Alle winkels halve dag per week gesloten Regeling nieuive Winkelsluitingswet Sluiting werkdagen om zes uur WEERBERICHT Trygve Lie legt alle V.N.-leden zijn plannen voor Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot regeling van it winkelsluiting (Winkelsluitingswet) Een korte samenvattng van de hoofdzaken van de voorgestelde regeling jeeft het volgende beeld: Ule winkels moeten op Zondag de tóele dag en cp werkdagen voor 5 en 18 uur gesloten zijn. ;ij algemene maatregel van bestuur ua voor bet gehele land cf gedeelten curvan worden voorgeschreven, dat --'aaide groepen van winkels gesloten -'eten zijn op Maandag voor 13 uur, p Dinsdag na 13 uur of In enkele ge- •Üen op Zaterdag na 13 uur Hetzelfde bij plaatselijke verordening voor ec gemeente geschieden. De uitoefening van de markthandel, straathandel en de handel te water oo Zondag de gehele dag en op vakdagen voor 5 en na 19 uur verbo- t-o. ne uitoefening van andere vormen n kleinhandel dan het winkelbedrijf. markthandel. de straathandel en de handel te water volgt de winkelslui- Ugstijden. Verëoopautomaten, die zo geplaatst rrn dat zij In of vanuit een winkel tarnen worden bijgevuld, volgen het me van de winkel. Voor andere iiiomaten geldt gedurende de winkel- fiitingstijd een bijvulverbod. UITZONDERINGEN. xu algemene uitzondering geldt voor l> verkoop van genees-, heel- en ver fmiddelen in apotheken, van lec- t:ir, eet- en rookwaren in winkels m nttonsgebouwen, van alle waren in rakels in stationsgebouwen op ïucni- -•■rtterreinen. opengesteld voor in^'" continentaal verkeer, van consumptie- van nieuwsbladen en tijdschriften, brandstoffen en smeermiddelen het verkeer en van waren ten be- e van schepen. De verkoop van geringe eetwaren in !e straathandel en de handel te water •op Zondag na 5 uur geoorloofd. "Brood en melk mogen worden bezorgd tfjurende de halve werkdag, dat de rakels, waar deze artikelen worden ver- krcht, gesloten moeten zWn- Enkele dagen voor Sint Nicolaas en Kerstmis en op Oudejaar mogen ae rinkels tot 21 uur geopend bl«ven en m de straathandel en de handel te «ter tot dat tijdstip geoorloofd. PLAATSELIJKE REGELINGEN. De gemeenteraad kan een later slui tingstijdstip vaststellen, uiterlijk -0 uur en voor een dag in de week 22 uur De gemeenteraad kan onder goedkeu- nu van de Kroon een andere halve ver'idag als wekelijks sluitingstijdvak unwijzen dan de hierboven genoemde, (D wel Maandag of Donderdag na IJ car. Ds gemeenteraad kan voor ten hoog- f'ï een en twintig werkdagen per jaar kpalen, dat de verboden inzake de tonstelling van winkels en 'net drijven un straathandel, markthandel en han- tei te water niet gelden. De gemeenteraad kan op grond van bijzondere omstandigheden onder goed- huring van de Krocn afwijkende rege- Üagen. vaststellen. B. en W. verlenen a-an winkeliers, die cp grond van hun godsdienstige over- tuiging hun winkels gedurende de Sab bath, of de zevende dag gesloten hou den, ontheffing hetzij van de voor die winkels geldende verplichting tot slui ting gedurende een halve werkdag per week, hetzij, voer een vijftal uren per week, van de algemene verplichting tot sluiting op werkdagavonden. B. en W. kunnen ontheffing verlenen van de algemene regelingen. a. Op grond van plotseling opkomen de bijzondere plaatselijke omstandighe den; b Ten behoeve van tentoonstellingen, liefdadigheidsfeesten e.d. en veilingen. Voorts kunnen B. en W. ontheffing verlenen, indien de minister, op grond van buitengewone omstandigheden van kortstondige aard, die zich ten aanzien van het rijk of een deel daarvan voor doen, daartoe machtiging heeft gegaven. Het lijkt of er niets aan de hond is in Taipeh, de hoofdstad van Formosa. De