randioze ontvangst van Koninklijk Paar in Groningen Enthousiasme kende haast geen grenzen Babbelaars en klompjes voor mevrouw Roosevelt WEERBERICHT Inzet der besprekingen over het plan Schnman Iiste Jaargang WOENSDAG 21 JUNI 1950 No. 27028 EIDSCH DAGBLAD hrecteur: J. W, Henny jtfdredactleB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 joizenden Groningers hebben gistermiddag het Koninklijk paar een enthou- isle ontvangst bereid. De straten, waardoor de Koningin en Prins Bernhard een open calèche getrokken door glanzende paarden door Gronings veste waren omzoomd met wuivende Groningers, wier enthousiasme geen gren- kende! IjOrn precies kwart na drie stoomde de Tnlnklijke trein het hoofdstation Gro tten binnen. jOp het met bloemen versierde perron ikten de burgemeester van Gronin- mr P. W. J. H. Cort van der Lin- en talrijke militaire autoriteiten fci opwachting. De Commissaris der pójiingin, de heer E. H. Ebels had zich in Assen bij het gezelschap ge- egd. Na de begroeting en het aanbie- i van bloemen zong de Koninklijke luiertafel „Gruno" het Wilhelmus, na 6000 leden van Groningse jeugd- p sportverenigingen de hoge bezoekers l.ejuichten. Voor het station stonden Jr rijtuigen gereed en toen begon een fire triomphtocht door de Groningse □iversiteitsstad. Van het station af F bijna aan het centrum van de stad ponden jeugd- en sportverenigingen op- isteld, gestoken in fleurige uniformen. p;rwijl kinderen, zwaaiend met vlaggen s groen, de Koninklijke gasten toe lagen. Langs bevlagde straten en met groen i bloemen versierde winkelpanden eng het naar het gebouw van „De Har monie". waar de internationale bak- trstentoonstelling ,.De zilveren kra- iiüng" werd bezocht. Na het bezoek aan de tentoonstelling sed het gezelschap naar het Koninklijk Ivofstommen-instituut. waar de leer- iTgen van deze inrichting zich voor de iigang hadden opgesteld. Ontroerend us liet ogenblik, toen H.M. de Koningin ran vier doofstomme leerlingen van het astltuut voor haarzelf een linnen L'eedje, voor de prins een asbak, zak- ::ekjes voor de Prinsesjes Beatrix en Irene, wanten voor Prinses Margrieten een geborduurd schortje voor Prinses Marijke in ontvangst nam. De kinderen Lsdden weken lang gestudeerd om de erhandiging van deze cadeaux onder worden te brengen Enige minuten la- ier reed de Koninklijke stoet in de Wes- UHJke richting van Groningen om een teoek te brengen aan het Groningse Museum. Overal waren de Groningse straten dicht- bevolkt. Op daken en zelfs in palen was men geklauterd om een glimp van de stoet op te vangen. Voor het Groningse museum stonden de dia conessen opgesteld en de oudste diaco nes van Groningen, zuster Vonk, bood hier een bouquet rose anjers aan. De Soningin opende in het Groningse mu seum een gereorganiseerd historisch ge deelte. waarvoor Onno Cluysenaar Hare Majesteit twee zilveren cleutels aan- böod. Hiermede werd een oud deurtje symbolisch geopend. Het Koninklijk ge zelschap maakte hierna een rondgang coor het museum. Van het Groninger museum gingen de Koninklijke bezoekers langs juichen de mensenmassa's naar het Provincie huis, waar het Koninklijk paar werd begroet door het oudste lid van Ged. Staten, de heer D. J. Mellema. Hierna -erd een detachement van de Prinses Ireue-brigade geïnspecteerd, alsmede het stafmuziekcorps van 1 R. I. uit As sen, die zich voor het Provinciehuis hadden opgesteld. In de Statenzaal, welke was versierd en waar de Groninger Statenleden zich hadden verzameld, sprak de Commis saris der Koningin, de heer E. H. Ebels, het Koninklijk paar toe. In zijn toespraak wees deze er op, dat de Groningers de naam hebben, nuchtere en rustige lieden te zijn. Hij sprak daarbij echter ook de hoop uit, dat de beide gasten tijdens hun be zoek zou blijken, welke een warm hart uien hun in deze provincie toedraagt. Wat de stad Groningen betreft: niemand zal dat na gisteren nog in twijfel willen trekken! Een overvolle stad gaf uiting aan haar sympathie en wist daarbij een warme feesttoon te treffen! jeugdige Helpmanners boden de Ko ningin een oud Groninger tinnen koffie pot aan, (een zgn. „kraantjespot"). De