SPITSKOOL Minister Lieftinck capituleerde voor Tweede Kamer Sportsplinters 't i4 A&gtoeHtz die hot toi doet DE MAN Kerkelijk Leven PANDA EN DE MF,ESTER -EDET M A N Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 15 Juni 1950 Tweede Blad No. 27023 Jrzake molestverzekering t.a.v. oorlogsschade publiekrechtelijke lichamen (Van onze parlementaire redacteur) De heer Lieftinck leek gisteren in de Trreede Kamer maar weinig op de mi nister van Financiën, die enige tijd ge leden in de Eerste Kamer de wet op de materiële oorlogsschade verdedigde. ?:of. Molenaar had hem toen gewaar schuwd da.t de tekst Inzake de molest verzekering aanleiding kon geven tot meningsverschillen. Dan komt er maar een proces van!", daagde de minister toen overmoedig uit in de trant van jaat ze maar komen!" Er is een proces eekomen, en nog vóór dit beslist is heeft Zijiie- Excellentie bakzeil gehaald. Onbevredigd over het debat van Dins dag inzake de molestverzekeringclausule, diende de heer Haas (Kath gisteren terstond bij de aanvang der vergadering een amendement in op het wetsontwerp vederopbouw publiekrechtelijke licha- Wederopbouwwet en Hoogovens in Eerste Kamer 96 MILLIOEN UIT TEGENWAARDE FONDS VOOR STAALINDUSTRIE. (Van onze Parlementaire medewerker) De wederopbouw en de bevordering tan de bouwnijverheid mogen geen sluit post vormen van ons financieel beleid, zo waarschuwde gisteren senator Kraay- vanger (Kath.) in de Eesrte Kamer bij de behandeling van de wederopbouw- vret. Voorts klaagde hij over de vertra gingen, die nog altijd voortvloeien uit het „semi-democratische na-oorlogs regiem". Minister In 't-Veld kon er op wijzen, dat er onder zijn bewind al veel is ge daan om de bureaucratie te beperken en van een stiefmoederlijke behandeling van de wederopbouw is zeker geen spra ke. Het uiterste wordt gedaan wat be reikt kan worden met de beschikbare krachten en materialen. Wel zal straks veel afhangen van de toestand na af loop van de Marshallhulp. Het w.o. werd z.h.st. aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het w.o. in take de IJmuidense Hoogovens, dat evenals in de Tweede Kamer algemene Instemming vond. Het plan-Schuman bracht echter een nieuwe toon in de debatten. De heer Vixseboxse (C.-H.) juichte dit toe. Hij weet de afwijzende houding van Engeland hiertegenover aan de totaal verouderde outillage der Britse mijnen en de te hoge lonen der Britse arbeiders. De heer v. d. Kieft (Arbeid) achtte het Franse plan zo vaag. dat het onmogelijk was daarover een oordeel te vormen. De heer Molenaar (V.V.D die ook over het plan-Schuman zijn me ning wil geven, wordt door de voorzitter afgehamerd, daar hij er te diep op in gaat. Spr. ziet dan verder onder pro test van het woord af. Minister v. d. Brink deelde mede, dat Nederland aan de dezer dagen te Parijs aan te vangen besprekingen over het plan-Schuman zal deelnemen. Met het bedrijfsleven wordt ter zake contact door de regering gehouden. Voorts zcide de minister, dat thans de definitieve goedkeuring was ont vangen om tot uitbreiding van onze staalindustrie Yoor 96 millioen gulden te putten uit de tegenwaarde-rekening van de Marshallhulp. Dinsdag a.s- begint de Kamer aan de begroting van O., K. en W. men teneinde tegemoet te komen aan de gerezen staatsrechtelijke bezwaren. Mede-ondertekenaren waren o.a. de he ren Gerbrandy (AR) en Beernink (CH). Het was hiermede duidelijk dat de Kamer er niet mee accoord zou gaan, dat de wet op de materiële oorlogs schade incidenteel gewijzigd zou wor den door een artikeltje in de thans aanhangige wet op de wederopbouw van publiekrechtelijke lichamen. Minister Lieftinck zag