FILMS Vervoer levend pluimvee van lieden af verboden Minister Stikker opende reizende Marshall - expositie VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord ZATERDAG i JUNI Morgen verkiezingen in Japan Behalve in België zullen morgen ook verkiezingen ln Japan worden gehou- <=en en wel voor de helft der 250 zetels van het Huis der Raadsheren, de Ja panse Senaat. Premier Josjida's liberale regering zal 90 van de 125 zetels moeten behalen om ook in de Senaat een bruikbare meer derheid te krijgen. In het Japanse Lagerhuis hebben de liberalen 286 van de 466 zetels, wat niet genoeg is om de besluiten van dé Se naat met de grondwettelijk vastgestelde twee derden meerderheid te overstem men. Alle partijen beloven voor de komen de verkiezingen sociale zekerheid, be lastingverlaging, sluiting van een vre desverdrag en „volledige onafhankelijk heid". Op de stembureaux zullen Ameri kaanse waarnemers aanwezig zijn om ervoor te waken, dat de verkiezingen in vrijheid verlopen. Ballons in campagne voor plan-Marshall Achttien vrolijk gekleurde ballons zijn gisteravond te Parijs losgelaten bij de opening van een campagne om de Euro peanen te overtuigen van de voordelen van het plan-Marshall. Minister Stikker opende de campagne met het loslaten der ballons, die de vol gende boodschap meevoeren: „zoals deze ballon vrijelijk over steden en landen neeft gevlogen, zo zullen de koopwaren en consumentengoederen eens gaan door een verenigd en welvarend Europa". Drie grote wagens, die een tocht zul len maken naar Stockholm, Kopenha gen, Utrecht, Hamburg, Bremen, Frank fort, Muenchen, Athene en Italië, met films en affiches over het Europese eco nomische herstel sedert 1948, zijn voor het publiek toegankelijk in het Bois de Vincennes. Men zal de kinderen aansporen „plan- MarshaU-ballons" los te laten, welke, naar de organisatoren van de campagne hopen, in andere landen terecht zullen komen. O.E.E.S. wil samenwerken met V. St. en Canada lil de gisteren gehouden bijeenkomst van de Raad der O.E.E.S heeft Robert Marjolin, de secretaris-generaal der or ganisatie, een beroep gedaan op de Marshall-landen om reeds thans plan nen te maken voor de tijd, wanneer de Marshall-hulp zal zijn beëindigd. Tot dusverre is er volgens Marjolin weinig aandacht" besteed aan de economische positie van Europa na de beëindiging van de Marshall-hulp en naar zijn me ning is thans de tijd gekomen om nieuwe ramingen te maken van Europa's economische toekomst, die als rlohtiy- nen zullen dienen voor de te nemen maatregelen. Met algemene stemmen heeft de raad de volgende voorstellen van Marjolin goedgekeurd: 1) Ieder land zal zijn economische doeleinden voor de komende 4 of 5 jaar detailleren en trachten de hoofdlijnen van zfjn investeringsprogramma vast te leggen. 2» De O.E.E.S. zal de politiek der Marshalllanden, hun doeleinden en pro gramma's harmoniseren om verspilling te vermijden, 3) Men zal eventuele moeilijkheden onderzoeken en gezamenlijk trachten te overwinnen. Aan de uitvoerende commissie werd verzocht een werkplan voor te bereiden en een tijdlimiet te stellen voor ieder stadium. De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft voorts besloten de uitnodigingen te zenden naar de V. S. en Canada voor de vorming van een informele werkgemeenschap met de organisatie. Een woordvoerder deelde mede. dat de uitnodigingen daartoe spoedig verzon den zullen worden. MOTIE VAN VERTROUWEN IN TURKSE REGERING AANGENOMEN. Met 282 tegen 0 stemmen heeft de Turkse Nationale Vergadering gister avond de motie van vertrouwen in de regering goedgekeurd, nadat de leden van de oppositie de zaal hadden verla ten. Deze stemming had plaats na een tweedaags debat, tijdens hetwelk de oppositie het program van de nieuwe regering als vaag en onvolledig had gehekeld. SMUTS IETS BETER. De toestand van generaal Jan Smuts, die aan longontsteking lijdt, was heden Iets verbeterd. In verband met de pseudo-vogelpest In verband met het feit dat te Bar- neveid op een mestcentrum een be drijf, dat zyn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, pseudo-vogel pest geconstateerd is, heeft de minis ter van Landbouw bepaald, dat het met ingang van heden verboden is in ons land levend pluimvee te vervoe- Het mestcentrum te Barneveld is het derde mestbedryf, waarop de pseudo- vogelpest geconstateerd is. