Perspectieven Nederlandse Zuivel-Industrie niet gunstig Euvele gevolgen van de machtstrijd „Ernstige bezorgdheid" voor onze boter-positie DE MA1V die zijn geheugen verloor en de Meester-geleerde Voor de Vrouiv Radio-programma ZATERDAG 29 APRIL Het politie-vraagstuk: Hoe verbetering te brengen? in. (Van onze parlementaire redacteur). De strijd om de macht over de politie heeft tot euvele gevolgen geleid. Het meerderheidsrapport spreekt over „wrijvingen en conflicten, waarvan het gevaar als ernstig wordt gevoeld". „De commissie is ten zeerste onder de indruk gekomen", zo lezen wij voorts, „van de geest van onderling wantrou wen en prikkelbaarheid, welke in ver schillende bij de politie betrokken kringen heerst". En het minderheids- voorstel, dat al evenzeer van wrijvin gen, strubbelingen cn nalatigheden gewaagt, zegt „dat zelfs naast gevallen van een schoorvoetend volgen met een beroep op instructie van hogere po- litie-ambtenaren, zich gevallen hebben voorgedaan, waarin de burgemeester zijn opdrachten met een weigering (door de Rijkspolitie) beantwoord zag". Ter bestrijding van deze misstanden en ter beveiliging van ons volk tegen toekomstige gevaren, komen de acht aan de hand gedane voorstellen tot volkomen tegenstrijdige oplossingen van het politievraagstuk, ofschoon zij toch alle de rechtsstaat als doel voor ogen hebben. Er moeten dan toch fouten in de redenering zijn bij de één, of bij de ander, of bij beide indien de één slechts heil ziet in een eenheidspolitie en de ander in plaatselijke en geweste lijke- naast de Rijkspolitie, als de één alle gezag aan de Minister van Justitie wil geven en de ander aan Binnenlandse Zaken. En die fouten in de, wel eens op ge prikkelde toon gevoerde, verdedigingen der voorstellen zijn, bij rustige vergelij king, aanwijsbaar. Wij herinneren ons hoe de politie van een der grootste gemeenten het on derzoek in een geruchtmakende moord zaak een foto ln de krant liet zetten van de kist, waarin het lijk van het slachtoffer was gevonden. „Het is een pianokistje, want dat staat er op", aldus de toelichting van de Moordcentrale. „Maar het moet een bijzonder klein soort piano zjjn geweest, welke daarin was verpakt". Wel, het was geen piano-, doch een klokkenklst. Het merk van de wereld bekende uurwerkenfabriek stond op de foto duidelijk leesbaar naast het woord „piano", dat hier eenvoudig betekende: „zachtjes behandelen!" Zulk een geval doet enigszins scep tisch staan tegenover soms smalende vergelijkingen van de recherche-capaci teit ten plattelande met die van de „grote stads"-politie. Maar deze laatste was in het bedoelde toch ook wel weer zo schrander om de pers bij haar onderzoek ill te schakelen, waardoor haar de oplossing van het raadsel werd getelefoneerd toen de inkt van de courant nog niet droog was. Een andere les leerde de zaak-Van der Waals, Wij weten dat de Rijks recherche geregeld op de hoogte werd gebracht van de omgang en verloving van dit gevaarlijke sujet met een Was senaars meisje en van zijn toenmalig verbiyf. Dit heeft eohter niet kunnen voorkomen dat de man naar Loosdrecht trok, waar hij nog menige misdaad be dreef. Zou samenwerking van gemeente politie hier misschien beter resultaat hebben opgeleverd dan het optreden van de Ryksrecherche? Hoe het zy. men kan veilig aannemen dat in een land als het onze de bekwaamheLd en de efficiency der politie weinig beïnvloed worden door het bestaan van gemeentelyke corpsen naast een algemene Rijkspolitie. AnderzUds heeft het ontwerp-Moole- naar gelijk, waar het de angst voor dic tatuur by het vormen van één eenheids politie als volkomen ongegrond afwijst. Die mening wordt trouwens gedeeld in het voorstel-Van Dulleman. Maar de uiteenzetting bij het ontwerp-Van Asch van Wijck, dat het hele openbare leven door wetteiyke voorschriften zou zyn beheerst en de rechterlyke macht „met de politie als haar justitionele verleng stuk" daarop met Argus-ogen toeziet „in geheel Nederland, in iedere ge meente", lijkt ons toch te zeer op de lugubere controle door de „grote broer" in Orwell's visionaire boek 1984. Met recht verzet zich het minder heidsrapport vooral tegen deze „discre- tionnaire macht, welke het Openbaar Ministerie aan het opportuniteitsbegin sel