Er is veel kinderarbeid op Sicilië Vancouver Boys band gaf eersle concert in Hillegom Skiliaan geeft bijna niels uit aan alcohol tabak ot vermakelijkheden Laatste Berichten Indrukwekkende demonstratie van dankbaarheid aan Canada STADSNIEUWS MAANDAG 26 JUNI SfitINS. TR (Van onze Romeinse correspondent).i „Dertien jaar", antwoordde de aapjes- koetsier op mijn verwonderde vraag hoe oud hij eigenlijk was. Toen ik lang na middernacht in een hoofdstraat van Palermo het koetsje had aangeroepen, had ik alleen maar het flinke, goed-on- derhouden paard gezien, niet de koet sier en, eenmaal gezeten, dacht ik met een dwerg te doen te hebben, tot ik onder de grote pet zijn rondwangig kin dergezichtje zag. „En heb je dan al een vergunning om „vetturino" te zijn?" „De brigadier is een vriend van vader én daarom ga ik door voor zeventien, je moet zeventien zijn voor de vergun ning". De volgende dag in de stad kreeg ik de indruk dat „de brigadier" heel wat vrienden moet hebben met zoontjes, die huurkoetsier willen worden Trouwens die knaapjes verstaan hun vak. Toen ik aan het eind van de rit vroeg, hoeveel ik betalen moest, klonk het „wat u behaagt, excellentie" en daarna het: „Ik kus de hand", zo vrien delijk, dat ik overtuigd ben dat dit ke reltje een behoorlijk daggeld maakt in het ietwat ijdele Palermo. Op Sicilië is het niets vreemds dat kinderen zulk verantwoordelijk werk verrichten en de koetsiertjes, die in de open lucht werken, bij een heerlijk kli maat en goede verdiensten hebben, zijn er, vergeleken bij anderen, niet slecht aan toe. In Italië zijn de kinderen strikt genomen slechts drie jaar school plichtig en Sicilië, door de centrale re gering bar venvaarloosd, heeft veel te weinig scholen. De kinderen beginnen dus vroeg te werken. Als men met de jonge koetsiertjes vrede kan hebben, heel hard is het lot der knaapjes, die in de zwavelmijnen werken. Over deze .carusi" bestaat een gehele litteratuur. Het is hun teak om op hun rug het erts door de nauwe 'mijngangen en langs de smalle trappen naar buiten te bren gen. Dat werk, steeds onder de grond, en bij een temperatuur zo hoog dat de mijnwerkers geheel naakt plegen te werken, is fnuikend voor hun gezond heid. Gelukkig behoort in de grote mij nen de „caruso" tot het verleden. In de mijn, die wij bezochten, dich bij Caltanisetta, wordt het erts in wagen tjes op rails vervoerd. De treintjes wor den getrokken door ezels. In de mijn schacht is een lift. Maar in de kleinere mijnen zijn nog „carusi" werkzaam en slapen de arbeiders meestal in de mijn: Sicilië heeft geen dorpen. De mijnen liggen veelal ver van de stadjes en hui zen voor de arbeiders kunnen er bij dit weinig rendabel bedrijf niet op over schieten. Omstreeks 1900 had Sicilië vrijwel het wereldmonopolie voor zwa vel, maar nu in Lousiana de zwavel niet in ertsvorm maar zuiver gevonden wordt, zouden de Amerikanen zonder moeite Italië kunnen dwingen haar mijnen te sluiten. Een Italo-Amerikaans verdrag volgens hetwelk de goedkopere Amerikaanse zwavel niet op de Euro pese markt wordt gebracht, houdt Si- cilië's belangrijkste industrie op de been. BIJNA EEN ZEGEN? Kinderarbeid is op Sicilië bijna een zegen. Er zijn te weinig scholen (40 pet. analphabeten) en bij de heersende ar moede en werkloosheid houdt het klei ne loontje van zo een kind niet zelden een gezin overeind. De behandeling der kinderen is vriendelijk en goed. Meer nog dan andere Italianen is de Siciliaan een kindervriend. Sommige fabrieken hebben ook avondschooltjes of sport clubs. Maar de lonen zijn heel laag. vaak minder dan 300 lire (f. 1.80) per dag, tegen duizend lire voor volwasse nen. Alle lonen zijn op Sicilië lager dan in andere gewesten, doch het leven is aanmerkelijk goedkoper en de Siciliaan geeft vrijwel niets uit aan alcohol, ta bak of vermakelijkheden. DE MEESTE ARBEIDERS ZIJN COMMUNIST. Hoezeer economische toestanden de politieke zienswijze beïnvloeden, blijkt