zulks ook in en wenste nu alleen nog maar met de voorstellers over de redactie van hun amendement te onderhandelen. Om hun hiertoe gelegenheid te geven, begon voorzitter Kortenhorst daarop eerst maar met de overige punten van de agenda. Toen deze waren afgehandeld, bleek de capitulatie van minister Lieftinck een feit. Hij deelde mede. aan het verlangen i van de Kamer tegemoet te willen ko men en dus een novelle te zullen in dienen tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschade, In de huidige wederopbouwwet bracht spreker alvast een dienovereen- komstige wijziging aan. Doch niet allen waren hierdoor te- weden gesteld: de heren Hoogcarspel (Comm.) en Gerbrandy 'AR) waren dankbaar dat de minister nu de struc tuur van de wet in orde had gebracht maar zakelijk wilden zij zich niet vast- I leggen voor wat betreft de in te dienen I novelle. I Zodat ons straks weer een hernieuwd debat te wachten staat over de uitke ringen volgens molestverzekering in ver- houding tot de Rijksbijdragen in de oor- jloesschade van particulieren. I Het wetsontwerp wederopbouw pu bliekrechtelijke lichamen werd tenslotte z.h.st. aangenomen. Evenzo werd aangenomen het wets ontwerp „nadere voorzieningen in ver band met de invoering van de ambten van minister zonder portefeuille en van staatssecretaris", m.a.w. een regeling in zake de Excellenties bulten het kabinet. De heer Tilanus (CH) wenste dst de I staatssecretarissen zich zouden houden aan hun taak. zoals die in de staats courant wordt bekend gemaakt. De heer Terpstra (AR) gewaagde van een twee slachtige figuur en betwijfelde .het of de functie van staatssecretaris wel vol doende uit de ambtelijke sfeer wordt i gehouden. De heer v. d. Goes van Na- ters (Arb.) deelde deze bezwaren en wenste de funotionnarisseh terstond bij de kabinetsformatie benoemd te zien. Premier Drees betoogde, dat de staatssecretaris ontwijfelbaar een po- VOETBAL. BRANDES MET NI MES IN DUITSLAND? Naar het Franse sportblad L'Equipe uit Nimes meldt is de voetbalclub Ni- mes uit Nederland vertrokken om nog twee wedstrijden in Duitsland te spelen. Gisteren zou Pirmasens gastvrouwe zijn en Zaterdag zal Reutlingen de Franse ploeg ontvangen De Fransen hebben nog steeds volgens het Franse sport blad. versterking gekregen van de speler van Feijenoord Brandes. Op het adres van Brandes naar de juistheid hiervan informerend kon het ,.Alg. Dag blad" geen bevestiging hiervan krijgen. Er werd niet opengedaan ITALIË WINT MILITAIR TOURNOOI. De finale van het internationaal mi litair voetbaltournooi, welke gisteravond op het HBS-terrein te 's-Gavenhage tussen Italië en België werd gespeeld, werd met 21 door Italië gewonnen. ALPHENS ELFTAL WINT VAN BOLLENSTREEK. Op het Alphen-terrein heeft gister avond het Alphens elftal kans gezien met stevige cijfers van de vertegenwoor digers uit de Bollenstreek te winnen. De Alphense voorhoede bleek goed op i schot en zag kans niet minder dan vijf-! maal de zwak spelende doelman der Bollenstrekers het nakijken te geven. De bezoekers scoorden eenmaal. De eindstand van deze halve compe titie luidt: 1. Alphen 2 gesp 2 pnt. 5—3; 2. Leiden 2 gesp. 2 pt. 54; 3. Bollen streek 2 gesp- 2 pt. 58. Bij wedstrijden te Tartuban (sovjet unie) heeft de Rus Heino Lipp zijn eigen Europees record kogelstoten, ge vestigd in Januari 1947, van 16.73 M. pp 16.90 M. gebracht. Mina Dumbadze haalde bij het dis cuswerpen 48,33 meter. Het Nederlands brandweerelftal speelde gisteravond op het VUC-terrein een wedstrijd tegen VUC. De baten kwamen ten goede aan de reclassering. Uitslag: 00. WANDELSPORT. AVOND VIERDAAGSE. Gisteravond vond bij Royal" in