Felle critiek van president Truman op de Sovjets De moeilijkheden tussen Oost en West in Duitsland weerbericht MAANDAG 12 JUNI 1950 No 27020 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. eD Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Grote krachtsinspanning voor de vrede noodzakelijk een der scherpste redevoeringen, ce Truman ooit tegen de Sovjetunie j^eft gehouden, noemde hij Zaterdag bij ^onthulling van een gedenkteken voor president Jefferson te St. Louis, de vol- j ends Russische stappen „onheilspel- ad": Het/op de been houden van de groot- re militaire macht in vredestijd, groter ün nodig is voor de verdediging van c? Russische grenzen. Het gebruik van een reusachtig deel in hulpbronnen om haar militaire pchf nog meer te versterken. De weigering om deel te nemen aan ie wereld der Verenigde Naties. Het verwijderen van de Westelijke lertegenwoordigers uit de satellietstaten. Het maken van Oost-Duitse sc-hool- bderen tot dezelfde soort robots, als voor Hitler in de hopeloze strijd rarcheerden. en de pogingen van com- pnistische agenten, om, onder de dek- Dintel van nationalisme, de onafhan-1 lelijkheid der jonge naties van Zuid- j Oost-Azië te vernietigen. Het „nieuwe machtige imperialisme" rsn de sovjet-leiders na de oorlog noem- ie Truman een obstakel voor de vrede. J)oor infiltratie, omverwerping, pro banda en indirecte agressie hebben de leiders van de Sovjet-unie getracht de trenzen van hun dictatoriaal beheer uit k breiden", zo verklaarde hij. Met cynische veronachtzaming van de hoop der mensheid spreken de SovjetJeiders van democratie, doch vesligden zq dictaturen. Zij proclameerden nationale onaf hankelijkheid, maar legden nationale J slavernij op. Zij preekten vrede, doch wijdden hun energie aan de voorbereiding van agres- j te en oorlog. Truman waarschuwde de Amerika- wij kunnen niet werkeloos blijven üaan, omdat de gevaren, die ons be dreigen, vele en ernstige zijn. Aan de esdere kant moeten wij niet hysterisch lorden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen wjj nog vele jaren ons aanzienlijke krachtsinspanningen moeten getroos- 1 ten voor de vrede, doch wij bevinden ons In een krachtige positie en onze kracht groeit. In dit verband deed de president een felle aanval op de Amerikaanse isola- (ionisten, „die pogingen doen om onze bacht te verlammen". Isolationisme voert naar oorlog, erger nog, isolationisme lijdt tot de nederlaag in een oorlog. Waarderende woorden sprak Truman over de „bijna wonderbaarlijke" produc tieverhoging van de Marshall-landen en het „grootse getuigenis", dat zij hebben gegeven van hun wil om zich tot ge meenschappelijke verdediging te ver enigen. Sprekende over de conferences van Londen, verklaarde Truman, dat de daar ontworpen evenwichtige collectieve strijdmacht het de landen mogelijk maakt zich de nodige militaire verdedi ging te verschaffen zonder daarbij een ondraagbare last op hun economie te plaatsen. Een evenwichtige collectieve strijd macht, zo verduidelijkte de president, wil zeggen, dat ieder land volgens een gemeenschappelijk plan bijdraagt tot de gemeenschappelijke verdediging van het Atlantische gebied, in plaats dat ieder voor zich een volledige moderne defen sie op moet bouwen. Truman prees het plan-Schuman als een „van staatsmanschap getuigende stap" en als een voorbeeld van „de toe nemende eenheid van doel onder de vrije landen". Hij verklaarde dat de Verenigde Sta_ ten thans „economische en militaire bijstand verlenen aan de landen van Zuid-Oost Azië om hen te helpen bij het tot stand brengen van de stabiliteit, die nodig is om de communistische druk te weerstaan en voor het bevorderen der levensomstandigheden der volken van deze landen". ARRESTATIES WEGENS KINDER MOORD TE BOEDAPEST. In een communiqué van de Hongaarse regering is de arrestatie bekend ge maakt van dr Ferenc Farago, hoofd van het micro-biologisch instituut te