Laatste Berichten Firefly van M.L.D. boven Haarlem neergestort Wesf-Duilse krijgsgevangenen vertellen van achter het IJzeren Gordijn Officiële publicatie Pius XII voorlopig de laatste Paus van Italiaanse nationaliteit! Men streeft er naar de R.K. kerk een meer internationaal karakter te geven VRIJDAG 13 MEI (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet). ER 'GAAT NIETS BOVEN J^êaaM^ni OVERHEMDEN BREESTRAAT 114B E;n in de Leidse schoenmakerswereld #-■: bekende figuur, de heer P. Hak- ksrt, hoopt. a.s Zondag het feit te herdenken. dat hij vóór 60 jaar in de echt werd verbonden. Reeds op 12-jarige leeftijd in het vak gekomen, is hij zijn beroep ïuim 60 jaar trouw gebleven, waarvan plm. 30 jaar op de Oude Sin- i gel Thans is hü 81 jaar en al weer 9 i jaar rustend burger, doch nog. altijd I gaat zijn belangstelling uit naar het sdioenmakersvak, waarin hij zich als terste-klas vakman deed gelden. In het organisatieleven was de heer Hakkaart Indertijd geen onbekende figuur; ruim 30 jaar heeft hij als voorzitter van J>oor Vriendschap Verbonden" op uit rekende wijze de vakbelangen behar tigd en nog altijd wordt zijn naam in die kringen met dankbaarheid genoemd. Een grote steun heeft de heer Hak kaar t al die ja.en ontvangen van zijn nu 83-jarige bruid, wier hoge leeftijd haar niet is aan te zien. Grotendeels heeft zij zich belast met de opvoeding van de 14 kinderen. Het leed is dit ouderpaar niet bespaard gebleven: ne gen kinderen werden van hun zijde weggenomen. Een zware slag, welke dit ouderpaar, berustend in God en gedra gen door een sterk geloofsvertrouwen heeft weten te dragen. Omringd door de liefde en trouw van de 5 kinderen, die hun zijn gelaten en in het bezit van 25 kleinkinderen, genieten de heer en mevr. Hakkaart'thans van een rustige oude dag, weike hun door velen van harte wordt gegund. Ter gelegenheid van dit diamanten- jubileum wordt a-s. Zondag, van 12.30 tot 2.30 uur in Klein Minerva in de Vrouwensteeg een receptie gehouden. Leids Jaarboekje 1950. HET 42STE DEEL. Bij A. W. Sythoff's Uitgeversmaat- Khappij N.V. verscheen het 42ste deel van het Leids Jaarboekje, officieel het Jaarboekje voor geschiedenis en oud heidkunde van Leiden en omstreken ge heten en gedrukt in opdracht van de Vereniging „Oud Leiden", waarvan ook de jaarverslagen bver 1949 zijn opgeno men. Na een korte kroniek van Leiden en omstreken, wordt een aantal voor aanstaande burgers herdacht, die in de loop van 1949 zijn overleden: Ph. E Viervant Tukker, arts P. J. M. Niemer, L, Duvr.1, pastoor A. J. Oudejans uit Warmond, overste Maarten van Mens, W Fontein, arts A. J. B. Poortman, J J. Groen, dr ir P. Persant Snoep en J. A. W. Aalbersberg. A. J. Vis wijdt een interessante ver handeling aan Gerrit van Poelgeest, ambachtsheer van Koudekerk en een tijdgenoot van Jacoba van Beieren. E. ran Elk beschrijft nieuwe vindplaatsen van Germaans en Romeins aardewerk ie Alphen aan den Itijia; W. Glasber gen geeft een uitvoerige beschrijving van de door hem geleide opgravingen ::nd de Abdijkerk te Rijnsburg; Mej. F A. Ie Poole vertelt iets uit de bouw geschiedenis der Marekerk; J. P. Zwa nenburg bespreekt de in 1864 afgebro ken Koepoort, waarvan de windvaan heden ten dage nog prijkt op het per ceel Zoetenvoudse Singel 4. De directeur van de Lakenhal de heer E. Pelinck, verhaalt over het Leidse Droogscheer- dersgilde en de beker van Willem van Heemskerk. Natuurlijk ontbreekt geen bijdrage van de oud-secretaris A. Bicker Caar- ten: hij bespreekt Rijnlandse volkshu mor en maakt tezamen met G. van der Mark een wandeling langs de Leidse monumenten, welke in de laatste jaren werden gerestaureerd. Mr J. Belonje en K. J. de Kort schen ken tenslotte aandacht aan een Leidse promotie in 1696 en de geschiedenis van de Rijnlandse Kap. Een groot'aantal voortreffelijke foto's verlucht de tekst van dit voor historie- minnende Leidenaars wederom hoogst Interessante boekje. BAND NEDERLAND—INDONESIË 36 gedemobiliseerden ontvangen een herinneringstegel. De afdeling Leiden van de Band Ne derland—Indonesië, die