ACHESON WIJST OP DE SOVJET-AGRESSIE In België nog moeilijkheden WEERBERICHT Bollenstreek beleefde gisteren record-Zondag „Straal in eigen kring vriendschap en levensvreugde uit!" 40 jaren gaven traditie, stijl en vorm 89ste Jaargang MAANDAG 24 APRIL 1950 No. 2698J] Program ter verdediging I Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in Cph toespraak tot de Amerikaanse ver eniging van dagbladredacteuren ver- I klaard. dat iedere poging om met de sovjet-unie tot een goede verstandhou ding te komen gedwarsboomd wordt door een reële en op het ogenblik be staande bedreiging van agressie. Overeenstemming met de sovjet unie of een poging hiertoe te komen kan niet bestaan, wanneer de ge dachte aan agressie niet uit de we reld wordt geholpen, aldus Acheson. ,.En dat woord agressie betekent niet alleen militaire aanval, maar ook propaganda-oorlogvoering en de ge heime ondermijning van vrije landen van binnen uit". De Sovjetrussische autoriteiten zullen graag alle middelen te baat nemen, die hun ter beschikking staan, om de V.S. te verzwakken en schade te berokke nen. Hoewel zij het niet verstandig achten, militaire macht te gebruiken, proberen zij het met andere methodes, bijvoorbeeld een poging om de Ameri kaanse bevolking in verwarring te brengen en te verdelen, opdat wij te zwak zullen worden om tegen de com munistische bedreigingen in andere de len van de wereld op te kunnen en te verdeeld en verward om de communis tische infiltratie in eigen land het hoofd te bieden. „Er is niet één antwoord noch een snélle of gemakkelijke weg om een kv.ade macht er onder te krijgen. Wan neer wij deze waarheid erkend hebben, behoeven wij eghter geen ogenblik ont moedigd of terneergeslagen te zijn". Acheson noemde zes programmapun- ten, waarmee de V S- de strijd tegen de bedreiging hebben opgenomen* 1. Een brandend en strijdvaardig ge loof in de vrijheid. 2. De verbreiding van dat geloof. 3 De organisatie van een sterke ver dediging. 4. De economische wederopleving van de vrije wereld. 5. Nog nauwer samenwerking tussen de vrije landen via de bestaande orga nisaties (Raad van Europa, organisatie van het plan-Marshall en de Westelijke Unie) en zo nodig via nieuwe organi saties. 6. Voortzetten van de pogingen, een gemeenschappelijke basis voor over eenstemming te vinden geen vol maakte of eeuwigdurende overeen komst, maar tenminste een betere rege ling om in groter veiligheid samen te leven. Ook wekte Acheson het eigen land en de beide partijen in het congres op tot nauwe samenwerking. Militair is Amerika gereed De Verenigde Staten hebben spoed gemaakt met de vervaardiging van wapens, die verschrikkelijker zijn dan men tot dusverre ooit heeft gezien, wordt in het zesmaandelijkse verslag van de Amerikaanse minister van landsverdediging, Louis Johnson, ver klaard. De minister zegt dat de Ver enigde Staten aan de spits staan bij de fabricage van nieuwe wapens en dat dit „het verschil kan betekenen tussen overwinning en nederlaag in een oorlog".. „De voorraad Amerikaanse atoom bommen. verklaarde Johnson voorts, „bestaat voortaan niet meer uit een klein aantal bommen van één model en van één afmeting. De Amerikaanse strijdkrachten, hoe gering deze thans ook zijn, zijn doeltreffend en bezitten een uitrustiifg, die verre uitgaat bo ven die van onverschillig welk ander land". Volgens de minister van landsverde diging was de ontploffing van de Rus sische atoombom, in September j.l., aan leiding tot een buitengewone ontwik keling van de fabricage van nieuwe wapens. Johnson heeft over deze wa pens geen bijzonderheden gegeven. Er wordt in het verslag aan hérin- ?ejd' dat de Verenigde Staten einde 1949 36.000 militaire vliegtuigen bezaten en dat geleidelijk 5400 nieuwe toestel len werden geleverd, betaald uit reeds goedgekeurde credieten. 