Eind 1952 wordt viaduct Rijnsburgerweg in gebruik genomen Minister Mansholt in Tweede Kamer over aardappelsituatie franse stappen Tweede dag van de conferentie der „grote drie" Geen reden voor het nemen van maatregelen Er moeten wederom 500 palen geslagen worden WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 13 MEI 1950 No. 2659^ LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Kooldredactie B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.50 per kwartaal; 35 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel i, Lelden Giro no. 67055 juist terwijl Trygve Lie, de secreta ris-generaal van de V.N. te Moskou poolshoogte is gaan nemen omtrent de bedoelingen van het Kremlin, verga deren te Lenden de „grote drie". Het is nog te vroeg om reeds enige conclu de omtrent beide aangelegenheden te trekken, maar toch staat al wel vast, cat te Londen weinig vertrouwen be- «taat dat de mogelijkheid van een be ëindiging van de koude oorlog binnen kort "tot de mogelijkheden gaat beho ren Integendeel, voor zover te oorde len' is schijnt men te Londen grote soced te willen betrachten om het Westen, meer nog dan ooit, gereed te maken voor alle eventualiteiten, Dean Acheson heeft voor de confe rentie der „grote drie" begon, eerst te Parjjs met Schuman gesproken, ver volgens te Londen met Bevin, terwijl deskundigen de vraagstukken van oe ca' voorbereidden. Naturlijk is maar veinig prijs gegeven aan de openoaar- h»id wat de ministers daar te Parijs er Londen zo onderling heb'cen bespro ken maar Schuman heeft twee succes- san'weten te behalen, die .stuk voor stuk voor Frankrijk van grote beteke nis zijn. In de eerste plaats en dat is het meest spectaoulaire heeft Schuman s»daan weten te krijgen, dat de Ver enigde Staten daadwerkelijke steun hebben toegezegd in de vorm van wa pens en geld bij de strijd tegen de op standelingen van Vietnam tegen het wettig gezag van Bao dai in Inao- China. Totdusver had Washington ge weigerd zich in dit opzicht ook maar enigszins te binden, maar Schuman is er blijkbaar in geslaagd om Amerika duidelijk te maken, dat Frankrijk daar in Indo-China als het ware de spits afbijt in de strijd tegen het voortschrij dend communisme in Zuid-Oost Azië en dat de afloop van deze strijd wel eens beslissend zou kunnen zijn voer d» verdere gang van zaken. Waardoor Frankrijk alle recht op steun kan deen gelden! Dit kleur bekennen van Washington Is aan ook niet anders dan warm toe te juichen Te betreuren is slechts, dat cvj> hulpverlening niet eérder is afge komen, wellicht was dan veel anders gelopen. Maar, gelukkig is het nog niet te laat en daarom mogen we ons ver heugen over de gevallen beslissing. In de tweede plaats heeft Schuman plotseling een voorstel gedaan, dat voor de econcmische eenheid van West- Europa van beslissende betekenis zou kunnen zijn. Nieuw is de gelanceerde idee op zich zelf niet, want van Duitse zijde is destijds al in die richting ge wezen, zij het zonder enig resultaat. Hel is de idee om de zware industrie van Duitsland, Frankrijk en het Saar- gebied samen te brengen ender één be heer, waarbij zich, desgewenst, dan die van Engeland en de Benelux zou kun nen aansluiten. Deze idee is ontegen zeggelijk van de grootste waarde en dat wordt algemeen ock erkend. Het komt bovendien geheel in de lijn van Wash ington, dat niets liever zou zien dan een spoedige eenheid in West-Europa en daarvan meer dan eens getuigenis heeft afgelegd. Sprak Amerika zelfs nog niet lang geleden zijn misnoegen uit, dat er zo weinig schot zat in deze een-wording? Zou het plan slagen, dan zou prac tised de kans op herleving van de oude controverse tussen Frankrijk en Duitsland zijn uitgeschakeld; dan zou de Frans-Duitse spanning rondom het Saargebied, die er in wezen heerst, wor den opgeheven; dan zou het West- Duitsland gemakkelijker vallen aan thans het geval is, om zich aan te Sluiten bij de Raad van Europa. Welis waar heeft de Westauitse kanselier Aoenauer zich uitgesproken voor die aansluiting, maar gezien het verzstder