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst ge voelig zijn voor besmetting aangetast zullen worden, indien ten aanzien van het vervoer van levend pluimvee geen maatregelen worden genomen. Van het vervoerverbod is ontheffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de Veeartsenijkun- dige Dienst kan worden verleend in de vorm van een vergunning, die de te vervoeren kippen moet vergezellen. Bovendien moeien van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zo dat controle op de naleving van het vervoerverbod gemakkelyk uitgevoerd kan worden. Het vervoer van dood pluimvee, broed- dieren, en andere delen van pluimvee, pluimveemest en verpakkingsmateriaal in de grensstreek van 5'2 km. diepte langs de Belgische grens is verboden, zoals dit reeds eerder is bepaald. SLACHTOFFERS DER STRAALJAGER-RAMP. De luitenants J. Bakker en D. Boer. De namen der gisteren verongelukte inzittenden van de bij het vliegveld Twen the verongelukte straaljager zijn de 26-jarige reserve eerste luitenant-vlie ger J. Bakker, uit Barendreoht en de 28-jarige eerste luitenant-vlieger Dirk WRAKSTUK VAN FIREFLY GEVONDEN. Een bergingsploeg van de Kon. Marine 1 heeft gisteren voor de kust van Scheve- ningen naar wrakstukken van de ver- ongelukte Fireflies gezocht 's Middags I vond een duiker een stuk van een hoogteroer tegenover de havenhoofden, ongeveer anderhalve mijl uit de kust. 1 Voorts zijn wat aluminium scherven opgehaald. Van romp en vleugels was, j toen de vloed opkwam, nog niets ont dekt. E.H.B.O.-CONGRES TE EINDHOVEN. Ter opening van het congres van de afdelingen van alle districten der Ned. j Ver. E.H.B O. in de Korenbeurs te Eind- j hoven, sprak de voorzitter, de heer E. E. i Oterdoom arts, het welkomstwoord. Dr. i Molhuyzen, oud-voorzitter, werd tot erelid benoemd en de heer W. N. van den Hout, redacteur van de „Voorpost" I kreeg de gouden dr C. B. Tilanus-me- daille. De voorzitter van de Eindhovense i afdeling, de heer Maerten, bood de landelijke voorzitter een nieuwe glazen hamer aan. Besloten werd het 60-jarig jubileum in 1953 in grootse stijl ln Am sterdam te vieren. De jaarvergadering Boer uit Zegveld. Beiden zijn ongehuwd, zal worden gehouden in Vlissingen. AGENDA MAANDAG: Stadszaal (Foyer)Einduitvoering Mu ziekschool MIJ voor Toonkunst, 7.30 uur nam. DINSDAG: Breestraat 52: Aandeelhoudersvergade ring Literair Centrum, 8 uur nam. WOENSDAG: Schouwburg: Eén actertournool, 7.45 uur nam. DONDERDAG; Schouwburg: Eén actertournool, 7.45 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: Eén actertournool, 7.45 uur nam. Voorschoten- Aandeelhoudersverga dering N.V. Nefabollne. 11 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN. ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Oostazlatlsche Kunst. Werkdagen 105 uur. 's Zondags 15 uur (tot 12 Juni) DE BIOSCOPEN Trianon „Bastogne" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De 13 lanciers" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Lido „Verloren jeugd" (18 Jaar) Zon 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lu\or „De man van Colorado" (18 Jaar) Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Bittere Ryst" (18 Jaar) Zon 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 3 Juni 13 uur tot Woensdag 7 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschlield", Hooigracht 48. tel. '21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door cic doctoren De Bruyne, Langezaal. Nleuw- zwaag en Postel. Te Oegstgeest door dr Lanen-Baron, tel. 21610. Vorming van een West- Duitse politiemacht De drie Westelijke mogendheden over wegen de oprichting van een Duitse po- lltiemacht onder toezicht van de West duitse regering. De uiteindelijke beslissing zal binnen kort genomen worden door de gealli eerds hoge commissarissen en de West- duitse regering. