4 FILMS Strassburger is er weer! Een bijzonder geslaagd circus-feest I Weerzien met Leiden I Officiële publicatie VAN DEZE WEEK: zaterdag 10 juni K,V. „Litteris Sacrum" in landelijke toneelwedstrijd AVDANKS grote waardering geen prijs! gisteravond is te Haarlem de uitslag vkend gemaakt van de landelijke to pwedstrijd, waaraan een zevental ^-aanstaande amateurverenigingen in afgelopen seizoen heeft deelgeno- rgi cn welke het vorige jaar voor het '-st is gehouden. Gelijk bekend won ÏLéidse „Litteris Sacrum" toen de ^le prijs met ,,De Zaak A. D." van gjiis Tiemeyer, Het is onze stadgenoten -=t mogen gelukken het bezit van de Tyeren wisselplaquette voor een jaar •7prolongeren: de gastvrouw van gis- Tgvond: „J. J. Cremer" mag deze tro- gedurende een jaar in haar pri.i- «jStast opbergen .Litteris" nam deel met „Elizabeth, de jjóuw zonder man" van André Josset, --t met groot succes ook in de Leidse Schouwburg werd opgevoerd. 'Ds jury. evenals het vorige jaar be- öande uit mevrouw Wegener Slees- Van Balen Blanken en de heren - j. Visser en Jef Heydendaal, deelde 7"h3ar rapport mede grote bewonde- Tig te hebben voor de keuze van dit gierst moeilijke stuk, dat veel eist van cjeér en spel. Als geheel oordeelde zij t een goede uitvoering, al liet van jvnmigen de rolvastheid te wensen tier. In de regie kon zij heel veel waar oren. Uitspraak en dictie waren over -c*. aigemeen goed; de toneeleffecten «ren niet altijd geheel verantwoord. jr»t name de lichtovergangen verliepen H bruusk. Over de persoonlijke prestaties wordt «gemerkt dat de hoofdpersoon Eliza- teüi (mevr. C. HagemanVerhagen) prachtig op peil was, doch de top niet geheel kon bereiken door te luidruch tig spel van haar tegenspeler, graaf Essex. Zij wordt verder een speelster genoemd, die op elk beroepstoneel een rcortreffelijk figuur zou maken. Een bijzondere creatie werd voorts genoemd ce tweede plansrol van Robert Cecil unr Jos. Dros), die in alle opzichten af Iras. Mevr. Wegener besloot de voor lezing van het jury-rapport met de voorden: „Ik hoop dat Leiden voelt rat een dergelijke vereniging voor het culturele leven betekent". In haar inleiding had mevr. Wegener it op gewezen dat er dit seizoen bijzon- c-jr goed werk is geleverd. Alle deelne- nende verenigingen brachten zonder Eitzondering uitvoeringen, die varieer den van goed tot uitmuntend en die een sieraad vormden voor het Nederlandse amateurtoneel. Elke vereniging werd in riat geacht het volgend jaar beslag te leggen op de eerste prijs. Hoe gering de onderlinge verschillen waren, wordt het best geïllustreerd door het feit dat op een totaal puntental van ruim 200 drie verenigingen een waardering ont vingen die minder dan een halve punt verschilden. Aan dit drietal werd dan ook alle drie de derde prijs toegekend. Dat de prestaties over de gehele lijn be langrijk hoger lagen dan het vorige jaar blijkt ook uit het feit, dat terwijl „Lit- tciis Sacrum" in het seizoen 1948'49 aan een puntental van 203 ruimschoots voldoende had om beslag te leggen op de wisselprijs, zij dit jaar volgens de zelfde beoordelingsnormen met ruim 212 punten zelfs buiten de prijzen viel! De volledige uitslag luidde: 1. „J. J. Cremer" te Haarlem met „De Koning van Holland", 228.94 punten (tevens prijs voor beste regie en samen spel); ROND DE VEEMARKT Er heerste een zeer kalme stemming !n het leven op de Veemarkt in de af gelopen week. En dit is niet te verwon deren, als we zien dat de boeren reeds druk met de hooibouw zijn begonnen. Toch waren de aanvoeren nog niet geheel ingesteld op het stille seizoen en dit drukte des te meer op de gang van aken. Het wras dan ook meest een han delen door de kooplui onderling, maar de Veehouder kwam er meestal niet aan Ie pas. Hij heeft ..weinig nodig" in de maanden Juni en Juli, en dat was dan wk van de week heel goed merkbaar. De prijzen liepen echter nog niet zó veel terug, dat men van een daling kon spre ien, maar toch werd er menig melk beest voor een f. 50.per stuk minder verkocht dan voorheen, al was dit voor een ieder bij het huidige hoge prijs niveau niet altijd zichtbaar. Bovendien bleef er nogal wat onverkocht. De no teringen liepen voor de kalf en melk koeien van f. 650.