socialisten onder leiding van Schuma cher kan de kanselier slechts op eer. Leine meerderheid rekenen na boven dien een fel verzet. Nogmaals, de idee Schuman heeft Etote sympathie; zelfs in Engeland, waar premier Attlee zich er prijzend over uitliet. Maar er is daarnevens toch enige agwaan. Waarom meest Scnuman thans zo plotseling met zijn pan naar voren komen en dit zo rau welings ter Londense conferentie wer pen? Is er overleg geweest met Washing ton of Bonn? Wil Frankrijk een wit voetje krijgen in Amerika ten koste van Engeland, Sfeconomische een,wording van west-Europa nog altijd slechts plato nsen zjjn zegen geeft? Is het een Franse poging om in Wcst-aurcpa de toon aan te gaan ge ven.Of om het Internationale Ruhr- uutituut de wind uit de zeilen te ne tten? Het ztijn allemaal vragen, waarop het b*ven°ra Sciluldis «°et w°raen gt- bovendien, de idee zonder meer -- want er is van enige practiscne uit zong geen sprake is weinig zeg- t-na. ieus al zou men dze algemeen aanvaarden, dan is er neg niets be- want ene practiscne uitwerking zoveie voetangels en Klemmen op .aar weg vinaen, aat vocriopig nitc j^preken^ zaï kunnen woraen van ïe- Een le3io vraagstukken drln- zich als van zelf naar vcrën en T* hfiaa,rover eenstemmigneid zal zijn krcafceiL zal er nog neel wat water JvT de raceten stromenAls •«1 het tenminste eens zal kunnen *o:den. is het plan Schuman nog wijzari &en Z8er weg-aan- De verhouding tot Moskou. De drie ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren na de tweede zitting van hun conferentie te Londen een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de drie Wes telijke mogendheden hun rechten te Berlijn zullen handhaven. Zzullen, aldus het communiqué, de democratische rechten van de Bcrlij- ners blijven beschermen cn met de Duitse autoriteiten samenwerken om de economische positie van West- Berlijn zo veel mogelijk te verbeteren. Intussen zullen de drie regeringen J blijven streven naar de vereniging van de gehele stad door vrije verkiezingen. I In een tweede communiqué verklaar den zij met „verrassing en diepe be zorgdheid" kennis te hebben genomen I hedenmiddag confereren met de grote drie Waarnemers te Londen zijn van me ning, dat een voortzetting van de con ferentie der grote drie ook na de be sprekingen der zes ministers mogelijk is, daar de grote drie waarschijnlijk op hun agenda ten achter zijn geraakt. Op deze wijze wordt de Benelux eigenlijk partij bij alle verklaringen van beleid en besluiten, die bij de Londense besprekingen-over Duitsland zijn geno men. Onze Londense correspondent tekent hierbij nog aan: Het opmerkelijkste feit van de bijeen komst van gisteren was, dat Schuman's plan niet meer blijkt te zijn dan een ruwe schets, zodat het vrij zeker is. dat tijdens de conferentie geen beslissing over het denkbeeld kan worden geno men. Rusland protesteert te Washington. TEGEN BELEID VAN GENERAAL MC ARTHUR. Te Washington is bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie bij de Amerikaanse regering heeft geprotesteerd tegen het gratiebeleid van generaal McArthur je gens de Japanse „oorlogsmisdadigers". Volgens de Russische nota heeft ge neraal McArthur op 7 Mei een circulaire uitgegeven .krachtens welke alle oor logsmisdadigers die thans hun straf in Japan uitdienen, kunnen worden vrijge laten voordat hun straftijd is verstre ken". De Sovjet-regering acht deze circu laire een „grove schending van de ele mentaire beginselen van het interna tionale recht", omdat deze straffen zijn opgelegd door een internationaal ge rechtshof. waarvan ook de Sovjet-Unie deel uitmaakte. De Russische regering Is van mening, dat deze vonnissen niet eenzijdig door generaal McArthur mogen worden ge wijzigd en dringt er op aan, dat de Amerikaanse regering onmiddellijk maatregelen neemt tot intrekking van de onwettige circulaire". Een overzicht van de conferentie- tafel in Lancaster House in de Britse hoofdstad tijdens de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Engeland en Frankrijk. Links op de foto met