Bruidsstoet van Flora en de Zonnegod trok door de hollenstreek 600 muzikanten bliezen de bloembolienmars Onder driekwart millioen toeschouwers vele duizenden buitenlanders 89ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Maanaag 24 April 1950 Derde Blad No. 26S31 r Zoterdag trok de Bruidsstoet van Flora en de Zonnegod door de Bollen streek. Weken voorheen was voor deze band reeds aangetekend"maar noch de vaders, noch de moeders van bruid en bruidegom hebben durven dromen, dat die aankondiging zovele duizenden zouden lokken naar de Hol landse lentetuin, het smalle kleurenpalet achter de duinen tussen Leiden en Haarlem. Toen in 1948 de .traditie gevestigd werd" konden de organisatoren van het Bloemencorso Bollenstreek zich niet voorstellen, dat slechts twee oor later dit festijn wat betreft omvang van nationale en buitenlandse belang stelling zou kunnen concurreren met de mimosafeesten van de Riviera door tussen een half en een heel millioen bezoekers te trekken, waaronder niet alleen de weinig op sprookjes ingestelde en daardoor eerder verraste Hol landers, maar tevens vele duizenden buitenlanders zoals Belgen die het feesten in het bloed zit en Amerikanen die de grootsheid tot maatstaf dient. zendingen niet te na gesproken toch maakten ook deze wagens ander maal een grote indruk op de drommen publiek, die zich langs de veertien kilometer lange route hadden opge steld. Kreten van bewondering waren niet van de lucht en vele jeugdige toeschouwertjes konden het zelfs niet verder brengen dan grote open mon den om hun verbijstering uit te druk ken. Het tempo werd er behoorlijk in ge houden, mede dank zij het feit dat dit maal de muziekcorpsen van de verschil lende gemeenten niet in de stoet mee liepen, maar op diverse punten langs de route waren opgesteld. Dank zij een uit stekende regeling van het verkeer langs de route werd het keerpunt aan de grens van Bennebroek reeds omstreeks half drie bereikt, waarna snel de terug tocht werd aangevangen. In Hillegom waren de ruiters, die het corso openden, achtergebleven, teneinde de paarden een ogenblik rust te kunnen gunnen. De politie maakte zich verdienstelijk, door per motor een nieuwe stijgbeugel voor Jacoba te veroveren, aangezien deze in de loop van de tocht gesneuveld was. Foto L.D./Van Vliet) Jacoba leidde-de bloemenpracht I Na de tweede doortocht van het corso door Sassenheim liep het verkeer grondig vast: rijen dik, vastgemetseld door honderden wielrijders, voetgangers en motorfietsen, klemden even zovele honderden auto's een zestal over meesterde verkeersagenten in een staat van tijdelijke werkloosheid. Reeds om tien uur des ochtends begon in Sassenheim Zuid de opstelling van de 41 wagens, die dit jaar aan het corso deelnamen. Het keren van de veelal omvangrijke stukken en het manoeu vreren naar de juiste plaats in de stoet maakte het tegen twaalf uur nodig, het gewone verkeer langs deze weg stop te leggen tot enige tijd na het vertrek van de stoet te 1 uur. Inmiddels wraren de festiviteiten van deze dag op „Het Oude Koningshuys" in Sassenheim al geopend met een offi ciële ontvangst van Jacoba van Beyeren met haar gevolg door het gemeentebe stuur van Sassenheim, waarvoor burge meester Sandberg v. Boelens als woord voerder optrad. Van het bordes van het vroegere buiten van koning-stadhouder Willem III af droeg de burgemeester een berijmde oorkonde voor, geschreven door de tegenwoordige eigenaresse van het huis, de dichteres Annie de Hoogj Nooy, terwijl haar gevolg zich in een! gesloten kring rond het voorplein had geschaard. Met enkele woorden van dank aanvaardde Jacoba van Beyeren de haar na de voorlezing overhandigde oorkonde, waarna zij zich naar de op stelplaats van het corso