Italië blijft Triest opeisen WEERBERICHT Inzet van verkiezingsstrijd België m „Nationaal Klokkenspel" zal oproepen tot bezinning! Iedere dag herinnering aan hen, die vielen Dr Hirschfeld denkt niet aan aftreden 89ste Jaargang DONDERDAG 4 MEI 1950 No. 2699Q LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 oer kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Rede van de Gasperi De Italiaanse premier, de Gasperi, heeft in de Italiaanse Senaat een be roep gedaan op de drie Westelijke ge allieerden Italië te helpen bij het terug- verkrijgen van het vrije gebied van Triest. De Gasperi verwierp de voor stellen van sommige senatoren tot terugtrekking uit het Atlantische Pact en beëindiging der nauwe samenwerking met de Westelijke mogendheden. Italië zou met de westelijke mogend heden samenwerken bij het pogen vrede te verkrijgen en een oplossing te vinden voor de kwestie-Triest. De premier verzocht effectieve inter ventie van de drie Westelijke geallieer den teneinde te verhinderen, dat het Zuidelijke deel van het vrije gebied door Joegoslavië zou worden geannexeerd. Italië was vast besloten de drie geal lieerden aan hun woord van Maart 1948 te houden dat het gehele vrije gebied van Triest aan Italië teruggegeven diende te worden. De premier gaf toe, dat de geallieerde verklaring geen verplichting tot onmid dellijke actie inhield, daar de sovjet unie als vierde ondertekenaar van het Italiaanse vredesverdrag in de zaak ge kend diende te worden. Uit de verkla ring vloeide echter de consequentie voort dat de geallieerden dienden te verhinderen, dat het tijdelijke bestuur van een bezettende mogendheid de mogelijkheid, in de nabije toekomst of later, te niet zou doen de Italiaanse op lossing, die als juist en onmisbaar werd erkend, toe te passen. Voorzichtigheid en geduld, zo voegde Nieuwe Britse >,Ark Royal" te water gelaten GROOTSTE AANVALSEENHEID. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren het 36.800 ton metende vliegkampschip „Ark Royal", dat het schip van dezelfde naam vervangt, het welk in de oorlog werd getorpedeerd, te water gelaten. De nieuwe „Ark Royal", waarop zich straalvliegtuigen en zware marinetoe stellen bevinden, zal de maohtigste aan- valseenheid van de Britse vloot zijn. Haar bewapening omvat o.m. 16 kanon nen van het kaliber 4,5 en 57 andere kanonnen De bemanning telt ongeveer 2000 man. De hangars benedendeks kun nen verscheidene groepen vliegtuigen bevatten, die met snelle liften naar het- startdek kunnen worden getranspor teerd. Engeland heeft slechts éen oorlogs schip. dat groter is dan de nieuwe „Ark Roval": het 42.500 ton metende slag schip „Vanguard". de bedreiging van de engelse loonstop. Op een conferentie van de Britse na tionale vakbond van landarbeiders die 100.000 leden telt. is het bestuur geïn strueerd „een aanzienlijke verhoging" van de lonen der 850.000 landarbeiders t? eisen. Het bestuur kreeg tevens instructie een werkweek van 44 in plaats van 47 uur te eisen en twee weken betaalde vacantle per jaar, afgezien van de open bare feestdagen. Personen van 19 jaar zouden het loon van een volwassene moeten ontvangen. staking van ziekenhuis personeel in chili. In Santiago en omgeving ziin een groot aantal verplegers en hulpperso neel der ziekenhuizen in staking ge gaan, omdat zij hoger loon wensen. In deze streek heerst op het ogenblik een lichte graad van pokkenepidemie. De Chileense president heeft de staking „een aanslag op het leven en de ge zondheid van duizenden" genoemd en overweegt gebruik te maken van de diensten der legerpolitie en het Rode Kruis. Indien een patiënt tengevolge der staking overlijdt, zullen de stakers berecht worden op grond van „mis dadige plichtsverzaking". vergadering der stafchefs van de pactlanden uitgesteld De normale vergadering der staf chefs van de landen van het Noord- atlantlsche pact, die oorspronkelijk 8 Mei zou worden gehouden, is uitge steld. Naar men meent, zal de verga dering worden gehouden na de bijeen komst van de Noordatlantische Raad, <ue 