Koningin Juliana veroverde het liart van Frankrijk Notre Dame baadde in een licht oceaan van Optimistische woorden tot studenten-j eugd jyiEs?®»" WEERBERICHT Koningin Juliana sprak: Groot in vergeving, klein in zelfverheerlijking ongehoorde mogelijkheden Komende besprekingen over het plan Schuman 89ste Jaargang VRIJDAG 26 MEI 1950 No. 27007 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny gcofdredactle; B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Onze Parijse correspondent telefoneerde ons heden: „Uw Koningin heeft op slag het hart van Parijs veroverd, het hart van Parijs adat van Frankrijk". Dit waren de woorden, die president Auriol ons gister- mond toevertrouwde, toen wij hem naar zijn indrukken over onze vorstin voegen. Wij merkten op: Zeker, monsieur Ie President, doch laten wij niet ver aten hoe groot uw aandeel is geweest bij de kennismaking tussen Koningin Juliana en het Franse volk. Het antwoord van de president kwam prompt en het klonk zeer welge meend: ,,U weet, monsieur, een charme als van uw vorstin, een charme van deie overtuigingskrachtheeft geen enkele bijstand nodig om ieder direct nor zich te winnen". Dit korte gesprek vond plaats in de fe'êrieke tuinen van het ministerie van lutlenlondse Zaken aan.de Quai d'Orsay en het was de Nederlandse pers- attoché, de heer Sadi de Gorter, die ons aan de president had voorgesteld. Enkele stappen verder onder de zoetgurende- takken van een zware linde- tcom stond daar, gekleed in een gewaad in turquoise kleur met zilveren ster- in, enkele diamanten in het haar, Koningin Juliana, en zonder de minste pro- txolaire barrières, kon ieder der ca. 400 genodigden haar naderen, haar gadeslaan en haar spreken. „Tout Paris" wandelde hier rond, leden van het Corps Diplomatique, minis- lers.de kleine kwieke en elegante Bidault, de lange vriendelijke Schuman, die deze avond gastheer was, de gedecideerde en stoere Renè Mayer, Paul Rama- dier, zijn sikje bewegend in de zoele zomerwind, een stralende Excellentie Siitter in zijn witte ministerspanialon en met de goudbetreste rode jasVele militairen en alle leden van het Ambassade-personeel en een twintigtal tlederlandse en Franse journalisten. OXYERGETELIJK SPROOKJE! In de tuin woei een zachte wind, die ons de gedempte klanken toewuifde van de kamermuziek, welke in <Je luis ter, ijke zalen van het Ministerie werd uitgevoerd. Het was een sprookje om nimmer te vergeten! En dat zich nooit herhalen zal. Tegen 12 uur ging Prins Bernhard raar zijn gemalin en zag men het paar losjes gearmd in de duisternis verdwij nen. De Koninklijke gasten zouden zich echter nog niet ter ruste begeven, want onze onvermoeibare vorstin had laat in de namiddag het plan geopperd nog vóór haar vertrek de Notre Dame te bezichtigen. De kathedraal baadde in ten oceaan van licht en haar ranke, doch afgeknotte torens wezen als 2 ge amputeerde vingers naar de hemel. De auto van het Koningspaar had moeite b-33r weg door de massa juichende men- «n te banen, want op verzoek van H.M. had men de tocht zonder gevolg en tonder escorte ondernomen. Toen de statige Renault eenmaal een toer rond dit meesterwerk der Gothi- sche bouwkunst had gemaakt, zag men Koningin Juliana zich naar voren nei gen en toen hernam de chauffeur het- tdföe- traject. Na de tweede ronde koerste de wagen resoluut in de richting van het Elyseé, het presidentiële paleis, waar Koningin en Prins hun laatste nacht in Parijs zouden passeren. BIJ DE STUDENTEN. Gistermiddag vond. gelijk gemeld, in j Op zichzelf ls het centrale gebouw van de Cité Uni- j fototoestel bij eei versilaire een ontvangst plaats van dc internationale studenten, die de Koningin in elk geval wilde bezoeken. I Wij zeggen „ontvangst", doch het woord „ontmoeting" ware in dit ge val misschien nauwkeuriger geweest. Het was een bijna ongedwongen sa- menzijn van Jonge mensen, tot wie Koningin Juliana iets had te zeggen: een optimistisch woord van vertrou wen in deze wereld, van erkenning j van hetgeen op