I 1 i r Gent won athlefiekkamp; voetbalwedstrijd eindigde gelijk DE MAÏ\ j De inspecteur van de Auris «de lucht- 1 macht der RIS), kapitein Mantiri is te Makassar teruggekeerd na een in spectietocht door Oost Indonesië. Hij zeide over de resultaten dezer inspec tie zeer tevreden te zün. Behalve die op Ambon en Koepang zijn in Oost-lndo nesië thans alle vliegvelden onder ccn- tróle van de Auris. In verband met de instelling van het militaire bestuur in Oost-Indonesic staan alle burgervlieg tuigen onder contróle van de Auris. vatt a£tijcL Ut, dz shuiaJi! Kerkelijk Leven Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 2 Mei 1950 Tweede Blad No. 26988 Sportuitwisseling Leiden-Gent Op de laatste dag van de sportuitwis seling met Gent stonden een voetbal en athletiek- en een zwemwedstrijd op het programma. De zwemwedstrijd kon helaas geen doorgang vinden, daar kort voor de aan vang een gedeelte van het dak van de Overdekte naar beneden kwam. Het athletiekgedeelte zouden wij zon der meer een gezellige sportmiddag wil len noemen, bijster spannend waren de wedstrijden niet Nemen wij bijvoor beeld de loopnummers, over het geheel genomen waren onze Benelux-partners hier verre de meerderen van de Leide- naars, waarbij wij wel moeten bedenken, dat de DOS-e?tafette van Zondag j.l. oorzaak was van het ontbreken van enige prominents lopers. Kwam Leiden dus kwalitatief niet op zijn sterkst aan bod. ook kwantitatief kunnen races van slechts vier deelne mers in de meeste gevallen slechts wei nig bekoring schenken. Een 800. 1500 of 3000 meter vragen grotere bezetting, al lieten een Lowagle een De Wulf. een Janssens een Jansen en een Tuinman ons toch wel genieten van hun goede stijl. Eerstgenoemde draalde weer een prima 800 meter in 1.59.1, JxAnssens van Gent stoomde op de 1500 meter sneller dan onze Leidse Jansen, terwijl De Wulf bewondering afdwong met een goede 400 meter. Bij de technische nummers verzamel den onze stadgenoten de meeste punten en aLs steeds was De Boer met een worp boven de 50 meter weer de beste speer- werner. Bresser nam polshoog- en ver springen voor zijn rekening, doch bij het kogelstoten waren de Gentenaren Thijs en Puls hun Leidse. rivalen weer de baas. De voetbalwedstrijd tussen een Leids KNVB-elftal en Gent. welke op het UVS-terrein gespeeld werd. was aan trekkelijk en gezellig, doch stond niet op biister hoog peil. Als verontschuldiging hiervoor moge gelden, dat. zowel de Gentenaren als de Leldenaren de wed strijden van Zaterdag en Zondag nog In de benen hadden. Leiden is in deze wedstrijd Iets ster ker en ook meer in de aanval geweest en nam door een fraai schot van links buiten Nachtegeller al spoedig de lei ding Er kwamen daarna nog meerdere goede kansen voor doelpunten, doch enerzjjds door goed werk van de uitste kende, sDectulaire Gentse doelman en anderzijds door slecht schieten van de Leidse voorwaartsen, konden deze niet benut worden. Even voor rust konden de Gentenaren de partijen op gelijke vofet brengen door een foutje van Filippo. In de tweede helft werd de strijd voor al van de zijde r'f Gentenaren vinni ger. waarbij scheidsrechter Koos van Gelder niet altijd even gelukkig was met het nemen van beslissingen. Ook in deze periode hadden de Leldenaars de beste kansen voor het maken van doelpunten enkele malen kwamen De Zeeuw. Ver hoeven en Van Dorp in vrije positie voor het Gentse doel. doch zij konden de juiste richting niet vinden. En daar ook de Belgen doelman Goedhart niet konden verschalken, eindigde de ont moeting met een 1—1 gelijkspel. In de avonduren vertrokken de Bel- Blscne gasten weer naar hun woonplaats. FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 1). Buiten motregende het. De vochtige lucht sloeg hem in het gezicht en hü rook