—f. 950— en een en kel uitmuntend dier ging daar nog wel eens bovenuit. In de goedkopere soorten, zo tussen de f.700.— en f.800— was in alle ver houding de meeste handel te bespeuren. Vare koelen voor de weiderij waren er weinig beste aangevoerd en deze wer den nog wel behoorlijk verkocht. Ove rigens ook een stille handel. Notering van f. 500.—f. 700.per stuk. Pinken f.350.f 525.en graskalveren f.150. f-250.per stuk. De slachtveemarkt heeft zeer te lijden gehad van de warm te. Hierdoor kwamen de nog voorradige stalkoelen vrijwel alle los en bovendien was het aanbod van slachtvee uit het land al weer wat ruimer dan vorige week en de vraag was bepaald slecht. De prij zen kregen dan ook een geweldige tik. 12.—f. 2.50f. 2.75 per kg. geslacht ge acht. voor de minste tot aan de beste kwaliteit. Mogelijk werd bij hoge uit zondering nog iets meer besteed. Vette stieren f2 25—f 2.40 per k g. De warmte deed ook. een nadelige in vloed gelden op de prijzen der nuchtere kalveren, die gemiddeld f. 5.per stuk minder konden opbrengen als de vorige week. Bij het wolvee ontmoetten de jonge ammeren weer een flinke belangstel- hn?. De aanvoeren waren beduidend minder dan de vorige week. Hier op de Leidse markt noteerden we gisteren nog ongeveer 2000 stuks en uitgezonderd de mindere kwaliteiten wa- jj'ro spoedig verkocht. Voor de aller beste uitgezochte weidelammeren wer- öen prijzen besteed van f.45.f.48. zelfs f 52.per stuk en overigens van f. 35.—f. 42.per stuk. Licht goed wat beneden notering. Door de warmte 15 er deze week voor export heel weinig Sekocht. De vette varkenshandel was door minder vraag voor het binnenland aan merkelijk flauwer gestemd, doch er werd heel wat uit de markt genomen voor Seslachte export naar W.-Duitsland, *odat de prijzen tenslotte toch nog ta- jMjk vast bleven: f. 1.80—f 1.85 per geslacht gewicht, f. 1.45f. 1.53 per s-g- levend gewicht. De export naar W.-Duitsland is mo menteel van flinke betekenis, zodat de vrees voor lagere varkensprfjzen weer wt het verleden behoort. De magere varkens- en biggenhandel w'a$ toch deze week flauwer. Notering mpers f. 1.50 gemiddeld per k.g. voor ye beste, levend gewicht. Biggen f.25 1.42.— per stuk De paardenmarkt was voor luxe- en bfpaarden vrij goed en prijshoudend, rochtpaarden gemiddeld 10 cent per lager. I 2. „Willem Royaards" te Utrecht met „Uitvaart", 218.52 p. 3. A.D O.-D.V.S. te Den Haag met ,.De lach der goden", 217.83 p.; „Jan van Beers" te Utrecht met „Harten in op stand", 217.30 p. en „De Hoveniers" te Bilthoven met „De heilige vlam", 217.25 punten 4. „De Speelgenoten" te Groningen met „Het mooiste huwelijk", 214.80 p. 5. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" te Lei- d enmet „Elizabeth de vrouw zonder man", 212.68 p. JUBILEA BIJ DE N.V. VERENIGDE TOUWFABRIEKEN. Gisteren herdachten de heren A. S. Straathof en J. de Kier de dag, waarop zij vijfentwintig jaren in dienst waren van de N.V. Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp. In tegenwoordigheid van hun chef, vertegenwoordiger in de fabriekskern en de personeelschef werden belde jubila rissen met hun echtgenoten des mor gens door de directie ontvangen. In een van waardering getuigende toe spraak memoreerde de heer P. Kuiper dit heuglijke feit en complimenteerde de jubilarissen. Tevens bracht hij de geluk wensen over van de heer Van Deventer, die verhinderd was. Hierna reikte hij aan belden de zilveren V.T -legmedallle uit. Een en ander ging vergezeld van een enveloppe met inhoud. De dames, die in de huldiging deelden, ontvingen bloemen. De naam Strassburger is voor ons land langzamerhand een begrip gewor den