Om 3 uur schoof een bomschuit op het Katwijkse strand UIT VERVLOGEN TIJDEN (X) die middag trouwden Kees en Coba Een gouden huwelijk dat gouden herinneringen en gulden wensen oproept I -J ONS BRIDGE-PROBLEEM DEMMENIE Ravage onder de Indische fondsen Moed houden wordt moeilijk 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 13 Mei 1950 Tweede Blad No. 26997 (Van een onzer redacteuren). Om drie uur schoof op 2 Juni 1900 een bomschuit op het Katwijkse tfrand. Dat was laat, maar dat kwam doordat het schip ineens met een sfilte te kampen had gekregen. Zoiets kwam meer voor in die dagen, toen de wind de vissers nog naar de visgronden en weer naar huis moest brengen in plaats van de machines, die nu stampend de boeg zelfs door een spiegel gladde zee doen snijden. En het was ook moeilijk om het thuis even te zeggen: We komen wat later". Radio was er niet, en steeds weer was het een verrassing en een blijde verademing wanneer een bomschuit binnenvoer. Die late thuiskomst op 2 Juni 1900, zou niets bijzonders geweest zijn, als piet één van de opvarenden popelde om weer voet aan wal te zetten. Dat was Cornells Schaap. En 'wanneer niet èèn Katwijkse schone in wel tien- naai zo grote spanning had gezeten als alle Katwijkse schonen geregeld zaten. Dat was Jacoba Barnhoorn. Diezelfde middag nog, nu bijkans vijftig jaar geleden, trouwden Cornelis Schaap en Jacoba Barnhoorn. Dezer dagen hedrenken Coba en Kees, zoals lij onder zeer vele Leidenaars bekend zijn, hun vijftigjarig huwelijk. Een her denking, die inderdaad her-denken meebrengt, terugzien op die halve eeuw, voor Kees en Coba gevat in een gouden lijst, een lijst van het goud der zee. PATROON GERAFFINEERD OPGELICHT. Door boekhoudkundige manipulaties heeft de 23-jarige kantoorbed. L. K. kans gezien zijn patroon voor f. 2.100 cp te lichten. Bij contróle der boeken van een Scheveningse vishandel kwam aan het licht, dat K. allerlei gefingeer de posten had genoteerd, hiervan kas stukken ten name van diverse leden van het personeel maakte en het geld daarvoor bij de kassier opstreek. K. is garresteerd en heeft zijn daden bekend. „Gemoedelijk", zeker niet gemakkelijker dan thans. Het was in de na-tijd van de bom schuiten. dat Kees en Coba. op 18- en 17-jarige leeftijd, Tt huwelijksbootje te 6i:er lieten. Het ging toen nog ..ge moedelijk" toe in de visserij, al was er veel, heel veel dat allerminst gemoede lijk in de zin van gemakkelijk en ge zellig genoemd kon worden Maar het ging allemaal zo doodgewoon, alsof het nooit anders zou kunnen. Tevreden mensen hebben er slechts zelden be slaan Uiteraard, iedereen probeert, het beter te krijgen hetzij geestelijk, hetzij materieel. Ook in die tijd streefde men naar een andere toekomst, anders zou den nog de bomschuiten bij hoogtij het strand op schuren om bij eb „hoog en cioog" te liggen ter voorbereiding van een nieuwe vangst. Maar het was een gemoedelijke tijd, omdat Katwijk ge heel zichzelf kon zijn. Er waren geen zeenavenprobiemen. Katwijk viste en had niets te maken met andere ha vens. Iedere visser wist, dat hij heel hard werken moest, om aan de kost te komen. Heel hard, dat is een heel stuk harder dan in onze dagen het gewone zü het uiterst zware werk van de visser. schenkt, juist omdat die tyd zo hard Is geweest. HOE HET GROEIDE. Coba en Kees hebben die harde tijd gekend.en overwonnen. Het viel niet te verwonderen, dat Coba het werk deed, dat zij thans nog steeds doet: zij is de visventster van honderden Leidenaars, die van geslacht up geslacht nooit tevergeefs op haar hebben gerekend. Coba's moeder over leed in 1895, en enkele weken daarna begon Coba al met haar tochten naar Leiden. De klantjes werden vastgehou den Indertijd was het een dagelijkse tocht naar de Sleutelstad: voor dag en dauw