de Doezastraat de start plaats voor de eerste tocht van de Avond Vierdaagse. Hoewel de deelneming beneden de ver wachting bleef het is in andere ja ren dikwijls beter geweest zagen wij toch flinke groepen van o.a. Meelfa briek De Sleutels, TMV (Leiderdorp), TOP (Noordwfjk) en SMS <Oegstgeest). In totaal nemen plm. 150 wandelaars deel. litiekc functionnarls is, want hij staat of valt politiek met rijn minister en met het kabinet. Hieraan doet niets af het feit dat hU eventueel uit de ambtelijke sfeer komt. Ook menige minister komt uit de ambtelijke sfeer, b.v. minister Spitzen en staatssecretaris Van Rhijn is oud-mi nister. Op een vraag van de heer Van der Goes bevestigde de heer Drees, dat ook vrouwen staatssecretaris kunnen" worden gelijk zij ook minister kunnen wezen. Triton wint Telegraaf beker Met anderhalve lengte voorsprong op de Oude Acht van Willem 3 heeft de Utrechtse studentenploeg Triton, een Jonge Acht B, gisteravond de vier cn een halve kilometer lange jaar lijkse roeiwedstrijd op de Amstcl ge wonnen. 9 Het is een zeer fraaie zege van de Utrechtenaren geworden. Zij namen na de start bij Het Kalfje onmiddellijk een geringe voorsprong en stonden die niet meer af, hoewel de Willem 3 ploeg met Petricek aan slag en voorts met de be kende skiffeurs Neumeier, Relding en Van der Meer herhaaldelijk het tempo iets verhoogde om te trachten de ach terstand in te lopen. De tijd van Triton was 15 min. 13.6 sec.; Willem 3 deed er 6 seconden langer over. WATERPOLO AZC KLOPTE BZC. Hollandse Wafels 43 ets. De Alphense zwemmers hebben de eerste wedstrijd tegen het bezoekende team uit Bergambacht met 52 weten te winnen. Het Alphense zevental bleek een goede versterking te hebben gekre gen aan de oud-internationaal Inde- mauer van UZC, terwijl ook het weer meespelen van Jaap v. Brummen de ploeg ten goede kwam. Coen v. d. Bijl zorgde uit een straf- worp voor het eerste doelpunt, terwijl I Van Kampen uit een goed aangegeven 1 vrije worp er 20 van maakte. BZC wist, eveneens uit een vrije worp, tegen te scoren, 21. In de tweede helft maakten de gasten zelfs gelijk, maar daarna nam AZC het spel in handen. Van Kampen scoorde weer uit een vrije worp, 3—2, terwijl ook de beide laatste doelpunten van de hand van Van Kam pen kwamen, zodat de Alphenaren deze ontmoeting met 52 wonnen. WIELRENNEN. ANIMO VOOR WADDINXVEENSE WIELERRONDE. Voor de nationale wielerwedstrijd, welke Zaterdag 24 Juni ajs. in het ka der van de vijfde Waddinxveense sport week zal worden gehouden, bestaat zeer veel animo. Zeventig nieuwelingen en 85 amateurs hebben zich aangemeld. Mei recht een groente die anders dan anders is Want spitskool is een verrassend pittige koolsoort, niet duur en buitengewoon rijk aan beschermende stoffen en voe dingswaarde. Van restjes spitskool, aardappelpuree en desgewenst wal vleesrestjes u een kostelijk oven-schoteltje te bereiden. Of neem er voor de variatie eens een kaassausje bj. Gewoonweg een Zondagsmaal FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 43) Abel keek haar met iets van twijfel tan. Abby zou het niet prettig vinden, als ae politie er aan te pas kwam, zei h(j. Katherine kreeg een kleur. Juf frouw Silver behoort niet tot de politie. Ze is een particulier detective. Maar als iemand pogingen tot moord doet, dan n\ de politie er zeker aan te pas ko men, als de moordenaar niet bijtijds in lijn pogingen verhinderd wordt. Abel Tattlecombe knikte plechtig. Als Emily vreemde dingen uithaalde, dan moest daar een stokje voor gestoken morden; hij was altijd van oordeel ge veest, dat ze in een inrichting thuis hoorde. Hij fronste zijn voorhoofd. Er