als destijds die van Carré. En dat wil heel wat zeggen! Juist tijdens de lustrum-feesten heeft het circus Strassburger, dat trouwens bij de studenten-feestviering een belangrijk aandeel bij zal dragen daar immers het studenten-circus er op zal treden, ter wijl bovendien de gala-toneelvoorstelling in de geriefelijke circustent zal plaats vinden, zijn tenten hier weer eens opge slagen. Het circus is er dus weer, het circus met al zijn eigenaardigheden, die voor brede lagen van het volk zulk een aan trekkelijkheid behouden en wel altijd be houden zullen. Er hangt nu eenmaal die bijzondere sfeer, men ruikt die bijtende geur, de piste eigen. En, om het maar direot in korte woor den te zeggen, het program, dat wordt uitgebracht is deze keer wel van bijzon der goed gehalte. Na een ietwat „alle daags" ijsberennummer wordt een keur van prima circusnummers afgewerkt in bonte verscheidenheid. Natuurlijk is aan de paarden-dressuur de voorname plaats gelaten, die de fa- A VIFAUNA overtreft ieders vencachting I Prachtige vogels uit alle werelddelen. Feeërieke parkverlichting. Reserveer tijdig Uw tafel voor lunch of diner in pet aan de vijver gelegen Avifauna-restaurant.^, Tel. 300U (K 1720) ALPHEN A/0 RIJN Hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii^ In Lusrtrumtijd leeft gans Leiden op! Er zijn veel provincieplaatsen, waar de éne dag gelijk is aan de andere, maar in een Universiteits- stad is dat zo niet. Daar is somwijlen wat aan de hand waar zowel student als burger plezier in hebben. =j Beiden houden er een prettige herinnering aan. Originaliteit komt af en toe ver- rassend om de hoek kijken en hu- mor en jolJJ-t worden van harte gaarne geschonken. U en ik: we zouden zulke dagen in dit triest bestaan niet willen missen Ik ben zo blij, dat er zelfs in een volslagen geordende maatschappij nog mensen zijn, die er wat humor en jolijt ln weten te brengen. Dit houdt op z'n tijd de moed er in en niemand van ons slaapt in. Thans reeds zeer eerbiedwaardige leden dier volmaakt- geordende maatschappij komen vandaag Lei den binnen met nog een flauwe her innering aan de losheid en de vro lijkheid van weleer. Maar niet zodra zijn zij de vests binnengetrokken, of dat flauw overgebleven vleugje van vroeger wordt plotseling aangewakkerd tot een wilde woeste orkaan: zelfs de oudste reünisten strompelen niet meer, maar richten zich fier en frank op en lijken naar Universi teit en vooral Bree9traat, waar Go din Minerva verleidelijk wenkt, te huppelen 1 Daar, bij die Hoge Vrouwe, lig gen dan hun herinneringen opge stapeld. Daar krijgt het innerlijk wezen van menig grijsaard weer jonge Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden. Het herenhuis met erf en tuin te Oegstgeest Duivenvoordestraat 6. in bod: f. 6.10Ö.- koper de heer J. W. Goddijn te Leiden voor f. 6.100.-. Het huis en erf te Leiden Pr. Fredrik- straat 6, in bod f. 2.700 - koper de heer P. Meiman te Leiden voor f. 2.700 Ten overstaan van Notaris J. A. Dil te ZQeterwoüde. Het fabrieksgebouw met erf en schuur te Leiden aan de Roomburgerlaan in bod f. 30.000,- koper de heer H. J. Bonda te Rotterdam voor f. 30.000.-. gloed en warmte: hU vergeet zijn drukkende zorg, zijn problemen en conflicten, hij is weer voor één maal de „ware" student, met al diens vreugden, potsen en abnor maliteiten. HU ziet zfjn zij 't soms sterk gehavende vriendenkring terug en wie in de kil-deftlge maatschap pij wellicht een. twee. drie treden meer de steile ladder van het hoge aanzien en de ruime welvaart be klommen heeft, vergeet dat aan zien en die rijkdom 't liefst zo snel mogelijk, om met z'n ouwe trouwe clubleden op voet van volkomen gelijkheid het „feest der feesten", waarnaar hij als een kind verlang de, mee te vieren. Zo zijn vandaag uit alle oorden van het land zij verenigd, die één maal Leiden trouwe zwoeren. Die er éénmaal een eer in stelden een kamer aan Breestraat, Rapen burg, Hogewoerd