W Tweede Kamer behandelt nota over Indonesië E. E. Kuijntjes Vijf en twintig jaar directeur van de Ambachtsschool Leraar, leidsman, raadgever en paedagoog Slaat steeds op de bres voor „zijn jongens" „Verbreking RTC-overeenkomst speelt in communistische kaart" Felle critiek op de regering Wilhelmina Aagje maakte de vijf geslachten vol Wel en wee cler visserij De 83-jarige Queen Mary is nog vol activiteit Op vele levensterreinen liet zij haar sterke persoonlijkheid gelden {9ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 26 Mei 1950 Tweede Blad No 27007 Jongens, ik wens jullie geluk met h ct behaalde diploma. Maar denken jullie niet, dat je er al bent. Veel moeten jullie nog leren, doch de grondslag r jullie verdere studie is gelegd. Ik wens jullie veel succes toe!" Hoe vaak tobben wij de directeur van de Leid se Ambachtsschool, de heer G. E E. Jujjntjes, die a.s. Donderdag het feit zal herdenken, dat hem vóór 25 jaar de leiding van deze school werd toevertrouwd, by de jaarlijkse diploma-uitrei kt» in deze geest horen spreken. Het „jongens" was voor hem dus geen klank K3der inhoud. Hoe gaarne spreekt hij over zijn jongens. En welk een belang «teil hij in hun toekomst! Van de heer Kuijntjes is het immers bekend, dat ij] het op zijn school gevormde materiaal" niet los laat als het de school heeft verlaten. Wat al moeite getroost hij zich om zjjn jongens in industrie en be kleven geplaatst te krijgen. Menig telefoontje en persoonlijk gesprek gaan ü3r aan veelal vooraf. En hoe groot is dan zijn .vreugd? als hij „er weer één" b«fl geplaatst! Doch ook daarna stelt hy steeds belang in het wel en het wee d zijn leerlingen. tURM VOORSTANDER EN PLEITBE ZORGER VAN HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Kan het anders, dan dat ook zijn wijngen hem op de handen dragen? Hoe kunnen ook zy in moeilijke ogen likken zich vol vertrouwen tot „mijn- v;er Kuijntjes" wenden. Een vraag, die veelal voor het leven besliste, werd me- niemaal aan hem voorgelegd. Leraar, leidsman, raadgever en pae- dizoog. dat was de heer Kuijntjes ge iende 25 jaar en zo hebben zijn ladingen hem willen zien en zien zij nog heden ten dage. Warm voorstander en pleitbezorger T3D het nijverheidsonderwijs, stond en Saat hij op de bres voor het goede vakmanschap. Waar hij maar te pas tram verdedigde hij de stelregel, dat Norlands toekomst in het Ambacht Helaas werpt zijn minder goede ge zondheidstoestand een schaduw over jubileum. Dankbaarheid zoekt ech- sr een uitweg en die zal men zeer ttker ook Donderdag weten te vinden. Betekent de heer Kuijntjes voor zijn leerlingen zeer veel, voor Leiden met rjn in verre omtrek zo uitstekend be kend staande Ambachtsschool is dat in niet mindere mate het geval. Wat al yen, dagen, ja maanden heeft hij in nauwe samenwerking en met krachtige steun van het bestuur der school ge ijverd voor een groei en bloei van deze nattige en hoogst noodzakelijke inrich- l van onderwijs! In 1925 aan de school benoemd, is voor een aanzienlijk deel aan zijn onverwoestbaar doorzettingsvermogen danken, dat in 1931 van de t-oenma- Lge Minister van O. K. en W. toestem- j werd verkregen om het semiper- ranente gebouw, dat zich aan de over ride van de eigenlijke school bevindt, bouwen, welk gebouw op 1 Mei 1933 de datum waarop tevens het gouden jo'oileum van de school werd herdacht officieel in gebruik kon worden ge nomen. Door deze uitbreiding, welke een be- fcngrijke verbetering voor het onder vijs betekende, bleek