op pad met het wagentje, dat zij aan de tol op de Rijnsburgerweg in Leiden, even voor Posthof. liet .staan om een paar tolcenten uit te sparen. Met de mand aan de arm als jon- gedochter doe je meer dan als gouden bruid ging het de stad in De Rijns- burgerweg en naaste omgang waar de huidige clandizie van Kees en Coba te vinden is bestond tenauwernood. Een dijk tussen twee sloten, hier en ■daar een huis of huizenblokje, Pomona een uitspanning in de vrije natuur, ver van de drukte van de stadDe toch- Foto L.D./Van Vliet) overbodige luxe geweest, en zij deed het dus ook. Toen zij vijf jaar later in het huwelijksbootje stapte met haar juist op tijd uit ce bomschuit aan wal ge stapte Kees kwamen die verdiensten als ventster zeer welkom. Van zeer welkom werden zij tot nood zakelijk In de Jaren voor de eerste wereldoorlog, toen in de haringloze tijden de „verdiensten" van de visser terugliepen tot f. 2.50 in de week! Zodat niet alleen de verdiensten te rugliepen, maar ook de vissers terug naar huis kwam lopen van de Piet- Actueel verleden gijzenbrug af. De bomschuiten waren al in revolutionnair tempo van het toneel verdwenen, en IJmuiden was thuishaven geworden voor de Kat wijkse eigen vloot. Het waren harde tijden. De bijverdiensten van Moeder de Vrouw waren méér dan ooit wel kom. Kees had van zijn dertiende jaar af op bomschuiten gevaren Leerplicht be stond 'er nog niet, en al voor de regel- matige dienst op de Katwijkse vissers vloot was hij met de zee vertrouwd geraakt. Omstreeks de eeuwwisseling begonnen de bomschuiten hun laatste j adem uit te blazen. De loggers deden i hun zegevierende intrede: verdere vis- 1 gronden konden worden bereikt, grotere vangsten geborgen, voordeliger tochten gemaakt door de toevoeging van moto rische kracht, die de schepen minder afhankelijk maakte van de zeer wissel vallige wind. Van 1912 tot 1922, niet de gemakkelijkste tijd, was Kees visser op loggers. venstraat 25 in Katwijk aan Zee. Tezeer is hun leven verbonden aan de visserij, dan dat deze dag van 2 Juni in volle glorie ln familiekring herdacht zou kunnen worden. De dag na Pinksteren vaart de haringvloot uit en dat bete kent. dat het nageslacht van dit gou den bruidspaar op de herdenking van het gouden huwelijksfeest op de vis gronden werkt. Van de achttien kinderen, die uit het huwelijk werden geboren, zijn er tien in leven, waarvan alle jongens pardon, mannen, want zij kunnen ook al op langer levenservaring terugzien dan wij met de zee verbonden zijn, de oudste zoon al dertig jaar met de koopvaardij, de anderen direct of indirect met de visserij. En waar ouders de zee op zijn, gaan kinderen, de kleinkinderen van Kees en Coba. 34 ln getal, niet onver deelde feestvreugde genieten. Als fa- miliefestiin wordt, het gouden huwelijk tweede Pinksterdag herdacht. De trouwdag zelf gaan Coba en Kees hun klanten langs. Een gewone dag zal dit niet worden. Daarvoor weten tevelen van de betekenis van die da tum 2 Juni toen voor vijftig jaar om drie uur een bomschuit op het Kat wijkse strand schoof. Maar het werk wordt gedaan zoals de garnalen wer den gepeld toen wij eens een praatje met Kees en Coba kwamen maken. Iedereen kan ze altijd 's avonds thuis vinden. Ook die avond van 2 Juni, al is dat een andere dan de avond van elke andere dag in elk ander jaar. Die avond zal voor Coba en Kees iets bijzonders zijn, al klinken niet de stemmen van kinderen en kleinkinde ren. De stemmen van het verleden zullen klinken, desnoods geuit door de monden van het heden. Maar al die stemmen zullen zeggen: „Een gou den lijst om gouden harten ,een gul den wens voor gulle zegen". Zo hebben Kees en Coba de bom schuiten nog gezien: opgetrokken bijna tot het lage muurtje om de Oude Kerk op de Boulevard, dot men rechts nog ziet. I