of Apothekersdljk te bewonen. Zij zien hun ouwe huis-met geveltje", misschien nog even hun ouwe. nu héél grijze en gerimpelde hospita terug en zichzelf als van ouds zitten in hun „eigen" kamer, waar sindsdien alweer zoveel nieu we generaties ploeterden of fuif den. Eén vurige wens dragen zij eigen lijk allen in dat wat verouderde hart van henmochten zij deze dag weer de humor en de losheid uit jonge jaren hervinden, bevrijd van de zorg en de bittere ervaring, die een lang leven toch altijd óók voor hen in petto hield. En geloof me: ik weet. dat dit de meesten gasten-van-de-dag" ook nü gelukken zal! Bij een luchtige dronk, een gezel lig gesprek, een kostelijke grap! FANTASIO mille Strassburger als het ware garan deert. Welk een prachtig materiaal wordt door de directeur en zijn nichtje Elly getoond in volleerde afwerking! 16 paarden van Nederlandse stam uit vier provinciën komen b.v. samen in de are na. Een keurcbHectiel Mevr. Regina Strassburger demon streert de hogeschool op bijkans onover trefbare wijze, terwijl de beide Wilke's een pas de deux op paard vertonen, die er zijn mag. Wat dierendressuur betreft zien we voorts nog een nummer met Mexicaan se stieren en zebra's en een bijzonder geslaagd experiment met 5 baby-olifan ten. Hoe schijnbaar gemakkelijk beheerst mr Ivor deze groep kleine dikhuiden. En dan de acrobatiek. Mile Cooky wandelt inderdaad door de lucht zoals, wij het op straat doen, zij het, dat zij het doet met het hoofd naar beneden. De beide Greco's voeren luchttoeren uit, die volop sensatie brengen terwijl een tiental Abessijnen pyramides bouwen en als wervelwinden door de arena springen en buitelen en Scott en Black op komische wijze getuigenis afleggen van hun kunnen. Daarnaast een antlpodist, zoals dat in vaktermen heet die tafels en zelfs een bed op zijn voeten laat rondtollen met verbluffende behendigheid een paar wiel- rijders die onder het rijden de fiets af breken en opbouwen, dat men er ver stomd van staat en op vreemde eenwie- Iers toeren verrichten, die onmogelijk lijken, een jongleur Paolo, die met bal len en andere attributen als het ware goochelt. Een bijzondere attractie. Wanneer wij dan pas Borra, die zich koning der zakkenrollers noemt, vermel den. dan is dat feitelijk een omissie onzerzijds, want hetgeen deze presteert, grenst aan het wonderbaarlijke. Hij steelt met een vivacitert. die zich niet laat beschrijven en als men iets denkt terug te hebben is men het alweer kwijt ook. Zelfs dassen en bretels ontfutselt hij aan zijn slachtoffers zonder dat deze er iets van bemerken. Gelukkig, dat hij een eerlijke dief is! Natuurlijk zou een circusprogram on volmaakt zijn zonder een clown-acte en ook daarvoor is op behoorlijke wijze ge zorgd. Zo brengt het circus Strassburger dit maal een bijzonder geslaagd circus menu, dat bij vele aanwezigen de tent was uitstekend bezet voor een eerste avond, doch niet geheel gevuld me nigmaal een donderend applaus ver wekte. Welverdiend! PHOENIX-RU WIELEN FABRIEK LEEUWARDEN VIS AKTEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vlsakten en bewijzen tot het vissen met één hengel, voor het dienstjaar 19501951, ten stad- hulze verkrijgbaar zijn op de hieronder aangegeven dagen, tussen 9 en 12 en 14 en 15 uur. Aanvraagformulieren voor vlsakten wor den verstrekt door de portier. Belanghebbenden moeten, zo mogelijk, trouwboekje medenemen en met gepast geld betalen. De prijzen zijh thans als volgt: Grote Vlsakte A: f.11. Kleine vlsakte: f.3. Hengelaktc: f. 1.50 Bewijzen tot het vissen met écn hengel f. 0.50. De. bewijzen tot het vissen met één hen gel worden uitgereikt ln de hal van het stadhuis, de vlsakten worden uitgereikt aan de afd. Bevolking c.a. loket 2. Uitreiking voor hen. wier geslachtsnaam begint met de letter: A. B, C. D. op Donderdag 15 Juni: E. F. G. H. I. J. op Vrlldag 16 Juni; K. L. M, op Maandag 19 Juni; N. O, P. Q. R. op Dinsdag 20 