Minister Van Maarseveen's antwoord Tweede Kamer aan Scherpe Indonesië-debatten: Motie van wantrouwen van de heer Oud DE MAN Panda en de Meester-geleerde Radio-programma ZATERDAG 27 MEI Regeringsmeerderheid geslonken (Van onze parlementaire redaoteur). Het „voorlopige Indonesië-debat" in afwachting van de behandeling der Muor-begroting is tot een volledi ge gedachtenwisseling uitgegroeid met langademige redevm ringen en ernstige aanvallen op het regerings beleid. De besprekingen kregen gis teren hun grootste betekenis, teen de heer Oud (VVD) met een motiï kwam, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over het onvol doende beschermen van het zelfbe schikkingsrecht in Indonesië door onze regering. BETROUWBARE DIAGNOSE ONMOGELIJK. Minister Van Maarseveen had zijn antwoord op de diverse redevoeringen blijkbaar iets te gemakkelijk genomen. Hij wees erop. dat de toestand ginds nog veel ernstiger zou zijn, indien de sou- vereiniteit in December ji. niet ware overgedragen. Er is nog geen betrouw bare diagnose mogelijk over de krachts verhoudingen in Indonesië. Het feit, dat de Indonesische regering de legale weg niet bleef volgen, bewijst nog niet. dat de krachten, die haar daartoe bewogen, ook de sterkste zul len blijven. Juist nu. is een ernstige strijd gaande om de uiteindelijke struc tuur van Indonesië te bepalen. Het spreekt vanzelf, dat wij alles moeten vermijden, wat Indonesië daarbij kan bemoeilijken. Trots alles moet ons doel blijven de bevordering van een reële samenwerking. Spr. betreurt het daar om. dat er bij dit debat grievende uitingen Jegens onze Unie-partner zijn gebezigd. De materiële welstand van Indonesië kan slechts in orde en rust worden bevorderd, Inzake Nieuw-Guinea staan de par tijen nog precies zo tegenover elkaar als bij de R.T.C. De Nederlandse re gering staat dus op het standpunt, dat Nieuw-Guinea ook na afloop van dit jaar onder Nederlandse souverei- niteit moet blijven. De commissie, die thans aan het werk is. zal moe ten nagaan wat het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea ten deze eist. Aldus lijkt een oplossing van het geschil mogelijk. STRUCTUURVERANDERING IN STRIJD MET R.T.C. De minister is van mening, dat de thans in Indonesië voorgenomen struc tuurverandering in strijd is met de af- sprake en onze regering is hierover wel zeer teleurgesteld. Overigens spreekt het vanzelf, dat een souvereine staat zelf beslist over zijn structuur. Iets anders is. als er een re geling is tussen staten betreffende het zelfbeschikkingsrecht. Dit zal wel dege lijk verwezenlijkt moeten worden. Voor de deelstaat Pasoendan kon niets worden gedaan door de schadelijke gevolgen van de actie-Westerling. In zake de deelstaat Oost-Indonesië heeft spr. getracht een oplossing te verkrij gen, doch dit mocht niet baten. Op 15 Mei heeft de Nederlandse rege ring een nota gezonden aan de R.I.S., waarin werd gevraagd, hoe deze zich de verwezenlijking denkt van het zelfbe schikkingsrecht, nu de ontwikkeling tot een Eenheidsstaat heeft geleid. In over leg met de R.I.S. werd de Unci hiervan op de hoogte gesteld en werd deze te vens gewezen op haar plicht om toe zicht te houden op het naleven van de R.T.C.-afspraken inzake volksstemmin gen. Voorts zal onze regering nauwlet tend toezien op de belangen der Indi sche Nederlanders. SYMPATHIE VOOR AMBON. De heer Van Maarseveen onder schrijft, dat wij warme sympathie ge voelen voor Ambon. Maar het staat nog niet vast, wat de bevolking wil. Er zün ook voorstanders van de Een heidsstaat. Separatisme mag alleen op basis van het recht plaats hebben. De Nederlands; regering doet alles om een bloedbad te voorkomen, maar moet over bijzonderheden zwijgen. Van een blokkade is nog niets geble ken. Overigens dienen eerst alle mo gelijkheden te zijn uitgeput, eer een beroep op Uniehof of Ver. Naties zal worden gedaan. Van een parlementair contact tussen de Unie-partners verwacht ook de mi nister heel wat. Onze regering zal het bevorderen. De heer Gerbrandy, aldus