het plan der inter- nationale samenwerking toch reeds j was bereikt, een aansporing om mei de geestdrift der jeugd mede te wer ken aan de opbouw van een betere menselijker wereld, de vestiging van een ware en definitieve vrede. Dc zaal was gevuld met jonge men sen. dis tot 16 verschillende volkeren I behoorden. Elke groep had zijn eigen j nationale vlag meegevoerd. Tussen de i vele bonte kleuren herkende men in het bijzonder het blauw-wit van de In donesische vlag. Toen ook minister René Mayer, die zijn ambtgenoot van Onderwijs ver ving, nog een woord had gesproken en eveneens de bejaarde oprichter van de internationale studenten kolonie, mon sieur Honnorat. zich in een helaas on verstaanbare speech tot de gasten had gericht, verlieten Koningin en Prins het gebouw om zioh naar het Neder landse paviljoen ts begeven een schepping van Dudok welke de naam draagt van onze vorstin. Na een rondgang door de zalen en vertrekken namen de hoge gasten plaats aan een lange tafel om de toespraak van de directeur, dr Van Wijk. aan te horen; die o.m. op de vele materiële moeilijkheden wees, die het Nederland-: se studentenhuis nog heeft te overwin nen. De Koningin en Prins hadden een hartelijk en persoonlijk woord voor ve len en twee der aanwezige dames dr. Oosterlee en mej. Cohen Stuart werden door HM spontaan omhelsd Men vernam, dat beide dames vroeger Koningin Juliana als kind aan het hof hadden lesgegeven. Onder het uitbundig gejuich van dc saamgedromde studenten-bevolking ver lieten Koningin Juliana en Prins Bern hard het gebouw en het was duidelijk te zien, dat beiden dit bezoek, dat in zijn natuurlijke ongedwongenheid zich wel zeer van de vele reccnties onder scheidde, op hoge prijs hadden gesteld. Het gezelschap thans uitsluitend met 1 Nederlands gevolg, vertrok naar het Elysée om zich kort daarna raar de Quai d'Orsay te begeven voor het dine: j en de receptie, waarover wij in ds aan-1 vang van dit verslag onze Indrukken i reeds gaven. PRINS BERNHARD BONDGENOOT DER FOTOGRAFEN. P-ins Bernhard heeft zioh de bijzon dere populariteit verzekerd bij de Pa rijse fotografen en cineasten, di^ hem naar het schijnt zelfs het cre-pre- sidentschao van hun vakgroep zouden willen aanbieden. Men kent de hobby van de Prins voor fotograferen en filmen en. zcals wij al berichtten, kah Z.K.H. zelfs tijdens de officiële bezoeken zijn toestel moeilijk onbenut lang in het étui'houden. In Versailles maakte hij zo kiekjes en zelfs in het jacht, dat hem gisteren naar het stadhuis voerde zag men de Prins eniee malen zijn lens richten op de prachtige oude gevels, die het gezel- -:hap pa.ssee~de. deze passie voor het bij een beroepsfotograaf na uurlijlc al hoogst, sympathiek, maar de bijzondere populariteit van het gilde dapkt Prins Bernhard toch wel aan het feit, dat hij zelf ongedwongen en onbedeesd bij de vervulling van deze hartstocht de macht van monsieur iL'iJu&v,. #8Ï! nalistcn In Prins Bernhard een mach tige geallieerde gevonden te hebben. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll .VRIENDSCHAP TUSSEN ONZE VOLKEREN". Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 het Eerste Blad. verspreide opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: £fPv^elijk nog veel bewolking met en daar nevel of mist. Morgen en- verspreide opklaringen. Bijna over al A upMainigcu. aijua. uvcri' «°0g weer. Ongeveer dezelfde tem- 2? al5 vandaag. Zwakke tot ma- mt hoofdzakelijk tussen Noord'en (0P?emaakt te 10 uur). 