Neem! onveiligheid op Oost Java af? Periode van grote diplomatieke bedrijvigheid ingezet WEERBERICHT Blokkade der Zuid-Molukken 69ste Jaargang MAANDAG 8 MEI 1950 No. 26992 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Ontmoeting Acheson Schuman. (Van onze Parljse correspondent). Vandaag, vindt de eerste ontmoeting ln Parijs tussen de ministers Achescn en Schuman plaats en daarmee zal dan een periode van intensief diplomatiek verkeer zün ingeluid. De onderwerpen der Frans-Ameri kaanse besprekingen zijn tweeërlei, ln de eerste plaats verwacht men. dat Acheson alvorens morgen naar Londen over te steken, zich nauwkeuriger zal willen documenteren over Bidault's in Lyon gelanceerde voorstel ten aanzien van de oprichting van een hoge Atlan tische raad, en ten tweede zal de kwes tie Indo-China (voor de zoveelste maal) worden aangesneden. De toestand is daar ernstig, in het bijzonder op het diplomatieke plan. Men mag thans wel aannemen, dat de zeer alarmerende berichten, die enige weken geleden circuleerden met" betrek king tot een beslissend offensief, dat Ho. chi minh tegen de Fransen onder nomen had. in hoge mate overdreven waren. Van een radicale wijziging in de militaire toestand ten gunste van de rebellen lijkt, ondanks de val van Hainan, in elk geval geen sprake.. Maar evenmin kan men spreken van een ver betering der Franse positiesDe toe stand is, anders gezegd, stationnair. Hetgeen betekent, dat Frankrijk genood zaakt is dagelijks millioenen te spende ren aan het onderhoud van een kost baar -expeditieleger, dat er, met zeer veel moeite net in slaagt de troepen van Ho chi Minh in bedwang te houden. Niets minder, dooh vooral ook niets meer. In vijf jaar is het dus wel duidelijk geworden, dat Frankrijk op eigen krach ten niet. in staat is de vrede in haar voormalige kolonie te herstellen. Er is dus hulp nodig, zeer veel hulp. En Ame rika is natuurlijk de enige macht, die deze bijstand bieden kan. Tot dusver is die hulp slechts zeer schoorvoetend en met kennelijke tegen zin verstrekt. Washington verdenkt hei melijk en zelfs wel openlijk Frankrijk nog steeds van koloniale neigingen en herhaaldelijk heeft Parijs het verwijt te incasseren gehad, dat het keizer Bao dai als een ledepop hanteerde. Van de Franse kant hoort men thans insinu eren. dat Washington pas haar beslis sende gewicht in de weegschaal zou willen werpen, wanneer de keizer van het Franse naar het Amerikaanse kamp zal zijn gedeserteerd Deze eventualiteit behoeft men niet bij voorbaat uit te sluiten, want Parijs heeft zelf enige da gen voor de aanvang van het onder houd SchumanAcheson doen weten, thans zo ver te zijn gevorderd, dat men koelbloedig het alternatief onder ogen zag: doeltreffende hulp van Amerika of terugtrekking der Franse troepen. In dat laatste geval laat men doorscheme ren dat de Amerikaanse wapens, die hoe dan ook toch de doorslag zullen moeten geven, bij afwezigheid der Fran sen een kwade kans kunnen lopen, even als dat indertijd bij Tsjang kai sjek ge beurde. in de handen der communisten te vallen. Inderdaad lijkt dit wel het enige -ar gument. dat van Franse zijde met enige vrucht tegen de Amerikanen in stelling kan worden gebracht. Doch of het vol doende overtuigend zal blijken om Acheson voor de Franse inzichten te winnen, staat zeer te bezien. Parijs zegt minstens 5on millioen dollars nodig te hebben, buiten de gespecialiseerde wa pens, terwijl Amerika in het beste geval bereid zou zijn er 15 millioen te four neren (een derde voor wapens en de rest voor medische en andere doelein den). De marge is, gelijk men ziet, wel heel erg breed. Men dient