de toeloop der leerlingen zo groot te zijn, dat reeds na tnkele jaren naar nieuwe mogelijkheden van schoolbouw moest worden* uitge- Na grote inspanning en taaie vasthoudendheid mocht het gelukken fvn groot stuk grond van de Ned. Spoorwegen aan te kopen, waarop een wr belangrijke uitbreiding van het schoolgebouw kon worden geprojecteerd. In 1938 werd met de bouw begonnen, velke kort na het uitbreken van de sorlog kon worden voltooid. Helaas beeft men in deze tijd maar kort van deze uitbreiding kunnen profiteren, de bezetters eisten het gebouw en een deel van de inventaris op. Een donkere blad zijde uit de geschiedenis der school! Dank zij de toegewijde arbeid van de cirecteur en zijn stal van leraren kon echter alles spoedig na de bevrijding in orde worden gebracht en vond het on derwijs wederom op de normale wijze plaats. NAAST DIRECTEUR OOK VERENIGINGSMAN. Niet te verwonderen valt het, dat heren Kuijntjes uitzonderlijke ga ven van hoofd en hart en zijn grote liefde in en belangstelling voor het nijverheidsonderwijs tot de engere kring van schoolbestuur, leraren en leerlingen beperkt zouden blijven. Reeds kort na zijn komst in Leiden deden vele verenigingen een beroep op hem. Zo werd hij in 1927 gekozen tot lid het H.B van de Vereniging voor vakopleiding van Handwerkslieden in Nederland, van welke vereniging hij al p°*dlg met. het secretariaat werd be- l3St-.In de zomer van 1932 verwisselde deze functie met die van secretaris de Bond van Directeuren van Am- tecbtsscholen, welke bond in later ja- werd vervangen door de Ver. van ioicectie5 van Nijverheidsscholen. In werd hem het presidium van deze vereniging toevertrouwd. "an de vele functies, welke de heer kuijntjes in de loop der jaren heeft J-heerd. noemen wij die in de Centrale wmmissie voor uitreiking van het pootdiploma voor auto-bestuurder, in oa Technische Unie, in de Commissie outillage werktuigen voor metaal- vo houtbewerking in Nijverheidsscholen de Commissie voor het diploma vakbekwaamheid garagebedrijf, hl al deze bestuursfuncties heeft de o«r Kuijntjes zich doen kennen als f» Uvterst deskundig man. naar wiens ?«3ghebbend woord werd geluisterd en ïyi,ens adviezen men gaarne reke- hield. NEER GELD VOOR AMERIKAANSE DEFENSIE. JJpMent Truman heeft op zijn we- tlrJ r Persconferentie kortweg gewei- 6«a te antwoorden op de talrijke vra- Ij,, Qie hem naar aanleiding van Trygve 'i® ..vredesreis" werden gesteld. President verklaarde, dat de ver- tPri1 ger? krachtens het Atlantische jorag, die de Verenigde Staten vorige te Londen hebben aanvaard, in douwing moeten worden genomen tlL t voorbereiding van de begroting het volgende jaar. rin, an weigerde over deze verkla nkt. te welden, doch onder de jour- Jpien meende men. dat zij wijst op dpf. v^groting van de begroting van e*n boven de voorlopige ramln- oie thans zijn gemaakt. e President verklaarde verder, dat plafond gesteld was aan ó- be- doch%iVoor defensie van 1951—'52. j^jo^J peigerde te zeggen, waar dit VAN HET BEDRIJF NAAR DE SCHOOL. Uit de levensloop van de a.s. zilveren jubilaris blijkt, cat de heer Kuijntjes de practijk aan de theorie heeft willen toetsen en dat hij via het bedrijf zijn plaats in de school heeft gevonden. Na de lagere school doorlopen te heb ben en 2 jaar M.U.L.O. onderwijs te hebben genoten, volgde hij van 1 April 1904 tot 31 Maart 1907 de Ambachts school te Amersfoort voor het vak „machinebankwerken". Op 1 Mei 1907 werd hy geplaatst in de bedrijfswerkplaatsen van