wellicht nergens beter dan op dit eiland. De boerenarbeiders, die in de grootste ellende leven, zijn overwegend commu nistisch, al blijven ze trouw aan hun fanatiek katholicisme, dat neerkomt op verering van plaatselijke heiligen en van de Madonna. In de zwavelmijnen, waar tegen schaars loon zwaar werk wordt verricht, zal men moeilijk een arbeider vinden, die niet communist is. Een geheel andere geest vindt men in de asfaltmijnen bij Ragusa. Die mijnen, en de arbeiders weten dat zeer wel. ver keren in gevaar gesloten te worden. Drie er van zijn Britse ondernemingen, de vierde en grootste is Italiaans. Aan die laatste is een onderneming verbon den voor het distilleren van stook-olie uit het gesteente, dat te arm is om voor straatbekleding te kunnen dienst doen. Die olie kost tegenwoordig vier maal zo duur als de dieselolie, die een bijproduct van de petroleumraffinade- rijen is. De weinig economische olie van Ragusa wordt alleen op Sicilië ge bruikt en het gevaar dreigt dat men de mijnen zal moeten sluiten. De onlusten te Ragusa. waar de ar beiders weken lang de mijnen bezet hebben gehouden, hadden niets met communisme te maken, doch vloeiden voort uit vrees voor werkloosheid. Zij wilden de aandacht der regering vesti gen op de mijnen, die alleen rendabel kunnen worden, wanneer nieuwe ma chines worden geïnstalleerd, die waar de verlenen aan het minder rijke ge steente en aan de afvalproducten. Communistische elementen vindt men daarentegen weer in groten getale in de zoutpannen bij Trapanl Dit is sei zoenwerk Gedurende de allerwarmste zomermaanden worden daar enorme hoeveelheden zout uit het zeewater ge wonnen. De arbeiders werken voor het Arbeiders, werkzaam in de zoutwinning van Trapani. merendeel gedurende de rest van het jaar op het land. Noorwegen (75.000) en Japan (35.000 ton) met Zweden, IJs land en Engeland kopen het zout van Trapani, een der hoofdproducten van Sicilië. Wanneer wij spreken over communis ten, bedoelen wij arbeiders, aangeslo ten bij het alg. vakverbond en niet bij het vrije (katholieke) verbond van ar beiders. Maar het overgrote deel is niet bij een bond aangesloten. De syndica ten hebben in Sicilië nog een belang rijke taak te vervullen en het is te ho pen dat zij billijke arbeidsvoorwaarden weten te scheppen zonder verbittering te doen ontstaan en de bijna patriar chale verhoudingen aan te tasten. DAGELIJKS NIEUWE FABRIEKEN. Nu de autonome regering van het ge west Sicilië heeft bepaald, dat op het eiland naamloze vennootschappen aan delen mogen uitgeven, die niet op naam luiden (wat in Italië niet geoorloofd is) worden er dagelijks nieuwe fabrieken geopend: zeepziederyen, parfumfabne- ken, macaronifabrieken, enz. De bevolking is trots op al deze nieu we ondernemingen. Sicilië, met zijn vele (9) havens, gunstig gelegen op de zee weg tussen het Suezkanaal en Gibral tar, met een sobere, vlijtige, uiterst ge willige en trots alle anaJphabetisme on gemeen intelligente bevolking, is wel degelijk geschikt voor industrie. Het is alleen schromelijk verwaarloosd door de centraliserende regering van Rome, doch voor het eiland zich in 1860 bij de andere Italiaanse gewesten voegde, had het een beter ontwikkelde industrie dan Noord-Italië. Het ziet er naar uit dat de autonomie in snel tempo tot in dustrialisatie zal voeren. Aan werk krachten en goede wil ontbreekt het niet. wel aan kapitaal en, in het bin nenland, aan wegen en voorlopig nog aan hydro-electrische kracht. Doch de eerste stuwdammen van enorme afme tingen zijn reeds gereed en weldra zul len zfj enerzijds electrische stroom le veren, anderzijds grote, thans tot step pen verschroeide, vlakten, bijvoorbeeld de vlakte van Gela, weer maken tot de bloeiende tuinen, die zij waren tijdens de Arabische overheersing omstreeks 1000), de bloeitijd van Sicilië. Duitser, die dood van 117 Nederlanders bij Woeste Hoeve voorbereidde in cassatie VERHOGING VONNIS VAN 10 TOT 14 JAAR