bij dit alles niet te vergeten, dat de oorlog in Indn- China onder het Franse volk in hoge mate impopulair genoemd moet worden. Een oorlog is hier nog nooit met vreug de begroet, doch een oorlog in een ver gebied, dat mensenlevens en veel geld kost zonder ..resultaten" af te werpen, is wel allerminst geëigend om de Fran sen geestdriftig te stemmen. Men mag aannemen, dat deze overwegingen door minister Schuman. die noch op een vuurvreter, noch op een tyran gelijkt, zijn collega Acheson onder de ogen zul len worden gebracht. Maar over zijn succes is men hier over het algemeen verre van optimistisch Vandaag zal Acheson ook confereren met Amerikaanse functionnarissen, Mc Cloy, Jessup, de reizende Amerikaanse ambassadeur en Achesons medewerker George Perkins, zullen deze besprekin gen bijwonen. .,Tc Londen zullen wij pogen, aldus Acheson, de mobilisatie van de mo ffit en materiële kracht van de vrije wereld te versnellen. De vrije wereld bevat nog grote, onaangeroerde mo- later opklaringen. De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelijk nog veel bewolking Plaatselijk enige regen of motre gen later enkele opklaringen. Meest matige wind. In de Noordelijke provin- 7®SjUl1 Oostelijke richtingen, in het aanvankelijk veranderlijke a- draaiend naar Oostelijke richtin- M°rgen overdag iets hogere tem- Peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 9 mei. Jon op: 4.57 uur; onder: 20.17 uur. (hit)11 0P' 251 UUf' °nder: 11-55 UUF Hoogwater te Katwijk te 9.06 'l48 uur. DU nummer bestaat uit acht pagina's. rclc cn materiële hulpbronnen. Deze moeten wij zo goed mogelijk ontwikke len. Wc zouden dat ook moeten doen wanneer het internationaal commu nisme niet bestond. Zoals de zaken liggen moeten we het doen met de uiterste energie". Acheson zelde verder, dat de aan staande bijeenkomst van de Noordatlan- tische raad de eerste zal zijn waarbij de twaalf ministers van Buitenlandse Zaken zullen deelnemen aan een volle dige, zelfstandige bespreking van de politieke, economische en militaire pro blemen welke gemoeid zyn met de ver werkelijking van de doeleinden van het verdrag. Acheson zelde verder, dat de bespre kingen voorbereid waren op basis van volkomen samenwerking der twee Ame rikaanse partijen. TOESPRAAK VAN PRESIDENT AURIOL. President Auriol van Frankrijk heeft te Reims, ter herdenking van het feit, dat hier vijf jaar geleden de onvoor waardelijke capitulatie der Duitse le gers werd getekend, een toespraak ge houden. „Frankrijk wenst, tezamen met de landen, waarmede het zich plechtig heeft verbonden, collectieve veiligheid tot stand te brengen. Het is voornemens elke inval te verhinderen, onverschillig door welke party en onder welk voor wendsel deze zou worden bedreven. Het is een onbeschaamde leugen, dat Frankrijk, ..dat het verbinden van de in de afgelopen oorlog geslagen wonden nog niet heeft kunnen voleindigen", zich op een nieuwe oorlog zou voorbereiden of zich met een aanvalszuchtige poli tiek zou inlaten. De Franse militaire strijdkrachten zijn thans beduidend zwakker dan die andere staten nood zakelijk achten ter verzekering van hun veiligheid". Sprekend over de Duitsers, verklaar de president Auriol onder meer: „Wij zijn bereid, ter wille van de zaak van de vrede en gemeenschappelijke wel vaart, te zwijgen over ons lijden en onze grieven, doch op voorwaarde dat het Duitse volk niet vergeet en dat Duitsland, noch in het Oosten, noch in het Westen, opnieuw wordt bewapend en er geen nieuwe Duitse wapenindustrie tot stand komt. Er moet internationale controle zijn. om een Duitse herbewa pening te beletten". Foto Van Rijn - Katwijk). Communisten in Oostenrijk verslagen. De communisten zijn gisteren ver pletterend op eigen terrein geslagen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in de Russische zone van Oostenrijk. De verschillende partijen behaalden de volgende stemmen totalenkatholieke volkspartij 398.058; socialistische partij 299.323; communistische partij 39.147; onafhankelijke liga 1.373; andere par tijen 19.892. De totale zetelverhouding was als volgt' katholieke volkspartij 13.462; socialistische partij 6.233; communis tische partij 307; onafhankelijke liga 12; andere partijen 722. De verhouding van de percentages was: katholieke volkspartij 515; socia listische partij 40: communistische partij 5; onafhankelijke liga 0.48 en de andere partijen 2.26 procent. Het communistische percentage was vrijwel gelijk aan dat van de parle mentsverkiezingen van October 1949. In de weinige gemeenteraden, waarin de communisten de grootste fractie heb ben verkregen zullen de socialisten en de katholieken gezamenlijk optreden 'om te voorkomen dat een communistische burgemeester wordt gekozen. Ernstige treinramp in India. GEVOLG VAN SABOTAGE. Gistermorgen is 150 km. ten Oosten van Patna ae posttrein van de Pends- jaab ontspoord. Vier wagens en de locomotief zijn totaal vernield. Functionnarissen te Patna hebben het vermoeden uitgespro ken. dat er sabotage in het spel is, daar een maand geleden op dezelfde plaats lasplaten bleken te zijn verwij derd. Door inderhaast verrichte repa raties kon toen een ongeluk worden voorkomen. De trein gleed 15 meter van de spoordijk af toen hij over een brug i gereden was. De machinist bleef onge- i deerd, doch twee man van het andere locomotiefpersoneel kwamen om het leven Volgens de laatste cijfers is het aan- tal doden 81 en het aantal gewon- den 100. Belgische liberale ministers contra Eyskens. De liberale Belgische ministers, die de helft uitmaken van het demission- naire coalitiekabinet-Eyskens. hebben de katholieke minister-president een brief gezonden, waarin zij hem verwij - ren de ontbinding van het pal lemen t gearrangeerd te hebben zonder overleg met het kabinet. De briefschrijvers wij zen „ook de geringste verantwoordelijk heid voor de gevolgen" af. In de brief aan Eyskens wordt ge zegd, dat de door hem gevolgde pro cedure zonder precedent is in dc gehele Belgische parlementaire geschiedenis. De ontbinding van het parlement, aldus het schrijven, zal het nemen van drin gende militaire en financiële maatrege- i len vertragen met als gevolg ernstige j moeilijkheden voor het land. Vandaag zal de geboortedag van Henri Durlènt als internationale Rode Kruis-dag worden gevierd. Jean Henri Dunant, die van 1828 tot 1910 leefde, was een Zwitsers schrijver en filan troop. In zijn boek ,,Un souvenir de Solferino"dat in 1862 verscheen, propageerde hij de tot stand koming van de Internationale Vereniging het Rode Kruis. Dit denkbeeld vond grote bijval. Door de werkzaamheden, welke Dunant heeft verricht voor de grond legging voor de Conventies van Ge neve, is zijn naam overde gehele we reld bekend geworden. Gelijk bekend wordt juist dezer dagen in geheel Ne derland ernaar gestreefd aanzienlijke uitbreiding aan het Rode Kruis-werk te geven. Alle verbindingen verbroken. Zaterdag werd medegedeeld, dat de Indonesische regering een voorlopige blokkade tegen de kortgeleden uitge roepen ..Republiek der Zuid-Moluk ken" heeft ingesteld. Een woordvoerder van de Indone sische regering deelde mede, dat, in dien geen vredzamc maatregelen ge nomen werden, direct een volledige blokkade zou worden toegepast. Deze zou dan gevolgd worden