Boedapest, en vijf assistenten, die wor- j den beschuldigd van kindermoord. Door een misdadige zorgeloosheid zijn aan een aantal kinderen klnkhoest- injecties gegeven, die met tetanus wa ren besmet, aldus het communiqué. Van de 25 kinderen, die op 2 en 3 Juni in een ziekenhuis werden opgenomen, stierven er negen. Ook een aantal an- dere kinderen werd op deze wijze ge infecteerd. DE ARABISCHE LIGA. Heden komt de Arabische Liga bijeen om te beraadslagen over een voorstel 1 Jordanië uit te sluiten wegens Jorda. nië's inlijving van Arabisch Palestina. Jordanië zelf zal niet vertegenwoordigd zijn. Irak zal tegen uitsluiting stemmen, j Prins Bernhard sprak over voorlichting LUSTRUM VAN CONTACTCENTRUM VOORLICHTINGSDIENST. (Van onze Haagse redacteur). Zaterdag herdacht het Contactcen trum op voorliohtingsgebied", waarvan journalisten en perschefs van over heidsinstellingen en particuliere onder nemingen over het gehele land lid zijn, zijn eerste lustrum. In de ochtend werd het genootschap door B en W. van Den Haag ten stadhuize ontvangen. Des avonds stond het Houtrustconcert van het Residentie-Orkest in het teken van dit jubileum. Het hoogtepunt van de dag was een maaltijd in de Witte So ciëteit, waaraan Z.K.H. Prins Bernhard het woord voerde. Mede zaten aan een twintigtal van de hoogste autoriteiten in den lande, die bij vorige gelegenhe den in het contactcer.trum het woord hebben gevoerd. De oprichter en voor zitter van het genootschap, de heer Dettmeyer, bracht een dronk uit op H. M. de Koningin, en deelde mede, dat Z. K H. het erelidmaatschap der ver eniging had willen aanvaarden. Prins Bernhard ging in zijn tafelrede de re sultaten van de voorlichting na, zoals hij die had waargenomen tijdens zijn grote contactreis door het Westelijk halfrond. Het is de taak van de pers. aldus Z.K.H.om de ogen van ons volk te openen voor de mogelijkheden in Midden- en Zuid-Amerika, niet, alleen op handelsgebied, doch ook in culturele aangelegenheden en met het oog op de emigratie onzer bevolking. Ook in het algemeen wees ZJK.H. op de voorlichtende taak van de pers, die een grote verantwoordelijkheid met zich brengt en waartoe een universitaire op leiding dient te bekwamen. Dode en een zwaargewonde bij verkeersongeval BIJ STOUTENBURG REDEN MOTORRIJWIEL EN AUTO OP ELKAAR. Op de Rijksweg AmersfoortApel doorn onder de gemeente Stoutenburg reed vanmorgen circa tien uur een drie- wielig motorrijwiel voor invaliden tegen een luxe auto. De bestuurder van de driewieler en zijn vrouw werden op de weg geslingerd. De 61_jarige mevrouw J. S. S. uit Rotterdam was op slag dood, haar 63-jarige echtgenoot J. S is in ernstige toestand naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort ver voerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd Het ongeval zou zijn veroorzaakt doordat het motorrijwiel op een gege ven moment begon te slingeren en de luxe auto een aanrijding niet meer kon voorkomen. Eind Juni te Brussel Ministeriële Benelux- conferentie Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Op 28. 29 en 30 Juni a.s. zal de Brussel de ministeri ele Benelux-conferentie worden gehou den. Tijdens deze conferentie zal wor den beslist of de drie regeringen per 1 Juli as. de economische unie zullen proclameren. In elk geval zullen ce re geringen een proclamatie tot de publie ke opinie richten om te wijzen op de belangrijke dingen, die de Benelux reeds tot stand heeft gebracht, vrij making van 90% van de onderlinge ruilhandel, samenwerking op Interna tionale conferenties, en aotieve voorbe reiding van een complete unie. Het wordt te Brussel waarschijnlijk geacht, dat een beperkte economische unie wordt ingesteld, welke zich van de huidige periode van voor-unie zal on derscheiden door het feit, dat alle re stricties op het gebied van het perso nenverkeer zouden worden opgeheven. Het goederenverkeer zal voorts tegen de officiële koers van de