de minis ter, houdt geen rekening met het feit. dat Indonesië een souvereiniteit bezit van gelijke waadde als de onze. Spreker ging niet in op de door de heer Ger brandy gegeven beschrijving van de toestanden in Oost-Java, wijl daarin een scherpe beoordeling steekt van het beleid der Ind. regering. En wat zouden de gevolgen voor de Nederlanders we zen, indien Djakarta dezelfde Conclusies trok uit het gebeurde te Makassar als de heer Gerbrandy? Wij zullen zeer voorzichtig moeten zijn met het eva cueren van personen naar Nieuw- Guinea. Jegens de heer Goedhart verzekerde de minister, dat hü alle verhalen, als zouden Nederlanders aan de actie- Westerling hebben meegedaan, naar het rijk der fabelen moest verwijzen. Overigens is deze zaak voorwerp van een gerechtelijk onderzoek. Inderdaad heeft een lid van de Raad van State de Indische legercommandant van landverraad beticht, wijl deze zijn troepen de plicht tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan zijn bevelen had in gescherpt. De minister-president had bij de vice-voorzitter van de Raad van State hierover geklaagd en deze heeft het betrokken lid op het ontoelaatbare van diens gedrag gewezen BENEDEN PEIL. De minister erkende, dat de heer Weiter veel meer van Indonesië van voor de oorlog afweet dan hij zelf, doch weet de heer Welter van de toe standen na de oorlog en de mentali teit der bevolking door de systemati sche propaganda d;r Jappen? Hjj had de souvereiniteitsoverdracht vergele ken met de overdracht ener zaak en nog wel van een kruidenierszaak. Dat was beneden peil. De heer Weiter zegt, dat wU geen vrienden meer in Indonesië hebben. Doch zijn diens woorden wel in staat om ons daar nieuwe vrienden te ver werven? Het is niet mogelijk, aldus de minis ter, een opgave te verstrekken van Ne derlanders. die sinds de overdracht een geweldadige dood zijn gestorven. Ook is het niet zeker of de Hoge Commissaris over alle gegevens omtrent de arresta ties beschikt, daar er ook onder zijn, die niet om politieke redenen zijn aan gehouden. Doch spreker zal aan de Kamer alle gewenste inlichtingen ver sohaffen. POSITIE DER STUDENTEN Onze Hoge Commissaris treedt op voor hen. die buiten schuld en ook voor hen die door eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt. Hij doet dat niet zo zeer éclatant als wel doeltreffend. Tot de heer v. d. Wetering zeide de minister dat het overnemen van art. 33 der Djokja-constltutie nog niet natio nalisatie behoeft te betekenen. Wel moet men rekening houden met tendenzen in die richting Maar daar onze belangen parallel lopen, vertrouwt spr. op over eenstemming door overleg 'terzake met Indonesië. De moeilijkheden der Indonesische studenten hebben de volledige aan dacht der regering. Vragenlijsten zjjn uitgereikt, waarna maatregelen kun- ncn worden genomen. De Commissie de Vries is in overleg getreden met hoogleraren en studenten. Eventueel met financiële steun kunnen de be trokkenen een andere studierichting kiezen, zo overweegt spreker met zijn ambtgenoot van O., K. en W. Ook is plaatsing mogelijk bü het particuliere 1 bedrijfsleven in Indonesië. Maar de Indologische faculteit in Utrecht kan niet blijven bestaan, er zijn thans geen middelen voor twee zulke faculteiten. De minister eindigt met te verklaren, dat men nooit verheeld heeft dat er grote moeilijkheden te wachten standen. Gesteund door de grote meerderheid der Kamer zal de regering nooit haar po gingen opgeven om te komen tot goede verhoudingen en een goede samenwer king. Hierbij vraagt spr. de steun en bij stand van Hem, zonder wie geen volk zijn toekomst met onbekommerd hart kan tegemoet zien. naar Ambon gebracht. Maar hij was toen Proc. Generaal der Negara Oost-Indo nesië en ging, zeide hij, voor dienstzaken. Ook het verplaatsen van de leden van het Korps speciale troepen naar Ambon was. evenals de verplaatsing van andere KNIL-troepen een normale gebeurtenis in verband met de komende afvloeiing. Dit alles gebeurde heel openlijk en met medeweten van