Onzekerheid over liet bezit Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea Welke hulp zullen de Y.N. aan Zuid-Korea bieden? Queuille probeert in Frankrijk regering te formeren WEERBERICHT Debat over liet plan-Sc human in het Engelse Lagerhuis begonnen 89ste Jaargang DINSDAG 27 JUNI 1950 No. 27033 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week TelelooD Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 T egenstrijdigheden De Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering heeft tot president Truman en het Amerikaanse Congres een ver zoek om meer steun „tegen de Noord- Koreaanse invallers" gericht. Van betrouwbare zijde wordt verno men, aldus Reuter, dat de Amerikaanse militaire commissie van advies in Zuid- Korea de operaties geheel in handen van het Koreaanse opperbevel laat. De uit rustingen van de commissie worden echter aan de Koreaanse autoriteiten overgedragen. Volgens een bekendmaking van ge neraal Mac Arthur begonnen Noord- Koreaanse pantserwagens vandaag Seoel binnen te trekken. Regeringsambtenaren zouden in koortsachtige haast documenten uit Seoel naar de oude ommuurde stad Soewon, 40 km Zuidelijker, overbren gen. Doch vyf uur nadat het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthur had ge meld, dat Noord-Koreaanse pantser wagens Seoel binnentrokken, werden te Tokio berichten ontvangen, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten een tegenaanval hadden ingezet en de aan vallers 18 kilometer van de stadsgren zen hadden teruggedreven. Dc Noord - Koreanen wijken nog steeds, aldus dit bericht. In de vroege morgen schoten de pas aangekomen 10 Amerikaanse Mustangs drie Noord-Koreaanse vlieg tuigen van Russisch type neer. Enkele uren na het bericht, dat de regering uit Seoel gevlucht was, meld de de Zuid-Koreaanse gezant te Tokio, Kim Yong Djoo. dat hg een telefoon gesprek had gevoerd met de minister van handel te Seoel. Later bevestigden journalisten, dat de regering zich nog te Seoel bevindt. Men schat het aantal manschappen der Noord-Koreaanse strijdkrachten op 100.000, dat van het Zuidelijke leger op 95.000. Volgens de laatste berichten schat men het aantal slachtoffers aan beide zijden op meer dan 4000. Een Amerikaans officier te Tokio heeft op een vraag naar de ooorzaak van het succes der Noordelijke troepen, geant woord: „Dat komt eenvoudig hierdoor, dat de Russen de Noordelijken zwaar dere wapens hebben gegeven dan wij de Zuid-Koreanen. Bovendien geven de Russen bevelen en wij advies, dat soms niet wordt opgevolgd". De twaalf leden van de commissie der V. N. voor Korea lopen gevaar in hun hoofdkwartier te Seoel ingesloten te worden. Het Australische lid van de commis sie, Jamieson, deelde dit in een tele foongesprek mede aan lt-kolonel Roy Hodgson, hoofd van de Australische mis sie in Tokio, voordat de verbindingen met Tokio werden verbroken. Jamieson verklaarde toen al, dat de Zuid-Ko reaanse verdedigingslinies buiten de hoofdstad geen stand hielden. De commissie dei v. N. omvat 10 ver tegenwoordigers van Australië, China, San Salvador, Frankrijk, India, de Phi- lippijnen, Turkije en twee Australische militaire waarnemers. Het Chinese lid van de commissie, Lioe Joe Wan, is waarnemend hoofd. Het is niet bekend of de commissie in Seoel zal blijven of met de regering van Zuid-Korea naar het Zuiden zal gaan. Naar verluidt, zou de Amerikaanse ambassadeur, John Muccio in ieder geval in Seoel blijven. Volgens berichten, die te Tokio ont vangen worden, sloegen de Noordelijke tanks en soldaten, die op de slagvelden van China gehard en geoefend waren, gemakkelijk een weg door de onervaren Zuidelijke verdediging. Een lange stroom vluchtelingen ver laat S$oel, ofschoon communistische vliegtuigen pamfletten uitstrooien, waar in er bij de burgers op wordt aange drongen kalm te blijven. Generaal Tsjai oeng-joen, de bevel hebber der Noordelijke strijdkrachten, zou per radio de overgave van het Zuidkoreaanse leger hebben geëist. Naar l.