gulden-franc en via üe normale bank-weg worden afge handeld. Daarentegen zou de handel in bankbiljetten volledig vrij kernen, wat momenteel slechts in België 't geval is. RIJKSSUBSIDIEREGELING VOOR VOLKSHOGESCHOOLWERK IN VOORBEREIDING. Gedeputeerde Staten van Zuld-Hol- land hebben indertijd toegezegd om, naar aanleiding van een subsidie-aan vraag van de stichting van de eerste volkshogeschool in Zuid-Holl. „Olaerts- duyn" te Rockanje, een algemene sub sidieregeling te overwegen en een on derzoek in deze materie in te stellen. Gedeputeerde Staten delen thans mee, dat zij ten aanzien van het financieren van het volksbogeschoolwerk in overleg zijn getreden met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar een algemene Rijkssubssidierege- Img in voorbereiding bleek te zijn. Het ligt in de bedoeling deze regeling met ingang van 1950 toe te passen. (Foto Leidsch Dagblad'Van Vliet) j PRINSES WILHELMINA SPRAK DE JEUGD TOE. j Zaterdag, de laatste dag van dezaai- i week een week van actie, op touw gezet door de gezamenlijke Christelijke kerkgenootschappen te Apeldoorn is in het openluchttheater Berg en Bos een jeugdsamenkomst gehouden, waar aan enkele duizenden jongeren hebben deelgenomen. Ook Prinses Wilhelmina. die verge zeld door jkvr. A. Quarles van Ufford, haar tweede particuliere secretaresse, de bijeenkomst van begin tot einde blt- woonde. heeft daarin het woord tot de jeugd gericht. Zij beëindigde deze toe spraak aldus: „Laten we niet naar de mensen kij ken en naar ons zelf. maar naar Hem. Jezus Christus. Dan ontdekken wij. dat het niet alleen om wat goede da den gaat. maar dat het hele leven een goede daad wordt". Foto L. D.-Van Vliet. HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins wnhard toonden gistermiddag hun k'ongstelling voor het Concours Hip- f que, dot in het kader van de Leidse wtrumfeesten op het terrein ,,De Hofstad" was georganiseerd. Naast de h'ns de proeses van de Commissie de Hippische Dog, de heer'P. ven "orkum. ZONNIG EN DROOG. Z5*?-l* verTvacht to* morgenavond: watm iui mui gciidvuuu. 0nnig en droog weer met meest ma- ij wind uit Oostelijke richtingen en /fT "Qgere temperaturen dan vandaag, opgemaakt te 10 uur). 13 JUNI ^3n op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. gaan op: 2.30 uur; onder: 19.30 uur. «oogwater te Katwijk te 1.55 en «•17 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. Frankrijk wil de franc stabiliseren Emmanuel Monick, erepresident van de. Franse bank, heeft berichten in Franse bladen bevestigd, dat Frankrijk voornemens is de franc door middel van goud en de dollar in de herfst te stabi liseren. Ds Franse bank. zo werd gemeld, zou goed kopen op de Franse markt, het parlement vragen een „permanente" waarde voor de franc vast te stellen, uitgedrukt in goud en dollars, de wissel kantoren af te schaffen en de franc vrijelijk inwisselbaar te maken tegen alle andere valuta's. DE TOESTAND VAN GENERAAL SMUTS ERNSTIG. Generaal Smuts' toestand vererger de Zaterdag zo dat deze critiek ge noemd werd. Gisteren voelde hii zich weer wat beter Volgens een officieel communique is er een lichte verbetering te constate ren. doch moet zijn toestand nog als ernstig worden beschouwd. Generaal Smuts is sinds 28 Mei ziek aan longonsteking, gelijk bekend. Incident in Berlijnse luchtcorridor Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft een verklaring afge legd over een incident, dat Zaterdag middag in de luchtcorridor van Berlijn is voorgevallen. Drie sovjet-straaljagers, die schietoefeningen hielden, volgden een Skymaster van het Amerikaanse leger in de luchtcorridor tot dicht bij de vlieghaven Tempelhof. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde. dat dit incident niets onge woons heeft. Het is het derde, dat de laatste tijd is voorgevallen en het is aan het intergeallieerd controlebureau ge meld „Ditmaal echter", zo zeide hij, „zijn de Russen Tempelhof iets te dicht genaderd, in strijd met de voorschriften betreffende de veiligheid in de lucht. De piloot van de Skymaster verklaarde, dat de Russische vliegtuigen zijn toestel niet te dicht zijn genaderd, zodat men niet kan zeggen, dat hun vliegoefeningen een offensief karakter droegen. Het is niet waarschijnlijk, zo betoogde de Amerikaanse woordvoerder, dat een protest zal worden ingediend, want de Russen hebben op vorige protesten in soortgelijke gevallen niet geantwoord. SOVJET-PROTEST. Generaal Tsjoeikof, hfèt hoofd van de Vóór het plan Schuman De Britse liberale partij heeft haar goedkeuring uitgesproken over het plan Schuman en de Britse regering drin gend aangeraden het te bestuderen „in een oprechte poging" om te zien hoe Engeland eraan zou kunnen deelnemen. Ook Riohard Crossman, leider van de .,houdt-links"-groepering in de Labour- partij, heeft in een artikel in de .Bun- j day Pictorial" de Brits regering aange spoord, deel te nemen aan de onderhan delingen over het plan-Schuman. „Hoe j eerder wij aan deze besprekingen mee- j doen en een beetje practische Britse logica aan de Franse voorstellen toe- j voegen, hoe beter het is voor iedereen en ook voor onszelf", aldus Crossman. Engeland zou moeten kiezen tussen een werkelijke West Europese Unie of een herleving van het Duitse nationalisme en een moordende Duitse concurrentie. Crossman was het met premier Atrlee eens, dat men niet lichtvaardig kon toestemmen in de overdracht van het beheer over de Britse steenkool- en staalindustrie aan een „ondemocratisoh bovennationaal orgaan" Daar stond echter ook tegenover, „dat wij het ons niet kunnen veroorloven op ons eiland te blijven toekijken hoe de rest van West-Europa zich aaneenschaart De internationale mijnwerkersbond heeft zich in 'principe ook uitgesproken j voor het plan Schuman. i Ned. leden Nieuw-Guinea Commissie in ons land terug MIN. VAN ONDERWIJS VSI KWAM HIER ONDERWIJSKRACHTEN ZOEKEN. Uit Djakarta keerden gisteravond de drie Nederlandse leden van de gemeng de Nieuw-Guinea commissie, bestaande uit prof. dr G. J. van der Kolff (voor zitter); prof. dr J. M. Pieters en prof. dr R. van Dijk. in ons land terug. De drie Indonesische leden worden de vol gende week in Nederland verwacht. Prof. van der Kolff herinnerde er aan, dat de commissie een studie commissie is. die belangrijke facetten onder de loupe neemt, waarmede rekening moet worden gehouden bij de eigenlijke on derhandelingen waarvoor de commissa- riale arbeid de voorbereiding vormt. Het eigenlijke politieke vraagstuk hoe in de toekomst de staatkundige status van Nieuw-Guinea behoort te zijn, is aan de Unie-conferentie voorbehouden. Met het. vliegtuig uit Djakarta arri veerde gisteravond ook onze ambassa deur in India de heer A. Th. Lamping met zijn echtgenote. Voorts arriveerden op Schiphol de minister van onderwijs van de VSI de heer Aboe Hanifah en de president van de Universiteit van Indonesië, de heer Soerachman. Minister Hanifah komt hier op uitno diging van de Nederlandse regering als vervolg op het bezoek, dat minister Rut ten aan Indonesië heeft gebracht „Ik ben hier vooral gekomen zo zeide hij om te zoeken naar technici voor ho ger- en middelbaar onderwijs en meer in het bijzonder voor de opleiding van leraren, in de chemie, wis- en natuur kunde en de vreemde talen. Het is voor een in opbouw zijnde staat van groot belang zo vervolgde de minister een fundament te hebben van jongeren om de lege plaatsen te kunnen inne men". Voor de opleiding van leraren bestaat een vijfjarenplan. De minister vertelde, dat het aantal doktoren in Indonesië thans 1500 is en er zijn er 5000 nodig. Ten aanzien van ingenieurs zal er in de toekomst een behoefte bestaan aan een 3 a 4000, op het ogenblik is deze behoefte 2000. Er zijn er nu echter maar 90. Tot slot zeide de minister: ,Ik behoef U niet te herinneren aan het spreekwoord: In de nood leert