de TNI. Staatssecretaris Moorman zeide dat geen personeel van de Kon. Marine dienst doet op enig schip der krügsma- rine van de RIS. Hiertoe is ook nooit een verzoek ge daan van de zijde der RIS. ALTIJD MAAR TOEGEVEN. Bij de replieken betoogde dc heer Oud, dat thans weer de lijn wordt ge volgd waartegen hij altijd heeft ge waarschuwd. Dit blijkt uit het ant woord van minister Van Maarseveen. Altijd maar toegeven en wijken. „Straks komt het wel weer goed". Maar daar geloof ik precies niets meer van. na alles wat we hebben be leefd. riep spreker uit terwijl de ka merleden rond het stenografenhokje samendringen. Met de uitvoering van art. 2 der Sou vereiniteitsoverdracht is de. eer van het Nederlandse volk gemoeid. Daarom kwam spreker met zijn motie, waarin „ernstige teleurstelling over de houding der regering" wordt uitgespro ken. STAATSSECRETARISSEN SREKEN Staatssecretaris Blom betoogde dat de houding van Australië geen wijziging heeft ondergaan. Ook de regering-Chi- fley was er altijd voor,, dat Nieuw Gui nea aan Nederland bleef. En Critchley zit nog steeds in de Unci. Hij is niet door Menzies vervangen. Staatssecretaris Fockema Andreae zei de o.m., dat de toestand in Makassar thans rustig is doch gespannen. De Hoge Commissaris is alleen in zeer acute gevallen bij direct aanwezig ge vaar verantwoord om toestemming te geven voor militaire 'hulp aan de Indo nesische regering. De Legercommandant pleegt steeds overleg met de H.C. in alie overige ge- vall enmoet eerst dc Nederlandse rege ring geraadpleegd worden. Het teruggeven van de Nederlandse vlag op Ambon was geen smaad doch een daad van militairen onder elkaar. Spreker geloofde daarom, dat het niet juist is te zeggen, dat wij onze vrienden daar kwijt zijn. Dr Soumokil is met een legervliegtuig Minister Van Maarseveen zeide dat_hij na zijn korte nachtrust te veel op zijn geheugen heeft vertrouwd, en dat de tekst van de nota aan Djakarta anders luidde dan hij eerst aan de Kamer had medegedeeld. Er werd namelijk gevraagd hoe de verwezenlijking van het zelfbe schikkingsrecht zou geschieden, gesteld dat de ontwikkeling zou leiden tot een Eenheidsstaat. De minister gelooft niet, dat er reden voor teleurstelling bestaat. De regering is op 8 Mei begonnen met over de nota te beraadslagen, doch heeft te voren er al voortdurend op aangedrongen, de fe derale structuur niet te vernietigen. Eerst toen het besluit op de Eenheids staat viel, werd het nodig geoordeeld daarop met een nota. te reageren. Spreker betwijfelde of het een ander wel gelukt zou zijn. de federale struc tuur te behouden. Meent de heer Oud, door stappen bij Unlchof en V. N. bv. Pasoendan weer te hersteilen? De rege ring betreurt de gang van zaken in In donesië en heeft daarover haar afkeu ring te kennen gegeven. Het staat het Parlement echter niet vrij, de regering in een richting tc dringen, waarin zij haar doel niet kan hereiken. - Spr. begreep niet, wat aanleiding heeft kunnen geven tot deze motie van wantrouwen. Is het de bedoeling, dat zij bij aanneming van de motie aftreedt? Natuurlijk zal de regering daaraan do noodzakelijke consequen ties verbinden. De heer Oud legde nader uit, dat hij geen vertrouwen heeft in het be leid van deze minister persoonlijk. Ofschoon hü niet op een kabinetscri sis gesteld is, laat hü zich toch niet door een dreigement afschrikken. An ders is het met het recht van het Parlement gedaan. MOTIE VAN PROF. ROMME. De heer Romme «K.V.P.) diende een andere motie in, waarin wordt uitge sproken. dat met de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht moet worden voortgegaan, en dat de regering dat met alle daartoe geëigende middelen be hoort te bevorderen. Hij deed dit, wijl de regering z.i. niet in gebreke is geweest en cm aan de regering bü haar verder optreden ter zake een ruggesteun te geven. De heer De Groot (Comm.) vreesde, FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 27) En opeens was daar de herinnering aan William Smith! Toen Mildred zei: „Ik kan