GECONCLUDEERD. De 44-jarlge Duitser O. C. Gerblg uit Schluettern, voormalige Haupt-Sturm- führer, verscheen hedenmorgen voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Zowel hij als de procureur-fiscaal bij het Bij zondere Gerechtshof te Arnhem hadden beroep in cassatie aangetekend tegen de sententie van genoemd Hof, waarbij G. tot 10 jaren Rijkswerkinrichting met af trek werd veroordeeld. Aan G. was ten laste gelegd dat hij in Februari 1945 te Almelo, in zijn functie als Hauptsturm- führer tezamen met een ander, aan twee ondergeschikten de opdracht had gege ven een arrestant van de Sipo van het leven te beroven. Een maand later, in Maart 1945 zou hij maatregelen hebben genomen voor het fusilleren van 117 Nederlanders bij de Woeste Hoeve, als represaille op de aanslag op Rauter. Op 10 April 1945 vlak voor de be vrijding zou hij aan een zijner onder geschikten de opdracht hebben gegeven zorg te draeen voor het fusilleren van een 12-tal Nederlandse eevancenen. die in het .Lager Mia" te Apedoorn zonder vorm van proces ter dood werden ge bracht. De Procureur-fiscaal bij de Raad. mr baron Van Voorst tot Voorst, achtte in Show, raffinement en discipline I koperklank de zaal inblazend. Natuur- j lijk ontbrak „The Lost Chord" niet, door tien hoornblazers stram in de hou- i ding uitgeschetterd Allergrappigst mu- Zaterdagavond 9^uur arriveerden zikaal geïllustreerd werd het door een x »i-i. vijftienjarige klarinettist vertelde_ ver- Goldilocks and- met de boottrein uit Hoek van Holland (die voor deze gelegenheid aan het Station te Hillegom stopte) 50 jeugdige Canadese musici in het centrum van de bloembollenexport. Duizenden Hillegommers hadden zich opgesteld om de gasten te begroeten, vlaggen woeien van vele woningen en de Hillegomse Harmoniekapel ging bla zend en trommelend de stoet vooraf. Door hun opvallende kledij de witte hemden waarovér zwarte, met scharla ken zijde gevoerde, mantels en panta lons met br. rode bies trokken de Van couver Boys veel bekijks. In „Flora" waren vele honderden Hil legommers, waaronder talrijke autoritei ten en notabelen, verenigd en wachtten geduldig totdat een half uur na de aan gekondigde aanvangstijd de buitenlandse musici -op het podium verschenen. Na een welkomstwoord van de organi sator van dit concert, de heer L. J. Kappert. hief de dirigent Arthur W. De- zijn 'conclusie de 5 door requlrant in- lam0«t staf en werkten de Vancou Nieuwe Lammebrug met Augustus open BETERE VERBINDING MET GEBIED LANGS OUDE RIJN. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal ln Augustus de nieuwe provinciale weg Voorschoten-Lammebrug (Leiden) voor het verkeer worden opengesteld. Hoewel dit wegvak. nog- geen kilometer lang is, heeft het voor het verkeer grote bete kenis. Immers, wie op het ogenblik, van Den Haag. Voorburg of Voorschoten uit, het industriegebied langs de Oude Rijn wil bereiken, moet dwars door de bebouwde kom van Leiden. In Augustus zal het mogelijk zijn de veel kortere en vlottere verbinding via Lammebrug te kiezen, waardoor men vla de Kanaal- weg langs het Rijn-Schiekanaal (de Nieuwe Vaart) ten Oosten van Leiden bij de Wilhelminabrug cp de'Hoge Rijn dijk kan komen. Ongetwijfeld een grote verbetering CULTURELE UITWISSELING GENT—LEIDEN. In het kader van de culturele uitwis selingen tussen Gent en Leiden werd de afdeling Leiden van de Nederlandse Amateur toneelunie, Zondagochtend ont vangen door de afdeling Vlaanderen van het verbond der Vlaamse Toneel kringen en door het Gentse gemeente bestuur. OPENLUCHT-CONCERT. Het openluchtconcert dat a.s, Donder dagavond. om 8 uur, in de speeltuin van Westerkwartier wordt gegeven, zal ver zorgd worden door de Arb. Muziek Ver. „Nieuw Leven". Ook dit concert zal door enkele marsen worden afgewisseld. Niet mevr. P J. C. Makkink slaagde aan de Rijksuniversiteit te dezer stede voor het doctoraalexamen Geneeskunde, doch onze stadgenote mej. G. J. C. Mak kink. Lezers