ontleent". Het noemt het O.M. „een naar origine vreemd element in onze bestuursorganisatie", dat voor onze be volking geen levend begrip is. Het is bepaaldelijk onjuist te menen dat in de staande magistratuur, die mede by de „Justitie" pleegt te worden begrepen, maar dan in een ander amb tenaar der administratie een waarborg voor de rechtsstaat zou zyn gelegen. Die waarborg ligt bij uitstek zoals Struycken reeds betoogde ln de zuivere werking der controle, uitgeoe fend door onze, door het volk gekozen, vertegenwoordigende lichamen, en in de controle, uitgeoefend door de pers, die ook door het volk voor zichzelf gekozen wordt. Minister Wyers, die het in de jongste vergadering der Eerste Kamer nogal moeilijk vond om een positieve en volle dige verklaring te geven van de kamp mishandelingen, had er eens aan moe ten denken dat in die eerste maanden na de bevryding het parlement ontbrak en dat er toen nog geen sprake was van een voldoende bekwame en vrije pers. Dit, en het ontbreken van een keur op het goud der illegaliteit, waren de grote oorzaken van de na-oorlogse betreu renswaardigheden. Al te felle partystryd leidt tot een mentaliteit, die waar het kan an dere partijen vernietigt, en tot dicta tuur. De stryd om de macht over de politie nam langzamerhand ook te felle vormen aan. Daarom vroeg de regering aan de Commissie-Langemeyer om voorstellen „die de verschillende belangen tot hun recht doen komen en een synthese ge ven van de tegenstellingen". Daarom ook noemde voorzitter Lan- gemeycr bij de installatie der commis sie „een compromis dat een regeling geeft die zonder wryving werkt, het allerbeste." Het voorstel van (de meerderheid der) commissie achten wfj zulk een „aller beste" oplossing. Het treedt niet in een kabinetsreorga nisatie, wat rapporteur De Vries ln een kloeke visie wél doet, namelyk de samenvoeging van Binnenlandse Za ken en Justitie tot één ministerie, zonder overigens noemenswaard van het commissie-voorstel af te wyken. Aan de regering de beslissing! Z(j zal, om met een citaat uit het rapport te besluiten, „te harer tyd niet biyven beneden de grootheid van het moment". Rapport van experts (Speciale berichtgeving). Met de opdracht na te gaan hoe in de naaste toekomst de meest verantwoorde bestemming van de Nederlandse melk kan worden bevorderd, is nu byna twee Jaar geleden een commissie in gesteld door „Stichting voor de Land bouw", in samenwerking met de /(Alge- mene Nederlandse Zuivelbond".Men voorzag en voorziet nóg dat de melkproductie in ons land in de komen de jaren verder zal toenemen en men weet ook dat de afzet van onze zuivel producten op velerlei punten ernstige moellykheden ondervindt. De commissie, die onder leiding stond van prof. ir W. de Jong, uit Wageningen, heeft thans haar zeer uitvoerig rapport uitge bracht en ïn een te Den Haag gehouden by eenkomst is het toegelicht door de heren prof. De Jong, prof. dr J. Hor- ring, dr H. J. Frietema en ir M. de Vos. Zy hebben daarby gewezen op de grote betekenis van onze melkveehou- dery, zuivelindustrie en -handel. De cy- fers spreken een duideiyke taal. Immers ln 1949 bedroeg de totale melkproductie byna 5,3 milliard kilogram. De daaruit bereide producten biyken te hebben opgebracht: in het binnenland f.832 millioen en by export f. 557 mlllloen, dat is in totaal rond 1,4 milliard gulden. De commissie heeft er naar gestreefd richtiynen aan te geven: 1. voor het verkrijgen van een grotere afzet, 2. voor verbetering van kwaliteit, 3. voor het bereiken van een lagere kostprijs. Tot een bepaald melkbestemmlngsplan ls men niet gekomen, eenvoudig omdat dit door de omstandigheden, die zich steeds wijzigen, practisch eigeniyk niet moge- ïyk is. Wel is de Commissie van oordeel dat een veel grotere aanpassing van de zui velindustrie aan die omstandigheden noodzakelijk ls dan sedert 1930 het ge val is gebleken, In de overtuiging, dat dit als het meest doeltreffende middel moet worden beschouwd om aan de melk de meest rendabele bestemming te ge ven, wordt nu de toepassing bepleit van I een markt- en prijspolitiek, welke het mogeiyk maakt, dat de door de zuivel fabrieken uit te betalen melkpryzen in sterke mate door de geldelyke opbren- sten der uit de melk bereide