EERSTE HOLLANDSE NIEUWE Vlootschouw, vlaggen en „vive la France" vormden de ouverture voor de jacht op Half negen leidde De Hoop Katwijker haringvissers tèr vangst Duizenden brachten enthousiaste afscheidsgroet KATWIJK KREEG DE FRANSE REPUBLIEK EEN KONINGIN Katwijk begroette de autoriteiten uit Dieppe 0ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 30 Mei 1950 Tweede Blad No 27009 Ilaritigloggers schoten de horizon over de scholen tegenmoet "U j Lav ®.aan van honderden bezoekers, als Din j ste vaarwel aan de vloot, die WJÖs<iagmorgen zee koos. OOK IN SCHEVENINGEN EN VLAARDINGEN DE VLAG GEN IN TOP. Zoals gezegd was Zaterdag in Sche- veningen het hijsen van de vlaggen in top het teken, dat de haringvloot gereed lag om het goud der zee te gaan delven. Vele duizenden bezoch ten de „grootste Nederlandse haring- haven", die alleen deze titel ontleent aan het feit, dat Katwijk geen haven bezit. Niet minder dan 14 van de Schcveningse loggers (tegen 4 het vo rig jaar), die het ruime sop kiezen om de nieuwe Hollandse aan wal te bren gen, zijn door Kat wij kers bemand, zoals ook slechts 87 Vlaardingcrs op de Vlaardingse vloot varen; de rest is Katwyker, kan men zonder overdrij ving vaststellen, daarmee alleen een klein percentage andere opvarenden uitschakelend. Goed dan, „Neerlands grootste haring- haven" had niet over belangstelling te klagen, waarbij ook het buitenland zich niet onbetuigd liet. De optocht van rederswagens, waarin nettenboetsters te bewonderen waren in écn oogopslag met oude peekjes, werfbazen en haring- rokerijen, exportcijfers en slagzinnen, boeide vele van die gasten. De weergoden hadden het zo be- (Van een onzer Redacteuren) De gouddelvers van de zee zijn vanochtend vroeg Hollands uitvalspoorten doorgevaren, de einder tegemoet, ter jacht op de Hollandse Nieuwe", yiaggenpraal, vlootschouw, bezoek van de eerste burger van de laatste (hulshoven van de haringvloot, Dieppe, gingen als festijnen aan deze jacht noraf. Zowel in Katwijk zonder hoven o Is in IJ muiden, Vlaardingen en Scheveningen was het weer „vlaggetjesdag", de dag waarop de opgepoetste >-ringvloot te pronken lag voor familie en bekenden van de aan de jacht deelnemende bemanningen. Voor al die plaatsen was het weer het begin van es/i periode, waarin Gods zegen gezocht wordt als beloning voor veel hard verk, voor veel ontbering, voor veel geluk als vrucht daarvan. Voor al die p'aotsen was het ook een weerzien van de Fransen, die ook dit jaar weer zon belongrijke rol zullen vervullen in het slagen van het naseizoen van de haring- \isserij, de gemeentelijke en haven-autoriteiten van Dieppe, waar de ge- runtebesturen van Katwijk, Vlaardingen en Scheveningen tijdens het afge- icpen naseizoen een bezoek brachten, dat nu door een tegenbezoek aan de Nederlandse vissersplaatsen beantwoord werd. Katwijk vierde vlaggetjesdag in IJmuiden Zaterdg was het de hoogtijdag van het afscheid in Scheveningen en Vlaar dingen, gisteren was het afscheid in IJmuiden dus, beter gezegd, voor Katwijk vandaag was het het vertrek, dat de Nederlandse vissers en hn gezinnen beheerste. ZINRIJKE OPTOCHT EN BEVLAGDE HAVEN. De IJmuldenaren zUn niet chauvinis tisch, want al zyn er onder de 38 ha- rlngloggers, die Dinsdagmorgen naar zee gingen, slechts 2 schepen, die in IJmuiden thuishoren, het enthousias- waarmede Zaterdagmiddag de officiële opening van Vlaggetjesdag 1950 plaats vond, had voor een vol ledig eigen vloot niet groter kunnen zijn. Zaterdagmiddag 3 uur vertrok uit iJmuiden-Oost een grote optocht, waar in meer dan 1100 leden