door landin gen van troepen op Ambon, die door de lucht cn over zee zouden worden aangevoerd. In een radio-uitzending van de re gering werd bekendgemaakt, dat tot nader order alle luchtvaart-, scheep vaart-, post- en telegraafdiensten naar de Zuid-Molukken afgelast zyn. Wii herinneren eraan, dat bii de aan vang van de opstand te Am ben in hoge officiële kringen een volledige blokkade van Ambon onuitvoerbaar geacht werd. daar de bevolking, ofschoon er een te kort aan rijst is, eveneens tijdens de Japanse bezetting, zou kunnen leven van sago en vis. EVACUATIE DER NEDERLANDERS? Gistermorgen vertrokken met een Nederlands militair vliegtuig naar Ambon kolonel Schotborch, de terri toriale troepencommandant in Oost- Indonesië, vergezeld door de heren Van Hoogstraten cn Van Deinse. van het Nederlandse Hoge Commissariaat cn de heer L. B. van Straaten, waar nemend Commissaris van Nederland te Makassar. Getracht zal worden dc Nederland se burgers op Ambon, ten getale van ongeveer 259, per schip te evacueren. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van de betrokken burgers zelf aan het Hoge Commissariaat. LEIMENA NIET WEER NAAR AMBON. Zaterdagmiddag is de missie die on der leiding van dr Leimena naar Am- bon reisde, ner vliegtuig t? Djakarta te- teruggekeerd. Dr Leimena verklaarde, dat hii niet voor de tweede, maal naar Ambon zal gaan en schatte het aantal KNIL-troepen op Ambon, dat achter de proclamatie stond, op enkele dui zenden goed bewapende militairen. Zaterdagmiddag heeft de missie rap port uitgebracht aan de Indonesische minister-pres:dent de heer Hatta. en de Indonesische Minister van Defensie, de Sultan van Djokja. De heer Poetenehena, die deel uit maakte van de missie naar Ambon en tevens formateur van het nieuwe kabi- i net van Oost-Indonesië is. kwam even- eens te Djakarta aan. Hii deelde mede. dat de vorming van het kabinet ver- traagd was door de onderhandelingen tussen de Neeara-Oost-Tndonesië en de R.I.S. over de staatkundige structuur van Indonesië. Hii moet eerst overleg plegen met de president van Oost- Indonesië. Scckawati. di° te Diakarta vertoeft. ..D? samenstelling van het nieuwe kabinet heb ik in mijn zak", al dus de heer Poetoehena. Overeenstemming in Finland. BEHALVE OP DE SPOREN. De Finse bond van vakverenigingen en de bond van werkgevers hebben gis teravond overeenstemming bereikt over een nieuwe loonovercenkomst, waar door een algemene staking, die heden zou zijn begonnen, is voorkomen De spoorwegstaking voor hogere lo nen wordt echter voortgezet. De lonen zullen in afwachting met de koppeling aan de index van de kosten van het levensonderhoud met 15 pro cent verhoogd worden. Aan de gering betaalde mannen wordt een verhoging van 12 mark per uur ge garandeerd en aan de vrouwen een verhoging van 10 mark. De lonen, zo is medegedeeld, zullen verhoogd wor den, indien de index van het levens onderhoud met vijf procent stijgt. Dc overeenkomst zal van één Mei af in werking treden. Ambtenaren, die niet in het vakverbond georganiseerd zijn, zullen een minimumverhoging van 1000 mark per maand verkrijgen. Ten einde compensatie te geven aan de boe renwerkgevers zal worden toegestaan, dat de voedselprijzen zullen stijgen. Het juiste percentage zal voor 15 Juni. na een debat in het parlement, worden vastgesteld. De huren zullen eveneens verhoogd worden. Het vakverbond van spoorwegarbei ders zal heden vergaderen over het beeindigen van de staking. Dc regering had Zaterdag het mobi lisatie-bevel reeds ingetrokken. Grote brand in Canadese stad. WOEDT NOG VOORT. Door een brand, die is begonnen in een zaagmolen, is reeds meer dan een derde van de Canadese havenstad Ri- mouski. aan de mond van de St. Law rence. in vlammen opgegaan. 