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men met nadruk, dat deze po litiemacht geen gelijkenis zal vertonen met de Oostduitse. Zij zou onder toe zicht van de federale regering komen te staan, terwijl op het ogenblik de ver schillende Westduitse staten zelfstan dige pohtie-eenheden hebben. Het voorstel tot vorming van een cen trale politiemacht is gedaan door de Westduitse kanselier Adenauer. Als sterkte stelde hij 25 000 man voor. Een woordvoerder van het Amerikaan se state department zei nog dat het ver zoek van kanselier Adenauer ongetwij feld geïnspireerd is door het besluit van de Sovjet-Unie om in Oost-Du 1 tsland een politiemacht van 50.000 man op de been te brengen. De woordvoerder bevestigde dat over het algemeen de Verenigde Staten zich verzetten tegen een Duitse herbewape ning. MOTIES TER SOCIALISTISCHE CONFERENTIE TE KOPENHAGEN. De internationale socialistische confe rentie, te Kopenhagen in vergadering bijeen, heeft een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het Saar land onder toezicht van een „super-na tionaal Europees gezagsorgaan" moet komen. Voorts erkent de conferentie het recht van alle betrokken landen op een al thans gedeeltelijke schadeloosstelling voor de enorme verliezen, die door de Duitse agressie geleden zijn. De confe rentie is voorstander van oplossing van het gehele herstelbetalingsvraagstuk op Europese basis in het met Duitsland te sluiten vredesverdrag. Waarborgen te gen een nieuwe Duitse agressie kunnen slechts worden versohaft op basis van Europese of Atlantische samenwerking. De conferentie is in principe van me ning, dat het ontnemen van land aan Duitsland niet bevorderlijk is voor de vrede, omdat het nationalisme in Duits land er door versterkt wordt. Betreurd wordt, dat men de Duitse bondsrepubliek niet heeft laten deelne men aan de onderhandelingen "tussen Frankrijk en het Saai-gebied. Het voorstel van de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, kan volgens de conferentie leiden tot een bevredigende oplossing van de Europese problemen, waaronder ook die van het Saargebied. In een andere motie worden „alle de mocratische socialisten in Italië" opge wekt zich te verenigen in één enkele partij. De O.E.E.S. is het een» Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen ter aanvulling van het elders reeds kort vermeldde: Gisteren heeft de O.E.ES onder lei ding van mr Stikker te Parijs vergaderd en volgens het slot-communiqué moet de bijeenkomst vruchtbaar zijn geweest. De resultaten zijn in vier punten sa men te vatten: 1. Zullen de Ver. Staten en Canada worden uitgenodigd op een praktische basis direct aan de arbeid in Europa deel te nemen, waardoor men de toe komst beter verzekerd acht. 2. Heeft men de banden met dé Euro pese raad te Straatsburg wat nauwer aangehaald ter zullen o.m. deskundigen en documenten worden uitgewisseld). 3 Zullen in de toekomst op própa- ganda-overwegingen de 17 ministers der Marshall landen eens per jaar ook elders dan te Parijs vergaderen. 4. Is men het in pincipe eens gewor den zelfs Engeland heeft zich ac- coord verklaard over een vijfjaren plan. dat het aanzien zal geven aan één Europese markt. Het ontwerp hier voor, door de algemeen secretaris Mar jolin uitgewerkt, voorziet in een soort centraal Europees clearing bureau, waar alle posten van inkomsten en uit gaven der deelnemende landen gere gistreerd zullen worden. Over enkele details zullen de experts de komende maanden nog overleggen, doch van officiële zijde werd gisteren verzekerd, dat men het over de hoofd punten nu werkelijk eens was geweest Er heerste dan ook een optimistische stemming, ondanks de afwezigheid van Robert Schuman. die bezig was op de Quai d'Orsay nota's met. Londen te