische problemen met zich mee, die een oplossing na deren. Waar de zendstudio zal komen is nog steeds niet beslist. Een van de redenen hiervan is, dat men een geheel trilling- vrije ruimte moet hebben. Hoewel een garage aan de Kerkstraat te Hilversum eerst de geschikte plaats leek, kijkt men nog steeds naar andere ruimten uit. Ook over het aanbod om de studio in „Cine- tone" te Duivendrecht te installeren, is nog niet. beslist. Van de studio uit zullen televisie-uit zendingen zowel per coaxiale kabel (een kabel met meer dan een zendmogelijk heden tegelijk», als via een straalzender naar de hoofdzender te Jaarsveld kun nen worden overgebracht. ASPECTEN DER PSEUDO- VOGELPEST-BESTRIJDING. De directeur van de Veeartsen ijkun- dige Dienst, de heer E. J. A. A. Quead- vlieg, zal in een radiocauserie, welke zal worden uitgezonden op Maandag 3 Juli a s van 19.4519.55 uur over de zender Hilversum I. enkele aspecten bespreken van de bestrijding en de ontwikkeling van de pseudo-vogelpest. NIEUW STANDBEELD VOOR FRANS NAEREBOUT. De gemeenteraad van Vlissingen heeft het voorstel van B. en W. aanvaard om een standbeeld op te richten voor de Vlissingse loods Frans Naerebout, die vooral bekendheid heeft verworven door de redding van de tientallen opva renden van dc Oostinjevaarder „Woest- duijn", welke in 1787 in de Scheldemon- ding strandde. Het monument, ontwor pen door de beeldhouwer Ph ten Klooster te Veere. zal de figuur van Naerebout in brons weergeven. i arriveerd. vond in het clublokaal van Geluk in 't Werk" de begfoeting plaats. De heren A. C. v. d. Woerd als voor zitter van de afdeling Leiden der NATU en de heer v. d. Putte als voorzitter van Geluk ln '-t Werk" wisselden hartelijks woorden, die, voor zover nodig, het ijs braken. Des avonds was er in gen-oemd club lokaal hoe kan men het. bezit ran een dergelijke gelegenheid die geheel door de leden -tot stand is gebracht en wordt gehouden, benijden! een gezellig- I heidsbijeenkomst. die volkomen geslaagd mocht heten. Oude vriendschapsbanden werden nauwer aangehaald, -tal van nieuwe gesloten banden, die langer zul len duren dan deze dag. De heer v. d Woerd bood bloemen aan ln Leldse kleuren. Zondagmorgen had ten stadhulze een officiële ontvangst plaats, waarbij aan wezig waren de Nederlandse consul en de vertegenwoordiger van het Leldse Gemeentebestuur, de heer Coers. Wet houder Van Schaik was, tot zijn spijt, verhinderd met het oog op de belang rijke gemeenteraadszitting van gisteren, Namens de gemeente Gent werd gespro ken door schepen De Decker die warme woorden van waardering sprak voor deze uitbreiding van de banden tussen belde gemeenten tot het culturele leve^* waar voor de heer v. d. Woerd dank bracht, evenals de heer A. de Frenne namens beide genoemde Gentse verenigingen. BUITEN VOOR DE DEUR. En dan volgde 's avonds de uitvoering. Gekozen was de hartekreat van een jonge Duitser. Wolfgang Borcher-t. gebo ren in Hamburg op 20 Mei 1931. over leden te Basel op 20 Nov. 1947, getiteld „Buiten voor de deux", de tragedie van een moreel en materieel berooide front soldaat, die bij zijn terugkeer geen te huis meer heeft, ook geestelijk niet. Het was een gewaagd experiment. Gewaagd om diverse redenen. In de eerste plaats stelt het stuk bijzondere problemen, waarvan reeds getuigt de aanduiding: een injectie nihilisme, waarop volgt de verklaring: wij zijn een generatie van de aankomst, bereid tot de uiterste uit daging om neen te zeggen tegen oorlog en vernietiging van het leven. In de tweede plaats het brengen van een dergelijk toneelwerk door amateurs waarin meer dan handeling, sfeer en bedoeling domineren. In de derde plaats de ontvangst door De ontvangst ten stadhuize. siaagd is. om met amateurs, die slechts een klein jaar onder zijn leiding staan, te hebben kunnen bereiken, dat dit werk tot leven werd