is één ding, dat u niet genoemd hebt, maar waar ik wel degelijk over nage dacht heb, toen William, nadat hij mij «en bezoek ha-d gebracht, neergeslagen verd. Het komt mij een beetje al te toevallig voor, dat ik zo plotseling werd neergeslagen, en daarna William, en dat er tussen die twee dingen geen ver hand zou zijn, lijkt me onwaarschijn lijk. Beide gevallen lijken, té veel op «lkaar. Het komt me voor, dat beide keren de aanvaller het op één van ons gemunt had. En lk geloof nü, dat het William is geweest, die hij hebben wil de. We zouden heel goed voor elkaar door kunnen gaan, als we ons met het licht uit een openstaande deur achter oos, in een overigens donkere straat bevinden. Maar als ze William wilden hebben op de avond, dat ik werd neer- Beslagen, zou het niet Emily Salt ge veest kunnen zijn, die het deed. Waarom niet? ..Abel legde zijn hand op de knie van gezonde been. - Omdat het een z.g. gezellige avond van onze kerk was, en Emily daar heen- Bmg. Ze schijnt zich daar overigens "g wonderlijk gedragen te hebben. Ab by schaamde zich er over, ze zei, dat ®ls Emily dan met alle geweld aanwe zig wilde zijn, ze zich toch wel fatsoen lijk kon gedragen en niet als een halve gare om zich heen moest gaan zitten kijken, alsof het gezelschap haar niet jh 't minst aanging, terwijl ze als iemand haar aansprak, een ruw ant- voord gaf. Jk herinner me niet, dat Abby ooit zo te keer is gegaan over Emily's gedrag, maar ze scheen wer kelijk buiten zichzelf van verontwaar diging. Er is dus geen twijfel mogelijk, dat Emily Salt die avond daar aanwe- zi? was. Ik weet, dat Emily geen grote genegenheid voor me koestert, daar «staat ook geen enkele reden voor maar lk geloof toch niet, dat ze zover zou gaan, dat ze op een regenachtige avond om ongeveer halfelf hierheen zou gaan, om mij neer te slaan. En als William bedoeld werd, dan vraag ik me af, wat ze op dat moment voor re den kon hebben hem aan te vallen? Ik veranderde mijn testament niet en sprak er ook met geen woord over met Abby, vóórdat ik uit het ziekenhuis terug was. Dus afgezien van het feit, dat ze die avond bezet was, zie ik ook geen enkele reden voor haar om zo iets te doen. En aangezien ze ziek in bed ligt en het ene eind van een auto niet van het andere weet te onderscheiden, is het ook uitgesloten, dat ze met Williams wiel heeft geknoeid. Ze is trouwens doodsbenauwd voor machines, ze raakt Abby's naaimachine I niet aan. Ik me dus niet, hoe het Emi- ly Salt geweest kan zijn. Hij knikte en keek Katherine met zijn grote blauwe I ogen strak aan. Na ©ven zwijgen vroeg Katherine: I Mag ik vanmiddag vrij nemen? Hij i knikte opnieuw. Ja, natuurlijk, maar ik begrijp niet goed, wat u wilt gaan doen. Het kan Emily echt niet geweest zijn - Haar stem klonk heel zacht, terwijl ze langzaam zei: Maar misschien is er iemand anders Meneer Tattlecombe keek haar scherp aan. Ze heeft iemand op het oog, dacht hij, maar hij zei: Iemand, die William uit de weg zou willen ruimen? Zijn stem klonk plechtig, toen hij vervolgde: Afgunst is een zonde; pensen, die ja loers zijn, worden soms tot daden ge bracht, waarvan ze zelf de gevolgen niet overzien. U zoudt er versteld van staan, als ik u vertelde, wat ik Jaloerse mensen heb zien doen. Gaat u vanmid dag rustig naar die vrouwelijke detec- tive ik vind het een zonderling be- icep voor een vrouw, maar tegenwoor dig is er niet veel, wat vrouwen niét doen. Doet. uw best, dat de politie er niet bij gehaald wordt, als het enigs zins mogelijk is. En laten ze vooral Ab- I by niet gaan lastig vallen met deze zaak, dat zou erg onaangenaam voor haar zijn en ik zie werkelijk