OPSLAGHAL VAN OUD-PAPIER UITGEBRAND. Gistermiddag is de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in het gebouwencomplex van de v.m. bierbrouwerij van Van Vollenhoven aan de Hoogte Kadijk, waar de groothan- I del in lompen en oud papier, de firma Emiel de Raay, is. gevestigd. Het vuur greep snel om zich heen. Met groot materiaal, o.a. de drijvende motorspuit „Jan van der Hcyde" werd uitgerukt. Het vuur woedde in een aan het wa ter gelegen voorvleugel van het hoofd gebouw. Vermoedelijk is de brand bo ven in de vleugel ontstaan en naar beneden doorgeslagen. Hoewel de oor zaak neg niet bekend is, bleek dat cp het dak van de vleugel een lasser be zig was geweest met een brander ijzer af te branden. Arbeiders sleepten uit het onderstuk van de vleugel reeds gc- deeltelUk door het vuur aangetaste ba len en zakken oud papier weg en wier pen deze in het water van de „Nieuwe Vaart", die aan de achterzijde van het complex ligt. Na korte tijd was de brand geblust. KONINGIN ZAL WERELDCONGRES DIERENBESCHERMING OPENEN. Het te Scheveningen te houden In ternationaal Congres voor Dierenbe scherming zal 28 Augustus officieel door H.M. de Koningin geopend wor den. Het doel van het congres is tot internationale samenwerking op het gebied van de dierenbescherming te geraken. Een internationaal voorberei dend comité is gevormd, waarvan mr dr W. Hugenholtz uit Leiden voorzitter ADVIESCOMMISSIE TANDHEEL KUNDIGE VERZORGING. De Minister van Sociale Zaken heeft toestenlming verleend tot het instellen van een commissie, die tot taak heeft hem van advies te dienen inzake vraag stukken betreffende de tandheelkundi ge verzorging in Nederland In deze commissie zijn benoemd: tot voorzitter dr C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid; tot secretaresse; mej. E. I. Wey- land, commies bij het ministerie van Sociale Zaken. INWISSELING VAN BANKBILJETTEN De P.T.T. deelt mede, dat de inwis seling der, per 1 Juni waardeloos wor dende bankbiljetten van f. 10,en f. 100,niet op de postkantoren kan geschieden. Hiertoe zijn uitsluitend aan- X gwezen: de Nederlandse Bank, met haar bijbank te Rotterdam, haar agent schappen en haar correspondentschap pen. Oplossing opgave nr XIV. De oplossing berust op een te weinig bekend facet der speeltechniek, waar bij op een verlieskaart van de ene hand GISPEN STOELEN GISPEN STALEN KANTOORMEUBELEN HAARL.STR. 169-219 TEL.2KOO LEIDEN een zekere verliezer uit de andere hand weggedaan wordt: er daarbij voor zor gende dat de tegenstander die aan slag komt, hierna in de dubbele renonce terug moet spelen, hetgeen dan een winstslag oplevert. Goede oplossingen van: J. A. Vochteloo, Pasteurstraat 13; A. de Water, Marnixstraat 35; L. Huys, de Sitterlaan 12; H. J, Broeksema, Lusthof laan 1; A. F. Kriek, Hoogl, Kcrkgracht 11. De oplossing luidt: W KI V Ru 4 Ha 2 Ha 10 KI B Sch 3 Soh 5 Ha 3 Sch 10 Ha B Sch V N KI 3 Ru A Ru 9 Ha 4 I KI 4 Sch 7 Sch K Ha 5 Ru 9 Ha K Ru 10 O KI 9 Ru 2 Ru 3 Ha 7 Sch 2 Sch 6 Sch 8 Ha 8 Sch 9 Ha A Ha of Sch Z KI K Ru 5 Ru V Ha 6 KI A Sch A Sch 4 Ru 6 Ru 7 KI 2 1 KI 6 Ru B Ru 8 In de elfde slag moet Oost in de dubbel-renonce terugspelen. VERHOGING TARIEVEN PAKKETPOST. Met Ingang van Maandag a.s, zullen de tarieven voor postpakketten naar vele landen worden verhoogd. SCHIPPER OP EIGEN SCHIP. Heel hard, maar ook heel persoonlijk, heel eigen. Met eigen resultaten, met wn zelfgebouwd leven van het gezin. He vissers van thans zijn terecht blij, dat de tijden van 50 jaar geleden, toen hH werken was van 's morgens zes tot 5 avonds zeven voor een schamele zeven gulden in dc week voorgoed yerledcn is. Zeven gulden vóór vijftig riar was heel wat meer dan zeven Sulden thans, maar het was toch er barmelijk. die in zulke tijden hebben ge- ec'd en gewerkt, en die nu