1.11 LWat de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen Bouw van 100 montagewoningen ©E MAN Radio-programma DINSDAG 30 MEI len dubbele schuren worden geplaatst. De binnenspouw, de bouwmuren en de separatiewanden zullen van op de fabriek vervaardigde getrilde en ge stampte sintelbetonstenen worden opge bouwd. De balklagen van de begane- grondvloeren der woonkamers zijn z.g. I liggers van getrild grindbeton. ver vaardigd en voorzien van een spijker- lat voor de nader aan te brengen hou ten vloeren. De verdiepingsvloeren van de duplexwoningcn worden in het werk gestort van grindbeton. aan de onder zijde voorzien van een isolatielaag en aan de bovenzijde afgepleisterd in cementspecie Overigens geschiedt de bouw op traditionele wijze. Bij uitvoering van deze bouw zijn de woningen woontechnisch aanvaardbaar. Uit architectonisch oogpunt zal nog enige wijziging in het plan moeten worden aangebracht (met name wat betreft de raamvormen). Aangezien de bouw van deze wonin gen alleen doorgang kan vinden, indien de totstandkoming op zeer korte termijn kan plaats hebben, moest worden om gezien naar een terrein, dat ter beschik king is en in de kortst mogelijke tijd bouwrijp kan worden gemaakt. In ver band hiermede stellen B. en W. voor de onderhavige woningen te doen bouwen op een terrein ten zuiden van de Knep- pelhoutstraat. Deze aanwijzing maakt een herziening van het uitbreidingsplan voor deze gronden noodzakelijk. Volgens een voorlopig opgezette be groting zullen de bouwkosten f. 942.000 bedragen; de grondkosten kunnen wor den gesteld op f. 2.450,per woning, zijnde het bedrag, waarop, na gepleegd overleg met het ministerie, de gemid delde grondkosten per woning in deze gemeente zijn vastgesteld. De bouw van de onderhavige wonin gen zouden B. en W, met verlening van een voorschot ingevolge de Woningwet door de woningbouwvereniging „de Tuinstadwijk" willen doen geschieden, aan welke vereniging dus ook het be heer en de exploitatie dier woningen zullen worden opgedragen. Op dit plan zijn de bepalingen van de „Beschikking bijdragen Woningwet- bouw 1948" van toepassing, zodat het Rijk in het exploitatietekort een bij drage verleent van 100 van dat tekort. De gemeente is daartegenover verplicht jaarlijks een bedrag van 7 van het bedrag der jaarhuur te storten in een reservefonds tot dekking van het aan de exploitatie van het plan verbonden risico. Overeenkomstig het reeds eerder ingenomen standpunt zal de woning bouwvereniging „de Tuinstadwijk" in de gemeentelijke storting bijdragen een bedrag van tón hoogste 3^ van de jaarhuur. Van de Directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in de pro vincie Zuid-Holland ontvingen B. en W. het bericht, dat voor deze gemeente de mogelijkheid bestond om boven het voor dit jaar voor montagebouw toege stane bouwvolume 100 montagewonin gen, systeem BBB, te bouwen. Naar het haar voorkomt, moet van deze moge lijkheid gebruik worden gemaakt. Deze woningen zouden zij in 2 typen willen doen uitvoeren, t.w. 50 wonin gen type 260 m3 en 50 woningen type 290 m3, welk laatste type als duplex- woning kan worden gebouwd. Eerstge noemd type bevat op de begane grond een woonkamer en een keuken en op de verdieping 3 slaapkamers en een douche-ruimte. Deze woningen zijn ge schikt voor gezinnen van 5 a 6 per sonen. Het type 290 m3 zal op de begane grond door het aanbrengen van een separatiewand in de woonkamer, om vatten een woonkamer, een slaapkamer en een keuken, terwijl op de verdieping door het inrichten van de kleine slaap kamer tot keuken een woning wordt verkregen, eveneens bevattende een woonkamer, een slaapkamer en een keuken. Deze woning heeft bovendien een douche-ruimte, terwijl de keuken zal worden voorzien van een balcon mot losse kolenkist. In de benedengang zullen aparte toegangsdeuren voor de beneden- en de bovenwoning worden aangebracht. Beide typen woningen zul len worden voorzien van een