d! Triomfale ontvangst van Koninklijk Paar in Parijs Jantje lacht Jantje huilt WEERBERICHT BLIJDE VERRASSING IN FRANKRIJK Geweldig enthousiasme der bevolking Koningin Juliana prijst Frankrijk's stoutmoedige voorstellen Iii diepe hervormingskracht tezamen optrekken J9ste Jaargang WOENSDAG 24 MEI 1950 No. 27005 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 E gisteren gepubliceerde rege- )ringsnota met betrekking tot de ontwikkeling in Indonesië vormt anti-climax in de reeks van ver- Srineen, welke van de allerhoogste --■'.'in de laatste jaren nopens dit .;r«rp over het Nederlandse volk St Uitboten. Behoudens enkele op 'rhzelf 'allerminst belangrijke cijfers. ::.,.'er nieis in wat de belangstellende •J.r op 2rond van de nieuwsberichten laatste maanden al niet wist of Mans had kunnen weten Zij is een- -udig teleurstellend in haar nietszeg- ^He^enige merkwaardige is, dat er -•n 'het officiële optimisme, waaraan h van Maarsséveen en meerdere van -a ambtgenoten bij herhaling uiting -?bben gegeven, onder de stormloop c'êr feiten blijkbaar niets meer ls over- tfMeven. Deze nota ademt en dat ba ook niet anders een geest van ciepe bezorgdheid. Men moet er zich tlleen over verwonderen, dat onze re- wring na alle VToegere droevige erva ren opnieuw vijf maanden lang ge roteerd heeft de waarheid voor het Nederlandse volk verborgen te houden én het tegen beter weten in. de toe binden veel gunstiger heeft voorge meld dan zij in werkelijkheid waren 'overigens wordt de zwenking van optimisme naar pessimisme ingeleid hor de wel 'zéér merkwaardige ver klaring, dat de regering thans nog met vermag' te beoordelen in hoever de situ atie zioh ontwikkelt in een voor de -erhouding tussen Nederland en Indo nesië gunstige dan wel ongunstige rich- tine." D» regering erkent dat die ont-wijewe ling een andere is geweest dan zij zich bij" de souvereiniteitsoverdracht had voorgesteld om daarna een lange lijst vsn factoren op te noemen, welke véars inziens grond opleveren voor een pessimistische toekomstverwachting. Ofschoon wij er op deze plaats reeds in den treure op hebben gewezen, stel len wij gaarne de regering in de ge legenheid om nu eindelijk ook eens haar bittere nood te klagen; de per- sonlijke en economische veiligheid reeft reden tot grote ongerustheid/De eveasomstandigheden van vele Neder- snders in Indonesië zijn in bedenke lijke mate achteruit gegaan. De staat kundige ontwikkeling doet ernstige zorg rijzen ten aanzien van de realise ring van het zelfbeschikkingsrecht der volken, daar dit ter R.T.C. op de fede rale structuur is gebaseerd geworden en de republikeinse activiteit cp liqui- cstie der deelstaten gericht bleef. Het wettig gezag is nog niet overal gecon solideerd. Er bestaat grote sociale on rust. De veiligheid van persoon en goed cp vele plaatsen nog bepaald onvol- >:nde De onrust en onzekerheid on der de Nederlandse ambtenaren zijn wederom toegenomen. Zie daar slechts enkele grei>en uit ce jongste nota. Begrijpt U nu, onnozele lezer, de ge weldig moeilijke vraag, waarvoor onze eeering zich gesteld ziet: n 1. „of de situatie zich ontwikkelt in een gunstige dan wel ongunstige richting"? ER bestaat voor ons een andere vraag, die ons belangrijker toe schijnt.: Wat hebt gij. Nederlandse regering, gedaan om deze ontwikkeling ten gunste te beïnvloeden c.q. te keren? Maandenlang hebben Uwe rechtstreek- vertegenwoordigers ons volk over stroomd met misleidend-geruststellende verklaringen, getuige Uw eigen thans uitgebracht, uitermate somber rapport. Wat hebt gij. Nederlandse regering, fedaan terwille van de bevolkingsgroe pen in de Zuld-Molukken, in Oost- ndonesië en Oost-Sumatra. die zioh in eed vertrouwen op Nederland, het Handvest der Verenigde Naties en het H.C.T.