'stadsnieuws Tweeduizend kinderen herdenken de doden fn leggen bloemen bij het tijdelijk monument Lciifobm Officiële publicatie De geboorte is een loterij Itctirs van Amsterdam AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. DONDERDAG 4 MEI CHR. METAALBEWERKERSBOND. Jaarfeest van de afd. Leiden. 4 Mei dodenherdenking:, dag van stille inkeer en bezinning op het leed. dat ons vaderland in de bezettings jaren heeft ondergaan en de talrijke offers, die In de strijd om onze vrij heid zijn gebracht. Hieraan te herinneren, en tevens om de nagedachtenis in ere te houden van hen. die goed en bloed in deze strijd hebben gegeven, belegt de Stichting Dodenherdenking nu al enkele jaren op de avond van de 4e Mei een stille tocht langs het tijdelijk monument op de S.eenstraat Terwijl een dergelijke n'echtigheid ook hedenavond zal plaats vinden, is de Leidse schooljeugd daarin de ouderen reeds hedenochtend voorge gaan. Namens het gemeentebestuur toonden de wethouder van onderwijs, de heer J C. van Schaik. en de gem - inspecteur van het L.O., de heer H. A. Vriend, deze korte plechtigheid bij. Onder eerbiedige stilte legden dele ochtend plm. 2.000 kinderen, leerlingen van de zesde klasse der openbare scho len duizenden bloemen op het gazon voor het monument, waar de ere-wacht was ingenomen door enige padvinders, oud-B.S.-ers en militairen. Nadat hun veelkleurige bloemen wa ren neergelegd, sloeg het Lelds Politie Muziekgezelschap een roffel, tijdens welke ogenblikken de Nederlandse vlag halfstok werd gehesen, waarna het eer ste couplet van het Wilhelmus werd ge speeld en door de kinderen medege- "in'"aansluiting hierop volgden twee De viering van de „Bevrijdingsdag". ONDER AUSPICIËN DER LEIDSE JEUGD ACTIE. Mo:gen is het vijl jaren geleden, dat de Bevrfjdingsgolf over deze delen van ons land sloeg en een einde maakte aan vijf jaren van verschrikkelijke onder drukking. Wat weet onze jeugd van nu nog van die verlossing uit de ellende op 5 Mei 1945 en van de barre oorlogsjaren, die er aan voorafgingen? Om deze feiten levend te houden en om aan de viering van de vijfde Mei een stijlvol karakter te verlenen, meen den velen dat iets gedaan moest wor den. Welnu, de ..Leidse Jeugd Actie" waarin samenwerken de plaatselijke jeugdbewegingen tzowel RK - als Prot en „Mcderne"-jeugdorganisaties, als mede de Padvinderij) organiseert mor genavond om halfnegen een grote open lucht bijeenkomst voor de gehele Leid se jeugd, op het straatterrein bij de molen ..de Valk" (Nieuwe Beestenmarkt hoek Lammerenmprkt). Het program ma luidt als volgt: Na vrolijke marsmuziek wordt de sa menkomst geopend met het gezamen lijk zingen van enige bekende Neder landse liedjes o.l.v. de heer Han Zirk- zee, waarvoor de teksten der liederen verspreid worden. Hierna zal vertoond worden de geluidsfilm „Nederland Be- wijd". Deze film geeft beelden van de strijdende intocht der Canadese legers en van de spontane feesten bij de be vrijding van Nederlandse steden. Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat deze film in enige theaters in de grote steden deze week zal draaien onder de titel „Het laatste schot", maar dat wat Leiden betreft de jeugd de primeur heeft, want deze film draait in geen enkele Leidse bioscoop. Inmiddels zijn op de Wilhelminabrug vier estafettelopers-fakkeldragers ge start, die via Hoge Rijndijk, Hogewoerd, Breestraat. Kort Rapenburg,. Prinsesse- kade, Turfmarkt en na enigé malen de brandende fakkels overgedragen te heb ben, op het centrale punt arriveren Vervolgens wordt het aldaar opgestelde vreugdevuur op symbolische wijze door enige Jongens en meisjes der in de L.J. A. samenwerkende jeugdorganisaties ontstoken met behulp van de aange voerde fakkels. Daarbij zal de voorzit ter van de L.J.A., ds P. W. Spruyt, een kort woord spreken, gevolgd door sa menzang. Tegelijkertijd zal het vreug devuur als besluit van deze viering hoog oplaaien en aldus een symbool zijn van een ieder op zijn eigen wijze, en in eigen verband samengaan van de Leidse jeugd. OOK DE BUURTVERENIGINGEN VIEREN HET BEVRIJDINGS FEEST. Ook vele buurtverenigingen in onze stad zullen morgen het bevrijdingsfeest vieren. Voor zover ons bekend zal de B.V. De Tuinstadwijk dit in de middag uren aoen met kinderspelen, in aan sluiting waarop de ouderen 's avonds hun feest op het Hyacinthenplein heb ben^ Ook in het Haagwegkwartler