roet Het licht uit de gang scheen naar buiten en verlichtte de twee stoep treden naar de straat. Op de bovenste trede draalde William zich om, met zijn hoed in de hand en het licht van bin nen verleende zijn dikke, blonde haar een wonderlijke glans. Goedenavond mevrouw Salt, zei hij. En mijn hartelijke dank, dat u me bij de patiënt hebt toe gelaten. —Goedenavond, meneer Smith, zei Abby Salt en sloot de deur. William zette zijn hoed op en liep de stoeptreden af de straat in. HOOFDSTUK III. Detective Frank Abbott- liep na te denken over het weinig bevredigende van de misdaad in 't algemeen. Niet alleen dat de wet er door werd over treden en de moraal der mensen omlaag gehaald, maar bovendien maakte de misdaad het noodzakelijk, dat dienst doende politiemannen in dergelijk mise rabel regenweer in verafgelegen buiten dijken rond moesten lopen. Zijn op dracht had echter niets te maken met het geval William Smith, en dus trof deze geen enkel verwijt. En het weer be gon al wat bij te trekken. De regen viel met meer in dichte stralen en was nu m)g slechts een mistachtlge motregen. Het vocht bleef hangen aan haren, wim pers en huid, en de vochtige lucht drong door tot diep in je longen. Het zicht was oyzonder slecht. In de richting van het station van de Ondergrondse lopend, die niet meer dan een paar honderd meter verwijderd kon zyn, werd Frank een andere voetgan ger gewaar Eerst zag hij licht, dat uit ®en geopende deur naar bulten scheen. De silhouet van een man In een regen- las tekende zie hdonker In dit licht af en het grijze of blonde haar van de man leek een aureool. De man zette ver lens zijn hoed op en liep de straat in, wen de deur was dichtgedaan. Eerst leek net falsof hij volkomen door de mistige duisternis was geabsorbeerd maar lang zaam aan werd hij weer zichtbaar, eerst als een soort schim om daarna, bij het naderen van het licht van een straat lantaarn, er als een gewoon mens ln een "tenjas uit te zien. Frank was bezig dit in zich op te nemen, toen hii er zich van bewust werd, dat er niet één, maar twee personen ^'aren, die niet samen opliepen, doch '•cuter elkaar. Die andere figuur was er misschien aldoor al geweest, maar het **5 ook mogelijk, dat hij ergens tussen De uitslagen van de athletiek-wed- 1 strijden luiden: I 100 M 1. H. Goedefroot (Gent) 11.4 sec.; 2. A. Rasschaert (Gent) 11.5 sec.; 13. M Segaar (Leiden) 12.2 sec.; 4. R. Lagerwey (Leiden 12.3 sec. Kogelstoten: 1. B Thijs (Gent) 11.88 lm.; 2. B. Puls 'Gent) 11.11 m.; 3. D. v. ld. Top (Leiden) 11.09 m.: 4. L. Mulder j i Leiden) 10.76 m. 1500 M: 1. D. Janssens (Gent) 4 m. 16 sec.; 2. J. Jansen (Leiden) 4 m. 28 s.; 3. L. v. Renterghem <G) 4. m.28.s; 4. L. Vrijenhoek (Leiden) 5 m. 4.9 sec. 400 m: 1. De Wulf (Gent) 52.1 sec.: 2. J Pikart (Leiden) 55.4 sec.; 3. E Staelens (Gent) 56.2 sec.; 4. H. Bazel- mans (Leiden) 59.1 sec. 200 M: 1. K. Hanet 'Gent) 25 sec.; 2. C. Cardon (Gent) 25.3 sec; 3. J. v. Haarlem (Leiden) 25.5 sec.; 4. W. Ver- plancken (Leiden) 26.8 sec. Polstokhoogspringen: 1. H. Bresser iLeiden) 3.10 m.; 2. A. Gieske (Leiden) 3.10 m 3. E. Hebbelinck (Gent) 3 m. 800 M: 1. A. Lowagie (Gent) 1. m 59.1 s.; 2. W. Desmet (Gent) 2 m. 9.2 s.; 3. J. Mcoiklnd Lelden) 2 m. 11.2 s.; 4. H. v. d Gon (Leiden) 2 m. 12 sec Speerwerpen: 1. Y. de Boer (Leiden) 51,35 m.: 2. Couck (Gent) 44.35 m.: 3 H. v. d. Star (Leiden) 44 17 m.; 4. Ras schaert (Gent) 30.12 m. Hoogspringen: 1. A. de Pauw (Gent) I.70 m 2. J. Berbee (Lelden) 1.65 m.; 3. H. Bresser (Leiden) 165 m.; 4. K. Vereelken (Gent) 1.65 m. 3000 M: 1. J. v. RieUelde (Gent) 9.33.5 min.; 2. P. Boekwijt (Leiden) 9.47 min 3 C Kraan (Leiden) 9.49 min.; 4. R. de Langhe (Gent) 9.53.4 m. 4 x 100 m. estafette: 1. Gent 46.4 sec. 7 pnt.; 2. Leiden 49.2 sec. 4 pnt. Verspringen: 