zusters van het R.K. Ziekenhuis aan de Verlengde Hereweg brachten een zang- hulde. Het Koninklijk paar arriveerde daar na, juist voordat een hevig onweer zich boven Groningen ontlastte, bij het huls van de Commissaris, de heer Ebels aan de Quintuslaan. Het Koninklijk paar was gisteravond nog de gast van de Groninger Universi teit. Spontaan was de ontvangst op het Academieplein waar alle Groninger stu denten met fakkels stonden opgesteld. Terwijl het Koninklijk paar de Gronin ger Alma Mater binnenschreed werd het „Io Vivat" gezongen. Vervolgens werden de praesedis en de ab-actes van de drie erkende Groningse studenten- corpora aan het Koninklijk paar voor gesteld. Nadat het „Wilhelmus" uit honderden studenten kelen had geklon ken volgde een ontvangst in de aula van de universiteit waar alle hoog leraren. lectoren, alsmede de oud rec- tores zich hadden verzameld. Tijdens de ongedwongen receptie wer den enkele hoogleraren aan het Ko ninklijk paar voorgesteld. Er werd een viertal afbeeldingen van de gebrandschilderde ramen van de Universiteit, vervaardigd door de Gro ninger schilder J. Dijkstra, aangeboden. Na afloop was Hare Majesteit nog de gast van de vrouwelijke studenten ver eniging „Magna Pete" en Prins Bern hard van de Groninger Studentensocië teit „Mutua Fides". Belgische Tvyeede Kamer bijeen Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: De nieuwe Belgische Tweede Kamer kwam gisteren bijeen en verkoos Van Caüwelaert tot voorzitter met 109 tegen 75 stemmen. Spaak begon onmiddellijk na de openingsredevoeringen met critiek op de nieuwe regering. Wij zijn thans in een parlement, aldus Spaak, waarin een volstrekte katholieke meerderheid zetelt, en de enige verdediging van de minderheid is de eerbiediging te eisen van de reglementen van het parle ment. De katholieke homogene regering legde gisteren inderdaad reeds een aantal dringende wetsontwerpen neer. o.a. de verlenging van de huishuurwet, een wetsontwerp od het Congolese 10- iarenplan. en het toekennen van bud- getaire credieten. De socialisten ver zetten er zich tegen, dat met dit par lementaire werk een aanvang wordt gemaakt voor de regering de investi tuur kreeg van beide Kamers. De Se naat is nog niet samengesteld. Als protest zeide Spaak, zullen de socialis ten niet zetelen in de commissie voor verlenging van de huishuurwet. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO BIJ AKEN AANGEHOUDEN. De Duitse douane is er in geslaagd 1 ten Zuiden van Aken een gepantserde j smokkelauto a3n te houder. Deze auto was een Cadillac, die met uitzondering van een kijkgat voor de chauffeur ge heel met pantserplaten was bedekt. De wagen was beladen met 1500 kilo koffie de Belgisch—Duitse grens overgestoken. De inzittenden ontkwamen. In de auto bleek een speciale instal latie aangebracht te zijn, welke verbon den was met twee blikken benzine. Deze installatie hadden de smokkelaars ken nelijk gemaakt met de bedoeling in ge val van nood de hele zaak in brand te 1 steken teneinde alle sporen uit te wis sen. Zij konden er echter wegens ge brek aan tijd geen gebruik van maken. NIEUWE AARDAPPELEN VOOR DE KONINGIN. Van de eerste nieuwe aardappelen, die op de veiling te Berlikum werden aangevoerd, is een mand vol verzon den aan Koningin Juliana, een aan dë Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland en een aan de burge meester van de gemeente Menalduma- deel. Bezoek aan Oud-Vossemeei: Geslachtsnaam deed opgeld Gistermiddag arriveerde mevrouw Roosevelt, vergezeld door de Ameri kaanse ambassadeur, bij de Thoolse brug, waar zij ontvangen werd door jhr mr A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in Zeeland en mr Van der Hoeven, burgemeester van Tholen. De postambtenaar van Tholen de heer Van Elsackcr over handigde mevrouw Roosevelt een aan haar geadresseerde brief, die 's mor geus op Tholen was aangekomen. Schoolkinderen zongen de gaste toe. Vervolgens gine de tocht naar Oud- Vossemeer. waar honderden mensen waren uitgelopen. De ontvangst ge schiedde door de burgemeester mr J. J Versluys. en de gemeenteraad. Een deputatie van Ambon overhan digde mevrouw