producten i worden beïnvloed. Maximum grenzen en I dus ook heffingen worden uit den boze geacht. Wel wordt aangedrongen op het vaststellen van minimumpryzen voor melk en/of daaruit bereide producten. In het algemeen wordt het pers pectief van onze zuivelindustrie voor wat de naaste toekomst betreft „niet zodanig geacht dat in dit verband van optimisme mag worden gesproken" en ter zake van de positie in de naaste toekomst van de Nederlandse boter „schynt voor ernstige bezorgdheid alle reden te zyn". Vooral daarom mag „niets worden nagelaten ter bevorde ring van dc afzet van boter en andere zuivel- cn melkproducten". In ver band hiermede dringt de Commissie aan op een verhoging van het vetge halte van de gestandaardiseerde con- sumptiemelk cn op een opheffing van het verbod om melk in brood te ver werken. OPVOEREN VAN BOTER- KWALITEIT. Wat de verbetering van de kwaliteit van de zuivel- en melkproducten betreft wordt er van uit gegaan dat thans, méér dan ooit, alles zal moeten worden ge daan om de kwaliteit op te voeren van de boter, zoals deze de consument be reikt. Niet alleen is een sterke financiële prikkel noodzakelijk om boter te berei den waarvan de kwaliteit aan de hoogste eisen voldoet, maar tevens zal niet meer mogen worden toegestaan dat boter door dlstribuanten wordt verkocht, die voor dit uitermate gevoelige kwaliteits product niet voldoende zyn ingericht. In verband hiermede zegt het rapport dat onder geen omstandigheid kan worden toegestaan, dat by de verkoop van margarine getracht wordt bij de consument gedachten-associaties met boter op te wekken. Prof. de Jong merkte hierby op dat het z.i. onjuist ls dat van overheidswege een subsidie wordt gegeven aan de mar garine-industrie, terwyi er by de berei ding van margarine toch verschillende grondstoffen gebruikt worden, die in het buitenland moeten worden gekocht. Biliykheldshalve moet een dergelyke subsidie dan ook worden verstrekt aan de boter-bereiders, die geen buiten landse grondstoffen nodig hebben. De kwaliteit van verschillende zuivel producten, o.a. de kaas, zou kunnen wor den verbeterd indien de melk op de boerdery beter werd gekoeld, al blyft het tweemaal per dag ontvangen van de melk van een nog grotere betekenis. Wat de kaas betreft, wordt aange drongen op een verlenging van de ter- myn, te rekenen van de productiedag af, binnen welke kaas niet door de fa briek mag worden afgeleverd, tot drie weken, en op het vasthouden aan de voor aflevering bij export geldende re geling, waarbij in het algemeen kaas in de zomermaanden niet eerder dan vier weken en in de wintermaanden niet eerder dan zes weken na de productie dag over de grens mag gaan. GROTE VOEDINGSWAARDE. Een deel van de Nederlandse consu menten geeft zich, volgens het rap port, nog onvoldoende rekenschap van de grote voedingswaarde van melk en zuivelproducten, en helaas worden deze producten vaak nog door fabri kanten, handelaren en consumenten niet steeds zodanig behandeld als met het oog op de gevoeligheid voor be paalde invloeden noodzakelijk moet worden geacht. Ook wat de verkoop van consumptie- melk en -producten betreft, wordt het noodzakeiyk geoordeeld dat distribuan- ten over een ruimte kunnen beschikken, FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 6). William voelde zich overweldigd. Zo wel dankbaarheid als een zekere ver legenheid maakten, dat hy zich de vol gende ogenblikken weinig op zyn gemak voelde. Hy wist niet precies wat te zeg gen, maar hy bracht ten slotte uit: Ik hoop, dat u honderd wordt, meneer Tattlecombe Dat zal God beschikken, William. Ik ben nu 70 Jaar. Mozes en Abraham werden heel oud, en Methusalem leefde, geloof Ik, eindeloos door. De Heer zal het beschikken, her haalde Abel. Ik dacht, dat Hy me deze keer al tot zich riep., maar dat bleek niet zo te zyn. U zult goed uit moeten kyken, vooral 's avonds, als u op straat loopt, zei William. U bent ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontkomen. Ahsl verlegde zijn hoofd op het kus sen. Ik werd neergeslagen. Iets in zijn stem en de ernstige blik, deed William zeggen: U stapte van de stoep af. en toen werd u tegen de grond geslagen door een auto. Ik werd opzettelijk neergeslagen, herhaalde Abel Tattlecombe. Ik