Gebr. Stork en Co.. machinefabriek te Hengelo (Ov.), waarna hy van Augustus 1909 af in verschillende buitenlandse machinefa brieken te werk werd gesteld. Op 1 September 1911 trad hij weder om in dienst bij de firma Gebr. Stork en Co., te Hengelo, doch nu als teke naar-constructeur. In Juli 1914 behaalde hij de akte M. f, bevoegdheid gevende voor onder wijs in werktuigbouwkundigtekenen aan Ambachtsscholen en in Juli 1916 de akte M.G. met dezelfde bevoegdheid voor Middelbaar technisch onderwijs. Van 1 October 1914 tot 31 Maart 1917 was hij tevens leraar in werktuig- bouwkundig-tekenen aan de Ambachts avondschool te Hengelo (Ov.). Op 1 September 1917 werd hij be noemd tot directeur der Ambachts school te Emmen (Dr.), waar hij tot 1925 bleef. Behalve dat hij gedurende zijn 8 jarig verblijf tc Emmen de school aldaar tot grotere bloei wist te brengen, belangrijke verbeteringen wist aan te brengen aan gebouw en inventaris, voerde hü ook het secretariaat voor Emmen en omstreken van de bedrijfs- opleidnig, uitgaayde van de Vereniging voor Ambachtsonderwijs in Drente. VAN RUIM 500 LEERLINGEN. NAAR 1830 1 Juni 1925 aanvaardde de heer Kuijntjes het directoraat van de Leidse Ambachtsschool, in welk jaar hem de leiding van en verantwoordelijkheid over 329 leerlingen van de dagschool en 179 leerlingen van de avondschool werd toevertrouwd. Sindsdien heèft het onderwijs aan deze school zulk een vlucht genomen, dat hij thans zij het tijdelijk onder broken door ziekteverlof aan het hoofd staat van een dagschool, bezocht door 680 leerlingen, en van avondscho len waar regelmatig 1150 leerlingen het onderwijs volgen. Het aantal leerlingen, dat onder zijn directoraat de school verliet en in het bedrijfsleven een plaats vond, loopt in de duizenden en ligt naar ruwe schatting niet ver van de 5000.. Naast de oprechte dank van honder den ouders en bestuursleden der school, moet het de heer Kuijntjes tot grote vreugde hebben gestemd, dat ook de regering haar waardering voor zijn werk heeft kenbaar gemaakt door hem in November 1948 te benoemen tot rid der In de Orde van Oranje Nassau. Moge zijn gezondheidstoestand hem binnenkort wederom in staat stellen om zich opnieuw met volle lust en energie te wijden aan het werk, dat hem zo lief is en dat hy bewezen heeft te zien als zyn levenstaak en roeping! Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het bestuur en het perso neel der school om de as. jubilaris te huldigen in een samenkomst, welke a.s. Donderdagmiddag om halfdrie in .één der lokalen van het schoolgebouw wordt gehouden. In de ochtend van die dag wordt aan de leerlingen in het Trianon-Thea ter een filmvoorstelling aangeboden (Van onze parlementaire redacteur) De Indonesië-debatten in de Twee de Kamervergadering van gisteren hebben geen enkele wjjzigihg aange toond in de bestaande verhoudingen cn zelfs geen nieuws gebracht. De ministers Drees. Van Maarse- vecn, Götzcn, Lieftinck. Schokking en Joekes, cn de staatsraden Blom, Foc- kema Andrcae en Moorman, zaten achter de regeringstafel. De tribunes waren geheel gevuld, waarbij wy onder de belangstellenden opmerkten de heer Soejono. secretaris van Hoge Commissaris Roem. Uit een voorafgaand orde-debatje bleek dat de leider der P. v, d. A.