1. H. Bresser (Leiden) 6.21 m.; 2. E. Hebbelinck (Gent» 6 02m. 3. Wesemael (Gent) 5.60 m.; 4 H. Stik- voort (Lelden) 5 57 m. Olympische estafette: 1. Gent 3 m. 55 sec. 7 pnt.; 2. Leiden 3 m. 57 sec., 4 pnt. Discuswerpen: 1. Thijs (Gent) 36.03 m.; 2. Y. de Boer (Leiden) 34.68 m.; 3. J. v. Dierendonck (Gent) 32.92 m.; 4. H. Bresser (Leiden) 32.03 m. Eindstand: Gent 90 pnt.; Leiden 63 pnt. Televisie in de bioscoop PROJECTIE DER CUP-FINAL WAS GROOT SUCCES. (Van onze Londense correspondent). Met vele honderden zijn wij getuige geweest van de televisie-ontvangs^an de Cup-final cp een gewoon projectie- doek in een bioscoop in een der voor steden van Londen. Het was de eerste maal. dat de Cup-final aldus op een presenteerblaadje aan velen tegelijk werd voorgezet. De wedstrijd was van A tot Z te vol gen, zonder dat er een enkele bewe ging cip het veld verloren ging. De toeschouwers waren er zo „in", dat zij juichten en zuchtten, al naar het te pas kwam. De prestatie was te meer opmerkelijk, omdat het donker, druile rig weer was. De vaak hinderlijke sche mering van de horizontale lijnen of schittering van witte sterretjes in het beeld c-ntibraken geheel. Desniettemin was het volgen van de wedstrijd op den duur vermoeiend voor de ogen, omdat het beeld nog niet zo scherp is als van een gewone film. Het maken der doelpunten zagen de bios coopbezoekers in clcse ups, waarschijn lijk beter dan degenen, die cp de tri bunes zaten. De BBC maakt er bezwaar tegen, dat haar televisie-programma's in de bios copen worden getoond. Daarom droeg deze Cup-final-voorstelling een beslo ten karakter. Ware dit niet het geval geweest, wie weet of er dan geen voetbalenthousias ten in dekens gewikkeld de nacht voor het theater hadden doorgebracht, zo als ze dat jaar in, jaar uit, voor het Wembley-stadion plegen te doen BOKSEN. Luc van Dean verliest op punten van Jackson ZEGE VAN JAMAICAAN WAS NIET OVERTUIGEND. In eon gevecht over tien ronden heeft Luc van Dam gisteravond in de Empress Hall te Londen op punten verloren van Bill Jackson (Jamaica). Reeds voor het gevecht was het dui- 1 deljjk. dat onze landgenoot het tegen 1 deze lange bokser niet gemakkelijk zou hebben. Jackson heeft een geweldig i lange reach, waarmee hij Van Dam i voortdurend op veilige afstand wist te I houden. De eerste drie ronden waren ge- heel voor de Jamaicaan, maar daarna I kwam Van Dam wat meer los en met I goed gerichte linkse en reohtse direc- I ten op hoofd en lichaam scoorde hij vele kostbare punten. Het deerde Jack son weinig en in hoofdzaak boksend 1 met zijn linkerarm sloeg hij de aanval len van de Nederlander af. Na de zevende ronde veranderde het gevecht van aspect. Van Dam zette een felle aanval in, waarbij hij zijn tegenstander met goede punches wist te treffen. Jackson moest nu al zijn talenten gebruiken om niet te worden overdonderd. Met moeite wLst hij een kleine puntenvoorsprong te behouden en toen de laatste gongslag klonk, werd hij tot overwinnaar uit geroepen. Dat de zege van de Jamaicaan niet erg overtuigend was, bleek wel uit de reactie van het publiek, dat het voor een deel niet eens was met de beslis sing. De Nederlander had een moedig ge vecht geleverd, waarin hij een grote agressiviteit had getoond en velen wa ren dan ook van mening, dat de uit spraak onbeslist hi?r beter op zijn plaats was geweest. Kees de Ruyter Europees kampioen libre SENSATIONELE LAATSTE PARTIJ. De laatste partij van het te Wenen gespeelde tournooi om het Europees kampioenschap groot biljart libre. tussen onze landgenoot De Ruyter en de Belg Van Hassel, had een sen sationeel verloop. De Ruyter begon met een serie van 306. Van Hassel was zeer nerveus en bracht het niet verder dan 13 caram boles. Aangemoedigd door deze goede start wist de Nederlander in de tweede i beurt zijn totaal op 491 te brengen. On der grote spanning liep Van Hassel naar het biljart. Zou hij voor de derde maal in dit tournooi tot een krachtpres tatie in staat zijn? Poedel Rustig maakte De Ruy ter in zün derde beurt de 500 vol. In de nastoot kon Van Hassel met moeite rijf punten verzamelen. De Ruyter was Europees kampioen. De uitslagen van de gisteren ge speelde laatste partijen luiden: Nussberger (Zwits.)Galmiche (Fr.) 500—416 (.6 brt); Gabriels (Belg.) DicCetelle (Fr.) 500226 (6 brt); Mctz (Ned.)