mensen praten en lachen er rustig, gaan winkelen en stappen eens de bioscoop binnen om Jungle Jim" te zien. En toch kan Formosa ieder ogenblik bombardementen, die een communis tische invasie voorafgaan verwachten. De „zaak der generaals" ROGER PEYRE VERDWENEN. Roger Peyre, de „ontbrekende getuige" de Franse „zaak der generaals", die door de Franse politie wordt gezocht '•egens corruptie, is uit zijn flat te Rlo de Janeiro verdwenen. Vorige week had Peyre aan Reuters correspondent verklaard, dat hij per t'JegUiig naar Brussel zou vertrekken om kar op een vrijgeleide van de Franse legering te wachten. Als de Franse gering hem haar bescherming zou be- j en. zou hij te Parijs willen getuigen. Intussen heeft de Franse regering een teel tot inhechtenisneming tegen Peyre uitgevaardigd en is aan de Bra- flhanse minister van Justitie uitleve- fag verzocht. DUITSLAND EN DE RAAD VAN EUROPA. Debat in Bondsdag uitgesteld. De Westduitse Bondsdag heeft beslo- het debat over toetreding van West- Djitsland tot de Raad van Europa tot Dinsdag a s. uit te stellen in verband •r" c'e ziekte van kanselier Adenauer. ,£-n sociaaldemocratische motie om de «*um van het debat op 20 Juni te be- g'en werd met 212 tegen 150 stemmen 9 onthoudingen verworpen. De cen tra-partij en de communisten stem- kn met de sociaal-democraten mee ter- de Beierse herstelpartij zich van framing onthield. De rest van de Ka- steunde de regering. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: yDroog en overwegend zonnig weer r*1 aan de kust 's middags een koele j^und en in het binnenland weinig f Voornamelijk in het Noorden van land iets minder warm. (°Pgemaakt te 10 uur). 8 JUNI. °P: 4.21 uur; onder: 20.56 uur. J*an op: 1.32 uur; onder: 13 27 uur. water te Katwijk te 9.37 en 22.08 u tül nummer bestaat uit zes pagina's. Interview met Franco SPANJE BIEDT HET WESTEN STEUN AAN. Spanje beschouwt het nationale com munisme van Tito een groter bedreiging J voor de wereld dan het Sovjet-impena- lisme, zo vertelde generalissimo f ranco aan Virgil Pinkley, hoofdredacteur van de Los Engeles Mirror. De caudilio voegde daar aan toe dat Spanje gelooft dat het recht heeft op 1 volledige diplomatieke erkenning en het lidmaatschap van de familie der naties. Het zal echter niet om zulk een erken- nin.g smeken. Te zelfder tijd kan het Spaanse volk de vriendschappelijke en hulpvaardige houding van de Verenigde Staten jegens Joegoslavië en andere commnistische landen niet begrijpen, zo verklaarde j Franco verder. Op de vraag wat volgens zijn mening de grootste bedreiging voor de civilisa tie is. antwoordde hij: „Die van het materialisme dat al het geestelijk goed vernietigt en waarvan het communisme slechts één expressie is Franco ontkende, dat in Spanje ge loofsvervolging bestaat. In antwoord op een vraag over poli tieke gevangenen in Spanje, ontkende Franco dat die er nog waren. Ondanks een reusachtige bevolkings toename, die de afgelopen tien jaar meer dan 3 millioen bedroeg kan Spanje de laagste cijfers- voor werkloosheid to nen die ooit in de geschideenis van het land bestaan hebben. Op de vraag welke bijdrage Spanje kon leveren tot de strijd die het Westen tegen het communisme voert, antwoord de de generalissimo: „Ons land heeft een duidelijk begrip van zijn plicht in dit verband. Het was het eerste om zijn bezorgde stem te ver- 1 heffen en preventieve samenwerking tegen het gevaar aan te bieden. Het communisme heeft voor ons drie aspecten. Ten eerste de communistische idee met zijn aantrekkingskracht zijn misleiding, zijn exploitatie, zijn pogin gen te bekeren. Ten tweede de actie van de Kominform om sabotagestakingen en revolutionnaire bewegingen te leiden. 