15 Mei te Londen zal beginnen. Er is echter nog geen datum vastgesteld. engels vissersvaartuig door de russen in beslag genomen. Voor de eerste keer na de oorlog nebben de Russen een Engelse treiler in beslag genomen, toen deze zich Maandag buiten de Noordelijke Sov- Jetrussische haven Mcermansk bevond. Sinds een SOS-sein van de 373 ton nietende „Etruria", dat Russen aan onord kwamen, heeft men niets meer ïan dit vissersvaartuig gehoord. De reders van de „Etruria" hebben £e regering verzocht hen te helpen cm net schip terug te krijgen. OOK ZUID-AFRIKA TEGEN HET COMMUNISME. hU er aan toe. sluiten standvastigheid Swart. de Zuidafrikaanse minister van en zo nodig strijdvaardigheid niet uit. Justitie, heeft in het parlement mede- Onder luide toejuichingen verklaarde gedeeld, dat hij morgen om toestemming De Gasperi aan alle betrokken mogend- - zal verzoeken voor het indienen van een heden een volledige documentatie te I wetsontwerp van vermoedelijk arati-com- hebben gezonden van de „gewelddadige munistische strekking, campagne" welke in de Joegoslavische I Swart verklaarde, dat .het wetsont- zóne van Triëst was gevoerd bij de ver- werp „zekere activiteit" zou verbieden, kiezingen van 16 April. die schadelijk was voor de belangen van Wij eisen recht en herstel, zo zelde hij,de Unie. Het zou voorzien in de onwet- en alle veiligheidsgaranties voor 247 Italianen, die uit het gebied gevlucht zijn voor de represailles, welke tegen niet-stemmers zyn toegepast. tig verklaring van organisaties, die der gelijke activiteit steunden. Het wetsontwerp zou ook zskere pe riodieken of publicaties verbieden. VEEL BEWOLKING. De Bilt venvacht tot morgenavond: «lat, ^et al8emeen veel bewolking *net plaatselijk enige regen n in de •acnt en ochtend hier en 'daar tudeljjk tot matige wind uit richtingen en weinig ver kering in temperatuur. Opgemaakt te 10 uur). 5 MEI. Zon op: 5.04 uur; onder: 20.10 uur. (VM,n °P: 015 uur' onder: 6 38 uur t,?°?**ater te Katwijk te 5.16 en 17 44 ,Ur '6.5 te 6.03 en 18.35 uuri. Het is reeds vijf jaar geleden, dat de Amerikanen de gevangenen van het Duitse concentratiekamp Dachau be vrijdden. Ter gelegenheid hiervan vond in het kamp een herdenking plaats, waarbij zowel Duitse als bui tenlandse autoriteiten tegenwoordig waren. Links op de foto: het nieuwe gedenkteken voor het crematorium in het kamp. Rechts: de minister president van Beieren, dr H. Ehard metselt de eerste steen voor een ge- denkhal op de ,,Leltenberg" Verdere „zuivering" in Estland Volgens het officiële blad van de Estlandse communistische partij is Ecuard Pali, president van Estland, ontslagen wegens „bourgeols-nationa- lisane". Nikolai Karctamm, secretaris der Estlandse communistische party, is om dezelfde reden ontslagen, aldus het blad. Twee dagen geleden werd het ontslag bekend gemaakt van Joeaar, minister van Justitie, en Mruus, mi nister van Buitenlandse Zaken. Pa 11 had als lid van de organisatie commissie voor een nationaal festival Russische liederen en dansen van het programma geschrapt. Pall en Karo- tamm vluchtten in het begin van de twintiger jaren, toen het communisme in Estland verboden werd, naar de Sov jet-Unie. In 1940 keerden zij met het Rede leger terug by de inly ving van Estland 'oy de Sovjet-Unie. AMNESTIE IN HONGARIJE. Ter gelegenheid van de vijfde herden kingsdag van de bevrijding van Honga rije is het mogeiyk een 'straffeloze te rugkeer te waarborgen aan die Hon gaarse staatsburgers, die tengevolge van de oorlogshandelingen naar het Westen uitweken of, misleid door vijandelijke propaganda, het land op onwettige wyze verlieten, maar thans inzien, dat zU hun geluk slechts in hun vaderland kunnen vinden. Tot 4 October hebben zij daarvoor tyd. Geen amnestie wordt verleend aan diegenen, die in de regeringen van Szte- tay of Salasi werden benoemd tot mi nister, politiek staatssecretaris, com missaris der provincie of generaal, die binnen 's lands grenzen of in het bui tenland medeplichtig zijn geweest of deelnamen aan onwettige terechtstel