—Reicher (Oost.) 500355 (18 brt); De Ruyter (Ned.)Van Hassel (Belg.) 500—18 (3 brt). De eindklassement luidt: alg. g. p. car. brt. hs. gem. 1. De Ruyter 7 3660 54 479 67.77 2. Van Hassel 6 3264 37 500 38.21 3. Metz 6 3463 108 452 32.06 4. Gabriels 5 2917 50 487 58.34 5. Nussberger 4 2835 77 281 36.81 6. Reicher 3 3161 88 285 35.92 7. Galmiche 3 3003 84 347 35.75 8. Dufetelle 1 2457 89 213 27.60 9. Vesely 1 2099 85 210 20.57 Tijdens dit tournooi bracht Van Hassel het Europees record hoogste se rie op 500. hetgeen hij een dag later nog eens herhaalde. Ook het Europees record partij-gemiddelde bracht hii op 500. Zijn algemeen gemiddelde bracht hü op 500. Zijn algemeen gemiddelde van 88.21 betekent eveneens een nieuw Europees record. WATERSPORT. HISWA TROK BIJNA 25.000 BEZOEKERS. De HISWA-tcntoonstelling. die van 21 t m. 30 April in öc Apollohal te Amsterdam werd gehouden, heeft biina 25 000 bezoekers getrokken. Het groot ste aantal bezoekers, dat ooit op een Hiswa-tentoonstelling kwam. was rüim 20.000. De expositie is ook zakelijk een groot succes geworden. Bijna alle gTote sche pen. die werden geëxposeerd, zijn ver kocht en voor enkele zijn bouworders geplaatst. De standhouders van kleine schepen hebben grote orders gekregen. Ook uit het buitenland vooral uit Amerika zijn orders gepaast. Lezers schrijven De heer E. Arends uit Oegstgeest schrijft ons: „Is het wel billijk de Leidse gymnas tiekclubs aansprakelijk te stellen voor de geringe publieke belangstelling tij- Indonesische taal in elk opzicht voertaal NEDERLANDS NOG SLECHTS IN BIJZONDERE GEVALLEN. Het Ministerie van Onderwijs van de RIS heeft het volgende bekend ge maakt: a) De Nederlandse taal wordt niet 1 onderwezen op de lagere scholen; b) het onderwijs in de Nederlandse taal op de lagere klassen van de mid delbare scholen wordt eveneens on gewenst geacht. c) ten bate van de leerlingen, die hun studie op een universiteit wensen voort te zetten, waar nog veel gebruik wordt gemaakt van boeken ln vreemde talen, speciaal Nederlandse (faculteit voor technische en rechtswetenschap pen) wordt nog overwogen of het mo gelijk is het Nederlands te onderwijzen aLs speciaal leervak naast het En gels of andere buitenlandse talen. d)alle Nederlandse onderwijzers die nodig zijn met het oog op hun be kwaamheid (chemie, algebra, natuur kunde, vreemde talen enz.) worden verzocht de Indonesische taal te ge bruiken als voertaal, zodra zij hiertoe in staat zijn. e)Op het ogenblik wordt op de afde ling voor linguistiek van hei ministerie van Onderwijs van de RIS hard ge werkt aan de samenstelling van techni sche woordenboeken voor iedere tak van onderwijs. Commissies voor de terminologie zijn of worden ingesteld voor iedere facul teit en het is hun taak teohnische ter men te ontwerpen, die nodig en gebrui kelijk zijn. De resultaten van hun werk moeten naar de afdeling linguistiek van het Ministerie gezonden worden. De andere ministeries en het publiek (de studenten en arbeiders) worden eveneens verzocht hun medewerking te verlenen door technische termen, die zij kennen, in te zenden Op die manier zal de woordenschat van de Indonesische taal worden verrijkt in het belang van de pogingen om technische boeken