Dr Drees herdacht de bevrijding Jubelend bloemenfestijn bij Paleis Soestdijk Niet eindigende mensenstroom langs Koninklijk Gezin WEERBERICHT „Zwaar en beslissend jaar achter ons" Londense havenarbeiders kozen eieren voor liun geld 89ste Jaargang DINSDAG 2 MEI 1950 No. 26988 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1450 per kwartaal: 35 cents per week Teleloon Dlr en Adrrj.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden Cllro no. 67055 Sferfce aanhankelijkheid voor Koningin: Inzake de feestelijkheden te Soest- idiik in verband met de verjaardag van HM. de Kc-ningin, waarvan wij giste- i ren de sigarettendropping reeds ver- meldden, vernemen wij nog het vol gende: Na aankomst van de studenten uit i Leiden waarvoor wij naar elders (verwijzen volgden de vlucht van de Btistduiven. Uit hun manden, geheel links en rechts van het Paleis opge steld, vlogen zij uit, de drie duizend duiven naar Baarn en Soest, vanwaar zij kwamen. Terwijl hun gefladder nog weerklonk boven het in de zon glanzende paleis, marcheerde de Apeldoornse Harmonie met haar 100 jaar oude vaandel op naar het bordes. De Apeldoomers ver vulden kennelijk de historische rol van de rattenvanger van Hameln, want stromen kinderen met vlaggetjes inde hand volgden hen, verspreidden zich over het gazon en plantten hun vlag getjes in het kort geknipte gras, zó. dat een enorme J en een B werden gevormd. En toen kwamen „de mensen met de bloemen" of beter gezegd ,,de bloe men met mensen". Want wel zelden hebben de trappen van het bordes, die «n dit opzicht toch heel wat ge wend zijn, zo'n schat van bloemen met zulk een rijkheid van kleur op zich zien neerleggen. Het heette, dat dit bloemendéfilé werd gevormd door de inwoners van Baarn en Soest, maar de duizenden, die in een schijn baar nimmer eindigende stromen, dicht opeengedrongen, langs het Ko ninklijk gezin schreden, gaven de in druk, dat ook heel Bussum en Hil versum waren leeggestroomd. Het was om twaalf uur niet meer moge lijk een stap op een der treden van het bordes te doen, zonder een laag tulpen, seringen, narcissen en mar grieten te vertrappen. De Koningin was kennelijk onder de indruk van de aanhankelijkheid, haar andermaal getoond! De Prinsesjes schenen elkander om beurten een oog- getuigeverslag te geven van het défilé en Marijke sloeg de maat bij de vro lijke marsen van de Apeldoornse Har monie, terwijl zij met haar beentjes gestrekt voor haar moeder op het bor des zat, Een van de fraaiste bloemstukken was wel de reddingboei van de R.K. Jeugdmarine Stella Maris, getooid met tulpen, seringen, narcissen en anjers. Tegen het middaguur werden de pa leishekken gesloten en werden de laat ste bloemen op het bordes uitgespreid. Nog even onderhielden Koningin en Prins zich met de organisatoren van het feest, dat begunstigd door het uit zonderlijke fraaie weer, zo uitnemend is geslaagd! Toen trok de Koningin zich terug in het Paleis om de cadeautjes van de Prinsesjes en de Prins, van Prinses Wilhelmina, die ditmaal niet bjj het défilé aanwezig was. en van vele an deren nader te bekijken en kennis te nemen van de duizenden telegram- me, die gisteren en vandaag ter ge legenheid van de 41ste verjaardag van onze Vorstin het paleis waren binnengestroomd. DE GAULLE SPREEKT. Generaal De Gaulle sprak gisteren voor een menigte van naar sohatting 200.000 personen in het Bols de Bou logne Hij verklaarde, dat Frankrijk op zijn eigen benen moest staan en zijn eigen verdediging moest verzekeren. Er diende geen buitenlandse inmenging te zijn in zaken betreffende de Franse unie, met