lingen of martelingen, die als Hongaars staatsburger in dienst traden van de Gestapo van Hitier. De amnestie geldt evenmin voor die genen, die door de ministerraad van de Hongaarse volksrepubliek van hun staatsburgerschap vervallen werden verklaard. Of er gebruik van zal worden ge maakt De Ver. Staten tegen V. N. zonder Sovjet-Unie Warren Austin, de permanente Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, heeft, na een bespreking met president Truman, tegenover ver slaggevers verklaard sterk gekant te zijn tegen elke poging om de Sovjet unie uit te sluiten van deze organisatie. Austin verklaarde, dat de Verenigde Staten de Sovjet-unie nimmer moeten helpen by het vinden van een reden, om zich te onttrekken aan de beginse len van vreedzame samenwerking, neer gelegd in het handvest der Verenigde Naties. Austins verklaring was een reactie op het voorstel van de voormalige presi dent Hoover, om een nieuwe organisa tie der Verenigde Naties te stichten, waarvan de Sovjet-unie en de met haar verbonden ..volksdemocratieën" geen deal zouden uitmaken DE BRITSE DELEGATIE NAAR STRAATSBURG. De Britse premier, Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Winston Churchill weer aan het hoofd zal staan van de Britse conservatieve delegatie naar de volgende vergadering te Straats burg van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. De leider van de Labour-delegatie zal ditmaal Hugh Dalton, minister van stedenbouw, zijn, in plaats van vice- premier Herbert Morrison. De Britse delegatie zal bestaan uit negen labour- afgevaardigden, acht conservatieven en de liberaal lord Layton. Liberalen en socialisten contra C.V.P. Het bureau van de Belgische liberale party heeft in een motie vertrouwen uitgesproken in Roger Motz en hem verzocht aan te biyven als voorzitter van de partij. Motz heeft aan dit ver zoek voldaan. Zoals bekend, had Motz, na de ont kend gemaakt, dat hij zijn functie zou neerleggen. Het bureau legt er de nadruk op. dat de liberale partij geen enkele verant woordelijkheid draagt voor de verlen ging van de crisis en wijst er op. dat het niet heeft opgehouden te ijveren voor een oplossing in nationale zin van de koningskwestie op basis van de ko- ninkiyke boodschap. labour-verlies bij gemeente raadsverkiezingen in schotland. Het bureau klaagt tegenover het land die politici aan, die door de ontbinding der Kamers de natie van het wetgeven de apparaat hebben beroofd op een ogenblik dat dit noodzakelyk was om de talrijke dringende wetsontwerpen te behandelen. De liberale partij vraagt tenslotte het vertrouwen van het volk om haar poli tiek te kunnen vervolgen van verlaging der belastingen, financieel herstel, we- ?„e,'T«cr?Pbouw W-stWUd tegen de werkloos- heid, een politiek, „die onderbroken is door politiek fanatisme van diegenen, die de belangen van hun party gesteld hebben boven die van het land". Het bestuur van de Belgische socia listische partij, dat onder voorzitter schap van Max Buset vergaderd heeft, heeft een communiqué uitgegeven, waar in wordt vastgesteld, dat de ontbinding der wetgevende Kamers een gevolg is van het feit, dat geen regering kon wor den gevormd, die in staat was de ko ningskwestie in eendracht op te Jossen. Het bestuur wijst in dit verband op „de verantwoordelijkheid van de Leopoldis- tische party (bedoeld wordt de CVP) die haar partybelangen boven het al gemeen welzijn heeft gesteld en niet heeft geaarzeld het land bloot te stel len aan een gevaarlijke politieke crisis en aan ernstige economische sociale verstoringen". De resultaten van de gemeenteraads verkiezingen in Schotland waar de socia listen Dinsdag in grote steden hun overwicht verloren, hebben in het con servatieve kamp de hoop doen riiz'n op een verschuiving naar rechts, by de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland van de volgende week. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De anti-socialisten beheersen thans Edinburgh, Aberdeen, Dundee, Dum barton en Dunfermline. In verschillen de centra hebben hun winsten een so cialistisch bestuur weggevaagd. In Glasgow hadden de socialisten de over hand in het gemeentebestuur van 1933 tot verleden jaar. Nu hebben zij 54 ze tels teeen 57 voor de tegenpartij. De animo voor de Schotse gemeente- raadsverkiezinsen was kennelijk gering. De communisten hebben het er zeer cOMMUNiSTENWEt" iN australië slecht afgebraoht. Zy verloren bijna allo zetels. fjo parlemenlsfract.e van ce AurLra- Maandag beginnen de verk'ezinecn in '.-37'ie La.'oourpartij heelt besloten het Engeland en Wales voor gemeente- en principe van de antl-communistenwet stedelijke districtsraden. Het aantal van de regering te steunen. Zij wil kiesgerechtigden bedraagt 26.0D0.n00. Er echter vier bepalingen opgenomen zien zijn 7.500 zetels te verdelen. Dit jaar -terbescherming van de individuele Morgen geen „L. D." Morgen, Nationale Feestdag, zal ons Blad niet verschenen en zullen onze Bureaux de gehele dag ge sloten zyn. (Speciale berichtgeving). Op een nader aan te wyzen plaats In Amsterdam zal volgens de plannen van het „Comité Nationale Herdenking" binnen afzienbare tyd een nationaal klokkenspel worden opgericht, dat iedere dag weer ons volk herinneren zal aan het verzet en aan hen, die vielen onder de worgende hand van de Duitse be zetter. Vijf jaar slechts na de bevrijding wordt het nodig geacht alle landge noten dageiyks op te roepen tot bezinning, gclyk dat op zo ontroerende wyze geschiedt op het vroegere Belgische slagveld by Yperen, waar dagclyks „The last post" wordt geblazen Het is allerminst de bedoeling een in drukwekkend en machtig monument te bouwen Veeleer heeft men gedacht aan een uitvoering als van het zeeliedenmo nument in Den Helder: een doodgewoon bakstenen gebouwtje van een meter of negen hoog, waarin enige klokken zyn opgehangen. Voor het nationale klokkenspel te Am sterdam heeft men aan 14 klokken ge dacht. Drie daarvan zullen als er de Koninklyke toestemming voor wordt ge geven de namen; Wilhelmina, Juliana en Bernhard dragen; de andere zullen elk een onzer provincies vertegenwoor digen. zy zullen éénmaal per dag worden ge- labour steunt anti- zijn er geen verkiezingen voor de Lon- dense gemeenteraden. rechten' Stakingen bedreigen Finland. naar algemene staking? De nieuwe Finse rechtse agrarische regering is een stryd begonnen tegen de 4.500. stakende leden van het locomotief- personeel door .2.000 stakers onder de leef tyd van 40 jaar in militaire dienst op te roepen en te bevelen de locomo tieven te bedienen onder militaire dis cipline en met militaire soldy. Tot nu toe hebben slechts weinigen aan de op roep gehoor gegeven. Lehtonen, de voorzitter van de vak vereniging, verklaarde, dat de regering het. recht had de mannen op te roepen, doch zij had niet het recht hen aan het werk te zetten. De grondwet gaf hun het recht tot staken. Kort voor de afkondiging van het re geringsbesluit diende de regering een wetsontwerp in tot verhoging der pen sioenen van alle werknemers in rege- ringsdienst tot 60 procent van het ba- sisloon. De stakers eisten een pensioen van 65 procent. Zij hadden aanvankelyk pensioenen geëist van 75 procen.t Het personeel der stations en ander spoorwegpersoneel hebben gedreigd zich bij de stakers aan te zullen sluiten .in dien de regering onrechtvaardige mid delen gebruikt". Melnander de assistent-minister van Financiën, die belast is met de behande ling van de staking, heeft verklaard, dat de regering alles in het werk zal stellen om de essentiële diensten te handhaven. Het was niet toelaatbaar dat een „kleine groep van mannen de spoorwegen bui ten-dienst stelt". t Aangez'en de regering niet In staat is de voedselvoorziening met de gevorder de vrachtauto's in voldoende mate gaan de te houden, houden de huisvrouwen een wedloop op de winkels. Het lossen in de havens van Helsinki en andere steden ligt stil. daar de ma chinisten van de haventreinen eveneens staken. Ongeveer 27 schepen kunnen de haven van Helsinki niet veriaten. De sneltrein naar Leningrad reed nor maal ..daar de