te vertalen en in overeenstemming met de belangen van het onderwijs, de studen ten en de opleiding van een geschoold Indonesische kader Hóe energieker deze materie wordt aangepakt hoe spoediger het vormen van een geschoold Indonesische kader gerealiseerd zal zjjn hetgeen betekent een versnelling van de vrijheid van In donesië van buitenlandse Invloeden, al dus deze bekendmaking. DENNINGHOF STELLING EN MOL IN CONTACT MET WESTERLING? Naar Aneta van het Bureau van de Militaire Gouverneur te Djakarta ver neemt, zijn de heren D?nninghof, Stel ling en Mol van „Multifilm" gearres teerd in verband met de Westerling affaire. Samenwerking luchtmachten R.I.S. en M. L. Oost-lndonesië KAPITEIN MANTIRI IS TEVREDEN. De heer Mantiri deelde mede. dat de samenwerking tussen de Neder landse militaire luchtvaart en de Auris uitstekend is. Ondanks dc moei lijke situatie in Oost-Indoneslë heb ben de militaire luchtvaart en de Auris dc werkzaamheden in verband met de overgave en dc overname der vliegvelden in Oo|t-Indonesië nooit stopgezet. De heer Mantiri uitte de hoop. dat de samenwerking tussen M. L. en Auris in andere gebieden van Indonesië even uitstekend zal zyn. Dr Hirschfeld recipieerde te Djakarta MASSALE MEI-VIERING OP MERDEK A-PLEIN. In verband met de verjaardag van Koningin Juliana heeft president Soc- karno een telegram met gelukwensen aan H M. Koningin Juliana gezonden. De Nederlandse Hcge Commissaris dr Hirschfeld recipieerde Zondagavond te Djakarta. Duizenden Nederlanders en vele autoriteiten, o.a. Hatta en het vol tallige Corps Diplomatique waren aan wezig De 1 Mei-dag heeft In Djakarta een rustig verloop gehad. 80.000 mensen woonden een massa-bijeenkomst op het Merdeka-plein, het voormalige Konings plein, bij. Het terrein was versierd met grote portretten, o.a. van Stalin. Lenin, Mao Hse Toeng en Marx. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. ENGELSE SCHEPEN OP NEDERLAND -INDONESIË ROUTE? De ..Sydney Daily Telegraph" meldt, dat vijf schepen van de route Australië- Engeland gedurende Augustus en Sep tember tussen Indonesië en Nederland zullen varen voor het vervoer van Ne derlanders naar Holland. Het blad verklaart, dat de Nederland se regering via de Engelse regering en schepen Ranchi en Chitral van de Pe- ninsula-Oriental-lijn en de Ormonde en Otranto van de Oriënt-lijn voor écn reis heeft gecharterd en dat men ver wacht, dat ook de Maloja van de E-- en O.-lijn voor een reis gebruikt zal worden. de huizen uit een straatje te voorschijn i was gekomen, of uit een of ander huls. I Frank Abbott dacht hier niet erg se- rleus over na maar aangezien hij nu eenmaal detective was, was het zijn ge- woon te de dingen nauwkeurig op te i merken. Het kon altijd nuttig zijn een en ander precies waargenomen te heb ben. Onmiddellijk nadat hij de tweede figuur in 't oog had gekregen, gebeurde er iets: deze tweede figuur haaltje de' man met de regenjas in en gaf hem opeens een slag op het hoofd. De eerste man viel op de grond. De tweede boog zich over hem heen maar bij het geluid van de voetstappen van Frank Abbott, die kwam aanrennnen, richtte hij zich op en zette het op een lopen. Na hem even achtervolgd te hebben, waarbij hij eigenlijk onmiddellijk het nutteloze van een dergelijke achtervolging in de mis tige duisternis inzag, keerde Frank terug bij het lichaam van de man, dat op de straat lag uitgestrekt. Tot zjjn opluch ting begon deze zich al weer te bewegen. Toen hij zich vooroverboog, maakte de man een heftige beweging en sloeg ln zijn richting. Deze reactie was zeer na tuurlijk. maar niet erg bemoedigend voor een barmhartige Samaritaan als Frank was. De slag kwam echter niet erg aan. Frank weerde hem af. deed een stap achteruit, en zei: Schei uit. de kerel, die je