Hoe Nederland stemde D WEERBERICHT Zijn in België CVP en Liberalen liet eindelijk eens Als hel Gemeenteraads verkiezing was geweest 20.000 militairen nemen Londense haven over Fashion-week der Nederl. Kledingindustrie Exportcijfer steeg in 1949 tot bijna 50 millioenl Dr Visser ziel nog geen oorlog mei Rusland 89ste Jaargang DONDERDAG 27 APRIL 1950 No. 26984 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 oer kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67U55 at BIJ BESCHOUWING der W resultaten van de verkiezings strijd het meest op de voorgrond t-eedt is het feit, dat de communistische drukgang, welke zich bij de Tweede Ka merverkiezingen in 1948 scherp afteken de en die zich bij de electies voor de cemeenteraden het vorige Jaar voort- lette gisteren verdere voortgang vond. Hierin ligt o.i. duidelijk de conclusie besloten, dat de geweldige cijfers, waar mede de communisten bij de eerste na- Dgse verkiezingen uit de bus kwa men, in de eerste plaats moeten worden verklaard uit waardering van brede lagen van het Nederlandse volk voor de unieke prestaties der Russische bondge- ..o en in Wereldoorlog Nr II en voor het grote aandeel, dat zij ongetwijfeld heb ben geleverd tot de bevrijding van Europa van de Duitse agressie. Dit is Jets geheel anders clan dat deze massale aanhang zou moeten worden verklaard uit enthousiasme voor de Sovjet-ideolo gieën1 Eerst sindsdien zijn velen, die aanvankelijk hun stem aan Moskou ga ven. de ware bedoelingen en de gevaren der communistische dictatuur duidelijk geworden en hebben zij zioh in toene mende getale daarvan afgewend Allen, voor wie de geestelijke vrijheid een levend begrip en zelfs een levens b e- ginsel vormen, kunnen zich daarover slechts van harte verheugen. Hïrr MERKWAARDIGE is. dat de 27 zetels, welke de communisten verloren, niet in de eerste plaats de Partij van de Arbeid ten goede zijn gjkomen, ja dat ook deze partij in ver gelijking met 1946 nog een kleine veer moest laten in de vorm van één zetel verlies. Het kan moeilijk anders of velen, die 4 jaar geleden de C.P N, steunden, hebben ditmaal hun stem gegeven aan de socialistische beweging. Maar daaruit vloeit dan weer logisch voort, dat tien duizenden toenmalige aanhangers der P v. d A dit keer de voorkeur hebben gegeven aan een der middenpartijen, waarvan de Volkspartij voor Vrijheid en I>mocratJe met 12 zetels de grootste winst heeft geboekt Men, kan moeilijk aannemen, dat. de leuze, waaronder de v.v.d. de verkiezingsstrijd voerde: ..De belastingen moeten omlaag" on het Ne derlandse kiezerseoms een zodanige in druk heeft gemaakt. dat uitsluitend daaraan haar grote winst zou mogen worden toegeschreven Veeleer moet de sterke vooruitgang der V.V.D. worden gezien in het licht van de algemene verschuiving naar rechts, welke zich bij vorige verkiezin gen in nog sterkere mate openbaarde dan thans, maar die nog steeds niet tot stilstand is gekomen. Ongetwijfeld heeft ook het falen der regerlngs-politiek in Indonesië tot deze uitslag bijgedragen. D^ze zelfde factoren gelden voor de Ohristelijke Historische Unie. die na de V.V.D. met 8 zetels de grootste winst behaalde. De stemcijfers van de Unie vertonen nog steeds een stijgende lijn en er zijn generlei symptomen waar neembaar, welke in de naaste toekomst een ombuiging zouden kunnen doen ver wachten. De partner in de 'protestants- christelijke combinatie, de Anti-Rev. Partij bracht het er aanzienlijk minder goed af en verloor één zetel. Gezien deze uitkomsten zou het ons geenszins ver wonderen, wanneer bij de volgende raadsverkiezingen in tal van gemeen ten weer met afzonderlijke candidaten- li.isten zou worden uitgekomen. Geen politieke partij kan bogen op een zó constant kiezerscorps als de Katho lieke Volkspartij en haar winst van twee zetels (met inbegrip van de Kath. Na tionale Parti\ Weiter) kan in verband met de bevolkingsaanwas dan ook als vo'komen normaal worden beschouwd. De Staatkundig Geref. Partij kwam met één zetel winst uit de bus, terWyl de overige partyen tezamen