-accoord, beriepen op haar zelf- eschikkingsrecht? Én zich daarmede vrijwillig bloot stelden aan intimidatie en terreur? De Jongste nota geeft op deze laatste vraag inderdaad een, zij het ook hoogst onbevredigend antwoord; „D? regering heeft de onder cle gegeven omstandig heden geëigende stappen genomen, waarbij artikel 2 van de wet Souverei niteitsoverdracht Indonesië haar tot uit- sngspunt strekt." De regering blijft zelfs nü neg in ïbreke haar hoogste opdrachtgever, in casu het Nederlandse volk. enige na dere toelichting te verstrekken omtrent s aard en de omvang dezer „geë^zende maatregelen". En dus hebben wij er het bewuste artikel 2 eens op nagesla gen. Dit luidt: „Wij dragen zorg. dat, echter niet zonder voorafgaand overleg met de Regering van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië, hetzij bij - Commissie der Ver. Naties voor In donesië (de Unci), hetzij bh een ander orgaan der Verenigde Naties, die stap pen worden gedaan, welke naar Ons uzicht bevorderlijk kunnen zijn aan fen volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht." Gezien de ruim 4-jarige teleurstellen de ervaring moeten wij ernstig vre zen, dat „die stappen" wederom heb ben bestaan in vijf passen achteruit tn een diepe buiging.... VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking e.t vooral aanvankelijk nog plaatselijk •'•ge regen. Meest matige wind uit zpuh ^ke richtingen en ongeveer de- 'de temperatuur als vandaag. ^Opgemaakt te 10 uur). 25 Mei. Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 12.37 uur; onder: 2.06 uur. «oogwater te Katwijk te 9.08 en 21.43 Uur. „Ik drink op welvaart en geluk van onze zuster Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Gistermiddag, op de minuut, nee de seconde nauwkeurig, 4 uur landde de Gerard Terborgh, de Koninklijke standaard op de neus, voor de speciale tribune, die te Orly v/as opgericht: de eerste regerende vorstelijke gasten van de Vierde Republiek waren in Frcnkrijk aangekomen. Het leek of de directie van deze transatlantische vlieghaven nog een extra tint van locale kleur aan dit perfect geregisseerde schouwspel toe had willen voegen, want de kwieke jeep. die op de grond de Vliegende Hollander" leiden moest, was in kléurig Oranje geverfd. De enorme 2-motorige Convair stopt, het 'r>e J (5'e/ wordt aangereden. Men ziet de steward, de stewardess, piloot van Ulsen en het overige lucht- personeel verschijnen en dan in het zonlicht van deze lumineuze lentedag treedt daar Koningin Juliana naar voren .H.M. draagt een grijs deux-pièces, met zwarte accesoires, en een zwarte brede hoed, getooid met grijze veren. Direct achter haar ontwaren wij Prins Bernhard, gekleed in de generaals uniform der Nederlandse Luchtmacht. Ock minister Stikker ziet men de romp van het vliegtuig verlaten en na hem alle leden van het burgelijke en militaire Huis van Koningin en Prins. Beneden aan de trap wacht baron Van Boetzelaer, onze gezant in Parijs, die een eerste woord tot het Koninklijk gezelschap zal richten. Het muziekcorps van het 93ste regiment infanterie blaast het Wilhel mus in een schone doch onbekende bewerking en de Marseillaise. In gezelschap van de militaire gouverneur van Parijs neemt de Koningin dc aanwezige troepen een parade af en dan wordt langzaam ên zeer majesteitelijk de brede trap bestegen, die leidt naar de speciale salon, gedrapeerd met oude tapisserieën, waar de President der Republiek, het voltallig ministercorps en vele andere Franse dignitarissen aan de Koninklijke gasten zullen worden voorgesteld. ORIGINELE ENTRÊE Deze aankomst, waarvoor het protocol, gezien de noviteit dei' ceremonie, wel enige duidelijke angsten had gekoesterd, bleek even origineel en modern als stijl vol te zijn geweest. Onze koningin, die daar in haar vlieg tuig zo plotseling uit de wolken was ge komen, had in Frankrijk geen blijder en verrassender aankomst kunnen hebben! En toen de tocht naar Parijs! Er waren een negental auto's en in de eerste wagen, een lange open Cadillac namen de Koningin en de President plaats. In de tweeds zaten madame Auriol en de Prins. Dan volgde een wa gen met minister Stikker en zijn collega Schuman. Daarna de andere auto's met de overige leden van het hoge gezel schap De stoet werd geopend en gesloten wanneer wij het centrum van Parijs hebben bereikt, kan de palitie het en thousiasme van de bevolking nauwe lijks meer beteugelen. Het verkeer is geheel en al ont wricht. „LEVE NEDERLAND" De Franse kranten hadden al dagen te voren hun lezers opgewekt om in onze taal Leve de Koningin" en Leve Ne derland" te roepen. Enkele Parfjzenaars riskeerden inderdaad hun tongen aan deze uitroep, maar briljant is het resul taat niet te noemen. Op de Place Mau- bert, halverwege