-frac- tie de besprekingen liever zag uitgesteld. Hij kon zich ten slotte, zij het ongaarne, verenigen met een voorstel van de voor zitter om toch te debatteren; doch daar bij de gedachtenwisseling te beperken tot drie puntende ontwikkeling der staatkundige verhoudingen in Indone sië het zelfbeschikkingsrecht en de in Indonesië vertoevende Nederlanders. De rest van de nota wordt dan be waard tot bij de behandeling van de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Prof. Romme (Kath) verklaarde in de regeringsnota het inzicht te missen dat de omzetting van het federale in een unitaristisch Indonesië ook de RTC- overeenkomsten raakt. Door het elimine ren van de deelstaten zijn deze overeen komsten eenzijdig overtreden. Niemand kan beoordelen of hierdoor de politieke rust in Indonesië wordt bevorderd of geschaad. Maar de enig juiste en hoog ste maatstaf bij de beoordeling van de staatkundige ontwikkeling van Indone sië is het antwoord op de vraag of zij gaat in de richting van de rechtsstaat. Ons hoofddoel moet inderdaad zyn, gelijk de regering zegt. het bevorderen van de werkelijke samenwerking tus sen Nederland en Indonesië. Doch om wille van dat doel moeten we er op wijzen, dat die eenzijdige verbreking van de RTC-overeenkomst in de kaart speelt van het communisme. Niet alleen om liet recht maar ook uit bcleidsoogpunt is het fout een knipoogje te maken tegen die verbre king omwille van de nagestreefde synthese. Wat moet nu onze houding zijn? Wij moeten voor het zelfbeschikkings recht opkomen. Hiermee bedoelt spre ker niet dat onherstelbare dingen ge repareerd moeten worden. Ook mogen wij ons niet tevreden stellen met pa pieren resultaten. Spreker wees op dc mogelijkheden van oorlog met Indo nesië. beroep on het Uniehof en beroep op de Unci. Misschien is er ook iets te hereiken door parlementair contact, maar dan moet er eerst ginds een par lement zyn. De regering heeft het recht en de plicht om nakoming van de overeenkomsten te éisen, natuurlijk met vreedzame middelen. Zij mag zich niet verschui len achter onmacht. AFGLIJDEN NAAR ONBE STUURBAARHEID? De heer Van der Goes van Naters (P. d. A.) maakte slechts enkele opmer kingen van staatkundige aard. Indone sië is een onafhankelijke staat. Wij be moeien ons toch ook niet met de inwen dige aangelegenheden van Finland of Irak? Spreker heeft ook enige bezorgd heid over de gevolgen, doch er is toch geen bewijs voor de kwade trouw der Indonesische regering Een andere weg kon wel eens erger zijn dan zij nu heeft gevolgd. Spr heeft de indruk dat zy de overeenkomst der RTC wel wil nako men doch uit politieke en nationale on macht dit niet kèn. Mijn fractie, aldus spr.. loopt echter niet te zeer te koop met haar zorg en belangstelling. Straks, bij de begroting, zullen" alle Unie-zaken van budgetair ka rakter worden behandeld. Overigens hoopte spreker op parlementair contact, dat zou kunnen uitgroeien tot een soort Straatsburg" tussen Indonesië en Ne derland De heer Goedhart (Arbeid) sprak over de politieke zijde van het vtaagstuk en noemde het gelukkig dat de nota min der optimistisch is dan de uitlatingen van uit Indonesië terugkerende minis ters. Spr. noemde diverse misstanden en wees enerzijds leedvermaak daarover en anderzyds ongefundeerd optimisme af. De vraag is: Zit in de huidige gang van zaken groei, of glijdt men af naar onbestuurbaarheid, die alleen maar per spectief biedt aan het communisme? Dit is niet te beoordelen, maar spr. heeft nog altijd vertrouwen in de Indo nesische regering. Intussen gelooft spr. dat er nog veel terecht kan komen van het zelfbeschik kingsrecht der Negara's in de vorm van provincies met grote autonomie. NIET EINDELOOS RINGELOREN. Hij