tevreden hunnen terugzien over hun leven heb ben echter boven de vreugde dat die Njden voorbij zijn de voldoening staan, da' zy sterk geweest zijn, sterker dan jp ondeugden. Dat maakt die tijd tot e "genoeglijke", waarover wij schre- ^en; Genoeglijk, omdat die tijd bij een «erinjjeriaf genoegen, voldoening Co ba en Kees in actie op de Ri/ns- burgerweg. ten met de vismand gingen toen naar de singels, langs de buitenwijken van de stad. waar de welgestelde lieden woonden die zich de weelde van het eten van het zeebanket konden veroor loven: een cent voor een botje Ja, het was nodig in die dagen, om die botjes-van-één-cent lopende naar Leiden en ventende aan de man te brengen. Zeven gulden in de week is geen kapitaal, dat de man naar huis brengt, en dan mocht er nog niet eens geklaagd worden! BIJ PIETGLJZENBRUG BEGON DE VOETREIS NAAR HUIS. Toen Coba haar venterij b.^on, was zij twaalf jaar oud. Zij zal nog niet in die tijd. naar de inkomsten van Kees gekeken hebben, toen zij besloot de venterij van haar moeder voort te zet ten. Maar het was in heel Katwijk zo. Wat haar moeder-deed, was ook geen In 1922 begon een glorietijd van Kees: een eigen schuit. Geen logger uiteraard, maar een garnalenboot. de KW 187. waarmee hij tot 1946 de garnalenvisserij heeft beoefend. In de oorlogsjaren kon niet van Katwijk uit worden gevaren, want een zeker slag onaangename lie den had de uitwatering afgesloten. Alsof het een „poort naar het duizend jarig rijk" kon zijn. Wij gunnen Katwijk gaarne een zeker chauvinisme, maar de verzande inham voor de uitwatering- sluizen tot verboden gebied te maken als mogelijke invalspoort tot het hart van Europa is aan die onregelmatigheid in de strakke kustlijn toch wel wat tc veel eer bewezen. Maar ja, wie het breed heeft laat het breed hangen, en de Duitsers hingen hun ruime produc tie van prikkeldraad voor de- uitwate ring, waar Kees zijn garnalenboot placht te stallen. Dies verhuisde de garnalenboot naar Scheveningen, om echter prompt na de bevrijding weer naar Katwijk terug te varen. In de thuishaven de garnalenvissers van Katwfjk hebben toch wel een onschat baar voorrecht gehad, door de thuis haven thuis te hebben heeft Kees nog tot 1946 zün bootje op de grond ge zet. Toen heeft hfj er het bedrijf aan gegeven. GOUDEN BRUILOFT IN HET TEKEN VAN HET GOUD DER ZEE. I Coba en Kees zijn sindsdien tezamen, I vier maal in de week, op pad gegaan naar Leiden, om klanten van geslachten her het goud der zee te komen brengen. Vier maal in de week, maar wanneer het achttienkaraatsgoud komt. de Hol landse Nieuwe, dan zijn zij iedere dag present. Honderden klanten in Leiden weten dat. Zij rekenen er op. En het gerucht gaat altijd snel. Zij weten ook en voor zover zij het niet weten, zij het hun hierbij meegedeeld dat Kees en Coba 2 Juni een halve eeuw heel veel lief en nog veel meer leed hebben ge deeld. Kees en Coba zijn die dag. een Vrijdag, als iedere Vrijdag te vinden op de Rijnsburgerweg. Alleen 's avonds zfjn zij thuis. Geen feestdag? Ja zeker, maar niet een feestdag waarop het gonst van vreugde van het nageslacht in het huis van de jubilarissen, Bata- Hoe staan de kansen (Van onze financiële medewerker). Indonesië maakt snel geschiedenis! De Republiek heeft haast. Vóór het tot de wereld doordringt wat er eigenlijk gebeurt is de zaak practisch bslist. De deelstaten, nog erkend ten tijde der R.T.C., zijn thans vrijwel opgerold. Wat zal dit betekenen voor de eco nomische ontwikkeling van Indonesië, dat grotendeels nog in het opbouw - stadium verkeert, voor de in Indonesië geïnvesteerde Nederlandse kapitalen die trouwens, gezien de beurskoersen, reeds gedecimeerd zijn? De beurs heeft van ouds een fijne neus en is op de dingen die thans ge beuren lang niet gerust. Hoe de toestand