de Porte d'Italië en het Elysée, wachtten de ruiters van de Re publikeinse garde: prachtige, pompeus uitgedoste lieden, met zwarte en witte pluimen op de helmen, het blanke OU nummer bestaat uit zes pagina's. door motorpolitie en in een vaartje van 30 km koerste men naar Parijs. Hoe dichter men de hoofdstad nadert, hoe meer mensen zich langs de weg verdrin gen om een glimp van Frankrijk's Ko ninklijke gasten op te vangen. Bij de Porte d'Italië is een enorme erepoort opgericht, uitgevoerd in de kleuren van het Huis van Oranje en van de stad Parijs. De belangstelling van het publiek is nu zo groot, dat wjj moeite hebben in onze eigen auto de stoet te volgen. En llllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIllllll GRAPJE VAN NOËL-NOËL. Noël-Noël, de beroemde Franse acteur, die gisteravond de Ko ninklijke gasten te Parijs amu seerde. vertelde, dat een Neder landse professor hem onze schone taal had willen leren en dat het een heel „eenvoudige" taal is Dit bewees hij door in nauwelijks be grijpelijk Nederlands te zeggen: Elke keer als ik het woord jene ver goe«d uitsprak, kreeg ik van mijn leraar een borrel." Noël-Noël zinspeelde en passant nog even op het midl-accent van president Auriol, riep nog „Leve ie Koningin" in dragelijk Neder lands en zong tenslotte liedjes over het scheermes van zijn kap per en zijn familiealbum. 'lülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli H.M. Koningin Juliana wer,d bij aan komst op het vliegveld Orly verwel komd door de Franse president Vincent Auriol. zwaard in de hand, nemen deze repu blikeinse gardisten nu de functie der motorpolitie over en in lichte draf geven zij het tempo aan van het vorstelijk cortège. Wanneer eindelijk alweer op de mi nuut. precies om 10 minuten over vijf het presidentiële paleis is bereikt, wordt onder tromgeroffel de Koninklijke stan daard op het balcon gehesen. Even later arriveren de auto's der 35 gezanten van het Corps Diplomatique, die in de Salon des Ambassadeurs aan Koningin en Prins zullen worden voor gesteld. Voor de hoge spiegels en de monumen tale marmeren schoorsteenmantel staan daar Juliana en Bernhard. gezant van Boetzelaer en Jacques Dumaine. de chef van het protocol en alle ambassadeurs passeren dit gezelschap. Na deze ceremonie, om half zeven wordt de Koningin en de Prins enige rust gegund en de gelegenheid geboden zich op het diner voor te bereiden. 110 COUVERTS Om even acht uur ziet men beide weer verschijnen. De Koningin thans in een wit kleed met gouden pailetten in het haar enkele diamanten, die glinsteren in het kaarslicht der kandelaren. De ko ningin is bovendien getooid met de or detekenen van het Franse Legioen van Eer. welke haar en de Prins zo juist zijn toegekend. Z K.H. is thans gekleed in de gala uniform, de donkerblauwe tuniek, van de Nederlandse landmacht. In de feestzaal van het Paleis staat een tafel in U-vorm met 110 couverts. Aan het hoofd nemen de koningin en de president plaats, naast hen Prins Bernhard. minister Stikker premier Bdault en minister Schuman. Het menu is met zeldzame verfijning samengesteld en de heerlijkste wijnen uit Frankrijk's tuinen worden geserveerd. Tijdens het diner verheft zich de pre sident om zijn ga9ten toe te spreken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJSE POLITIE ONDERBRAK PROTESTACTIE. D? Parijse politieagenten besloten gisteren gedurende het vierdaagse bezoek van Koningin Juliana hun actie voor hogere lonen en pen sioenen en tegen het ontslag van zes politieagenten te onderbreken. De agenten die Vrijdag naar de letter van hun dienstvoorschriften hadden gewerkt, en daardoor ver keersopstoppingen deden ontstaan, beraadslaagden gisteren over ver dere actie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koninklijk Echtpaar in 1951 naar Engeland Naar wij te Parijs uit bevoegde bron vernemen, ligt het niet in de bedoeling van het Koninklijk echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan het Hof van Sint James te brengen Hiermee worden eerder verschenen berichten ge dementeerd. volgens welke zulk een Ko ninklijk bezoek aan Londen nog gedu rende dit jaar te verwachten zou zijn. Indien het vorstelijk echtpaar een offi cieel bezoek aan Engeland zal