vrijstaan de schuur; voor de duplexwoningen zul- KW 54 Annle, de KW 3 en al die an dere glorieus en fier door de golven ploegende schepen, waarop Katwijk zo trots ls en ook dit jaar weer de hoop gevestigd heeft op welvaart en zegen. Al varende werden nog groeten ge wisseld met bekenden en familie door de mannen, die op dek of in het want de zee tegemoet trokken. Een enkel re gendruppeltje, dat uit geen enkele aan wijsbare wolk scheen te komen, ging vooraf aan een heldere opklaring, waar door een zee van zonlicht over het zil veren water werd getoverd. De Katwijkers, die de feestelijke uit tocht uit IJmuiden hebben bijgewoond, zijn in de loop van de dag weer met tientallen bussen huistoe gekeerd om daar in spanning af te wachten, wie dit jaar de eerste zal zijn, hoe dit jaar de teelt wordt, hoe dit jaar veel hard werk zal worden beloond. SCHEVENINGEN REEDS KORT NA MIDDERNACHT OP ZEE. De Katwijkse schepen waren overi gens lang niet de eerste, die het ruime sop kozen. Om halféén vannacht ver trok reeds de SCH 199 „Staalduin", weldra gevolgd door 64 andere loggers. Van Vlaardingen uit koos de vloot om zes uur vanochtend zee, geleld door de VL 207 „Uranus". Alom stomen dus nu de Nederlandse haringloggers naar de visgronden om dan de vangst over te geven aan de jagers, die in ijltempo de thuishavens weer tegemoet snellen om de éérste „Eerste Hollandse Nieuwe" te brengen. Wanneer zal het zijn, Donderdagavond of nacht, Vrijdagochtend, of Vrijdag la ter op de dag? En wie zal het zijn? Het antwoord op die vragen wordt in dui zenden gezinnen met spanning afge wacht en de sportieve race wordt door heel haring-minnend Nederland ge volgd. De zaak Feld Afwijzend willen B. en W. beschikken op het verzoek van de heer B. F. Feld inzake herstel van het perceel Vis markt no, 6. B, en W. halen deze onverkwikkelijke geschiedenis, waarbij betrokken zijn de heer Feld, de gemeente en de aanne mersfirma Hillen en Roosen nog eens geheel op. Doorlopend is onderhandeld met de heer Feld. Ook over de moge lijkheid van aankoop door de gemeente van het perceel Vismarkt terwijl de ge meente dan elders zou zorgen voor een winkelpand op goede stand. Bij de onderhandelingen is echter ge bleken, dat adressant niet bereid is tot verkoop van zijn perceel, ook niet te gen een bedrag, waarin de schadefactor zou zijn verdisconteerd, zodat adres sant daarvoor geen vraagprijs heeft ge steld. Wel toonde adressant zich in be ginsel bereid om een totale afkoopsom voor de restauratie te aanvaarden, waarvoor hij bij de besprekingen en be drag van f. 24.000.noemde, na eerst een hoger bedrag als ramingskosten te hebben opgegeven. Hierop wenste noch de fa Hillen en Roosen, noch de Wet houder' van Openbare Werken in( te gaan. Over het denkbeeld van de ruiling met het vorenbedoelde winkelpand, is langdurig van gedachten gewisseld. Adressant had daarbij de volgende voor waarden gesteld: 1. levering vrij van huur en vrij op naam; 2. verbouwing naar zijn genoegen; 3. vergoeding van verhuiskosten en van een nieuwe winkel opstand. Aangezien een dergelijke verbouwing beter door adressant zelf zou kunnen worden verzorgd, is by het verdere ver loop van de onderhandelingen uitslui tend gesproken over een door de ge meente te betalen toegift in geld, waar in de bedongen vergoedingen zouden zijn begrepen. Bij de besprekingen heeft adressant uiteindelijk een 'toegift van f. 19.000— bedongen, hetgeen naar me ning van B. en W. onaannemelijk was. Om evenwel al het mogelijke gedaan te hebben om een oplossing te bereiken, is de Wethouder van Openbare Werken opnieuw in onderhandeling getreden met adressant, waarna de Wethouder ten slotte bij schrijven van 10 Maart 1950 aan adressant heeft medegedeeld, dat hij bereid was een voorstel te doen tot het aangaan van de vorenbedoelde ruiling met een door de gemeente te betalen toegift van f. 18.000.