schrijven... Tegen demping van de Mare Het volgende schrijven is aan de Leidse Gemeenteraad gezonden: Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, door haar Commissie voor Geschied en Oudheidkunde attent gemaakt op het gevaar, dat het Leidse stadsschoon be dreigt als gevolg van het door de meer derheid van de Commissie voor de Openbare Werken gesanctionneerde plan plan tot de-mping van de Mare, ver klaart hierbij met de meeste klem, dat het met het praeadvies van de meer derheid van het College van Burge meester en Wethouders tot vernieuwing dei- bruggen wenst in te stemmen, op dat niet het Leidse stadsbeeld onher stelbaar geschonden worde. DEMPING MARE In Uw blad van 20 dezer las ik over het al of niet dempen van de Lange Mare. Gaarne wil ik nog de aandacht vestigen op het feit, dat indien de Mare tot en met de Hartebrug gedempt mocht worden, er een „stink" hoek ontstaat aan de Stille Mare. Wat natuurschoon betreft heeft dit een negatieve uitwerking gelijk het stukje Levendaal. Bovendien is dit voor de bewoners aan dit stukje Stille Mare verre van gezond. Waarvoor dit stuk ook niet gedempt en een brug naar het Waaghoofd ter ontlasting van de Donkersteeg en beide zijden Oude Rijn, waar dikwijls ver keersopstoppingen plaats vinden. Indien de Mare niet gedempt wordt, wil Ik de aandacht vestigen op de knik in de kademuur ter hoogte van de Van der Werffstraat, Indien deze muur van de Hartebrug af recht wordt ge trokken, zal het gevaar voor vele wiel rijders en voetgangers, die thans achter de lantaarnpaal ter plaatse voor de vele automobielen, dekking zoeken, zeer verminderen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, teken ik R. ALT. Kunt gij voorstellers van het plan tot demping van de Mare de verantwoorde lijkheid op u nemen een pittoresk grachtje, waarin gij toevallig geen stedeschoon kunt zien, maar waarvan §ii weet dat velen het doen verdwijnen ezer gracht als een verminking van de stad Leiden beschouwen, kunt gij, zo vraag ik. de verantwoordelijkheid on u nemen deze gracht voor goed uit het stadsbeeld van Leiden te laten verdwij nen, of moet niet eerder uw gezond verstand u zeggen, dat het gevaar groot is. dat zo een meerderheid in de Raad uw voorstel aanneemt, de geschiedenis u en uwe toevallige meerderheid zal veroordelen, omdat gij een door het voorgeslacht geprojecteerd stadsbeeld voor goed zult hebben verknoeid, waar door dan uw voorstel als onverantwoord zou dienen teruggenomen te worden. J. VAN ZIJVERDEN. CONTACT-AVOND ACCORD ANTO". De accordeon-vereniging ..Accordan- to" gaf Zaterdag haar eerste contact- avond voor leden en donateurs in „De Kleine Burcht". Om 8 uur. toen het zaaltje praotisch tot de laatste plaats bezet was, opende de voorzitter, de heer Th. Langeveld, de avond. Hij wees er op, dat dit slechts een contact-avond was en noc niet de pre tentie van uitvoering kon dragen. Gezien de zeer jeugdige leeftijd der vereniging zii werd opgericht 2 Maart jl. mogen wij deze avond zeer geslaagd noemen. Het orkest, bestaande uit plm. 20 accirdeonisten. bracht o.l.v de heer Lauw Boellaard. een vlot programma ten gehore, bestaande uit licht-klas- sieke muziek, welke geleidelijk overging in populaire tonen De nummers werden afgewisseld door enige solo's, welke soms door zeer jeug dige debutantjes werden uitgevoerd. De avond, welke tot doel had, de band tussen leden en donateurs te ver sterken, heeft zeer zeker dit oogmerk bereikt, want het enthousiaste applaus bewees telkenmale de waardering van het publiek. De vereniging, welke na een zo kor te bestaansperiode. reeds een dergelijke avond kan aanbieden, belooft veel voor de toekomst. NEDERLANDSE HANDELSREIZIGERS VERENIGING. Onder presidium van de heer J. v. d. Berg kwam de afd. Leiden van de Ned. Handelsreizigersvereniging in vergade ring bijeen. Na afhandeling van de agenda werd een onderlinge bespreking over verkoop problemen gehouden, waarin de heren