MATZE VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT l W v. eenSÏ Oppositie van B.& W. redde bestaande Noordwijkse kamphotels in urenlange debatten GOEDKOPER DUYVIS' SALATA w* y nu Zelfs wethouders steunden handhaving, ondanks voorstel tot opheffing Koffie voor fijnproevers! KHAKI jVféér glans! is OPROEP Laaf Uw reisbureau het U voorrekenen: AMSTERDAM Een nel dagmeisje Retoucheuse Slreek- Verlegenwoordigers (fZoöpefralie) Coöperatie „Vooruit" Dagmeisje SLEGTENHORSI J Te koop aangeboden ïïA'nzstsz ÖONDERDAG 1 JUNI Te ingrijpende ontwerp politieverordening teruggenomen Vele belangstellenden moesten zich gistermiddag met een staanplaats op de publieke tribune tevreden stellen, toen burgemeester mr G. F. W van Berckel als voorzitter de voltallige raadsvergadering van Noordwijk open de. waarvoor als hoofdschotel op de igenda prijkte: Regeling van het kam peren. Deze regeling omvatte een nieu we kampeerverordening, een wijziging van de algemene politieverordening en een aanvulling van de bouwverordening. Na enige mededelingen leidde de voor zitter de beraadslagingen in met de opmerking, dat bepaalde persorganen zeer tot zijn misnoegen het opzettelijk hadden doen voorkomen alsof de voor gestelde regeling ten doel had de men sen met de smalle beurs te weren. Na drukkelijk wenste hij het tegendeel te betonen. Wel vereiste volgens spreker het charmante elite karakter van Noordwijk. speciaal in de Zuidduinen, persoonlijk genoegen en persoonlijke rust efi wenste hij massaal vermaak ter plaatse te beperken op grond van richt lijnen, zoals achtereenvolgende raden, die doelbewust steeds hadden uitge stippeld, te meer waar elders volop recreatieruimte aanwezig is. Hierbij maakt het geen verschil uit of bezoe kers al dan niet tot de klasse der kapi taalkrachtigen of intellectuelen beho ren. Ais eerste raadslid verkreeg de heer G. Vogelaar het woord om namens de Protestants Christelijke raadsfractie te verklaren, dat deze zich voor 100 met de leidende gedachte van het ontwerp, kon verenigen, maar zich niettemin tegen de wijziging der poli tieverordening te moeten verzetten. aangezien deze de maatschappelijke vrijheid te sterk beperkte. Hij wenste vooral de kinderpensions en particu liere verhuurders in bescherming te nemen, niet te veel bevoegdheden in handen van de burgemeester als hoofd van d? politie te leggen of te orde nend in het bedrijfsleven in te grij pen. Hij diende namens de fractie een motie in om het ontwerp wijziging politieverordening tijdelijk terug te nemen, op de bestaande kampeerho- tels het uitstervingssysteem toe te passen en deze dus te handhaven, het vergunningsstelsel voor kamperen in handen van B. en W. te leggen en zo spoedig mogelijk met een gewijzigd voorstel te komen, waarbij met naar voren gebrachte wensen rekening zou worden gehouden. De voorzitter toonde zich erkentelijk voor de fundamentele wijze, waarop het voorstel bestudeerd en de bezwaren door grote bevolkingsgroepen naar voren waren gebracht. Het had volgens spre ker nooit in de bedoeling gelegen kin derpensions en particuliere verhuurders door het voorstel te treffen en stelde namens B en W. enige toezeggingen aan het ontwerp voor om dit duidelij ker naar voren te brengen. De heer Rlppe (P. v. d. A.) ging daarna zeer uitvoerig op het ontwerp in. Allereerst wees hij op diverse adres sen met totaal 186 handtekeningen van tevreden bezoekers van de kampeerho- tels in de Zuidduinen, waaronder vele professoren en intellectuelen, alsmede van nering drijvende middenstanders uit Noordwijk tegen het voorstel. Hij wees naar een interview van „De Tele graaf" met de voorzitter en het raads lid Wenckebach, voorzitter van VW, waarin beiden zich positief tegen be zoekers met smalle beurs zouden heb ben uitgelaten, blijkens een voorgelezen citaat, waartegen