me niet meer bedenken, waar we elkaar eigen lijk het laatst gezien hebben", wist hij opeens heel zeker, dat dat geweest was op het feest, waar hü William Smith ook had ontmoet, die hü zich niet als William Smith herinnerde, maar enkel als „Bill". Bill, die aldoor gedanst had met een meisje in een goudkleurige jurk. Tot op dit moment had hü zich niemand anders aan deze twee voor de geest kunnen halen met betrekking tot dat festijn, maar nu pasten Mild red en George opeens in het geheel als stukken uit een legpuzzle. Hij herinner de zich zelfs, dat Mildred in 't rose was geweest. Na enige ogenblikken hoorde hü zichzelf zeggen: We heb- Iben elkaar hier in het Carlton de laat ste keer gezien, op een feest van de een of ander. Ik herinner me niet meer van wie. Ik herinner me alleen, dat Jullie er waren en een man, die Bill heette en aldoor danste met een meis je in een goudkleurige jurk. George ging hen voor naar de diner zaal. Terwijl ze door de gang vol spie gels liepen, keek Mildred Darcy oprij en zag haar spiegelbeeld naast dat van Frank. Zij schepte er kennelijk veel behagen in. Ze hield van Franks slan ke. elegante verschijning, zijn prima zittende avondkleding, zijn gepolüste blonde haar en zelfverzekerd optreden. Het kwam geen ogenblik in haar op, dat haar japon niet naar de laatste mode was en enigszins verflenst, dat haar haar dor en stug leek en gedra gen werd op een manier, die uit de anode was. Het meisje in 't rose, dat voor de oorlog op dat feest in het Carl ton had gedanst, \v?s voorgoed verdwe nenToen was ze Mildred Abott geweest. Nu was ze Mldred Darcy met zeven tropenjaren achter zich. maar ze vond zichzelf nog even geslaagd als toen ze Mildred Abbott was. Ze keek in de spiegel en zei: We zien er goed uit, zo samen, vind Je niet? Frank kwam tot de overtuiging, dat hü werkelijk geen medelijden met haar behoefde te hebben. Zün gedachten hielden zich nog steeds bezig met Bill. Hij antwoordde verstrooid: Ja, In derdaad, we vormden altijd eer. aard;g paar. Ik herinner me dat neg heel goed. Die laatste keer, op dat feest, was je net verloofd met- George. Je had een rose Jurk aan. Stel Je voor, dat je dat nog weit! - Het is ongeveer het enige, wat ik eae herlunu:, Ze waren bü hun tafel aangekomen en gingen zitten. Luister eens. weet jü nog, wie dat feest gaf? Hoe ik ook m'n best doe, ik kan er niet meer achter komen, zei Frank. O. Curtis en Molly Latimer. Hü sneuvelde, nietwaar? Ja, en Molly stierf bü een van de eerste bombardementen. Een heleboel andere mensen, die op dat feest waren, zijn ook op de een of andere manier omgekomen. Wat een geluk, dat we dat toen allemaal nog niet wisten! Vre selijk zou dat geweest zün! Die jonge man Billwat Is er van hem gewor den? Hü werd vermist, geloof ik, ant woordde Frank. Hoe heette hij eigenlijk voluit? Ze staarde hem aan. Hjj herinnerde zioh, hoe ze dat vroeger ook kon doen en hoe het toen heel aantrekkelük was geweest. Haar ogen waren lichtblauw en als ze verbaasd was of van haar stuk gebracht, leken ze kolossaal. Ik heb er geen idee van, liefje. Ik had hem nooit eerder gezien en heb hem daarna ook nooit meer ontmoet. Maar ze noemden hem Bill en hij ken erg aardig katten en honden en pin- guins tekenen achterop de menu's werkelijk zeer bijzonder, herinner ik me. Ik heb het menu jaren bewaard, maar tenslotte kun je niet alles met je mee blijven slepen. Weet je heel zeker, dat je zijn achternaam niet kent? Ik geloof niet, dat ik die ooit ge hoord heb. Meestal hoor je die niet goed, als iemand aan je voorgesteld wordt. Maar ik weet wel, dat ik hem j erg aardig vond, en ik heb me wel eens j afgevraagd, of hü door de oorlog ge- i komen zou zijn. Je vertelt me echter, I dat dat niet het geval is. Düf heb ik niet gezegd. Wel, je zei, dat hü vermist werd. Ik vond hem erg aardig en George luistert tooh niet ik kan je als een geheimpje vertellen, dat ik destijds dat meisje Lester nogal benüdae. Wie was dat meisje Lester? Vrouwen boven de dertig moeten geen i pruilmondje