brengen» hetgeen door bevoegde kringen zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het volgend jaar ge beuren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Hij spreekt over de banden die geduren de eeuwen Frankrijk en Nederland ver bonden hielden en een speciaal woord wordt gewijd aan de gemeenschappelijk geleden smart tijdens de jongste oorlog. HET ONSTERFELIJKE FRANKRIJK. In het Frans, welks puurheid de be wondering van het ganse gezelschap afdwingt, antwoordt Koningin Juliana Frankrijk's eerste burger. ..Je bois a la France eternelle". Ik drink od het onsterfelijke Frankrijk, aldus eindigde Hare Majesteit haar toast op Frankrijk, dat immer het zon licht is geweest van Europa en dat thans nog altijd haar zending vervult de leven verwekkende denkbeelden der mensheid uit te dragen. Ik drink op de welvaart en het ge luk van onze geliefde zuster Frankrijk. SUCCES VOOR NOËLNOËL Om 10 uur bezocht het gezelschap, waarbij zich thans 300 andere genodig den hebben gevoegd staatslieden po litici, artisten en andere kopstukken van het Franse publieke leven een voor stelling van leden der Comédie Frangaise in de theaterzaal van het Palels. Men hoort een tweetal charmante stukken van Marmontelle en Micheline. Boudet reciteert klassieke en moderne gedichten. Doch het hoogtepunt van het pro gramma wordt niettemin gevormd door Noël-Noël bekend chansonnier en ma ker van de film „Les eassepieds", waar voor men de speciale appreciatie van Koningin en Pms kende. Noël-Noël. die nauwelijks zijn nervo siteit verbergen kon. voert een korte monoloog op. doorspekt met Nederland se woorden die echter zo verhaspeld worden, dat een Hollander er juist'even veel of beter even weinig van be- griiDt als een Fransman Hij oogst spe ciaal bij de Koninklijke gasten zeer groot succes en even later wordt hij aan het Koninklijk paar voorgesteld. Tot na middernacht blijft het gezel schap bijeen dan bijna ongemerkt, eclipseren Juliana en Bernhard. zicht baar vermoeid van deze eerste dag. Het programma is zwaar geweest en vandaag zal wesr een veeleisend pro gramma volgen: biina geen kwartier van deze dag is onbezet Vanmorgen om 10 uur is* een krans gelegd bij de Are de Triomphe en daarna hebben Koningin en Prins zich naar de Protestantse kerk begeven om bloemen te leggen op het graf van Admiraal de Coligny. Franse autoriteiten onderscheiden Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Frankrijk zijn de volgende onderscheid:ngen verleend In de orde van de Nederlandse Leeuw tot Grootkruis: 1. Vincent Auriol. pre sident van de Franse Republiek. R. Schuman minister van Buitenlandse Zaken; in de orde van Oranje-Nassau: tot Grootkruis: H. Queuille. „vice-pre sident conseil", minister van Buiten landse Zaken; R Pleven minister van Nationale Defensie, J. Delbos minister van Onderwijs en R. Mayer, minister van Justitie. De secretaris-generaal van het gou vernement. en de voorzitter van de Pa rijse gemeenteraad werden benoemd tot Groot-Officier Oranie-Nassau. evenals de prefect van politie ts Parijs. Tot Grootkruis Oranje Nassau ls be noemd de heer A. Parode secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrede: de enige oplossing Aan de rede, welke H.M. Konin gin Juliana gisteren uitsprak men zie ook elders als antwoord op de begroetingsrede van Presi dent Auriol ontlenen wij het volgende: „Mijnheer de President, Uw zo wijze en zo hartelijke woorden, waarmee u mijn man en mij heeft begroet, geven ons het waarachtige gevoel van welkom te zijn. en wij zien er de uitdrukking in van de waardevolle vriendschap, die Frankrijk voelt voor Nederland. Deze vriendschap is even oud als levend en vitaal en wij hebben haar ondervonden in de ontroeren de ontvangst, die Parijs ons van daag geboden heeft. Persoonlijk word ik. door de naam. die mijn familie draagt, en doordat zij het nageslacht vormt van uw Gaspar de Coligny, steeds levendig herinnerd aan het mooie van deze aloude banden en aan de verantwoordelijkheid, die deze mij opleggen. De voorbeelden, die u noemt van zoveel beroemde Fransen, die zich in Nederland thuis voelden, kun nen worden aangevuld door een reeks van vooraanstaande Neder landen, die hun tweede vaderland ln Frankrijk vonden Vele van onze kunstenaars en