900 huizen en gebouwen zijn lot nog toe verbrand of beschadigd. Eén man is in de vlammen omgekomen en min stens zeven personen zijn als gevolg van het vuur om het leven gekomen, onder meer vier kinderen, die. ingeslo ten door de vlammen, de rivier inlie pen en verdronken. Meer dan veertig personen werden gewond. Het vuur last thans ook de kathe draal San Germane, een der grootste in dc provincie Quebec, aan. In het cen trum van de stad waren vele houten huizen. De brandweer wordt gehinderd door de verbreking van de watervoor ziening op verschillende plaatsen. Volgens de eerste schattingen be draagt de schade tien millioen dollar. BEVRIJDINGSDAG IN TSJECHO-SLOWAKIJE GEVIERD. Op het Wenceslasplein te Praag is gisteren, ter gelegenheid van de Tsje ch os low aakse bevrijdingsdag, een grote militaire parade gehouden, welke werd bijgewoond door president Gottwald en het voltallige kabinet. Er waren delegaties van de Sovjet- Unie en van de andere „volksdenixra- t.si-nc staten", benepens vertegenwoor digers van de communistische partijen ui*, verschillende ar.ieie landen, zoa s Grooi-Brittannië, Frankrijk en Italië. D? parade werd mede gadegeslagen door ae Britse en Amerikaanse mili tairs attachés te Praag, doch de am bassadeurs dezer landen waren n:et aanwezig. Na de militairen volgden burgers, onder wie oc-k schoolkinderen. Langs ds route van de parade hadden zich leden van de arbeidersmilitie, in blauwe over alls, geschaard. In een toespraak via radio-Praag heeft maarschalk Bcelganin, vice-pre mier van de Sovjet-Unie, o.m. ver klaard. dat „de nauwe en veelzijdige betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en ae volksdemocratieën de vrijheid van de laatsten ten opzichte van de kapi talistische landen in technische en econcmische aangelegenheden garan deerde en deze landen bevrijdde van de invlced en anarchie van de mark ten van de kapitalistische wereld en van de crisis en uitplunderingen van de imperialistische roofdieren." Hij verklaarde, dat cp internationaal terrein de belangrijkste taak de strijd voor de vrede is „met het oog op de versnelde oorlogsvoorbereidingen van de Engelse en .Amerikaanse imperialis ten". Het Syon nouse m Crenuora O// Lon- den, thans eigendom van de tiende I hertog van Northumberland, is tot 31 I October voor het publiek openge- steld. Belangrijke episodes uit Enge- land's geschiedenis hebben zich hier afgespeeld. In 55 voor Christus werd Julius Caesar met zijn troepen op het ierrem waar ,OLer syon nousc »erd gebouv/d. door de Britten teruggesla gen. Koningin Catharine Howard ver toefde in Syon House voor zij werd terechtgesteld. Ook werden er onder handelingen gevoerd om Jacobus I op de troon te brengen. Deze foto toont het interieur van Syon House. Soekarno stelde zich op de hoogte. (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja). Zowel in Soerabaja als ln het gebied van Modjokerto, waar in enkele weken voor honderdduizenden guldens van de suikeronderneming „Gempolkerep" werd gestolen, doen de autoriteiten thans hun best cm de misdadigers met kracht te bestrijden en de veiligheid te verbeteren. Uit Modjokerto meldde men ons. dat civiele en militaire autoriteiten op zo danige wijze hebben ingegrepen dat daar aan de diefstallen van materiaal een einde is gekomen. Ook zijn maat regelen getroffen ter voorkoming van het stelen van suikerriet. Over dc situatie in Soerabaja cn om geving hebben de militaire gouverneur en de plaatselijke commandant te Djakarta een onderhoud gehad roet