zijn er 's avonds feestelijkheden. In De Professorenwijk komt morgenmiddag om 2 uur het Lelds Politie Muziekge zelschap, waarna om 2 30 uur een korte herdenking bij de bevrijdingsboom in de Zeemanlaan zal plaats vinden Van hier verplaatst zich de feestvreugde naar de speelweide, waar o a. een gecostumeer- Qe voetbalwedstrijd zal worden gespeeld Ook in deze wijk krijgen de ouderen des avonds hun verzetje. Op de speelweide is voor hen een plankier gelegd, waarop en waaromheen talrijke attracties zijn georganiseerd. Aan de avond van deze dag belegt Ge Federatie van Buurtverenigingen in Ge Stadsgehoorzaal een bevrijdings samenkomst. GODFRIED BOMANS BESPREEKT EIGEN WERK. De bekende schrijver Godfried Uo- mans sprak gisteravond voor 'n stanxp- voi.e foyer van de Stadsgehoorzaal over: „De wereld gezien door het ozg een Meikever". Het was een ge- noegiijje praatje over het ontstaan van 2Un boek „Erik", waarvan het schem \°t stand kwam in een schoolschrift UM hij op zeer jeugdige leeftijd vol schreef met aantekeningen over zijn weertjes en zichzelf. Hoe zijn vader wegens uii-breiüing van zaken de -Kinderkamer annexeerde en ter ver- ÏRbgbiS een zandbak liet bouwen, ^aarin geer zand was. maar modder, «os Godfriedje aaar prettig in spee;- en insecten ontmoette, wier ievens- *»Jze hij nauwkeurig bestudeerde. En hoe dit tenslotte uitgroeide tot zijn Insectenboek' Na de pauze las Bomans Iets uit zijn toeken voor, voornamelijk satyres uit ..Kopstukken" en „Bultelingen". Met b'oge. bijna verveelde stem leest hij werk voor. Maar bet komt tot de beschouwer als een fontein van hu mor, originaliteit en geestigheid. Een vertegenwoordiger van boekhan- ..De Sleutelstad""sprak een inlei dend en dankwoord. minuten stilte, op welk moment ook het verkeer werd stilgelegd. Een indrukwek kend ogenblik, dat velen ontroerde en dat werd afgesloten met het spelen van het zesde couplet van ons volkslied, In volmaakte orde marcheerden de kin deren hierna af. De Leidse schooljeugd had'de doden herdacht Gemeentezaken AANKOOP MOLEN „DE STIER" MET. WONING. Reeds geruime tüd zfjn met de eige naar van de molen ,de Stier" c.a., staande aan de Houtmarkt, onderhan delineen gaande inzake de aankoop van de molen c.i. door de gemeente. De 'molen vei keert op het ogenblik in een zodanig slechte toestand, dat hfj ge vaar oplevert voor de openbare veilig heid. In verband hiermede is. met toe passing van artikel 64 der verordeninz op het bouwen en slopen, de eigenaar aangezegd de molenromp te slopen. Een en ander heeft de eigenaar aan leiding gegeven opnieuw met de ge meente in onderhandeling te treden, hetgeen ertoe heeft geleid, dat de opstal van de molen met de daarbij gelezen woning, thans aan de gemeente te koop is aangeboden voor een bedrag van f.2000In totaal, welk bedrag, reke ning houdende met verschillende facto ren. aannemelijk is. Het ligt in de bedoeling de molen- romp n& aankoop tot een hoogte van 6.50 m af te breken en het overblij vende gedeelte zodanig af te werken, dat dit tijdelijk nog voor een of ander doel kan worden benut, terwijl de bij de molen gelegen woning eveneens voor lopig verhuurd kan blijven. Aankoop van de molen met de woning is voor de gemeente van belang, aan gezien bij volledige sloping van deze op stallen het vrijkomende terrein in de toekomst kan worden gevoegd bij het aangrenzende terrein van de Gemeen telijke Reinigingsdienst en kan worden gebruikt als toegang van de Houtmarkt af. De grond, waarop de molen en de woning staan is eigendom van de ge meente. Destijds werden met de vorige eigenaar van de molen overeenkomsten gesloten, waarbij hem deze grond en de daarbij gelegen open grond tegen beta ling van een jaarlijkse vergoeding in gebruik werden gegeven. Deze overeen komsten zijn inmiddels vervallen, zodat de gemeente de volledige beschikking over deze gronden heeft. Het advies van de Commissie voor de Openbare Werken om reeds thans de molen en de woning geheel af te breken, zullen B. en W. nader in overweging nemen. GOUDEN JUBILEUM J. FLAM AN. Onder hartelijke belangstelling her dacht vandaag de heer J. Flaman, werkmeester in de. afdeling weverij van de dekenfabriek Cronestein der N.V, Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co.. zijn gouden jubileum in dienst dezer onderneming. De jubilaris werd in een der fabrieks- lokalen aan het Levendaal allereerst toegesproken dcor de burgemeester, ihr mr F. H. van Kinschot, die onder ver melding van zijn grote verdiensten, me dedeling deed van de toekenning van de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en hem deze hoge onderscheiding op de borst speldde. De oudste directeur, de heer J. G. J. Verheii van Wiik haalde verscheidene oude herinneringen op. gewaagde van ziin grote waardering voor het werk en de persoon van de jubilaris en bood hem namens de directie een enveloppe met inhoud benevens namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel de gouden penning en het vererend ge tuigschrift aan. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer W. Roes- singh. bedrijfsleider van de Cronestem- fabriek en door de heer L. Gijsman na mens de Personeelsver. „De Spil", laatstgenoemde onder overhandiging van een geldsbedrag onder couvert. De heer Flaman dankte voor deze harteliike huldiging. Het is ruim tien jaar geleden, dat het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen zijn laatste plezier tocht voor de Leidse oudjes organi seerde. Zoals wij onlangs reeds aan kondigden. ligt het in het voornemen deze traditie in ere te herstellen. De plannen hebben reeds conoïete vorm aangenomen. Deze zomer zal er gereden worden en men behoeft niet te vrezen, dat de animo niet groot zal zijn. zowel bij de oudjes als bij de autobezitters. Wat deze laats ten be treft: het comité heeft vóór 1940 steeds voldoende aanbiedingen van auto's ge kregen. waarom zou dat nu anders zfin? Degenen, die nog nooit meededen, kunnen verzekerd zijn van een pret tige middag, waarop ze zelf zullen meegenieten van de grote vreugde, die ze de oude mensen bereiden. De tocht zal plaats hebben op Dins dag 27 Juni van 1 tot 5 uur. Het comité stelt er prijs op tijdig te weten, op hoeveel auto's het kan reke nen Opgaven worden derhalve gaarne spoedig 'ingewacht. En gij. Leidenaars, die zo vaak naar buiten trekt per tram, fiets of bus en ock gij, die door omstandigheden uw auto niet beschikbaar kunt stellen, schenkt het comité een gift om een auto of bus te huren voor de mensen, die anders thuis zcuden moeten blij ven. Ook voor enige versnaperingen is geld nodig. Bedenkt, dat deze tocht voor vele oudjes de enige dag in het jaar ls. waarop zij eens „buiten" kun nen komen en dat het ccmité van deze dac voor hen een feest wil maken.. Giften in geld worden gaarne inge wacht cp giro 327568 van de pen.nir.g- meester esse van het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen te Leiden. Giften in natura kunnen worden be zorgd of toegezegd bij: de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst, Mare 13*. mevr. C. Smits-De Wit, Rapenburg 82; cf telefonisch No. 20115 (b.g.g. 20209). Het comité toestaat uit: dr C, R. Zfjerveld, voorzitter; zr I. van den Abeelen, secretaressemej. J. G. den Older, psnningmeesteresse; B. de Ko ning; mevr. M. v. d. Lelie-Meys; mej. N. v. d. Mey; mevr. Rozemond-Tj aden mevr. C Smits-De Wit: C. J. van Spall; mevr. A. Uges-De Gcede en mej. M. v. d. Velden. Geef Uw wol weeM kleur en fleur Was Uw wol veilig in A L K A L I V R IJ GEREF. SCHOOLVERENIGING. In het gymnastieklokaal van de school aan de Hooglandse Kerkgracht vond gisteravond de jaarvergadering van de Geref Schoolvereniging plaats. Na een inleidend woord van de voorzitter mr. dr H. D. M. Knol, bracht de secretaris, de heer De Bruijn, zijn jaarverslag uit, dat getuigde van een gestadige groei van het leerlingenaantal, dat momenteel ruim 1500 bedraagt. Het financieel over zicht van de penningmeester, de heer J. H. ae Jong. meldde een batig saldo van f. 465.00. De aftredende bestuurs leden, de heren mr dr H. D. M. Knol dokter J. de Bruijne, dokter P. Jasperse en de heer Matze werden herkozen. Medegedeeld werd nog. dat men zo mogelijk het volgend jaar een nieuwe school in gebruik hoopt te nemen. Een zangklasse oJ.v. de heer Remmers zorg de deze avond voor enige afwisseling. SLUITINGSUUR VERGUNNING^- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 5 MEI 1950. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem onthef fing ls verleend van het sluitingsuur voor vergunnlngs- en verlofslocallteltcn in de nacht van 5 op 6 Mei 1950, tot 1 uur 's nachts. Het was gisteren 47 jaar geleden, dat de afd. Leiden van de Christelijke Metaalbewerkersbond werd opgericht, welk feit feestelijk is herdacht. De voorzitter van de afdeling, de heer P. Barendse, opende de feestelijke jaarvergadering en heette in het bij zonder welkom de heren W. Veerman en J. de Groot, resp. als vertegenwoor digers van de Leidse Christelijke Be sturenbond en de afdeling Leiden van de Katholieke Metaalbewerkersbond. Voorts herinnerde spr. aan de be vrijding in 1945. Wij zijn toen bevrijd van het nationaal socialisme, maar het gevaar is er nog, zij het in andere vorm. Slechts als wij ons niet schamen voor enze belijdenis, zullen wij kunnen medehelpen het gevaar te bezweren, aldus spr. De districtsbestuurder, de heer C. Ja aroma, spelde vervolgens het gouden C.N.V.-insigne op de borst van de he ren J. F. v. d Bosch en J. Kloos, die 25 jaar lid zijn van het C.N.V. Het is wel geen koninklijke onderscheiding, maar toch een zeer eervolle. De dank en waardering voor de trouw van 155.000 Christelijke arbeiders spreekt uit dit kleine speldje. Nadat de voorzitter de beide nieuwe „ridders" namens de afdeling had ge lukgewenst. hield de heer Jaarsma een korte toespraak. De enige oplossing cm een uitweg te vinden uit de na-oorlog- se economische ontwrichting is, aldus spr., de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten Voorts moeten de jongeren zich specialiseren, zedat zij goede vak lui worden, ale producten leveren, waarmee Nederland kan concurreren. Als voorzitter van de prepaganda- commissie van de Leidse Chr. Bestu renbond sprak de heer H. v. d. Keur. Het slagwoord van het C.N.V. is: „Voor het volk, om Christus' wil". Het is ge vaarlijk zo'n slagwoord te voeren, want VTiend en vijand taxeert het C.N.V. er op. De pioniers hebben een titanen strijd geleverd, maar nu, waar blijven wij om de slag tot een goed einde te brengen? Het beginsel, dat uit God ls, zal zegevieren over de brute krachten, maar daartoe meet ieder medewerken. Spr. deed een beroep cp de leden om een krachtige propaganda te vceren. De afdeling Leiden heeft dit jaar trou wens niet stil gezeten, want het leden tal is van 175 gestegen tot 215. Evenals de heer Jaarsma, wenste ds heer v. d. Keur de afdeling geluk met haar 47-jarig bestaan. Na dit min of meer officiële gedee te was de beurt aan de recite erclub „Uit vriendschap kunst", die met het to neelstuk „Ha-ar laatste wil" zeer veel. en welverdiend, succes oogstt?. De he ren J. Zitman en H. Kramer moeten speciaal worden vermeld. Hit was wer kelijk een feestelijke avend. Publiek, kranten en Kamerleden eisen doodstraf voor Franse kinderbeulen (Van onze ParUse correspondent) Sedert enkele weken verkeert Frank- ryk weer eens in opschudding en daar is een gegronde reden voor. Uit artike len uit de kranten blijkt namelijk, dat gevallen van kindermishandeling en kinderverwaarlozing de laatste maanden een dusdanige omvang hebben aangeno men, dat men gerust van een epidemie mag spreken. Dagelijks geven de bladen er de afschuwelijkste voorbeelden van. Dan is het een vrouw, die een eind maakt aan het leven van haar pasgebo ren baby, dan een man, die zijn drie jarig zoontje zo'n pak rammel geeft, dat het kind In een kliniek moet worden opgenomen, -dan „een moeder" die haar zuigeling op een bank te vondeling legt, waar het de volgende morgen door een voorbijganger levenloos wordt aangetrof fen. Gestorven van de kou En die reeks van weerzinwekkende verhalen gaat zo dagelijks voort. Het zijn gevallen van bestiale ontaarding en dat woord zij hier dan niet in de letterlijke betekenis gebruikt want bees ten zorgen gemeenlijk beter voor hun kroost waarvoor men geen enkel ex cuus, geen enkel verzachtende omstan digheid aan zou kunnen voeren Want het argument „armoede" gaat hier zelfs niet op omdat de Franse staat sedert enkele jaren zulke hoge kindertoeslagen Drie stoptreinen voor Lisse OP NATIONALE FEESTDAG EN ZONDAG A.S. Op nationale feestdag en Zondag a.s. zullen 3 treinen van Amsterdam naar Den Haag en 3 in omgekeerde richting te Lisse stappen ten gerieve van be zoekers van Keukenhof. Het zijn de navolgende treinen. Vertrek Amsterdam 10.37 Haarlem 10.53 Lisse 11.07 Leiden 11.17 Den Haag 11.31; Vertrek Amsterdam 14.07 Haarlem 14.23 Heemstede 14.29 Lisse 14.37 Leiden 14.47 Den Haag 15.01; Vertrek Amsterdam 17.37 Haarlem 17.53 Heemstede 17.59 Lisse 18.97 Leiden 18.17 Den Haag 18.31. In omgekeerde richting vertrek Den Haag 10.41 Leiden 10.56 Lisse 11.05 Haarlem 11.20 