stelt vragen naar het Nederland se aandeel in de zaak Westerling en critiseert dan de tegemoetkomende houding van de R.I.S. tegenover het communisme. Onze overhaaste erkenning van Mao Tse Toeng is blijkbaar geschied om de R.I.S. ter wille te ziin. Maar wat doet de R.I.S. voor ons? In ieder geval mo gen we verwachten, dat zij ons niet voor de voeten loopt. Als zai om credie- ten komt. mag de buitenwereld niet in twijfel verkeren of de R.I.S. niet in communistische richting koerst. Ook had spr. veel critiek op de veiligheidstoestajid in Indonesië, op de positie der ambtenaren en andere Nederlanders. Dit is een zuiver zake lijke kwestie van goede arbeidsvoor waarden: „de een kan de ander niet eindeloos ringeloren". Tot slot stelde de heer Goedhart enige vragen najar het overbrengen van Ambonese troepen naar Ambon. De regering zij inzake Indonesië realis tisch en waakzaam. NIEUW GUINEA „NEDERLANDS!" De heer Tilanus (C.H.) was de enige die vrijwel geen critiek liet horen. Hij was integendeel dankbaar over de on opgesmukte nota en de reële kijk der regering. Overigens sloot hij zich aan bii enige de wet op de Souvereiniteitsoverdracht ter bescherming van het zelfbeschik kingsrecht. Dit artikel is overtreden, evenals de voorlopige Indonesische con stitutie en de beginselen der democra tie. Wat heeft de regering gedaan om uitvoering van art. 2 der Souvereini teitsoverdracht te geven? Hetgeen nu is geschied, vormt een ernstige waar schuwing t.a.v. Nieuw Guinea. Dit moet Nederlands blijven. De regering late zich vooral niet weerhouden te doen wat plicht en recht is uit vrees voor de Unie-ver houdingen. Spr. hoopte nu een krachtig geluid te horen. Moge de regering de kracht hebben om te regeren, die zil nu meer nodig heeft dan ooit. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) v'.ctr. W' £4- T DEBACLE VAN REGERINGSBELEID. De heer Gerbrandy (A.R.) vond, dal wy staan voor een crisis in de Unie- verhouding, of liever voor de debacle van het regeringsbeleid. De regering tracht in de nota de verantwoorde lijkheid daarvoor min of meer te ont gaan. Spr. vroeg opheldering over de ge beurtenissen in Makassar en wil dat onze regering de KNIL-troepen in vei ligheid zal brengen, bv naar Nieuw Guinea. Spr. wilde weten of de rege ring de Hoge Commissaris heeft ge machtigd de Nederlandse strijdkrach ten hulp te laten verlenen aan de Indo nesische regering. Uitvoerig ging spreker in op het droeve ..Lot van het getrouwe Ambon". Ik sta van ganser harte naast dat volk, omdat ik ziin houding volstrekt recht vaardig acht. „Hoe kunnen onze ministers nog op hun zetel blijven zitten? Dan is de politieke verantwoordelijkheid van de Nederlandse ministers en kabinetten vermoord" roept spreker hartstochte lijk uit Wij hebben behoefte aan een nieu we en betere nationale politiek, wars van alle seniliteit jegens avontu riers. een uitgeleefde Uno en baat zuchtige grootmachten. De heer Weiter (Nat. Kath.) sprak geheel in dezelfde geest, doch in een meer ingehouden en meer op het ge voel gerichte rede. De heer Stokvis (Comm.) zag alleen maar heil in het communisme. „Tru man is groot, en Stikker is ziin pro door de heer Romme gestelde vragen, j feet" zo meende hij het beste onze po- Begroting 1951 Nederlandse Antillen BATIG SALDO RUIM f. 68.000. Verschenen is de begroting 1951 van de Nederlandse Antillen. Bij een bedrag van f. 51.274.044 aan ontvangsten op de gewone en de kapitaaldienst en een be drag van f51.205 502 aan uitgaven op beide diensten sluit de begroting met een batig slot van f. 68542. 