Tegen Rode Duivels - defensie Iiad onze voorhoede niets in te brengen Kraak behoedde Oranje voor debacle Roemloze nederlaag in Deuriie Eerst in de tweede helft kwamen de Belgische doelpunten Schotland kwam twee centimeter tekort voor reis naar Rio 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 17 April 1950 Tweede Blad No. 26975 (Van onze sportredacteur). Het klinkt de lezer wellicht wat vreemd in dc oren wanneer wij beweren, dat het Nederlandse elftal, ondanks de 20 nederlaag niet slecht gespeeld heeft. Maar goed beschouwd is het toch zo. Onze nationale ploeg heeft tegen de Rode Duivels alles gegeven wat zy in huis had. Gezwoegd van de eerste tot de laatste minuut hebben onze jongens. En tenslotte kunnen wy de Oranjemannen er geen verwijt van maken, dat de Belgen precies een klasse beter speelden. Evenmin kunnen wjj een Clavan, een Rijvers, een Roosenburg, een Steenbergen of een Schrumpf op het matje roepen, omdat zy de capaciteiten missen om het een verdediging van het kaliber als die van onze Zuiderburen lastig te maken. Dat zou al heel onbillijk zijn. Zij deden wat zij konden en daarom heeft naar onze mening het Oranje-elftal aardig gespeeld. Onze voorhoedespelers kunnen het nu eenmaal niet helpen, dat zij geen vlr- tuosen zijn als bijvoorbeeld een Faas Wilkes of een Abe Lenstra, maar slechts heel simpele voetballers van het soort zoals er honderden op onze vaderlandse velden rondlopen. Zij hebben zich zelf niet gekozen en evenmin hebben zij het stopperspilsysteem voorgeschreven, dat 'onze voetballers niet ligt en waardoor iOnze voorhoede koud en zonder een greintje fantasie speelde. De spora dische, zwakke pogingen van onze aanvallers vermochten bij Anoul en zijn mannen, die in de laatste wedstrijd tegen Italië karrevrachten vol roem hadden, geoogst, slechts hooguit een medelijdende glimlach op het gelaat toveren, zij hadden er niet de minste moeite mede. In kwaliteit, in techniek. In Intellect, enfin in alles was Oranje de mindere van deze puik spelende Bel gische ploeg. Het klinkt naar, maar het is nu eenmaal niet anders en het is be ter klare wijn te schenken. Trouwens, de cijfers logenstraffen onze beweringen niet; welgeteld heeft het Belgische doel tweemaal in een mocilyke situatie verkeerd, beide ma len in het laatste kwartier van de wedstryd. De eerste keer toen een handige pass van Ryvers, overigens de eerste en meteen de laatste van de Bredase voetballer, Roosenburg in vrije positie voor Meert bracht. Onze midvoor schoot de bal evenwel pre cies in de handen van de Belgische doelman. De tweede kans ontstond enkele minuten later en was een na tuurgetrouwe afdruk van de eerste, echter met dit verschil dat Roosen burg nu het leer tegen de borst van Meert schoot. PANIEK VOETBAL. Ja, daar staan we nu met onze ploeg, die voorheen bekend stond om haar frisheid en die thans door het systeem- gedoe geen vleugje van haar oude, op Europese voetbalvelden gevreesde naam meer over heeft. Neen, de „sy steemslag" is niet gewonnen zoals de voorstanders van de stopperspil triom fantelijk na de wedstrijd tegen Enge land B spraken. Die ontmoeting tegen de Britten was niet meer dan een uit schieter, dat heeft de strijd tegen de Rode Duivels wel heel zonneklaar be wezen. Van het stopperspilsysteem heb ben, wij in het Deurnestadion niets maar dan ook niets gezien. Het was in het grootste deel van de wedstrijd je rein ste paniekvoetbal wat de Nederlanders vertoonden. Het was wanhopig strijden tegen een betere tegenstander, die ta lentvolle spelers als een Freddy Chaves Het moment, waarop Kraak voor de eerste maal wordt gepasseerd. Tussen njn arm ziet men op de achtergrond Mermans, de maker van het doelpunt. Verder v.l.n.r.: Van der Sluys, Terlouw en Chaves (half zichtbaar). ALPHEN II KRIJGT DE VLAG. Dank zij een 21 overwinning in Leiden op het tweede elftal van Lug- dunum is Alphen 2 ongeslagen kam pioen geworden van de res 3de klasse A. Tuinenburg gaf zijn elftal de leiding maar reeds direct daarop was de stand weer gelijk. In de tweede helft was 1 et opnieuw luinenburg, die met een prachtig schot Alphen de leiding gaf 12. Dit keer het het Alphen-elftal zich de voor sprong niet meer ontnemen en onder tl. i vrf.uS3e van spelers en suppor ters kondigde de goed leidende scheids- ï!ltr We«els het einde aan nnnf 23^us evenals vorig jaar pnieuw een poging wagen de res. twee- Uaase binnen te komen. en een Mermans in de gelederen telt, die door hun gave en soms verbluffend handige combinaties, gelijk een mes-* door de boter door onze overbelaste de fensie gleden. En overbelast was onze