wisselen, toen gisteravond iaat voor de verzamelde Franse en buitenlandse persvertegenwoordigers in de bossen van Vincennes in de omgeving van Parijs, onder felle schijnwerpers minister Stik ker een klein podium beklom, om de reizende propaganda-tentoonstelling van de O.E E.S. te openen. Minister Stikker sprak over de noodzaak van propagan da omdat het hele vraagstuk der Euro pese samenwerking tot een punt van kennis is terug te brengen. Om het pu bliek die kennis in de structuur van Europa en de betekenis van het Mar shall-plan bfj te brengen, is dan deze expositie op touw gezet. Met moderne en antieke middelen wordt hier het beoogde doel nagestreefd: er zijn foto montages, brochures, films en er is ook een ouderwet-se poppenkast Jan Klaas- sen en Katrijn zijn nu dus door het Mar shall-plan geëngageerd en om deze no viteit te onderstrepen maakten de foto grafen een serie plaatjes, waarop men zowel het echtpaar Stikker als de heer en mevrouw Harriman met (mogelijk gefingeerde) belangstelling het spel der acteurs met houten koppen ziet gade slaan De laatste attractie van deze Mar shall-kermis, die na Frankryk bereisd te hebben, een tournee door het bui tenland zal ondernemen, vormen de luchtballonnetjes, die aan de kinderen worden uitgedeeld met het verzoek ze daarna weer los te laten. Aan elk ba- lonnetje is een kaart bevestigd, waarop de naam van de afzender moet worden ingevuld, en bovendien hangt er nog een tekst aan, waarin in korte trekken het doel van de O E.E.S. staat. Vannacht zijn onder groot gejuich der aanwezigen door minister Stikker de eerste proefballonnetjes opgelaten. Mo gen zij succes hebben- Franse onderscheidingen voor Nederlanders UITREIKING OP 9 JUNI TE APELDOORN. Tijdens de oorlog verleenden vele Nederlanders belangrijke diensten aan militairen van geailieerdc legers, o.a. door hulp aan piloten. Ook aan een groot aantal Franse militairen, vooral aan ontvluchte krijgsgevangenen z.g. „passeurs" is deze hulp ver leend. Gebleken is, dat deze hulp veel om vangrijker was dan men meende, zodat eerst thans alle Franse onderscheidin- gen, die hiervoor toegekend werden, zyn j vastgesteld. Een gedeelte der onderscheidingen I Woord van bezinning Er zijn tegenwoordig heel wat stemmen om ons heen die een woord van waardering laten horen over de godsdienst. Zij willen ons duidelijk maken dat het godsdien stige een onmisbare basis vormt voor het menselijk denken en han delen. Wat mag en wat niet mag wordt zwevend, indien de religie zoek raakt. Alles wordt volgens hen op deze wijze vormloos en we gaan zo onder in de vloed van het nihilisme. Wij kunnen dikke boe ken lezen over de: „Toekomst der religie" en naar vele kanten een verontrusting opmerken over het verdwijnen van de religieuze fun dering uit het leven van de mo derne mens. Andere stemmen juichen deze verdwijning toe en menen dat het een weldaad is dat eindelijk het geloof in allerlei onbewijsbare goddelijke machten de genadestoot krijgt. Het is van groot belang ook eer lijk en met een grote openheid naar deze laatsten te luisteren om dat zij in veel opzichten gelijk hebben. Godsdienst in het alge meen heeft een groot stuk zelfbe drog in zich en het godsdienstig besef wordt misbruikt voor vele platvloerse doelstellingen. Men smijt met allerlei namen en woor den ook in het Christelijke kamp zonder bereid te zijn naar het wezenlijke te luisteren. Intusssen doet het er heel weinig toe. wat voor toekomst de „religie" heeft, wat er terecht komt van alle voorstellingen, wetten en gebrui ken die mensen zich over het „god delijke" hebben gevormd. Het is het feestelijke van het Christelijke geloof dat wij ons in ieder geval mogen realiseren dat het werkelijke geloof in de leven de God niet een aangelegenheid van mensen is waar men met sym pathie of antipathie tegenover kan staan maar van God zelf. Dat God werkt en de wijze, waaróp Hij van zich laat horen. Zijn verschijning in Jezus Christus, dat alles is zo ongelooflijk dat