27 MEI. ï°n op: 4 31 uur; onder: 20.43 uur. Jjaan op: 15.27 uur; onder: 2.29 uur. «oogwater te Katwijk te 11.29 uur. nummer bestaat uit 10 pagina's. Na de kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe en het bezoek aan de Temple de l'Oratoire, bezochten de Koninklijke gasten Versailles. H.M. Koningin Juliana en president Auriol, gevolgd door de andere leden van het hoge gezelschop tijdens de rondgang door het paleis. Poolse ambassadeur verlaat Belgrado De Poolse ambassadeur te Belgrado Wende, zal begin Juni definitief de Joegoslavische hoofdstad verlaten en zal niet vervangen worden. De ambas sade zal beheerd worden door een zaak gelastigde. Voortaan zullen dus de am bassades en gezantschappen van de Sovjet-Unie en van de Komlnformlan- den te Belgrado beheerd worden door zaakgelastigden. Koningin Juliana is diep getrof fen door de wijze, waarop de bevol king van Parijs haar bezoek volgt en door de betuigingen van sympa thie, die zij overal ontvangt. Na de voorstelling ln de Opera van Woensdagavond en de zegetocht terug naar het paleis van het Ely- sée, was de reactie van de Konin gin: „Deze ontvangst, die ons ten deel valt. is niet alleen warm. maar getuigt van een grote vriendschap tussen onze volkeren". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Protocol, van Frankrijk In deze dagen naar het Paleis van hel Elysée zijn gezonden, zjjn er namelijk vele. die voor de jonge Oranjetelgen bestemd zijn. Daarbij zijn poppen in vele traditionele klederdrach ten van de verschillende departemen ten. Onder de op het paleis aangeboden geschenken is ook een gouden boek met Dumaine, de chef van het trotseren durft. In het park van Versailles heeft na melijk een fotoreporter een plaatje gemaakt, waarop men de heer Du maine met een bestraffende blik dc Prins op zijn overtreding opmerk zaam ziet makeii, en groot werd dit plaatje gisteravond in de Boulevard bladen afgedrukt. In de koude oorlog tussen het Proto col en de pers, die deze laatste dagen soms we] in openlijke vijandclijkhedi DE COIFFEUR DER KONINGIN. De 23-jarige Maurice Phyris, een tot voor enkc-le dagen onbekende Parijse kapper, ziet thans voor zich een bril- lante carrière in het verschiet. Want. het is deze jonge man geweest, die tijdens het bezoek van Koningin Juliana haar kapsel heeft verzorgd. Een dag of tien geleden ontving de Parijse Ambassade een telegram uit Soestdijk, waarin H.M. om een kapper voor de ochtend- en avonduren verzocht. Na ampel overleg met het Elysée. werd de onbekende en jonge Phyris de hoge verantwoordelijkheid der Konink lijke coiffure opgedragen. Tevoren had 't Protocol hem omslachtig geïnstrueerd: beleefd en onderdanig groeten en ver der maar niets zeggen, was het parool. Bevend van emotie meldde Maurice zich Dinsdagavond aan bij de Konink lijke vertrekken op de eerste verdie ping van het Elysee. Prins Bernhard, wiens kamer men door moest om het vertrek der Konin- i gin te bereiken, was juist bezig zijn aas I te .strikken. Vriendelijk wees hij de jonge man de weg. Ds Koningin vroeg: bent dus de kapper? Aardig dat u gekomen bent". De Koningin verzocht om „une coif- fure trés Parisienne" en des avondsWil leven in tiicl van werd zij allerwegen bewonderd om haar J J j buitengewoon geslaagd kapsel, waarin t een diadeem met 27 diamanten was| j verwerkt, die vroeger had toebehoord aan de moeder van Willem de Zwijger. I De volgende dag voor het diner in de Nederlandse Ambassade had Phyris 25 i diamanten sterretjes in het haar van' i onze koningin aangebracht, i Monsieur Phyris, wiens naam in de Parijse beau monde thans wel voorgoed is gevestigd, heeft zijn nervositeit nu wel definitief overwonnen. Zelden had hij zo verklaarde gis teren deze Figaro -- een zó voorkomen de cliënte onder zijn behandeling ge had! H.M. Koningin Juliana, Z.K.HPrins Bernhard, de Franse president en mevrouv/ Auriol begeven zich over de brug ,,Jena" naar de sloep, welke de vorstelijke gasten naar het Parijse Stadhuis zal brengen. Op de achtergrond de Eifeltoren. Amerikanen zouden colorado-kevers uitwerpen EENT OOSTDUITSE BESCHULDIGING. Het voorlichtingsbureau van de Oost- Duitss regering heelt de beschuldiging gsuit dat Amerikaanse vliegtuigen gis teravond van de route Berlijn-Frankfort zijn afgeweken en „massa's" colorado kevers hebben uitgegooid op verscheide ne plaatsen m Saksen. „De misdadige aanval veroorzaakte grote verontwaardiging onder de bevol king. Men begon onmiddellijk de velden van de massa's coloradokevers te zuive ren". Men ziet tot welke graad de koude oorlog wordt opgevoerd, nu dergelijke beschuldigingen worden geuit! Een ambtenaar van de Amerikaanse bestuurscommissie te Berlijn noemde het berich' reeds „een belache'ijke leu gen en arglistlsche propaganda". Vliegtuig in Zuid-Amenka neergestort 28 DODEN. 