zich als oudste thuisfront altijd sterk voor de belangen van de militairen In Indonesië heeft ge ïnteresseerd, hield gisteravond in „Den Burcht" een contactbijeenkomst, waarin **n 36 na 1 November j.1. gedemobili seerde militairen en herinneringstegel ls uitgereikt. De heer H. van Buel, die voor de eer ste maal in zijn kwaliteit als voorzitter Qe avond leidde, deelde mede, dat de Presidente mevr. H. M. Mulder-Hem mes, om gezondheidsredenen genood- pakt was geweest om als zodanig af te treden. Spreker, die haar dank bracht foor haar leiding en het medeleven, dat J) steeds voor de Jongens-over-zee aan °edag had gelegd, deed mededeling van wn bestuursbesluit, waarbij mevr. Mul der werd benoemd tot ere-lid van de Bank. Ofschoon spreker het verklaarbaar achtte, dat de belangstelling voor de Bind afneemt, wekte hij de aanwezigen °P om lid te blijven totdat de laatste militair uit Indonesië is teruggekeerd. "U meer dan ooit, kunnen zij onze sym pathie en daadwerkelijk medeleven niet missen, Later op de avond, welke werd afge beld met accordeonspel van mej. C. Waar. zang van „The singing Brothers" en muziek van het LM.G. •pylvia" o.l.v. de heer J. Meerpoel, heeft heei Van Buel aan de 36 gedemobi- peerde militairen een herinnerings- pel uitgereikt, waarbij hij hen dankte ■oor de wijze, waarop zij onder vaak hÜhh omstandigheden hun plicht coben gedaan Hierop werd een ogen- jjjl stilte in acht genomen voor hen, vil leven in Indonesië voor het koerland en voor vrijheid en reoht heb- 1)611 gegeven. K. en O.-Filmstudiekring Sarte's „Les jeux sont faits" WAARDIG SLUITSTUK VAN SEIZOEN. In het Casino-theater werd gister avond de zevende en laatste voorstelling gegeven voor leden van de K. en O. Filmstudiekring. Vertoond werd het op merkelijke werk van Jean Delannoy „Les Jeux sont faits", vervaardigd naar een scenario van Jean Paul Sartre. Bei den hebben een duidelijk stempel op de film gedrukt. Sartre daar hij zijn phi- losophische levensbeschouwing uitbeeldt. Delannoy daar hij met een zachte hu mor en veel fijnzinnigheid het vrij sub tiele gegeven een vorm heeft gegeven, welke niet alleen typisch Frans genoemd mag worden, maar tevens getuigenis aflegt van een uitstekend begrijpen van de moeilijke materie. Men kent de existentialistische theo- rién van de heer Sartre, welke ook neergelegd zijn in het sombere en aan grijpende toneelstuk „Les mains sales", onlangs alhier nog in de Sohouvvburg. opgevoerd. Filmisch mag men „Les jeux sont faits" tot een buitengemeen goetf werk reke nen. Zowel de fotografie als behande ling van het spelersmateriaal staat op een plan, de Groten der Franse film kunst waardig. Vooral het beeldrythme, zeer sterk afgesteld op het gegeven, verraadt de hand van een eerste klasse regisseur. Over het vrij bizarre, maar tevens zeer lieflijke, gegeven mag men denken zoals men wil, niemand kan ontkennen, dat „Les jeux sont faits" een uitzonder lijk werk is. LEERLINGENAVOND TOONKUNST. Gisteravond vond in de foyer van de Stadszaal wederom een drukbezochte leerlingenavond van de Muziekschool der Maatschappij v. Toonkunst plaats, ditmaal door de ietwat gevorderden, die dikwijls reeds met heel aardige présta ties voor de dag kwamen. Het gevarieerde programma werd ge opend door het optreden van de leer lingen der blokfluitklasse, waarvoor grote animo bestaat. Tweede Kamer in comité-generaal. BINNENKORT REGERINGSNOTA OVER INDONESIË. Gerbrandy trekt zUn verzoek in. De Tweede Kamer is vanmorgen in Comité-Generaal bijeengekomen ter be handeling van een -voordracht betref fende het personeel ter griffie en van een voorstel betreffende de wetenschap pelijke ambtenaren, werkzaam bij de Enquêtecommissie regeringsbeleid 1940 —1945. De voorzitter der Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de Minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen hem heeft bericht, dat de regering gaarne bereid is te voldoen aan het gisteren vermelde verzoek om een uiteenzetting te geven over de ontwikkeling der zakan in Indonesië. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan begin der week voor Pinksteren, 22 of 23 Mei een schriftelijke nota aan de Kamer wor den overgelegd, zodat Dinsdag of Woensdag voor Pinksteren een gc- dachtenwisselling kam volgen. De voorzitter gaf de heer Gerbrandy is overweging zijn verzoek om verlof tot het richten van vragen aan de regering omtrent de ontwikkeling van de staat kundige en economische verhoudingen in Indonesië sedert de souvereiniteits- overdracht. in te trekken. De heer Gerbrandy verklaarde rich daartoe bereid. DUITSLAND TE LONDEN AAN DE ORDE. Toen de ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland en Frank rijk hedenmorgen op de tweede dag van hun conferentie te Londen de bespre kingen heropenden, waren de drie hoge commissarissen, voor Duitsland aanwe zig. Men verwacht dat de ochtendzitting bijna geheel aan Duitse aangelegenhe den zal zijn gewijd. Twee doden en zwaar gewonden te Leyenbroek. BIJ VELDSLAG IN CAFÉ. Gisteravond ontstond in café Smeets te Leyenbrock-Sittard een hooglo pende ruzie, die. in een ware veldslag ontaarde, waarbij van messen gebruik gemaakt werd en ook een serie scho ten uit een revolver gelost werden. De kastelein vluchtte achter zijn tap kast vandaan cn waarschuwdft tele fonisch de politie. Toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee do den, woonwagenbewoners gebrs. Ba- sili, een uit Noord-Brabant en een uit Zuid-Holland, Verder was de 85-jarige Hart uit Leyenbroek levensgevaarlijk gewond en ook zekere Marx, uit Sittard; een broer van deze laatste bleek lichtge wond te zijn. De overige leden van het gezelschap, dat bestond uit acht man nen en een vrouw, waren met de beide auto's, waarmede zij omstreeks acht Sir in de avond arriveerden, er tussen- t gegaan. De politie is overgegaan tot arrestatie van verschillende personen. Ook de beide auto's zijn in beslag ge nomen. MINISTER IN 'T VELD OVER NEDERLANDSE WONINGBOUW. Minister In 'tVeld heeft voor het congres van Amerikaanse burgemeesters te New-York verklaard, dat de Neder landse regering een niet te kostbare weg zoekt om ook de hulzen voor bewo ners met lagere inkomens van centrale verwarming en warmwaterinstallatie te kunnen voorzien. „Wij staan open voor de ontvangst van het nieuwe, dat uw land ons kan brengen, doch een nieuwe cultuur kan alleen bloeien, wanneer het verband met het oude bewaard blijft", aldus de mi nister, die voorts uiteen zette, welke moeilijkheden Nederland te overwinnen heeft in verband met het geweldige wo ningtekort en hoe de regering dit tekort tracht te verhelpen. Door plaatselijk initiatief wordt met geestdrift gezocht naar economische bouwplannen, aldus de minister. MR V. D. BERKHOF VAN KOCKENGEN OVERLEDEN. Mr B. C. F. van den Berkhof van Kockengen. ambassaderaad bij de Neder landse ambassade te Brussel en spe ciaal belast met pers- en culturele aan gelegenheden, is hedennacht overleden. Wrakstukken overal verspreid. Vanmorgen om half elf is een „Fire fly" van de Marine Luchtvaartdienst met één inzittende op een weiland midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaartkwartier neergestort. Het toestel sloeg een krater van vier meter diepte Jn de grond en dc wrak stukken werden over een afstand van honderden meters in de omtrek ver spreid. Oorgetuigen verklaarden dat het toestel „loopings" maakte op ge ringe hoogte boven de stad en tiidens een van deze loopings kon het blijk baar niet meer tydig recht komen. Toen het toestel naar beneden stortte sloeg de motor af. Onmiddellijk zijn hulpploegen van brandweer en politie begonnen met de wrakstukken der ca bine, die diep in de grond waren ge- Prof. dr F. B. J. Kuiper alhier is benoemd tot lid en secretaris van de commissie belast met het afnemen van de examens Russisch M.O. en tolk- vertaler in die taal Tot plaatsvervangend lid van de commissie belast met het afnemen van de examens Frans LO is benoemd de heer Th. A. J. de Wit, alhier. Tot lid van de commissie belast met het afnemen der examens Frans M.O. is benoemd prof. dr S. Dresden alhier. De heer D. Burger alhier slaagde te Wageningen voor het candidaats- examen Nederlandse bosbouw.