begaf, om aan het hoofd daarvan de tocht door de bollenstreek aan te vangen. TEMPO UITSTEKEND VOL GEHOUDEN. Vorig jaar heeft er ontstemming ge heerst in het Zuiden van de bollen streek over de urenlange vertraging, waaraan het corso onderhevig was. Voor een belangrijk deel was dat de wijten geweest aan de langdurige vertraging bij het vertrek, waardoor het voor de gehele middag opgestelde verkeersschema in de war liep en de eenmaal ontstane ver traging groeide en groeide. Hoe het deze dag ook verder verlopen zou, één ding had men zich voor dit jaar daarom voorgenomen: het corso zal op tijd vertrekken. Teneinde ook verder vertraging zoveel mogelijk te voorkomen, werden de wagens reeds bjj de opstelling door de jury beoor deeld en werden de prijzen voor de aanvang van de tocht door de bollen streek toegekend. Door een en ander heeft de stoet met een verblijdende regelmaat het traject Bassenheim-Zuid, Lisse, Hillegom, Ben- Foto L.D./Van Vliet) nebroek heen en weer afgelegd, waaruit bleek dat men zich de lessen van vorig jaar zeer wel had aangetrokken. ZEGETOCHT DOOR MENSEN- DROMMEN. Het corso bood in de lentezon, die zich nog nooit zo goed heeft gedragen als op UITTOCHT LIEP HOPELOOS VAST. Reeds omstreeks vijf uur was de tocht naar het Zuiden volbracht, waarna hor den toeschouwers zich een weg poogden te banen naar Keukenhof, andere ont spanningsoorden en haard en hof. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit: Zij konden er niet komen, de weg wat veel te vol. De vele auto's en touringcars, die op weg togen naar de bollenstreek na afloop van de werktijd van Za terdagochtend. in de verwachting tijdig in Sassenheim te kunnen zijn om de terugtocht van de stoet gade te slaan, hebben het niet zover kun nen brengen. De toegangswegen naar Sassenheim en Lisse lie>pen in het begin van de middag zo vol, dat honderden auto's vele kilome ters van de corso-route vast kwa men te zitten. Zo waren er ook tachtig bussen uit Rotterdam, die tussen Nieuw-Vennep en Lisse zijn gestrand. Voor de inzittenden uiteraard een grote teleurstelling maar bo vendien voor de uittocht van de bollenstreek na het corso een gro te handicap. Deze uitvalswegen waren nu geheel verstopt door dubbeldikke rijen auto's. lie geen kans meer zagen rechtsomkeert te maken. Zij moesten tegen wil en dank eerst na het corso door de boilendorpen heen gereden worden, teneinde langs alle wegen een stroom naar buiten te kun nen laten vloeien. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllNIIIIIIIIIIIIIIIII Van Gend en Loos bestond weliswaar nog niet in de tijd dat men met dergelijke koetsen rondreed, maar verdienstelijk was deze inzending van da ATO toch zeker. auto's zich een honderd meter door een zandwoestijn moesten worstelen! Over het algemeen was een en ander, zover als doenlijk was, uitstekend door de politie geregeld. Opstoppingen als in Sassenheim en ook' Lisse, waar de ten- toonstelling Keukenhof vele duizendèn bezoekers trok, waren met geen moge- j lijkhsid te voorkomen, vooral niet door dat er onmogelijk voldoende politic op de been kon worden gebracht om „ieder I het zijne" te geven op de weg en de fietsers en wandelaars tussen de rijen auto's weg te halen. DIT WAREN DE MOOISTE. De jury kende de volgende pryzen toe: Personenauto's: 1. N.V. Baartman en Koning (Sassenheim); 2. N.V. v.h. P. Beelen en Zn. (Lisse); 3. Hygia Fabrie ken (Sassenheim); 4. N.V. Van Zonne veld en Co. (Sassenheim); 5. N.V. C. J. Speelman en Zonen (Sassenheim). Foto L.D./Van Vliet) vierd, doch ook dit was allerminst een voudig en kostte veelal uren, evenals later op de avond de uittocht uit Noordwijk. Tussen Voorhout en Noordwijk Bin nen hadden listige stratenmakers een aanzienlijk