1 Ten derde de oorlogsachtige dreiging i van zijn militaire concentraties, als de j culminerende phase van de beide andere acties. Tegen dit program zo ging de caudilio voort, biedt Spanje zijn ondervinding en het verenigd front van een levenskrach tige natie aan. welke bereid Is haar leven duur te verkopen voor de verde diging van haar moederland en haar civilisatie". iU.P.). FIGL ZEGT HET RONDUIT! De Oostenrijkse kanselier. Flgl, heeft tot een communistische vredesdemon stratie verklaard, dat haar vredespropa- ganda verkeerd geadresseerd was en dat zij eerst haar „eigen stoep van leugens, verdraaiingen en laster" moest reinigen. „Geef jullie plannen voor wereldrevo lutie en dictatuur op en stuur de sol daten van jullie millioenenlegers naar vreedzaam werk terug", zo zeide de kanselier. „L. D." verschijnt morgen vroeger In verband met de Lustrumfees ten zal ons Blad morgenmiddag omstreeks 1 uur verschijnen. Onze Bureaux zullen van dat tijdstip af gesloten zijn. Landing op zee 28 SLACHTOFFERS? Schepen en vliegtuigen hebben giste ren de van haaien wemelende wateren van de golfstroom, 450 *km van Miami (Florida) afgezocht naar 28 arbeiders uit Porto Rico, die nog vermist werden na dat een tweemotorig transportvliegtuig gedwongen was te dalen. Van de 65 in zittenden van het vliegtuig, die allen op weg waren naar Noord-Carolina wer den er 37 opgepikt van reddingsvlotten door de Amerikaanse torpedobootjager Saüfley. Men vermoedt, dat de vermis ten reddingsgordels om hadden. Men vreest voor de vermisten echter het ergste. VONNISSEN IN ZUID-SLAVIt Twee Joegoslavische officieren gene raal Branko Petricevits en kolonel Vl-ado Dapt-evitsj, zijn veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens verraad en spi- onnage. Zij werden er van beschuldigd te hebben samengezworen om het re giem van ixiaarschalk Tito omver te wer pen en twee jaar geleden militaire ge heimen aan de Sovjetrussische militaire attaché te Belgrado in handen te heb ben gespeeld. Zij werden beiden gear resteerd. toen zij trachtten naar Roeme nië te vluchten. Beide beklaagden werden van hun burgerrechten vervallen verklaard voor de tijd van vijf jaar. Generaal Bradley optimistisch GEEN OORLOG. Generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. verklaarde, dat, als het huidige tempo in de uitvoering van het program tot militaire hulp kan worden gehand haafd, West-Europa tegen iedere vijan delijke aanval zal kunnen worden ver dedigd. De generaal verklaarde er van over tuigd te zijn, dat Zuid-Oost-Azië in het program tot militaire hulp van 1951 zal worden Ingesloten. Verzoeken van Zuid- Oost Aziatische landen worden thans ontvangen en bestudeerd, zo zeide hij. Bradley verklaarde, dat reeds nu voor waarden bestonden, die een agressor weerhouden. Van een zuiver militair gezichtspunt zou de verdediging van West-Europa worden versterkt door toetreding van West-Duitsland tot het defensiestelsel, zo zeide Bradley. Hij geloofde niet, dat West-Duitsland gemene zaak met Rus- land zou maken. Op een vraag antwoordde Bradley: .Er J kan oorlog uitbreken per ongeluk of met opzet, maar ik geloof, dat oorlog, ren I minste op het ogenblik, niet waarschijn lijk is". OOST-DUITSLAND PAST GRENS CORRECTIES TOE. 1 De Russische grenswachten en de Oostduitse Volkspolltie" hebben onlangs 1 door verplaatsing van de grenspalen een I gebied van ruim twee heotaren bij de Oostdiuitse zone getrokken. Het land ben lort toe aan graaf Von I der Schulenburg, die thans de West- I duitse autoriteiten heeft verzocht een I onderzoek in te stellen. Volgens DPA hebben de Russen in 1948 reeds 12 hectaren land van de graaf geannexeerd De reden die de Russische