verband voor het oog) de Amerikaanse ambassa deur in Engeland, Lewis Douglas; naast hem de Amerikaanse Staats secretaris Dean Achescn. Derde van rechts de Britse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin. De eerste minister van Birma, Thakin- Nu, kwam per vliegtuig naar Londen, tot het bijwonen van de herdenkings dienst voor de gevallenen der geal lieerde strijdkrachten in Birma, welke ui de Westminster Abdij werd ge houden. Thakin Nu (rechts) schrijdt langs de erewacht van het Glouces tershire Regiment bij zijn aankomst aan de Westminster Abdij. van de sovjetrussische verklaring, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevan genen uit Rusland is geëindigd. Zij achten de sovjetrussische verkla ring in strijd met het feit, dat een zeer groot aantal Duitse gezinnen nog wach ten op de terugkeer van bloedverwanten, van wie zij uit sovjetrussische krijgsge vangenschap bericht hadden ontvangen. De schaarse gegevens, die de sovjet unie op verschillende tijden over het aantal, de verblijfplaats en het lot van Duitse krijgsgevangenen en ge deporteerde burgers heeft bekend ge maakt, noemen de ministers een blijk van ernstige veronachtzaming van de mensenrechten. Het communiqué gaat verder met te verklaren, dat de sovjet-unie ook in ge breke gebleven is talrijke burgers van door de Duitsers bezette landen, die in de oorlog krijgsgevangen zijn gemaakt, alsmede meer dan 300 000 Japanse krijgsgevangenen te repatriëren. De ministers zijn overeengekomen alles in het werk te stellen om inlich tingen te verkrijgen over het lot van de niet gerepatrieerde burgers en krijgs gevangneen in de sovjet-unie en om in het grootst, mogelijke aantal gevallen hun repatriëring te bewerkstelligen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron werd later vernomen, dat dc ministers overeengekomen zijn een commissie in te stellen, die in September rapport zal uitbrengen over de herziening van het Duitse bezettingsstatuut. Het plan Schuman. Men gelooft, dat Bevin een scherp critlsche analyse van het plan-Schuman heeft gegeven. Schuman, daarentegen, zou duidelijk hebben verklaard, dat Frankrijk vastbesloten was met het plan voort te gaan. Ten einde de ontwikeling van zijn plan te vergemakkelijken, zal Schuman het bespreken met de geallieerde des kundigen inzake Duitsland, die eveneens te Londen zijn. In het algemeen kwamen de ministers overeen, dat zij geen positieve houding ten opzichte van het plan zullen inne men, zolang het nog niet concreter en meer gedetailleerd is uitgewerkt. Vernomen wordt, dat de ministers het over de grote hjnen van het beleid ten opzichte van Duitsland geheel eens zijn. Nogmaals zal een beroep op de sovjets worden gedaan inzake vrije verkiezingen. Schuman heeft René Pleven, de Franse minister van defensie, dringend naar Londen ontboden. Adenauer heeft nogmaals zijn prin cipiële instemming met het plan-Schu man betuigd. Hetzelfde deden de Franse socialisten en de Britse oud-minister Eden. b Ds drie ministers van buitenlandse zaken van de Beneluxlanden, zullen Vandaag, komt blijkbaar ter nadere toelichting, de bekende Franse econoom Monnet naar Londen, die algemeen als j de opsteller van het plan wordt be schouwd. Vernomen wordt, dat Bevin vrij scherpe oppositie tegen het plan heeft geuit, hetgeen Schuman pijnlijk zou hebben verrast. Indien er met de Duitsers in de Euro- I pese Raad valt samen te werken, zul- I de controles, waaraan de West- regering nog is onderworpen, ge worden verslapt. De ministers zouden zich unaniem tegen Duitse herbewapening hebben uit gesproken. Sterke aandacht heeft het commen taar van het weekblad „New States man" getrokken, welk blad verkondigt, dat Schuman voor het diplomatieke succes gezorgd heeft, dat Acheson, die in eigen land in een moeilijke positie is. zo hard nodig heeft. Het Amerikaanse congres oefent na melijk sterke druk op hem uit om Duitsland als betrouwbare niet-commu- nistische bondgenoot naar voren te schuiven. Anderen zien in het plan een conces sie van de Fransen in ruil