Juni; S. T, U. V. op Woensdag 21 Juni; W, X, Y, Z, op Donderdag 22 Juni. Koningin Juliana bezoekt plaatsen in Utrecht H.M. de Koningin heeft gistermid dag per auto talrijke plaatsen in de provincie Utrecht bezocht, o.a. Ben schop. Vreeswijk. Wijk bij Duurstede. Fhenen en Veenendaal. Overal is zij enthousiast begroet en werden ge schenken aangeboden; de belangstel ling voor dit bezoek was overweldigend. De Koningin heeft ook diverse nabe staanden van slachtoffers uit oorlogstijd bezocht en zich langdurig met hen onderhouden. FRANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS. In de Koning Willem Hl-kazerne te Apeldoorn heelt de ambassadeur van Frankrijk te 's-Gravenhage de heer Garnier gistermiddag een groot aantal Franse onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders, die gedurende de bezet ting aan Frank::ijk diensten hebben bewezen. WIJZIGING LEERPLAN DAGNIJVER HEIDSSCHOLEN OPGESCHORT. Tot 1 Januari 1951. Met ingang van 1 September a.s. zou er een wijziging van het leerplan van de Lagere Dagnijverheidsscholen van kracht worden volgens welke de duur van de lesuren op 50 minuten zou wor den bepaald, de leerlingen een middag in de week vrij zouden krijgen en het salaris van het personeel zou worden herzien. Tijdens het congres van de Vereni ging van directies van nijverheidsscho len, welk congres gistermiddag te Gro ningen werd geopend, werd een ministe riële beschikking ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat dc aanvankelijk op 1 September a.s. van kracht zijnde wijziging van het leerplan van Lagere Dagnijverheidsscholen, voorlopig is op geschort tot 1 Januari 1951. WAARSCHUWING TEGEN OPDRINGEND ALCOHOLISME. Volgens het jaarversla? 1949 van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken kan van 1949 even als van 1948 worden gezegd, dat de verontrusting om- het opd ogende al coholisme in ons volk doordrong tot buiten de kring van de vereniging. Het ledental klom van 15230 tot 15243. In het verslag wordt verder o.ni. gezegd: Wij wijzen op dc geweldige sommen, die het straatarm geworden Neder land uitgeeft aan alcoholhoudende dranken, op de geweldige toename van het aantal drankslachtoffers, dat in behandeling is bij de__consultatic- bucraux voor alcoholisme, op het toenemend aantil ongelukken, dat on der alcoholinvlocd bü het snelverkeer voorkomt, op het voorkomen van de drinkgewoonte onder vrouwen en jeugdige personen. De vereniging zal Zondag a.s. te Utrecht haar 114de algemene vergade ring houden. Het programma vermeldt o.m. jaarverslagen, bestuursverkiezing en behandeling van voorstellen van di verse afdelingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen Ned. recht: de dames F. J. Muinck Kei- .zer (Aerdenhout)E. Roder (Rotter dam); A. J. M. Loef (Boskoop) en de heer.P F. Ch Smit 'Den Bosch); doc toraalexamen Ned. Ind." recht de heer J. Maarts (Alkmaar); candidaatsexa- men Ned. Ind, recht de heer Liauw Siam Tek (Leiden); candidaatsexamen Indo- logde de heer M. E. J, G. Verstraelen (Soesterberg), Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. recht de heren J. H. W. .Lups (Velp), Tj. M. Halbertsma (Haarlem), J. V. M. Hellegers (Lhn&ken (België), H. Keuzenkamp Cs-Gravenhage), C.L. van Beyma -thoe Kingma ('s-Graven- hage), W. A. Spruijt (Sch-eveningen), en de heer H. E. Th. E. Mathon 's-Gravenhage)candidaatsexamen II Geneeskunde de dames S. J. M. van Dück (Rotterdam), F. E. Henny ('s-Gra- venha.ge), W. K. G. Visser (Voorburg)» en de heren E. B. van Asch (R'dam), E. C. van Assen ('s-Gravenhage), Th. van Biezen (Wassenaar). J. F. van Dijk (R'dam), B. K. P. Griffioen (Delft), C. G. B. Hölscher 's-Gravenhage), H. Koolboom (Amsterdam), R. W. van den Hoven Cs-Graivenhage), R. Kartcdirdjo (Leiden), J. R. Mellema «Amsterdam), C. E. Metz (Voorburg), G. L. Honkie- hong 'Leiden), A. N. E. Pols (Nijme gen), J. A L. M. Sandkuyl ('s-Graven hage), P. J. v. d. Schaaf (Leiderdorp) en