-emeld, heeft. 'li S.vngman Rhee, de Zuidkoreaanse president hierop geen di rect antwoord gegeven. Volgens vertrouwelijke rapporten van de commissie der Verenigde Naties te Seoel bestond de frontstrijdmacht van de Zudkoreaanse luchtmacht uit zzs jachtvliegtuigen, die bij de eerste lucht aanval der Noordelijken op de grond vernield werden. Deskundigen van de Verenigde Naties vrezen, dat de eerste grote nederlaag een ernstige uitwerking zal hebben op het moreel der Zuidkore aanse troepen. De commissie van de Verenigde Na ties meldde nog, dat de Noordkoreaan- se autoriteiten de bevolking in het Zui den hebben opgeroepen tot „massa-op standen en massale sabotage" en heb ben gedreigd ledereen, die weerstand biedt tegen de communistische troepen, als „verraders" te zullen behandelen. AMERIKAANSE JAGER SCHIET EEN RUSSISCHE JAGER OMLAAG. Generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaanse jager een Russische jager van het type Yak boven Korea heeft neergeschoten. Dit b|j de evacuatie der Amerikanen uit Zuid-Korea. Naar MacArthur heeft bekend ge maakt, zijn 200 Amerikanen met Ame rikaanse vliegtuigen uit Seoel naar Ja pan geëvacueerd. Tijdens de evacuatie bevonden zich verschillende andere Yak-toestellen in de luoht in' de omgeving van het vlieg veld. Zij deden echter geen serieuze pogingen om tussen beide te komen. Wat kan de Veiligheidsraad doen? Te Washington neemt men aan, dat de Verenigde Staten bereid en in staat zijn troepen naar Korea te zenden als de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. Men wijst er hierbij op, dat de Ame rikaanse delegatie in grote mate zeg genschap zal hebben over de beslissing, die de Veiligheidsraad neemt als hij heden bijeenkomt. Ht handvest van de Verenigde Naties machtigt de Veiligheidsraad om in ge val van agressie een beroep te doen op de betrokken partijen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan de Vei ligheidsraad een beroep doen op de Verenigde Naties om economische sanc-. ties tegen de agressor toe te passen Ten slotte kan de R-aad de leden-staten der Verenigde Naties opdragen „met land-, zee- of luchtstrijdkrachten in actie te komen voor zover dit nodig kan zijn om de internationale vrede en veiligheid te bewaren of te herstellen." PRESIDENT TRUMAN. President Truman heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hii zegt, dat de V.S. krachtig de pogingen van de Veiligheidsraad, om een einde te maken aan dc „ernstige vredes- brcuk" in Korea, zullen steunen. In de officiële verklaring, die op het Witte Huis werd uitgegeven, ver klaart Truman verder. „Onze bezorgd heid over het onwettig optreden van de strijdkrachten van Noord-Korea en onze sympathie en steun voor het volk van Korea in deze toestand, blijken uit de medewerking van het Amerikaanse j personeel in Korea, alsmede uit de 1 stappen, die zijn genomen om de hulp J van de soort, die krachtens het pro gram voor wederzijdse defensiebiistand I wordt verleend, te verhaasten en te vergroten". De verklaring vervolgt: „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze daad van agressie, moeten beseffen, hoe ernstig de regering van de V.S. dergelijke bedreigingen van de we reldvrede opvat. Het opzettelijk niet in acht nemen van de verplichting om de vrede te bewaren kan niet worden geduld door landen, die het Handvest van de V.N. steunen". Na een door alle republikeinse se natoren der V. St. bijgewoonde bij eenkomst