weggedeelte juist deze dag onbestraat laten liggen, zodat talloze De bloemrijke symbolisering van de Lissese kistenfabriek rijdt door de Oudhollandse stadspoort Lisse binnen. Foto L.D /Van Vliet) deze bollenhoogtijdagen van Donderdag tot gisteren, een sprookjesachtige aan- blik in een tinteling van felle tulpen- 1 kleuren en zachte hyacinthen-tinten. Zoals ook vorige jaren hadden tiental len grote firma's van buiten de bollen- streek gewedijverd in de kleurige uit- I beelding van hun product, of symbolise- i ring van hun werk. De grote bollen- firma's hadden zich al evenmin onbe tuigd gelaten, waarbij de exportbevorde- ring en de deviezenwinst zeer in trek waren als object voor allerlei symboli-1 sche voorstellingen. Anderen zochten het in uitbeelding van actuele proble- men, zoals de woningnood, terwijl velen 1 Het verkeer liep hier en daar vry ho peloos vast, zelfs reeds tijdens het laatste gedeelte van het traject van het corso, waardoor enige wagens, o.a. dc winnaar van de eerste prijs, van de rest van het corso gescheiden wer den en eerst veel later doorkwamen, toen iedereen alleen maar belangstel ling had voor het banen van een weg voor zichzelf door de overvolle stra ten en wegen. Ten Noorden van Sas senheim raakten de hier en daar vier- Foto L.D./Van Vliet) Voor de villa Merenburgh in Lisse spreidde een pauw trots zijn waaierstaart in een rijkdom van pasteltinten. Een van de voorbeelden van de mozaiek- artisticiteit van de bollenstreek. Vrachtwagens: 1. N.V. Gebr. van Zon neveld en Philippo (Sassenheim); 2. Lissese Kistenfabriek N.V. (Lisse), te vens winnaar van de wisselbeker van de Bond van Bloembollenhandelaren voor de mooiste kleurencombinatie, 3. J. ten Hagen (Lisse); 4. Copex Expedi tiebedrijf (Hillegom); 5. N.V. G. B. de Vroomen en Zn. (Sassenheim); 6. Oranjelijn, Anth. Veder en Co. (Rot terdam); 7. N.V. Fred de Meuldcr (Lisse); 8. Holland Amerika Lijn «Rot terdam); 9. Openbare Werken (Hille gom); 10. Echfa N.V. (Enschede); 11. Verduyn en Tenhagen (Lisse), tevens extra prijs voor meest originele idee (woningnoodschoen)12. N V. Distil leerderij Rijnbende en Zonen (Schie dam); 13. N.V. de Groot en Co (Hille gom); 14. E. J. Hogervorst (Noordwij- kerhout); 15. Black Diamond Steam ship Corporation (Rotterdam»; 16. M. van Waveren en Zn. N.V. (Hillegom 17. personeel N.V. Bloembollenbedivf M. Veldhuyzen van Zanten (Lisse); 18. Openbare werken (Lisse). Voorts werd een extra prijs toegekend voor de meest humoristische idee aan de Kath. Land en Tuinbouwbond te Haarlem. i'Jrgemeester Sandberg van ooe>ens i von Sassenheim las op het bordes van het Oude Koningshuys tot Jacoba van i Beyeren een oorkonde voor, waarin I 'r hoor voormalig domicilii werd i v.'e.Aom geheten. I de schilderachtige bollenweelde zelf in een rijk bloemenkleed tot uitdrukking brachten. Het corso werd geopend door Jacoba i en haar gevolg, waarachter de zeer fijn verzorgde personenauto's, in een scherp i contrast met de paarden, bereden door i personen in eeuwenoude kledij, een bij -1 zondere indruk maakten. Over het algemeen waren de vracht wagen-stukken, die als een gesloten groep achter de personen-auto's re den, üitstekend verzorgd. Weliswaar vielen enige stukken op, die wij in de corso's van afgelopen jaren ook reeds volkomen identiek of vrijwel overeen komend zagen meerijden, zodat men enigszins van een gebrek aan origina liteit kon spreken de originele in- De Lisser .Hoorn des overvloeds" symbool van wat Lisse als centrum van de bollenstreek te bieden had dubbele rjjen auto's cn bussen dus danig in de knoop, dat zelfs de zes verkeersagenten, die hier orde in de j chaos probeerden te scheppen, een tijdje met de handen in het haar j stonden. Jegen een dergelijke