voor de Amerikaanse hulp aan Indo-China, wélke vorige week even plotseling als het Schuman-voorstel werd aangekon digd. Bijslag op Indische pensioenen. (Van onze parlementaire redacteur). De afschaffing van de ondernemings belasting en de verhoging van de ven nootschapsbelasting niet vermogens belasting, gelijk gisteren ab. vermeld zijn gisteren zoals medegedeeld door de Tweede Kamer goedgekeurd. De wijziging der drankwet werd z.h.st. goedgekeurd, nadat met 59 tegen 20 (P. v. d. A.) stemmen het amende ment-Verkerk was aangenomen, om dc halvering van het vergunnings recht te handhaven voor lokaliteiten, die van Zaterdagavond tot Maandag ochtend voor het publiek gesloten zijn. Hoe staat het er mee? (XIV) (Foto Leidsch Dagblad Van Vliet) 2U AMERIKA INTERVENIËREN LN GEVAL VOGELER? Mevrouw Lucille Vogeler heeft na _h onderhoud van een uur met Dean de Amerikaanse minister van An,;ïïandse Zaken, verklaard, dat de liikek* aanse re6erra? ,«al het moge- echL m het werlc zal st®ilen voor haar Ami m001, de vice-president van de ïiaoT u s® telefoon- en telegraaf- delin te Wenen- wiens veroor- besrhi jaar gevangenisstraf op ^nuldiging van spionnage in Honga- 111 hoger beroep bevestigd werd. DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke provincies en in de kop van Noord-Holland koel weer met van zee binnendrijvende mist- of wolken banken. Elders in het land overdag zonnig en vrij warm weer. (Opgemaakt te 10 uur). 14 MEL Zon op: 4.48 uur; onder: 20.25 uur. Maan op: 3.43 uur; onder: 18.00 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 1.53 en 14.12 u. 15/5 te 2.29 en 14.48 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Er is al weer geruime tijd overheen gegaan, dat wij U in deze rubriek iets vertelden over dc stand der Leidse spoorwegwerken. Een dezer dagen zijn wij echter weer eens „de baan opgegaan" en hebben wij ons kunnen overtuigen van de gestadige voortgang en groei van dit millioe- nenplan, waaraan door de Ned. Spoor wegen en voorzover nodig door tal van gemeentebedrijven, met voort varendheid wordt gewerkt. Alvorens op de verdere werkzaam heden in te gaan. willen wij de aan dacht van onze lezers allereerst ves tigen op het viaduct aan de Rijnsbur gerweg. waar men juist één dezer da gen met de uitvoering van een tweede, wel zeer belangrijke, phase is begonnen. Nadat men kort geleden was gereed gekomen met „de vloer" van het eer ste gedeelte van het viaduct (aan de stadszijde). waarvoor niet minder dan plm 380 palfcn de grond in moesten, zal zeer binnenkort de eerste paal wor den geheid voor het gedeelte aan de zijde van de Rijnsburgerweg. Zoals bovenstaande foto toon theeft men de enorme bouwput reeds uitgegraven: hier zullen ongeveer 500 palen in dc grond verdwijnen. Zodra men hier mede gereed is. wordt ook hier een vloer gelegd, waarna men aan de eigen lijke bovenbouw (wanden en dek) Kan beginnen. De Spoorwegen, die zich nog altijd aan het tijdschema hebben weten te houden, denken hiermede rond de jaarwisseling in 1951 gereed te komen, zodat omtrent dit tijdstip op dit punt de vereiste hoogte van het viaduct is bereikt. Terwijl tegelijkertijd met de aansluiting van de verhoogde baan op dit gedeelte van het viaduct wordt voortgegaan, wordt een aanvang ge maakt met de bovenbouw van het via duct aan de zijde van de Stationsweg, met dien verstande, dat de tijdelijke hulpbaan, waarvan momenteel gebruik wordt gemaakt, nog intact blijft, zodat de treinen op een zeker moment tus sen beide viaductgedeelten zullen door rijden. Deze situatie zal tot Januari 1952 gehandhaafd blijven, het ogenblik, dat ae treinen op hoog spoor zullen gaan rijden Zij maken dan gebruik van het viaductgedeelte aan de zijde van de Rijnsburgerweg. In dc loop van 1952 zal het nog ontbrekende (tussen) gedeelte van de tunnel worden afgebouwd, waar mede de Spoorwegen aan het einde van het jaar gereed denken te komen, zodat het viaduct voor hel verkeer kan worden opengesteld. Waarmede Leiden van haar ovcrwegmisère zal I zijn verlost, hetgeen vanzelfsprekend niet inhoudt, dat dan reeds alle leed zal zijn geleden. 