Amsterdam 1135: Vertrek t)en Haag 14.11 Leiden 14.26 Lisse 14.35 Heemstede 14.45 I-Iaarlem 14.50 Amsterdam 15.05: Vertrek Den Haag 17.41 Leiden 17.56 Lisse 18.05 Heemstede 18.15 Haarlem 18.20 Amsterdam 18.35. OEGSTGEEST Zeer geslaagde Turnavond. In het Irene-geböuw waren gister avond vele vrolijk gestemde mensen bijeengekomen om demonstraties van de turnver. „Olympla" te bewonderen Met een geestig praatje kondigde de heer A. Metz uit Leiden de nummers aan van het afwisselend programma. Muzikale medewerking verleende de j heer I. G. Rozenboom. Het eerste num- I mer het voorstellen in groepsver- band sloeg reeds direct in. Het eerste deel van de avond waren de jongste leden aan bod. De kleinsten in een vrije en vrolijke, maar van ern- '•stige studie getuigende oefening; de Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Paulus Jacobus, zn van N. te Water en S. W. L Hannaart; Wynanda Margaretha. dr van H. J. W Elemans en A. C. B. de Hoog; Joban Daniël, zn van H. A. C. de Koning en O. Tegelaar. Petrus Nlcolaas Maria, zn van P. C Relzevoort en M T. van Teijlingen; Hans. zn van W. Luljen- dijk en M. H. van den Berg, Willem Fran- ciscus, zn van J C F. Coers en M. J. van Iterson; Crlstlaan, zn van C. Rlbbens en A. A. Stenebome. OVERLEDEN. J. van Koppen man 74 Jr; E. E Schot- borgh, wed van H. Ferguson 83 Jr; I. H. W. Cossee, wednra. 76 Jr; L. A, Langeveld man 61 Jr. GEIIUWD. D Hulsman Jm en E. M. van Loef Jd; D. Gorter Jm en H. Zitman Jd; K. C de Bolster Jm en C. op den Dreest Jd: G. H. M. van Brussel jm en J T. M. Bonnet jd; P. J. de Kort Jm en L. J. Arnold jd. J Llgtvoet Jm en C. Piket Jd. DJ Lut j Jm en M. S. Laterveer Jd. G. Mevei wednr en J. W Stam wed; H. J. de MIlTano Jm en A. A. J. Manders Jd; J. de jm en C. Leuslnk ld; J Schouten 1n en J.- Lasschuljt jd; P. Schnak Jm er. a C F. van Woudenberg Jd; M. J. de en C. Pracht Jd. GEVESTIGD: H I. Altman, Rljnsb weg 10; A J. van 'arneveld. dienstbode. Rljnsb.weg 118. L. f. Bisschops en Tam., timmerman Pr. Fre- derlkstraat 14a; F Bleljenberg. aardewerk draaier Marljkestraat 2; M Borger, 11. verpleegster. Rljnsb.weg 10; J Brouwer en fam.. classificeerder. Langegracht 24; W. H de Croon, galvanlseur. Morssingel 7; J. H Roman-Duljzcnd. Stadhouderslaan 33; G. H Dwars en fam.. chem. technicus. Ca- landstraat 64; A. J. Frebtrop. bankwerker. Middelstegracht 22a B. C. van Gaaien, verpleegster. Rljnsb.weg 10. A van de Graaf, naaister, T. Siegenbeekstraat 21: P. Groeneveld. huisschilder, Druckerstraat 24; W. E. Groensteln, 11- verpleegster, Rljnsb. weg 10; W. Giisma" en fam., filiaalhouder. Herenstraat 69; W. F. de Haan. Volle- brechtshof 2; A. G. Crol-Hacke van Mijn den. aan boord ..'t Kan Verkeren". Mors singel; H Harmsen. Cobetstraat 26: R Harmsen. Cob«>tstraat 26; J. W. 't Hart verpleegster. RUnsb.weg 10; R Ronke<= Helder wed. en lam zonder. De Sltterlsa" 1 6: J. Horch. Burggravenlaan 28: J. H Ho nes. Instrumentmaker R. en Schlekade 83 J. Polane-Hovlng en fam.. zonder. Zijlsin 5el 30; J. W. Kandou, Boerhaavelaan 21: Kurpershoek. winkeljuffrouw. Morskade 19; H. van der Kwaak en fam., ambtenaar (NS. Oude Vest 141; J. A. M. Lammers, Toussalntkade 5a; C. Rozema-van Leeu- I wensteln en fam., boekblndster, L. Rijn dijk 50; A Louwrler, graanlosser, v. d. Duynstraat 11; G. Martens, wever. Oranje straat 29; A. Moens. schipper KM. 3 Oc- toberstraat 25; W. Muller, kant.bed.. Meerburgerstraat 12; M. M E. A. de Niet, 11. verpleegster, Rljnsb.weg 10; C. K. Noor denbos en fam., leraar wiskunde, Merel straat 38; A. Onvlee en fam., diepdrukker, De Genestetstraat 34; C. J Overweel, Bree straat 121a; J. van der Ploeg, kadet Leger des Hells, Coornhertstraat 28; M. D. I. Snljders-Qultzdorf, v. d. Duynstraat 32; S. van der Reljden. De Genestestraat 58. H. J Schlagweln. zeevisser, v. d. Werfstraat 55; H. Siblesz, hulsbezoekster, Plantage 4; J. C. M. Snel, Stieltjesstraat 47; G. C. Spek zlekenverzorgster, Medusastraat 24, J. D. Splinter, aannemer, C. Huygenslaan 9; L. Steenvoorden, schipper. L 1269 woonschip, Haarl. trekvaart; E. H. Stevens, hulshoud ster, Haarl.straat 21; G. J M. J Tlelcns, R .en Schlekade 39: J J. W. Verkerk. Jurist Roodenburgerstraat 4; Y. H. Vis, Stad houderslaan 29; E. de Vos. agent van po litie. J. Catslaan 32; E. J. de Vries. Aal markt 16; C. P. van Wetten, dienstbode, j Tomatenstraat 4; C. H. Zwetsloot, zell- maker, Morsweg 23. VERTROKKEN: I M. P. Barendregt, van Jac. Catslaan 79 1 naar Bennebroek, Rijksstraatweg 101; J. I VV. M. van Beers, van Doezastraat 19 naar Oeggtsecst. Nassaulaan 17; T. van den I Bosch, van De Ruyterstraat 19 naar Ave- I reest, Dedemsvaart Stegerensallee 63; H L. Boekhoud, van Pieterskerkhof 9 naar Zuld-Afrlka; Jonkhr. A. A van den Bran- deler, van Steenschuur 18 naar Rozen- daal Gld., Rlngallee 12, T. M. van den Broek, van Lorentzkade 38 naar Rotterdam Mathenesserlaan 214; D W, Brouwer, van Rljnsb.weg 10 naar Utrecht. Kromme Nleuwegracht 8; R de Bruin, van Boerh.