de heer E. B. G. M. v. d. Voort (•Epen), Arts-examen le gedeelte de he ren H H. Baggen (Schinveld), A. M. A. v. d. Bergh (Amersfoort), J. C. Bos nia 's-Gravenhage), D. C. Goedhart (Hummelo) en A. Kraaijeveld (Leiden). Arts-examen 2e gedeelte de heren A. J. Burgemeester (Oegstgeest), J. de Graeff (Leiden) en J. H. Meissr (Lei den); doctoraalexamen II geneeskunde mej. W. M. v. Alphen (Amsterdam), en dc heren H. de Gruiter (Dordrecht), P. de Jong Cs-Gra/venhage) en C. H. Otto (Lelden). llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Saboteur: Voortreffelijk werk van Hitchcock Rex In 1942 maakte Alfred Hitch cock „Saboteur", een duidelijke waar schuwing voor de Amerikanen: „Pas op voor de vijfde colonne'', en hU deed dit met al zijn (soms lichtelijk bizarre) meesterschap; de dubbele jacht gaf de regisseur gelegenheid te over „Sabo teur" tot een voortreffelijke thriller te maken, zodat het werk in alle opzichten geslaagd mag heten. De geschiedenis verhaalt van een ar beider uit een vliegtuigfabriek, die door toevallige omstandigheden achter de de gruwelijke waarheid komt van de plotselinge brand: er is opzet in het spel. De politie wil de man echter niet geloven, zodat hij wel moet vluchten om de saboteur te vinden, te meer daar de politie hem van de ondergrondse aanval op Amerika's veiligheid verderfkt; hij wordt zelfs van moord beticht. Deze dubbele jacht de politie ach tervolgt de arbeider, terwijl de saboteur weer door hem opgejaagd wordt. Later valt zelfs de held in het net van de vijfde colonne-leden, zodat hij twee achtervolgers van zich af heeft te houden brengt spanning in optima forma. Tenslotte vindt de saboteur de dood: hü valt van het hoogste topje van het Vrijheidsbeeld typisch sym bool! te pletter. De leden van Duits- lands vijfde colonne zijn verslagen. Hitchcock zou natuurlijk Hitchcock niet zijn, indien hij niet „Saboteur" een kostelijk gegeven voor hem ook wat betreft vormgeving gemaakt had tot een werk vol verrassingen, vol plot selinge wendingen. De climax van de jacht door de met Duitsland heulende op de ook door de politie gezochte is een bewijs te meer voor Hitchcocks geraffineerd kunnen. Slechts met behulp van close-ups een angstig omkijken, wijzende mensen, een glimpje van een revolver en een fluiste ren wist Hitchcock de spanning tot zeer grote hoogte op te voeren, Robert Cummings weet de arbeider reëel tot leven te brengen, terwijl de overige belangrijkste rollen eveneens voortreffelijk bezet zyn. Men verzuime niet „Saboteur" te gaan zien Oom Willie wint der derby: Vrolijke kost Casino Het Is een nogal wonder baarlijk verhaal over die oom Willie, die de Derby wint, vooral als men hem al in het begin van de film ziet begra ven! Het blijkt dan echter, dat zijn liefhebbend nichtje zij telt precies achttien lentes in de waan verkeert dat oom Willie met zijn geest verhuisd is naar het paard October. En natuur lijk wint dit paard tegen alle ver wachtingen in uiteraard de grote race. De film is in Hollywood gemaakt, I zodat „de liefde" onmogelijk kan ont- breken. Ditmaal zijn het Glenn Ford en Terry Moore, die samen verder door het leven zullen gaan. Joseph H. Lewis regisseerde dit luch tig en humoristische geheel. Een vacan- tie-film bij uitnemendheid. Golddiggers in Miami: Op zoek naar een (rijke) man Luxor Neen, in Miami worden geen nuggets gevonden, maar wel kunnen handige meisjes indien z(j het heel slinks aanleggen rijke vrijgezellen aan de haak slaan, speciaal indien Mi ami van Florida naar het witte doek verplaatst wordt. ..Golddiggers" noemt men die op een man jagende meisjes... Heeft het er in het begin alle schijn van, dat Betty Grable de bijna angst aanjagend rijke Robert Cummings weet te overrompelen, tenslotte moet zij ca pituleren voor de charmes van Don Ameche, terwijl Betty's zuster haar le ven met dat van Robert zal gaan delen. Het ls een onschuldige film met veel muzikale