men zijn vrienden ken- ncn". I sovjet-Russische controle-commissie in Duitsland heeft schriftelijk bij de Ame rikaanse hoge commissaris in West- Duitsland, McCloy, geprotesteerd tegpn „de mishandeling van. twee leden der sovjet-Russische repatriëringsmissie, toen deze zich, op vier dezer, in de om geving van Neurenberg, in de Ameri kaanse zone van Duitsland, bevonden". Generaal Tsjoeijfof vraagt in zijn protestschxijven „ernstige bestraffing van de schuldigen" Ook verzoekt hij op de hoogte te worden gehouden van de genomen maatregelen. Door Amerikaanse autoriteiten is ver klaard dat hun niets bekend is over het incident, waarvan generaal Tsjoeikof in zijn protestschrijven melding maakt. DE VERKIEZINGEN IN BERLIJN. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben de plaatsvervangende sovjet-Russische commandant, kolonel Yelisarof, schriftelijk medegedeeld, dat de meeste van zijn voorstellen voor het houden van vrije verkiezingen in ge heel Berlijn „onaanvaardbaar" zijn. In details de gestelde voorwaarden nagaande antwoorden de Westelijke commandanten, dat zij wel willen in stemmen met de instelling van een Duitse verkiezingscommissie, doch niet op basis van pariteit zoals door de sov jets voorgesteld, daar in dat geval, ge zien de bevolkingscijfers, de sovjetsector een „onevenredig grote vertegenwoor diging" zou krijgen. De Westelijke commandanten verkla ren zich verder tegen terugtrekking van de geallieerde garnizoenen, het van kracht blijven van de grondwet van 1946 en het voordragen van candidatcn door andere instanties dan de politieke partijen. Zij eisen vrijheid van politieke actie in de gehele stad en hervatting van de werkzaamheden der viermo- gendheden-kommandantura. met uit sluiting van het vetorecht. Zij verklaren, terzake van de eenmaking van Berlijn, uit te gaan van de verklaring der Wes telijke ministers van buitenlandse za ken ten aanzien van de eenheid van Duitsland. Bombardement van Boeroe? ZUID-MOLUKKEN DOEN BEROEP OP AUSTRALIË. De vertegenwoordiger van de „Repu bliek Zuid-Molukken", dr J. P.Nikij- oeloew, schrijft ons: „De onschuldige burgerbevolking van Namlea op het eiland Boeroe is ge bombardeerd. Het aantal slachtoffers is wegens gebrek aan een radio-ver'oin- ding onbekend Ondanks de moeilijk heden zullen de Ambonnezen de rech ten van vrijheid, cultuur en religie blij ven verdedigen tegen het imperialisme van Djokja en hebben zij zich gewend tot Australië. Ook Australië vecHt voor dezelfde menselijke rechten, die door de com munistische Tan Malakka en zijn woord voerder Moh. Yamin stelselmatig wor den verkracht. Vandaar, dat de Zuid-Molukken aan de Australiërs verzocht hebben om wa pens. voedsel en medische hulp in elke vorm. Temeer, waar Nieuw-Guinea slechts dan van wezenlijk belang is voor j Australië, indien de eilanden der Zuid- 1 Molukken, van waaruit de Japannezen in de tweede wereldoorlog hun aanval- I len op Noordelijk Australië pleegden, worden ingeschakeld in de verdediging der Zuid-Óost-Pacific. Tevens is aan Australië gevraagd of zij de zaak der Republiek Zuid-Moluk- ken wil voorleggen aan de UNO", aldus dr Nikijoeliew. Van de zijde van het Hoge commis- 1 sariaat van de RIS hier te lande, werd ons medegedeeld, dat omtrent een bom bardement op het eiland Boeroe niets bekend was. Burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot, biedt aan de proeses der reü nisten, jhr mr E. C. U. van Doorn, de sleutel van de stad Leiden aan. FELLE BRAND AAN BOORD VAN NOORSE i ANKER, Olietanks konden behouden blijven. Twee uur voordat Zondagmorgen het 8190 brt metende Noorse motortank schip „Skotaas" de Amsterdamse haven zou verlaten, brak kort na vier uur door nog onbekende oorzaak od het achterschip brand uit. Het vuur woedde op de achtercam pagne in de verblijven van de beman ning en de officiershutten rond de machinekamer. De brandweer, die met groot mate riaal uitrukte, bestreed