de voorzitter zich later door het voorlezen van een ander citaat uit het reeds lang geleden plaats gehad hebbende telefonische interview verweerde. De heer Rippe betoogde, dat thans 6Vi millioen Nederlanders recht op vacantie hebben, vacantietoeslag ge nieten en graag een vacantie-oord vin den. Deze evolutie wordt door voorstel len genegeerd en hij wenste in Noord wijk geen bevordering van het nacht leven of gokgelegenheden. Evenmin wenste hij namens zijn fractie beper king in het aantal bezoëkers van Noordwijk. Hf] miste in het voorstel een aanbod van schadevergoeding voor ge troffenen, had nooit klachten over de bezoekers van de gedupeerde gelegen heden vernomen en vroeg om cijfers en bewijsmateriaal. Verder was er geen overleg gepleegd met de Kampeerraad; hr wenste te wachten op de rijksrege ling, welke in de maak is en diende een motie in om het gehele punt van de agenda af te voeren. De voorzitter betreurde geuite ver dachtmakingen aan zijn .adres; ieder een heeft recht op vrije meningsuiting, maar niemand heeft het recht aan een andermans eerlijke bedoelingen te twij felen en hU nam aan, dat de heer Rip pe in "het vuur van zijn betoog woor den gebruikt had welke hij niet aldus bedoelde. Wlat speelgelegenhcden be treft, er moet toch iets gedaan worden tegenover de Belgische concurrentie. HU twijfelde niet aan de goede ex ploitatiemogelijkheden van kampcer- hotels in het Langeveld. Hoewel de in liet geding zjjnde kampecrhotels uit stekend geëxploiteerd werden, waren er wel degelijk klachten bij hem bin nengekomen. HU wees op een arrest van de Hoge Faad, waaruit duidelUk bleek, dat de gemeenteraad nog ingrijpender kan optreden dan hier wordt voorgesteld, zulks met het oog op de dreiging van de heer Rippe bU de Kroon even tueel in beroep te zullen gaan. De heer Sexlaar brak een lans voor het kamperen door jeugdverenigingen en wil deze niet uitschakelen. Hij ge loofde niet dat de middenstand door aanneming van het voorstel getroffen zou worden. De heer Vogelaar nam de onderteke naren van het request niet „au serieus" De heer Jongelie trachtte met cijfers aan te tonen, dat de 6500 gasten van de-kampeerhotels 1/4 millioen gulden in het laadje van Noordwijkse midden standers bracht, waarop de voorzitter opmerkte niet over steekhoudend cijfer materiaal dienaangaande te beschik ken! De motie Rippe werd alleen door zijn partijgenoot Jongelie gesteund en kon derhalve niet in stemming ge bracht worden, waarna de motie van de Chr. Protest, raadsfractie als bo ven omschreven met algemene stem-1 men werd aangenomen, zodat de J voorgesteld? wijziging van de politie verordening hiermede voorlopig van de baan was en de bestaande kamp hotels hun bedrijf mogen blUven ex ploiteren. De kampeerverordening en wijziging der bouwverordening wer den daarna artikelsgewUze behandeld en beide, behoudens enkele zeer klei ne wijzigingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor kinde ren tot 12 jaar zal geen kampeerleges worden geheven. In de avondvergadering kwam ee-st een voorstel om f. 151.000 te besteden aan de verbetering van de waterleiding, hetgeen werd aangenomen en als laatste agendapunt het standpunt van B en W. inzake het door de Prot. Christelijke j raadsfractie gevraagde verbod van ven- i ten op Zondag. De meerderheid van B. en W wilde hier niet aan, wethouder E. L. de Witt, als minderh°id steunde het voorstel van zijn raadsf:actie. Uitvoerig betoogde de voorzitter geen minderheden in teergevoelige en prin- cipiële aangelegenheden te willen tref- fen, maar verbod van venten op Zon- dag te ingrijpend te vinden. De heer Vogelaar verdedigde in een j keurig opgebouwd betoog de principiële j zijde van het verbod op venten op Zon- J dag en wees daarbij op de regeling te Katwijk. Hij diende een voorstel in de algemene