zes zetels bezetten. Het hieronder volgende staatje geeft een duidelijk overzicht van het verloop: ZETELS 1950 189 1) 156 1) 77 1) 70 8) 49 (4-12) 31 (—27> 11 (4- 1) 1 (4- 1> 6 (4- 6) 1946 k.v.p180 p v. d. A157 a.r. 78 C-H62 v.v.d37 CPN53 sgp10 Welter Overige 590 590 Mars door West-Berlijn opnieuw verboden. Be .Vrije Duitse jeugd" krijgt geen toestemming om met Pinksteren door West-Berlijn be marcheren, heeft de plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn dr Priedensburg verklaard. »Ook al zouden wij aannemen, dat de bedoeling envan de ..Vrije Duitse jeugd" alleen maar vredelievend zijn kunnen J'Ü geen toestemming geven. De kans op botsingen Is nooit uitgesloten", zei hy. arbeidsvrlde te soerabaja. teruggekeerd. Na verschillende besprekingen is er n overeenstemming bereikt tussen de organisatie der werknemers en de In dustriële Bond te Soerabaja. Morgen «1 de ondertekening der overeenkomst Plaats vinden waardoor in de industrie voerabaja de arbeidsvrede zal zijn Lijarand^prri WISSELEND BEWOLKT. Bilt verwacht tot morgenavond: pnvfsel?n<* bewolkt met plaatselijk buien. Matige tot krachtige ;'nd overwegend tussen Noord-West n«M,yest- Koude nacht en plaatselijk acntvorst. morgen overdag iets min- Qer koud. (Opgemaakt te 10 uur). 28 APRIL. Z°nd op: 5.17 uur: onder: 19.59 uur. Maan op: 14.59 uur; onder: 4.00 uur *u.K.). ^Hoogwater te Katwyk te 12.06 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's. E consequentie van deze verkie zingen is de zetelverdeling in de Eerste Kamer. De provincies Gelderland, Overijssel Groningen. Drenthe, en Zuid-Holland zullen in 1951 25 Eerste Kamerleden kiezen. De verdeling over de verschillen de partijen zal zijn als volgt: Party v. d. Arbeid 8. K.V.P. 5. A.R. 4. C PN 2. C.H. 3. V.V.D. 2 en S.G.P. 1. Indien de K.NP (Welter) op de K.V.P. zal stemmen, zal de K.V.P. zes zetels verkrygen ten koste van de S.G P. Het aantal zetels van de S.G.P. wordt dan 0. De tegenwoordige formatie van de Eerste Kamer zou in dit geval geen en kele wijziging ondergaan. Indien deze verkiezing had gegolden voor de Tweede Kamer, zou de zetel verdeling in dit college als volgt zyn geweest: K.V.P. 33 (thans: 32), P v. d. A. 26 (27), AR. 13 (13), C.H. 11 (9), V.V D. 8 (8), C.P.N. 7(8), S.G.P. 2 (2), K.N.P. 2 (0). Hoe de zetelverdeling zou zijn geweest, wanneer deze verkiezing had gegolden voor de Leidse Gemeenteraad, vindt men elders in dit Blad. Gevonden wiel is van een Privateer. Het vliegtuigwiel, dat Dinsdag door een Zweedse visser by Gottland in zijn netten is gevonden behoort toe aan een Privateer van het zelfde type als dat, wat onlangs boven de Oostzee is ver dwenen, aldus heeft de Amerikaanse persattaché t.e Stockholm meegedeeld. De letters Pb 4 y-2 en andere kenteke nen maken een identificatie van het wiel zeker. Het wiel is naar het vliegveld van Kopenhagen gezonden dat de basis was voor het zoeken naar de vermiste Priva teer. Een gat in het wiel t-er grootte van een centimeter is volgens deskundigen ver oorzaakt door een kogel uit een machi negeweer. Volgens een Russische nota is een Amerikaans „Vliegend fort" op de dag, dat de Privateer verdween, boven Let land door Sovjetrussische jagers be schoten. Hot uit. 80 leden bestaande Noorse mannenkoor Oslo Hondverker Song Forening, dat op uitnodiging van Apollo" een bezoek aan ons land brengt, zong gisteren in de stromende regen voor het bordes van het paleis Soestdi/k H.M. Koningin Juliana foe. De zangers zongen drie liederen, nl. een Noors volkslied en in het Neder lands ,,ln naam van Oranje doe open de poort", en het Wilhelmus"Op de foto boven: Een overzicht tijdens het zingen von het Wilhelmus, terwijl H.M. de Koningin en prinses Margriet toeluisteren. Onder: Koningin Juliana dankt de dirigent van het Noorse koor, de heer F. Spalder, voor de zonghulde. Derde van rechts de ge zant van Noorwegen, de heer J. Buil, in gesprek met mevrouw M. Smitt Avis, particulier secretaresse von de Koningin. Geheel rechts WJ. boron van Heeckeren van Molencote, parti culier secretaris van de Koningin. Socialisten in de oppositie. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Het zag er gisteravond naar uit. dat tussen liberalen en katholieken heden overeenkomst zou worden bereikt over het vredesverdrag inzake de konings kwestie en spoedig een coalitie-regering zal worden gevormd. Gisteravond stelde Van Zeeland aan de prins-regent een dergelijke formule voor. Nadat de libe rale delegatie gisternamiddag haar ant woord aan Van Zeeland had overge maakt. las een liberale woordvoerder de volgende verklaring voor: De liberalen hebben nooit eisen ge steld. waarbij het recht van de koning om zijn verblijfplaats vry te bepalen, zou worden beperkt. Nooit hebben zy er aan gedacht de koning een bepaalde ver blijfplaats toe te wijzen Zij zyn even eens vreemd aan het voorstel van een reis naar de Kongo. Voorts wees deze liberale verklaring er op. dat slechts een voorbehoud werd ge maakt inzake de effectieve uitvoering door de prins van de koninklijke macht. Het tweede fe't. dat bevestigt dat de liberaal-socialistische solidariteit gebro ken is. is dat de socialisten hun vrijheid van actie volkomen hebben hernomen. Zij hebben geweigerd genoegen ts nemen me' de gedane toezeggingen. Men meldde gisteravond in politieke krineren. dat een katholiek-liberale re gering misschien nog heden zou kunnen to*- stand komen Dus voordat het libe rale congres, dat morgen. Vrijdag defini tief moet beslissen of de liberale partij de brief van de koning een voldoende garantie acht te zijn voor de lovale uit voering v?n de ov-dracht aan de kroon prins. t° Brussel bileenkomt. Indien de oude coalitie oo dp basis van 's konings boodschap kan worden voort- BRITS VLIEGTUIG IN BELGIË NEERGESTORT. Een Brits vliegtuig is te Bergen (He negouwen) neergestort en terechtgeko men op een arbeiderswoning. Het vliegongeluk heeft geen slachtof fers geëist De beide piloten van het toe stel werden gewond en naar het zieken huis overgebracht. Hun verwondingen zyn niet levensge- vaariyk. Een hunner heeft een been breuk opgelopen de andere brak enkele ribben. Het vTegtuig was een gecharterd toe stel voor het vervoer van kranten. gezet, zal geen enkel liberaal minister ook niet de zeer anti-koningsgezinde Luikss ministers vervangen worden Ex-premier Spaak liet in een artikel in Le Peuple" uitkomen dat het alter natief van een compromis inzake de koningskwestie burgergeroorlog" is. Spaak schreef, dat de socialistische party niets anders heeft verlangd van koning Leopold dan de garantie, dat kroonprins Boudewyn gedurende de overgangsperiode waarlijk alleen zal regeren zonder enige vorm van leiding van zijn vader. „Is een eervol compro mis ni^t beter dan burgeroorlog?", vraagt Spaak. Britse regering Atlee overwinnares. MET VIJF STEMMEN MEERDERHEID De Britse regering heeft de eerste van de twee stemfningen, waarbij de vertrouwenskwestie gesteld is, met een meerderheid van vyf stemmen ge wonnen. Er werd gestemd over een motie van de conservatieven, waarin het regerings voorstel tot verhoging van de benzine prijs wordt verworpen. De stemverhou ding was 304 tegen 299. Als de motie was aangenomen, had de regering moe ten aftreden. Er zouden dan mogelijk nieuwe verkiezinben zyn uitgeschreven. De uitslag van de stemming werd door de aanhangers van de regering met een geweldig gejuich begroet. Juist voor de stemming werd bekend gemaakt dat Labour de zetel In West Dumbartonshire had behouden, n.l. met 20367 stemmen tegen 20.074. Er zal nog een hertelling plaats vinden. Labour heeft nu in het Lagerhuis een meerderheid van 6 zetels. Daarop werd gestemd over de con servatieve motie, waarin de door de regering voorgestelde belastingverho ging op vrachtauto's wordt verworpen. Ook deze stemming won de regering met dezelfde meerderheid. Shinwell, de Britse minister van de fensie. werd kort voor de stemming on wel. Hy Is echter gebleven om te kun nen stemmen en is daarna onmiddellijk naar huis vervoerd. Wanneer de verkiezing van giste ren had gegolden voor de gemeente raadsverkiezing, zou