—. Dit zeer ver gaande aanbod is evenwel door adressant bij schrijven van 18 Maart '50 van de hand gewezen. Een tegenbod ls daarbij niet gesteld of henhaald. Vermits B, en W. van oordeel zijn, dat niet verder kan worden gegaan, zijn de onderhandelingen daarmede beëindigd met het negative resultaat, dat er geen oplossing in der minne is bereikt. B. en W. betreuren deze gang van zaken ten zeerste, niet alleen met het oog op de voorgeschiedenis van deze kwestie, maar ook omdat daarvoor de beoogde oplos sing, waarbij adressant genoegdoening zou verkrijgen en waarbij tevens een ge meentebelang zou zijn gediend, niet kon worden verwezenlijkt. Uit deze korie sohets van de gevoerde onderhandelingen spreekt duidelijk, zeg gen B. en W., dat zij. met de beste voor nemens bezield, alles hebben gedaan, wat in him vermogen lag, om een aan vaardbare oplossing te bereiken, maar dat al deze pogingen zijn afgestuit op de starre houding en de overdreven eisen van adressant. Bouw Consultatiebureau voor tb.c.-bestrijding aan de W assenaarseweg Het gebouw van het voormalige Lu therse Weeshuis aan de Middelweg, waarin het consultatiebureau van de Provinciale Zuid-Hollandse Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose is geves tigd, is in verband met de daaraan voor dit doel te stellen eisen ,ten enen male ongeschikt," zo zelfs, dat een .langer ge bruik als consultatiebureau van medisch standpunt als volstrekt onverantwoord Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, j Zuivert de poriën, doet de j jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. moet worden bschouwd. Het is der halve met het oog op de grote aan een doeltreffende bestrijding der tuberculose verbonden belangen, dringend nodig, dat onmiddellijk in de huisvesting van een nieuw consultatiebureau van de vereni' ging wordt voorzien. Voor de uitvoering van de plannen tot oprichting van een nieuw gebouw heeft de vereniging verzocht van de gemeente in gebruik te mogen ontvangen een ter rein ter grootte van 3800 m2, gelegen ten Noorden van de Wassenaarseweg. De grond ter plaatse is bestemd voor villa- bouw met voortuin van (5 m en voor aanleg van een straat aan de Noordzijde van de trambaan van de H.TM. In verband met de beperkte ruimte van het terrein wordt door het ontworpen gebouw de voorgeveLrooilijn met 5 m overschreden. Het gebouw is derhalve geprojecteerd aan de weggrens van de volgens het uitbreidingsplan aan te leggen straat. Desniettegenstaande Tracfeer de kinderen ...en Uzelf! LEMCO SUIKERWERK. FABRIEK ROTTERDAM zijn B. en W. van oordeel, dat in verband met de grote daaraan voor de volksge zondheid verbonden belangen, de bouw van het consultatiebureau op het on derhavige (terrein het enige, dat daar voor in aanmerking komt doorgang behoort te vinden. Bovendien is de lig ging van het terrein in de nabijheid van het Academisch Ziekenhuis en het Instituut voor Praeventieve Geneeskun de met het oog op de onderlinge medi sche samenwerking bijzonder gunstig te noemen. In het bijzonder is dit mede het geval ten aanzien van de samen werking op het gebied van het long onderzoek, volgens het nieuw gevolgde systeem der t.b.c. bestrijding, met de longkliniek van het Academisch Zieken huis. Het voor de bouw vereiste kapitaal ad f.15 000.zal door middel van een 3—3 M lening met een 30-jarige loop tijd kunnen worden verkregen, onder garantie der gemeente. Ten gevolge van deze wijze van fi nanciering zal echter de ingebruikge- ving van het terrein, waarvan het tij delijke karakter aanvankelijk door de bedoeling deze voor 15 jaren te doen plaats vinden werd geaccentueerd, voor 30 jaren dienen te geschieden. Ook deze uit stedebouwkundig oogpunt wellicht enigszins bezwarende termijn kan even wel, gezien de omstandigheden en het FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 28) Dat ik bijna m'n verloving met jou verbrak, omdat je zoveel aandacht aan dat meisje Lester schonk die avond van dat feest van de Latimers, vlak voordat we trouwden. George