kén van dat idee niet afkomen, en zal er nóóit van afkomen. De dokter kan zeggen, wat hij wil. en Abby kan het met hem eens zyn. maar ik verzeker je, dat ik neer werd geslagen. Ik kwam uit de zydeur en liep tot de rand van het trottoir alleen maar om even een luchtje te scheppen voordat Ik naar bed ging. Het licht scheen van binnen uit op straat en ik kon zien. dat het nat was, zodat Ik niet het trottoir afliep, omdat ik onmld- deliyk weer terug wilde gaan. Het was erg zacht buiten, maar vochtig, er zat re?en in de lucht. Ik liet de deur achter me open staan en liep tot de trottoir rand. waar ik even stilstond. Een auto kwam in volle vaart aanrijden. Juist op het moment, dat deze valkbij was, gaf iemand me een duw tussen mijn schou ders. Ik viel neer en verder herinner ik me niets meer. behalve mijn ontwaken in het ziekenhuis. Dat ls 6 weken gele den. en ik lig nu al een week hier bij m'n zuster thuis en JU bent de eerste die naar me luistert .als ik zeg. dat ik neergeslagen werd. „Wiè zou je nu neer willen slaan?" vragen ze me. Dat weet ik natuuriyk ook niet-, zeg ik dan. Er zyn zoveel slechte mensen op deze aarde en er wordt weinig rekenschap gevraagd. Ze broeden voortdurend kwaad uit en wat kan een rechtvaardig men* daar tegen uitrichten? Ik werd wèrkelyk met opzet neergeslagen. William had het gevoel, dat het wijs was op dat moment het onderwerp van gesprek te veranderen. Ik heb u via mevrouw Salt laten weten, dat er een n'euwe assistente is, begon hy voor zichtig. De blauwe ogen keken hem scherp aan. Hoe bevalt ze? Hoe heet ze? Ik vergat haar naam. Juffrouw Eversley. Ze bevalt uit stekend. Ik heb haar in onze schilder- afdeling gezet ze weet de uitdrukking van de ogen van de dieren erg goed te •treffen. Ik heb een nieuwe schepping: een eend. Hy wordt geweldig goed ver kocht. Er is zo'n vraag naar, dat we ei niet genoeg kunnen produceren, zelfs nu we met de vier mensen niets anders doen. Juffrouw Cole zegt. dat ze de winkel heel goed alleen aankan, maar we heb ben eigenlijk meer hulp nodig. Abel keek somer. Ik zal niet vóór over een dag of veertien terug kunnen zyn. En dan zal ik het nog kalm aan moeten doen. Als je meer hulp nodig hebt. moet Je die nemen, maar ik wil alleen maar respectabele jonge vrouwen ln myn zaak. Vroeger wilde ik alleen kerkse meisjes hebben, maar nu ga ik ook accoord met ln 't algemeen fantsoen- ïyke, goed-oppassende meisjes, en ik hoop, dat juffrouw Eversley tot dat soort behoort. In gedachten zag William Katherine voor zich. Ze scheen hem een stralend wezen toe. Als ze een vertrek binnen kwam. maakte ze alles licht en biy om zich heen. Hy hoorde zichzelf zeggen, dat ze inderdaad een fatsoeniyk meisje was. Het scheen geen betrekking op haar te hebben. Je kon eenvoudig der gelijke termen niet voor Katherine ge bruiken. Andere adjectieven behoorden by haar: mooi, dierbaar, heerlyk niét fatsoeniyk en goed-oppassend! Hy verbaasde zlfih er over, dat hy deze woorden met betrekking tot haar uit kon spreken en had het gevoel, alsof hy een paradysvogel in sombere kleuren schil derde. Tot zijn grote opluchting begon me neer Tattlecomb® opnieuw over zyn testament. Zoals ik je al heb gezegd, heb ik heel wat nagedacht, terwijl ik hier zo lag. en het viel me in, dat Je nu je weet, wat je toekomstmogeiykheden zyn, er misschien over zoudt gaan den ken eens t9 trouwen. Hoe oud ben je? Wel. William Smith ls 29. Ik zelf weet het natuurlijk niet Meneer Tattlecombe fronste. Hoe dan ook, je lijkt me oud genoeg om ts trouwen, en het lijkt me goed, dat Je daar eens serieus over nadenkt, drong hy aan. William keek voor zich uit naar het patroon van het karpet en zei, deels tot Abel deels tot zichzelf: Het is een beetje moeiiyk. als je niet weet. wie je eigenlijk bent. Een meisje heeft .toch wel het recht te weten, wié ze trouwt. Abel sloeg met een gebalde vult op zijn matras: Ze trouwt met William Smith en ze krijgt een behooriyke jonge man met mooie vooruitzichten die een goede echtgenoot voor haar zal zyn, en dat is lots, waar Iedere Jonge vrouw dankbaar voor moet zyn. William sloeg zyn ogen op. Stelt u zich voor, dat ik destyds verloofd of misschien zelfs getrouwd was. Hebt u daar wel eens over nagedacht, meneer Tattlecombe? Abel's