Swaan en Van Staveren een toelichting gaven op hun ervaringen inzake deze problemen, waaruit de jongere handels reizigers hun lering konden trekken. Vervolgens werd de strekking van het concurrantie-beding bij het aangaan van een arbeids-overeenkomst volledig uiteengezet, waarbij men tot de conclu sie kwam, dat deze clausule een onbil lijke beperking in de vrijheid voor de handelsreiziger of -ageni betekende. De Intern. Liga van Handelsreizigers te Ge- nève, waarbij de N.H.R.v. is aangeslo ten. heeft de intrekking van voornoemde clausule op haar program van actie staan, zodat mag worden aangenomen, dat het concurrentie-beding binnenkort tot het verleden zal behoren. Na de rondvraag werd deze leerzame avond met een woord van dank door de voorzitter besloten. AFSCHEID MEJ. D. DORST. Mej. D. Dorst, die in de oorlogsjaren, toen er geen semi-artsen meer beschik baar waren, door de Gem. Geneeskun dige Dienst is aangesteld als verloskun dige en ook na de bevrijding haar par ticuliere practijk heeft voortgezet, heeft onlangs haar werkzaamheden als zoda nig beëindigd en overgedragen aan mej. U. Thisbe van Dijk. Ter gelegenheid dit afscheid had zich uit de vele pa tiënten en oud-patiënten van mej. Dorst een comité gevormd, dat haar Zaterdag avond in de Druivenstraat 30 een har telijke huldiging heeft bereid. De heer J. Huschka, die van dit comité de woordvoerder was. heeft in een waar derend speech je gewezen op de vele ver dienstelijke kwaliteiten van mej. Dorst, die in de kring van haar patiënten met ere de naam van .moedertje" droeg. De heer Huschka wees er verder nog op, dat mej. Dorst in de ruim 6 jaar, dat zy haar practijk heeft uitgeoefend, bij het kraambed van ongeveer 1200 moeders haar assistentie heeft verleend. Uit dankbaarheid en als een blijvende her innering bood spreker haar namens patiënten en oud-patiënten een radio toestel met bybehorened tafel aan. In aansluiting hierop overhandigde mej. C. M. van Weizen namens de kraamver zorgsters mej. Dorst eveneens een ge schenk. Na een dankwoord van mej. Dorst bleef men nog geruime tyd in feeste lijke stemming bijeen. UITBREIDING WIJKKERKERADEN. Nu met ingang van 1 Juni j.L de in deling in wijkgemeenten der Ned. Herv. Kerk een feit is geworden, en de wijk- kerkeraden in September zullen gaan werken, was het nodig verschillende nieuwe ambtsdragers te benoemen. In de gisteren gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente zijn daartoe drie en twintig ouderlingen gekozen. Wijk I: G. Schaap Sr. en P. v. d. Waals jeugdouderling). Wijk II: F. Datema, D. Bos. Wijk III: Th. Wetting en G. Knotter. Wijk IV: J v. d. Voord, W. v. d. Berg en J. Stehou- wer Wijk V: A. Leemans, Prof. Dr G. Sevenster en F. L. Th. du Pon. Wijk VI: G. Bernard, J. Lardé en W. Lagen dijk (jeugdouderling). Wijk VII: Dr A. J. Sneep en A. P. Heykoop. Wijk VIII: A. G. Huigen, P. Barendse en C. J. Revet (jeudouderling). Wijk IX: E. Gul- demond. O Kruysdijk en P. P. de Ko ning Jr (jeugdouderling) Bovendien werd tot diaken in wijk II de heer P. A. Vis gekozen. ver Boys een programma af, dat bij de bezoekers daverende ovaties uitlokte. Merkwaardig was dit programma om z'n samenstelling, want Rossini's Wil helm Teil werd gevolgd door een plechtig „Ab'de with me" (op verzoek) en onmiddellijk daarna daverde de felle marsmuziek van Sousa. Dirigent Delamont sprak geen woord Hollands, maar zag nochtans kans zich in één slag by de Hillegommers populair en zelfs verstaanbaar te maken. Na een daverende vertolking van een karakterstuk in boogie woogie trant, die een niet minder daverend applaus oogstte, wendde hij zich tot het publiek met een: „Vind jullie dat zo mooi? Slechte smaak, hoor!" Deze band vertolkt de muziek in de stijl zoals wij die vooral van de Ameri kanen gewend zijn. Show. raffinement, RAPPORT LANDBOUW ARBEIDSWET discipline, en markant en fel rhythme. ediende cassatie-middelen, ongegrond en het door de procureur-fiscaal