name Indo-China. De generaal pleitte opnieuw voor een verenigd Europa „en werkelijk begrip tussen Frankrijk en Duitsland". De beste dienst, die Frankrijk de vrije landen kon bewijzen, was zelf rechtop te staan, aldus De Gaulle. In zijn rede. die hoofdzakelijk critiek bevatte op het huidige regiem en een pleidooi leverde voor een samengaan van arbeid en kapitaal zeide De Gaulle verder, dat wanneer de „separatisten" (communisten) over vrede spraken, „zij ons van de middelen om onszelf te verdedigen willen beroven en de in vasie (van het rode leger) voorberei den". Tezelfdertijd, aldus De Gaulle, aarzelden en stotterden de machtheb bers op het internationaal toneel. Toen De Gaulle was uitgesproken zong men gezamenlijk het nationale volkslied. Er kwamen geen incidenten voor. De stralende zon heeft gisteren in niet geringe mate de feestvreugde op Soestdijk verhoogd. Links op de foto: het Koninklijk Gezin, dot het défilé der Soester en Baarnse schooljeugd ter ere van Koningin Juliana's ver jaardag, gadeslaat. Rechts: de kleine prinses Marijke voelde er niets voor zon lange tijd stil te zitten. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te houden tot groot plezier van prin- ies Irene. Ammunitie ontploffing in Voor-Indië VELE SLACHTOFFERS In een opslagplaats van ammunitie in net oude fort van Patiala, in het Ooste lijke gedeelte van de Pendsjaab, heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke fle dood van 32 personen heeft veroor- Kond terw^ veerfci* anderen zÜn ge- Een gedeelte van de hoge muur_van net fort viel door het geweld van de ontploffing om. De meeste slachtoffers werden onder net vallende gesteente bedolven. EEN DOOR ATOOMKRACHT VOORTGEDREVEN ONDERZEEËR. Admiraal Sherman, chef van de mari ne-operaties. heeft voor de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden ver- Sü, ,,wy hebben bestuurbare pro- jec.lelen, die zodanig ontwikkeld zijn, in Z1k 20- sP°ech= mogelijk bij de vloot v.fe~ri!ik moeten worden genomen". Ir®., d ZV de ac,miraal had aangehoord, 2 de commissie een 350 millicen har omvattend program voor de mo- van de marine goc-d. Er B-li 3 schepen worden gebouwd, »JÏÏn<*er een door atoomkracht voort- i/ onderzeeboot. mfiS11?al Sherman verklaarde, dat de hKAK-t». p e binnen drie jaar na het d^aoi -i worden van de gelden een mnSi V.n onderzeeboot te hebben. Ver- n?en? zou dIt in 1954 zÜn- eram schepen, die volgens het pro- hPi^zoud?n worden gebouwd, zijn voor net merendeel kleine. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: bewolkt met plaatselijk enkele en Ma.hge. langs de Waddenkust af Welnit Vnj krachtige Westelijke wind. (fwg v,erandering in temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur). 3 MEI Zon c M?ni°)p: 22: *',5!er 44 Katwijk te 3.45 en 16.10 (Springtij). nummer bestaat uit zes pagina's. L°P' 505 uur: onder: 20.07 uur. uur; onder; 5.15 uur In het Nationale Programma over beide zenders, ook voor de Wereldom roep,herdacht de minister-president dr W. Drees. gisteravond het eerste lus trum van Nederlands bevrijding, tevens van verjaardag tot verjaardag de eerste volle jaarkring in de regering van Koningin Juliana. „Een jaar zwaar van gebeuren," zei dr Drees, „en in de geschiedenis van het Koninkrijk van beslissende betekenis." .Indonesië ls niet meer een deel van het Koninkrijk", aldus de minister-pre sident, al is er tussen Nederland en Indonesië op andere wijze weer een band gelegd. Het Koninkrijk is kleiner gewor den. maar groot is de wijze geweest, waarop koningin Juliana de gevoelens heeft vertolkt, gewekt door