gezicht verschoot van kleur. Opnieuw sloeg hy met zyn vuist op de matras. William Smith was niet ge trouwd en jy bent het ook niet! Maak me niet wys. dat Iemand zich iets derge- ïyks niet meer zou herinneren, tenzy hy het opzetteiyk doet, en dat kan ik niet van Je aannemen. Luister eens goed naar mij. Ik heb er veel over nagedacht en het is me nu allemaal vojkomen duide- delyk. Als jy werkeiyk William Smith bent, dan zou Je heus niet de eerste zyn, die jong van huls ls weggelopen, zyn positie heeft verbeterd en nu het gevoel heeft, dat hy nergens meer thuis hoort. Dat Is myns inziens met ,ir>u het geval. Je hebt geen naaste familie. Je buren van vroeger herkennen je niet meer. om dat Je anders bent geworden en jy her innert je niets meer, omdat Je je ge heugen kwyt bent geraakt. Zo zit de zaak ïykt mij in elkaar en verder is er niets mysterieus aan. Maar om de zaak aan alle kanten te bekyken, willen we eens even veronderstellen, dat je niét William Smith bent. Dan zie ik ook daar weer Gods hand in. Als hy jou wegge nomen heeft van de plaats, waar je van daan kwam, en je als William Smith elders heeft neergezet, dan heeft Hij daar Zyn bedoeling mee. en dan is het niet aan ons om ons daartegen te ver zetten. (Wordt vervolgd) 19). Panda en Professor Kalker stap ten vóórin de auto. Panda gaf gas en daar gingen zy met een flinke gang, zodat zy al spoedig de stad weer bereik ten. Intussen klonken er uit de laadbak daar achter steeds benauwde kreten, als: „Veel spyt! Véél spyt! Nooit weer maken! Nooit weer doen!" en: „Ik ga in staking! Ik neem het niet!" Hoewel dat nogal lawaaiig was, scheen de professor het nauwelijks te horen. „Ik houd niet van dat rijden en ros sen". sprak deze. ..Ik wens rustig te denken, en jy leidt myn aandacht steeds af, Palpa Dat moet beter worden, myn jongen, anders vrees ik het ergste voor je aanstaand tentamen! Laat my nu eens rustig denken over wat ik heb uit gevonden. Panda begreep nauwelyks waar de geleerde man het over had, en dat gaf ook niet; hy was trots en voldaan over zyn vangst en repte zich naar het po litiebureau. „Nu moet u goed luisteren, professor!" zei hy streng, toen ze daar voorrede». ..Nu ga ik naar binnen om de politie te waarsohuwen, en u blijft, bulten om op de auto te passen. Hier is het pistool en zorg dat ze niet ont snappen!" „Jaheel Juist! Zeer schrander!" mompelde de professor verstrooid, ter- wyi hy met het pistool in de hand uit de wagen klom. Maar hy had natuur iyk weer niet goed geluisterd, want toen Panda het politie-bureau in was gegaan wist hy niet goed meer wat hy moest doen. Hij liep eens om de wa gen heen, terwyl hij mompelde: „Hee het ls net of ik daar binnen iets hoor! Laat mij even scherp de feiten rangschikken! Wanneer ik iets hoor, dan is er iets daar binnen, dat ls lo gisch, niet waar? Merkwaardig, dat ik nu vergeten ben wit er daar binnen ls! Laat my dus de wegen en middelen be studeren, waarlangs ik te weten kan komen waaruit de inhoud van dit mo torvoertuig bestaat!" Zo denkend en mompelend schreed hy naar de ingang van de laadbak, terwyl hy datgene voor zich uit hield gericht, wat hy voor het pistool hield. Er is. kortom, voor ons. machteloze toeschou wers. reden te over om onze harten vast te houden... Waarom melk bij de broodmaaltijd? Door dr C, DEN HARTOG. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Onze broodmaaltyd kan alleen dén volledig worden genoemd, wanneer deze ons alle voedingsstoffen, die ons lichaam nodig heeft, in voldoende hoeveelheden en ln goede onderlinge verhouding ver schaft. Deze voedingsstoffen zijn: eiwit ten, vetten, koolhydraten (meel- en sui- kerstoffen), minerale zouten, vitamines en water. Het brood zelf. het hoofdbestanddeel van de broodmaaltyd, bevat de meeste van deze stoffen. Enkele stoffen ontbre ken echter geiheel, terwyl er van som mige voedingsstoffen in brood onvol doende voorkomt. Een menu van „water en brood" is daarom niet alleen weinig aantrekkeiyk maar ook onvoldoende, al zou men zelfs enorme (hoove t heden brood gebruiken. Andere levensmiddelen moeten de voedingswaarde van het brood aanvullen en daardoor verbeteren. In de eerste plaats is melk daarvoor aangewezen. Melk ls ryk aan eiwit van hoge kwaliteit. Ook