de Leidse raad er als volgt uitzien. De tweede kolom geeft de huidige samenstelling volgens de verkiezing van 1949. Nieuwe OUDE samen- samen- PARTIJEN stelling stelling Partij v. d. Arbeid Kath. Volkspartij Anti Rev. Partij I Chr. Hist. Unie V. V. D Comm. Partij Ned. Staatk. Ger. Partij Ook "wanneer de A.R. en Chr. Hist, niet tezamen waren uitgekomen gejijk in 1949, zou de samenstelling onver anderd zijn gebleven. Dan zouden de Christ. Hist. 6 en de A.R. 4 zetels hebben verkregen. Nu is het 5 tegen 5 1950 1949 13 13 8 8 10 10 3 3 3 3 Generale repetitie der communisten (Va>n onze Londense correspondent). Indien de staking te Londen voort duurt zullen aan het einde van de vol gende week niet minder dan 20.000 sol- dr ten tydelyk havenarbeider zyn ge worden Het aantal militairen, dat naar de Londense haven zal worden gezon den, zal elke dag met duizend worden opgevoerd. Ditmaal laat de regering er geen gras over groeien. Dat biykt ook uit het tot de stakers dcor de nationale raad voor havenar beid, het lichaam dat verantwoordeiyk voor de organisatie van de havenar beid, gericht ultimatum, dat discipli naire maatregelen aankondigt, indien zy niet onmiddellyk het werk hervat ten Dit betekent, dat de arbeiders niet langer mee zouden kunnen profiteren van het centrale arbeidsregister. waarin thans ieder van hen. is ingeschreven, wat hen niet alleen vast werk verzekert maar tevens wekelijks garantieloon. Opmerkeiyk is, dat de -egering zich thans vierkant achter dit ultimatum plaatst. Vorig jaar Juli, toen de raad de arbeiders eveneens dreigde de econo mische bescherming welke zy genieten te ontnemen by voortduring van de staking, welke toen aan de gang was, desavoueerde de regering de voorzitter van de raad lord Ammon. Onderdelen van alle strijdkrachten uit het gehele land worden thans naar de haven van Longen gedirigeerd. In verschillende delen van de Britse hoofd stad worden reeds tentenkampen inge richt Ook enige diepe sghuilkelaers zullen de manschappen tot slaapplaats dienen. Ondanks een oproep van lord Ammon tot de stakers om in het nationale be lang het werk te hervatten, besloten deze gisteren een grote p-otestmars door Londen te houden De politie keurde goed dat zij banieren en op schriften zouden meevoeren. De transportarbeidersbond, welker beslissing om drie arbeiders, die een leidende rol speelden bij de staking van vorig jaar. het nieuwe conflict heeft veroorzaakt, staat op het standpunt dat deze beslissing op volkomen constitu- tionele manier is bereikt. Arthur Deakin, de secretaris-gene raal van de vakorganisatie, heeft ver klaard dat er maar één oplossing is, namelijk ogenblikkelyke terugkeer naar het werk. De communisten doen pogingen om de vakbond in discrediet te brengen op grond van het feit, dat de commissie van beroep, die over het reglement be slist heeft, uit leken en niet uit haven arbeiders bestaat. Dit is echter geheel overeenkomstig het reglement, Het on officiële stakingscomité schynt zyn tactiek te veranderen, want in plaats van verder aan te dringen op een hoof- delyke stemming onder de arbeiders om de drie betrokkenen al of niet te ont slaan, verklaart het thans bereid te zyn Rapport reorganisatie der rechtspraak. Hst Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft een rapport betreffende de reorganisatie van de rechtspraak in Ne derland gepubliceerd. De beschouwingen en aanbevelingen van de commissie betreffen een te vol gen algemene lyn in regeling en prak tijk van de gewone rechtspraak. Er werd slechts aandacht geschonken aan het geen op korte termijn te verwezenlyken is. In het eerste hoofdstuk benandelt de commissie de vernieuwing van de rech terlijke macht. Het tweede hoofdstuk, getiteld: Ver nieuwing van de procesvuorschriften in civiele zaken, bespreekt o.m. de beteke nis en karakter van het Interlocutoir vonnis; w ziging van het partystand- punt; onbevoegd verklaring door verwij zing te vervangen: verschoningsplicht van partijen; het bewijsrecht: het aan tal instanties en de cassatie. tot