wagons van de Sovje*- Unie ziin". Het Finse vakverbond heeft de rege ring een ultimatum gezonden waarin wordt gezegd dat van Maandag af een algemene staking zal worden uitgeroe pen tenzij aan de looneisen der leden ,od bevredigende wijze" tegemoetgeko men wordt voor Zondag middernacht. Een algemene staking zou de herstel betalingsindustrie stil leggen evenals de leveringen aan de Sovjet-Unie. Hierdoor zou een schending van het vredesver drag ontstaan. De vakverenigingen, welke hogere lo nen hebben geëist, omvatten die der spoorwegarbeiders, ambtenaren, em- ployé's der posteryen. boerenarbeiders, metaalarbeiders, bosarbeiders en zeelie den. Alle ondernemingen worden teruggegeven Met de K L M.-Constellation .Amster dam" is gisteravond de Hoge Commis saris van Nederland in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, voor een kort bezoek in ons land op Schiphol gearriveerd. Te zyner begroeting waren aanwezig de Hoge Commissaris van Uidonesië in Ne derland, Mohammed Roem, en de mi nisters Van Maarseveen, Götzen en prof. j Rutten. Het bezoek heeft tot doel met de re gering een aantal vraagstukken van al gemene aard betreffende de verhouding Nerlerland-Indonesië te bespreken. Dr Hirschfeld denkt dat hiermede ruim een week gemoeid zal zyn. „En dan keer ik n-ar Indonesië te rug en zet daar myn werk gewoon voort," zo verklaarde hij. Geruchten omtrent zijn eventueel spoedig aftreden sprak dr Hirschfeld bes'ist tegen. Over zijn ambtsperiode in Indonesië zeidp hij tevreden te zijn. Er waren talrijke moeilijkheden, maar ook talrijke prettige momenten. Dit hun houding moet zyn," zo voegde hy er aan toe „De twee Nederlanders, die gearresteerd zijn in verband met de zaak Westerling, zijn door een vertsgenwoor- diger van het Nederlandse Hoge Com- I missariaat bezocht. De behandeling was I goed. Wat de beschuldigingen aan hun adres betreft verwy's ik naar de beschul digingen aan Hamid II Zij werkten nauw samen met de Sultan". „De teruggave van 25 ondernemin gen in het gebied van Soerakarta zal worden gevolgd," zo zeide dr Hirsch feld, „door de teruggave van alle an dere ondernemingen. Dit proces gaat langzaam, want het is een kwestie van orde cn rust in de betrokken gebie den." nummer bestaat uit tien pagina's. De vraag werd ten slotte gesteld of dr Hirschfeld deelde in het gebruike- lyke optimisme van de Nederlandse mi nisters, die een bezoek aan Indonesië hadden gebracht. Dr Hirschfeld ant woordde hierop: „Toen ik op 27 December in Singapore arriveerde, voorspelde men mij een Bar- tholomeusnacht. Anderen stelden zich op het standpunt, dat na de souvereini- teitsoverdracht- alles bergopwaarts zou „Op Ambon", zo vertelde hy. ..zijn nog gaan. Belde verwachtingen zijn niet uit- steeds Nederlandse bestuursambtena- gekomen. Het ligt er maar aan op welk ren. Het is erg moeilijk met hen contact I standpunt men zich stelt' of men opti- te onderhouden. Maai zij weten wat I mistisch of pessimistisch isl De leden van het Dresdener Mozart- koor, die onlangs en bloc naar West- Duitsland zijn gevlucht, maken een reis door de Westelijke zones, waar bij zii m tal van plaatsen uitvoeringen geven. Het plan bestaat om hierna in het buitenland op te treden. Het koor met de dirigent Werner Schüch tijdens het optreden in Frankfort. TRYGVE LIE ENIGE DAGEN IN NEDERLAND. Naar wij vernemen zal de secretaris generaal der Verenigde Naties Trygve Lie. morgenavond uit Parys op Sch.p- hol aankomen.Vandaar zal hij naar Den Haag gaan. Zaterdagmorgen zal hij per vliegtuig doorreizen naar Ge neve. luid en de radio-verenigingen hebben zich bereid verklaard, dat geluid op steeds hetzelfde tijdstip uit te zenden. Vermoedelyk zal dat 's avonds 8 uur zijn. Alle klokken krijgen namen en he raldieke wapens. Die, welke „Wilhelmina" zal heten, zal de grootste zyn en een enkele versregel dragen. Hij zal op feestdagen afzonder- lyk worden geluid. Er zijn over de plannen van het co mité reeds talloze besprekingen met overheids- en hoofdstedelyke instan ties gevoerd. En or is