politie-verordening conform de opvattingen van zijn fractie te wij zigen. De heer Rippe. welke met zijn fractiegenoot onder de gegeven om standigheden het lot van het voorstel in handen had, aangezien de R.K. raadsfractie zich eenparig achter het meeröerheidsvoorstel van B. en W. tot verwerping schaarde, maakte na toe lichting en motivering van zijn stem van de gelegenheid gebruik het door de heer Vogelaar voorgestelde ontwerp te doen vallen, zodat het met. 7 ^-mmen voor en 10 tegen verworpen werd. Na de gebruikelijke rondvraag ging men over in besloten zitting. Betreurens waardi ge oppervlakkigheid Het debat over de door B. en W. van Noordwijk voorgestelde kam peerverordening heeft geleid tot 't aanvaarden van een motie waarin de raad zich uitsprak voor het blij ven bestaan van de zogenaamde „kamphotels" in de Zuidduinen voor zover deze thans in exploita tie zijn. Voorts werd de ontwerp- wijziging van de politieverordening door B. en W teruggenomen. Op zichzelf zouden deze beslis singen niet zo ongewoon zijn, ware het niet, dat zij met algemene stemmen genomen werden, der halve ook met steun van de wet houders. B. en W, verklaarden in hun praeadvies, dat ingediende voor stellen reeds enige jaren in voor bereiding zijn. Eerst zeer onlangs heeft de raad echter van deze kwestie kennis kunnen nemen. B. en W. hebben een gloeiende haast achter de afwerking van deze aan gelegenheid gezet en verklaarden zelfs dat het verordeningen-com plex. bij aanneming, reeds de vol gende dag van kracht zou worden. Onder deze omstandigheden past een woord van hulde tot de oppo sitie. dat zij er in is geslaagd, on danks de tijdnood waarin zij heeft verkeerd tegenover de jarenlange voorbereiding van het voorstel-door B. en W., vrijwel alle essentiële punten van haar standpunt door de gehele raad, inclusief de wethou ders, aanvaard te krijgen. Daarnaast komt echter de vraag op. of de voorstellen van B. en W. ondanks die meermalen genoemde langdurige voorberei ding niet wat lichtvaardig zijn ingediend. De opposanten van B. en W. in deze aangelegenheid waren in sterke mate de spreek buis' van de bestaande kamp hotels. die door de voorstellen met de ondergang werden be dreigd. Enige uren praten in de raad waren voldoende om de beide wethouders, dus de meer derheid van het college van B. en W., te overtuigen van de wen selijkheid, de bestaande kamp hotels te handhaven. Heeft het college' van B. en W. daarmee niet te kennen gegeven, dat zyn voorstel niet voldoende was ge fundeerd? Voorstellen die enige jaren in voorbereiding zijn mo gen toch bezwaarlijk worden in gediend, zonder dat B. en YV. zich op de hoogte hebben gesteld van het oordeel dergenen, die door de verordening het meest zouden worden getroffen. Hetzelfde geldt zij het in min dere mate ten aanzien van het terugnemen van de voorgestelde wijziging in de politieverordening, welke wijziging de maatschappe lijke vrijheid wel overdreven sterk beknotte. In een gezonde gemeen schap hoort alles te mogen, behou dens wat fout is en de politiever ordening is er voor, om die fouten op te sporen, te bestrijden of te voorkomen. De voorgestelde wijzi gingen maakten daar veeleer van dat er niets mocht, behoudens wat als dispensatie door de overheid werd toegestaan. Het dunkt ons een ernstige kwes tie. over dergelijke zaken te opper vlakkig overwogen voorstellen in te dienen. BEDELAARSREL OP DE DAM. Straatartistcn verdienen wel wat (Speciale berichtgeving). Nu op de Dam te Amsterdam in ver band met de feesten voor het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat een hele damstad verrijst, zijn de „straatartisten". die de Dam steeds bevolkten ontevre den. Buiten de muren van de „stad" stond gistermiddag de sneltekenaar die op de Dam zijn kunnen pleegt te ver- 1 per week tonen met een groot bord op de schou ders. waarop hij zich beklaagt, te wei nig schadeloosstelling te hebben ont vangen. De man is later door de politie verwijderd. De Kalverstraatcommissie deelde mede. dat de artisten schadeloos gesteld zijn in overleg met de afdeling Sociale Za ken voor de gèmeente. Bij een nader onderzoek bleek echter, dat de verdiensten van die artisten niet mals plegen te zijn. De sneltekenaar bv. verdient gewoonlijkf.200—f.250 ner week Havermout. 