keek enigszins onthutst. —Ik (herinner me er niets van. Wel, het is toch heus waar. En ze zag er allerliefst uit, dat ls ook een feit. Ze wendde zicfn. weer tot Frank: Hii kan nu wel deen alsóf, maar hij had werkelijk even moeite zijn hoofd koel te houden. Maar ze was nu een maal verloofd met die Bill en niemand kreeg een kans. Ze dansten practised! de hele avond samen. Ik herinner me niet of ze al enige tijd verloofd waren of dat ze zich juist die avond verloof den, maar ik weet nog wel, dat ze spoe dig daarna getrouwd zijn, omdat tante Sophie me dat vertelde. Het kan ook wel nicht Barbara of juffrouw Macin tosh zijn geweest, van wie ik het hoor de, want die kwamen toentertijd ook overal. Met zijn, iedereen bekende, gave om altijd op het minst belangrijke punt in een verhaal terug te komen, vroeg George; Wie was juffrouw Mackin tosh? Waarop Mildred hem een uitge breid verhaal over deze dame deed, die oud bleek te zijn, poedels had, die Iedere dag gekamd moesten worden, en die bü nader inzien toch niet degene geweest kon zijn, die haar dat nieuws over het huwelijk van Bill en n° j meisje in de goudkleurige jurk verteld i had.... Frank Abbott begon iets van irrita tie te voelen, maar zijn gevoel voor hu- j mor won het en hij liet van deze irri tatie niets blijken. Het vervelende was echter, dat- hij niet veel verder kwam met inlichtingen over William Smith. Aan het eind van de avond, bij het af scheid nemen, zei hij; Luister eens, Mildred, weet je heel zeker, dat, die Bill inderdaad met dat meisje getrouwd is? Haar naam doet er niet zoveel toe, maar concentreer je herinnering er even op, of ze al of niet getrouwd zijn. Ze keek hem weifelend aan. Wel, ik geloof, aat hij inderdaad.... Waarom? Onidaf ik me herinner, dat tante Sophie me schreed, dat ze hun wat an tiek porcelein wiloe geven. Ze had een geweldige verzameling antiek. Weet je dat heel zeker? Ja, ik weet nog, dat ik me af vroeg. wat ze hun zou geven. Er was namelijk eén stel porcelein, dat ikzelf zo graag wilde hebben, en ik hoopte altijd, dat ze me dat zou nalaten. Als ze je schreef, dat ze hun een huwelijkscadeau wilde geven, moet ze toch ook hun namen genoemd hebben. O ja, dat deed ze inderdaad. Wel.... Ze trok diepe rimpels in haar voor hoofd, een gewoonte, die binnen niet al te lange tijd lelijke lijnen tot gevolg zou. hebben, en zei: Weet je, ik dacht toen eigenlijk méér aan het por celein. Ik had m"n zinnen gezet op een schattig theestelletje, met rose bloeme tjes en een blauw randje, en ik schonk niet veel aandacht aan die namen, maar ze moet ze natuurlijk wel ge noemd hebben. Denk eens goed na, wat schreef ze? Ze deelde me mee, dat ze hun een van haar Chinese theeserviesjes wilde geven. Frank beet zich op zijn lippen en trachtte zioh te beheersen. Dat. thee servies kan me niets schelen. Ze begon daar toch zeker niet meel O nee, ze zei, dat ik wel geïnteres seerd zou zijn te horen, dat ze gingen trouwen, omdat ik Bill zo aardig had gevonden dat vertelde ik haar na melijk en Schreef ze de naam Bill? Ja, dat heb ik je toch al gezegd. Dan heeft ze de naam van het meisje natuurlijk ook genoemd Hoe luidde die? Liefje, ik weet het niet meer. Ben je er zeker van, dat het over diè Bill en d&t meisje ging? O, ja! Dit keer scheen ze niet te twijfelen, Het is dus een feit, dat ze ge trouwd zijn? Ja, want tante Sophie ging naar de trouwplechtigheid en dat kon ze tooh niet doen, als die plechtigheid niet had plaats gevonden, is 't wel? Ik her inner me dat ze er heen ging, omdat ze haar vossencape droeg, en toen ik haar brief kreeg, waarin ze me dat al lemaal vertelde, was het smoorheet en ik kréég haast wat van de voorstelling van tante Sophie in een vossencape. vreselijk. En kun je je nu werkelijk die na men helemaal niet herinneren? Wel, Bill was de ene Dank je, die naam Bill weet ik ook wel. Het gaat me om zijn achter naam en de namen van het meisje. Als je die zelf niet meer