- laan 4 naar Maarssen, Dlependaalsedljk 19; j J. W. Byieveld. van Rijnsb.weg 11 naar I 's-Gravenhage. Tortellaan 51; C. J. Roele- veld-de Coster, van Ter Haarkade 6b naar Leldschendam. Park Leeuwenbergh 3; H. i J. van Druten. van Resedastraat 8 naar Eist, Aamsestraat 16b; E. F. van Eek, van I Cobetstraat 55 naar 's-Gravenhage, Regen- i tessepleln 21; C. I. Gunning, van Lorentz kade 8 naar Amsterdam. Valerlusplein 23: A. A. Hélant, van Boerh.laan 61 naar 's-Gravenhage. v. Beunlngenstraat 85; C. van der Hevde. van Aalmarkt 1 naar Haar lem. van Éedenstraat 7; M. L. van den Hoek. van De Sltterlaan 111 naar Zeist. Wllhelmlnalaan 34; B. Honsbeek. van /rouwenkerkkoorsteeg 3a naar Graven- la age. Kazernestraat 58; H. V.' Y.r-.veiJ- Hoogstraaten, van Plantsoen 29 -aar Am sterdam. Kijkduinstraat 23hs: r. O. Hösll, van Plantsoen 81 naar Zwitserland: F. H. i Kluvers en fam., van Schelpenkade 62 naar Doorn. Eikenlaan 9; C. J. Kool. van H. de Grootstraat 24a naar Sassenhelm, Hoofd straat 82; T. Korporaal, van Wasstraat 15 naar 's-Gravenhage. Regentesselaan 4a; A. Lautcnbach, van Rljnsb.weg 10 naar Leeuwarderadeel, Stlens Spoorstraat 10; C. Rozema-van Leeuwensteln en fam., van Lage Rijndijk 50 naar Amsterdam, Raam straat 35hs- F. F. Lem en fam., van Witte Singel 9 naar 's-Gravenhage, Bronovolaan 5; G. de Leve, van de L. de Kanterstraat 30 B naar 's-Gravenhage, van der Woert- straat 43. H. Mansveld, van O. Singel 140 naar Steenwljk, Westwykstraat 50; J. J. Mol. van Hogewoerd 57 naar Amsterdam. Lauriergracht 105; D. C. Mulder en fam., van W. Singel 103 naar Indonesië: B. E, van Brouwershaven-Muller, van Meerbur gerstraat 12 naar Voorburg. Westelnde 132; W. Nleboer en fam., van Musschenbroek- straat 6a naar Amsterdam. Alb. Culjp- straat 20II; W. Ouwehand. van Nieuwe Rijn 3 naar 's-Gravenhage. Leuvensestraat 79;'A. M. van der Pas en fam., van Korté- naer6traat 59 naar Velsen. Hagellngerweg 367; J. W. G Pletcrsen van Rljnsb weg lö naar Wassenaar. J. de Wittstraat 29: H. J. Plat en fam. van W. Pyrmontstraat 15 naar Wassenaar. Katwljkseweg 36; C. A. Post. van Kam. Onneslaan 55 naar Oegst- geest, Leldsestraatweg 11; J. C. Brussee- Ravensbergen, van Hogewoerd 65 naar Rijnsburg, Langevaart 31; A. Robaard, van Roomburgerweg 4 naar Meppel. Woldstr. 15; C. Rozcma. van L. Rijndijk 50 naar Katwijk, Oostpad 16; P. W. Schüthuis, van Rapenburg 8 naar Rotterdam. Schledamse- slngel 141; J. M. Schrootc. van Hogewoerd 18. naar Groningen. Westerkade 14A; D. J. Simons, van Haagweg 51 naar Belgische Congo; E. van Slooten. van Rapenburg 122 naar Rotterdam. Eendrachtsweg 40b; J. M. Smit, van Vreewijkstraat 11 naar Hengelo O, Deldenerstraat 40; G. J. A. Steenmeljer. van Breestraat 84 naar Noordwljk, Konin gin Wllhelmlna Boulevard 8; G. N. Stlkke- lorum en fam., van De Genestetstraat 34 naar Zoeterwoude. Vrouwenweg 41; D. R. de Stoppelaar Blljdesteljn. van Kloksteeg 9 naar Zutphen. Pr. Bernhardlaan 324. F J. G. Swaab. van Hogerbeetsptraat 2 naar Oegstgeest. Nassaulaan 8; K. L. Tan. van H. de Grootstraat 3 naar Frankrijk; P. J. J. Timp. van Lorentzkade 2 naar Manilla Phlllppljnen; J. H. Vissers, van Lorentz kade 58 naar Eindhoven. Don Boscostr. 