president Soekarno en met de minis ter van Defensie, Sultan Hamcngku Boewono. Ook de gouverneur van Oost-Java. de heer Doel Arnowo, heett over ditzelfde onderwerp te Djakarta besprekingen gevoerd. Een dag later vloog Soekarno naar Oost-Java om, in gezelschap van vele autoriteiten, een vier uren lange autotocht te ma ken en zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Daarna is het aantal militaire pa trouilles in Soerabaja sterk uitgebreid, j terwijl ook in het Modjokertoose. gelijk gezegd, de nodige maatregelen werden I getroffen. In Soerabaja is sindsdien het aantal kleine diefstallen, dat zo langza merhand ontelbaar was geworden, be duidend afgenomen. Aan de grote in braken, die in de regel uitgevoerd wor den door groepen zwaar be*wapende mannen, voorzien van vrachtauto's voor de afvoer van de buit, is echter nog allerminst een eintfe gekomen. Ook het stelen van auto's gaat nog steeds door. Op de dag vóór het afzenden van deze brief verdwenen er weer drie! SUPERFORTEN VOOR ENGELAND. Naar vernomen wordt zal Groot- Brittannië per einde Juni van het vol gend jaar tweehonderd superforten B-29 (bommenwerpers) van de V.S. krijgen in het kader van het bewape ningsplan van het Atlantisch pact. 70 zullen direct overvliegen. De Amerikaanse luchtmacht heeft verschillende duizenden B-29 toestellen over uit de oorlog en minstens duizend daarvan worden als „surplus" be schouwd. daar dit type vliegtuig ver vangen wordt door de moderne B-50. NEURENBERGSE ARCHIEVEN IN VREDESPALEIS. De archieven van het Internationale Tribunaal te Neurenberg, welke enige tijd geleden naar Den Haag zijn over gebracht, hebben thans hun plaats ge kregen in het Vredespaleis. Mejuffrouw Barbara Skinner Mandellaub, werkzaam te Frankfurt, heeft de enorme hoeveel heid bescheiden geïnventariseerd. Daar uit is een boekwerk van ruim 400 pagi na's ontstaan, dat zy heden heeft over gedragen aan de heer Garnier Goinget, waarnemend griffier van het Interna tionaal Geechtshof. TWEEDE AMERIKAANSE WAPENSCHIP IN CHERBOURG. Het Amerikaanse vrachtschip „Ame rican Clipper" is met 1500 ton Ameri kaanse wapens voor Frankrijk te Cher bourg aangekomen. Dit is het tweede Amerikaanse wa penschip, dat in Cherbourg aankomt. Volgens officiële kringen zal het lossen van het schip ongeveer drie dagen in beslag nemen. VERDERE „ZUIVERING" IN ESTLAND. Lembit Luus, minister van industrie van Estland, is ontslagen. ..ontmaskerd als een burgerlijk nationalist", aldus de radio. Luus werd na de inlijving van Est land bij de Sovjet-unie in 1940 volks commissaris voor sociale verzekering. Later werd hij minister van voedsel voorziening. Verscheidene andere lei dende figuren in Estland waren reeds ontslagen, gelijk gemeld. NOG 5000 OOSTENRIJKSE KRIJGSGEVANGENEN IN DE SOVJET-UNIE? De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken. Oskar Helmer, heeft de eis gesteld dat de Oostenrijkse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sovjet-unie bevinden, naar hun vader land zullen worden teruggezonden cn dat. indien zij overleden zouden zijn, de nabestaanden hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. Volgens minis ter Helmer bevinden zich nog minstens vijfduizend Oostenrijkse krijgsgevan genen in de Sovjet-unie. Dit aantal is gebaseerd op verklaringen van bloed verwanten dor krijgsgevangenen, die nog tot voor kort met hen hebben ge correspondeerd. BOTSINGEN TUSSEN MEIDAG BETOGERS EN POLITIE TE LONDEN Het feest van de arbeid in Groot- Brittannië wordt traditioneel op de eerste Zondag in Mei en niet op de eerste Mei gevierd. Deze viering heeft geleid tot botsingen op Trafalgar