franje, waar men moeilijk met een verveeld gezicht naar kan kijken. Seven Sweethearts" Luchtige ontspanning Trianon Als toegift op de echte Hollandse bollen tijd een Amerikaanse versie van tulpenbloei in een stadje in de staat Michigan, vele eeuwen geleden gesticht door Hollandse kolonisten. De oud-Nederlandse efcer is hier nog al tijd bewaard gebleven. Het is allemaal wel een beetje heel erg verVolendamst; de nazaten dezer pioniers lopen neg al tijd rond in pofbroeken en op klompen; straatschrobben is daar uitgegroeid cot een soort nationale sport; de geveltjes zijn er méér oud-Hcllands dan men ze in Nederland kan vinden en de wind molens draaien permanent boven de wiegende tulpenvelden, maar dat alles mag de pret niet drukken. Hoofdzaak is de oer-gezellige geschiedenis van Vader Szöke Szakall en zijn zeven lief tallige dochters, die aan het vrolijke einde gezamenlijk in de huweliJksboct stappen, waarbij, naar het schijnt, zelfs Vader niet aan de kant blijft staan. De film Ls pretentlelcds, maar brengt vro- lljke, luchtige ontspanning van een goede soort, waarnaar men glimlachend en geamuseerd biyft kijken Hotel Reserve: Duitse spion liep in de val Lido In Hotel Reserve, gelegen aan Frankrijks Zuidkust, logeert een tiental min of meer vreemde mensen. Een van hen, Vadassy, wordt gearresteerd, daar blijkt dat met zijn camera opnamen ge maakt zijn van de fortificaties te Tou lon. Om deportatie naar Hitlers rijk te voorkomen Vadassy ls reeds jaren uit het later geannexeerde Oostenrijk vertrokken krijgt hij de opdracht uit te zoeken wie precies zulk een camera als de gewraakte heeft. Hij toch maakte niet die gevaarlijke opnamen. Het wordt een naarstig speuren, waar bij juist de meest onschuldige de Duicse spion schijnt te zijn. Tenslotte wordt, na een radeloze vlucht, de gezoch'eman gevat. Hij weet echter te ontsnapoen, maar verliest het leven als hij gel ilk een in het nauw gedreven wild dier van een toren afstort. De vormgeving van het werk kan men niet bijzonder noemen, wel de uit werking van het gegeven. Spanning en humor maken van „Hotel Reserve" een film. welke nu niet tot de allerbeste be hoort. doch ook moeilijk middelmatig genoemd kan worden, James Mason speelt op eenvoudige wijze de hoofdrol. Problemen van de ouderdom OVERBELASTE HUISVROUWEN TE VROEG AFGELEEFD? Gistermorgen vergaderde ln „Must Sacrum" te Arnhem de Ned. Ver. voer Maatschappelijk Werk, gewijd aan .De Oudeliedenzorg". Mr. J. Everts, oud secretaris van de Sociale Raad te Am sterdam sprak over: „Onze Instelling tegenover de ouden van dagen". In de laatste tijd komt het besef, al dus spr„ dat de ouderdom niet plotse ling ontstaat. Dc deskundigen zeggen, dat men zich reeds jong en vroeg op de oude dag dient voor te bereiden. Dit opvoeden tot de ouderdom klinkt wat vreemd, maar op een lot, dat een ieder wacht, kan men zeer veel invloed uitoefenen. Spreker schetste vervolgens de omstandigheden waaronder de be jaarde most leven. De belangstelling van de medemens op de basis van het medelijden is kleurloos. Het algemene oordeel over de ouden van dagen is wei nig vleiend. Men mag hen niet uit schakelen van het dagelijks productie proces. De geestelijke gesteldheid van de bejaarde wordt beïnvloed door het be sef van het naderend einde. Het is de bestemming van de laatste lcvens- pbasen, die dc bejaarde naar die be stemming moet doen toegroeien. In deze omstandigheden gaat het er dus om hun te laten leven, bevrijd van alle zorgen, die zouden verhinderen, dat dc bejaarde naar deze laatste levenspliase toegroeit. De bejaarden dienen zo lang mogelijk in de gemeen schap opgenomen te blijven. De op dracht van de mens is in alle levens- phasen de bedreiging te aanvaarden, te verwerken en te ovenvinnen. In feite gaat het hier om onze eer bied voor het leven. Voor de bejaarde is die strijd echter wel bijzonderlijk moei lijk. De voorzitter, mr S. J. R. de Monchy, besprak