11.000 van deze toestellen waren jachtvliegtuigen, waar van 2000 met straalaandrijving. i =-,e!, Amerikaanse leger was eind 1949 1.551.000 man sterk. De Amerikaanse minister van marine verklaart m het overzicht dat „de vloot redelijkerwijs in haar behoeften kon voorzien", doen dat het „aanbevelens waardig is. indien de beschikking over kregen"leedekSCllepen kan worden ver" De Amerikaanse strijdkrachten in VONNISSEN TE PRAAG. Tstecll°slowaakse staatsgerechts- trii j de twee voornaamste aange- rh ci ln het oroccs tegen zes Tsje- 'aken' die van spionnage en v!r wer<*en beschuldigd, ter dood veroordeeld. Een werd tot levenslange S^'anJ*arbeid en de drie anderen wer- cen tot resp. 20. 18 en 25 jaar dwang- ar ejd veroordeeld. eon™ ^er beschuldigden werden tot ?onnn kr,°on boete veroordeeld, een tot ujuu. Al'en verliezen hun burgerrech ten voor ïo jaar en hun eigendommen rden verbeurd verklaard. BUIEN. De Eilt verwacht tot morgenavond: w zwaar bewolkt met nu en i.TT buien. in het Oosten van het Holiiaanvankelijk nog zwakke veran- VrlüvJ® wind. overigens matige tot wacntige Wind tussen West en Noord. ■K.oud weer. (Opgemaakt te 10 uur). 25 APRIL. Zon op: 5.23 uur; onder: 19.54 uur. an °P; 10.45 uur; onder: 3 08 uur TTrv«„ E.K.) "oogwater te Katwijk te 8 21 en 21.00 u. EU nummer bestaat uit tien pagina's. Europa hebben instructie gekregen plannen op te stellen, welke gebaseerd zijn op een verdere vijf jaar bezetting van Duitsland. In overeenstemming hiermee is het Amerikaanse leger en de luchtmacht begonnen met een geweldig bouwpro- gram Ongeveer 200 millioen gulden zijn uitgetrokken voor projecten gedu rende het begrotingsjaar 1950'51 en volgens legerkringen zou ongeveer het zelfde bedrag worden uitgetrokken voor het daaropvolgende begrotings jaar. Een der grootste projecten is de hui zenbouw. Het nieuwe program is in de afgelopen maanden ontwikkeld. Voor dien werd er een bouwpolitiek gevoerd, die gebaseerd was op het voorzien in noodgevallen van grote voorrang. BRAND IN GEBOUW VAN AMERIKAANSE ATOOMCOMMISSIE, j Vannacht is te Berkeley brand uitge broken in het gebouw, waarin zich de grote cyclotron van de Amerikaanse commissie van atoomenergie bevindt. Hoge vlammen schoten uit het gebouw omhoog. De brand werd bedwongen, voordat het vuur de cyclotron zelf bereikte. Er werd onmiddellijk een veiligheidscor don rondom het gebied getrokken. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend geworden De cyclotron, die 5000 ton weegt, is een der krachtigste ter wereld. De cy clotron kan zelf geen atoomenergie pro duceren, maar is belangrijk voor expe rimenten op hel gebied van de kern splitsing. Drie maanden geleden werd een nieuw element (nummer 97>. het zwaar ste, dat tot nog toe bekend is. vrij ge maakt. Transjordanië annexeert Arabisch Palestina. De Jordaanse regering heeft heden te Amman bij de opening van het parle ment de inlijving van Arabisch Pales tina bij Jordanië bekend gemaakt. Men verwacht, dat Engeland deze maatregel zal steunen. De omvang en bevolking van Jorda nië wordt hierdoor verdubbeld. Arabisch Palestina wordt door twin tig afgevaardigden in het parlement, dat veertig zetels telt, vertegenwoor digd. De politieke commissie van de Ara bische liga heeft het Jordaanse plan in het begin van deze maand ..onwet tig" genoemd, aanvoerende, dat een dergelijke maatregel de Palestijnen „van hun wettige rechten op het land zou beroven" DE STRIJD OM TRIEST. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, heeft een onderhoud gehad met de Joegoslavi sche gezant te Rome. Van officiële Ita liaanse zijde is niets over het bespro kene medegedeeld. In het parlement heeft Sforza verklaard, dat Italië niet van Triest zal afzien. Op het ogenblik zit er in het brood 5 aardappelmeel, wot de smake lijkheid van het brood niet bevordert. Nu bestaat er een kans/e, dat er van regeringswege wordt besloten het ge halte aardappelmeel te verhogen tot 10 Zowel huisvrouwen als bakkers komen hiertegen in opstand. Donder dag en Vrijdag a.s. zullen de bakkers in alle steden van Nederland handte keningen verzamelen, die naar de Re gering worden verzonden met het verzoek het percentage aardappel meel geheel uit het brood te verban nen. Een bakker, die Donderdag niet kon afwachten om met het verzamelen van handtekeningen te beginnen, leent een huisvrouv/ zijn rug voor het plaatsen van de handtekening. C.V.P. tegenactie. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen De ontstemming ln koningsgezinde I kringen over de eis van de linkse par tij. dat de koning een verplichte ver- bliifpaats zal moeten accepteren tiidens de regering van ziin zoon of een lange incognito-reis naar de Kongo onderne men, is zeer groot De katholieke minister van verkeer Seghers verklaarde, dat hij d.t niet nam. Vlaanderen zal een campagne te gen de verbanning van de koning be ginnen. Een andere CVP-minister zei gistermorgen, na een woelige vergade ring van de partijraad, dat het een schande was en zelfs het charter van .illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll; „Na een half uurtje links In Sassenheim gekomen, zochten wij gisteren een bepaalde straat Toe wij ergens klem zaten tussen een autobus uit Zeeland en een „slee" met Amerikanen, vroegen wij aan een voorbijganger waai die straat was. „Ziet U daar die kerk, vijfhonderd meter verder? Daar slaat U links af en dan bent U er." „Waarom zeg je niet een voudig: Na een half uurtje links?' snierde een andere Sassenheimer Drie kwartier later, toen we die vijfhonderd meter hadden afgelegd en met een zucht de zijstraat in draaiden, vonden we het niet meer zo'n heel leuke opmerking als eerst llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) de rechten van de mens elke verban ning uitsluit. De drie-partijen conferentie, welke gisternamiddag op het ministerie van binnenlandse zaken begon, stond blijk baar onder invloed van deze katholieke reacties, want te 19 uur verlieten socia listen en liberalen het ministerie met de laconieke verklaring, dat er nog geen oplossing was en de conferentie heden zou worden voortgezet. Men vernam, dat de privé-secretaris van de koning, die momenteel te Brus sel verblijft, contact had opgenomen met de vorst. De vraag is dus of de koning nog een uiterste concessie zal moeten doen en buitenlands zal moeten verblijven tijdens het interregnum van kroon prins Boudewiin. Wellicht is een oplos- s ng te vinden in de organisatie van een grote officiële staatsreis van ko ning Leopold naar de Koneo. De vorst zou deze wens hebben uitgedrukt daar hij sedert 1940 geen contact meer had met de Belgische kolonie. Anderzijds zijn de drie partijen tot volledige overeenstemming gekomen over het scenario, dat zich zal voltrekken vanaf het ogenblik van de bijeenroe ping der Kamers. Een tot in de klein ste details geregeld plan is opgesteld, dat o.a. voorziet in de terugkeer van de koning op de zesde dag, nadat de katholiek-liberale regering zich afzon derlijk voor Kamer en Senaat zal heb ben gepresenteerd. Er bestaat goede hoop. dat de laatste struikelsteen de verblijfplaats van de koning he den zal worden weggenomen. In een resolutie maakten de Brus selse liberalen echter bezwaar tegen de persoon van Van Zeeland als forma- Zeven ,'anaverkenners en een zeever kenner hebben Zaterdagmiddag in het Paleis Soestdijk aan Z.K.H. Prins Bernhard een album aangeboden, be staande uit tekeningen, welke padvin ders uit het gehele land hebben ver vaardigd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Neder landse Padvindersbeweging. - Prins Bernhard bekijkt het hem aangeboden album. Rechts van de Prins de hoofd commissaris van de Katholieke Jeugd beweging. Baron H. F. N. Baron van Voorst tot Voorst. teur van de regering. In katholieke kringen wordt dit niet geaccepteerd. Men is van oordeel, dat het de taak is van de prins-regent een nieuwe forma- teur aan te wijzen, maar men stelt de eis. dat Van Zeeland, die het vredes verdrag over de koningskwestie heeft tot stand gebracht, ook de eerstko mende regering zal presideren. Van Zeeland weer naar de Koning. Het secretariaat van koning Leopold deelt mede: „Daar de heer Van Zeeland de ko ning een vraag had doen stellen, heeft Z.M. hem naar Pregny ontbo den om hem het antwoord te ge ven". Om 8.30 u. is Van Zeeland in ge zelschap van Weemacs, particulier secretaris van de koning, van het vliegveld Evcre naar Pregny vertrok ken. Kilometerslange vastgelopen autocolonnes. Van de vroege ochtenduren tot lang na zonsondergang trok een