van sport- en jeugdverenigingen meeliepen. Op veler lei wijzen brachten de verenigingen hun voorliefde voor de haring tot uiting. Zo zagen wij een gymnastiekvereniging, die op aardige wijze liet uitkomen dat ha ring goed is voor iedereen, zowel voor de brandweerman als voor de rechter, zowel voor de goochelaar als voor de stucadoor. Een andere groep voerde in zijn midden een vrachtauto mede, waar op een grote vuurtoren met aan zijn voet een aantal vissersvrouwtjes. Op de aanhangwagen lag een sloep, bemand net jeugdige vissers, de Zuid-Wester op bet hoofd, alsof zij hun hele leven nog met anders hadden gedaan dan varen. Overal waar de lange stoet langs Irok, bestond veel belangstelling. De mensen stonden soms rijen dik langs de route van anderhalf uur en hoe dichter men by de Vissershaven kwam, des te groter werd het aantal vlaggen. Intussen lagen In de Vissershaven de loggers zij aan zij, op hun mooist op getuigd met een bonte wemeling van vlaggen. Aan de ene kant de schepen tiet licht motorvermogen, aan de an dere kant de sterkere. Op de grote kade voor hal A had zich een groot aantal genodigden verzameld. De gemeente Velsen was, bij uitstedigheid van zijn burgemeester, vertegenwoordigd dooi de wethouders en de gemeente-secreta ris en verder waren o.m. aanwezig dominee v. d. Berg, de O.K. pastoor Kieuwenhuizen, de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, nu J. R. van Eerde, de voorzitter van de rederijvereniging „De Vuurbaak" uit Katwijk, de heer D. Taat, alsmede ver killende reders en opvarenden uit Katwijk, velen vergezeld van familie leden. De voorzitter van de V.V.V. „ïJmui- dens Bloei", de heer M. Roos, die de openingsplechtigheid verrichtte, herin nerde aan wat hij 3 jaar geleden, toen IJmuiden de eerste vlaggetjesdag be leefde, had gezegd. WH de vissery zyn nationale positie kunnen behouden, dan zal de over heid bjj het afsluiten van handelsver- dragen aandacht moeten wyden aan de artikelen haring en vis en zal in het bijzonder het oog gericht moeten worden op Duitsland. Ka 3 jaar kan gezegd worden, dat de regering by het afsluiten van verdra gen successen heeft behaald, maar helaas moet geconstateerd worden, dat verschillende landen niet meer efnemen om hun eigen vissery te be- «hermen. Met Duitsland werd contact opge nomen, wat tot resultaat had, dat handelsverdragen werden afgeslo ten, waarin voor vis een totale hoeveelheid ter waarde van 1 mil- lioen dollar werd opgenomen. Tot vandaag is echter van levering ntets gekomen tengevolge van de vele belemmeringen, die telkens ^"cer voor de dag komen. Tot besluit wenste spreker de reders Dj 8oed haring jaar en de opvarenden behouden vaart en goede teelt. En rp terwijl de tonen van het Wilhel mus m de wind verwaaiden, werd bv i?m aan de vlaggemast van het ^tetikantoor de nationale driekleur ï«nesen en was Vlaggetjesdag 1950 offi- Tgl geopend. ongeveer 800 genodigden maakten ►y salonboot nog een rondvaart door hevlagde haven en rond het fort mand, het publiek ebde weg, maar e Pinksterdagen heerste rond de teil een gezellige drukte, een komen beschikt, dat ook de stuurlui aan wal eens een proefje kregen van de prüs, die voor het goud der zee betaald moet worden. In de avonduren rukte een felle aanwakkerende wind aan de duizenden vlaggetjes, die het want der schepen sierden, terwijl striemen de regenvlagen over de frisgeverfde scheepsrompen joeg naar het in feest tooi gestoken Scheveningen. Maar ook elders dan aan de boorden der schepen was het vermaak te vinden, vermaak dat aan de weemoed van het tijdelijk afscheid