Roosevelt bloemen. Hierna bezocht zii „Huize Roosevelt, waar zij werd verwelkomd door de be woners. dr en mevrouw Jekel. Men'. Jekel in de oude Thoolse dracht, bood haar Zeeuwse babbelaars" aan en Zeeuwse klompjes, waarna men naar het gemeentehuis eing Hier werd me vrouw Roosevelt toeeesproken door de burgemeester van Oud-Vossemeer en de bur trein eester van Schoondiike. de heer F. A. van Rosevelt.. Laatstge noemde overhandigde haar een plat tegrond van Oud-Vossemeer. De bur gemeester van Oud-Vossemeer over handigde mevrouw Roosevelt een Zeeuwse dop in Thoolse klederdracht, vervaardigd door de bewoonster van „Huize Roosevelt", en een foto-album, waarin alle bezienswaardigheden en oudheden van Oud-Vossemeer waren opgenomen. Voor de koffiemaaltijd vertoonde mevrouw Roosevelt zich op het bordes, van het gemeentehuis, dat versierd was met dc Nederlandse. Amerikaanse en de Oud-Vossemeerse vlag. Hartelijk begroette haar de Thoolse bevolking! Met ongeveer 30 leden met de ge slachtsnaam Roosevelt poseerde me vrouw Roosevelt met haar gezelschap voor een fotograaf Telkens weer dank te zii voor de steeds oplaaiende toejui chingen Na dp koffiemaaltijd be^af mevrouw Roosevelt zich naar de Kroonkerk te Oud-Vossemeer. waar de Drpdikantder Ned. Herv. gemeente ds R C van Put ten haar verwelkomde en haar het doopbekken en de twaalfarmige kroon liet zien. die eeuwen eeledeo door de familie Roosevelt aan de Oud-Vosse- me^rse kerk waren geschonken. Er werd ten slotte hartelijk af scheid genomen van de Oud-Vosse meerse bevolking, die op dit bezoek zeer trots was! Mevrouw Roosevelt is cisteren door de Amerikaanse ambassadeur en me vrouw ChaDin in de ambassade aan het Lanee Voorhout te Den Haae een diner aangeboden. waarbii talriike autoriteiten mede aanzaten. Na het diner werd een receptie gehouden. Een groep militaire waarnemers, af komstig uit verscheidene bij de Vere nigde Noties aangesloten landen, werkt in Griekenland, het land welks bevolking nog steeds te lijden heeft van kinderroof, vluchten van niet- geldentificeerde vliegtuigen, en aan vallen op de grenssteden van buiten af. De waarnemers onderzoeken de klachten en sturen hun aantekeningen naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Een waarnemer ondervraagt twee vrouwen, die met haar gezinnen teza men in een hut wonen. Na de receptie in het Provinciehuis, tijdens welke het Koninklijk paar zich het talrijke Statenleden onderhield, vertrok de Koninklijke stoet naar het Huls van Bewaring aan de Hereweg. Daar legde het Koninklijk paar een ïrans bij de urn. het monument, dat opgericht is ter nagedachtenis aan de gevallen Groninger verzetsleden. De 'Jm bevat as van ln Duitse concentra tiekampen omgekomenen. Vervolgens werd naar het Zuidelijk deel van de stad gereden. Daar, in Helpman, viel de Koninklijke gasten een wel zeer enthousiaste ontvangst ten deel! Duizenden schoolkinderen lieten hier gekleurde ballonnen los, voorzien van Oranje kaarten en linten. Twee Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. AF EN TOE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe rogen, hier en daar met onweer. Meest hatige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Nog iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 22 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 11.45 uur; onder: 0.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.36 en 20.05 uur. Dit nummer bestaat alt zes pagina's. Nog geen verbod van communistische partij in Australië Het wetsontwerp tot ontbinding van de communistische partij in Australië zal gedurende de huidige parlements- zitting geen wet worden. De Labour- partij heeft n.l. besloten haar meerder heid in de Senaat te gebruiken om het ontwerp te amenderen. Het zal in zijn huidige vorm weer in de volgende zit ting van het parlement in stemming komen en als de Senaat het dan weer verwerpt, zal de premier, naar hij ver klaard heeft, de gouverneur-generaal verzoeken tot ontbinding van belde hui zen van het parlement over te gaan en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. WERKELOOSHEID IN CHINA. Berichten uit China