in brood komt eiwit voor. maar de wetenschap maakt on derscheid tussen de verschillende .soor ten eiwit; de ene soort is voor de op bouw en instandhouding van ons lichaam van groter waarde dan de an dere. Melk is voor de opbouw van het liohaamseiwit van grote waarde. Een eiwitsoort van hoge waarde kan vaak een minder goede eiwit aanvullen zodat ze, te zamen genuttigd, een eiwit van zeer hoge waarde geven De broodelwitten nu kunnen uitstekend door de melkeiwitten worden aangevuld. By iedere broodmaal tyd behoort dan ook melk of een melk product voor te komen, hetzy in de vorm van een beker melk, of kaas op de boterham, of als karnemelk, yoghurt of een ander melkproduct, Een* bord pap doet dezelfde dienst. Melk is verder ryk aan kalk- en fos- forzouten, die voor onze gezondheid van veel belang zyn; het melkvet bevat voorts dezelfde vitamines als boter. Vanwege al deze goede eigenschappen is het dagelijks gebruik van melk speciaal by de broodmaaltyd zowel voor volwassenen als voor kinderen aan te bevelen. Een halve liter per dag is zeker gewenst; voor a.s. en jonge moe ders wordt het minimum op een liter per dag gesteld. Is onz» broodmaaltyd met melk volle dig geworden? Neen, voor de vitamine waarin de temperatuur voldoende laag kan worden gehouden. Het gebruik van het middel der col lectieve reclame, alsmede van markt onderzoek en meer technisohe onderzoe kingen, wordt warm aanbevolen, in ver band waarmede een beroep op de overheid wordt gedaan, daar de commis sie een omslag over alle geproduceerde melk ter financiering van een en ander noodzakeiyk acht. -Byzondere aandacht wordt nog ge schonken aan verschillende besmette- ïyke veeziekten, die een zeer ongunstige invloed uitoefenen op de kwaliteit van de melk. Een meer doeltreffende be steding zou tevens bevorderiyk zyn voor de afzet en zou ook productie kosten kunnen beïnvloeden. Wat dit laatste aangaat zal trouwens nog heel wat kunnen en moeten worden gedaan. Aangedrongen wordt daarom op een meer algemene toepassing van de melkcontróle, een doelmatiger selec tie van het fokmateriaal, een meer ra tioneel gebruik van de beschikbare arbeidskrachten, alsmede een verhoging van de veevoeder- en melkproductie per eenheid cultuurgrond. Tenslotte wordt een verdere concen tratie van bedryven, zowel op het ge bied van de industrie als op dat van de export, wenseiyk genoemd. C-voorziening is ook wat fruit of gro* te (byv. plakken appel, radys, ramecT.' sterrekerk, tomaat, komkommer of slaatje als broodbelegging, nodig deze ook nog kan worden aangevuld'^ wat vlees, vis of met een ei, Doch va deze laatste artikelen is slechts bet-a kelyk weinig nodig, wanneer men vet doende melk of melkproducten gebnit Het gebruik van melk kan zeker nj duur genoemd worden. In vergeliifcK- met andere eiwitryke levensmidde> (vlees kaas, eieren) is melk zelfs 7» goedkoopste bron van dierlijk eiwit Rond de Veemarkt Het ligt voor de hand dat de vov* durende koude ook in deze week eè' zeer ongunstige invloed op de gan° zaken in de veehandel heeft uitgw- fend. Doordat de aanvoeren echt#- wat werden teruggehouden, zjjn prysdalingen kunnen worden xoo-7' men. De vraag naar weidevee voorV. vleesproductie was uitermate gering H voor verse melkkoeien en drachtig';* bestond evenmin een bevredigende langstelling. Veel lager dan vorige week waren de pryzen echter niet De vr van f.50.— tot f.100— per stuk'W- het volwassen vee was er reeds en óêa week bleef de prys vrjjwel „staande" Doordat de slachtveepryzey zich der® week weer herstelden, kreeg men in h" algemeen weer vertrouwen en werd tegen verlies door de kooplui niet mté zou gauw iets afgegeven. De aanvoerea van slachtryp vee waren deze week fc>. duidend minder dan de laatste weken het geval was en zodoende moesten d» slagers weer wat meer besteden. Bove:..' dien was er minder buitenlands slacbi- vee aan de markten (abattoirs) hetga- ook van invloed was. Nu is het Bedryfschap voor Vee ea Vlees deze week begonnen met het voorraad opgeslagen bevroren vlees oj de markt te brengen, dooh de vraag i de winkels blijkt voor dit artikel öjj niet byster groot, 't Publiek is tegen woordig weer kieskeurig en vraagt voot al naar het beste! Nu is dit bevror» vlees toch volstrekt niet minderwaardl; Integendeel, hiervoor zyn in 't na]2i: '49 de beste inlandse en Ierse slachtdie ren bestemd, dus de kwaliteit is rete goed, en de prys ligt gemiddeld 80 ce per kg. beneden het verse vlees. Onri twyfeld zullen de aanvoeren van slacht vee binnenkort nog enkele maanden vrij schaars zijn en zal deze voorradige hoe veelheid ingekoeld rundvlees nodig zija om de vleespryzen af te remmen. Mo men teel ls er nog een groot aanbod vu niet te duur kalfsvlees, maar dj loopt nu ook wekeiyks terug en scha penvlees is er bykans niet meer aan ct markt. We noteerden deze week voor kalf u melkvee van f. 600 i. 900.