zich verder zal ont wikkelen, hangt er geheel van af 1) of de regering te Djakarta werkelijk gezag zal blüken tc hebben en in dat geval in staat zal zijn het over heel Indonesië uit te oefenen en 2) hoe de houding van die regering tegenover Nederlanders en Nederlandse belan gen zal zün. trams en van de openbare nutsbe drijven als Aniem en Nigas zal zijn. Ook deze staan of vallen naar onze mening met de houding der regering. Uit het verslag van de Modjokerto Stoomtram blijkt wel, dat de sporen en trams niet weer zelfstandig zullen worden en verenigd zullen blijven in het Verenigd Spoorwegbedrijf. Devraa^ is nu maar, hoe de financiën zullen worden geregeld de maatschappijen krijgen zo men weet van de Indon. re gering uitkeringen nu de tariefsver hogingen niet toegestaan zijn. Hetzelf de geldt van de openbare nutsbedrijven. Ook ten aanzien van de Ken. Pak ketvaart Mij. en andere specifiek In donesische bedrijven verkeert men in het onzekere. De overneming van 51% der aandelen van de K.P.M. moge op het eerste gezicht absurd lijken, uit Amerikaanse bladen blijkt, dat dezelf de maatregelen reeds eerder werden genomen in China en in India, zodat er hier wat dat betreft niets nieuws onder de zon is. Als de beurs flauw wil zijn, is zij flauw en is cr oog geen goed aan te doen. Indische bankaandelen bijv. hebben het vooral moeten ontgelden, hoewel er thans in Indonesië zeer goede zaken worden gemaakt, en b.v. de Nederl. Handel Mjj. en ook de Ind. Bank vele bedragen in Neder land en in het buitenland bulten In donesië hebben. Er zijn grote kapita len „aan deze kant'1 en men heeft zich tegen een waardevermindering der Europese valuta tijdig en stevig gewapend. Tenslotte lopen deze he ren langer mee! Wel schijnt men min of meer in het onzekere te verkeren over de rechtspo sitie van de in Indonesië gevestigde ondernemingen (van de banken de Es- compto Bank en de Javasche Bank). Men vraagt zich op de beurs even eens af, wat het lot van de sporen en Hoogste 1939 Amsterdam Rubber 253 194 197 H. V. A 468 N. I. S. K 245 Deli-Bat. Tabak 213 265 548 N.I. Handelsbank 134 Ned. Handel Mü 147 94 Zoals de zaken nu staan, ziet het er in Indonesië niet best uit. Alles blijft intussen mogelijk, ook dat het pessi- mime van vandaag op den duur onge grond zal blijken en dat de „aanlocp- moeilijkheden" van de jonge staat spoediger overwonnen zullen zijn dan het zich nu laat aanzien. Indonesië kieze eieren voor zün geld! Of het buiten de Marshall-hulp van Amerika gelden voor investeringen zal ontvangen is nog zeer de vraag. Ame rika blijft wat zün beleggingen betreft, in het algemeen graag dicht bü huis. Het neemt liever de producten af die het nodig heeft en betaalt jdie, zo no dig. duur. Indonesië Is op Nederland aangewe zen, wil het economisch spoedig op de been zijn, Het heeft Nederland nodig, ook voor zijn administratieve apparaat en voor de ordening van zjjn financiën. Men kan geen eeu wen-geschiedenis ongestraft verwaar lozen. Als dat algemeen ingezien wordt en dc regerng er ln slaagt rcvolution- naire en anarchistische invloeden blijvend te weren, kan er nog veel terecht komen. Welk een ravage er intussen is aan gericht onder de Indonesische fondsen kan uit onderstaande koers vergelijking worden afgelezen. Hoogste Hoogste Hoogste Koers 1940 1941 1949 tot thans 300 340 176*4 127',4 224 284 160'2 12-3 224 284 121 «2 107 493 510 179»2 (X) 123 300 285 114 92 230 292 149 99 395 345 165 116 395 425 177 115 192 205 108'.2 91 174',4 220 79',2 55 292 345 96 52*4 270 311 126',4 61',4 201 242 163 95 340 302 205 149 495 550 415 223 142 165 123 87*4 134 179 167 145 96 117 102 62 278 300 194 127 107 123*4 71 32)4 71 ',4 9512 34', 4 16 89 *4 97 95 57 15 97 77 V* 37

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5