28 personen zijn om het leven geko men. toen een Douglas passagiersvlieg tuig od de vulkaan Galeras in Zuid- Columbia (Zuid-Amerika) neerstortte en ln vlammen opging. De enige overlevende van de ramp is een jong meisje, dat echter ernstige brandwonden heeft opgelopen. Het vliegtuig was op weg van Popayan naar Ipiales en verongelukte op korte afstand van de stad Pastor. (U.P.) AMERIKAANSE ECONOMISCHE MISSIE NAAR VIETNAM. De Verenigde Staten hebben Bao dal, het Vietnamese staatshoofd, meegedeeld, dat zij een bijzondere economische mis sie naar Vietnam, Laos en Cambodja zullen zenden om dit gebied te helpen bij het bereiken van stabiliteit. De missie zal samenwerken met de regeringen van dc drie staten en de Franse hoge commissaris „aan een ge coördineerd program voor economische hulp". handtekeningen van Franse oudstrlj- ders. ONTVANGST NEDERLANDSE KOLONIE. De laatste ochtend van h^t verblijf in de Franse hoofdstad heeft het Koninklijk paar besteed aan een samenzijn met in Frankrijk woonachtige Nederlanders. De ontvangst vond plaats in het ge bouw der Nederlandse Ambassade. De Koningin en de Prins arriveerden daar om tien uur en ook op deze laatste dag van het bezoek was de belangstelling zo groot, dat het cordon van politie agenten slechts moeizaam een nauwe doorgang in deze smalle straat van de Parijse diplomatenwijk kon open hou den. GESCHENKEN VOOR PRINSESJES. De Prinsesjes wacht vandaag menige verrassing, wanneer de Koningin en de Prins terugkeren. Onder de vele ge dreigde te ontaarden, menen de jour- schenken, die uit verschillende delen Polen protesteert In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen wordt vernomen, dat deskundi gen uit de Westeuropese landen, West- Duitsland inbegrepen, vermoedelijk in de loop van de volgende maand te Pa rijs het plan-Schuman voor samen smelting van de zware industrieën zul len bespreken. Engeland heeft Frankrijk voorgesteld, dat Frankrjjk en Duitsland rechtstreek se onderhandelingen zullen beginnen over het plan-Schuman waarbij Enge land tegenwoordig zal mogen zijn, op dat het zal kunnen besluiten of het zal deelnemen aan de in het plan-Schu man voorgestelde fusie. Men gelooft, dat de Britse suggestie is ingegeven door twee overwegingen: ten eerste, dat Londen nog meer bij zonderheden over het plan wenst te krijgen alvorens zich tot deelneming te verplichten en ten tweede, dat de Brit se regering geen tijd wil verliezen en niet de indruk wil wekken, dat zij een beslissing wil traineren. Indien de Frans-Duitse onderhande lingen worden gevoerd, zal het de eerste keer zijn, dat de regering van de bonds republiek rechtstreeks met een buiten landse regering mag onderhandelen over een belangrijke kwestie van buitenland- I beslissing om de regering van Bonn de leiding van haar buitenlandse politiek over te dragen. Te Londen wordt bevestigd, dat de geallieerde hoge commissie in Duits land de Westduitse regering reeds for meel toestemming heeft gegeven om rechtstreekse besprekingen met Frank rijk te voeren over het plan-Sohuman. De hoge commissarissen behouden toch het recht eventuele resultaten van deze onderhandelingen goed of af te keuren. Schuman heeft in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Na tionale Vergadering gezegd, dat landen, die niet bereid zijn onmiddellijk toe te treden tot het gemeenschappelijke be heer over de zware industrie, mogelijk tot een raadplegend orgaan kunnen toe treden. In Poolse kringen te Parijs wordt medegedeeld, dat de Poolse ambassa deur, Putrament, bij de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft ge protesteerd tegen zijn plan. Putrament heeft verklaard, dat zijn plan in strijd was met de beginselen van Potsdam. Volgens deze