- STREMMING VERKEER. n^ens werkzaamheden aan het kabel- ■.an d noordzlJde van de Langegracht, ETinh»6 Volm°lengracht tot de Oostdwars- rfi' van !5 tot 22 Mei 1950 voor alle keer zyn afgesloten. Tal van kampen Een stroom van berichten over toe standen in de Sovjet-unie is in de laatste maanden door de Duitse pers gegaan op grond van mededelingen, die werden gedaan door de uit Sovjet kampen ontslagen krijgsgevangenen, Ofschoon deze inlichtingen afkomstig zijn van mensen, die de vijf naoorlogse jaren in gevangenkampen hebben door gebracht en wier schildering meestal met genoeg objectief is. zijn een aantal feitelijke bijzonderheden, die zij vertel len. toch van belang. Een aantal der berichten spreekt over een Russische goldrush in de ontoe gankelijke gebieden rond de Poolcirkel in Oost-Siberië. Aan de midden- en benedenloop van de rivier Kolyma wordt volgens van daar teruggekeerde Duitse gevangenen de onbewerkte bo dem ontsloten door een aantal straf- gevangenen dat op meer dan twee mil- lioen wordt geschat. Daaronder bevon den zich slechts zeer weinig Duitsers. De gevangenen en hun bewakers vor men de enige bewoners van dit gebied. Er wordt uitsluitend goud gewonnen en wel met een zeer primitieve methode. De goudhoudende aarde, die zestig centimeter tot zeven meter diep onder de bodem ligt. wordt 's winters met de hulp van springladingen gedol ven. In de zomermaanden wordt uit deze aarde het goud met de hand ge wassen. In het stofgoud, dat zo gewon nen wordt, bevinden zich vaak goud- brokken van een of twee ons. Aan alle gevangenen was een dagproductie voor geschreven, die afhankelijk van de rijkdom der bewerkte,aarde tussen vijf tien en honderd gram bedroeg. De vindplaatsen liggen ver uiteen en de verbinding geschiedt met behulp van vliegtuigen. Wekelijks komt een hef- schroefvliegtuig met bewapende be manning de productie afhalen. De ver zorging van het gebied geschiedt ten dele per vliegtuig, waarvoor het type Douglas in gebruik is. Als haven voor het Kolymagebied fungeert Magadan aan de zee van Ochotsk. In de winter was verkeer met rendiersleden over de rivieren mogelijk. Landwegen be staan echter zo goed als niet en de af stand van Kolyma tot de meest nabij zijnde spoorweg in Komsomolsk aan de Amour bedraagt tweeduizend kilometer, volgens de Duitse berichten overheer sten in de kampen de criminele ele menten en heerste er een werkelijke wild-west sfeer. Onder de gevangenen werd goud verhandeld en in de overi gens toereikende verzorging bleven de zwakkeren achter door de praktijken van de opzichters. Voor het handhaven van de orde waren slechts betrekkelijk weinig manschappen nodig. Een der andere .zwijgkampen", waar heen tot langdurige straffen veroor deelde gevangenen werden gedirigeerd en vanwaar niet geschreven mocht worden, was Workoeta aan de Noorde lijke IJszee. Hier werd in de Toendra een kolengebied geëxploiteerd. Er wa ren 61 mijnschachten, die elk een apart gevangenkamp hadden. Onder de ge vangenen hebben zich volgens een ge repatrieerde minstens 6000 Duitsers be vonden, waaronder hoge officieren. De dagproductie was gesteld op drie ton kolen. Duizend kilometer Westelijk hiervan was het kamp Pitschora, waar de gevangenen hout moesten kappen in het Siberische oerwoud. Verschillende Duitse gevangenen hebben bericht, dat zij diensten hebben moeten verrichten in de achterhoede van de communistische legers in China. Uit de berichten blijkt voorts, dat de in Jena ontmantelde Zeiss-fabrieken en de Berlijnse fabrieken van Siemens- Halske in Moskou herbouwd zijn. De in Berlijn gedemonteerde Borsig-fabriek is in Woronesj herrezen. De Wanderer- fabriek zou in Koetais bij Tiflis als tankfabriek opnieuw zijn ingericht. Zoals reeds Vroeger bekend werd, be vindt zich voorts in Soetsjoem aan de Zwarte Zee een kolonie van driehon derd Duitse ingenieurs met hun fami lies, alle vroegere medewerkenden van het Berlijnse Keize£-Wilhelm-in- stituut voor wetenschappelijke onder zoekingen. De Duitse technici, die voor