de diep in grijpende beslissing, die bekrachtiging vond toen zij de souvereiniteitsover- dracht ondertekende. Hoge waardigheid en ontroerende men selijkheid vloeiden samen in haar rede, die er zoveel toe bijdroeg, om het re sultaat van een ontwikkeling, die in de lijn der historie lag maar naar tempo en vorm tot grote tegenstellingen aanlei ding heeft gegeven, te doen aanvaarden ook door wie zich uitermate bezwaard voelden." Dr Drees sprak daarbij de hoop uit dat koningin Juliana als hoofd der Unie er in zal slagen volgens de geest die uit haar rede sprak, de idee van een vrijwillige en duurzame samen werking tussen de deelgenoten te ver wezenlijken. Na vervolgens de reis van prins Bern- hard in de West te hebben gememoreerd, waardoor de banden met Suriname cn de Antillen nauwer werden aangehaald, sorak dr Drees over de bevrijding van Nederland welke thans vijf jaren ach ter ons ligt. „Als wij straks de bevrijding vieren en terugzien op de afgelopen vijf jaren, dan weten wij, dat die jaren niet alles hebben gebracht wat in de vreugderoes der bevrijding werd ver wacht en gehoopt. Toch zal hij die zich rekenschap geeft van de toestand van ons land en van de lotgevallen van ons volk cn die daarbij een verge lijking maakt met de verhoudingen en omstandigheden elders, beseffen hoeveel er is waarvoor wij reden heb ben dankbaar te zijn. Wij kunnen, ook als historische grootheid schijnt terug te wijken ook als Nederland niet meer heerst over grote gebieden in andere werelddelen een eelukkitr. <>en sterk, een ge-eerbiedigd volk zijn". Herdenkende de Duitse inval in Ne derland in Mei 1940, bracht dr Drees tevoren in de herinnering hoe in de donkerste jaren voor ons volk naast ko ningin Wiihelmina. de moeder van het verzet, het toenmalige prinselijk paar, prinses Juliana en prins Bernhard zich wijdde aan de dienst van het vaderland. „Bij alle slagen die ans land als gevolg van de oorlog hebben getroffen, en bij de vele teleurstellingen die ook daarna ons deel werden is het een voorrecht voor Nederland, dat na de oorlog geen tegenstellingen over staatsvorm en vor stenhuis het land hebben verdeeld, maar dat Integendeel zowel onze constitutio nele instellingen als de persoonlijkheid van koningin Wilhelmina en koningin Juliana beiden algemeen zijn gevoeld als symbool en waarborg van de eenheid, van de rechten en vrijheden van ons volk." De minister-president eindigde met een gelukwens op deze Koninginnedag uit naam van het gehele volk aan de Koningin en de Prins. Botsingen in Zuid-Afrika ER VIELEN 15 DODEN. In verschillende voorsteden van Jo hannesburg kwam het gisteren tot on geregeldheden. Te Sofiastad en Alexan dra opende de politie het vuur. nadat zij me; stenen bekogeld was. In de eer ste plaats werden twee naturellen ge dood, in de laatste kwamen minstens 10 personen om het leven. De ongeregeldheden braken uit bij het vallen van het duister, na een Meidag vrijwel zonder incidenten. Ongeveer 100.000 naturellen van fabrieken te Jo hannesburg en in een gebied van onge veer 75 km ter weers7's'°n van de stad legden het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden Winkels in brand ge stoken. Te Brakpan ongeveer 55 km ten Oosten van Johannesburg, braken ongeveer duizend naturellen uit een af gescheiden wijk en bestormden de stad De politie dreef hen uiteen na een char ge met gummistokken. Te Benoni dreef de politie met gum mistokken en bajonetten een bijeen komst van naturellen uiteen. Drie na turellen werden hier gedood. Op het sta tion van Orlando opende de politie het vuur met stenguns. Zij