zetten. George had Mild red moeten vertellen, dat die tijd voor haar voorbij was. Ze trok nu een ge zicht, dat charmant en aantrekkelijk was geweest, toen ze twintig was, en zei: Maar je herinnerde je haar toch! Je zei, dat ze een goudkleurige Jurk aan had. Heette ze met Lester? Ik weet haar naam niet. Wie was ze, en waarom benijdde je haar? Wel, ze was de dochter van een vriendin van Tante Sophie. Tenminste ik geloof wel, dat het tante Sophie was. In leder geval was ze de dochter van een vriendin van iemand, en iedereen vond haar zeer byzonder. Maar nu ik er goed over nadenk geloof ik toch niet, dat ze Lester heette, want zo heetten de mensen, bij wie ze logeerde. Het begon geloof ik wel met een L, maar het kan ock Lyall, of Linklater geweest zyn, of Satterbee Frank trek zijn wenkbrauwen op, Satterbee begint niet bepaald met een L, merkte hij ironisch op. Nee, dat is waar, zei ze vrolijk. Namen zyn altüd moeilyk, vind je niet? Misschien denk je, dat ik ze allemaal door elkaar haal. Hoe dan ook, ik weet in ieder geval zeker, dat het een feest van de Latimers was. Ja, dat zei je al. Maar ik begrijp niet, hoe je opeens op die naam Sat terbee kwam. Ik weet het ook niet. Misschien begon haar naam tenslotte toch niet met een L. De naam Marriott valt me ock opeens in. Maar nee, dat was de naam van nicht Barbara's gezelschaps juffrouw, die opeens tijdens een thee visite haar positieven kwijt raakte en vier beeldige antieke greene koppen brak. Vreselijk hè! Nee, het was dus niet Marriott. Was het misschien Car ton? Nee, ook niet. Het moet me op eens te binnen schieten, anders lukt het niet. Ze hield even op en haalde diep adem. Dan begon ze weer vel twüfel: Ik zit er over te piekeren, of het toch niet de haam Lester was... Frank keek haar met een spottend lachje aan. We kernen niet veel vrder. Mildred trok opnieuw een pruilmond je Hoe het ook zij. ik herinner me 'heel goed, dat George zóveel notitie van haar nam, dat ik bijna mijn ver loring had verbroken. Weet je nog wel, George? George Darcy, die juist een onder houd over het menu met de c-ber, dat al zün aandacht opgeëist had, beëin digde, vroeg verstrooid aan zijn vrouw: Wat moet ik nog weten? (Wordt vervolgd) Mede ten gevolge van een geringe aanvoer, die alleen werd geleverd door de Noord-logger Excelsior III KW 76 en wat schuitjes, waren de prijzen Vrüdag morgen in IJmuiden wederom practisch gelyk aan die van Woensdag en Don derdag. Alleen enkele partijtjes kleine sohol vóelen ten offer aan de opvang- regeling of werden, voor zover zy af komstig waren van schepen, die niet bij deze regeling zün aangesloten, ver kocht voor prijzen van f. 6.50 per kist af. Grote en groot-middel tong noteer de f. 1.60 per kg. en kleine tongen I en II stonden op resp. 78—82 en 6065 cent de kilo. Vrijdagmorgen kwam nog in IJmuiden dat. een nieuwe regering onder de sig natuur van minister Stikker zou staan en is daarom tegen de motie-Oud. Hy dient een eigen motie in. Premier Drees legde er de nadruk op, dat de heer Weyers alleen om gezond heidsredenen is afgetreden. De rege ring dreigt niet met kabinetscrisis, doch zal eenvoudig de consequenties van de aanneming der motie-Oud aanvaarden. De regering is steeds actief geweest inzake het zelfbeschikkingsrecht door allerlei besprekingen en via de H.C. MOTIE-OUD VERWORPEN. Nadat sprekers van diverse fracties hun stem hadden gemotiveerd, werd de motie-De Groot verworpen met 5-78 stemmen. De motie-Oud werd verworpen met 2657 stemmen. Tegen Kath., Arbeid, communisten en 2 C.-H., namelijk freule Wttewaal van Stoetwegen en dc heer Tilanus. De heren Beernink, v. d. Féltz, Krol, en Schmal waren voor de motie. De heren Kikkert, De Ruiter en v. d. Wetering waren niet in de zaal. Dc motic-Romme werd ten slotte aangenomen met 52 tegen 31 stem men. Hieruit blükt dat de regerings meerderheid is geslonken tot Kath.. Arbeid en 2 C.-H. De overige C.-H.