gesloten vaak dubbeldikke rU auto's gisteren door de bollendorpen Sassenheim, Lisse en Ilillegom. gegarneerd door ontelbare horden fietsers en wande laars. Reeds om tien uur des ochtends kroop het verkeer met een slakken gang langs de bloeiende velden, langs de talloze schilderachtige mozaïeken en door de smalle straatjes en enkele uitvalswegen. In de bollenstreek was men het er algemeen over eens, dat de afgelopen Zondag de drukste is geweest, die de bollenstreek ooit heeft beleefd. Doordat het verkeer in Lisse door de enorme drukte, die voor een groot deel op Keukenhof was georiënteerd, niet vlot meer kon verlopen, ontstond er b.v. op een gegeven moment een dichte colonne van acht kilometer lengte, van Lisse tot Bennebroek, waarin geruime tyd geen beweging meer was te krijgen. Toen er eenmaal beweging in kwam, konden de auto's toch niet meer dan vyf kilometer in anderhalf uur afleggen, d.w.z. een lager tempo dan een normale wan delaar haalt. Temidden van al dat tumult speel den voor het raadhuis te Hillegom niet minder dan 17 muziekcorpsen, tezamen 600 man sterk, die deelnamen aan het voor deze dagen uitgeschreven muziek concours. Zeven gratiën, die in het corso aller aandacht trokken, en een achtste als inzet Jacoba, die van de burgemeester van Sassenheim de door hem voor gelezen oorkonde in ontvangst neemt voor het Oude Koningshuys. De NZH had alle 150 beschikbare bussen ,,in de strijd geworpen", maar kon desondanks niet verhinderen, dat in Lisse en Hillegom vele reizigers meer dan vier uur op een bus moesten wachten. De spoorwegen hadden extra stop treinen ingelegd en vervoerden naar en uit de bollendorpen meer dan 10 000 passagiers In grote getale zijn onze Zuider- ouren gisteren naar ons land getrok ken. B|j de doorlaatpost te Wernhout, gelegen aan de hoofdweg tussen Ant werpen en Breda, kwamen gisteroch tend tegen de driehonderd autobussen en drie a vierduizend personenauto's met in totaal 15 a 20 duizend inzit tenden ons land binnen. Tot aan IVuestwezel in België, ongeveer een kilometer van de doorlaatpost, ston- len soms twee of drie rijen auto's te wachten. Om negen uur gisteravond begon de terugtocht, die om halféén vannacht nog in volle gang was. Het aanial bezoekers aan de open luchttentoonstelling Keukenhof, dat al leen gisteren al de loketten passeerde, werd op 50.000 geschat In de loop van de middag arriveerde een trein uit Bel- I gië met 700 bezoekers, I Het mag een wonder genoemd wor den, dat tijdens dit weekeinde, waarin naar schatting in totaal tegen de mil lioen bezoekers zich door de bollen streek worstelden, zich nergens ern stige ongevallen hebben voorgedaan. De lichamelijke schade bleef beperkt tot gekneusde armen en benen en hier en daar iemand, die er tijdelijk het loodje bij legde, na uren wachten en wachten. HAINAN WORDT DOOR DE RODEN BEZET, De strijd op Hainan heeft een voor de nationalisten verkeerde wending ge nomen. De communistische troepei. ieb- ben Hoihou. de hoofdstad van het eiland reeds bereikt. DE STEMMING IN DE ARABISCHE WERELD. Azzam pasja, secretaris-generaa. an de Arabische liga. heeft verklaard, lat de Arabieren „genoeg hebben van de Amerikaanse politiek van voortdurende steun aan Israël" Hij zei. dat de jongste verklaring van Dawallbi, de Syrische minister van economische zaken, dat „de Arabische staten liever een sovjet-republiek zou den zijn dan door de V. S. te worden ver.joodst" de huidige Arabische gees tesgesteldheid weerspiegelt. Prinselijke radio-boodschap tot Padvinders: Prins Bernhard heeft Zaterdagmid dag in het paleis Soestdijk een radio boodschap gericht tot alle Nederlandse padvinders ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Nederlandse Pad vinders Beweging. De Prins sprak deze boodschap uit in aanwezigheid van baron H. F. M. van Voorst tot Voorst, hoofdcommissaris van de afd. Verkenners der Kath. Jeugdbeweging, de heer W. C. Roest van Limburg, hoofdcommissaris van de Ned. Padvin ders Vereniging, cn de heer H. C. Ro- sendaal, Commissaris van de Ned. Pad vinders Vereniging, die tezamen met zeven landverkcnners en een zeever kenner de