verzocht om ver sterkingen die onmiddellijk werden ge zonden. Het grootste deel van de politie macht trok zich later uit Orlando terug, na een vuurgevecht tussen politie en naturellen Het is thans rust:g. Er wordt echter door een sterke poli tiemacht. welke wordt gesteund door lichte tanks en pantserwagens, gepa trouilleerd. Pannekoekenfuif midclen op de hei Op een stil plekje, diep in de Soesterüuinen, zat gistermiddag een jarige moeder met haar oud ste drie dochtertjes en enkele vriendinnetjes gezellig over een spiritusbrander met koekepan ge bogen, aldus de „Volkskrant". Het gezelschap had zogezegd Koninginnedag gelaten voor wat hij was en zich hier neergezet om eens fijn te kokerellen. Het siste en sudderde in de pan, en bijge licht door het lentezonnetje werd het baksel piekfijn bruin. Op een bord lagen al een handvol ge slaagde producten van bakkunst te wachten op dc gretige tanden vande Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die hier met hun Moeder een stukje van de dag zaten te stelen. De fee?tvreugde steeg ten tc-p teen een bosbrandweerploeg met een auto vol blinkend koper eens kwam kijken of hier wel de nodi ge voorzichtigheid met Bos en Hei werd betracht. Nu, gevaar was er niet bij, maar wel schrok ken de spuitgasten hun helm even scheef. Even! Teen had jong Oranje de auto'veroverd en, bun gelend aan zo'n glimmende kope ren stang mochten de Prinsesjes een ritje maken over de hei. Hard gaat-ie en „hobbelen maar, hce meer hoe liever!" En de jarige Koningin maar lachen. Raad van Cassatie tot 1 April 36 DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Tot 1 April j.l. behandelde de Bijz. Raad van Cassatie 3152 zaken. Hiervan werden 44 zaken niet-ontvankelijk ver klaard. Venvorpen werden 1113 beroepen. Er werden 1572 sensenties van Bijzon dere G.erechtshoven (thans Bijzondere Strafkamers) vernietigd; 27 keer werd ontslag van rechtsvervolging gegeven, 1330 maal werd de opgelegd» straf ver anderd Wat de nieuwe veroordelingen betreft, werden 3 doodstraffen uitgespro ken, 50 personen tot levenslang veroor deeld. 1072 maal werd de straf verlicht, in 258 gevallen werd zij verzwaard. 90 doodstraffen werden in vrijheidsstraffen veranderd. Op 121 ingediende verzoeken tot gratie van de doodstraf werd als volgt be schikt: afgewezen 36. ingewilligd 85. Ge rekend tot 1 April werden 36 doodvon nissen ten uitvoer gelegd. Jongeman gedood in Tuddern In de zaal Hoehstenbach te Tudderen ging het gisteravond rumoerig toe. Een groep personen uit het naburige Broek- sittard geraakte slaags met de mare chaussee- Deze kon eerst, na versterkt te zijn. de danslokaliteit ontruimen. Doch daar mee was het gevecht nog niet tene nde. Ook buiten de zaal werd het handge meen voortgezet. Toen het ten slotte enige lieden te bont werd en zij op de vlucht sloegen, schoot de marechaussee op de weglopers, na to1 tweemaal toe halt gesommeerd te hebben. Ongelukkigerwijze werd hierbij de 24-inrige ongehuwde Jetten getroffen waarna hij zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard werd overge bracht. waar hij bjj aankomst aan zijn verwondingen is overleden. Door de marechaussee wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIII!III!IIIIIIIIIIIII!IIII1IIIII!HIIII Koninklijke Familie overweegt deel der Lustrumfeesten bij te wonen LEIDSE STUDENTENLOPERS BRACHTEN OORKONDE NAAR SOESTDIJK. Een veertigtal leden van het Leidse Studentencorps heeft ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana een esta fetteloop na3r het Palels in Soest dijk georganiseerd en bij aan komst aldaar