Hijzèlf dit moet duidelijk maken. „Zondag Trinitatis" hebben wij hierboven gezet. Met deze naam markeerde de oude kerk de Zondag na Pinksteren. Het betekent „Zon dag der Drie-eenheid". De gang van het gehele werk van God wordt op deze Zondag nog eens bezongen, verkondigd en opnieuw mee-geleefd. U moet dit woord „Drie-eenheid" niet al te snel als een vreemde dogmatische kreet overboord werpen. Het dogma wil immers niet anders zijn dan een beschermende regel voor een dee moedig geloof. Op de Zondag Tri nitatis gelooft de kerk dat God het geloof gééft. Wij weten dat het niet te bewijzen, dat het voor óns onge looflijk is. önervaarbaar, dat God werkt. Niet de stilte en niet de frisse wind die langs je slapen strijkt als je op een duintop staat, niet de schoonheid van de bloeien- bollenvelden noch dc majesteit van de Hollandse polder of een ons aangeboren religiositeit kun nen ons duidelijk maken dat God werkt. Tegenover elk brok schoon heid kunnen wij immers onmiddel lijk een wereld van keiharde feiten aanduiden die dit alles onderste boven kegelen. God werkt in ons het geloof in het ongelooflijke feit dat er rondom Jezus Christus, rondom Zijn kruis en opstanding de lichtplek op de wereld is geval len. die alléén ons verkondigt, dat er voor ons gewerkt wordt. Dat onze wereld, ons leven en onze inspanning niet m de steek gelaten zijn. ma?r begeleid worden door Gods energie. Als je het gelóóft, is het dwars tegen alle ervaring in. Op de Zondag Trinitatis wordt de lijn van het gehele heilsgebeuren, die langs Kerstmis. Goede Vrijdag Pasen en Pinksteren ons lichtend was aangegeven, nog eenmaal overzien. God werkte. Hij begon. Dat is de Schepping. God werkte: Hij hield vost. Hij wilde als God vóór ons blijven Dot is de Verzoening in Jezus Christus. God werkt. Hij is in ons. Dit is het geleide van de Heilige Geest noor de voleinding. Op de Zondag der Drie-eenheid overziet de kerk dankend en le vend de lijn van het Begin (de Schepping) van het Midden (de Verzoening), en van het geleide naar de nieuwe komst in de nieuwe aarde (de Voleinding). En zij zegt deemoedig, zichzelf niet begrijpend met dit ongelofelijke gelóóf: Vader, Zoon en Heilige Geest. M. W. J. G. zal Vrydag te Apeldoorn worden uitge reikt door generaal de Larmlnat. een der bevelhebbers van het Franse leger, dat deelnam aan de bevrijding van Europa, en voorzitter van de „Commis sion des passeurs". Het Franse leger zal vertegenwoordigd worden door een de putatie van officieren en een erecom- pagnie met vaandel. 211 personen tvördën onderscheiden, van wie zeven met het Ridderkruis van het Legioen van Eer, 76 met het „Croix- de-guerre", 104 met de „Medaille de la Reconnaissance Francaise", en 24 perso nen zullen het „Diplome de passeur" ontvangen. Een gedeelte van deze on derscheidingen wordt posthuum ver leend, o.a. vyfmaal het Legioen van Eer. Bastogne: HITLER VERDWEEN IN DE WOLKEN! „Wil passagier Hitier zich naar de douanehal begeven?" Deze woorden klonken gistermid dag door de luidspreker op de luchthaven van Frankfort. Een ietwat benauwende stilte viel over de luchthaven. Zou hy dan tóch...? Elke beweging verstarde plots en elkeen keek oplettend wie zich in de richting van de douanehal zou begeven. Een hele tyd gebeurde er niets. Toen begon een klein, vriendelijk mannetje met neerge slagen ogen onder de doordrin gende blikken van honderden pa ren ogen langzaam in de bedoelde richting te schuiven. Noch in figuur noch in optreden had hy iets gemeen met zyn naamge nootSnel passeerde hy de douane en stapte daarna zo on gemerkt mogelyk in het vliegtuig. Toen verdween Hitler, die kenne- lük onder zyn naam lydt, in de wolken! Eerlijke reportage Trianon By Bastogne stootten de Duitsers gedurende het Ardennnen- offensief op een Amerikaanse tegen stand, welke zij niet konden breken. Men doet er daarin wel aan de heroïsche strijd nooit te vergeten. Terecht werd dan ook „Bastogne" geprolongeerd; het is een eeriyke reportage. Bittere