geleerden voelen zich zo niet broeders, dan toch volle neven van hun Franse colle ga's. Frankrijk is voor ons steeds geweest als een zuster, aan wier lippen we vaak gehangen hebben en die ons zoveel genot verschaft heeft. In het jongste verleden hebben de zonen van Frankrijk op onze grond gestreden In onze gemeen schappelijke strijd voor de vrijheid. Onze gen?ratie kan een ontred derde wereld niet bij toverslag in orde brengen. Maar wat wü nodig hebben is een houding, die vrij is van de beperkingen van een bekrompen verleden, en de moed om opnieuw te beginnen. De stoutmoedige voorstellen, on langs door Frankrijk gedaan, ken merken zich door een geest van oo~«nronkelijkhoid en van be reidheid tot offer, die noodzake lijk is om het nieuwe Europa ge boren te doen worden, als deel van een betere wereld. Dat Europa zal een waar tehuis zijn voot haar grote familiekring en (laat ons nooit ophouden het te hopen) zelfs voor haar verloren zoons, en zal open staan voor al haar vrienden. Zekere ópofferingen zijn tot een absolute actualiteit en noodzaak geworden. Zonder deze zullen we noo t dat levendige en zich uit breidend economisch leven mee maken. noch die veiligheid, of liever die welvaart en die vrede die nodig zjjn om te kunnen voort bestaan. Waar Frankrijk en Nederland niets te vrezen hebben van mis lukkingen in het verleden, daar hun strijd is omgezet ln een hech te en diepe hervormings-kracht, zullen deze beide landen op gelijk waardiger wijze samen optrekken, in de geschiedenis die komen gaat. Zjj zullen de vrijheid van de Westelijke volken bestendigen en tegenover West en Oost de enig mogelijke oplossing plaatsen, die van de vrede. Deze móet komen door begrip voor de ander, en erkenning van wederzijdse nood en van de zware tegenwoordige beproeving van el kander te vrezen. Dan zal deze hervormingskracht zich vernieuwen in het verheven besef, dat de mens nooit de mens kan vermijden en dat juist de ont moeting voert tot oorlog of tot vrede. Frankrijk en Nederland hebben een dieper verbondenheid bereikt dan zo oppervlakkig schijnt, en dit ligt in de drang naar vrijheid: een vrijheid die geen ongebon denheid meevoert, want dat is een fakkel, die spoedig uitdooft. Maar die een drang is, die tot zuivere vrijheid leidt, terwijl veel wat oud en versleten is, als over bodig verdwijnt. Hierin vinden en eerbiedigen de beide volken elkaar! De wederzijdse hulpvaardigheid zal vanuit deze vrijheid voorze ker de enige en juiste vriend schap instandhouden, en deze zal een gemeenschappelijke basis van samenwerking worden, mocht ooit het vrije Europa zich op nieuw door machten van beze tenheid naar een nieuwe ramp gedreven voelen. GEVAARLIJKE BUIT. Uit een fabriek te Tipton (Eng) is een hoeveelheid vergif gestolen vol doende om 10.000 personen te doden. Men vermoedt dat de diefstal door kin deren is gepleegd- Het betreft 100 pTlen sodium cyanide ter grootte van een dui venei. Een kind zou er slechts aan be hoeven te likken om onmiddellijk te sterven, verklaarde een apotheker. De politie heeft de bevolking door middel van luidsprekers gewaarschuwd. Medische hulp en ziekenhuizen zijn ge alarmeerd. HET HUWELIJK VAN PRINSES FATHIA. Het kerkelijk huwelijk van prinses Fathia van Egypte en haar echtgenoot, Riad Ghali. zal aanstaande Zondag avond te San Francisco worden geslo ten. De laatste verklaarde, dat hij nog steeds hoopte, dat de inzegening zon geschieden door de imam Basjir Ahmed Minto. maar dat hij tot nnt» rop me' me hem in contact had kunnen treden. ,Wat voor soort plechtigheid h*t zal zijn. weten wij nog steeds niet", zo voegde hij er aan toe. Prins Bernhard besloot het Niwin-werk Prins Bernhard heeft in het Strijd krachten-programma van gisteravond als voorzitter van het hoofdbestuur van de Niwin het werk dezer organisatie met een korte toespraak afgesloten en daar bij zijn grote dank betuigd aan alle medewerkenden. De Amerikaanse troepen, die de Wes telijke sectoren van Berlijn zullen be schermen tegen een eventuele inval van de communisten tijdens de Pink sterdemonstraties, hebben gedefileerd voor hooggeplaatste officieren op het vliegveld Tempelhof in de Ameri kaanse sector. Tijdens het défilé.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1