bij het Arnhemse Hof ingediende middel ten dele gegrond. Hii wilde wel de omstan- digheid in aanmerking nemen dat requl- j rant nooit uit eigen initiatief had ge- I handeld en slechts een radertie was ge weest in het grote geheel. Toch achtte hij verhoging van de straf gerechtvaar digd en concludeerde tot 14 jaar met aftrek. Uitspraak 12 Juli aanstaande. NEKKRAMP IN MARINEOPLEI- DINGSKAMP TE HILVERSUM. In het Marine Opleidingskamp nabij Hilversum is gisteren één geval van nek kramp geconstateerd. In verband daar- I meer zal het kamp voorlopig één week onder quarantaine worden gesteld. GEREED. Speciale berichtgeving) Aan de centrale landbouw-organisatie Js thans door de Stichting voor de Landbouw een rapport ter beoordeling gezonden dat is opgemaakt door een destijds ingesteld? ..commissie land- bouwarbeidswet". De commissie is van I oordeel dat er in het gehele complex j ,van de landarbeid inderdaad onderwer- pen zijn. die ln aanmerking komen om te worden overgebracht uit de privaat rechtelijke sfeer naar een wijze van re gelen van meer duurzame aard. Zij spreekt zich hierbij niet uit over de j vraag of onder dit laatste een regeling bij de wet dan wel bij verordening van een in te stellen publiekrechtelijk be drijfsorgaan moet worden verstaan Over dit punt bestond bij de commissie geen 1 overeenstemming. UITBREIDING SOCIALE VERZEKERING. (Speciale berichtgeving) Als resultaat van gedurende enige maanden gevoerde besprekingen is thans; naar wij vernemen besloten de verzekeringsplicht krachtens de ziekte- haal van .Goldilocks and the Three Bears". Een viertal musici bleeek op vo caal gebied ware virtuozen en onder de door hen gezongen nummers viel een drietal negro-spirituals op door een ver tolking. die de plantage-sfeer inderdaad nabij bracht. BURGEMEESTER SPREEKT WOORDEN VAN DANK. In de pauze beklom Hillegotns bur gemeester jhr dr O F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, hpt podium en bracht namens de Hillegomse bur gerij de dank over aan Canada, waar van zovele burgers het hoogste offer hadden gebracht voor de bevrijding van ons land. onder hen ongetwijfeld ook bewoners van Vancouver. Hij bood een vlag aan in de Hillegomse kleu-en met het gemeentewapen in de linkerbovenhoek en het opschrift „Hil- legom-Holland dankt Canada". Een schoolmeisje bood vervolgens met een keurig Engels toespraakje ieder mu sici een zijden zakdoekie. met een toe passelijk embleem beschilderd, als sou venir aan. Een jonge student, lid van het corps, trad naar voren om hiervoor dank te zeggen. Hij zeide niet alleen, maar toonde bet ook door zijn houding, dat dit welkom hem en zijn corpsgenoten vol komen had overrompeld. Canada, zo sprak hii, heeft een veel oudere schuld aan Holland, en bleef eedurende de oorlog van zoveel vernieling en ellen de gespaard. Zichtbaar onder de In druk dankte hy voor dit geschenk. Ook de dirigent, mr Delamont, toonde zich getroffen door dit dankbetoon en beloofde, dat de Vancouver Boys deze vlag voortaan trots voor het front van hun corps zouden dragen. Daarna spoedden zich de Canadese musici ln gezelschap van hun gastheren cendi. hoorn- sax- en trombonesecties. i en -vrouwen naar de wonineen die gast- die ln het gelid oprijzen, de schetterende vrij voor hen waren opengesteld. machtige tutti met verrassend decres- Telegraaf tarieven 1 Juli aanmerkelijk hoger Per 1 Juli zullen do Nederlandse telegraaf(arieven aan de internatio naal geldende worden aangepast, wat inhoudt, dat in sommige gevallen de kosten voor het publiek aanmerkelijk hoger zullen worden. PARLEMENTSLEDEN UIT 12 LANDEN TE BONN. Parlementsleden uit 12 landen zijn thans te Bonn bijeen teneinde de pro cedure van de Raad van Europa en de voorstellen van Schuman te bespreken. De volgende landen zijn vertegenwoor- d gd: Nederland. België. Frankrijk Ita- u„ I lië. Denemarken Ierland, Griekenland, daf tot1 Sre 40 centenTostte. zai ■^,bn^Z£j^^eïen- na 1 Juli 