kringen zei Putrament se politiek. Waarnemers te Londen zien verder, dat het plan ln Oost-Europa in deze stap een aanleiding tot een zo wordt beschouwd als een voorbereiding goed als onvermijdelijke uiteindelijke I tot agressie tegen de volksrepublieken. Koningin Juliana heeft gisteren te Parijs tot de studenten een rede gehouden, waarvoor wij ook naar elders verwijzen en waarin zij het volgende zeide: De jongeren en de héél jongen in alle landen houden van het le ven. Zij willen proberen om er iets van te maken. Maar zij heb ben te strijden met alle moeilijk heden van het opgroeien en bo vendien bevinden zij zich op het ogenblik in een wereld, die in stukken ligt. De brokken zouden een schitterend mozaïek kunnen samenstellen, waarvan men zich een vage voorstelling vormt Maar de voorafgaande generaties heb ben het grondig vernield, en wij moeten het patroon zien terug te vinden. Een nieuwe generatie is niet alleen maar een vernieuwing van het mensdom, maar zij is ook iets enigs, „sui generis" Kijkt niet te veel naar het verleden, al is het interessant om ons te leren hoe het niet te doen. Beschouw het gerust als een boze droom. De voorafgaande geslachten, hoewel ook zij waren bezield door de brandende wil de wereld te verbeteren, hebben gefaald, omdat zij niet definitief „halt" hebben gezegd tegen de machten .der ver nietiging. Dit te doen is nu precies de taak van de tegenwoordige generatie. Gelukkig begint men al aan de eerste werken voor de grondleg ging van een nieuwe en betere wereld. Toen ik zelf studente was aan de Leidse Universiteit, waren de idealen duidelijk, maar de zgn werkelijkheid was het ook. en er bestond geen brug. die leidde van ideaal naar realiteit. Maar tegenwoordig is deze brug ln constructie. Waar was b.v. twee jaar gele den de Raad van Europa? Toen ik uw leeftijd had, hadden enkele alleenstaande en helder ziende geesten de gedachte van het Verenigd Europa ontworpen. Zij werden beschouwd als on- practische idealisten. Tegenwoordig ls de schets van het Verenigd Europa getekend ln Straatsburg. In het kader van de Uno zijn organisaties bezig met de mate riële en geestelijke noden van de wereld, met een intensiteit en een omvang, die tot nu toe ongekend waren. En als ik naar voorbeelden zoek in uw eigen omgeving, dan vind ik héél het reusachtige en steeds groeiende internationale werk van de jeugd. Wij allen en de jongeren in het bijzonder hebben het enige voor recht, te leven in een tijdperk van ongehoorde mogelijkheden. I Ieder van u zal de gelegenheid krijgen, mee te doen naar de mate van zijn krachten. Ontneemt Uzelf niet de moge lijkheid om alle mogelijkheden te zien opengaan, wanneer gij vertrouwt, dat een neergang reeds alles in zich draagt, wat een opgang nodig zal hebben, als herstel van evenwicht. De jeugd kan er zeker van zijn, dat zij niet zal worden teleurge steld door hen. die er ernst mee maken de wereld tot vernieuwing te brengen, deze wereld die in gesteld was op een beschaving, die bewezen heeft die naam niet waardig te zijn omdat zij ge vormd was door een kortzichtig heid, die de vernietiging van Goddelijke schepping en schep sels door geweld heeft mogelijk gemaakt. Er is tè veel doorstaan om niet een basis te kunnen vinden voor de enig juiste weg, die leidt naar eerbied voor schepping en schep sel, en om niet in deze geest grote en kleine geschillen op Ie kunpen lossen. Gij jongeren, die nog zoveel ideaal-kracht hebt, gij zult de weergaloze mogelijkheden besten digen, die het leven zal bieden in een nieuwe wereld-formatie. Men moet deze mogelijkheden tot een ingrijpende hervorming niet laten wachten, want de nood is nog nooit zo groot geweest en er is nooit zo sterk om hulp geroepen als nu! De oplossing is, groot te zijn in vergeving, en klein in zelfverheer lijking. Zo kan men een brug bouwen, die tot een verantwoord en beter leven leidt, en de mensheid alleen maar kan dienen en zyn vrijheid verzekereal

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1