gevoerd. Trots enkele be denkingen mag men dit toch wel con stateren. Het moet een moeilijk werk zijn geweest om met dit zo -verschillend materiaal aan executanten toch een vol doende eenheid te scheppen. Er waren enkele moeilijkheden van technische aard, die niet geheel waren op te lossen <b,v. het licht), waardoor I het tempo Ietwat daalde en de chan- I gementen niet zo vlot verliepen als ge wenst. doch zij waren niet onoverko- menlljk. I Natuurlijk waren er ook enkele zwak ke plekken bij de uitbeelding, maar in - totaal mag gesproken worden Van 'n suc cesvolle opvoering. Namen willen wij i niet noemen, doch één uitzondering moeten wij maken: de creatie van front- I soldaat Beekman van Jan Velzebcer was subliem. Alls overigen hebben meer of minder bijgedragen -tot het succes, want ook het vrij talrijke publiek heeft met volle interesse de opvoering gevolgd. Getuige het- hartelijke applaus, dat na afloop volgde. I Het was de eerste maal, dat na de oorlog in België een Duits werk ten to nele werd gebracht! Voor en na de opvoering heeft de heer De Frenne een toelichtingswoord gespra- JAARVERGADERING KON. NEDERL. TOONKUNSTENAARSVERENIGINp. Benoeming van ereleden. De Kon. Ned. Toonkunstenaars Vere niging hield te Amsterdam haar 75ste jaarvergadering. Als voorzitter werd herkozen prof. dr K Ph. Bernet Kern- pers. als bibliothecaris Paul Loewer. De K.N.T.V.-leden Sem Dresden. Evcrhard van Beynum. C. Drukker, Anke Schier- beek. Fred J. Roeske, Willem Gehrels en A. de Volgen werden naar aanleiding van het jubileum der vereniging tot ereleden benoemd De secretaris, Jos Smits van Waesberghe. deelde mede, dat de inschrijving in het register van Nederlandse toonkunstenaars 1 Januari a.s. zal kunnen beginnen. Dit is voor de toonkunstenaars de eerste stap om te komen tot een wet tot bescherming van hun beroep. De jaarvergadering in 1951 zal plaatsvinden te Hilversum. De vere niging telt thans bijna 1400 leden. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN NAAR ONS LAND. Van in Duitsland omgekomen Nederlanders. Vanmorgen is van de garage van dc Alexanderkazerne aan de Waalsdorper- weg te Den Haag een missie onder lei ding van majoor Van Oyen van dc dienst identificatie en berging vertrok ken. Deze missie zal stoffelijke over schotten van in Duitsland tijdens de oorlog omgekomen Nederlanders naar ons land brengen. Zoals bekend heeft de regering besloten deze stoffelijke over schotten naar ons land te laten over brengen. voor zover de nagelaten be trekkingen der overledenen dit wensen. Aan ongeveer 3000 ingekomen verzoe ken. waarvan ongeveer 200 de stoffelijke overschotten van militairen betreffen, zal thans worden voldaan. Slot van Buiten de deur". ken, dat stuk en strekking nader defi nieerde en als voorzitter van het verbond van amateursverengingeri van Oost- Viaanderen bood h(j de NATU het ere metaal aan van deze afdeling, hetgeen de heer Fuchs. secretaris der Leidse af deling, dankbaar aanvaardde van zijn kant de heer De Frenne huldigend met het overhandigen van een bouquet bloemen in de Leidse kleuren. Een bescheiden stap is gezet tot de internationale samenwerking, die zo broodnodig is. Na afloop volgde nog .een gezellig sa- menzyn en Maandagmiddag werd na dat het mooie Gent was bezichtigd, de I afreis aanvaard. Teruggekeerd in de Sleutelstad p3st j ons slechts een hartelyk woord van dank 1 te brengen aan de Gentse gastvrouwen en gastheren, die zich opnieuw van de bests zijde hebben doen kennen. Het onthaal was wederom boven alle lof ver- i heven. Bij het naderen van de grens 1 viel er enige regen alsof België weende om het vertrek, bij het passeren van de 1 grens was er een zon ter verwelkoming. I Waarschijnlijk zullen de Gentenaren I dit jaar nog te Leiden een tegenbezoek brengen 1 M.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2