massale verkeersopstopping langs de nauwe i wegen, zonder voldoende uitvalsmoge- lijkheden, was ook geen kruid ge wassen. Velen probeerden een heenkomen te j zoeken naar Noordwijk. waar eveneens uitgebreide bloemenfeesten werden ge- 1 Muzikaal Bloemen-festival te Hillegom Zondagmiddag om één uur hadden zich zeshonderd blazers en tromme laars uit alle delen van het land op gesteld voor het Hillegomse raadhuis en bliezen daar de Bloembollenmars, ter inleiding van de laatste dag van het door de R.K. Harmonie „Cres cendo" georganiseerde bloemcn-fes- tiyal. Op het „Hof", het Hillegomse raad huis, was het gemeentebestuur aanwe zig ter begroeting van de musici van twintig muziek- en tamboercorpsen, die zich daar hadden opgesteld en een drachtig de „Bloembollenmars" lieten horen, zodat het gedaver en geroffel van de motoren uit de oneindige ver keersstroom die zich langs de Rijksweg spoedde, er in verdronk. Temidden van een dichte haag van belangstellenden trokken de muziek- en tamboerscorpsen door Hillegom, zonder noemenswaard vertraging te veroorzaken in het door de politie om geleid verkeer. Na een korte mars door enkele straten in het dorpscentrum, marcheerden de deelnemers naar het woningcomplex van „Goed wonen" na bij het raadhuis, waar de marswedstrijd werd gehouden. Zaterdags tevoren was deze wedstrijd eveneens gehouden, maar de toen deel nemende corpsen hebben, in verband met de drukte voor het corso, niet op het Hof geconcerteerd. Zij namen hun plaatsen in langs de route van de stoet en 7.o heeft Jacoba van Beyeren onge twijfeld aan Hillegom de herinnering, dat het de meest muzikale gemeente is uit de gehele Bloembollenstreek, gezien het grote aantal muziekcorpsen dat haar daar al blazend welkom heette! Zowel Zaterdag als Zondag gaf ieder deelnemend corps in de muziektent op het Concordia-terrein een concertnum mer ten beste. Het openluchtconcert met bal-champêtre, dat voor Zaterdag avond was aangekondigd, ging echter om onnaspeurlijke redenen niet door. tienen kwamen kijken, vonden een don ker terrein en een lege muziektent! BEKRONINGEN. De jury, bestaande uit dc heren L. v. d. Hoef te Beverwijk en J. Pink- se te Amsterdam, maakten ten slotte de bekroningen bekend. Hierbij bleek dat het Fanfarecorps „Excelsior" te Heemstede in deze wedstrijd het hoogste aantal punten, n.l. 71, had behaald onder leiding van zijn dirigent, de heer J. Beekhoven. Verdere uitslagen waren: 22 April: Kunst en genoegen, Maar tensdijk. Ie pr. 62 pt.; Harpe Davids, Noordwijkerhout, 2e pr. 56 pt.; Juliana, Munstergeleen, le pr. 64!£ pt.; Erica, te Austerlitz, 2e pr. 58 pt.; Politietam- boercorps Excelsior, Hilversum, le pr. 50 pt. 23 April: Eensgezindheid, Heemstede, le pr. 64 pt.; Nieuw Leven, Leiden, le pr. 66 pt.; Klein maar dapper, Den Haag, le pr. 67 pt.; Excelsior, Noord wijk, le pr. 69 ptTamboercorps Ex celsior, Heemstede, le pr. 50 pt.; Eupho- nia, Overveen, 2e pr. 57 pt.; Witten- burgs Fanfare, Amsterdam, le pr. 65 p.; Crescendo, Spaarndam, le pr. 69 pt.; Tamboercorps Excelsior Alkmaar, le pr. 51 pt,; Kunst en Vriendschap, Krom- mehie, le pr. 64 pt.; IJmuider Tam- bourscorps, IJmuiden, le pr. 50 pt.; St. Cecilia, te Wervershoof. 2e pr. 59 pt Tamboerscorps St. Cecilia. Alkmaar, le pr. 52 pt.; Hoogovens Harmonie, Velsen, le pr. 65 pt.; Tavenu, Amsterdam, 2e pr. 59 pt.; Tamboers Tavenu, Amster dam, le pr. 52 pt.; Tamboers Klein maar Dapper. Den Haag, le pr. 54 pt.; Tam boers Wittenburg, A'dam, le pr. 51 pt. Foto L.D./Van Vliet) en Co. te het De ..Orai-ielijn van Verscheidene danslustigen, die zo tegen I Rotterdam, die associaties weiste met eerste streekcorso. Westerdam" van hêi Foto L-D V'ict)

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9