gepaard gaat. In een zee van licht baadde het Gevex-s Dcynnootplein, waar rond de vermaak- centra boordevol stroomden om tegen elf uur weer slierten belangstellenden de striemende regen in te zenden naar het vuurwerk. Golven en wolken wed ijverden met elkander in het strooien van water, maar het vuur won het. cn ontstak het vuur in de harten der dui zenden, die van een onvergetelijk schouwspel genoten. Weer en wind deden effecten ontstaan, die geen fa briek ter wereld zo zou kunnen voor beschikken! Tot laat in de nacht sche nen nadien de Neonlichten over de be zoekers. die na het vuurwerk warmte en een gastvrij onthaal vonden in café s en cabarets, om eerst laat in de avond of vroeg in de nacht huistoe te keren. In Vlaardingen was het eigenlijk dito. Het programma mag er anders geweest zijn, de stemming was er hetzelfde, hoe wel de belangstelling van „buitenstaan ders" (zoals buitenlanders) natuurlijk niet in de eerste plaats naar deze haven uitging, maar naar het uitgaanscentrum Scheveningen. Uiteraard was dus in Vlaardingen de belangstelling geringer, maar de vreugde ..dat het weer zover was" en de af scheidsstemming waren er niet minder om. VER VAN DE ZEE VIERDE OOK LUCHTVLOOT VLAGGETJESDAG. Ver van de zee vierde de luchtvloot een „Vlaardingendag" op Schiphol, de luchthaven waarvan de geregelde be zoeker „Vlaardingen" juist die middag was neergestreken, eveneens de uit vaart van de haringvloot. Het rood-geel- blauwe dundoek van Vlaardingen wap perde bij de ingang, .burgemeester Heusdens van Vlaardingen werd er of ficieel ontvangen, de harmonie „Vlaar dingen" liet er vrolijke klanken horen. Weliswaar was de ..Hollandse Nieuwe er nog niet, maar het haringeten werd er niet vergeten. Directeur Plesman voerde het woord, twee elegante jonge dames boden een Vlaardingse vlag aan (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) aan het vliegtuig „Vlaardingen", tachtig Vlaardingcrs maakten een rondvlucht in een Convair. Namens het stads bestuur overhandigde de burgemeester van Vlaardingen de zilveren legpenning van de stad aan dr Plesman, die even eens enige practische geschenken voor het vliegtuig „Vlaardingen" aangeboden kreeg. TROTSE VLOOT VOER LANGS DE KUST. Zeer indrukwekkend was gisteren de vlootrevue, welke voor het Scheve- ningse strand te bewonderen viel. Ruim zestig Schevenlngse schepen waarvan er gelijk gezegd niet minder dan veertien door Katw ijkers waren bemand zyn met duizenden passa giers aan boord uit Scheveningen uit gevaren, voor een spelevaart op de woelige, door een stevige bries opge jaagde zee. Het zonlicht over de grys- blauwe zee, getekend door opspattend schuim, waardoor feesteiyk bevlagde schepen ploegden, verlevendigde het schouwspel dat vele tienduizenden aan de wal genoten tot een boeiend tafereel van oud-Hollandse moed en durf, energie en ondernemingslust. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", sierlijk te meer tegen de silhouetten van de meer prozaische loggers, opende als een witte schutsengel de sliert van loggers, die langs de door toeschouwers overstroomde boulevards, havenhoof den, terrassen en gevels van Schevenin gen voer. Aan boord van de schepen bevonden zich o.m. burgemeester Wol- dringh van der Hoop van Katwijk, bur gemeester Van Heusdens van Vlaardin gen en wethouder Van Aerssen van Den Haag, die indertijd een bezoek brach ten aan Dieppe, benevens de burge meester en diverse havenautoriteiten van Dieppe, die thans een tegenbezoek aan de Nederlandse visserijplaatsen brachten. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) De gasten uit Dieppe waren des och tends uit Frankrijk gearriveerd, werden op het Kurhaus door de genoemde ver tegenwoordigers van de besturen der vissersgemeenten (waarbij zich ook be vond burgemeester Schokking van Den Haag) begroet, woonden daarna de vlootrevue bij, vertrokken naar Kat wijk, hadden gisteravond wederom een diner op het Kurhaus en hebben heden ochtend een bezoek gebracht aan Vlaar dingen, om aldaar de haven, hoewel de vissers reeds vertrokken waren, in ogenschouw te nemen. Eerste burgers en burgeressen van Dieppe en Katwijk bijeen. In de trouw zaal van het raadhuis burgemeester Biez van Dieppe (geheel links) naast burgemeester Woldringh van der Hoop, wiens echtgenote (geheel rechts) en mevr. Biez (midden met bloemen) de plechtigheden In het raadhuis bijwoonden. Het Noorderhoofd van de IJmuider vissershaven stond vanochtend zwart van de toeschouwers, toen ter rechter zyde de sieriyke witte gedaante van De Hoop de pieren tegemoet stoomde om de Katwyksc vissersvloot ter haringvangst te leiden. Enkele ogenblikken tevoren had zich de KW 18 „HolJandia" reeds van de kade losgemaakt, om de stroom van loggers te openen. Ook Katwyk was weer de strijd om de eer van de eerste begonnen. BUSSENSLINGER BRACHT BEMANNINGEN EN FAMILIES NAAR IJMUIDEN. Niet minder dan 52 bussen trokken lang voordien in een eindeloos lijkende slinger langs de wegen van Katwijk naar de thuishaven van de vloot, IJmuiden. Zesenveertig Katwijkers per bus. Ruim tweeduizend Katwijkers dus, die behou dens de bemanningen, het uitvaren van de vloot van 36 Katwijkse en 2 IJmui- dense schepen vanochtend hebben ga degeslagen. Geruime tyd voor zeven uur waren de bussen reeds in IJmuiden gearriveerd, en de Katwijkers verstrooid langs de kaden, waar, de vlaggen in top, de loggers gereed lagen. Laatste groeten werden gewisseld, proviand werd Mevr. Biez, echtgenote van de burge meester van Dieppe, legt een bloe menhulde voor het gedenkteken voor de Katwijkse gevallenen. Inzet: een typisch Franse begroeting op het bordes van het raadhuis, waar Antoi nette Woldringh van der Hoop bloe men aanbood aan mevrouw Biez. nog tot het laatste ogenblik aan boord gebracht, hier en daar konden nog klei ne mankementen worden hersteld Het weer zat beter mee dan vorig jaar. Was er toen een druilerig regentje, dat weliswaar de hartelijkheid van het af- soheid niet verstoorde doch wel minder feestelijk maakte, ditmaal kwam zelfs van tijd tot tyd de zon door het lichte wolkendek, een zon waarin het levendi ge tafereel van de feesteiyk uitgedoste schepen en de krioelende mensen aan kleurenrykdom won. OOK BELANGSTELLING OP ZEE. Het lag aanvankelijk ln de bedoeling, dat de vloot om acht uur zee zou kie zen, doch geruime tyd over achten was nog geen beweging in de loggers te be speuren. Haast was er bhjkbaar diljaar minder dan vorige keer, toen de ver trektijd eerder was gesteld, en de sche- hoeveel en waar) OPBRENGST van da aangavoarda haring IC0C««IS Tl <000000. I94Q\ imJ Ontvangst, rondrit en afscheid in ijltempo Gistermiddag vond de ontvangst van de autoriteiten uit Dieppe in Katwyk plaats. Burgemeester Pierre Biez van Dieppe, tevens vice-president van de Conseil General van het district Sei ne Inferieure, was vergezeld van zyn echtgenote, terwyl het Franse gezel schap verder bestond uit de Neder landse vice-consul in Dieppe Roger Thoumyre, de havenmeester van Dieppe ir F. Desbazeille, de vice-pre sident van de Kamer van Koophan del aldaar de heer Mallet en een Frans journalist. Zy werden ontvangen ln het gemeen