neersloeg, is er vandoor. Ik ben nog achter hem aangehold maar 't had geen zin? Hoe gaat het er mee? Goed? Kom hier in het licht van de lantaarn en laten we eens kijken. Misschien was het door Franks be schaafde stem. die zo nu en dan door mensen zelfs als ..gemaakt" werd gekwa lificeerd. of misschien was het door zijn zelfverzekerd optreden, dat William er zonder meer toe gebracht werd zijn han den te laten zakken en in het licht van de straatlantaarn te treden. Het ver lichtte een onbedekt hoofd met dik blond haar. Frank, die Williams hoed had opgeraapt, welke in de goot was ge rold, bood hem deze aan. William zette hem niet dadelijk weer op. Hij stond stil en wreef langs zijn hoofd terwijl hij met zijn ogen knipperde, als was het licht hem te fel na de duisternis. HiJ had lange lichtgekleurde wimpers en zijn ogen leken van een onbestemd blauw achtig grijs, verder waren zijn trekken vrij zwaar, met een grote mond en een nogal bleke huid. Frank die zelf zes voet lang was. schatte hem slechts en kele centimeters minder. De schouders in de regenjas waren breed evenals de borst. Frank was van mening, dat de man, die hem neergeslagen had. weinig kans gehad zou hebben, als hij hem filet van achteren overvallen had. Dit was slechts een eerste indruk. En onmiddellijk daarop volgde een zeker herkennen'. Allemensen, hebben wij elkaar niet al eens eerder ontmoet? William knipperde opnieuw met z'n ogen. Zijn hand ging weer omhoog naar zijn hoofd en hij betastte dit voorzich tig. Ik weet het werkelijk nietzei hij aarzelend. Ik heet Abbott, Frank Abbott, in specteur Frank Abbott. Zegt u dat niets? Nee ik ben bang van niet. Hij deed een pas opzij, sloot zijn ogen en greep zich vast aan de lantaarnpaal. Frank was onmiddellijk naast hem en pakte hem beet. William glimlachte en zei: Het is al weer over, ik voelde me flauw worden. Ik denk dat ik even ergens op een stoep ga zitten. Zijn glimlach was buitengewoon in- i nemend en Frank sloeg een arm om hem [heen. Ik weet wat beters dan een stoep. Er is hier vlakbij een politiepost. Als ik u help, kunt u dan zover lopen? Opnieuw was er die aantrekkelijke glimlach. Samen gingen ze op weg en na een paar keer stil gestaan te hebben be reikten ze de politiepost. William zonk neer in een stoel en sloot zijn ogen. Hij was er zich vaag van bewust, hoe er mensen om hem heen spraken, maar hij had er geen belangstelling voor. Hij zou het prettig hebben gevonden, als Iemand zijn pijnlijk hoofd van zijn lichaam af had kunnen schroeven en het ergens in een donker hoekje zou hebben kunnen zetten. Hij had werkelijk het gevoel, dat hij momenteel zónder hoofd beter af zou zijn. (Wordt vervolgd) dens de demonstratieavond in het ka der van de Sportweek?" Wij menen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. In onze criti- sche beschouwing weten wij trouwens de schuld in hoofdzaak aan de onvol doende propaganda als gevolg van de zeer beperkte geldmiddelen, waarover het Sportweekcomité beschikte. Wij zijn het voorts met de heer A- eens waar hij betoogt, dat de grote waarde der gymnastiek voornamelijk schuilt in de daadwerkelijke beoefe ning en niet in het spectaculaire ele ment. Maar is het ook hier niet gelijk bij alle andere sporten, dat aanzien doet gedenken en de animo bij de jon geren in eerste instantie wordt opge wekt door de persoonlijke aanschou wing? De heer A. zal tcoh stellig niet be twisten dat van het turnen bijv. van een Nederlandse keurploeg een grote propagandistische waarde uitgaat,. Sportred. „L. D." PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Boskoop Geref. Gem.