—, uitmun tend nog wat hoger. Vaarzen f.500- f750.en pinken f325.f450—f.4:5 Weidekoeien f. 425.f. 650.enkel extra beste nog wat hoger per stuk. Slaohtvee van goede tot beste en uit muntende kwaliteit van f. 2.30 tot aan f.3— per kg. geslacht gewicht. Bevrc ren vlees gemiddeld f. 1.65, vlees mei been. Nuchtere kalveren f.35.—f.42.— de matige en goede soorten per stuk. De handel in vette varkens was or. der de invloed van een wat ruim aan bod wat flauwer, of zelfs enkele centen per kg. lager gestemd. Men het pu bliek vraagt eohter uitsluitend vlees en vet en spek zyn niet meer zo gewild I Alzo blijft het varkensvlees, als ham en carbonade nog duur en wordt alleen vet en spek wat goedkoper. Notering voor de goede slachtvarkens f. 1.56—f.162 per kg. lerend gewicht. Biggen en mestvarkens werden lang zaam maar toch nog ongeveer prijshou dend verkocht. Biggen van f. 32.—f 45.- gemiddeld per stuk en mestvarkens van f. 1.50—f. 1.55 per kg. levend gewich volgens onze taxatie. Op de paardenmarkt een slappe han del, door het slechte weer en inde slachters even flauwer door voldoende aanbod, ook van buitenlandse slaorn paarden - Denen en Duitse. VOOR ZONDAG 30 APRIL. Hilversum I (402 M.) KRO 8.00 nieuws; 8.15: Nederlandse liederen; 8.25: hoogmis; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: gram.- muzlek; 10.00: doopsgezinde kerkdienst: 11.30; gewyde muziek; KRO 1215: apolo gie; 12 35: gram.muziek; 12.40- lunchcon cert; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws, mededelingen en katnollek nieuws; 13.20: omroeporkest en declamatie, (ca. 13 40: „uit het boek der boeken"); 14.30: bari ton en plano; 15 00: „katholiek overleg". 15 25: gTam.muziek; 16.10: „katholiek thuisfront overal"; 16 15: reportage; 16.30: lof. IKOR 17.00: Nederlands hervormde kerkdienst; 18 15: kerkzangdlenst; NCRV 19.00: grammuzlek: 19.15. „kent gy uw by bel? 19 30: nieuws; KRO 19.45: actua liteiten; 19.52: „ln 't boeckhuys"; 20.05: de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12: gevarieerd programma: 22.45. avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524 00: gram.muziek. Hilversum II (298 M.) VARA 8.00: gelukwens aan H.M. Koningin Juliana: 8.02- nieuws en weerberichten; 8.15: post- dulvenherlchten; 8.17: koperkwartet; 8 28: gram.muziek; 8.30: voor het platteland; 8.40: gram.muziek; 9 00: vacantletlps; 9.10: sportmededcllngen; 9.15: verzoekprogram ma: 9.45: „geestelijk leven", causerie; 10 00; gram muzlek; 10.25: ..met en zonder omslag 10.50; gram.muziek; 11.15 caba ret; AVRO 12.00; mannenkoor: 12.30 voor de jeugd; 12.40: orgelspel. 13.00- nieuws; 13.15: mededelingen of gram.muziek; 13.20: .de spoorwegen spreken"; 13.30: musette orkest; 13.50: „even afrekenen, heren"; 14 00: grammuzlek. 14.05: boekenhalfuur; 14.30: concertgebouworkest. In de pauze: fllmpraatje; 16.00: Zuid-Amerikaans or kest: 16.30: sportrevue; VARA 17.00: orgel ensemble; 17.30: ..de avonturen van Ome Keesje"; J7.50: gram.muziek: 18.00: sport. 18.15: nieuws en sportuitslagen: 18.30: voor de strijdkrachten; IKOR 19.00: kln- derdlenst; AVRO 19.30: populair concert: 20.00 nieuws: 20 05: volksliederen; 20.25: ..het houten paard", hoorspel: 21.00: seml- klassleke muziek; 21.30: cabaret; 22.00: populaire muziek; 22 15: actualiteiten; 22.30 amusementsmuziek; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. Lyn 3 distributienet 8 05: gram.; 8 30: chansons; 8.55: duivensportber.; 9 15: gram.; 9.20: Apéritlef: 9 30: koor; 10.00" muz.gesch 11.00: fanfare; 11.45: Journaal: 12.00: liederen; 12.15: Sweet and Soft Players; 13.15: gram.; 13.30: v. d. sold.: 14.00: opera- en belcanto. 