60 centen kosten. Het recht en Engeland. van telegramadressen, dat ln 1936 op f. 12 werd gesteld, wordt met 50pet. I vermeerderd tot f. 18 per jaar. Ook het tarief voor telex-installaties. I voor toestellen op telegraaf huur- en uurlijnen zal omhoog gaan. AANVARING VAN PLEIZIER- VAARTUIG OP HURON-MEER. Het passagiersschip „Citv of Cleveland III", dat pleziertochten maakt op het Huron-meer (Noord-Amerika), is in zware mist in aanvaring gekomen met- het Noorse vrachtschip „Ravnefjell", op neb jvuuiüe vLauJiuöU'iiiu „rvttvuci.icjj wet. de kinderbijslagwet en de onjevaJ- korte afstand van Harboi Beach (Michl lenwet uit te breiden ovei verschillend^ j gan> £>rjo passagiers nan boo'-d ''an hpr categoriën■van werkzaamheden, .pleziervaartuig werden gedood, een door arbeiders, die niet m loondienst o wordt vermist, een aanta. liep verwon- aanneming van werk werkzaam zijn en i d}ngen 0p pe boeg van het vrachtschip tot dusverre niet onder de verzeker ng soiijp scheurde tien luxe-hutten op het, vielen. Dit is van groot belang voor^een dek open. Nadat beide schepen tussen aantal groepen van agrarische arbeiders. de Vrakstukken drijvende s'- De Stichting voor de Landbouw' dee.i hadden opgepikt, konden zij nooloirlinrr hiorffin 1. (IP I -A BEURSOVERZICHT Lager, doek rustig AMSTERDAM, 26 Juni 1950. De burgeroorlog in Korea vormde vandaag het onderwerp van gesprrk ter Beurze. Van nervositeit was ech ter geen sprake. Het publiek toonde zich gereserveerd, doch van grote ver- koopdrang viel niets te bespeuren. Dat dc ooeningsprijzen over het al gemeen twee tot vier punten laecr waren, achtte men niet verwonderlijk. De algemene opinie ter Beurze is. d*t dit conflict niet tot internationale verwikkelingen zal leiden, slachtoffers I Aan de andere berichten, zoals de naar aanleiding hiervan mede. dat de 1 zilveruienitrekkers en erwten plukkers I reeds tijdens de komende oogst verze kerd zullen zyn. Zy zijn vorige week onder de verzekering gebracht POSITIE K.L.M.-VLIEGTUIGEN. Uitgaand: de PH-TDE (Eindhoven) met gezagvoerder Creel is gisteravond op eigen opheffing van de ondernemingswachten kracht hun weg vervolgen De ..City of T~J Cleveland III" had 85 passagiers en 160 bemanningsleden aan boord. Concentratie van Duitse rechtse partijen mislukt De kleine nationalistische Duitse recht- 0- - se partijen zijn er wederom niet ln ge in Djakarta aangekomen. De PH-TDC ^laagd zich tct één beweging te vereni- (Curagao) met gezagvoerder Reyers is gen. vannacht in Calcutta aangekomen. De in Indonesië en de gunstige exportcij fers van dit land werd vandaag weinig aandacht besteed. Met de openingsver- liezen bleek meteen het ongunstige nieuws geheel verwerkt te zijn. Tegen slot werd de stemming zelfs Iets beter, hcevvel dit niet tot groot herstel leid de Er was geen enkele hoek die van daag een bijzondere ontwikkeling ver toonde. Olies sloten op 267% na 266, Vrijdag 269 1/4. De overige internatio- Karl Heinz Priester, voorzitter van de nal« industriepapieren waren eveneens Hartog Heys is vanmorgen uit Djakar- I nazistische beweging, die het Initiatief ta vertrekken naar Sydney. nam tot de samensmelting, heeft te Thuiskomend: de PH-TDO (Maas- Frankfort de mislukking toegeschreven PH-TEZ (Zeeland) met gezagvoerder Naticnaaldemocratische Partij, een neo- 2 ét 3 punten lager. Scheepvaartpapie- rr..«nmnrcror, nit nia.kfl.r- I nanriefirviv.