autoritei ten voor beide grenscorrecties hebben opgegeven is, dat zij hiermee de gren zen van de oude staat Hannover zouden hebben hersteld. Een woordvoerder van de Britse pro vinciale commissie te Hannover ver klaarde later, dat de grenspalen gedu rende de nacht weer op hun oude plaats zouden worden teruggezet. Zulke dingen zijn al verschillende malen eerder gebeurd", zo zei hij. „In alle gevallen, waarin wij er van op de hoogte werden gebracht hebben wij de oude grenslijn hersteld. Wij beschouwen deze dingen niet te ernstig". PSEUDO-VOGELPEST IN MARKELO. De inspecteur van de Veeartsenijkun- dige Dienst te Epe heeft pseudo-vogel- pest geconstateerd op een bedrijf in de gemeente Markelo. Naar aanleiding hiervan heeft de burgemeester van Markelo gelast in zijn gemeente alle pluimvee en honden en katten op te sluiten. De gang van zaken in België De Belgische prins-regent heeft gis termiddag nadat hii het ontslag van het kabinet Eyskens had aanvaard de voorzitters van de Kamer en Senaat ontvangen en de besprekingen blijken voornamelijk gegaan te ziin over de keuze van de kabinetsformateur. On dit ogenblik worden als zodanig genoemd Jean Duvieusart en Gaston Eyskens. Een nieuwe regering zou binnen één dag gereed zijn! De homogeen-katholieke regering zal niet eerder voor Kamer en Senaat kun nen verschijnen dan nadat de provin ciale senatoren en gecoöpteerde senato ren ziin gekozen. Dit zal niet eerder dan 28 Juni het geval zijn. De CVP- regering zal hierna allereerst door de verenigde Kamers de wet op het re gentschap laten opheffen, waarna de koning in de mogelijkheid is naar Bel gië terug te keren. Onmiddelliik na ziin terugkeer zou de vorst trachten een twee- of driepartiienregering te vormen met socialisten en liberalen. Mooie plannen. Maar de realiteit schijnt anders Prof. Pirenne. de secretaris van de koning, is voor besprekingen naar Ge neve vertrokken. MISLUKTE GANGSTER-AANSLAG. Een hevig vuurgevecht tussen poli tie en drie gangsters heeft de bohe- mienwijk Greenwich Village te New York ruim een uur lang in opschud ding gebracht. De drie gangsters trachtten in een café hun slag te slaan. Zij hadden onder bedreiging met re volvers alle bezoekers al 00 een rii ge zet en wilden aan hun werk beginnen, toen een der bezoekers naar buiten wist te glippen en alarm sloeg. De gangsters namen onmiddelliik de benen, spron gen in een auto en reden in razende vaart weg. Een poltieman die hen tot stoppen trachtte te bewegen, dreigde te worden overreden maar slaagde er in door een welgericht schot de bestuur der van de auto te verwonden. De auto botste tegen een kraanwagen en kwam tot stilstand, maar de jacht 00 de ban dieten was daarmee nog niet ten einde. Zii zetten al schietend hun vlucht te voet voort. De schietpartij eindigde ten slotte in een kunstenaars-nachtclub. Een van de drie bandieten werd door detectives doodgeschoten, de twee an deren werden gearresteerd. Een van hen werd in zwaargewonde toestand weggedragen. Ook een voorbijganger werd ernstig aan het hoofd gewond. (UP.) 20 Jarenplan voor de vrede Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., heeft zijn „twintigjarenplan voor de yrede" gelanceerd in een me morandum aan alle leden van de V.N. Dit document bestrijkt alle vraagstuk ken, waarin de V. N. twee jaar lang zijn blijven steken. Lie verklaarde, dat hU uit zijn bes- sprekingen met de regeringen der V. S„ Engeland. Frankrijk en de Sovjet-Unie de stellige overtuiging had geput, dat de V. N. een primaire factor bleven in de buitenlandse politiek van elk dezer regeringen. Hij was ervan overtuigd, dat de hervatting van werkelijke onderhan delingen over zekere hangende kwes ties mogelijk