1953 blijft nog altijd het jaar. waarin de Ned. Spoorwegen het totale plan denken te hebben uitgevoerd VLIEGTUIGBOTSING BOVEN EGYPTE. Tien leden van de Britse luchtmacht zijn om het leven gekomen bij een bot sing in de lucht tussen een Lincolnbom- menwerper van de RAF en een jager tijdens een oefening bij Fayld in Egypte, zo deelt het Britse ministerie voor de luchtmacht mede. Voorts werd z.h.st. een begrotings wijziging goedgekeurd, houdende een financicringsregeling voor ziekenhuis- bouw. Een motie-Mol (Kath.) met de steun van AR, CH en VVD, om de vrijheid van ontwikkeling van het particuliere ziekenhuiswezen te - waarborgen, werd na enige wijziging door minister Joekes overgenomen. Nog hield het Huls zich bezig met een interpellatie-v. d. Wetering (CH) over de Indische pensioenen, en een interpellatie-Gortzak (Comm.) over de aardappelprijzen. Ten aanzien van de Indische pensioe nen verzekerde minister Götzen dat hij met dc meeste spoed een voorzie ning zal treffen tot het geven van een bijslag aan hen. die minder dan f. 400 maandelijks aan pensioen ontvangen cn geen andere inkomsten genieten. Deze regeling zal terugwerkende kracht hebben van 1 Januari 1950 af. Minister Mansholt deelde in zijn ant woord ten aanzien van de aardgppel- situatie mede, dat er In 1949 wel min der geteeld was dan in 1948, doch toch nog véél meer dan in 1939. In 1933 waren er immers 53.000 HA met klei- en 42.000 HA met zandaard- appelen bebouwd. In 1948 bedroegen deze oppervlakten resp. 82.000 en 77.000 HA, en in 1949: resp. 63.000 en 66.000 HA. De productie per hectare was gedaald van 26 tot 23 en een halve ton, maar de totale opbrengst was toch ruimschoots voldoende. De invloed van de export is moeilijk aan te geven, aldus de minis ter. doch aan normale consumptie aardappelen werd weinig geëxporteerd. Ondanks de vrij lage exportprijzen werd de export per 2 November jl. be perkt tot overzee, vnl. Zuid-Amerika. Naar Europese landen mochten toen al leen maar zandaardappelen worden uit gevoerd tegen harde valuta. En met ingang van 20 Januari 1950 werd alle export stopgezet, behalve enkele gecon tracteerde leveringen. In het vroege voorjaar bleek, dat door de zachte winter de ingekuilde aard appelen aan kwaliteit hadden ingeboet. Niettemin zal er nog wel van enkele soorten een overschot blijven. Door de gewekte onrust werden door de groothandel veel aardappelen tegen (te) hoge prijzen ingekocht. Hetgeen remmend werkte «op de aflevering aan de kleinhandel. Intussen kan de onrust nu wel als geweken worden beschouwd. Bovendien werd direct na de vorst periode aan de fabrieken verboden om de gecontracteerde voorraden zand- <geen-fabrieks) aardappelen te verwer ken. Medio April waren de boerenprijzen gedaald en de stad diende daarin te volgen. Daarom werd 24 April meege deeld, dat zo nodig verkoopplaatsen in de grote steden zouden worden inge richt. Er zijn protesten hiertegen gere zen. Doch vast staat, dat in groot-, tussen- en kleinhandel te veel werd be rekend voor vervoer, opslag etc. Het verschil tussen telers- en consumenten prijs bleek ln verschillende gevallen het dubbele te bedragen van normaal, nl. 3 in plaats van 4 cent per kilo. Men legt veelal een ongemotiveerde voorkeur voor kleiaardappeien aan de dag. met het gevolg dat er onjuiste vermeldingen van kleur cn kwaliteit bij de handel werden geconstateerd. Momenteel is er in 80 ét 90 'r der winkels een redelijke hoeveel heid goede zandaardappelen. De con sumptie daarvan is teleurstellend. De prijzen bewegen zich van 12 tot 14 cent per kilo voor goede zandaard appelen. En er is dus geen reden tot maatregelen. Intussen blijft de rege ring scherp op bevoorrading en prijzen toezien, waarbij gestreefd wordt naar een beheerste markt met behoorlijk# beloning voor telers cn handel, en dat de consumenten niet te veel be talen. De Kamer zal vermoedelijk eerst ta de week voor Pinlcateren weer bijeen komen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1