weet, zou je tante Sophie ons misschien.... Liefje, tante Sophie is vijf Jaar geleden gestorven. En ze sohjjnt me een theeserviesje nagelaten te hebben, maar ik ben er nog niet achter, of het wel datgene is, wat ik hebben wilde. Kun je iemand anders bedenken, die zich de namen zou kunnen herin neren? Ze trok opnieuw diepe rimpels en schudde haar hoofd. Werkelijk niet, liefje. Er zijn intussen zoveel mensen gestorven. Nicht Barbara en de Lati- i mers en Jim en Bob Barrett ik her inner me dat die er ook waren, want Jim zei, dat ik eruit zag als.esn rozen knop, en George was daar woedend ever Is het van zoveel belang voor je die namen te weten? Misschen wel, antwoordde Frank Abbott. HOOFDSTUK XIV. William nam Katherine de volgende middag na sluitingstijd mee naar meneer Tattlecombe. Dit bezoek viel samen met de heugelijke gebeurtenis, dat meneer T-attlecombe's been uit het gips mocht, en de oude heer had een klein wande lingetje over het portaal gemaakt naai de vroegere salon, welke dateerde uit de tyd vóór Abby's huwelijk, toen de oude mevrouw Salt nog leefde, die met haar zoon had samengewoond en in geen vijftien jaar meer naar beneden was ge weest. Het karpet op de vloer was hd&f keuze, evenals de pluche leuningstoelen, en de gehaakte antimacassars waren eigenhandig door haar vervaardigd. Boven de schoorsteenmantel hing een groot portret van haar met een wedu- wenkapje a la Koningin Victoria op. Meneer Tattlecombe zat in de grootste van de twee leuningstoelen. Zijn been rustte op een bankje en er lag een bruin met wit, gestreepte wollen sjaal over heen. Abby Salt had haar Zondagse jurk aan. (Wordt vervolgd) geschetste belang van deze aengelegen- heid, worden aanvaard In verband evenwel met de door de meerderheid van de Commissie voor de OpenDare Werken, blijkens haar advies, tegen deze termijn van 30 jaren gemaakte bezwaren hebben B. en W. ernstig gepoogd, mede door een aanbod tot het verstrekken van een geldlening voor 15 jaren door de ge meente, deze termfjn tot een zodanig aantal jaren terug te brengen. Van de zijde van het Rijk blijkt evenwel, met het oog op de dientengevolge verschul digde annuïteiten, tot geen enkele ver dere medewerking bereid. Onder deze omstandigheid hebben B. en W. gemeend de ook door hen gevoelde bezwaren voor de behoeften der volksgezondheid die een directe voorziening eisen, te moeten doen wijken. Aan de ingebruikgeving van het ter rein in verband met de bouw van het consultatiebureau is voorts het volgende verbonden. Voor de bouw is nodig, dat een gedeelte van een door het terrein lopende bcezemsloot wordt gedempt en een daarvoor in de plaats tredend ge deelte van deze sloot wordt gegraven. Deze werkzaamheden dienen voor reke ning van de vereniging te worden uitge voerd, waarin bij de raming der stich- tingskosten is voorzien. Ten aanzien van de toegang tot het consultatiebureau lag het aanvankelijk in de bedoeling de ter plaatse bestaande tramwegovergang aan de Wassenaarse weg te verbreden en als toegang voor het consultatiebureau in gebrulg te ne men. Het is echter gebleken, dat -deze toegang voor het consultatiebureau min der eunstig is gelegen, terwijl er bij de H. T M. bezwaren bestaan tegen het maken van een nieuwe overweg in de nabijheid van de trambrug. die ter plaatse over de evengenoemde boezem- sloot is gebouwd. Dienaangaande is een oplossing gevonden, daarin bestaande, dat een toegang kan worden gemaakt op de voor straat-aanleg bestemd? gelegen, tussen de trambaan van de HTM en het destijds aan Prof. dr Suermondt bouwrijp verkochte bouwterrein De voor deze toegang nodige werkzaamheden be staande uit straataanleg op een 3 m breed gedeelte van de voor straataanleg bestemde grond met in- en uitrit van en naar de Rijnsbuxgerweg, en het leg gen van een dam met duiker in meer genoemds sloot, kunnen worden be schouwd als een gedeeltelijke uitvoering van de uitgestelde straataanleg ter plaatse. De kosten, dte worden geraamd op f 12.009. kunnen ten laste van het Grondbedrijf worden gebracht, met d en verstande, dat het renteverlies ad f- 400.