heeft de voorzitter, Eugène Miilikin (republikein uit Colorado) tegenover .journalisten verklaard, dat zijn fractie besloten heeft, dat de Verenigde Staten militaire en ande re hulp moeten verlenen aan Zuid- Korea. De Senator heeft er evenwel aan toegevoegd, dat volgens de eenpa rige mening van ziin collega's „wij geenszins de verplichting hebben in Korea op te treden. Wij mogen niet dulden, dat dit incident ons in een oorlog zou meeslepen". De Senatoren oefenen critiek od de ministeries van defensie en buiten landse zaken, .omdat de Inlichtingen diensten de V.S. niet hebben gewaar schuwd, dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten tot de aanval gereed stonden" Schcut-bij-nacht Roscoe Hillenkoet- ter. hoofd van het centrale Ameri kaanse bureau van de geheime dienst, zou hebben medegedeeld, dat hii reeds op 9 Juni aan de Amerikaanse militai- re autoriteiten en het State Depart- ment berichten zou hebben verstrekt over concentratie van Noord-Koreaan- se troepen en tanks aan de Zuid-Ko reaanse grens. OORDEEL DER COMMISSIE. j De commissie der V.N. deelde Lie in 1 een telegram mede. dat de Noord-Ko reaanse aanval „een goed voorbereide en groots opgezette invasie van Zuid- Korea" blijkt te zijn. De commissie spreekt als haar overtuiging uit dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten „uit- sluitend op defensieve basis in alle sectoren langs de breedtegraad" waren verspreid en dat de Zuid-Koreanen „volkomen overrompeld" werden, daar zii „geen reden hadden om uit geheime inlichtingen aan te nemen, dat een in vasie op handen was". De commissie g?eft de secretaris-generaal de verze kering. dat zii de ontwikkelingen nauw keurig gaede slaat en verder rapport zal uitbrenggen. TRYGVE LIE: KOREA KIND DER V.N. Trygve Lie heeft in een radio-inter view verklaard, dat de Koreaanse cri sis een critiek stadium voor de Ver enigde Naties was, daar het prestige van de organisaie op het spel staat. Lie zcide, dat de Koreaanse republiek een „kind" van de Verenigde Naties is en dat zjj meer verantwoordelijk heid dragen voor Korea dan voor enig ander deel van de wereld. Het beroep van de Veiligheidsraad op beide partijen om het vuren te sta ken, noemde Lie ondanks de afwezig heid van de Sovjet-Unie, volslagen geldig. Hy verklaarde verder, dat als de Vei ligheidsraad een leger had gehad, zo als in het Handvest wordt voorzien, hij geheel en al gerechtvaardigd zou zijn geweest, dit in het Koreaanse conflict te gebruiken. Na een bijeenkomst van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor de toe wijzingen verklaarde een senator, dat- de minister van Defensie, Johnson, en minister Acheson „pessimistisch" wa ren omtrent de tcestand in Korea. President Quirino van de Pbilippijnen heeft op een persconferentie verklaard: „De oorlog in Korea betekent geen onmiddellijk gevaar voor de Philippij- nen, dooh de Philippijnse communisten zullen zich aangemoedigd voelen Onze binnenlandse- toestand verontrust me veel meer. De regering heeft alle nodi ge maatregelen genomen tot handha ving van de orde in het land. De Phi- lippijnen wachen cp de besluiten en de actie van de V.N.". RUSSEN ERKENNEN BESLUIT VEILIGHEIDSRAAD NIET. Het Sovjetrussisohe nieuwsbureau Tass verklaart in een commentaar op de ver gadering van de Veiligheiösraao over de kwestie Korea, dat deze vergadering van 25 Juni geen enkele wettig binden de beslissing kon nemen, daar voor een belangrijke beslissing omtrent welke kwestie ook éénstemmigheid van ae permanente leden vereist is in overeen stemming met het Handvest van de V.N. Tass veegt er aan tce, dat de Ame rikaanse vertegenwoordiger uitsluitend was uitgegaan van de bewering dat de troepen van Noord-Korea Zuid-Korea hadden aangevallen. IN HET BRITSE PARLEMENT. De Britse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag Padvindsters-leidsters uit Engeland, Frankrijk en Nederland zijn met de America" in New York aangekomen. De meisjes zullen in padvindsters-kam- pen in verschillende delen van da Verenigde Staten logeren. De Engelse cineast Blanchard maakt in opdracht van de E.C.A.