- leden cn zeker de V.V.D. zijn thans tegen het beleid inzake Indonesië. De Kamer komt vermoedelijk 6 Juni a.s. weer Wjeen. binnen de Zweed Vestyzunt uit Far. sund met 1.200 kistjes makreel van Een der „Piscator"-boten, de Antje RO 15, heeft Vrijdag weer ijsgeladen zodat aangenomen kan worden, oat d schip, dat büna een half jaar stil lae wegens de slechte bedrijfsresultaten! weer ter trawlvisserü zal uitvaren. Voor de Zaterdagmarkt werd ver wacht de stoomtrawler Petten ijm 43 met slechts 600 kisten vis. Met een en- keie logger en nog wat schuitjes 2011 deze markt wel volgeboekt zijn. Dc tongvangsten zün deze week weer büzonder schraal geweest. Voor de Dlns- dagmarkt wordt dan ook heel welnie aanvoer van dit fyne visje verwacht De haringloggers, die Dinsdagmorgen om 6 uur vanuit IJmuiden zullen ver trekken, waren Vrijdag allemaal pre- sent met uitzondering van de Willem Cornells KW 16, die hedenmorgen zou komen. De Rünmond IV KW 15, die Vrijdag binnendoor van Katwijk naar IJmuiden ging, is in de buurt van Lel- den in aanvaring gekomen met de Vin- kebrug, tengevolge waarvan hij zijn kluis ver.oor. Alle haringloggers liggen in de Vis sershaven van IJmuiden keurig op een ry, ongeveer 20 aan de Noordelijke en 20 aan de Zuidelyke kade. Van Zater dagmiddag af zal de haven één vlag- genzee zün. Met een feestelijke optocht, gevolgd door toespraken, wordt heden middag 4 uur de jaarlijkse Vlaggetjes dag officieel geopend. Besommingen SOHEVEJNINGEN, 26 Mei. Nagekomen besommingen: SCH 45 f.4130; SCH 49 f.2570; SCH 21 f.4570; SCH 120 f.4030; I bCH 38 f.80; SCH 17 f.35. SCH 71 f 810; I SCH 18 f. 860; KW 215 f. 140. Voorts 12 i garnalenvissers met f. 150 aan verse vis. I Besommingen van hedenmorgen; SCH 118 f. 3180. SCH 399 f. 1050; SCH 70 f.BOT SCH 11 f 1100; SCH 10 f.260; SCH f. f.160; SCH 38 f.90" SCH 112 f.130; SCH 17 f.90 KW 66 f.60; KW 215 f.110; KW 61 f. 100. Voorts tien garnalenvissers met f. 100 aan verse vis. ZONDAG 28 MEI. Hilversum I (402 M.) KRO 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15; gram. muzlek; 8.25: Hoogmis; NCRV 9.30; nieuws en waterstanden; 9.45: religieuze muziek; 10.00; Geref. Kerkdienst; 11.30: gemeente- en koorzang; KRO 12.15: apologie; 12.35: gram. muziek; 12.40; lunchconcert; 12.55: zonnewijzer; 13.00; nieuws, mededelingen en kath. nieuws; 13-20; lunchconcert; 13.45: .Uit het boek der boeken"; 14.00: gTam.muziek (14.25 14.40: reportage); 15 05: boekbespreking; 15.35: gram.muzlek; 16.10: „Katholiek thuisfront overal"; 16.15: gram.muzlek; 16.30: vespers; IKOR 17.00: Ned. Herv. kerkdienst; 18 15: kerkzangdlenst: 18.30: gram.muzlek, VPRO 19.00: bariton en strijkkwartet; 19.15: „Kent gij uw bijbel?" 19.30: nieuws, sportuitslagen en weerbe richten; KRO 19.45 actualiteiten: 19.52: boekbespreking; 20.05de gewone man zegt er 't zijne van; 20.15: gram.muzlek: 10.15: Belgisch-Nederlands programma, 22.15: gram muziek: 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.00 nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: postdul- vcnberlchten; 8.20; gram.muzlek; 8.30: voor het platteland; 8.40: voor militairen; 9.00- vacantletlps: 9.10: postduivenbe- riohten; 9.15: verzoekprogTamma; 9.45: „Geestelijk elven", causerie; 10.00: ka merorkest; 10.30: „Met en zonder om slag"; 11.00: kinderkoor; 11.15: cabaret; AVRO 12.00: beiaardconcort; 12,10: popu lair concert; 12.30: voor de Jeugd; 12.40: populair concert; 13.00' nieuws en mede delingen; 13.15- mededelingen of gram. muzlek; 13.20: Musettee-orkest; 13.50: „Even afrekenen heren"; 14.00: gram. muzlek; 14.05: boekenhalfuur; 14.30 ka mermuziek; 15 35: dubbelkwartet; 15.50: filmpraatje; 16.05: dansorkest; 16.30: sportrevue; VARA 17.00: mandoline-or kest: 17.20: dameskoor; 17 40: voor dracht; 18.00: reportage; 18.15: nieuws en sportuitslagen; 18.30: voor de strijdkrach ten; IKOR 19.00: klnderdlenst; 19.40- biibelvertelllng; AVRO 20.00 nieuws; 20.05 „Het houten paa-d", hoorspel; 21.40: amusementsmuziek; 22.05: hersengym nastiek; 22.30: pooulalr concert; 23.00: nieuws; 23.J 524.00: gram.muzlek. Lijn 3 distributienet - 8.05 Gram.; 8.30 Klapper; 