niet, hoe het Emily Salt geweest zou kunnen zijn HOOFDSTUK XXIII Katherine zat in een van Juf frouw Silvers ouderwetse stoelen en vertelde haar van het losgedraaide wiel, Emily Salts ziekte en haar on wetendheid ten opzichte van auto's. Daarna herhaalde ze meneer Tattle- j combe's beschouwingen over zijn eigen I ongeval en de „gezellige avond" van zijn kerkgenootschap. Teen ze alles verteld had, keek ze juffrouw Silver aan, die dezelfde donkergroene Jurk droeg met hetzelfde hoge boordje, maar een andere broche had opgestoken, i Deze broche had een gouden rand en in het midden zat onder glas een vlechtje haar van juffrouw Silvers grootouders, wier nagedachtenis op deze wijze in ere werd gehouden. Haar blauwe breiwerk het jasje voor de kleine Josephine was goed opge schoten. Haar naalden tikten ijverig. Juffrouw Silver keek op en zei; U maakt zich grote zorgen, niet waar? Ja. inderdaad. Als hij met die auto weg was gereden, zou hij midden in het drukke verkeer een ongeluk hebben kunnen krijgen. Hij had gemakkelijk dood kunnen zijn. Juffrouw Silver zweeg. Ze bleef door breien. Het ontging haar niet, dat me vrouw Smith er zeer bleek uitzag en kennelijk in grote spanning leefde. Haar stilzwijgen had het door haar beoogde resultaat, want Katherine be gon te spreken: U hebt gezegd, dat ik niet bij u terug behoefde te komen, ten zij ik besloten had, u m'n volle vertrou wen te geven. Maar u moet begrijpen, dat dat niet zo héél eenvoudig is. Ik ben van mening, dat iemand pogingen in 't werk stelt, om William uit de weg te ruimen. Ik dacht, dat het in dit ver band juist was, u te vragen, of u kon ontdekken, of Emily Salt hier de hand in had. Ze is een zonderling en ze is woedend over meneer Tattleccmbe's testament, en de twee aanvallen op William gebeurde vlak nadat hij een 'bezoek aan Selby Street had gebracht. (Wordt vervolgd) Courses Duindigt. De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt lulden: (resp. tijd en km-tyd): Nora Belwln prijs, afstand: 2040 M. 1- Narciso II (J. M. v. d. Berg» 3.17.6 (1.38 8); 2 Over Again (W. H. Geersen); 3 Libera tor (J. Hof). Toto: w f 4.40; pl.: f. 1.80. f. 1.20. f. 2.20; gek f. 14.70; cov.; f 2.60 Noble Star-prijs, afstand: 2100 M. 1 Mr Fried (D. Heerema) J.14.9 (130.3); 2. Lycurgus (G. C. Vergav); 3. Lord Gregor (N. Heskes). Toto: w,:"f. 6.50; pl.: f. 2.80. f. 4.40. f. 1.40. gek f. 154.30. cov f. 14.50 Napolitalne prijs, afstand 1560 M. 1. Nanda (B. U. de Jong) 2 21.8 (1.32.1); 2. O Dorlthy (F. A. Bosveld). 3. Kalumet Axklt (Ph. Knljncnburg). Toto: w f. 4.80; pl f. 2.10, f. 19.90, gek. f. 55.20; cov. f. 8.40. Noslna prijs, afstand: 2120 M.: 1 Lord Heny (J. Ham) 3.06.4 (1.28.8); 2. King Spencer (F. A. Bosveld): 3. Louise de la Malre B (Th, Ponsen). Toto: w.: f. 66.40: pl.: f. 14.90. f. 2.50; gek f.41: cov.: f. 4.10. Noisette prils, afstand: 1600 M. (Ren) 1. Arienne (G. J. Riem) 145.4; 2. Ro bespierre (J. C. Pex3 Taxiol (A. W, van Dijk). Toto w f. 7.50; pl.: f. 1.50. f. 1.10. f-2.gek.: f. 3.50; cov.: f. 3.80. DAMMEN. JUBILEUM NEDERL. DAMBOND. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Nederlandse Dambond zullen op Hemelvaartsdag 1951 te Am sterdam provinciale massakampen ge houden worden waaraan 1200 dammers zullen deelnemen. AVRO EN VARA GAAN SAMEN SCHOOLUITZENDINGEN VERZORGEN. I De leidende organen van de AVRO en de VARA hebben besloten hun goed- keuring te verlenen aan de plannen om gezamenlijk schooluitzendingen te ver- I zorgen. Lange tijd heeft deze mogelijke samenwerking een twistpunt uirge- 1 maakt, doch thans is in beide omroep- I verenigingen het principebesluit aan- vaard. Aanvankelijk