Rijst: Silvane blijft belangstelling trekken Casino Wat nog te zeggen van „Bit tere Ryst". een film, die voor de derde keer geprolongeerd wordt? Het feit op zichzelf spreekt een tè duidelijke taal, dan dat men op de kwaliteiten van het werk dient te wijzen. Verloren Jeugd Bedroevende naweeën van de oorlog Lido De laatste oorlog is gelyk een niets- ontziende wervelwind over het arme Europa geraasd. Cultuurmonumen ten vielen ten offer aan Mars, de onver zadigbare, vredige steden werden ge amputeerd tot zielige hoopjes steen en dat, wat de mensen in jaren van vrede hadden opgebouwd, werd vernietigd, werd tot gruis geslagen. Maar naast deze materiële ellende was de geeste lijke van veel angstwekkender omvang. De strijd tussen de volkeren leidde tot verlies van alle normen, tot een demora lisatie, zoals men slechts na de groot ste verwarring en een ten zeerste ge stoord levensrhythme kan waarnemen. Men leze er maar eens „De Huid" De 1 Lanciers Strijd op leven en dood in de woestijn Rex Men kan nu niet zeggen, dat wy overstroomd worden met. Russische films. Daarom zal men ongetwyfeld met des te groter belangstelling .De 13 lan ciers" gaan zien. misschien wel denken de aan die voortreffelijke oude Russen zoals Moeder", „Pantzerkreuzer Po- tempkin" en een enkele andere. Het tempo heeft dit werk van de regisseur M. Romm gemeen met die oudjes. Men moet er even aan wennen: de handeling verloopt vrij langzaam, doch actie en na een klein half uur, spanning ontbreken in genen dele De troosteloosheid, de oneindigheid van de kale en drozs woestijn heeft Romm op voortreffelyke wyze vastge legd. met voorliefde gebruik makende van een stabiele camera. Toch is er weinig overeenstemming te ontdekken met de Mexicaanse richting, waarbij ook een voornaam gebruik gemaakt wordt van picturaal schone filmbeelden doch welke zuiver afgestemd zijn op poëzie en romantiek, en niet op de schone vorm van de fotografie alleen. De muziek van A A. Lexandrow on dersteunt ln sterke mate de handeling, vooral ln het begin van de film. De man van Colorado Wild West-romantiek nen maken. Pietro Germi, een regisseur, t die een uitstekend gevoel heeft voor de *.i>xor Het is een eigenaardig to-ma, soberheid, heeft „Verloren Jeugd" de j dat ,de"ze. behandelt: een kolonel vorm van een ware angstkreet gegeven: van het Amerikaanse unionistische leger begrijpt en redt de verdoolden! na afl9°P J'an ^e. Burgeroorlog in Vooral het spel van Jacques Sernas benoemd tot rechter van het dis als Stefano moeten wij met nadruk trict Colorado. Het blijkt eenter alspoe- noemen om de bittere realiteit, welke dat de oorlog zyn geestvermogens hy de een dubbel leven leidende stu- terdege heelt aangetast. Vele .van zijn na! Napels werd een toonbeeld van ontreddering. Zo ook ebte een aanzienlyk deel van de Italiaanse jeugd, om ons sleohts tot deze te bepalen weg in wat gemeen lijk genoemd wordt „een poel des ver- derfs". Doch laten wy niet vergeten, dat wij het zyn, die de jongeren tot cynici maakten, dat wij hun toekomst afsneden, dat wij de schuld hebben aan hun ontsporingen. Niet zij tooh ont ketenden de strijd! Men moet hen dus niet zien als gebo ren misdadigers, maar als slaohtoffers van onze onwijsheid. Zij vormen met recht een „verloren jeugd". Stefano, een twintig-jarige telg van een intellectueel gezin, is zulk een jon ge man, die zichzelf niet terug kon vin den na de bevryding. In het ouderlyk huis komt hij nog slechts om te eten en slapen. Hy schynt te studeren, maar in feite heeft hy zich opgeworpen als de leider van een gevaarlijke misdadi- gersbende, welke niemand en niets ont ziet. Geld wensen zij om hun kostbaar leven te kunnen betalen. Zelfs een moord jaagt hun geen angst aan Tenslotte valt Stefano tijdens een wanhopige poging te ontvluchten als een gepynigd dier. Eén. die de turbulen ties van de na-oorlogse wereld niet kon verwerken, was niet meer Het zijn slechts de Italianen (en Fransen), die van dit bedroevende ge geven een werk