1: S. W. de Vlaming, van Fagelstraat 38 naar Delft, Oostsingel 93: Wed. L. Vermeij-Was- senbure. van O. Havenstraat 5 naar Kat- wtlk, Schlpnersteeg IA. J. A. Weyers en fam., van O. Rijn 96 naar Nijmegen. Ha- tert-scheweg 311; A W. Wlrladlnata van J. v, Goyenkade 6 raar Indonesië; A G Wltmans. van W. Rozenstraat 24 naar Oegstceest. Emmalaan 12; B. J Witten, van Meisjespoort 2 naar Arnhem. Juffer straat 28; I, van Wijk. van W. Rozenstraat 8 naar Rotterdam. Allard Plersonstraat lOd; E. J. S. Roelofs-van Zijl en fam.. van Haagweg 47 naar Groot-Brittannië. meisjes van 10—12 jaar met een oude Gelderse „Driekusman", in origineel costuum uitgevoerd, hetwelk zeer in sloeg. De jongens van 10—12 jaar gaven een heel mooie van handigheid en krachtontwikkeling getuigende oefening met onderlinge ondersteuning. De jon gens van 1316 Jaar kwamen met een brugoefening voor het voetlicht, waar mede een bewijs van goede leiding naar voren kwam. Aan het einde van het eerste deel heeft de voorzitter, de heer A. Willems, met enkele woorden van hulde, aan Lies Lubach een mooie zil veren beker overhandigd, die als de beste turnster op de laatst gehouden onderlinge wedstrijden is uitgekomen. Zij kreeg tevens een moois bos tulpen. Het tweede deel van de avond hebben de oudere leden verzorgd, waarbij de meisjes van 1316 jaar een geweldig succes oogstten met hun rhytmlsche oefening. Bijzonder fraai uitgevoerd werden een hoepel- en een knotsoefening door een groep dames. Ondanks de dagelijkse arbeid hebben ook de heren en de senioren met grond- gymnastiek en een gewone les laten zien. dat zij door regelmatige oefening fit en gezond willen blijven. Een en ander werd afgewisseld door schetsjes, zang en muziek. Aan het einde werden de leiders, de heren C. W. Rhöner en P. Leene. gehuldigd. TONEELUITVOERING IN ENDEGEEST. Ter afwisseling van de ontspan ningsavonden in Endsgeest heeft de toneelvereniging „De Gastspelers" uit Leiden een uitvoering gegeven voor pa tiënten en personeel der inrichtingen. Reeds meermalen heeft dit gezelschap hier een prettige avond verzorgd tot grote tevredenheid van talrijke toe schouwers. Ditmaal zijn een tweetal éénacters opgevoerd, n.l. „De aard schok" en „Storm In een glas water". Beide blijspelen werden vlot gespeeld, zoals wij van deze vereniging gewend zijn. De geneesheer-directeur, dr C. J.Sto- tijn. heeft de medewerkenden mede uit naam van de verpleegden hartelijk dank gebracht vcor deze zeer genoe- gelijke avond. WARMOND VISSEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. De hengelsportvereniging „De Leede" alhier houdt op 3 Juni a.s. een grote viswedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de autotocht voor ouden van dagen uit deze gemeente. Verschillende ingezetenen hebbeD mooie prijzen beschikbaar gesteld. WOUBRUGGE J. ZWETSLOOT t Gistermorgen ls in de ouderdom van 57 jaar in het ziekenhuis te Leiden, waar hij een operatie had ondergaan, overleden de heer J. Zwetsloot uit Hoog- made, lid van de Gemeenteraad van Woubrugge. De overledene werd in 1939 tot lid van de Raad gekozen (K.V.P.) en heeft sindsdien behoudens de neriode van de noodgemeenteraad. onafgebroken zitting gehad. De heer Zwetsloot was .voorzitter van de Woonruimte-commissie, kamer Hoog- made en lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim voor Hoogmade. Ook was hij voorzitter van de kiesver eniging van de K.V.P. Zijn opvolger ls volgens de candlda- tenljjst de heer Chr. C. Hoogeveen te uitkeert, dat practisch een kind men excusere ons de uitdrukking een ouder bijna niets hoeft te kosten. Maar die toelagen vormen juist voor vele „ouders'' een aanmoediging tot hun triest bedrijf; het geld wordt verdron ken, de baby uitzet soms verkocht en om het kind wordt verder niet getaald Deze mensonterende voorbeelden van misdadigheid hebben, als gezegd, dan Frankrijk nu wakker geschud nadat vrijwel alle kranten enquêtes hadden In gesteld. Op het bureau van de Kamer heeft onder meer de katholieke oud minister van gezondheid, madame Cha- puis. een voorstel ingediend de wettelijke maatregelen tegen de kinderbeulen aan merkelijk te verzwaren en velen eisen voor hen zelfs de doodstraf, met uitslui ting van elk beroep op enige verzach tende omstandigheid. Het is namelijk ook opgevallen, dat deze onmensen over het algemeen door de rechters veel en veel te zacht worden aangepakt. Soms draaien ze voor een paar weken de gevangenis in of krijgen ze een boete, maar niet zelden wordt —zelfs verzuimd ze uit de ouderlijke macht te ontzetten. Na de straf begint de marteling dan meestal opnieuw, tot dat een buurman het gekrijs van een baby moe geworden, weer 's een klacht bij de politie indient. Maar de juridi sche molens malen langzaam en in dit speciale geval bovendien bijzonder on doelmatig. Het probleem van het verwaarloosde kind heeft natuurlijk verschillende so ciale en psychologische facetten en in Frankrijk komt er onder de huidige om standigheden nog een