tehuis, waar B. en W. van Katwyk be nevens de voornaamste vertegenwoordi gers van de Katwijkse vissery wereld, de heer Verhey van Wijk namens de Kamer van Koophandel, en de heer Joh. Poortman, spreekbuis van de Ne derlandse vissers tijdens hun jaarlijkse verblijf in Dieppe, het gezelschap een hartelijke ontvangst bereidde. In een frisse, uit zee aanstormende wind begroette Antoinette Woldringh van der Hoop het gezelschap op het bordes van het raadhuis, door de echt genote van de burgemeester van Dieppe een bloemenhulde te brengen, waaraan linten in de Franse en Katwijkse kleu ren de verbondenheid tussen Katwijk en Dieppe symboliseerden. Burgemees ter Woldringh van der Hoop en diens echtgenote leidden het. gezelschap naar de raadzaal, waar een begroetingswoord werd gesproken en beantwoord, 1 FRANKRIJK TWEEDE VADER LAND, DIEPPE TWEEDE TEHUIS. In de raadzaal, waar door de aanwe zigen ook een in Dieppe uit ivoor ge- snecen plaquette van een fregat met volle zeilen, geschenk van Dieppe aan de gemeentebesturen van Katwijk, Vlaardingen en Scheveningen bewon derd kon worden, richtte burgemeester Woldringh van der Hoop het woord tot öe Franse gasten, waarvan burgemees ter Biez, typisch Frans-elegante ver schijning met sierlijke ordetekenen be kleed. zich aan de zijde van Katwijks eeiste burger had opgesteld. «Het wel komstwoord tot de Franse gasten ging gepaard aan een woord van erkente lijkheid, dat zij een zJb verre reis heb ben willen ondernemen om zo korte wijle te gast te zijn van de Katwijkers en andere haringvissers. Het spreekwoord dat Frankryk het tweede vaderland is voor iedereen in de wereld wordt voor de Katwykers weJ zeer sterk bevestigd door de gastvryheid die de vissers telkenjare in Dieppe vinden, waar zy langzamer hand in het naseizoen over denken als hun tweede tehuis. Het bezoek, dat de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Katwijk, Vlaar dingen en Den Haag ook tydens deze ontvangst aanwezig aan Diep pe hebben gebracht heeft dc gast vryheid van die Franse vissersge meenschap andermaal bevestigd en is bovendien van grote waarde ge weest voor de versteviging van de reeds bestaande banden tussen zo ge- ïykgerichte gemeenschappen. In een wereld van onrust zoals wy die thans beleven ls het ervaren van onderling begrip en de wil om elkander tege moet te treden een onschatbare ze gen. Spreker eindigde met een drie werf hoera op Frankryk en Dieppe. „LA JULIETTE" GETUIGDE VAN VERBONDENHEID IN RUIMER SFEER. Burgemeester Biez van Dieppe be antwoordde deze toespraak onmiddel lijk daarop met een hartelijke speech, waarin hy constateerde, dat de ont vangst ln Katwijk getuigenis aflegde van een ook daar levend gevoel van verbondenheid de kleine vissersgemeen schappen Katwijk en Dieppe. Onbegrij pelijk is dat niet, aangezien beide zo nauw met de zee verbonden zijn, die meer hecht dan scheidt- Ook hebben beide plaatsen zwaar geleden door de onverschrokken strijd ter verdediging van de vrijheid, die de visser zo in het hart is gegrift. Die strijd heeft wel eens de mate van gastvryheid in Dieppe besnoeid, doch door de autoriteiten daar wordt alles in het werk gesteld, om de graag geziene Hollanders te bieden, hetgeen maar mogelijk is. Het zijn echter vooral de kleine dingen, waarin verbondenheid en gastvrijheid zich uiten, en waar het grote vaak noodgedwongen tekort moet schieten, daar weet Dieppe, naar spre ker van oordeel was, toch in dat kleine alles te geven, wat van vriendschap ver wacht wordt. Die verbondenheid tussen Katwyk en Dieppe zag burgemeester Biez be vestigd door