was het de bedoe- i ling om alle omroepverenigingen geza- menlijk de schooluitzendingen te laten verzorgen, in een algemeen programma I dus. Hierop is echter door de confessio nele omroepverenigingen afwijzend be schikt, omdat men ook eigen gericht radio-onderwijs wil geven. Ten slotte bleven alleen de AVRO en de VARA over. die dus nu over een der zenders regelmatige schooluitzendingen gaan verzorgen. INT. CONGRES TER BESTRIJDING VAN VALSMUNTERIJ. Minister van Maarseveen opende besprekingen. In het Vredespaleis te Den Haag opende mr J. H. van Maarseveen, Mi nister van Justitie a.i., hedenmorgen de derde Internationale conferentie ter be strijding van valsmunterij. Na een woord van welkom herinnerde de Mi nister zijn auditorium aan de oorzaken, d:e ruim 20 jaar geleden hebben geleid rot de internationale samenwerking bij de bestrijding van valse munters. Hel gevaar waartegen twintig jaar geleden stelling werd genomen is. zo zei de Mi nister, thans nog onverminderd aan wezig. Gelukkig heeft de internationale criminele politie commissie, onder de bewonderenswaardige leiding van zijn eminente president, de heer Louwagq. onmiddellijk na deze oorlog de bestrij ding van dit internationale misdrijf weer ter hand genomen. Minister Van Maarseveen betoogde verder, dat een efficiente bestrijding van de zo moeilijk te ontdekken vals munterij alleen mogelijk is, wanneer er een perfecte internationale samenwer king bestaat. Op dit gebied heeft de in ternationale criminele politie commis sie reeds een schone traditie. TENTOONSTELLING „GECROONDE LEERSSE" GEOPEND. In Grand Hotel Gooiland te Hilver sum is gisteren de tweedaagse tentoon- j stelling de „Gecroonde Leersse" ge opend, waarop door de maatschoenma kers van Nederland wordt getoond tot welke prestaties zij in staat zijn. Hier worden de werkstukken geëxpo seerd, die 21 prominente maatschoen makers voor een nationale vakwedstrild hadden ingezonden. Een hunner, de winnaar, zal worden bekroond met een zilveren schild „de gecroonde leersse". Twee jaar lang zal hij zich voorts „de meester van het Nederlandse ambacht der maatschoenmakerij" mogen noemen. PREDIKBEURTEN VOOR VRIJDAG. Rijnsburg (Vliethof) 8 uur ds H. G. Abnia, Ned. Herv. pred. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te de HeiJ- Heijplaat F de Graaff te Wel en Ammer- zoden; te Oudewater J. v. Wier te Reste ren; te RIJssen W. Rijnsburger, res.-leger- pred. te Amersfoort; te Nljkerk J. C. Stel- l wagen te Wezep. Bedankt voor Eist (U) N Warmoltz te Aalst; voor Molenaarsgraaf W. L. Mulder te Maartensdijk. I Geref. Kerken Beroepen te Applnge- I dam (2e pred.pl.) D. J. Modderaar te Oude- Pekela; te Hcerjansdam. en te SpIJkenisse i J. H. Post te Wlerlngerwerf; te Amersfoort (3e pred.pl.) H W. Eigelkes te Delft; te Lichtenvoorde H C. EndcdIJk. cand. te Amstelveen; te Opperdoes P. Rullmann, j woonachtig te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Tholcn I M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Mlddelharnis. Generale Synode der Geref. Kerken In de te Den Haag gehouden slotzitting van de Generale Synode der Geref. Kerken heeft de voorzitter, dr J. Hoek. medede ling gedaan van Ingekomen dankbetuigin gen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmlna voor het aangeboden exemplaar van het verzetsboek der kerken: „Opdat wij niet vergeten". Namens com missie drie rapporteerde ds W. van Dijk van Baambrugge over enkele zendings- aangelegenhedep. De synode besloot na enige bespreking de nieuwe terrelnverae- llng in Indonesië te aanvaarden. BIJ de syonde zijn verschillende stukken Ingekomen met betrekking tot de hulp