melden toene mende werkeloosheid, die de commu nisten handen vol werk bezorgt. Mao tse tune noemde de toestand „critiek" en verzocht een tijdelijke verzachting van de uiterst linkse po litiek, die naar zijn mening voor een groot deel de oorzaak is van de toe stand. Uit communistische berichten uit Sjanghai blijkt dat daar ongeveer 32 percent van de bevolking werkeloos ls. Maar ook in Kanton, Nanking. Nan- kou en Tsloengking zijn de percenta ges hoog. Premier Tsjou en lai, die heeft be volen alles in het werk te stellen om de toestand te verbeteren, zeide dat in de eerste plaats dieeenen geholpen moes ten worden, die reeds vanaf de bevrij ding werkeloos waren. Dit wordt be schouwd als een stille erkenning van het feit dat de communisten in de eerste D.asts zelf verantwoordelijk ziin voor de toestand. (UP.). STALIN PLEIT VOOR TAAL-HANDHAVING. Radio Moskou meldt, dat maarschalk Stalin in een in de „Pravda" versche nen artikel van 10.000 woorden critiek uitbrengt op de „ongelooflijke verwar ring bjj de Russische filologen en taal kundigen". Dit artikel, dat in de vorm van vra gen en anwoorden verschijnt, heeft be trekking op de twistvraag over de mate, waarin een national taai mag gewijzigd of aangepast worden Ingevolge een nieuwe levenswijze. De maarschalk betoogt, dat, zo de algemene structuur van een taal zich automatisch aanpast aan de wisselende levensomstandighedèn en noden, het even waar is, dat een taal niet te veel mag verminkt worden zonder ernstige schade toe te brengen aan het natio nale leven. Elke poging om de oude taal te ver nietigen en een nieuwe tot stand te brengen, veroorzaakt onvermijdelijk anarchie en dreigt de maatschappij te doen uiteenvallen. Engelse conservatieven en liberalen stellen deelneming voor Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Gistermiddag om goed 4 uur heeft Robert Schuman, gelijk reeds in een deel onzer oplage gemeld, in de Salon de l'Horloge aan de Quai d'Orsay de eerste bijeenkomst van de 43 gedele geerden der zes landen geopend, die het voorlopig ontwerp van zijn staal- en steenkolenplan onderschreven hadden. Binnen het kwartier werd deze eerste zitting weer opgeheven. En zo heeft men dan in deze zaal, die reeds getuige was van zovele plechtige momenten in Frankrijk's staatkundige geschiedenis, opnieuw een historisch moment beleefd. Historisch, omdat voor het eerst se dert de tweede wereldoorlog Duitse staatslieden als volwaardige partners om de groene tafel hadden plaats ge nomen en historisch vooral ook, wijl hier politici zaten, die regeringen ver tegenwoordigden van Frankrijk. Nederland, België. Luxemburg, Italië en Duitsland die ter versterking van Europa b(j voorbaat en vrijwillig van een deel hunner souvereiniteit afstand wilden doen. Regeringen, die tezamen 150 millioen mensen repre senteren, een aantal dat de bevolking der Ver. Staten cvenaardt. Terwijl de fotografen als gebruikelijk zich voor, op. onder en over de tafel bewogen, heeft minister Schuman met zijn wat monotone, flegmatisch en na sale stem, die ieder oratorisch effect scheen te versmaden, dan nogmaals de bedoelingen van zijn plan voor de ge delegeerden en pers uiteengezet. De be tekenis er van is bekend en kan in drie punten worden samengevat. Het stre ven is: Opheffing der Franse-Duitse tegen stelling. waarop de minister in het bij zonder de nadruk legde. Verder verkoeling van de koude oor log en verheffing van het algemeen levenspeil Toen de Franse minister deze drie hoofdpunten had behandeld en ook mi nister Stikker.'s plan in het voorbijgaan had genoemd, voelde men dat er een woord aaD Engeland gewijd zou moe ten worden. Engeland, welks plaats hier immers open was gebleven. Het werd een hoffelijk woord: de En gelsen aldus ongeveer de Franse mi nister wensen ons succes toe en uit de openhartigheid hunner uiteenzettin gen moet voor ons hun oprechtheid blijken. De wereld verwacht van u zo be sloot Robert Schuman dat u zelfver zekerd zij in uw vernieuwingswil. Deze conferentie mag geen marchandage van egoistische belangen worden. Èn na deze kalme, overtuigende woor den werden de gedelegeerden en jour