verdediging. Terlouw, Stoffelen en hun medeverdedigers mochten nóg zoveel werk verzetten, zij kregen te weinig lucht door het niet bij machte zijn van onze aanval om in het offensief te gaan. maal het hoofd moest buigen, hebben we buiten Terlouw in de eerste plaats aan Piet Kraak te danken. De Storm- vogclsdoelman heeft een debacle voor komen. HU slak deze middag in een wonderbaarlijke vorm en ranselde de onmogelijkste schoten, die een ieder reeds telde, uit zijn heiligdom. Ware het 6-0 geworden, geen mens zou zich er over verbaasd hebben. Wat nu, zal men zich afvragen. Wel onze raad is: gooi het systeem over boord zolang we geen spelers hebben die het spelen kunnen, zoek andere bui tenspelers, want van onze falende voor hoede brachten Clavan en Schrumpf er het minste van terecht, probeer en pro beer nog eens, grijp niet steeds op de zelfde aanval terug, die haar onkunde nu in vier wedstrijden heeft bewezen door geen enkel doelpunt te scoren. En stook een vreugdevuur van al die geleerde voetbalboeken, al zijn ze nog zo deskundig en knap geschreven. Voet bal leer je nu eenmaal niet uit een boek. Misschien dat de Nederlandse voet Dat balleeuw dan binnenkort weer fris zijn onze achterhoede slechts twee- 1 klauwen in de tegenstander slaat.... (Van onze sportredacteur) Hoog veerden de Belgische supporters op, toen in de eerste seconden van de derby der lage landen de Rode Duivels-aanval keurig combinerend door dc Ne derlandse verdediging sneed, Terlouw vallend een scherpe voorzet van Cop- pens slechts half kon wegwerken, linksbinnen De Hert de opgevangen bal langs dc geslagen Kraak dirigeerde en Potharts het leer nog net op de lijn kon stoppen, daarmede Oranje de slag besparend van een doelpunt binnen de eerste minuut. Het zag er veelbelovend uit voor de Belgen en dat bleek het in het verloop van de stryd ook te zyn. Want nauwelijks hadden Terlouw en zijD makkers de schrikdruppeltjes van hun voorhoofden geveegd, of Mermans wandelde door de Nederlandse defensie of er niemand stond, en loste, afge zwenkt naar de rechtervleugel een venijnige lage schuiver, die rakelings langs de paal vloog. Geen seconde daarna was het de beurt aan Freddy Chaves, die zich op weergaloos handige wijze vrijspeelde, maar wiens schot net over de bovenlat scheerde. En steeds bleven dc Belgen aan bod. Terlouw kwam handen te kort om een lage schuiver van Freddy Chaves het gevaar te bezweren. Stoffelen, Pot- harst en Van der Sluys moesten alles geven om het verbluffend gemakkelijk combinerende binnentrio Chaves-Mer- mans-De Hert in bedwang te houden, waarbij de snelle buitenspelers Coppens en Mordant veel te veel vrijheid moest worden gelaten, hetgeen-de critieke situ aties voor het Oranje-heiligdom ver meerderde. Eerst na een kwartier spe len kwam de Nederlandse aanval er aan te pas: een aardige combinatie tus sen Clavan en Rijvers besloot Roosen burg met een hoogovergaande kopbal. Maar direct waren de Belgen weer voor Kraaks veste en de IJmuidenaar moest a! zyn talent in het geweer roepen om een lage schuiver te keren. Tcrlouw. die enkele malen teveel van zijn lichaamskracht gebruik maakte, vloerde daarna Mermans, hetgeen de Sparta-spil op een vrije schop en een ver over de middenlijn opgedrongen, waardoor Roosenburg een kans kreeg om door te breken, maar Meert was uit zyn doel gekomen, waardoor de Siveek- speler té snel moest schieten en de bal overging. Even luwde nu het Belgische offensief, zodat de Nederlandse defen sie wat adem kon scheppen en de voor hoede iets trachtte te ondernemen. Maar alle Oranje-aanvallen strand den eh werden in de kiem gesmoord door de prachtig en uiterst secuur spe lende Belgische defensie, die met het slordige, fantasieloze spel van enze voorhoede wel raad wist. Er ontwikkel de zich een tijdlang rustig spel op het middenveld, maar daarna trokken ae Belgen er weer vol élan tussen uit. Uit een snelle rush van Coppens schoot Mordant, die iets tegenviel, tegen dc lat, terwijl direct daarop Freddy Chaves met een buitengemeen listig „hakje" Mermans in vrije posi tie plaatste, die de bal ongelooflijk hard en zuiver inschoot. Maar het was weer Kraak, die met een pantersprong het leer uit de hoek ranselde. Het was meer een reflexbe weging, doch onze doelman voorkwam daarmede voor de zoveelste maal een zeker lijkend doelpunt. De Belgen drongen hoe langer hoe verder op, de defensie kwam tot over de fluitconcert van het publiek kwam te middenlijn, van een Nederlandse voor staan. Geen minuut later mocht de hoede was in geen velden of wegen Rotterdammer zijn tweede loei-con- meer iets te bekennen, onze