- per jaar tot aan de definitieve inge bruikneming van de grond overeenkom stig zijn bestemming door de verenging aan de gemeente dient te worden ver goed. Voorts is het, met het oog op de aan de bouw verbonden kosten, wense lijk gebleken enige verdere medewerking te verlenen door eveneens vooruitlopen de op de definitieve bestemming van oe grond ter plaatse, het terrein opgehoogd ter beschikking te stellen, hetgeen een bedrag V2n f. 7.000— zal vergen, waar voor de vereniging nog een bedrag van f. 250.— per jaar wegens renteverlies zal verschuldigd zijn. GELDLENINGEN. Voorgesteld wordt het aangaan van een geldlening ad f. 1 millioen tegen 3 pet. rente, terug te betalen 15 Juni 1960 en van een geldlening ad f 1.580.000 tegen een. rente van 3 1/4 pet., af te lossen in annuïteiten. BELASTINGEN. Terwijl B. en W, de opcenten op de grondbelasting en de personele belasting willen handhaven, stellen zij voor de heffing van liggelden voor woonsche pen ietwat te verhogen, n.l. f. 0.40 p. w. verhoogd met f. 0.05 voor elke M. lengte boven 15_ M, in aangewezen water en van f. 2 p. w., verhoogd ad f. 0.20 voor elke M. lengte boven 15 M. in ander B. en W. stellen voor: a. in 1950 geen voorstel aan HM. de Koningin te doen tot verlaging van het maximum der vergunningen en der ver loven A voor deze gemeente; b. het adres van de Subcommissie „Handhaving Drankwet" der Nationale Commissie tegen het alcoholisme voor kennisgeving aan te nemen. VERHOGING STEUNNORMEN ARMLASTIGEN In verband met de zeer gestegen kosten van levensonderhoud, achten B. en W. het noodzakelijk de normen voor ondersteuning van armlastigen te ver hogen. Deze waren: a. Voor een gezin van 2 personen: f. 20.per week, vermeerderd met de huur tot een maximum van f. 8.en met de premies voor zieken- en begra fenisfonds. TWEEDE MEDEPLICHTIGE MOftRn PASTOOR MULDER BEKENT De tweede medeplichtige inzake do moord op pastoor Mulder, genaamd Mustari, werd op Tweede Pinksterdag te Priok gearresteerd. Hij heeft inmid dels een volledige bekentenis afgelegd I „ORANJE" VERTREKT 3 JUNI. Het vertrek van de „Oranje" naar Nederland is thans vastgesteld od 1 Juni. Er dient echter op gerekend tl worden, dat de thuisreis vier weken zal duren, VERHOGING POSTTARIEVEN. Met ingang van 1 Juni a.s. worden de pakketposttarieven tot 5 kg. voor het binnenlands verkeer enigszins verhoogd In verband hiermede zijn ook de tarie ven voor brieven boven 300 gram en drukwerken boven 500 gram iets hoger geworden. Verder zullen met ingang van ge- noemde datum de tarieven voor stuk ken. die in het verkeer met het buiten land ter verzending met aangegeven waarde worden aangeboden, nl. brieven doosjes en paketten, enige verhoging ondergaan. ADVERTENTIE HOOFDPUNT <- Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntablenen. Koker 75ct 42). „Zo veel groot spy't!" riep Chi Fon, terwijl hij tussen hemel en aarde zweefde. „Nooit niet weer maken doen niks niet!" maar dat hielp hem niets. De grote grijper wierp hem onverschil lig achter zijn huurboef Honnepon aan in de gapende metalen muil zo naar het inwendige van de reusachtige ma chine! Nu was het wel heel aardig, dat Pan da en professor Kalker van de overlast van deze spionnen bevrijd waren, maar Panda was er t-och niet geheel gerust op. „Er kan hun daar binnen wel iets akeligs overkomen", zei hij tot de uit vinder. „U moet de machine stil zet ten. Dan kunnen wij hen er uit ha len „Kom, kom nu toch, Pipma!" zei de professor opgewekt. „Je weet toch zelf hoe belangstellend zij waren! Zij wil den toch graag weten hoe mijn kleine uitvinding In elkaar zit? Welnu zij kunnen nauwelijks gehoopt hebben er een betere kijk op te krijgen dan in het inwendige!" Zo pratend liep hij lang zaam langs de machinerie, en oplettend luisterde hij toe hoe van binnen uit