nalisten door de Franse excellentie met een hartelijk gebaar naar de aangren zende receptiezaal genood om daar met een coupe de champagne de conferen tie geluk toe te drinken. DE DUUR DER CONFERENTIE. Naar wij vernamen, zal de dag van heden woiden besteed aan een gedetail- j leerde uiteenzetting van het Schuman- i plan door de Franse delegatie-leider, i Jean Monnet, die ook de voornaamste auteur van het ontwerp is, waarna mor gen, Donderdag de diverse delegaties hun standpunten zullen bekend maken. Vrijdag zullen dan de eigenlijke discus sies beginnen, de meningen worden geconfronteerd en de tweede fase van de conferentie aldus worden ingeluid. Naar het algemeen inzicht zal de con ferentie minstens 6 8 weken duren. Uit Bonn. waar men de gebeurtenis sen in Parijs met zeer bijzondere be langstelling volgt, wordt bericht, dat in 8 maanden de hoge autoriteiten, waar aan de zes landen een deel van hun souvereiniteit zullen overdragen, reeds in werking zouden treden. CONSERVATIEF-LIBERALE MOTIE IN HET LAGERHUIS. Winston Churchill heeft met een aantal leiders van de liberale party in het Engelse Lagerhuis een motie ingediend, waarin de Engelse regering verzocht wordt, deel te nemen aan de huidige besprekingen over het plan- Schuman. In de motie wordt de regering ver zocht „in het belang van vrede en vol ledige tewerkstelling de uitnodiging om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Schuman op dezelfde voor waarden als die van de Nederlandse re gering te aanvaarden, namelijk dat als de besprekingen tonen, dat het plan j onuitvoerbaar is, de vrijheid tot zelf standig handelen voorbehouden wordt". Deze motie zal de basis vormen voor het debat over het plan-Schuman tn het Lagerhuis op Maandag a.s. Naar verluidt heeft de Labour-fractie besloten op de bespreking, welke zij heden zal houden, de kwestie van het plan-Schuman aan de orde te stellen. FRANSE EN DUITSE PARLE MENTSLEDEN KEUREN PLAN GOED. De vertegenwoordigers van alle 'grote Partijen in Frankrijk en West-Duits- land, met uitzondering van de commu- nlstische, kwamen tot de volgende uit spraken met betrekking tot het plan- Schuman: 1. Het is nodig de fusie te verzeke- ren van de markten in alle deelnemen de landen, teneinde in al deze landen I een harmonische economische ontwik- kelin? zeker te maken. Kleinhandels prijzen moeter redelijk zijn en voor alle verbni'kers gelijk. 2. Vermeden moet worden dat er enig monopolie ontstaat, of enig kartel gevormd wordt. 3. Alle maatregelen dienen te wor den genomen, opdat alle ondernemin gen in de belanghebbende landen heteii particulier of openbaar onder derrifde omstandigheden kunnen con- "■•i,orPii. 4 Hot hoge gezagsorgaan moet in •t '--it zijn besluiten te nemen met een *ekwa::f:reerde meerderheid, zonder dat een van de deelnemende landen dit besluit door een veto verhinderen kan. 5. Het hose gezagsorgaan moet on derworpen zijn aan de politieke con- tröle van een parlementaire vergade ring. gekozen door de parlementen van de aangesloten landen. 6 Het is wenselijk van het begin af I aan het grootst mogelijke aantal aan- géstoten landen te doen vallen onder I de beperkingen van de bovengenoemde i principes. Het rapport werd met algemene tem men door de conferentie goedgekeurd. I Prins Bernhard sprak over „Anjerdag" INSTELLING VAN EEN ZILVEREN ANJER-EMBLEEM. In een vraaggesprek ter gelegenheid van de 10e Anjerdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond voor de radio me degedeeld. dat de inzameling op de ko mende Anjerdag waarschijnlijk de laat ste zal zijn, die door het Prins Bern- hard Fonds op deze wijze wordt ge organiseerd. Er is namelijk door het P.BJ3. een groot plan voor nationale fondsvorming ontworpen, dat beoogt op moderne wijze voldoende geldmiddelen voor de vrije arbeid van ons volk bij een te brengen. Onder vrije arbeid wordt hierbij verstaan die van de soci ale zorg met inbegrip van de volks gezondheid en de culturele arbeid. Voor de uitvoering van dit plan heb ben het Prins Bernhard Fonds en het Koningin Juliana Fonds, dat in 1948 gesticht is voor de sociale arbeid, be sloten samen te gaan. Dc