* i-ii.t_*2e ren hadden een zeer stille heek met overwegend kleine nadelige verschillen. De cultuuraandelen, incl. Deli-My.aie Vrijdag tegen slot een vaste tendens vertoonden, waren rond drie punten la ger. Ook hier had de handel uiterst wéinig te betekenen. De meeste beleg gingspapieren waren vandaag zeer traag. Vooruitlopende op Wallstreet, waar vandaag iets lagere koersen ver wacht worden, was de Amerikaanse sector minder gunstig gedisponeerd en waren kleine verliezen veruit ln dt tricht) met gezagvoerder Brugman is gistermiddag aangekomen in Amster dam. De PH-TDH (Holland) met ge zagvoerder Le Good, is vanmorgen uit Damascus vertrokken. De PH-TDP met gezagvoerder Zwarthoed is vanmorgen in Bangkok aangekomen. EUPOPEES JONGEREN CONTACT aar. „persoonlijke geschillen" tussen de leiders der verschillende partijen. New Castle in de Amerikaanse staat Delaware dat ln de 17de eeuw door Nederlandse kolonisten werd ge sticht herdenkt zijn 300-jarig bestaan. Ter gelegenheid dezer herdenking wap pert de Nederlandse naast de Ameri kaanse vlag in deze stad die bij de ^Europees njonSgereneriContact'\tiC,velbG -0 eM I £S8«S3£ organisate zich ten doel stelt de be vordering van het contact tussen de 1 jongeren in Europa Het E.J.C., dat zich Rpiii*fiV9n AnicfppJom op personalistische en federalistische rlllWlCI 1IUII1 grondslag stelt, tracht dit cloel le oc- j reiken o.m. door het beleggen van confe renties, zowel in Nederland als - ln sa menwerking met gelijkgerichte organisa ties in het buitenland - buiten onze landsgrenzen. De eerste conferentie, waardoor uit vele landen van Europa reeds inschrij vingen zijn ontvangen, zal gehouden worden van 12—19 Augustus a.s. in het conferentie-oord „De Haven" te Was senaar, Voorzitter van het Europees Jongeren o^thnriAs a Contact is de heer C. J. M. Peeters te Grootl>oels 46 3 Steenbergen. Maandag 26 Jnni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3y4 100J4 100} Ned. '47 3 98r»« 98% Dollar-Ing. '47 3 98 97J3 Investeringscert. 3 99y< 99,^ Ned. p. 1962 4 m.b. 3 99}-| 99{i InÜië '37 A3 96Vk 95H NEDERLANDS STERFTECIJFER DAALDE OPMERKELIJK STERK. De Wereld Gezondheidsorganisatie maakte gisteren bekend dat het sterfte cijfer voor alle leeftijdsgroepen in der tien Europese landen in de eerste helft van deze eeuw met 42 procent is terug gelopen. In haar rapport zegt de organisatie dat in deze landen, die tezamen een be volking van 203.000.000 zielen tellen, in een jaar van de huidige periode 1947 1.750.000 personen minder zijn over leden dan wanneer het sterftecijfer van omstreeks 1900 ongewijzigd was geble ven. Het rapport schat dit op een terug gang van 42 procent ten opzichte van de 4.187 000 personen die in 1900 gestor ven zouden zijn. Ten aanzien van Nederland merkt het rapport op: „Een zeer treffende teruggang in de algemene sterfte, welke daalde tot slechts 8.3 procent per 1000 inwoners in 1946'47 van een niveau van 17.6 procent 48 jaar tevoren, dat betekent dus meer dan de hleft. ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank N. Ind. H.Bank Ned. Handelmy AK.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer. lijn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H-VA125% Java Cult Deli Bat. Mij. Deli Mij Senembah NIET-ACTTEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen 57% 57%. 86 83% 145 169 169 203% 199% 230% 228% 140 135 269% 267% 122% 119 96 144 123% 121% 131 128% 125% 121% 64% 100 119% 117% 100 A'dam 1947 (3'-) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam 37 I III 3y> Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. Mij 100,1, 101 loi y4 103% 103% 101% 103 A 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 160% 165 Va 158 Industriële Ondernemingen Ned. G. enSpir. fabr. 297% Rott, Droogd. Mij 283% Zwanenb. Organon 176% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij 100y4 Internatio 160 Albert Heyn 192 Ned. Mij Walv. Vrt. 86 Spoorwegen Deli Spoorw. My Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 31 y4 32 44 160% 165% 160% 295 282% 175% 99% 187 87 31A 42A Fondsen uit Leiden en omgeving. 23/6 (Aandelen) Holl. Constructie Int. Kunsfcstoff. Ind. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. idem Kon. Ned. Grofsm.. V. K. 217 102% 84 89 117 G B Textiel Gebr. v. W(jk 137 G B Leidsche Wolspinn. Tieleman en Dros Ver. Touwfabrleken Pref. idem Lahad Datu Cult, mij 180% 97 G B 126 126 45 L 117* 137* 180 %GB 97% 126 y4 127%

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 8