aan de jarige Vor stin een oorkonde aangeboden. De knal van de kurk van een fles champagne leverde het start schot voor de eerste loper, die in de nacht van Zondag en Maan dag omstreeks 2 uur vertrok. Na voltooiing van het voor hem uit gestippelde traject, droeg hij de oorkonde aan ziin opvolger over en stapte vervolgens in een auto, die aldus alle lopers naar Soest dijk bracht. Zij arriveerden juist od het ogenblik, dat het vliegtuig, dat de Bevriidingssigaretten had uitgeworpen, in de wolken ver dween. Gezamenlijk legden zii de laatste paar honderd meter over het grintpad binnen de Paleis hekken af en overhandigden de oorkonde die de tocht zeer goed overleefd bleek te hebben. „U zult wel moe zijn", was het eerste, dat de Koningin tot hen zei. De Prins had als beloning voor hun sportieve prestatie een be moedigende mededeling: de Ko ninklijke Familie overweegt om in Juni het concours-hippique ter gelegenheid van de Studenten Lus trumfeesten bij te wonen!! BRITSE REGERING ONTSNAPT TERNAUWERNOOD AAN EEN NEDERLAAG. Voorzitter beslist. De Britse regering is gisteravond bij een onverwachte stemming in het La gerhuis ternauwernood aan een neder laag ontsnapt. De stem van de speaker (voorzitter van het Huis) gaf de door slag. De stemverhouding bij de stemming, die door de conservatieven was afge dwongen. was, voordat de speaker zijn stem uitbracht. 278 tegen 278. De con servatieven critlseerden de regering wegens beweerde discriminatie ten op zichte van de diensten voor het weg verkeer, welke niet genationaliseerd zijn. Men gelooft echter, dat, zelfs indien de regering was verslagen, zij de stem ming niet als een motie van wantrou wen, welke haar aftreden met zich mee zou hebben gebracht, zou hebben beschouwd. Volgens traditi? stemt de speaker al tijd zo, teneinde een verdere bespre king van het onderwerp mogelijk te maken. De plaatsvervangende speaker, James Milner (Labour), presideerde de vergadering ter vervanging van ma joor Ciifton-Brown (conservatief), die in zijn ambtsuitoefening volgens tra ditie partijloos is. Da stemmen staakten voor het laatst in het Lagerhuis in 1939. Maar het blijft spannen (Van onze Londerue correspondent) Het tot de stakende havenarbeiders te Londen gerichte ultimatum om het werk te hervatten, heeft, sneller dan verwacht werd, het gewenste gevolg gehad. Gisteren, zijn de stakers, gelijk gemeld, weer aan de arbeid gegaan. Het krachtige optreden van de auto riteiten voor het eerst in jaren was aarzeling afwezig ha-d de nodige in druk gemaakt. Toen de eerste sympto men van een terugkeer vielen waar te nemen, liet de regering de troepen uit het gezichtsveld van de stakersver dwijnen. om hen niet onnodig te prik kelen. Lang hadden ze het toch niet meer kunnen volhouden. Hun vrouwen stonden al In lange rij voor de spaar bankloketten. Toch hield het onofficiële stakers - comité de eer aan zich door eveneens het parool van werkhervatting uit te geven, dat dan ook prompt werd op gevolgd Bevredigend is de situatie dan ook allerminst. De havenarbeiders Ls door hun clandestiene leiders beloofd, dat nieuwe pogingen zullen worden ge daan om het royement van het drietal, dat uit de bond gezet was, ongedaan te maken Dit royement schijnt voor de betrokkenen echter in dit geval geen ontslag op het werk te betekenen. Zij zouden zich thans aanmelden bij de stuwadoorsbond, omdat lidmaat schap van een vakbond voorwaarde Ls voor tewerkstelling. Er is thans zelfs sprake van een algemene revolte tegen de transportarbeidersbond, die de mas sa der bootwerkers thans dreigt te verlaten. Het