500 gram 22 ct. Griesmeel. 500 gram 23 ct. Bruine Bonen. 500 gr. 37 ct. Rijst, 500 gram 42 ct. Gebroken Rijst 5 kg. f 3. Kievitsbonen 500 gram 37 ct. Vermicelli. 250 gram 20 ct. Macroni. 250 gram 20 ct. Choc. Hagelslag 250 gr. 60 ct. Boterh.korrels. 250 gr. 50 ct. Maïzena, per pakje 13 ct. Custard, per pakje 20 ct. Choc. Pasta, per pot 60-50 ct. Jam p, pot 76, 68, 45, 39 ct. Pindakaas per pot 75 ct. Tutti Frutti, 250 gram 45 ct. Pruimen, 250 gram 43 ct. st.appelen, 100 gram 30 ct. Abrikozen, 100 gram 55 ct. MORSSTRAAT 50 HOGEWOERD 115 Heer zoekt Zit-SIaapkamer z. pens. per 1 Sept. a.s. in Leiden of naaste omg. J. v BORSSUM WAALKES, Eyssoniusstr 21, Groningen. Een el Is dubbel op In Salata worden vers» kippeneieren verwerkt. Gebruikt U Salata, dan ia dus een ei bij de sla dub bel op.Heerlijk, die frisse pittige Salata. En zo han dig: „Even wat Salata erop" en er staat een kostelijk en gezond ge recht op tafel. Koop vandaag een flesje. Op SLA hoort SALATA 85 cent per fles tot de buitengewone vergade ring van aandeelhouders van de te Voorschoten gevestigde Naamloze Vennootschap N.V. NEFABOLINE te houden ten kantore der Vennootschap op Vrijdag 9 Juni te 11 uur voormiddags. De agenda ligt ten kantore der Vennootschap voor Aan deelhouders ter inzage. *1 Geen fooien, alle maaltijden kosteloos, verversingen gratis, enz., enz. Dus geen enkele uitgave onderweg I Bovendien bespaart U tijd en dikwijls ook nog logies. Wanneer U nu werkelijk eens iets heel bijzonders wilt hebben, neem dan een kopje gefiltreerde Douwe Egberts koffie, vers gezet met kokende melk. Wat een aroma, wat een pittige smaak! gevraagd, plm. 16 jaar. Aanmelden: A. NOORT, Lage Morsweg 29, Leiden. Biedt zich aan liefst in Leiden of omgeving. In'ichtingen te verkrijgen on der Tel. no. Leiden 20942 of brieven bur. v. d. Blad 4672a. Textielfabriek (kleinvak- artikelen voor de manufactu ren branche en de gehele con fectie-industrie) zoekt voor het gehele land op provisiebasis. Alleen zij, die bepaalde kleine rayons zeer regelmatig met aanverwante artikelen berei zen, gelieven te schrijven met nauwkeurige opgave welke plaatsen bezocht worden, on der no 6237. aan het Bureau van dit Blad. Kwaliteitsartikelen tegen lage prijzen. HAKA Limonade helder, p. fl. van f 1,20 voor 98 ct. troebel p. fl. van f 1.30 voor 108 ct. Ananas en Framb.blokjes p. 100 gr. v. 18 voor 121/2 ct. Favorita Bonbons per 100 gram van 32 voor 29 ct. Bak- en Braadvet per 250 gram van 41 voor 35 ct. Brusselse Kermis per 200 gram van 44 voor 29 ct. Frou Frou per 100 gram van 28 voor 25 ct. en dan nog onze Koffie-aanbieding. Bij aankoop van 250 gram HAKA koffie 1 grote Ontbijtkoek van 42 voor 32 ct. of 5 Spritskoeken van 30 voor 25 ct. 6 FILIALEN. Mevr. JONKER ROELANTS, Wilhelminalaan 5 (Kievit). Wassenaar, vraagt voor zo spoedig mogelijk keurig liefst niet beneden 18 jaar. Aanmelden 's avonds na 7 u. Legeroverhemden f 2.— 2 stuks f 3.75 Khaki Broeken f 3.50 Khaki Blouses f2 25 Wollen legerbroeken f 4.- Wollen battle dress f 3.— C'anioufage Jassen f4.— DIEFSTEEG hoek Pieterskerkgracht. Smoking, jacquet, d.bl. cos- tuum (m. lengte 1.80 MJ, herenfiets, bontjas Ind. lam. Van Rosmalen, Wil helminalaan 2, Wassenaar, Telefoon 9110. TE&g i VUDOSOU Peli wrl)h!a d hou') cnrrn bus' AUeen.—IDct it ci, grole bu Grote doo» 16

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6