- 7.30 uur ds H. Ligtenberg van Rotterdam. Katwllk aan Zee Chr Geref. Kerk: nam. 8 uur ds P. v. d. Bijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vrees wijk H. Bout te Amersfoort. Aangenomen naar De Bilt (vac. H. A. da Geus) J. v. d. Velden te Hilversum. Geref. Kerken Aangenomen naar Rot- terdam-Charlols (vac. dr S. J. Ridderbos) Y. Feenstra te Augustlnusga-Surhulzum. Bedankt voor Warffum A. A. v. d. Boom te Gramsbergen. Geref. Gemeenten Beroepen te Enk- I hulzen Chr. v. Dam te Werkendam. Bedankt voor Ederveen M. v. d. Ketterij te Vlaardlngen. Rem. Broederschap Beroepen te Rot- 1 terdam dr W. R. M. Noordhof te Haarlem. 21). Het is duidelijk wat er gebeurd was. De professor had willen zien waar hij op moest passen, en Chi Fon en Honnepon (de schurken) hadden van die gelegenheid gebruik gemaakt om te ontsnappen. Natuurlijk hadden ze ook het machine-pistool weer meegenomen! Ja Panda begreep dat wel, maar de politie-ambtenaar begreep het niét. „Val me niet weer lastig met kletspraatjes!" sprak hy bars, terwijl hij zich weer naar binnen gaf. ..Mijn tijd is te kost baar voor beuzelarij. Nog één keer een valse aangifte, en ik slinger je op de bon!" Zo verdween hij, en het is begrijpelijk dat Panda boos was oók op Professor Kalker. die de boeven liet ontsnappen nadat Panda hen met zoveel moeite had weten te vangen. „Nou dat is mooi, dat moet lk zeg gen!" sprak hij kwaad. „Daar zitten we nu! U hebt ze laten ontvluchten! IMaar. voegde hij er smalend aan toeMaar natuurlijk weet u zich niéts te herinneren. U weet niet dat u I achtervolgd wordt, en u weet niet wié I u achtervolgt en waaróm, en u weetniet dat u iets hebt uitgevonden, en niet wét u hebt uitgevonden, en niet wéér die uitvinding is, en Maar nu viel Professor Kalker hem in de rede met een schalks: „Tut tut! Je vergist je, jongeman! Ik kreeg zojuist een zware slag op mijn hoofd van deze onverlaten, en daarna herinnerde lk me plotseling alles. Alles! Kom snel mee. want na deze verheldering gaan wij vlug en vastberaden optreden!" Wij slaan stellig de plank niet ver mis, wanneer wij dit een geluk bij een ongeluk noemen. VOOR'WOENSDAG 3 MEI. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00 nieuws; 7 15: gewijde muziek; 7.45: een woord voor de dag, 8.00. nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlck; 9.00; voor de zieken; 9.30; waterstanden; 9.35: gram.- muzlek, 10.30: morgendienst, 11.00: planorecital. 11.20: famlllecompetltle (herh.); 12.00: Metropole-orkest en solis ten; 12.30: mededelingen, 12.33: amuse mentsmuziek; 13 00. nieuws; 13.15: volks melodieën, 13.45: gram.muziek; 14.40: zigeunerkwlntct; 15.00: kamerorkest en solisten; 15.45: strijkkwartet en soliste; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: „de graven van onze gevallen vrienden ln Duits land", causerie; 17.45: regeringsuitzending; 18.00: orkestconcert; 18.30: radio volks universiteit; 19.00: nieuws; 19.15: boek bespreking; 19.30: sportcommentaar en gram.muzlck; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: commentaar famlllecom petltle; 20 15: „een goede boodschap en een grote vraag": massa-samenkomst; 21.15: strijkorkest; 22.00: gram.muzlek; 22.10. harpensemble; 22.30; vocaal kwartet; 22.45 avondoverdenking, 23.00: nieuws; 23.15: kerkliederen; 23.4524.00: gram. muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.18: gram.muzlek; 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram.muziek; VPRO 10.00: „kinderen en mensen", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: radio volksuniversiteit; 11.30: gram.muzlek; 12.00: orgelspel; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: planoduo: 12.55: kalender; 13 00: i nieuws; 13.15: dansmuziek; 13 45' gram.