was. Lie ontweek de kwes tie van de Chinese vertegenwoordiging in de V. Ndoch maakte het duidelijk, dat hü waarschijnlijk het hele program op de agenda van de volgende algemene vergadering I11 September zou plaatsen. Hij verklaarde ook te overwegen, de kwesties op de agenda van de Veilig heidsraad te plaatsen voordat de as semblee bijeen zou komen. In zijn inleiding zeide Lie er stellig van overtuigd te zijn, dat een nieuwe en krachtige poging moest worden ge daan om de z.g. koude oorlog te be ëindigen en de wereld nogmaals een weg op te voeren, die grotere hoop zou geven op een duurzame vrede. Lies's voorstellen waren vervat in een program van 10 punten, dat nage noeg hetzelfde is als dat, hetwelk Lie aan de V. S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie onlangs heeft voorge legd toen hij een bezoek bracht aan de hoofdsteden der vier landen. De punten zijn: 1). Periodieke of speciale bijeenkomsten van de Veilig heidsraad, waarbij ook de ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogend heden tegenwoordig zijn; 3) Nieuwe bij eenkomsten van de commissie voor atoomenergie; 3) Nieuwe bijeenkomsten van de commissie voor conventionele wapens; 4> Een poging om de militaire stafcommissie weer bijeen te doen ko men; 5) Toelating van alle 14 candida- ten voor het lidmaatschap der V. N., zowel degenen voorgedragen door het Westen als die door Rusland; 6) Meer steun voor het program van hulp aan onvoldoende ontwikkelde gebieden; 7) Steun voor de gespecialiseerde bureaux als de wereldgezondheidsorganisatie en de FAO; 8) Krachtiger actie tot het doen naleven van de verklaring van de rechten van de mens; 9) Meer actieve steun aan de pogingen van de trust- schapsraad tot bijstand van de afhan kelijke volken; 10) Hernieuwde pogin gen om een code van het internationaal recht op te stellen. Naar men meent te weten, was het doel van Lie's reis deze punten of en kele er van besproken te krijgen op een „speciale" zitting van de Veiligheids raad, welke zou worden bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. In gewoonlijk welingelichte kringen verklaarde men, dat dit plan slechts matige bijval kreeg in Washington en Londen, waar men van gevoelen was, dat een speciale vergadering van de Veiligheidsraad meer kwaad dan goed zou doen, tenzij de Sovjetrussische re gering te kennen zou geven een com promis te wensen. Bij het voorleggen van zijn memoran dum verklaarde Lie, dat de hulpbron nen der Verenigde Naties op twee voor waarden konden worden gebruikt voor het bereiken van de vrede: „Indien wij aanvaarden, geloven in, en handelen naar de mogelijkheid, dat de grote mogendheden vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan" en „Indien de grote mogendheden haar bereidheid tonen om oprechte onder handelingen te beginnen, niet In de geest van verzoening door concessies, doch In die van verlicht eigenbelang en gezond verstand". Trygve Lie weigerde mee te delen wel ke houding de regeringen der grote vier ten opzichte van zijn plan hadden in genomen. Hij achtte dit niet „gepast" Men neemt echter te Lake Success aan, dat de ontvangst slechts matig is geweest. Met het oog hierop zou Lie besloten hebben de algemene vergadering over zijn plan te laten beslissen. Als een precedent hiervoor noemen kringen, die in nauw contact staan met Lie, het geval met de commissie voor de atoomenergie in 1948. Toentertijd waren de grote mogendheden van plan de commissie op te heffen, terwijl de al gemene vergadering door het gewicht der talrijke kleine mogendheden bij stemming besloot om haar gedeeltelijk in leven te houden. Drie Friezen afschuwelijk mishandeld TIJDENS VECHTPARTIJ TE ENSCHEDE. Voor