het bezoek van „La Juliette" aan Parys, waar in groter verband het eensgezinde streven van Frankryk en Nederland overtuigend in het licht werd gesteld. Zozeer zelfs, dat Nederland, in dit geval, omdat deze gedachte ln Katwijk wordt uit gesproken, zelfs Katwyk, aan de Vierde Republiek een Koningin heeft geschonken! Spreker indigde met een beroep op de Katwijkers, om de vrijheid die de zee schenkt te blijven belyden, ook wan neer onverhoopt een derde wereldoorlog nieuwe dwingelandij zou opdfingen. Zo als nu ln vrede, zal ook dan niet alleen Katwijk verbonden zijn aan Dieppe, doch tevens Nederland aan Frankryk. In die geest bracht burgemeester Biez als slot van zijn dankwoord een drie werf hoera uit op Katwijk en Nederland. FRANSE BLOEMENHULDE AAN KATWIJKS GEVALLENEN. Na het nuttige van enige verversin gen begaf het gezelschap zich op weg voor een rondrit door Katwyk. Voor dien echter maakte de echtgenote van Burgem. Biez een wel zeer sympathiek gebaar door de haar bij haar aankomst aangeboden bloemen als een hulde aan de voor de vrijheid gevallenen neer te leggen voor het naast het raadhuis op gestelde oorlogsmonument. Temeer sprak deze geste, waar een dergelijke hulde niet in het programma was opgenomen en zelfs door het gemeentebestuur terecht, aangezien het de gemeente zelve betrof niet in overweging was genomen Een Frans initiatief, dat ge heel in overeenstemming met de ele gance van de Franse geest diep trof. De rondrit en de samenkomst in het Zwaantje nadien hadden een vrij haas tig karakter. De tijdsindeling van het programma der Franse gasten liet geen langdurig verblijf in Katwijk toe, zodat een vluchtige bezichtiging van hetgeen Katwyk te bieden heeft en dat is helaas nu eenmaal geen haven de afscheldsborrel voorafging. Na die bor rel in genoeglijk samenzijn te hebben genoten als rustpunt in een druk pro gramma voor de Fransen, vertrokken de autoriteiten uit Dieppe weer smt Scheveningen. De vangsten van de laatste jaren. pen zich nauwkeurige aan die tijd hiel den. De eerste tekenen van de naderende uitvaart waren de loggers, waarop vele tientallen familieleden van de haring vissers en andere belangstellenden de haringvloot tot aan Texel zouden ver gezellen. Toen deze schepen zich in steeds sneller tempo naar de havenuit gang begaven, stroomden de goede „kijk- plaatsjes" dan ook vol. nder devele honderden die daar verzameld waren zagen wy o.m. de Katwykse wethouders, het zeehavencomité en enige predikan ten, terwyl andere autoriteiten zich be vonden op de begeleidingsloggers en twee mijnenvegers die eveneens de vloot zouden vergezellen. DE HOOP GAF HET SEIN. Het uitvaren van De Hoop, het hos pitaalkerkschip dat, ondanks het feit dat er nodig een nieuwe Hoop moet komen, ook dit jaar weer de vloot op de voet zal volgen, was het teken dat het gebeuren ging. Gillende scheepsfluiten en enthou siast gejuich van de toeschouwer begeleidden de KW 18 Hollandia, die als eerste haringloggcr zich achter De Hoop aansloot. Het was toen drie mi nuten voor halfnegen en tot kwart voor tien, toen als laatste de KW 70 Nelly Marie het zeegat koos stroom den de schepen door de bochtige uit, gang van de vissershaven. Een lange sliert, waarvan de kop reeds uit het gezicht verdwenen was toen de laat ste logger dc open zee bereikte, trok van uit de pieren naar het Noorden, waar achter de einder de goudmynen der zee liggen te wachten. Na de KW 18 volgden de KW 33 Ber tha, de KW 144 Wilhelmlna V, de KW 42 Rijnmond I en KW 43 Rijnmond II, d«

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5