de vraag of, met het gaan ver dwijnen van de huishoudelijke hulp, huis en huishouding niet radicaal ver anderd moeten worden, indien men niet wil dat onze overbelaste huisvrouwen reeds op middelbare leeftijd afgeleefd zullen zijn. Een interessante poging hiertoe vormt het bij ons nog te weinig bekende „Reillyplan", aldus genaamd naar Sir Charles Rellly. die in 1944 ten behoeve van de Engelse gemeente Bir kenhead een ontwerp maakte voor een satellietstad van 14.000 zielen. Het werk der huisvrouw zal voor een zeker deel gemeenschappelijk, dus maatschappelijk moeten worden. Tus sen de wijkgemccnschap en het gezin zal moeten komen een flatgemccn- schap. door de bewoners ln aller be lang in stand gehouden en door hun vertrouwenslieden bestuurd. JAARVERGADERING NEDERL. SPAARBANKBOND. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald. 138 spaarbanken waren door 534 deel nemers vertegenwoordigd op de in het Concertgebouw te Haarlem gehouden Spaarbankdag, waar de voorzitter van de Ned. Spaarbankbond, mr Jacq. Du- tilh, de openingsrede hield In 1949, zo constateerde deze, is bij de Bondsspaarbanken meer ingelegd dan terugbetaald, hetgeen getuigt van de spaarzin van ons volk. De atmosfeer I voor het sparen was niet in alle opzich ten gunstig. Oorzaken daarvan waren de angst voor een verdere devaluatie, van de gulden en de zeer zware fiscale I druk. Spr. constateerde dat de inko- mens aan spaarvermogen hebben inge boet. Uitvoerig ging hu in op de be vordering van de spaarzin door de Stich ting voor Spaarpropaganda en de Na- I tionale Spaarraad. welke laatste veel verwarring sticht. Omtrent de belegging der spaargelden deelde spr. mede, dat op de 2,:.7* spaar bankrekening van de schatkist bijna 100 millioen gulden werd gestort, waaruitv I blijkt, dat deze in een behoefte voor ziet. Het bestuur heeft besloten tot lnstel- I ling van een erepenning voor personen. die zich voor het Nederlandse spaarwe- I zen verdienstelijk hebben gemaakt, Als I eerste zal de penning Worden uitgereikt I aan mr G. H. M. Delprat, oud-direc- teur Ned. Bank en de hoer G. H. Kolff, oud-secretaris Ned. Spaarbankbond. Vervolgens heeft prof. dr J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau, te Den Haag, gesproken over de beteke nis van het sparen voor het herstel van de volkswelvaart. De voorziening in vacatures van het bestuur van de Nederl. Spaarbankbond had het volgende resultaat: herkozen I werden mr Jacq. Dutilh, voorzitter van de Spaarbank te Rotterdam en de heer 1 L. J. Hannema, voorzitter van de Spaar bank te Harlingen. Gekozen werd de heer P. den Bandt, directeur van de Spaarbank te Delft. GROENTEN TE VENLO WORDEN DOORGEDRAAID. Evenals op andere veilingen worden ook op de veiling te Venlo veel groen ten doorgedraaid. Door het warme weer zijn vele groenten gelijktijdig oogst- klaar geworden. Hetzelfde verschijnsel heeft zich in Duitsland en Engeland voorgedaan, waardoor onze exportmo gelijkheden zijn verminderd. De pro ductenfondsen nemen zoveel mogelijk eerste kwaliteit groenten af om deze te laten conserveren. De handel met Duitsland wordt bo vendien gelijk gemeld geremd door de vereveningsheffing, die echter vol gens Duitse belofte binnenkort zal wor den opgeheven. HARING EN JENEVER VOOR BURGEMEESTERS! De burgemeesters van alle plaatsen in Europa, die in het K.L.M.-net zijn op genomen (ongeveer 35) zullen Hollandse nieuwe haring en Nederlandse oude je never aangeboden krijgen. De aanbieding geschiedt door de sa menwerking van de Ned. Bond van Ha- ringhandelaars, een Nederlandse distil leerderij en de K.L.M. De burgemees ters van o.a. Londen, Dublin, Parijs, Brussel. Madrid. Rome. Athene, ZUrich, Istanboel, Stockholm. Kopenhagen en Wenen, krijgen «en vaatje mer 12 harin gen en een half krulkj? oude jenever. Op 13 Juni zuilen He haring en de Je never aan de K.L.M. worden overge dragen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3