onderhandeling, op voorwaarde ech ter. dat het comité door de autoriteiten officieel wordt erkend. Op het ogenblik is daarvan geen sprake. De stakers ontvangen vanzelfsprekend eeen enkele uitkering Het enige voor deel dat hen ten deel valt Is een ver mindering van inkomstenbelasting. Bij vorige conflicten maakten de arbeiders hun financiële verliezen spoedig weer goed door later overwerk te doen. Zij verdienen goede lonen, zodat zy per- sooniyk weinig risico lopen, indien de staking tenminste niet te lang duurt. De verklaring van minister Isaacs, dat de staking een pure vakbewegingsaan- gelegenheid is. waarmede het publiek niets heeft te maken, lokte scherpe cri- tiek uit. Vele politieke leiders, waaron der leden van het kabinet, beschouwen de staking als een communistische ge nerale repetitie voor grotere onrust. De staking kon eindigen indien de drie geToyeerden zich bereld verklaarden zich in de toekomst aan de vakbonds reglementen te houden. Omdat zy dit uitdrukkelyk weigeren, ook nadat hun zaak in beroep was behandeld, werden zil uit de bond geworpen. Een van het drietal is lid van het bestuur van de communistische partij en voorzitter van de communistische transport comité's. De vakbond trad pas tegen hen op, toen er klachten kwamen van ande-e arbei ders over het zaaien van onrust. By stakingen als deze is de eerste impuls altijd het betrachten der soli dariteit. waarna de staking meestal spoedig verloopt De regering wil het er nu blijkbaar niet zonder meer op laten aankomen. Van grondstoffen naar afzetfront. (Speciale berichtgeving). Terwijl de natuur er nog ongenadig aan herinnerde, wat herfst en winter kunnen betekenen, trokken wij naar het Vondelpark Paviljoen te Amster dam. waar in het Internationaal Cul tureel Centrum de Nederlandse kle dingindustrie. in het kdaer van de Fashion week, die van 1926 IVÏei a.s. In Amsterdam wordt gehouden, enige modellen voor het a.s. najaars- en winterseizoen toonde, en tevens een persconferentie hield. Het Is thans voor de zesde maal. dat de Amsterdamse Fashion-week wordt georganiseerd, welke speciaal bedoeld is om het de buitenlandse kopers mogelijk te maken, in écn week de collecties van alle belangrijke Ne derlandse confeeliehuizen te zien. Fashion Week culmineert in een grote exportshow in het Amstelhotel, waar de meest karakteristieke modellen van de Nederlandse Industrie aan de bui tenlandse inkopers getoond worden. Het was interessant te vernemen, dat Repatriëring van Nederlanders vlot niet. In een onderhoud met dr Ph. C. Visser, die is afgetreden als Neder lands ambassadeur in de Sovjet-Unie en thans voor enige weken in Den Haag vertoeft, verklaarde deze dat hij in de eerste jaren geen oorlogsgevaar vreest, omdat een oorlog nimmer in het welbegrepen eigenbelang van de Sovjet-Unie kan zijn en omdat ieder een weet. dat het Westen de oorlog niet wenst. Dr Visser sprak als zyn oordeel uit. dat het lever) voor de Rus inderdaad iets goedkoper geworden is. In Moskou bestaat echter nog een vrije markt, waar op de prijzen niet gebonden zijn aan voorschriften en men ook artikelen kan kopen, welke in de winkels niet te vin den zijn. De roebel heeft nog steeds geen internationale waarde. Men kan dus alleen spreken van de binnenlandse koopkracht van de roebel. De koop krachtwaarde- van de roebel komt ruw berekend overeen met ongeveer 1/7 1/8 van het bedrag in de betreffende landsvaluta. dat de buitenlandse mis sies voor de roebel moeten betalen. Wat Nederland betreft, wordt de diploma tieke aankoopkoers f. 1.