de kreten van de spionnen klonken. „Spijt! Spijt!" hoorde men Chi Fon roepen en een ietsje verder klonk duidelijk een grof-uitgestoten„Staak! Opslag! Niet eerlijk!" Wij vragen ons natuurlijk af, waar die hele grote machine met al haar stoom en rook en lawaai voor dient. En intussen werden de stoom en de rook en het lawaai ook opgemerkt door ja, door niemand minder dan de Ge heim-Agenten Nooitgedacht en Fijntjes, die nu inmiddels met een automobiel vol politie-mannen in grote snelheid het fabrieks-complex naderden. „Alles is in vol bedrijf!" riep Nooitgedacht. En Fijntjes riep; .Dacht ik het niet!" „De professor laat de werking van zijn uitvinding aan de spionnen zien!" be sloot Nooitgedacht, „Het is maar goed dat wij komen" sprak Fijntjes; „nu zullen wij die uitvinding eens terdege onderzoeken!" VOOR WOENSDAG 31 MEI. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gewijde muziek; 7.45" een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muziek, 9.00: voor de zieken; 9 30: waterstanden; 9.35: fa miliecompetitie: 10.10: gramofoonmuzlek; 10.30 uur: mogendienst; 11.00 uur. reportage; 12.00: Promenade orkest, klein koor en solisten; 12.30: mededelingen; 12.33: marinlerskapel; 13.00; nieuws; 13 15: mandolinemuzlek; 13.45: gram.muziek; 14.00: reportage: 15.00: kamerorkest en solisten; 15.45: trio, 16.15: voor de jeugd; 17 30: gram.muziek; 17.45: gram muziek; regeringsuizending; 18 00: orkestconcert; 18.30: reportage; 19 00: nleuy/s en weerbe richten; 19.15: boekbespreking: 19.30: sportcoramentaar en gram.muziek; 19.40: radiokrant; 20.00; nieuws; 20.05: kamer koor, Bachensemble en soliste: 21.00: „on- derwljsmoellijkheden van deze tijd", cau serie; 21.20: lichte muziek; 21.45: radio phllharmonlsch orkest en solist; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gramjnuzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.33 gram.muziek; 8 00; nieuws en weerberich ten; 8 18: orgelspel. 8 50: voor de vrouw; 9.00" gram.muziek: VPRO 10.00: „kinderen en mensen"; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00. gram.muziek; 12 00- dansmuziek: 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: planoduo; 13.00- nieuws: 13.15: Promenade-orkest: 13.45: gram.imizlek: 14.00: „gesproken por tret"; 14.15: Jeugdconcert; 15.00: kinder koor; 15.20' voor de Jeugd; 16.30: voor de zieken; 17.00: voor de leugd: 17.30: popu laire muziek; 18.00: nieuws: 18.15 VARA- varla; 18.20- actualiteiten of gram.platen; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: parle mentair overzicht; 19 15: gram.muziek; VPRO 19.30: voor de jeugd; VARA 20.00; nieuws: 20.05: Hein Festijn; 20.15: gram. muziek; 20.30: „steunpilaren der maat schappij". hoorspel; 22.30: kwartet: 22 50: reportage: 23.00: nieuws; 23.15—24 00: gram.muziek. HJn 3 distributienet 7.05: gram 7.30: kron.: 7.40: gvmn.; 7.50: gram.; S.OS- concert: 9.05: gram.; 10,00: orgel: 10 30- clansorkest; 11.00: dagboek: 11 15- Albanv Plavers; 12.00: kdren: 12 32: sextet Loglst 13.15: Casinoconcert; 14.00: „Madame etes-voüs chez vous?"; 14.30. La Traviata" 7™; 15.45; symph. ork.; 17.10: gram 18.00: v. d soldaten; 19.30: var. ork.; 20.00: symph. ork met viool; 21.20: gram.; 22.15: strijkkwartet. Beethoven; 22.47: graro. STAKING IN DE BELGISCHE TEXTIELINDUSTRIE. Meer dan 100.000 arbeiders in de Bel- gi£che textielindustrie hebben helien morgen het werk neergelegd. De sta king is, met uitzondering van de spin nerijen, de jute-industrie en de brei- goederenindustrie, vrij algemeen. Te Verviers echter wordt normaal ge werkt. De arbeiders eisen een loonsver- hoging van 8% en minimumlonen van fr 16 per uur voor mannen en fr 12,50 per uur voor vrouwen. Op het ogenblik zijn de minimumlonen in het algemeen fr 13,50 voor de man nelijke en fr 9,18 voor de vrouwelijke arbeiders. Het besluit tot staking is ge nomen, nadat langdurige onderhande lingen tussen de werkgevers en de va's« bonden op een mislukking waren uit gelopen. iri het textielcentrum Moescroen zijn de arbeiders hedenmorgen naar het werk gegaan in afwachting van het re sultaat der besprekingen, die hier nog worden gevoerd. Ook in St. Nicolaas wordt gewerkt, daar men hier tot een accoord is gekomen. b. voor alleenwonenden en kamerbe woners f. 14.