Square, in het centrum van Londen, tussen verscheidene duizenden commu nistische betogers en leden van vak verenigingen enerzijds cn de politie anderzijds. De politie had een verbod uitgevaar digd voor optochten met een politiek karakter. De communisten trachtten niettemin toch een dergelijke optocht te houden in Oxford Street, dat midden in het Westend, een centrum van win kelstraten. is gelegen. Hierop ontston den botsingen met bereden politie. De politie verscheurde de banieren der be togers en sloeg de houten slokken, waaraan zij waren bevestigd, stuk. De demonstranten riepen o.m. leuzen als „wij willen vrede" en „stop de Amerikaanse oorlogsstokers". De politie heeft 69 personen gearres teerd. van wie er 31 op verschillende beschuldigingen voor Londense politie rechters moeten verschijnen. Man doodde meisje met messteken. VRESELIJK LIEFDESDRAMA TE NAARDEN. Zaterdagavond heeft een 23-Jarige Haarlemse jongeman een 20-jarige verpleegster van het Diaconessenhuis te Naarden. met wie hy enige tyd om gang had. op een eenzame plaats aan een wandelweg rond de Oude ves ting in Naarden met een dolkmes om liet leven gebraeht. De dader, H. B., die kort geleden uit Indonesië repa trieerde, heeft zijn daad in dronken schap openbaar gemaakt en getracht zich in zijn ouderlijke woning te Haarlem van het leven te benemen door zijn polsslagader door te snijden. Voor hij gistermorgen vroeg in ern stige toestand naar een Haarlems zie kenhuis werd overgebracht, heeft hij aan de politie zijn daad bekend en de plaats aangegeven, waar een aantal uren later het lichaam van het meisjp, dat in Joure (Friesland) woonde, door de politie is gevonden. Uit het politieonderzoek bleek, dat de verpleegster door messteken levensge vaarlijk was verwond en daarna moet zijn doodgebloed Het stoffelijk overschot is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar men de zuster nog niet had vermist. Zaterdag avond was zij vrij van dienst en is gaan wandelen. Volgens zyn verklaringen heeft B. het hevig bloedende meisje nog een aantal meters weggesleept en vervol gens in het riet geworpen. Hierna is hy naar Haarlem teruggegaan en heeft in een café een en ander ge dronken. Daar, en later ook tegen de taxichauffeur die hem naar zyn ouderlijke woning reed. vertelde hij in Naarden een meisje te hebben vermoord. De bezoekers en de chauf feur hielden dit eerst voor dronke manspraat, doch toen hy aanhield hebben zij dc politie er van in kennis gesteld. Deze ging terstond naar de woning van de jongeman, waar de moeder open deed. Toen men haar zoon tc spreken vroeg ging zy naar boven en vond hem hevig bloedend in zijn bed liggen. De Officier van Justitie te Amster dam. mr Wassenbergh. deelde mede, dat de jongeman en het meisje ver moedelijk voor hij als militair naar I Indonesië vertrok, elkaar zeer goed hebben gekend. Na zijn terugkomst scheen het meisje de relatie te hebben willen verbreken. Naar aanleidine hier van is de jongeman vermoedelijk tot zijn vreselijke daad gekomen. Auto sloeg ever de kop. EEN DODE EN TWEE GEWONDEN. Zaterdagmorgen heeft cp de Rond weg bij Zwolle de bestuurder van een klein? personenauto, de heer Vonck uit Hilversum, die te laat de bocht van het verkeersplein bij de Meppelerweg opmerkte, krachtig aan het stuur ge trokken. waardoor de wagen twee maal over de kop sloeg. Zijn zoontje werd door het dak van de auto geslingerd en was op siag dood. De heer Vonck zelf i kreeg ernstige arm wonden en een lich- te hersenschudding. Zijn echtgenote liep beenfracturen cp. De auto werd I vólkernen vernield.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1