15.30: gram.. 16.00: BBC opera ork.: 17.00: orgel: 17.50: gram.; 17.55: sport. 18.00 gram 18.30: ..Ray's a laugh" 19.30: omroepkoor; 19.45: ork. Geraldo met koor: 20.00: ..Les Eume- nldes", opera van Mllhaud; 22.30. gram.; 23.05: lichte muziek. Lijn 4 distributienet 8.00: piano; 8.20: „Ranchers"; 8.40: orgel: 9.10: meis jeskoor; 9.30: mil. ork.; 10.00: gram.; 10 30: „The Kordites"; 11.00: nieuwe gram.; 11.30: zang: 11 45: Jazzmuz.; 12.00: kunst overzicht; 12 08: omrork.: 12.30: verz.pr.; 13.45: -.Take it from hede"; 14.15: ork. Farnon; 15.00. gram.; 16.00. gevar. concert; 16.45: dansmuziek; 17 30. v. d. soldaten; 17.55 sport; 18.00: Evèlyn Knight; 18.15: Concert Party; 18.30: Time for a song; 19.00: plano; 19.30. Palm Court Orch.; 20.30: comm. singing; 21 00: ..Variety Bandbox"; 22.15- plano: 22.30: „Think on these things": 22.45: Macpherson; 23.15: „Moonlight reverie". VOOR MAANDAG 1 MEI. Hilversum I (402 M.) Nationaal P«- gramma ter gelegenheid van de verjaar dag van HM. Koningin Juliana 7-w felicitatie; 7.05: nieuws; 7.22: gram.nw ziek; 8.00. felicitatie; 8.07; nieuws; 8.Z. gram.muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.3« waterstanden; 9 33: carlllonspel; 10." grammuzlek. 10.30: Rooms-KathoueM uitzending; 11.00: voor de zieken. 114« causerie over Juliana van Stolberg; ii-« kinderaubadc; 12.00: organistenparade 12.30: mededelingen; 12 33: Amsterdamss 1 polltlekapel; 12 55 causerie; 13.00: nieuws 13.15: Interview; 13 25: Promenade-ar»» en soliste. 14.00: litteraire causerie; 14.» radio phllharmonlsch orkest; 15.00: ge" rleerd programma; 16.00: voor de kinderen 16 50; gram.muziek; 17.00: gevarieerde mu ziek; 17.45: voor de Jeugd; 18.00: n euw 18.15: omroepkoor, -orkest en solisten 19 00: actualiteiten; 19.15: populair con cert; 19.40: „een reis door net Prinsao Orange", klankbeeld. 20.00: nieuws. 20.w toespraak door de minister-president. Ecx. dr W. Drees; 20.10: marinierskape i 20.20: „het pad der vrijheid, pad der w'i dernis", hoorspel"; 21.30: Metropole-orKes 21.55: causerie over Johan Willem Frise 22.10: gevarieerd programma. 23.w nieuws; 23.15 reportages; 23 30: konlnKllj" militaire kapel; 23.53—24.00: dagsluiting Hilversum II (298 M.) Nationaal pro gramma 7.0012.30 (zie progr. I) (10-W morgenwijding; 10.30: gram niuzlesl VARA 12.30- toespraak; 12.50. kamerorkest en declamatie; 13.00: nieuws: 13.15: gram muziek. 13.35: kamerkoor; 14.00- P»a"° voordracht; 14.30. „door druk tot bloei hoorspel; 15.30: kinderkoor; 15.50: c0IJgegj gebouworkest; 16 35: voor de vrouw omroepkoor, omroeporkest, kinderkoren solisten; 17.30; voor de Jeugd, 18JW nieuws; 18.15: gevarieerd programma 19.35: koor. klein orkest en declamatw 20.00: nieuws; 20.05: toespraak; 20.10 U" wlssellngsprogramma BelgiëNederiaca 20.25: 1" Mel-blJeenkomst; 21.15: gram muziek; Nationaal programma. 21.30: we tropole orkest; 21.50. ..het pad der vni held. pad der wildernis", hoorspel; -3-jw nieuws; 23.15: reportages; 23.30' konm* kiljke militaire kapel; 23.5324.00: dag sluiting. Lyn 3 dlstrlbutlnet 7.00 gram- 8 05: concert; 8.30: dagklapper; 8.40 conc.. 8 55: duivensport. 9.15: gram.; 10.00. con cert; 11.00 Mozart, 11.20: zang; H-J- Schumann; 11.45. gram.; 12.05. causerie. 12.15: ork. Larue; 1345: gram: 13-30: v. d. soldaten; 14 00: 9e Sympn. v. Beethoven. 15.10: ..Louise", opera van CharpeDtie'. 16.20: lnstr. sol.; 16.30. ens. Alexandre. 17.30; v. d. soldaten; 18.00: verz.pr 1 SM"- omrp koor; 19.50 feuilleton; 20.00: aro- koor; 20.30: comm. singing; 21.15 on»- koor en voc. kwintet; 22.15: „Ziel van mua land"; 23.05: concert. Lijn 4 distributienet 8.10: verrpf; 10 00: Charles Smltton; 10.30 mil. ork-; 11.00: gram.; 12.00: Saxofoon kwartet. 1340: ..Those were the days"; 13 .w- crlcketultsl.; 14 00: v. d vrouw: 15.00" ori- Palmer; 15.30: v. d. sold.; 15.45: acc. ors- 16.15: Rumba ork.; 16.30: Musette- en dansmuziek; 17.15. gram.: 17.50 pl®"°: 18.00: ork. Walters; 18.30: orkest Geraldo, 19 00: Freddy Albertl en ens.; 19 15sanp 19.30 ..Ignorance ls bliss", 20.00' bow Room"; 20.45: verz.pr., 21.15: ,,\ari<r ties"; 22.15: ..Topic for tonight": 22.2U- ork. Wlnstone ;23.00: voordr.; 23.15: Str»* dhtfl ork.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6