8.40 Gram.; 8.55 Duivensport; 9.15" Gram; 0 20 Apérltlef; 9.30 Gram.; 10.00 Orgel (Mis v. Couperln); 10.55 Gr.; 11.00 Kon. Harm.; 11.45 Journ.; 12.00 I zang; 12.15 ork. „The Rambow"; 13.15 Liedjes: 13.30 v. d. sold.; 14.00 Faust. Gounod: 16 30 Gram.; 16.50 Piano; 17.00 Symph.ork. m. vioolsol 18.25 Gram 18.30 „Time for a song"; 19.30 „Palm Court Orch."; 20.30 Comm singing: 21.00 „Variety Bandbox"; 22.30 Gram Hjn 1 dlstrlbutledicnst 8.20 „Ran chers": 9.10 Singers; 9.30: Ens. Hart ley: 10.00 Gram.; 10.30 Zang; 11.00 Gram.; 11.30 Zang; 11.45 Hot Jazz; 12.00 Verz.pr.; 12.30 Verz.Upr.; 13.15; „Take It from here"; 14.15 'Ork. Farnon; 1500 Gram.; 16.00 BBC Opera-ork.; 17.00 dans- muz.; 17 30 v. d. sold 17.45 .Top Score": 18.30 „Ra'y a lauch"; 19.30- Gram.; 20 00 Popul. miiziek; 21.00 Franse comnonis- jten: 22.05: twee piano's; 22.30 „Think op th*-se things"; 22 45 Macpherson; 23.15 Ork. Pleydell. MAANDAG 1 I MEI. 41). „Zo zie je nu dus. leerling", ging professor Kalker voort, dat deze grü- per de grondstoffen voert naar Intussen maakte het hulp-geschreeuw van Honnepon hem büna onverstaan baar. En de kreten trokken natuurlijk ook de aandacht van Chi Fon, die Riet anders dacht dan dat zijn dure huur- boef door Panda en de professor mis handeld werd. Hij kwam er dan ook opgewonden aanhollen, schreeuwend: „Waar is mij huurboef? Waar jij ma ken laten mü Honnepon?" „Ach!" sprak de professor waarde rend. „Züt gü ook een belangstellende, waarde heer? Welnu de grondstof Honnepon Verdwijnt nu juist in de mon ding van aromisator d-6. waar hem een simpele bewerking wacht. Zo gij slechts even oplet, zal het u nog duidelijker worden!" En dat was ook zo,, want ter- wyl de professor sprak liet de grijper eerst Honnepon fn een donkere opening glijden, en daarna keerde het machtige mechaniek terug en nam Chi Fon bij het broekje op! „Help!" riep Ohi Fon. „Help! Zo spyt! Nooit weer doen!" „Professor, u moet iets doen!" riep Panda verontrust. „Ze verdwynen in de machine! Wat gebeurt er daar met hen?" „Dat is nu juist wat ik me niet ze goed meer kan herinneren", sprak dc geleerde tevreden, „maar als ik het zie. weet ik het wel weer. Wij wachten dus rustig af". Hilversum I (-102 M.) NCRV 8.00: nieuws en weerberichten; 8,15: morgen- wilding: 9.00: wljdlngsdlenst; KRO 9.30: nieuws; 9.45: gouden feest van de K.A.B. in Limburg; NCRV 12.15: koper kwartet; 12.30: mededelingen: 12.33: or gelconcert: 13.00- nieuws: 13 15- kamer muziek: 14.00: reportage: 15.00- trio; 15,30: klein koor en orkest en solisten; 16.00: voordracht; '6.3C strijkkwartet en klarinet: 17.10- meisjes- en "jongenskoor: 17,35: Concertgebouworkest en solist; 13,05- voor do kindeken; 18.20: reportage; 18.30: fluit, claveclmbel en gamba: 19.00: nieuws- en weerberichten; 1915- repor tage; 19.30- verzopkprozr 20 00- nieuws; 20.05: gram.muzlek: 20 15- strllkorkfst; 21.00: ..Nog ls het da".. causerie: .21.20* gram.muzlek; 22.00- Internationaal evangelisch 'fcommentaar: 22.10: koorenp- 1 eert; 22.45- avopdovrrdenklng- 23.00: nieuws; 23.1524.CO: e-ram.muziek. Hilversum II (293 M.1 VARA 8.00- nleuws en weerberichten; 8.13- orcelsoel: 8.45: gram.muzlek: VPRO 10.00: „des Hol lands tuin", hoorspel;' 10.30: kerkdienst: VARA 12.00: polltlokfipel; 12.30: mede delingen; 12.33: de helpende hand; 12.38: polltiekapel: 13 00: nieuws; 13.15: dans' 1 orkest; 13.47: toespraak; 13.50: gram.- [muziek; 14 00: trio; 14.25: populair-we- tenschappelljke causerie; 14.40: filmmu ziek; 15.20: „Batard, een Zondagskind", hoorspel; 16.20: „Rlgoletto". opera; 17.00: gram.muzlek; 17.15; sportpraatje; 17.45: regerlnjsultzendlng; 18.00; nieuws; 18.15 Vara-vavla; 18.20: reportage; 18.30- vo-or de strijdkrachten; 19.00: zang: 19.15: ca baret; 19.45: Esperant-o-ultzendlng; 20.00 nieuws; 20.05; Hein Festijn; 20.15: sextet; 20.45: zang; 21.15: cabaret; 21.50: voor dracht; 22 05: radio phllharmonlsch or kest en solist; 23 00: nieuws: 23.15: or gelspel; 23.3524.00: gram.muzlek. Lijn 3 distributienet 8.05 Gram 8.55 Duivensport: 9.15 Gram.; 10.00 Cantate, Mozart,J 10 50 Beiaard. 