andere conflict over rechtstreek se aanwerving van stuwadoors door een der maatschappijen, waardoor de arbeiders het pool-systeem in gevaar zien gebracht, is eveneens nog niet van de baan. Het einde van de staking betekent Gelukwensen van Truman Onder de talrijke gelukwensen, die Koningin Juliana op haar verjaardag ontving, bevond zich die van president Truman. Hij wenste H.M. en het Neder landse volk namens het Amerikaanse volk van harte geluk met haar verjaar- dus helemaal niet. dat de moeilijkhe den .in de haven zijn opgelost. De oor zaak van de steeds terugkerende cllen- de moet worden gezocht in het feit, dat er in de arbeidsverhoudingen in de Londense haven iets fundamenteel ver keerd is. De communisten makendaar- van vanzelfsprekend gretig gebruik om zoveel mogelijk cnrust en chaos te ver- wekken. Zij hebben echter nooit meer 1 dan een aanvankelijk succes kunnen boeken. De regering zal thans een diepgaand onderzoek instellen naar de werkelijke grieven van de arbeiders. Deskundigen zijn het er echter al over eens, dat het vele jaren zal duren, alvorens de bijzondere mentaliteit, wel ke remmend werkt op de goede gang van zaken, in de haven zal verande- 1 ren. Radiorede Koningin Juliana Naar de „Radiobode" meldt zal H. M. Koningin Juliana op dc nationale feestdag, Vrijdag 5 Mei a.s., des avonds van 7.01 tot 7.10 uur een radio-toe spraak houden over beide zenders. Nederlandse ambtenaren uit hun functie .KORTVF.RBANDERS" BINNENKORT NAAR NEDERLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat van de Nederlandse ambtenaren, die op 1 Januari 1950 nog in dc waehtgeld- regeling vielen, volgens een bekend making van het R.I.S.-ministerie van I 19 April, van hun functies zün ont heven: Van de in Indonesië aanwezige amb tenaren: voormalige residenten 21; voormalige assistenten-resident le klas 88; voormalige assistenten-resideijt 53; Van de in Nederland verblijvende ambtenaren: voormalige residenten 10. He; aantal „kortverbanders". dat thans nog werkzaam is bedraagt 75 personen, wier arbeidscontract binnenkort afloopt en die allen naar Nederland zullen re patriëren. De 50 ambtenaren, die thans in Nederland verblijven zullen geleide lijk van hun functies worden ontheven met recht op wachtgeld, aldus de be- I kendmaking. ENGELS KOOPVAARDIJSCHIP IN CHINA AANGEHOUDEN EN OPGEBRACHT. Het Engelse koopvaardijschip „In- charran" is in de mond van de Parel rivier door een oorlogsschip der Chi nese nationalisten aangehouden, toen het zich op weg van Hongkong naar Macao (Portugees) buiten de Britse territoriale wateren bevond, en opge bracht naar het eiland Lamsami. De „Incharran" heeft een te Bangkok in genomen lading rijst aan boord. Twee wereldoorlogen zijn er de oorzaak van dat de in 1910 aangevangen werken tot het maken van een rechtstreekse ondergrondse spoorwegverbinding tussen het Noord Station en het Zuid Station in Brussel nog niet gereed zijn. Thans wordt echter met volle kracht aan de voltooiing van dit grote project gewerkt. - Links op de foto: een kijkje in de ondergrondse werken. De tun nelopeningen zijn die von de ventilatietunnels.Daaronder liggen dé ver- keerstunnels. Rechts op de foto: de bovengrondse werken bij de St. Gudule. Op de voorgrond het ventilatiegebouwtje. voor het inpersen van verse lucht in de ventilatiegangen. Rechts, vóór de St. Gudule, het ventilatiegebouw voor het wegzuigen von de verwerkte lucht uit de ventr latiegangen. De ventilotie-inrichting wordt vervaardigd en ter plaatse ge monteerd door Werkspoor te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1