jaren in de Sovjet-zone zijn aangewor ven voor leidende functies in de naar Rusland overgebrachte fabrieken, lei- den een vrij afgezonderd leven in kolo- j nies en hebben als alle buitenlanders in de Sovjet-unie slechts een heel be- 1 perkte bewcgingsvrijKeid. drongen, uit te graven om te trachten de bestuurder te vinden. De bewoners van de Van Hogendorp- straat te Haarlem zijn bij het vliegtuig ongeluk aan een grote ramp ontsnapt. Het toestel stortte n.l. nog geen 100 meter van de bebouwde kom neer op een opgespoten land. Ooggetuigen verklaarden, dat het toe stel boven Haarlem in de nabijheid van de Leidsevaart in een vrille geraakte. De piloot zou volgens hen wèl kans ge zien hebben op 100 meter boven de grond zijn toestel recht- te krijgen. Piot- seling echter stortte het met de neus naar beneden neer, Daar de „Firefly" op het opgespoten land terechtkwam hoor de men practisch geen klap. Een van de wielen van het landingsgestel werd 500 meter verder in een bosje gevonden. De staart van het toestel lag aan de rand van de kuil, waarin zich de neus van het toestel had geboord. Pastoor Roelvink uit Lisse, die met een auto op de Wagenweg reed, spoedde zich naar de plaats van het ongeval, waar hij de absolutie gaf. Op.de staart van het toestel is nog te lezen het. registratienummer 81. Het toestel was de K 81 van het op Valken burg gestationeerde eerste squadron. Het stoffelijk overschot van de van morgen bü Haarlem omgekomen pi loot van dc „Firefly", is in 't begin van deze middag uitgegraven en geborgen. (Van onze Romeinse correspondent). Een kleine ongesteldheid van de Paus heeft de aandacht gevestigd op een kwestie, die sedert jaren de openbare mening te Rome bezig houdt. Zal de volgende Paus nog wel een Italiaan zijn? Sedert de dood van Adriaan VI (Adriaan Florisz. van Utrecht) in 1523, is er een ononderbroken reeks van 42 Italiaanse Pausen geweest. Er zijn aan wijzingen, dat dit veranderen gaat. Zo als men weet, worden de Pausen geko zen door en uit het college der kardina len. Sedert eeuwen vormden Italianen in dat college de meerderheid. Dit is thans niet meer het geval en de veran dering werd teweeggebracht door Plus XII, die aan de kerk een meer interna tionaal karakter wenst te geven. Op 18 Februari 1946 werd een groot aantal nieuwe kardinalen aangewezen, voor het merendeel niet-Italianen. Het college bereikte op dat ogenblik zijn plenum van 70 gepurperden. Sedertdien zijn er zes tien gestorven, acht Italianen en acht van andere nationaliteit. Van de 54 thans levenden kan men zeggen, dat-de gemiddelde leeftijd der Italianen veel hoger is dan die der niet-Italianen. De tegenwoordige samenstelling is 20 Ita lianen, 5 Fransen, 4 Noord-Amerikanen, drie Duitsers, twee Spanjaarden, twee Portugezen, twee Brazilianen, en voorts een uit ieder der volgende naties: Ar gentinië, Armenië, Australië, België, Ca nada, Chili, China. Cuba, Engeland, Hongarije, Nederland, Oostenrijk. Peru, Polen en Syrië. De Italianen zijn dus 20 tegen 34 „vreemdelingen" en dit wekt bezorgdheid in Italiaanse kringen, 'die zich met deze zaken bezighouden en ook in het college zelf. Er hebben zich twee stromingen gevormd en verschei- De militaire situatie in Indo-China. VERKLARING VAN PIGNON. Leon Pignon. de Franse hoge commis saris in Indo-China, heeft in een on derhoud met een verslaggever van het rechts-ra-dicale Franse blad „l'Aurore" verklaard, dat de militaire situatie in Indo-China, ofschoon de laatste maan den verbeterd,v ernstig bleef. Er was slechts èén middel om de Indochinesë verzetsleider Ho tsji minh te verslaan: het land geleidelijk opnieuw bezetten. De Amerikaanse hulp, zo ging Pignon verder, zou in de eerste plaats de doel treffendheid van het Franse expeditie korps verhogen en vervolgens aange wend kunnen worden om Vietnamese regimenten te bewapenen, die de her bezetting zouden moeten uitvoeren, wel ke zou'eindigen met de totale liquida tie van het verzet. Om Ho tsji minh snel te verslaan was het nodig, dat de Amerikanen hun hulp zo doelmatig mo gelijk verstrekten. De