1400 BEJAARDE VERPLAATSTE PERSONEN TOEGELATEN. Ruim 1400 bejaai'de verplaatste per sonen, die thans verblijf houden in kam pen van de IRO <de Internationale Vluchtelingenorganisatie)zijn perma nent. toegelaten in Frankrijk, België, Nederland. Israël en de Ver. Staten. In Nederland worden 30 bejaarde ver plaatste personen toegelaten; tien hun ner bloedverwanten wonen reeds in ons land. JAARVERSLAG NED. VERENIGING E.H.B.O. Uit het jaarverslag 1949 van de E.H. B.O, blijkt, dat in het jaar 1949 12 afde lingen werden opgeheven en 23 nieuwe opgericht. Het aantal afdelingen bedroeg aan het eind van het jaar 247. De invloed der vereniging op velerlei gebied en bij vele instanties, is aanmer kelijk toegenomen. Er werd een nadelig saldo geboekt van f.2.721,44. BEWIJS VAN NEDERLANDERSCHAP NODIG. By collectieve paspoorten. Zoals bekend kunnen voortaan ge zelschappen voor reizen naar Frankrijk gebruik maken van een collectief pas poort. In een dergelijk geval moet de leider van de groep zelf bovendien in het bezit zijn van een geldig individueel paspoort. De overige leden van de groep moeten een nationaal identiteitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identi teit blijkt, bijv. een bewijs van Neder landerschap. Men kan ook volstaan met een ander identiteitsbewijs, maar een bewijs van Nederlanderschap wordt aangeraden, aldus het Ministerie van Buit. Zaken, Een opname, die wel iot de hoge zeld zaamheden behoort: vijf geslachten bijeen. V.l.n.r. bet-overgrootmoeder A. van Schoonderwoerd den Bezemer- Ciere, overgrootvader A. van Schoon derwoerd den Bezemer, grootmoeder A. v. d. Hoogt-Van Schoonderwoerd den Bezemer, de gelukkige moeder G. de Meij-v. d. Hoogt met in haar armen Wilhelmina Aagje de Meij, die Dins dag in het gezin van de familie De Meij-v. d. Hoogt aan de Waardgracht Meer buitenlandse bezoeken van Koninklijk echtpaar Naar wfj vernemen, is het mogelijk, dat in de loop van het volgend jaar het Koninklijk echtpaar meer dan één bezoek aan het buitenland zal brengen. Buiten het bezoek aan Engeland, dat, zoals wy meldden, zeer waarschijnlijk in de loop van 1951 zal worden afgelegd, zullen Koningin Juliana en Prins Bern- hard mogelijk nog één of twee Europese landen bezoeken. Er is nog niet beslist, welke landen deze bezoeken zullen gel den. Een bezoek aan een der Scandina vische landen in de loop van het vol gend jaar wordt mogelijk geacht. Koningin Juliana zou de wens uit gesproken hebben zo spoedig mogelijk aan elk Koninklijk gezin in Europa een bezoek te brengen. REPATRIËRING F-BRIGADE BEGONNEN. Dinsdag jl. is uit Prlok vertrokken het troepenschip „Hellenic Rince". Aan boord bevinden zich de 41e hulp verbandplaats afdeling en een detache ment luchtstrijdkrachten. De 41 Hupva behoort tot de F-brigade. De inscheping van de 3e divisie is hiermee dus vol tooid. Een begin is gemaakt met de re patriëring van de. hierna volgende F- brigade (lichting 1948». Na deze brigade volgen nog de G- en H-brigade. Men kan nu. na nog slechts vijf maan den. moeilijk over de ontwikkeling in Indonesië oordelen. Moge deze naar recht verlopen, in overeenstemming met wat plechtig is overeengekomen. De heer Oud (VVD) herinnert aan ziin houding in December jl. en aan het op zijn voorstel ingelaste art. 2 in litiek te kunnen karakteriseren. De heer v. d. Wetering en de heer Schmal (CH.i gaven blijk van hun af wijkend inzicht van dat van de heer