verlening aan „gescheurde" kerken. De synode besloot de kerken dringend op te wekken de benodigde twee millioen gulden voor deze zaak bijeen te brengen. De 1 synode deed vervolgens verschillende be noemingen Tot primus deputaat voor de I oefening van het verband met de theolo- glsche faculteit der Vrije Universiteit be noemde zij ds F. C. Meyster te Rotterdam. Tot deputaten Inzake de kerken In Argen- 1 Tlnlë werden benoemd de heren ds G. F. I Haler te Lelden, mr H Bos te 's-Graven- hage en H. Hegger te Denderleeuw in Bel- glë. Tot generale zendlngsdeputaat werd I benoemd in de vacature van dr N. H. Rlcl- derbos te Amersfoort ds K. Hart te Utrecht. Nadat de synode ruim een uur in comité-zitting had vergaderd heeft prol. I dr K. Dijk In openbare zitting enige mede delingen gedaan over de gehouden sam en - I spreking met deputaten voor dc kerkelijke I hereniging vanwege de Christelijke Gere formeerde Kerken. De synode besloot voor 1 de nood in Indonesië een bidstond uit te schrijven. Vervolgens sprak de voorzitter I een slotwoord. 8). Na verloop van tijd bereikte Panda met zijn taxi en zijn vrachtje het vreedzame dorpje Isenburg, en al spoe dig wees het krasse baasje een van de aardigste huisjes aan onder de kreet: „Kijk, déér woont, mijn dochter! Net jes, vind u niet, mijnheer de chauf feur?" Panda vond ook dat het heel netjes was en liet het heertje uitstap- I pen. „Als u nou even een uurtje kan 1 wachten, dan zou ik mooi weer terug kunnen rijden", meende het ventje maar dat deed Panda toch maar niet. j „U vindt wel iemand anders die u weer 1 mee terug neemt", zei hij, en toen nam hij vriendelijk afscheid, want Panda is er niet de persoon naar om Iemand iets kwalijk te blijven nemen. Hij dacht ech- .1 ter, terwijl hij wegreed en de terugweg insloeg; ..Maar nu moet ik toch nodig eerst eens klanten hebben. Nu geen grapjes meer!" Welnu het had er alle schijn van, dat hem iets zeer bijzonders te wach ten stond. Even verder op de weg be vond zich een figuur in het costuum van een houtvester. Deze figuur stond daar stram en rechtop en deed niets anders dan wachten op de naderende taxi! En toen Panda dichtbij was, wenkte hij hem met een kort en beve lend gebaar dat hij moest stoppen. „Taxi!" zei hij bars. ..Graaf Isen Grim doet u de onvergelijkelijke eer aan, om u te bevelen onmiddellijk op het kas teel Grlmburg te verschijnen!" „Aha!" riep Panda blij. „Graaf Isen Grim! Dat is immers die heel deftige en verschrikkelijk rijke graaf! Dét Is nog eens een klant 1" VOOR VRIJDAG 16 JUNI Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gewijde muziek; 7.45: een woord voor de dag: 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30. waterstanden; 9.35: gram.muzlek; 10.30: morgendienst; 11.00; gram.muzlek; 11.15: vlooi en plano; 11.45: gram.muzlek; 12.00: marlnlerskapel; 12.30; mededelingen; 12.33: koorconcert; 13.00: nieuws; 13.15: promenade orkest en solist; 14.00- blaaskwlntet en plano; 14.30: gram.muzlek; 14.40: voordracht; 15.00: cello-recital, 15.25: gram muziek; 15.40: voordracht; 16.00: kamerorkest; 17.00: „wetenswaardig allerlei"; 17.30: Friese causerie; 17.45: orgelconcert; 18.15: „ls S.S.R. een waardevolle erfenis?", cau serie; 18.30. kerkkoor; 18.45: ..ruim baan voor zelf doen", causerie; 19.00: nleuv/s en weerberichten; 19.15: regeringsuitzen ding; 19.35: gram.muzlek; 19.40: radio krant; 20.00: nieuws; 20.05: causerie over de nationale rcclasserlngsdag; 20.20: radio phllharmonlsch orkest en solist; 21.20: causerie over het Christelijk technisch onderwijs; 21.40: lichte muziek; 22.05: gram.muzlek; 22 30; koor. orkest en solis ten; 22.45: avondoverdenking; 23 00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.18: gram.muzlek; 8.50: voor de vrouw: 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „thuis", causerie; 10.05: morgenwijding: VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: alt en plano; 11.05: radlo- feullleton; 11.20: gram.muzlek; 11.30 orgelspel; AVRO 12.00: dansmuziek: 12.30 mededelingen; 12.33; sportpraatje; 12 45: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: lichte muziek; 13.50. voor de vrouw; 14.00: gram.muzlek. 