zonder valse pathos, zonder melodramatische trekken kun- dent wist te geven, Ook buiten de studie moet Sernas iets hebben van die hautaine decadentie, van de Italiaan Curzio Malaparte op 1 welke hem als Stefano eigen is. De P.T.T. zal van 17 Juli—17 Sep tember a.s. een byzondere postzegel uit geven welke met een opslag wordt ver kocht ten bate van de wederopbouw der ln ons land gedurende de oorlog verwoeste kerken. Verschenen ls de Memorie van Ant- woord op het voorlopige verslag van de 1 De „CuraQaosche vereniging voor de Commissie var Rapporteurs der Tweede j handel" stelt zich voor om binnenkort ln Kamer over het wetsontwerp „Nadere voor- j Willemstad een Nederlandse handelsbeurs BINNENLAND zlenlngen ln verband rnet de Invoering van de ambten van Minister zonder portefeuille en van Staatssecretaris", De Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrydlng der tuberculose zal Donder dag 22 Juni haar algemene vergadering houden ln de congreszaal van de Nationale Tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem. Woensdag J.l. ls uit Prlok naar Rot terdam vertrokken het troepenschip „Ge neral Macgrey". Aan boord bevinden zich het 403e en 412e bat. Infanterie. De Industriële Handels Combinatie te Den Haag heelt opdracht ontvangen van de Turkse regering voor de bouw van vijf dubbelschroef motor-passaglersboten. De schepen zullen worden Ingericht voor het vervoer van 300 personen. Van deze opdracht zal de .Gusto" werf te Schiedam er drie en L. Smit en Zn. te Klnderdyk twee bouwen. te houden, waar de producten, die voor export naar de Antillen ln aanmerking komen, kunnen worden tentoongesteld. BUITENLAND De Griekse regering heeft enkele noodmaatregelen, die ln 1946 werden ge nomen om het hoofd te bieden aan de opstandige beweging. Ingetrokken. Er kun nen thans geen arrestaties meer verricht worden zonder arrestatiebevel. Te Chester (Engeland) ls een jongetje van 13 Jaar. die zyn speelgenootje van 10 Jaar enige malen met zware stenen trof en doodde, schuldig bevonden "kan moord. Hij werd veroordeeld tot gevangen houding „zolang het de koning behaagt", hetgeen betekent, dat de Jongen, Thomas Anthony Loghlin, voor de rest van zyn loven gevangen gehouden kan worden. uitspraken en handelingen geven blyk van een misdadige moordlust, voort spruitend uit zyn zich steeds duidelij ker aftekenende krankzinnigheid en zich 'uitend in een niets en niemand ontziende wil tct vernietiging van alles en allen, die zyn macht trachten te beknotten. Hij deinst er zelfs niet voor terug een gehele stad in brand te ste ken, wanneer het er om ga^t zijn vroe gere strijdmakker en latere politiechef land onschadelyk te maken, die hij ove- 1 r'.gens niet ten onrechte ervan verdenkt hem zijn vrouw te willen ontfutselen. Tenslotte vindt hy zelf dc dood ln de vlammen, maar voor het zover ls, bent u reeds getuige geweest van tal van spannende" achtervolgingen en gevech ten temidden van de woeste natuur van Colorado met zyn bevolking van goud delvers, we van oudsher de revolver heel losjes in de broekband zit. Glenn Ford speelt de rol van de waanzinnige rechter keihard, gced gesecundeerd door William Holden en de lieftallige Eüen Drew. Dit soort romantiek is geluk kig niet meer van de^e tyd, maar ie vermenging met een flinke dosis sen satie maakt dat liefhebkers van senior- partyen er hun hart eer. heel eind aan Generaal-majoor Stanley Scott zal de nieuwe Amerikaanse militaire vertegen woordiger worden voor het program van wapenhulp aan West-Europa, zo meldt de New York Times uit Washington. Zuid-Afrlka zal als het eerste van het Britse gemenebest, het nieuwe Chinese regiem niet erkennen. De ministers van defensie van Enge land. Noorwegen en Denemarken zijn te Londen bijeen om de rapporten van hun stafchefs over gedetailleerde plannen voor de verdediging van de Noordelyke groep van het Atlantisch pact te bespreken, Op een scheepswerf te Walvisbaai. ae voornaamste haven van Zuld-West-Afrika. is brand uitgebroken door het ontploffen van een brander, die gebruikt werd om een motor op gang te brengen Het vuur greep snel om zich heen ln de houten gebouwen. De schade wordt ep een half mlllioen gulden geschat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gemeld wordt, dat de Sovjet-burgers, die ln een speciaal Fins bataljon tegen de Russen hebben gevechten, aan de Sovjet- j kunnen ophalen De felle kleuren ma- autorltelten uitgeleverd zullen worden. In n f]p7 fjln1 n„ rPalisti=;edP>- dan zii een refzcringscoipmuniqué wordt gemeld. 