Fransen alleen moesten hiervoor de verantwoordelijk heid dragen. De Amerikanen dienden goed te beseffen, dat militaire gelden ln handen van Franse bestuurders veel effectiever zouden worden besteed dan wanneer deze gelden aan het jonge be stuur van Bao aai zouden worden ver strekt. Pignon achtte het noodzakelijk dat- Frankrijk. de V.S. en Engeland, voor wie de Indocbinese kwestie van belang was, ten spoedigste een verklaring opstelden. Pignon verklaarde een dergelijk voorstel enige dagen geleden reeds gedaan te hebben. De Britse houding had dit voor stel echter doen stranden. Pignon besloot met de verklaring dat de overwinning op de strijdkrachten van Ho tsji minh verzekerd was omdat het geallieerde front het aarzelende volk en degenen, „die nog door het commu nisme worden geterroriseerd", zouden verenigen. Ook de Franse belangen zou den behouden blijven. EEN CIRCUS UIT DE SOVJET-ZONE ONTKOMEN. De circusdirecteur Gustav Brumbach is er in geslaagd met vrijwel zijn ge hele circusboedel „zwart" over de grens der Sovjet-zone bij Helmstedt te ko men. Behalve drie olifanten leidde Brum bach acht beren, 35 paarden en een tij ger over de grens. Ook de circustenten de tot het bedrijf behorende wagens kwamen heelhuids over. Grumbach be- sloot tot zijn verhuizing naar het Wes- ten toen zijn circus door de staat dreig de overgenomen te worden. Bevelhebber Britse Zeestrijd krachten in Nederland AUDIËNTIE BIJ H M. DE KONINGIN. Om tieil uur vanochtend meerde aan het stenen hoofd in de Amsterdamse haven de Britse torpedobootjager HMS Nepal, aan boord waarvan zich de be- belhebber der Britse zeestrijdkrachten, admiraal Fraser bevond. Lord Fraser werd begroet door de Britse consul-generaal, A. W. Robert son, de Britse militaire attaché in ons land en de commandant van de mari tieme middelen Amsterdam, overste Hessing. Admiraal Fraser begaf zich na aan komst orimiddelljk per auto naar Pa leis Soestdijk, waar hij door H.M. de Koningin in audiëntie werd ontvangen. De chef van het militaire huis van H.M de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonhingen en de adjudant van H.M. luitenant ter zee eerste klasse C. W. T. baron van Boetzelaer ontvingen het gezelschap en stelden lord Fraser aan de Landsvrouwe voor. Nadat de Koningin zich ongeveer een half uur met de first sea lord had onderhouden, liet zij ook dc andere leden van diens gezelschap aan zich voorstellen. Te ruim half twaalf vertrokken de Engelse gas ten van het Paleis. OORLOGSMISDADIGER VEROORDEELD. De Standarteführer H. M. Lippert, die in de laatste maanden voor de be vrijding in 1945 het bevel voerde over de Duitse troepen in het „Sperregebiet" rond Wageningen en verantwoordelijk wordt gesteld voor de door die troepen gepleegde moorden op burgers is door de bijzondere strafkamer van de Arn hemse rechtbank.veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had geëist twintig jaar. 1 TWEEDE KAMER AANVAARDDE i AFSCHAFFING ONDERNEMINGS BELASTING EN VERHOGING VERMOGENSBELASTING. In de vergadering der Tweede Kamer is hedenmorgen andermaal aan de orde gekomen het wetsontwerp tot afschaf fing \%n de ondernemingsbelasting en verhoging van de vermogensbelasting. De heer Hofstra trok de door hem in gediende motie in, waarna artikel 1 van het ontwerp werd aanvaard. Het gehele wetsontwerp werd tenslotte met 78 tegen 4 iCPN) stemmen aangenomen. DE ENGELSE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Op het moment, dat nog slechts 12 raadszetels toegewezen moesten worden, luidde de uitslag als volgt: Partij winst verlies Conservatieven 276 65 Labour 123 205 Onaf hankelij ken 57 164 Communisten 0 0 Op ons bureau ligt ter inzage de lijst van burgerpassagiers, die 18 April j.l. met het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" van Tandjong Priok naar ons land zijn vertrokken. VISSERIJBERICHTEN IJ MUIDEN, 12 Mei. Besommingen van hedenochtend: KW 70 f.1270, KW 161 f.900. KW 147 f.2950, TE 33 f.870 Aanvoer 1040 kisten. IJMUIDEN. 11 Mei. Aanvoer 2060 kis ten. 15 kl6ten haring. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 Mei 1950. Veemarkt. Aan gevoerd 15 fokstieren. 3 slachtstleren. 160 kalf- en melkkoeien 725950. handel vrll eoed, 137 varekoelen 530725. vrij goed. 110 vette koelen 8001050, 2.65 2.90 oer kg., levendig. 35 vaarzen 450 690. levepdle. 25 pinken 325475. leven dig 360 nuchtere slachtknlveren 2545. flepend. 9 fokkalveren 5565. slepend. 80 weldeschanen 8095. vrll eoed. 217 vette lammeren 7590. 873 lammeren 3040. vrll eoed. 21 zeueen, 339 mestvarkens 55 80. stug 984 biggen 3040. stug. 5 paarden 24 bokken en gelten 2032 mat. Kaasmarkt. 12 Mei 1950. Goudse kaas le srt 186—192. 2e art 177—185. 44 part. Leidse kaas le srt 173. 1 partii. Totaal 45 part. Handel goed. BOSKOOP. 11 Mei. Velling van 11 Mei: Rozen. gr.bloemig per bos van 20 stuks: Hadley 2 405.60. Vlerlanden 4.40 —4.80. Edlth Helen 1 903.20. Better Times 2.R0840. Duisburg 2.603. But terfly 1.50—3.20. Peehtold 2.80—3.20. Ro- salandla 1.503 Florex 8090. Talisman 1.602.20. Gemengde rozen 4060. baby- rozen per bos van 10 stuks: Sweetheart '■402.50 Blaze 1.101.50. Pauls Scar let 651.50, Else Poulsen 49. Polyantha- rozen 2.-3--. Diversen p. bos: Lnthvrus 15 —29. idem cemened 10. Rhododendron- bloemen 7590. Pink-Pearl per tak 30. Rhododendronplanten per stuk 85. Ja panse Azalea's per stuk 951.05. dene Italiaanse kardinalen vinden, dat „de Paus niet voldoende de belangen behartigt van zijn eigen natie". KARDINAAL SPELLMAN? Te Rome cn ook wel in Vatikaanse kringen hoort men fluisteren, dat de volgende Paus wel eens een Amerikaan zou kunnen zijn en niet zelden hoort men dan de naam van kardinaal Spell- man noemen. Wat moet men daarvan denken? De R.K. godsdienst wint zeer zeker in Amerika aan betekenis en is met 25 millioen gelovigen op dit ogen blik de- grootste kerk in de Verenigde Staten. In het college zou een Ameri kaan wellicht- de stemmen kunnen ver werven van alle kardinalen met uitzon dering van de Italianen cn van de Spaans- en Portugees-sprekenden uit de oude en nieuwe wereld. Op dit ogenblik zou dat zijn 23 24 tegen de 30 ande ren, die eventueel over meer personen verdeeld zouden zijn. De kans is dus niet gering. Doch veel ernstiger is, naar Italiaanse mening, de mogelijkheid, dat een der Zuid-Amerikaanse kardinalen de stemmen op zich verenigt van alle Latijnse landen, behalve Italië en daar naast een groot deel van de Angelsak sische en Germaanse stemmen. Tegen de mogelijkheid van een Zuid- Amerikaanse of minder waarschijnlijk een Noord-Amerikaanse opvolger van Petrus zijn de.Italianen gekant en on der leiding van kardinaal Piazza, oud- patriarch van Venetië, en thans hoofd van de congregatie voor de consistories, I verweren zij zich tegen de toenemende niet-Italiaanse invloeden in de curie en in het Vatikaan. Aan deze geschillen, waarvan natuurlijk zeer weinig tot de buitenwereld doordringt, wordt het feit toegeschreven, dat het consistorie, waar bij de Paus in December jl, naar werd venvacht, een groot aantal nieuwe kar dinalen zou creëren, niet werd gehouden. Maar de Paus zet zijn' politiek van in ternationalisering der kerk voort en nog steeds hoort men spreken over de mogelijkheid, dat hij eerlang het college zal uitbreiden van 70 tot 90 prinsen der kerk. waarbij het Italiaanse overwicht nog 'meer zou afnemen. Pius XII is niet een man, wiens be doelingen men gemakkelijk te weten komt. Dagelijks ontvangt hij duizenden en duizenden pelgrims, doch de maal tijden gebruikt hij steeds alleen en tij dens zijn middagwandeling in de Vati kaanse tuinen wordt hij slechts verge zeld door zijn énige vriend ondèr de kardinalen, de Italiaanse kerkvorst Mi- cara, die tot op grote hoogte zijn Inzicht schijnt te delen. Deze kardinaal en de generaal-overste der sociëteit van Jezus (Jezuieten), de Vlaamse monseigneur P. Janssens, zijn vrijwel de enige personen, die over niet-officiële dingen met de Paus kunnen spreken, NIEUWE UITGAVEN. Verschenen te Amsterdam bij Elsevier Rustig en Onrustig Bridge door rar P. Rodeo en Madeleine en Philippe d'Iskraïte. De Amsterdamse advocaat, die zich ach ter dit