Tilanus. Ook de heer Zandt (St. Ger.) hekelde de toestanden in Indonesië en het ongemotiveerde optimisme van de regering. Donderdag waren de marktprijzen in IJmuiden wederom bevredigend. De wijting van de loggers noteerde 14 gld. per kist en voor kleine schol werd 10 gld. betaald. De rondvis lag op hetzelf de niveau als Woensdag. Tarbot nader de met f. 1 60 weer zo ongeveer zijn oude prijs. Grote tong bracht per küo f. 1.60 op en tong n f. 0.60. De motorlogger Bali KW 129, die de vorige week Vrijdag naar zee was ge gaan, maakte met f 2.650— nog een mooie besomming. Dit was mede te i danken aan zijn 50 kisten rode poon, waarvan de vangsten eensklaps sterk zijn teruggelopen. Er werd nu weer 28 gld. per kist voor betaald. (•Van onze correspondent in Londen). Heden wordt Queen Mary drie-en tachtig. Maar er is niemand, die haar als oud beschouwt. Want deze statige, elegante dame, die nog kaarsrecht loopt, is een toonbeeld van onverwoestbare vitaliteit. Het is onvermijdelijk, dat zij zich in acht moet nemen voor het, vooral in deze maanden wel zeer gril lige Engelse klimaat, maar een terug getrokken leven leidt zij allerminst. Koningin Mary is neg vol activiteit. Zij is niet slechts de centrale figuur van de uitgebreide koninklijke familie, maar zij trekt er nog bijna dagelijks cp uit om kennis te nemen van alles wat van belang is. Haar grote liefde is het toneel en er ziin weinig premières. d;e zy overslaat. Wanneer er een stuk is, dat tot een controverse in het publiek aanleiding geeft, dan aarzelt Koningin Mary niet om er heen te gaan. Zij wil vóór alles zelf een oordeel vellen. Dat Is altijd haar levensprogram geweest. Van jongsaf ging zij zelf cp de dingen bestudeerde zij alles wat er op haar is zij de vriendelijkheid en menselijk heid zelve. Aan persoonlijk contact met de buitenwereld heeft zij altijd de grootste waarde gehecht. In haar jeugd vonden haar ouders de hertog en de hertogen van Teek, die toen een zeer populaire figuur was haar wel eens een tikje te ernstig. Zij verdiepte zich in allerlei sociale vraagstukken. Mar garet Bondfield, de eerste vrouw, die in Engeland minister werd, verklaarde eens, dat konngin Mary een voortref felijke fabrieksinspectrice had kunnen .zyn. Bij haar bezoeken aan de indus trie ontging haar niets. Zij prepareerde zichzelf altyd grondig voor ae functies, welke zij moest vervullen. Kwam er een Poolse dichter aan het hof, dan liet zij een hele vracht bceken aanruk ken over Polen en zijn literatuur. Zij was vertrouwd met vakverenigingsaan gelegenheden en rapporten van allerlei aard. Op haar initiatief werd een stu diecommissie gevormd over het vraag stuk van de beroepsarbeid der vrouw en het rapport ging de deur niet uit weg kwam. in detail. Wie haar gade voor Koningin Mary het regel voor slaat, twijfelt geen ogenblik; dit majesteit. Haar levensstijl is er van doordrongen. Maar zij is nooit een on genaakbare, conventionele vorstin ge weest. Integendeel, zij was Engelands eerste moderne koningin. In de omgang rezel had doorgenomen Op vele levensterreinen liet deze bij zondere vrouw haar sterke persoonlijk heid gelden. Quten Mary heeft een grote kennis van antiek. Haar hobby is borduren, dat zij als een kunst beoefent, zoals nog onlangs bleek toen zij het uit tv/aalf panelen bestaande karpet af leverde, waaraan zij vele jaren lang, soms zeven uren per dag, gearbeid had. Spontaan stelde zij dit meesterlijke werkstuk ter beschikking van de dolar- export. Bezoekers