Prins legde er de nadruk op, dat de Anjerdagtraditie niet verloren dient te gaan. Besloten is een zilve ren anjer-embleem in te stellen. Deze zilveren anjer zal elk jaar omstreeks de verjaardag van de Prins door hemzelf worden uitgereikt aan diege nen, die zich op welke wtfze ook bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. De eer ste zilveren anjers zullen ln een i plechtige vergadering van het bestuur j op Dinsdag a.s. worden uitgereikt. Dit jaar zullen behalve de gebruike lijke anjerspeldjes ook foto's van het Koninklijk gezin op Anjerdag worden verkocht. De gehele Anjeractie wordt plaatselijk geregeld door de plaatselijke Anjercomité's. Prins Bernhard zeide te vertrouwen, dat ook nu het antwoord van het Ne derlandse volk weer goed zal zijn, dat velen zich als collectant of verkoper resp. verkoopster zullen opgeven, dat velen hun offer zullen willen brengen voor onze vrije Nederlandse cultuur en zullen tonen, dat hun de geestelijke vrijheid ook nu nog wat waard is De Prins besloot met de woorden: „Tua res agitur", „Het gaat cm uw aller i zaak!" Auto met brandend hooi door Urk JAAP HAKVOORT GREEP IN! Snel en doeltreffend optreden van de jeugdige chauffeur Jaap Hakvoort is waarschijnlijk oorzaak geweest, dat Urk voor een ernstige brand gespaard is gebleven. In een nauw straatje, voor een hooipakhuis. waarin duizenden kilo's hooi waren ongeslagen, stond een vrachtauto beladen met hooi. Door nog niet bekende oorzaak vatte het hooi op de auto vlam en ln een minimum van tijd stond de vracht in lichter laaie. Voor het hooipakhuis en voor de huizen in het straatje bete kende dit uiteraard een groot gevaar. Toen greep Jaap Hakvoort in. Hij sprong op de brandende wagen en reed haar het smalle straatje uit. Hier en daar waren reeds plukken brandend hooi van de auto eevallen, waardoor en kele tuinhekjes en de woning van de heer De Vries in brand raakten. Brand weerlieden rukten onderweg delen van de brandende lading af en in volle vaart, links en rechts een baan van vuur ach ter zich latend, stoof de wagen door het dorp naar het vrije veld. Het gevaar dat de benzinetanks van de auto zouden exploderen was niet denkbeeldig en Jaap Hakvoort realiseer de zich dat. Hij wist de tanks stuk te slaan en daarmede een explosie te voor komen, nadat hij zwart geblakerd de auto buiten het dorp tot stilstand had gebracht. Inwoners van Urk en de brandweer hadden middelerwijl de brandjes in de straten geblust, waarbij zo overvloedig van water werd gebruik gemaakt, dat de druk op de waterlei ding verminderde. DE HANDEL IN VROEGE AARDAPPELEN. Het Bedrijfschap voor Aardappelen heeft besloten, dat behalve de erkende aardappelhandelaren, erkende groente en fruithandelaren vroege aardappelen oo de veilingen mogen kopen tot 1 Juli 1950, een en ander in verband met de betekenis van de vroege aardappel voor de aardappelvoorziening. Na die datum zal de aankoop van aardappelen op de veiling uitsluitend zijn toegestaan aan door het bedrijf schap erkende aardappelhandelaren. CENTRALE PLUIMVEESLACHT PLAATS TE BARNEVELD. Gisteren is te Barneveld officieel be sloten aldaar met ingang van Vrijdag a.s. een centrale slachtplaats voor pluimvee in te richten. Tegelijk werd bekend gemaakt, dat het met Ingang van Donderdag a-s. verboden zal zijn op de bedrijven zelf pluimvee voor de verkoop te slachten. De betrokken pluimveehouders kunnen van laatstge noemde datum af hun overtollig pluim vee bekend maken op het bureau van de plaatselijke bureauhouder. Ondertussen breidde sedert het afge lopen weekeinde de pseudo vogelpest zich in Barneveld niet belangrijk uit. Dat helicopters met uitsluitend dienen, het vliegveld van tlampshire wordt voor personen- en goederenvervoer een grote helicopter-circusvoorstelling door de lucht, hebben wij onlangs >n I voorbereid. Parijs gezien, waar een helicopter j Op deze foto ziet U sergeant-vlieger ballet onder leiding van een bekend'e Hayhowdie de heiicopter-olifant choreograaf voorstollingen got. Enne Gertie" over het vliegveld leidt, lend v/ildc niet achterblijven. Op I

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1