— per roebel, terwyl men wat normale gebruiksarti kelen aangaat, voor een roebel niet meer kan kopen dan voor een dubbeltje in ons land. delsverkeer tussen Nederland en Rus land beperkt zal moeten blyven, omdat er niet zoveel ruilmateriaal is. Boven dien kan men daar nog niet ten volle overzien, welke conseouenties het trac- taat heeft, dat met China gesloten is De Nederlandse ambassade is dage lijks bezig geweest, met het vraagstuk der repatriëring van Nederlanders uit Rusland, aldus dr Visser. Tot nu toe Is het. resultaat niet bevredigend, maar ik heb de hoop niet geheel opgegeven, zo zeide hy. RADIO BANDOENG SCHAFT WESTERS PROGRAMMA AF. Met ingang van 1 Mei as. zal het Westerse programma van Radio Ban doeng ophouden te bestaan, terwyi met ingang van 20 April j l. dageiyks over deze zender nieuwsberichten worden uitgezonden in de Soendanese taal. In verband hiermee zullen geen per- soneelswijzigingen plaats vinden, omdat de meeste ambtenaren die tot dusverre met het verzorgen van het programma belast waren, op eigen verzoek binnen kort naar Europa zullen vertrekken. ADMINISTRATEUR KRIJERS GEDOOD. De administrateur van Ramasari. na bij Tjirandjang. de heer D. Kryers, die naar de stad reed, werd verleden week Vrii reizen in de zin. zoals wij dat I overvallen door een 25 man sterke bende opvatten, bestaat in de Sovjet-Unie niet. I en gedood. HU is op het ereveld Pandoe Dr Visser zeide voorts, dat het han- begraven. Een toto von net beeld von dn socio listische voorvechter, Mr P. J. Troei dra dot hedenmiddag aan de presi dent von de Tweede Komer der Sto- ten-Generool, ter plaatsing in het Kamergebouw werd aangeboden. zich hierby een mannequin „vraagstuk" voordoet, daar Nederland slechts over een zeer klein groepje goede manne quins beschikt, welke gracieuze dames onmisbaar zyn voor het op z'n voorde ligst brengen van de modellen. Men is op zoek naar de nieuwe goede krachten op dit terrein en enige danssoholen en ook de Nederlandse Mensendieckbond zijn op het probleem attent. De Nederlandse kledingindustrie be oogt goede, draagbare, aan de figuur van de Nederlandse vrouw aangepaste modellen te brengen, die de vrouw be koren en de draagkracht van de man niet te boven gaan. In de eerste plaats brengt zij deze kleding aan het binnen land, maar daarnaast in toenemende mate aan het buitenland. Het exportcijfer lag over 1949 dicht bij de 50 millloen gulden! Dit betekent 10% van de totale omzet, zodat het bin nenland niet kan zeggen dat het tekort komt omdat alles naar het buitenland zou gaan. Ook Is de tijd voorbij dat be paalde, van zeer bijzondere stoffen ver vaardigde modellen, slechts voor de export bestemd waren. In het algemeen wordt de situatie in de Nederlandse kledingindustrie gekenmerkt door een ,.front"-verandc- ring. d.w.z.: tot het begin van dit jaar lagen de voornaamste problemen van deze industrie aan de kant van het grondstoffenfront. Jarenlang, van 1945 af, heeft het percentage grond stoffen, dat de Nederlandse kleding industrie ontving, gezweefd lussen 60 en 70% van dat van 1939. Pas in het begin van dit jaar heeft, tengevolge van de liberalisatie van de weefsels, het percentage de 100 bereikt. Uet grondstoffcnnrohleem is dus geen ern stig vraagstuk meer. Het kcrnnrobleem is komen te liggen op een Ander front, namelijk dat van de afzet. Zulks als gevolg van de gewyzigde prijsverhou dingen. Bij de consument valt een dalende koopkracht te constateren, waardoor het steeds moeilijker wordt om tegen de huidige pryzen voor de kleding af zet te vinden, terwijl het vrywel uitge sloten is om de prijzen te verlagen in verband met de stijgende prijzen van de weefsels. Voor de Nederlandse kledingindustrie, die zich zoveel moeite heeft gegeven om de export te bevorderen, heeft in tussen de liberalisatie goede aspecten. En opvallend is vooral de sterk gestegen uitvoer naar West-Dultsland, die zich hoewel zich tekenen van verzadiging voordoen toch nog steeds op hoog peil handhaaft, terwijl de samenwer king met de Benelux-partner thans aanmerkelijk oeter is nu de kansen van ■de Belgische kledingindustrie op de Ne derlandse markt gelijk zyn geworden, aan die. welke de Nederlandse industrie al geruime tyd op de Belgische markt had. Over de getoonde modellen, die na- tuurlyk slechts een tip van de sluier over wat er a.s. najaar gebracht zal worden oplichtten, kunnen we kort /.yn. Op de grote Fashion Week Show zal men een uitvoeriger beeld krygen, van wat hier slechts aangeduid werd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1