Prins een album met door padvinders uit het gehele land vervaar digde tekeningen kwamen aanbieden. De Prins zeide o m.: „Met veel opofferingsgezindheid en met inspanning van alle krachten heb ben tienduizenden jongens en duizen den mannen en vrouwen in ons land, in de 40 jaren, die achter ons liggen, een traditie opgebouwd en stijl en vorm aan de beweging gegeven. Zij hebben dit van generatie op generatie overge dragen. Ik verwacht van jullie, dat je ern stig zult trachten de belofte inder daad te beleven, opdat ook jullie het spel van verkennen eenmaal zult overdragen aan het volgend geslacht. Train jezelf naar lichaam en naar 'eest, leer God kennen in de vrije ïatuur. beleef de wet in goede disci- iline en wees welwillend tegenover -en ieder. Door deze geestelijke in stelling zul je. als het «are vanzelf, je dagelijkse goede daad kunnen verrichten. Je zult jezelf gelukkiger voelen door anderen gelukkig te maken. Je zult, ieder in eigen kring, vriendschap en levensvreugde uitstralen." Prins Bernhard vervolgde: ..Zoals jul lie weten, ben ik voor kort in Suri name. Curagao en Aruba geweest en in verschillende andere landen. Ik heb ook daar de padvinders gezien en ge sproken en ik was getroffen door de grote activiteit, welke zij aan de dag legden, door hun discipline en door hun uitstekende padvindersgeest. Ik zie hierin het bewijs, dat de padvinders beweging er een is voor alle landen voor alle volken en ik voeg hieraan met volle overtuiging toe: „Voor alle tijden" Jullie aantal hier in Nederland is uit gegroeid tot ongeveer honderdduizend Als jullie je best doen. eensgezind sa men werken, welk een invloed ten goede kan ei dan van jullie uitgaan Houdt je kleuren hoog: Vernieuw op St. Jorisdag ernstig je belofte. Ik wens jullie toe. dat de beweging zich in de komende jaren zal handhaven en nog sterker zal uitgroeien. Ik wens jullie een „zonnig spoor" in je Jubileumkam pen bij Ommen. God zegene jullie allen". BEREIDHEID TOT ST. JORISDAAD ./Wij zullen onze broederschap van de goede daad alleen gaaf kunnen houden en doorgeven in de huidige wereld van verwarring cn moedeloos heid. indien wij te allen tijde cn on der alle omstandigheden bereid zjjn tot de St. Jorisdaad: „de daad van onbaatzuchtigheid, van moed". Hoe klein deze daad dan ook moge zijn, zU zal mede helpen het eigenbelang en de onverschilligheid te door breken. De kracht hiertoe zal slechts hjj vinden, die als St. Joris de werke lijke kracht buiten zichzelf zoekt, bij God". Aldus luidde het slot van de Sint Jo- risboodschap van de heer W. C. Roest van Limburg. Hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders, die giste ren in heel Nederland aan de welpen, verkenners en voortrekkers werd voor gelezen. Zaterdagavond is als inzet van het 40-jarig bestaan van de padvinderij in Nederland een opvoering gegeven in het Kurhaus van het oude Sint Joris- verhaal. Zaterdagmiddag is op de Dam tc Am sterdam een internationale goodwill- manifestatie gehouden, georganiseerd dooi het district Amsterdam der Ne derlandse Padvinders Vereniging in sa menwerking met het Unesco-centrum Nederland Deze manifestatie was de inzet van de Amsterdamse viering van het 40-jarig bestaan der padvindersbe weging in ons land. OOSTENRIJKS GEESTELIJKE TREKT ZICH TIJDENS BISSCHOPSWIJDING TERUG. Tijdens de mis. die kardinaal Innit- zer. aartsbisschop van Wenen, gister ochtend in de St Stefanus-kathedraal te Wenen opdroeg, verklaarde mgr Jachym zich niet waardig te achten om bisschop ie worden. Toen het pau- seliik benoeminesdecreet werd voorge lezen en de nieuwe kerkvorst reeds met de kentekens van zjjn nieuwe waardigheid was bekleed, begaf mgr Jachyms. die dan. volgens de ritus, de eed zou afleggen, zich naar de kardi naal en deelde hem zijn besluit mede. Dit incident, enig in de geschiede nis van de moderne katholieke kerk, heett zich voorgedaan in bijzijn van kanselier Tigl. vertegenwoordigers van de geallieerde hoge commissarissen Ie- d cnvan het diplomatieke corps, ver scheidene ministers en een grote me nigte gelovigen. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1