-missie een tocht door de Marshall-landen", waar hij diverse objecten, met Mar shall-gelden gefinancierd, filmt. Op het ogenblik bevindt Blanchard zich in Nederland, waar hij o.m. de Zuider zeewerken filmt. Onze foto toont U het voormalige eiland Urk, van de vuurtoren of geno men. Duidelijk is de dam, en daar achter het nieuwe land te zien. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met voor namelijk in het Noordwesten van het land plaatselijk wat motregen. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 28 JUNI. Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 20.36 uur-; onder: 2.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.24 en 13.56 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Sir Stafford Cripps verdedigt regeringsbeleid Onder de druk van de gebeurtenissen in Korea heeft de Britse regering zich gisteravond verdedigd tegen de geza menlijke aanval van de conservatieve en liberale oppositie op haar beleid in zake het plan-Schuman. Sir Stafford Cripps. de minister van financiën, zei in antwoord op een rede van de plaatsvervangende conservatieve fractieleider, Eden. die het tweedaagse debat opende, dat de regering niet ge neigd is van haar koers te wijken. Eden, die verreikende gevolgen voor de Westeuropese verdediging tegen het communisme voorzag had er bü de regering in een liberaal-conserva tieve motie op aangedrongen haar houding te herzien, alsnog aan de con ferentie over het plan-Schuman deel te nemen, en zich slechts terug te trekken als het plan onuitvoerbaar zou blijken. Cripps antwoordde, dat Engeland de resultaten van de conferentie moest afwachten, alvorens enig initiatief te nemen. De regering diende een tegenmotie in. waarin het initiatief van de Franse re gering wordt verwelkomd doch tevens wordt duidelijk gemaakt, dat Engeland niet kan deelnemen aan de besprekin gen. indien het zich bij voorbaat moet verplichten tot aanvaarding van een j boven-na tionaal gezagsorgaan voor het beheer van de geïntegreerde Europese steenkool- en staalindustrie. Cripps zeide goed te kunnen begrijpen, dat de Franse regering niet geneigd was te onderhandelen over de begin selen, die reeds door haar en de Duit se regering waren aanvaard. Als Engeland op de conferentie nog de aanvaardbaarheid van deze beginse len in het geiing zou moeten brengen, zou dit mogelijk vernietigende gevolgen kunnen hebben voor de gewichtige FransDuitse overeenkomst. Door Eden herinnerd aan het voor behoud, dat de Nederlandse regerinj ten opzichte van deze beginselen had gemaakt, verklaarde Cripps, dat het absoluut niet zeker was, dat de Fran se regering met een dergelijk voorbe houd van Groot-Brittannië genoegen had genomen. Cripps zeide tevens te kunnen begrij pen dat de Nederlandse regering enig risico had durven nemen gezien het kleine deel van de Nederlandse econo mie waarop het plan-Schuman betrek king heeft De Britse regering zou ech- j ter de grondslag van haar gehele eco- i nomie op het spel zetten. Ten slotte besprak Cripps het mani- fest van de Labourpartij. dat zoveel stof had doen opwaaien. Hij zeide het weinig opzienbarend te achten, dat de partij I van mening was dat Integratie van de Europese staatshuishouding slechts s 1 socialistische 'oasis kon geschieden. Doch dit kan men niet koppelen aan de hou- j ding van de regering die, als altijd, met j de feitelijke toestanden rekening heeft j te houden. En het is een feit, dat de verschillende Europese regeringen niet j hetzelfde economische standpunt delen, zo zeide Cripps. De leider van de liberale fractie Davies, verklaarde het belang van het plan-Schuman vooral te zien in de betekenis er van voor de vrede. Het maakt volgens Davies oorlog onmo gelijk en is het waard, dat er een grote prijs voor betaald wordt. Zullen de socialisten meewerken? Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Gisteren, de derde dag van de Franse crisis, heelt de zittende radicale minis ter van binnenlandse zaken, Henri Queuille, het verzoek aanvaard, de mo gelijkheden van een nieuw kabinet on der zijn leiding te onderzoeken. In het parlementaire jargon heet dat een in formatieve opdracht Gisteravond laat was men In de wan delgangen van het. Palais Bourbon niet zeer optimistisch gestemd nopens Queuille's kansen. Niettemin was de al gemene indruk, dat onder alle bekende politici de bezadigde, ervaren en soe pele Queuille. die gelijk bekend onder de reeds tamelijk indrukwekken de reeks premiers van de vierde repu bliek het lengte-record op zijn naam heeft staan, verreweg de beste kansen maakt. ZoaLs wij gisteren al meldden betref fen de twee voornaamste problemen die de premier in hope heeft op te lossen, alvorens voor het parlement te ver schijnen, de kieswet'hervo.Tning en de medewerking van de socialisten. Het eerste punt is gisteren al naar het achterplan gedrongen, aangezien de radicalen, de sterkste voorstanders van «=en onmiddellijke hervorming, de da tum voor een desbetreffend besluit naar October hebben verschoven. Er rest dus de houding van de so cialisten. Hun actieve deelneming aan het nieuwe kabinet acht men en in het bijzonder Queuille en conditio sine qua non voor succes. In de S. F. I. O is echter onmiskenbaar een grote meerderheid tegen regerings-deelne- ming gekant en tot een wijziging van houding kan slechts door een partij congres worden beslist. In elk geval zou daarmee dus nog al wat tijd zijn gemoeid. Die omstandigheden in aanmerking genomen kan men als volgt het ver moedelijk scenario van deze crisis be schrijven Eerste bedrijf: Queuille dingt naar de medewerking van radicalen, katholie ken en socialisten en loopt een blauwtje bij de laats-ten. van oppositieleider Winston Churchill verklaard, dat de Britse regering „er zeer bezorgd over is, dat de vredebreuk In Korea juist moest gebeuren in een land, dat onder de speciale verant woordelijkheid staat van de V.N. en v/aar een commissie van de V.N. werke lijk in functie is." „De Britse regering verwelkomt de resolutie, die door de Veiligheidsraad is aangenomen, en zij hoopt ernstig dat alle betrokkenen zich naar behoren er aan zullen houden." Luide toejuichingen van afkeuring weerklonken, toen het conservatieve lid Peter Roberts de eerste-minister vroeg, of, indien de Noordkoreaanse regering zou weigeren de resolutie der V.N. in overweging te nemen, hij zijn vertegen woordiger in de V.S. zou Instrueren, te verzoeken om het gebruik van de atoom bom tegen de hoofdstad van Noord- Korea. De voorzitter verklaarde, dat dit een hypothetische vraag was en dat zij daarom buiten de orde viel. AMERIKAANSE GELDEN VOOR KOREA. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een compromis-wetsont werp tot toewijzing van 653.761.803 dol lars economische hulp aangenomen, waarvan 50 millioen voor Korea. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat. Verder heeft het Congres Zuid-Korea 1.323.000 extra Marshall-hulp toegekend. Met deze bedragen inbegrepen heeft Zuid-Korea sinds het begin van het her stelprogram 113.764.000 dollar ontvan gen. RODE KRUIS BIEDT ZIJN DIENSTEN AAN. Het Internationale comité van het Rode Kruis heeft zijn diensten als neu traal bemiddelaar tussen de twee par tijen in Korea aangeboden. Het heeft zijn afgevaardigde, die met een speciale missie te Hongkong is, reeds geïnstrueerd onmiddellijk naar Korea te gaan. Tweede bedrijf: Een andere figuur, waarschijnlijk Pleven of Mayer, waagt een nieuwe kans. die evenmin met suc ces wordt bekroond. Derde bedrijf: Queuille treedt op nieuw naar voren en rielt de nog steeds weerspanninge socialisten voor de keus: medewerking of Kamerontbinding. Eventueel zal onder de dwang van dat alternatief het partijcongres, dat inmid dels In bijzondere zitting bijeen is ge komen, dan tot hernieuwde samenwer king bereid gevonden kunnen worden en de politieke driehoeksverhouding in de Franse binnenlandse staatkunde in ere worden hersteld. Doch voor het ogenblik is dit nog maar een visioen en zitten wij midden in een crisis, die van lange adem be looft te worden De radicale partij heeft haar houding ten opzichte van een hervorming van het kiesstelsel gematigd, waardoor zij het haar leider Queuille gemakkelijker heeft gemaakt snel een nieuwe rege ring te vormen. ZU heeft zich thans bereid verklaard een regering te steu nen. die zich verplicht tot invoering van een vorm van het districtenstelsel in plaats van evenredige vertegenwoordi ging. Tot dusver had zij strak de hand genouden aan haar eis tot terugkeer naar het vooroorlogse kiesstelsel, dat een tweede stemming liet beslissen Het nieuwe standpunt der radicalen maakt een compromis mogelijk met de Volks- republikeinen, dfe evenredige vertegen woordiging voorstaan. Duvieusart over de terugkeer van koning Leopold Na zijn besprekingen met koning Leopold heeft de Belgische eerste-mi nister Duvieusart. te Genève verklaard, dat indien het parlement zich ten gun ste van de koning uitspreekt, deze zo spoedig mogelijk naar België zal terug keren. H(j voegde er aan toe: „Er Is nog mets geregeld met betrekking tot zijn terugkomst, doch ik meen- dat hü per vliegtuig zal terugkeren. Duvieusart zei voorts, dat, wat de terugkeer van koning Leopold betreft, rekening dient te worden gehouden met de algemene toestand ln het land en dat de regering met grote omzichtigheid te werk zal gaan. Vliegtuig in Australië neergestort IJ SLACHTOFFERS. 26 personen zijn orn het leven geko men als gevolg van het neerstorten, van I een Skymaster van de „Australian Na tional Airways". Het toestel had 22 pas sagiers en een bemanning van 5 man aan boord. Er is één overlevende, j Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, dertig minu ten, nadat het van het vliegveld van Guildford was opgestegen. Ontspanning te Berlijn Dengin, de sovjet-vertegenwoordiger van de Russische contrólecommissle in Berlijn, heeft een bezoek gebracht aan de Britse commandant in Berlijn, ge neraal Bourne. Men besDrak de kwestie van het aanhouden der aken in de Berliinse waterwegen. Generaal Bourne heeft er in toege stemd de sovjet-aken vril te laten, die wceens sebrek aan papieren door de West-Bcrlilnse autoriteiten werden aangehouden. Hjj zeide. dat de bespre king ln een vriendschaooeliike sfeer gevoerd werd. Experts op het gebied van het vervoer zullen heden bespre kingen over de kwestie beginnen. Bourne zeide nog. dat mondeling overleg naar ziin menine meer succes had dan het uitwisselen van lange brieven. Generaal Bourne verklaarde, dat Dengin en h'y ook gesproken heb ben over mogelijkheid van verkiezin gen voor geheel Berlijn om de split sing van de stad in Oost en West op te heffen. Bourne zeide binnenkort een be zoek aan Dengin te zullen brengen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1