1L dat sedert het einde van de oorlog 75 zonder dat reeas z„d zyn. verd Sovjet-burgers door Finland zijn ultge- I smaken verschiuen nu eenmaal en da» leverei. .lis maar goed ook..,. Nederlander in handen der Russen GEVAARLIJK AVONTUUR IN WENEN. Een inwoner van Terneuzen, dc 44- jar. P. C. Lammens, lynwerker bij de Ned. Spoorwegen, is in zyn woonplaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is gehouden door Sov jet-Russische autoriteiten. De heer Lammens was op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg ge reisd, om daar een congres van Espe rantisten by te wonen Op de terugreis, na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gez?l- sohap kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. Toen is hy in een auto gezeten naar een gevangenis gebracht Bij zijn arrestatie heeft de Nederlander enige klappen opgelopen, waardoor enige van zyn tanden sneuvelden. In de gevangenis hebben de Russen hem een injectie gegeven, waardoor hij enkele dagen buiten kennis Ls geweest. Hy is ook nog enige dagen opgenomen in het ziekenhuis der gevangenis en verbleef daar ln een kooi. Hy is op kunstmatige wijze weer tot bewustzijn gebracht en toen verhoord Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten- die door de le den van het gezelschap Nederlandse Esperantisten was gewaarschuwd, dat hun landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenschap te verlossen. Maandag jJ. is hy vrijgelaten. Thans verblijft de heer Lammens in een ziekenhuis, JAARVERGADERING NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Conclusies Adviesraad goedgekeurd. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren hield haar jaarvergadering^ Haarlem onder leiding van de heer n. van Poelgeest uit Leiderdorp. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen mr F. C. Vorstman teni" versum en C. M. Rasch te Amersfoort. Besloten werd een telegram te zenden aan de Beschermvrouwe der vereniging, H.M. Koningin Juliana, waarin oe aan- "nankelykheid der vereniging werd d»- tuigd. Ingekomen was een rapport van de commissie van de DierenbescherminaS- adviesraad Zij sprak zich uit voor maatregelen tegen de nietsonczienao i rigoureuse dressuur en tegen het ex- I ploiteren van diergaarden uit zuive winstbejag. Zij gaf een opsomming «a. de minimumeisen waaraan °nder^IJ I mens van dieren moeten voldoen 0 mishandeling te voorkomen en de dat de z.g. berenkuilen zo 1 mogelyk uit dierentuinen en anw. dieren verzamelplaatsen moeten ver<rsk- I nen. zy was verder van mening da. ne kluisteren van vogels moet worden ver- 1 boden en kwam tot de conclusie aai n I hoofdbestuur tot uitgangspunt dient nemen, dat vertoningen van seerde dieren in circussen cf ander5,„. ':ichingen van openbare vermanen* held in stryd zyn te achten met natuurlyke geaardheid van de dierer. e I daarom zeer te betreuren zijn. 0°* a vangen van dieren in de wildern1^. ri transport en huisvesting zyn «tw® gen. die ae commissie ten zeerste nw- de te moeten afkeuren. De vergaae.» keurde de conclusies goed. Natsir's motie aangenomen ONDERZOEK NAAR SITUATIE IN VIET MINH. Het parlement van de R.I.S. met 49 tegen 38 stemmen een mo>- aangenomen van de heer Natsir, fractieleider van de Masjoemi. waai wordt aangedrongen op een onaenw" naar de situatie in Viet Minh ChinaDa leden van de Partai Na> -iai Indonesia (P.N.I.) stemden an«» fcegea.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2