het vuur met tien stralen. Ook de drijvende stoom spuit „Jason" nam met haar waterka non aan de blussing deel. De rookontwikkeling was zo groot, dat de brandwachts hun zuurstofappa raten en rookmaskers moesten gebrui ken. De tanks met stookolie konden door het snelle ingrijpen van de brand weer, worden behouden. De opgelopen brand- en waterschade was echter aanzienlijk. DE HULPVERLENING AAN DE ZUID-MOLUKKEN. Eerst thans is het Nederl. Rode Kruis mogelijk mede te delen, dat ten aanzien van de gevraagde hulpverlening aan de bevolking van de Zuid-Molukken, reeds geruime tijd geleden contact met het internationale comité van het Rode Kruis in Genève is opgenpmen. Deze besprekingen hebben geleid tot een stap van de gedelegeerde in India van het internationale comité bij de betrokke nen, teneinde de aandacht te vestigen op bepaalde humanitaire beginselen, waarvan toepassing,indien nodig, de bescherming zou verzekeren van ge wonde en zieke burgers en krijgsgevan genen. Het comité heeft voorts vrije door gang verzocht voor hulpzendingen. Naar aanleiding van de ondernomen stappen heeft het internationaal co mité van het Rode Kruis zich bereid verklaard deze actie tot hulpverlening ter hand te nemen, waaraan behalve het Nederlandse Rode Kruis wellicht nog enige andere rode kruisverenigin gen zullen deelnemen. Zendeling op Z.O.-Celebes vermoord Het persbureau van de Ned. Herv. Kerk bericht, dat blijkens een eerst Za terdag op het Zendingsbureau te Oegst- geest ontvangen telegram op 5 Juni ds G W. Mollema te Laya <Z.O. Celebes) door terroristen is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Ds Mol lema, wiens gezin in Nederland vertoeft, was 47 jaar oud. NEHROE SPRAK TOT INDONESISCHE STUDENTEN. Ook Soekarno voerde het woord. De premier van India. Pandit Nehroe, die thans Indonesië bezoekt, herinnerde Zaterdagavond in een rede tot de tech nische studenten van de Universiteit te Bandoeng aan zijn eigen studententijd en zeide, dat sindsdien veel veranderd is. Na het groot enthousiasme overal, waar Soekarno gaat. geconstateerd te hebben, zeide Nehroe: „Dit te zien ver heugt mijn hart, want het toont, dat u levenskracht, vertrouwen en enthousi asme voor een zaak bezit. Doch soms vraag ik mij af of dit enthousiasme niet iets is, dat de plaats van het wenk in neemt, want hard werken en samen werking, niet slechts enthousiasme, zijn nodig, indien u deze vrije, nieuwe natie wilt opbouwen". „Slechts de sterken en stoutmoedigen overleven en handhaven hun vrijheid. Diegenen, die hun ener gie in gesprekken, discussies en kleine conflicten, verknoeien, dienen te allen tijde en des te meer in deze critieke periode van cie wereldgeschiedenis hun land slecht. Met een werkelijk betrouw bare jeugd zal Indonesië de grote ver antwoordelijkheid, die het thans draagt, waard blijken. Vrijheid'bestaat niet uit zichzelf, doch gaat vergezeld van ver antwoordelijkheid en verplichtingen. In dien u deze vergeet, zal de vrijheid ge neigd zijn u te vergeten". President- Soekarno heeft zich even eens tot de jongeren gericht. Hierbij zette hij uiteen, dat er thans een „twee de revolutie": een constructieve revo lutie is begonnen. De president wees er op. dat de destructieve revolutie, waar door de vijand afbreuk moest worden gedaan geëindigd is op 27 December 1949. Thans moet worden begonnen met ae opbouw en het herstel. Wijzend op de onrust en de diefstallen, vroeg Soe karno zich af: „Wat moet ik de vreem delingen in ons land en wat moet ik de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zeggen, als zij deze on rust en onveiligheid constateren? Ik schaam mij hierover". De president deed een speciaal be roep op de jeued om een begin te ma ken met de „morele vernieuwing" In een tweede rede te Bandoeng zeide hij o.a. dat Irian vó«'»r 1951 in de eenheids staat moet zijn opgenomen. (Aneta;.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1