daarby van alle zyden zoveel sympathie en medewerking ondervonden dat het al buitengewoon gemakkelijk zou zyn om de kosten van het klokkenspel binnen enkele dagen by- een te brengen. Dat is echter niet de opzet. Héél ons volk leed door de bezet ting, héél ons volk verzette zich cn héél ons volk heeft gejubeld by de bcvryding, nu vyf jaar geleden. Men wil er naar streven nu ook ons ganse volk in de kosten te laten by- dragen. Opzettelyk zijn die kosten laag ge houden, omdat zulks noodzakelijk is in een tyd. waarin het brood voor de we duwen en wezen van de by het verzet gevallenen nog niet eens verzekerd is. Zij zullen de 25 ét 30.000 gulden dan ook niet te boven gaan. Er zal dus nu een soort nationale inzameling worden ge organiseerd Op alle postkantoren zul len daartoe collectebusjes worden ge plaatst, terwijl raam-affiches het pu bliek opwekken zullen hun bydragen te storten op giro 1012 van de „Commissie Vrijheidsklokken", die een onderdeel is van het Nationale Comité, Over de plaats van het klokkenspel is lang en breed gedelibereerd. Men heeft gedacht aan Waalsdorp en aan de Greb be. aan Oosterbeek en aan Bloemendaal, maar men is altijd weer op moeilykheden gestuit, gevolg van onderlinge rivaliteit in ons land Wie weet, hoe lastig het al is om het eens te worden over de plaats van waar eenmaal per jaar het signaal zal worden gegeven voor de twee mi nuten stilte ter herdenking onzer doden, kan zich dat enigszins indenken Om die reden heeft men ten slotte Amsterdam uitverkoren, omdat een natie nu eenmaal haar uitdrukking vindt in haar hoofdstad. De Commissie had haar plan gaarne willen combineren met het ontwerp voor het Nationale Monument op de Dam, doch architect Oud en beeld houwer Rüdcker waren al te ver ge vorderd om daar nog rekening mee te kunnen houden. In overleg met het hoofdstedelyk gemeentebestuur zal thans een plaats worden aangewezen van waar dagelijks een oproep tot be zinning via de radio in de Nederlandse huiskamers zal worden uitgezonden. Trygve Lie's reis naar Moskou. Trygve Lie zei dat hy verwachtte ver scheidene dagen in Moskou tif zullen blijven om met de Russische leiders van gedachten te wisselen. Hij hoopt Stalin zelf te kunnen ontmoeten. „Ik verwacht geen grote of onmiddel- ïyke resultaten van mijn bezoek aan de vier hoofdsteden", zei Lie, „maar het is te hopen, dat de gedachtenwissellngen de komende twee of drie maanden enig resultaat zullen afwerpen". Lie zeide o.m. besprekingen te willen voeren over een plan voor regelmatige zittingen van de Veiligheidsraad in de hoofdsteden van de vier grote mogend heden om de leiders der staten de ge legenheid te geven voor „vriendschap- peiyke en vertrouweiyke" besprekingen. De toenemende spanning over de ge hele wereld verlamt de Verenigde Na ties, zo zelde Lie. De secretaris-generaal verklaarde na- drukkelyk, dat hij geen boodschap van Truman voor Stalin had, evenmin als andere boodschappen of voorstellen van regeringsleiders. Het enige doel van zyn reis was een mening te vormen over de wereldsituatie. Waarnemers der VN zyn getroffen door het feit, dat Gunnar Myrdal, de Zweedse executieve secretaris van de economische commissie voor Europa, het plan heeft In dezelfde periode ln Moskou aanwezig te zijn als de secre taris-generaal der VN. ZWITSERS NEMEN VOORZORGSMAATREGELEN. De Zwitserse regering zal de huis vrouwen binnenkort opdracht geven voedselvoorraden te vormen als voor zorgsmaatregel voor geval van oorlog, zo is heden te Bern officieel bekend gemaakt. De huisvrouwen zullen worden aan gemoedigd cm in deze tya van ruime vc -—-den individueel en collectief voed sel in te slaan voor het geval in een oorlog de bevoorrading van Zwitser land gevaar loopt. MIJNSTAKING IN NIÉUW-ZUID-WALF.S. In 90 van de 115 mynen 'n de Aus tralische staat Nieuw-Zjid-Waies neb ben de arbeiders ?öen geho>{ gegeten aan de oproep van hun vikve emging om het werk neer te leggen. De vak- vpjfniging wordt door communisten bei eerst.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1