een café aan de Kuipersdijk te Enschede hoeft zich een ernstige vechtpartij afgespeeld. Ongeveer 30 mannen gingen drie Friezen, die in Enschede wonen, met allerhande slagwapens te lijf. De drie Friezen kregen in het café, dat geen al te beste reputatie eeniet. woorden met andere bezoekers De Frie zen begonnen od zeker ogenblik Fries te Dra ten en dat bracht de andere od het idee, dat zij metPolen te doen hadden. Toen de Friezen zich. ondanks de waarschuwing van de waardin, naar bulten begaven, werden zii door de mannen aangevallen, die het drietal met boksbeugels en ploertendoders te lijf gingen. De drie jongemannen wer den op afschuwelijke wiiz-e toegetakeld en zij moesten in het ziekenhuis Zie kenzorg worden verbonden. De recher che onderzoekt het geval, doch doordat de betrokkenen weigeren namen te noe men. zit er nog niet veel schot in. PAST OP UW DIEREN! De Dierenbescherming vestigt de aan dacht op de noodzakelijkheid om gedu rende de grote hitte de dieren van vol doende drinkwater te voorzien en in de weide zoveel mogelijk voor schaduwrijke plaatsen te zorgen. GOUDEN JUBILEUM NAT. CHR. OFFICIERENVERENIGING. Onder voorzitterschap van luitenant- generaal (b.d.) F. Duymaer van Twist, kwam ter viering van haar gouden ju bileum de Nat. Chr. Officierenvereniging in feestvergadering te Zeist bijeen. Hij sprak over het ontstaan en het tot bloei komen van de vereniging. De feestrede werd uitgesproken door prof. dr J. P A. Mekkes over: „Het bestaans recht van een Christen Officieren Ver eniging". Nadat de legerpredikant, luitenant kolonel H. Steenhuls de bijeenkomst had gesloten, werd gemeenschappelijk een Lunch gebruikt waarna een bezoek werd gebracht aan het Prot.-Chr. Centrum voor geestelijke verzorging Beukber- gen". 's Middags werd in hotel „Hermi tage" een receptie gehouden, waarop o.a. ritmeester Hooft Graafland namens Prins Bernhard de jubilerende vereni ging complimenteerde, 's Morgens waren oo.. aanwezig minister W. F. Schokking. De hoofdlegerpredlkant ds A. T. W. de Kluis sprak een slotwoord. MINISTER STIKKER NAAR OSLO. Minister Stikker wordt vanavond oer vliegtuig te Oslo verwacht. Ziin bezoek maakt deel uit van een rondreis door de Marshall-landen. Hij zal besprekin gen voeren met vertegenwoordigers van de Noorse regering en de industriële organisaties. Ook zal minister Stikker een lezing houden voor het Noorse Eco nomische Genootschap. EERSTE KERSENVEILING IN TIEL. De eerste grote kersenveiling te Tiel trok gisterochtend zeer veel belangstel ling. Voor de Duitse kersen werd f. 2.25 tot f. 3. voor de Meikersen f1.50 tot f2 per 10 kg. op het hout besteed. Men verwacht, dat de pluk- en veillngkosten en de sociale lasten f. 2 tot f. 3 per 10 kg. zullen bedragen. De winkelprijs zal waarschijnlijk circa 50 ct per kg. wor den. BOERDERUBRAND TE DEURNE Terwijl de ouders op een bruiloft wa ren ontstond gisteravond brand in de boerderij van de heer Vogels te Deurne, waar zes kleine kinderen alleen thuis waren. De boerderij brandde geheel uit. De kinderen konden allen gered worden. De aangrenzende boerderijen konden door de brandweer worden behouden. Voor het eerst na drie jaren lieten de leden van het Amerikaanse hoogste gerechtshof zich gezamenlijk in ambts- kledij fotograferen. Het zijn op de eerste rij v.l.n.r.: Felix Frankfurter, Hugo L. Black, Fred M. Vinson, Stanley F. Reed en William O. Douglas. Tweede rij: Tom C. Clarck, Robert H. Jacksan, Harold H. Burton en Sherman Minton. {9ste Jaargang WOENSDAG 7 JUNI 1950 No 27016 LEIDSCH Directeur: J W. Benny crolrfredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l, Lelden Giro oo. 57055

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1