factor bij, dat de in wezen voortreffelijke sociale wetten, met kindertoeslagen en babyuitzetten,, op pathologisch aangelegde naturen een averechtse uitwerking hebben gehad, die toucheerden hun premie" en verwaar loosden het „object", in casu het kind. Daarom is nu een aanvullende wetsvoor- ziening een zeer urgente zaak geworden. De vermaarde Franse socioloog. Jean Rostand, heeft de geboorte eens met een een loterij vergeleken; waarmee hij zeggen wilde, dat niemand vrij is In de keuze zijner ouders. Aan die omstan digheid valt, helaas, voor velen niets te veranderen. Vrijwel iedere man of vrouw kan vader of moeder worden, doch niet ieder bezit de noodzakelijke gaven voor een verstandig ouderschap De overheid heeft daarom de zedelijke plicht over het lot der „nieten" uit de lotery te waken. Anders gezegd; er voo- te zorgen, dat kinderen van slechte of ontaarde ouders nog tydig kunnen worden gered. Het is een goed ding. dat dit inzicht nu In ieder geval door is gebroken. Heel Frankrfjk dringt er op aan, dat thans ook de noodzakelijke daden daar spoedig op zullen volgen. POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN. Uitreis: de PH-TDN (Vlaardingen), gezagvoerder Gould, vanmorgen In Cal cutta aangekomen; de PH-TDH (Hol land) gezagvoerder Roosenburg. gister avond in Djakarta aangekomen; de PH- TEP (Pontlanak) met gezagvoerder Schultz, gisteravond vertrokken uit Am sterdam. Thuisreis: de PH-TDK (Amsterdam) gezagvoerder De Wijs, gistermiddag aan gekomen in Amsterdam; de PH-TDD (Delft) gezagvoerder Vickerstaff. van morgen in Damascus aangekomen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 Mei 1950. De Beurs opende vandaag met ver liezen. die iets kleiner waren dan die van gisteren Tegen slot trad een flink herstel in. waardoor het koerspeil vrij wel met dat van gisteren overeenkwam en enige fondsen zelfs een kleine winst konden boeken. De cultuurmarkt sloot echter nog Iets beneden het niveau van gisteren. Zo noteerde H.V.A. tegen het slot 118^4 (120), Amsterdam Rubber 121 (121V4) en Deli Mij. 114 (115). Van de Indone sische bankaandelen waren Koloniale Bank en Indische Handelsbank weer gedrukt en werden een paar punten lager geadviseerd. Certificaten Handel Mij, die gisteren een verlies van 5 pun ten mossten incasseren, sloten op 14114 onveranderd, Op de industriemarkt was, na het lagere begin, het herstel het krach tigst. Kon. Olie sloot 274. tegen giste ren 27314, Unilevers boekten een winst van twee punten en ook Philips was gced prijshoudend. De Scheepvaart markt kwam op een iets hoger peil. De Staatsfondsenmarkt was zo goed als onveranderd. De Amerikaanse markt was in na volging van New York iets beter. Het agio bleef 3t4 4%. Donderdag 4 Mei ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Sloikoer:- koers v neden Ned. '48 3>/4 100% 100% Ned. '47 3% 3 984 98% Dollar-Ing '47 3 98% 98% Investeringscert 3 99A, 99A Ned p 1962 4 m b. 3 99 99 A Indië '37 A 3 94'4 94% Grootboek '46 3.... 97|j 974 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 60 56 N Ind H.Bank 85 81 Ved HandelmU 140% 141 A.K.U 167 I66V4 Lever Br 200% 202% Philips 221 221% Wilton Feyenoord 147% 147% Kon Olie 273 V4 273% Amst Rubber 121% 121% Deli-Bat Rubber 99% 99% Holl Amer lijn 150% 150 Kon Ned Stonrrboo' 139% 131 Ned Scheepv Unb 122% 123% H V A 120% 118% 'ava Cult 63% 61 Dell Bat MIJ 96 96 DeH Mij 115 114' j Senembah 97 98 NIET AUTIEVF OBLIGATIES "rov «*n Gem Leningen A aam 1947 3 101 100% Den Haae 1947 1 3 tül<* dam 37 1 3% 101% 101& ■ndustr Ohlieatles Lever's Zeep My 3% 104% 104 I Kon. Petr. MJJ 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd Bonk Rotterd Bank Twentsche Bank 162% 167 166 161% 167 163% Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr fabr Rett Droogd MIJ Zwanenb. Organon 284% 279 191% 287% 277% 190% Handelsondernemingen Born Sum H MIJ Albert Heyn Ned MU Walv. Vrt. 99% 140 198% 86 141 85 Spoorwegen Dell Spoorw MIJ 28% 31 Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 31A 40% 314 41 Fondsen uit Leiden en omgeving. 1 Aandelen» V K 3/5 Holl Consuuene *23 Kort Ned Edel met 85% 85% Prei w a idem 91 Int Kunststoll Ind 111 UI Kon Ned Grofsm 159 B 149%GL Textiel Gehr v WUk 181% 179 TieJeman ;n Dros 11U% 109% Ver Intjwfanrieken 138 139 Lahad Datu Cult mij 45 L Leidsche Wolspinn. 187%

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7