10.55 Cabaret: I 11.15 Caslnoprogr.; 12.15 Trio Fontaine; 13.15 Gram.; 13 30 v. d. sold.: 14.00 ..Die I verkaufte Braut". Smetana; 16.00 Samba I ork.; 16.30 Gram.; 17.00 Schubert; 17.15 Ork Pol Beam; 18 00 orgel; 19.30 Brahms: 19.50 Feuilleton: 20.00 Omr.ork.; 22.15 Verz.pr.; 23.05 Gram. Lijn 4 distributienet 8.10 Gram.; 9.00 nieuws: 9.10 Gram.; 10.00 Orgel: 10.30 Mil. ork.; 1100 Ork. Philips; 1130 Ork. Leon; 12.00 Licht Orch.; 12.25 Guest Night' 13.10; ..Those were the days"; 14.00 BBC Welsh Orch.; 15.00 Omr.orkest met zang; 16.00 Gram 17.00 Caslnoprogr.. 17.30 v. d. sold.; 18.00 Omroepork19 00 Eng. muz.; 19.30 „Here we go again"; 2045 Blng Crosby; 21.15 „Ladles pleas?"; 22.15 DINSDAG 30 MET. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7,45: morgen gebed en liturgische kalender; 8,00; nieuws en weerberichten; 8.15 reportage; 8.20: gram.muzlek: 9.30: waterstanden; 9.35: „Lichtbaken"; 10.00 voor de kin deren: 10.15; lichte muziek; 10.40: gra- mofoonmuz.; 11.00: voor de vrouw; 11-30 gram.muzlek; 11.50: godsdienstige cause- rle; 12,00: Angelus; 12.03: gram.muzlek; 12.30; mededelingen; 12.33- gram.muzlek; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20: lunchconcert; 14 00 kamermuziek, 15.00: gram.muzlek; 16.00; voor de zieken; 16.30: zlekenlof; 17.00: voor de Jeugd; 18.30: Radio Volksuniversi teit; 19 00; nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.25: „Dit ls leven", causerie: 19.40 lich- te muziek; 20 00: nieuws: 20 05: de ee- wone man zegt er 't zijne van; 20.12: ..Carmen", opera; ln de pauze: actualitei ten; 22.40: godsdienstige causerie avondgebed: 23.00: nieuws; 23.15—24.00: gram.muzlek. Hilversum II (29S M.) AVRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek: VPRO 7.50,: dagopening; AVRÓ 8.00: nieuws cn weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00: hersengymnastiek; 9.25 gram.muzlek; 10.00: morgenwijding; 10.15: gram.muziek; 10.50: voor dc kin deren; 11.00: sopraan en nlano; H-3°: voor de zieken, 12.00: Metropole orkest; 12.30; mededelingen; 12.33 voor het plat teland; 12.40: gram.muziek; 13.00 nieuws; 13.15: financieel weekoverzicht; 13.*5: theaterorkest en soliste; 14.00: voor de vrouw; 14 30- gram.muzlek; 1625: voor de jeugd: 17.25: reportage: 17.30: accor deon-ensemble; 17.45: regeringsuitzen ding; 18.00: nieuws; 18.15: pianospel: 18.30; voor de strlldkrachten; 19.00 ''Oj de kindoren; 19.05: „Paris vous parle 19.10: gram.muzlek. 19.15 toneelpraatK 19.30: sopraan en piano: reportaee; JO.on: nieuws; 20.05: actualiteiten: 20.15: geva rieerd programma; 21.30: pianospel; 2L« buitenlands overzicht: 23.00: kpmerrn''* ziek; 22 35- ..Waar komt de vis ven- daan?", klankbeeld. 23.00; nleuwÊ; 23.13 24.00;g ram.muziek. LU" 3 distributienet 7 05: gram: 7,30: kron.: 7.40: gvmn.; 7.50: grm.; 8.0#. concert; 8.20: gram'.; 9.10; verz.pr.: IO.00. orgel; 10.30: ork. Salisbury: 11-00: Dag boek; 11.15. mil. ork.; 12.00: operette- duetten; 12.32: ork. Welf fens: 13.15, gram-. 14.00; gram.; 15.00: Spa ork; 15.30; v. a. soldaten: 15.45ork. Rabin: 16.15; verzpr.- 17.10: Walsmuziek: 17 40: gram.: 1 boekbespreking; 18.00: liederen: 18.-6: du' vensport: 18.30: v. d. soldaten: ..Round the Kalis"; 20.00: ..Take It u™ here": 20 30 fragm. „Tosca". 21 30: omr- orkest; 22.15: ork. Payne; 22.45: gram-. 23.05: verz.pr. HJn 4 distributienet 7 15: gram-; 7.50: „Lift up your hearts": 8.10: con®M 9.05: gram.; 10.00: Le Ménage en Musique- 11.30. zang; 12 00: var.; 12.30: v d-f,v. 13 10: Music Hall; 14.10: cricket: 1L«; ..Grand orch. symph 15 00- cabaret 0.»;; 15.30. trompet;" 16OO .South. Serensa 16 30: cricket. 17 00 ens Leopold- w-w- Macpherson; 18.00: Seren. ork 18.30- 0 Ruil* 19 00 ork. concert- 19 30 7 laugh": 20.00: orkest; 20-30" chanson». 21.00: Arrêtez la Musique; 2115- "7 ,21.30: voordracht; 21.45: chansons: l Toplo; 22.20: ork. Dean; 23.00: vooröracj 23.15; Bfteburn ork.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6