treffen haar meestal met een of ander handwerk aan. Dit stelt de mensen op hun gemak, zegt zij. Queen Mary leest veel. Als zij met handenarbeid bezig is, laat zij zich uit boek of krant voorlezen; om haar tijd zo productief mogelijk te maken Haar hele dag is bezet. Zij staat reeds om halfacht op. en gaat om kwart voor elf naar bed. Aan getikte brieven heeft zij een hekel, omdat zij ze onpersoon lijk vindt. Daarom doet zij haar hele correspondentie met de hand. Ook de telefoon gebruikt zij zo weinig moge lijk. In haar gezin stond zij altijd op betrachting van de grootste eenvoud. Zij telde zelf het linnengoed als het uit de was kwam en hield een oog op de provisiekast. Niet alleen drong zij in eigen woning op orde en netheid aan. zij gaf het voorbeeld in een caifi- pagne tegen straatvuil door met een gepunte stok zelf papier en andere rommel van het wafüek te verwijderen. Queen Mary, grootmoeder van het Engelse volk, is alleen oud In jaren. Wie haar door Londen ziet wandelen, slank en fier, met haar onafscheide lijke, ietwat schuin oplopende toque hoedje, dat zij sinds heugenis in tien tallen variaties pleegt te dragen, de parasol tippend op de grond, zou haar een goede zestiger schatten. Koningin Mary, de laatste der Victo riaanse figuren, is veel meer dan een symbool van een afgedaan tijdperk want met het heden, dat haar niet spaarde zij verloor in de oorlog haar lievelingszoon de hertog van Kent Is zy niet minder verbonden. Van de Abraham SCH 91 werd wei nig vis opgehouden. Zijn besomming was f. 10 400De Shamrock IJJvl 129 besomde f. 2,140.en de Prinses Ma rijke SCH 9 maakte f. 2.010. De IJM 221 moest Donderdag bin nenkomen om een zieke opvarende aan wal te rengen. De vangst werd Donder dagmorgen meteen maar verkocht. Bij de loggers, die in IJmuiden klaar liggen voor het nieuwe haringseizoen, is ook weer de Karei Doorman KW 227, die het vorig jaar winnaar werd van ce haring-race. Enige maanden gele den werd het schip tamelijk bescha digd bij een aanvaring en van de re- paratle-perioae werd gelijk gebruik ge maakt om het schip op de helling te zetten. De Karei Doorman ziet er weer als nieuw uit en is nu 6 meter langer. Ook de Rijnmond III KW 44 Is bijna nic-t te herkennen. Dit vaartuig kwam Donderdag van Woubrugge in IJmuiden terug, is 5 meter verlengd en daardoor thans 37 meter lang. Ook is er een nieuwe 240 pk Lister-motor in geplaatst en zijn accomodateen instrumenten gemoderniseerd. Het schip kan nu ook aan de trawl-visseriJ deelnemen. Van Katwyk kwamen Donderdag ln IJmuiden terug de Everdina Jacomina KW 173, de Nederland IV KW 167 en ae Sakina KW 32. De stoomtrawler Haarlem IJM 9 ls Donderdag ter vissery uitgevaren. Na de pamfletten-actie van de A.N.B.Z. werden enige moeilijkheden verwacht bij het monsteren van de opvarenden, maar tot nu toe is bij de schepen, die naar zee gingen, hiervan niets ge merkt. Behalve wat schuitjes werden er ver der geen schepen verwacht voor de Vrijdagmarkt. Zaterdag zal de Petten IJM 49 in IJmuiden aan de afslag zijn, maar zijn vangst is nog niet bekend. De nieuwe trawler Eveline heeft Don derdag in de Haringhaven van IJmui den proefgevaren. Daartegenover staat het bericht, dat een aantal grote sche pen uit de vaart is genomen voor schoonmaakbeurt en/of wegens de slechte bedrijfsuitkomsten. Het zijn de Simon de Danser IJM 43. Tubantia IJM 37, Limburgia IJM 54, De Hoop IJM 73, Thorina IJM 33 en Vios I IJM 24.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5