— per week, vermeerderd met de huur tot een maximum van f. 5en met de fondspremies, c. kostgangers f. 16— per week ver meerderd met de fondspremies. d. gezinsleden: niet verdienende gezinsleden f. 4.- per week, gezinsleden, die minder ver dienen dan f. 9— per week een aan vullende bijslag gelijk aan het verschil tussen het verdiende loon en f. 9 met een maximum van f. 4. Daarnaast zal wijziging gebracht wor den in de aftrek van de inkomsten van inwonende gezinsleden met dien ver stande. dat van inkomsten uit arbeid van minderjarige gezinsleden f. 9— en van meerderjarige f. 13.wordt vrij gelaten. Het meerdere wordt voor de helft op de ondersteuning van de ouders gekort. Deze wijzigingen in de steunregeling zullen een hogere uitgave met zich mede brengen van f. 135 000.—. Daartegen over staat, dat de verstrekking yau bonnen voor gratis melk zal worden be ëindigd. Dit zal een verlaging van uit gaven betekenen van f. 20.000.—. ONTSLAG. B. en W. stellen voor op verzoek eer vol ontslag te verlenen aan ae heer L. A. Mennes, als directeur van de Mark en Havendienst zulks met ingang van 1 Jan. 1951. AANKOOP VAN GROND. B. en W. stellen voor aan te kopen voor f. 885 een perceel grond in de om geving van de Lage Morsweg, voor f. 24.000 enige percelen welland met wat-er 'in de Bos- en Gasthuispolder en voor f. 14.000 een perceel tuinland met woning in dezelfde polder. GEVRAAGDE GELDEN. B. en W. vragen een bedrag van f. 1.875.— beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een licht motor rijwiel en motorkleding ten behoeve van de Gemeentelijke Werkplaats. Voorts stellen zij voor de rijksrege ling inzake een gratificatie ook toe te passen, voor het gemeentepersoneel. Ltfn 4 distributienet Temple; 7.45: Intermezzo; 7.50: ..Lift up your hearts"; 8.00" ochtendconcert;»!"; gram.; 10.00: Le Menage en Muslque; ÏM"- zlgeunermuzlek; 12.00: gram.; 1-15: Midi. Light Orch.: 13.10: gramH_w. „London Mozart Players"; 15.00: „Six bin gers"; 15.30: v. d. soldaten: 15.45: mil- or kest; 16.15: Dagboek; 16.30: BBC Nortfl. Orch.; 17.30: Victor Silvester: 18"". cricket; 18.35: verzpr.; 19.00: ork. Lu bock; 19.30: trio; 20.00 omr.orkest-i.w- act 21.15: mannenkoor; 21.40; kwartette Haydn: 22 15- „Topic for to-nlghr 22.^- Geraldo; 23.00: voordr.; 23.15: ..The boo Singers". AGENDA DINSDAG. Pieterskerk: Bachherdenking. StotlJn en Mens. 8 uur nam. DONDERDAG: In den Vergulden Turk: Aandeelhouder-'- verg. N.V. Leldsche Uitgeversmij. u voorm. TENTOONSTELLINGEN. ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Jen toonstelling van Oostazlatlsche Werkdagen 105 uur. 's Zondags uur (tot 12 Juni) DE BIOSCOPEN. Trianon „Bastogne" (14 Jr). pl°^|re dagen 2.15. 4.30. 7 en 9! 5 u.. oterig dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Superman" (14 jaar) p'";'-7~he dagen 2.15. 4.15. 7.15 en 915 uur: o\e. dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. I.uxor „Leve de Samba" (a"e Pinksterdagen 2.30 4 45- 7 ®ntil,: overige dagen 2.30. 7 en 915 uur. Casino „Bittere rijst" (18 Jr) P1°^7*3 dagen 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur. o\ers dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. locend. Filmac werkdaeen 'J— 6 uur doorio. Lldo „Het meisje van net stille sttgn (alle leeft.).Pinksterdagen 230. en en 9.15 u.; overige dagen 2.30. 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken te Lelden wordt van Junl das 29 Mei 8 uur tot Zat<,rd An0theeK 8 uur waargenomen door en da Duyst-er. Nieuwe RUn 18. tel. 20523 Doeza-Aüotheek. Doezastraat Te Oegstgeest door de Apotheek, Wllhelminapark 8, tel.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6