- i muziek; 14.00: „gesproken portret"; 14.15: I Jeugdconcert; 15.00: kinderkoor; 15.20: J voor de Jeugd; 16.30: voor de zieken; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: Metropole orkest; i 18.00: nieuws; 18 15; VARA-varla: 18.20: gram.muzlek; 18.30: voor de strijdkrach ten; 19.00: parlementair overzicht; 19.15: gram.muzlek; VPRO 19 30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05: socialistisch nieuws; 20.10- hawallanmuzlek; 20.35: reportage; 20.45: Hein festijn: 20.50: kwar tet: 21.10: ,.'t zou toch kunnen klankbeeld: 22.10: kwintet: 22.45: popu- lalr-wetenschappelljke' causerie; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. I.IJn 3 distributienet 7.05: gram.; 7.30: kron.; 7.40: gymn.: 7.50: gram.; 8.05: concert; 9.05: gram.; 10.06: orgel; 10.30: ens. Lucraft; 11.00: Mrs. Dale's Dagboek; 11.15: mil. ork.; 12.00: operette selecties: 12.15: plano; 12.30- v. d. landbouw; 12.32: Reg. Dlxon; 12.45" verv. plano; 13.15: Casinoconcert. 14 00 Westmlnstre orch I 14.30: gram 15 00 „II amigo Fritz"; 15 45: symph. ork.; 17.00: gram.; 17.05: Inter view; 17.10 gram 18.00: v. d. soldaten; 19.30: BBC var. ork.; 20.00: omr. symph. orkest met sopr.: 2115: gram; 21.30: avondconcert; 22.15: kamermuziek; 22.47: sonate van Tartlnl; 23.05: verz.pr. I.IJn 4 distributienet 8.10: concert; 9.10: verz.pr.; 10.00: Ménage en Muslque; 111.00: dlv.; 12 00: Intermezzo; 12.05: re- I portage; 12.20: Intermezzo; 12.30: BBC var ork.; 13.00: BBC Midi. Orch.: 13.45: I v. d. kinderen: 14.00: gram.: 15.00: ork Dean; 15 30 v. d. soldaten; 15 45: arb >rk.: 16.15 Mrs Dale's Dagboek: 16.30: BBC I Schots ork., 17.30: Victor Silvester, 18.00: Raeburn ork.: 18.30: verz.pr.; 19.00: Henry Hall's Guest Night"; 19.30. gram.; 19.50: feuilleton; 20.00: operamuziek; 21.00: act 21.15: EthnlSche muziek: 22.15: walsen; 23.00: voordr.; 23.15: BBC Singers. AGENDA DINSDAG: Rapenburg 50: Anthroposophl6Che Ver. Lezing J. Waeger over de wereld van Plato en Arlstotcles. 8.15 uur nam Den Burcht: Toneeluitvoering Brand weerpersoneel „De Vlam". Stadszaal: Uitvoering Chr. Gymnastiek- ver. „Jahn". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Rode Kruis afd. Leiden, 7.30 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: Uitvoering Chr. Gymnastiek- ver. „Jahn", 8 uur nam. DONDERDAG: Rapenburg 50: Anthroposophlsche Ver. Lezing J. Waeger over de wereld van Plato en Arlstoteles, 8.15 uur nam. Stadszaal: Dodenherdenking: Sprekers dr P. D. TJalsma en pator Th. Sanders. 7.15 uur nam. Volkshuls: Dodenherdenking. Sprekers rector H. Brans en ds H. A. Visser, 7.15 uur nam. Zuiderkerk: Dodenherdenking. Sprekers ?rof. dr J, A. Veraart en prof. dr K. Dijk, .15 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. ENZ. De Lakenhal: Tentoonstelling door leden „Ars Aemula Naturae" Werkdagen 104 uur; 'a Zondags 14 uur (23 April t/m. 14 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Ooetaztatlsche Kunst. Werkdagen 10—5 uur; 's Zondags 15 uur (tot 14 Mei). DE BIOSCOPEN. LIdo „Ontsnapt van het Duivelseiland" (14 laar» Zon 2.15. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 6.45 en 9.16 uur. Donderdagavond 4 Mei gesloten. Casino „Het spook van do opera" (14 Jaar) Zon en Maan 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond 4 MM gesloten. Trianon „Madame Bovary" (18 Jaar) Zon 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9 16 uur. Donderdag avond 4 Mei gesloten. Kex „Een roekeloos avontuur" (18 Jaar) Zon 2.15, 4 14. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.16 en 915 uur. Donderdaeavond 4 Me) gesloten. Luxor „Hoog spel" (18 Jaar) Zon en Maan 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Donderdag avond 4 Mei zesicli-r.. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 April 13 uur tot Zaterdag 6 Mei 8 uur waargenomen dour Apotheek van Drlesum, Mare 110. tel. 20406 en de Zulder-ApotheeK, r,ammenvehan«weg 4 fel. 23553. Te Oegstceest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5