fraai pseudoniem verschuilt, heeft zich verstout een boek over bridge te schrijven, dat wat betreft opzet en uit werking geheel en al afwijkt van het gebnilkelljk stramien. Geen overzichtelijke indeling, geen slechts op bridge toege spitste tekst, niet tenslotte een veronder stellen, dat de lezer nagenoeg niets, weinig of Iets meer van bridge afweet. De problemen, welke de scherpzinnige auteur behandelt, zijn „niet voor dc poes" te noemen. De zeer geestige ver bindende tekst springt plotseling over op de kwestie van de dwangposities, de coups en vele andere ploblemen. zodat men zich door de luchtige toon van dc woorden niet tot een verzwakken van aandacht mag laten verleiden. Een overvloed van spelanalyses geeft de auteur niet. maar wel luist die, welke een flinke brok grote wijsheid bevatten. ZIJ, die reeds het e<iele bridgespel op goede wijze 6pelen, zullen het meeste kunnen profiteren van de uiteenzettingen van de schrijver. Beginnelingen en de zwakkeren kunnen dit boek beter nog enige tijd ln hun boekenkast laten staan, totdat voor hen ook de tijd gekomen ls zich te verdiepen ln de fijne kneepjes van het spel. Verschenen bij de N V. Dc Arbeiderspers te Amsterdam „1981" van George Orwell, vertaald uit het Engels door Halbo C. Kool. Toekomst-romans zijn reeds bij tien tallen verschenen,, doch slechts enkele auteurs blijken ln staat te zijn het beeld van de wereld, welke ons wacht, met zulk een overtuigingskracht en een grote mate van hoe vreemd het ook moge klinken realiteitsbesef te schilderen, dat de werken geen fantasie schijnen te zijn doch een duidelijke tekening van hetgeen ons mensen onafwendbaar te wacnten staat. Orwell schetst ln 1984 de komende staatsvorm, de komende constel latie van de wereld. Nauwelijks kan men het zich realiseren, dat de perfide dic tatuur, waarin Leugen Waarheid ls ge worden en het Ministerie van Liefde met behulp van ontelbare televisie schermen het leven van haar bijkans tot machines verworden onderdanen contro leert, vlak voor de deur staat. Het ls nog geen 40 Jaren tot 1984. maar toch reeds Is de vreugde In het leven vervangen door laaiende haat. de vriendschap door eeuwigdurende angst. Wat zelfs ln een Hltler-Dultsland of een Stalln-Rusland onmogelijk was en is. behoort ln de dwangstaat van Grote Broer al tot een verleden. Angstaanjagend toekomstbeeld dit bock van Orwell. Aan de huidige mens de taak er voor te zorgen, dat onze kinderen be spaard blijven voor een troosteloze en mensonterende samenleving, zoals Oceanlö ze kent. Verschenen bil J. M. Meulenhof te Amsterdam De Kruisvaarder door Anna Blaman. De schrijfster Anna Blaman heeft ons eerst getroffen met „Vrouw en Vriend" en later, ln aanzienlijker mate. met „Een zaam Avontuur", een werk. waarom men nog steeds fel kan strijden, niet wat befreft het talent tot schrijven dit bezit de schrijfster ln hoge mate maar wel ..wat de Inhoud betreft. ..De Kruis vaarder" zal niet zulke problemen op werpen. alhoewel het Introduceren van de Almacht ln het verhaal dat een zoeken naar levensgeluk ls een zeker vrllmoedlg denken veronderstelt. Dit ge schiedt echter op zulk een devoot-lnt®!- llgente en tevens charmante wijze, dat niemand hierover wrevelig kan worden. Evenals ln „Eenzaam Avontuur" ont breken ook in dit werk de bespiegelingen over vraagstukken, waaraan de mens. die ecrlltk-gelukklp wil ztfn. zich moet onder werpen, niet. Zij zlln echter korter en daardoor vaak kraehtiger en overtuigender. Eensdeels ls „De Kruisvaarder" een «reed verhaal het heeft als centrum- fieuur Virginia van Loon. een lonee vrouw, die zich steeds mopt verdedigen t®e«r> een huiverende omgeving daar haar gezicht van afschuwwekkende lelllkheld 1» en wel daar het zonder te bedoerelcr, <f» afschuw voor een lelllk schep sel uitbeeldt anderzijds schoon omdat hét pvpnc Viflnrinif over de plotseling ooko- n->ende iiPf>io tijsser twee mooie mensen- V nderen het zichzelf vinden van Virelna. ..De Kruisvaarder" Is een werk, waaraan men niet mag voorbijgaan.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3