15.00: voordracht; 15 20: gram.muzlek; 15.30: lichte muziek; VARA 16.00: trio; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: omroepkoor; 17.25: muzikale causerie: 18.00: nieuws: 18.15: felicitaties: 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: „denk om de bocht"; 19.15: reportage: 19.55; medelln- gen; 20.00: nieuws; 20.05: causerie over nationale rcclasserlngsdag; 20.20: sopraan I en plano; 20.40: „de redding der mense- I lljkheld ln de crisis der huidige cultuur", 'causerie; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.35' klankbeeld; 22.00: buitenlands weekoverzicht; 22.15: populaire muziek; ;VPRO 22.40- ..vandaag", causerie; 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.15 i24.00: gram.muzlek. IJln 3 distributienet 7.05: gram.; 7.30: kron.: 7.40: gymn.; 7.50. gram.: 8.05: J concert; 9.05: gram.; 10.00: Ménage en Muslque; 11.00: kwartet v. Beethoven; 11.40: operette; 12.00. gram.; 12.32: om- roeporicest; 13.15: Mertens en Barany; 14.00: gram.; 15.45: ork. Leon; 16.15; gram.; 17.10: voor de zieken: 18.00: v. d. soldaten; 19.30: gram.; 19.50: feuilleton; 20.00: om roeporkest; 21.00: gram.; 21.30: Pèle Mële; 22.15: verz.pr.; 23.00: gram. Llln 4 distributienet 7.15: Kurzaal orcli.; 7.50: „Lift up your hearts"; 8.10: concert: 9.10: verz.pr.; 10.00. orgel; 10.30: ork. Wilson; 11.00: dagboek. 11.15: muzi kale causerie: 11.30: BBC Schots var. ork.; 12 00 gram.; 12.30: Ital. muziek: 13 00: BBC Welsh Orch.; 13.45" gevar. muziek; 14.00: voor de vrouw; 14.20: gram.; 14.45: zang; 15.00: Gevaldo; 15.30: concert; 16.00: gram.; 16.30: orkest: 17.00: sol. parade; 17.30: orgel: 18.00: Bohemian Players; 18.30- Geraldo; 19.00: gram.; 19.30: „Puff- iiey Post Office"; 20.00: gram.; 20.15: ..Leave your name and number"; 20.45: „Variety Fanfare".: 21.30: muz. In minia tuur; 22.15: „Topic"; 22.20: ork. Ston©; 23.00: voordracht; 23.15; orgel. AGENDA DONDERDAG: Galgewater 1Tentoonstelling R.K. Vak school 2.304.30 en 7—9 uür nam. Leger des Hells (Hooigracht); Bijeen komst medewerkers Reclasserlngscollecte, 7.30 uur nam. Steenschuur 9Tljdrede prof. dr O. Wisse, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Oom Wllllc wint de Derby" (alle leeft.) Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Golddlggere In Miami" (18 Ir) Zon 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u.; overige da gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Litlp „Hotel Reserve" (14 Jr) dagel. 7 en 9.15 en Zon 2.30 en 4.45 u.; Ci neac: dagelijks beh. Zondag 25 uur. Trianon ..Seven Sweethearts" (all© leeft.) Zon. 2.15. 4.30 7 en 9 15 u.; overige dagen 2.30 'i er. 9.15 uur. Rex „Saboteur' (15 JrZon 2.30. 4.15, 7.15 en 9 15 u.. overige dagen 2,30. 7.15 I en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der I upotbeken te Lelden wordt van Zaterdag 10 Juni 13 uur tot Zaterdag 17 Juni 8 uur I waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Rellst. Steenstraat 35. tel 20138. Te Oegst geest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelnilaapark 8. tel. 26271.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5