defensie cert in ontvang-st nemen, toen door stond met de rug tegen de muur maar te kort spel tussen hem en Van der I doelpunten bleven uit. Kraak was de Sluys, Mermans kon doorbreken en grote man, die de Belgen het scoren belette. Terlouw geen andere uitkomst zag dan dc Belgische aanvalsleider tegen de grond te werken. Onder al die bedrijven door waren de halfspelers van onze Zuiderburen tot Mineurstemming in Nederlandse kleedkamer. VERLEGH: GEEN MATERIAAL. Het was stilletjes in de Nederlandse kleedkamer na afloop van België—Ne derland. Over de verdiende overwinning der Belgen was iedereen het eens Daar over bestond geen twijfel. Maar het eigen spel, dat was toch wel erg teleur stellend, zo zonder perspectief. Veel werd er niet gezegd. De officials ston den stilletjes er bij. de spelers gingen zich zonder enige luidruchtigheid was sen, grappen en grollen klonken er niet. het was een beetje down stemming daar in de catacomben van Deurne. Verlegh mompelde iets van geen ma teriaal Herberts liet zich ontvallen: wat doe je er aan? er ls nu eenmaa' niet beter. Het ging niet. dat was de algemene opvatting, ook by de spelers. Alleen Kraak voe.de het woord. - Iedereen j moest hy op verzoek nog eens haarfijn vertellen, hoe dat eerste doelpunt was ontstaan. Die bal van Mermans, zo meende hij, maakte een duik vlak voor doel en toen was het gebeurd. En het schot kwam beslist binnen het straf schopgebied Aanvoerder Stoffelen gaf ronduit toe, dat de Belgen volkomen verdiend hadden gewonnen. En ook Rijvers was het daarmee eens. De Bel gen speelde bijzonder goed, zei de klei ne Zuiderling Hij en Roosenburg kon den die hatelijke nul op het scoringbord maar niet verkroppen. Wij hebben er voor gevochten om dat ding er af te krijgen zei de Sneeker. En dat was het enige goede, wat wij uit die wat som bere kleedkamerstemming mee naar buiten namen, de goede wil, ja, die had niet ontbroken, maar ve^l meer was er dan ook niet geweest. De Turkse voetbalbond heeft be sloten niet deel te nemen aan het tour- nooi om de Jules Rimet-beker te Rio Als redenen voor dit bps'.uit -den fi nanciële moeilijkheden opgegeven, als mede het feit dat de Turkse spelers niet in vorm zijn. Kort voor de rust zorgde de kleine Mordant voor 'n amusant moment, die waren er overigens voor de Hollandse toeschouwers niet te veel. door met een elegant gebaar de zware Tcrlouw op zij te zetten. De Belgische links buiten gaf een uitstekende pass naar. Mermans, die zich evenwel enkele momenten moest bedenken of hij wel zou schieten. Toen hy het met zich zelf eens was. loste hij zo'n venynig schot, dat de helft van de toeschou wers al begon te juichen. Maar op het allerlaatste moment zweerde de fenomenale Kraak weer naar de be dreigde hoek. waardoor de rust met een dubbel blanke stand aanbrak. MERMANS SCOORT. In tegenstelling met de eerste helft waren het onze landgenoten, die er na de rust het eerst tussen uittrokken. Maar de aanval liep op niets uit, hij werd besloten met een slap schot van verre afstand van Stoffelen. Het Initia tief werd direct door de Belgen over genomen. Mermans trachtte er tussen uit te trekken, doch Terlouw bracht hem ten val. De Belgische aanvalsleider, die even een keine toneelvoorstelling weggaf bleek evenwel niets te mankeren toen Chaves de bal uit de vryc schop in zyn richting dirigeerde. Waarschijn lijk uit nyd schoot de Belg geweldig hard van tamelijk verre afstand op het Nederlandse doel, en dc grote Kraak, hij werd verrast door die gloei ende kogel van Mermans en het was 1—0. Dik verdiend overigens Onze landge noten deden na dit Belgische succes vertwijfelde pogingen om de bordjes te verhangen, maar Anoul c-.s. gaven wei nig kans. Het spel golfde nu meer op en neer. waarbij Kraak echter steeds zijn portie ruimschoots kreeg toebedeeld VONNIS VOLTROKKEN. In de 67ste minuut sprintte voetbal- artist Freddy Chaves snel langs de lijn, plaatste afgemeten voor het doel, waar de vrijstaande De Hert met een rustig tikje het vonnis definitief voltrok. Ver meldenswaardig waren verder nog de •twee kansen, die Roosenburg. door tegen Meert te schieten om zeep hielp, en en kele fraaie safes van Kraak In de stand kwam evenwel geen verandering rneei. Toen de niet geheel feilloos leidende Zweedse scheidsrechter Eklund inrukken had geblazen, mocht Kraak van de Bel gische supporters een enthousiast ap plaus in ontvangst nemen. S.J.C. maakte korte metten met B.S.M. BLAUW ZWART KAMPIOEN IN 3 B. Het voetbal programma was In ver band met de wedstrijd BelgiëNeder land uiterst klein In de vierde klasse A was de compe titieleiding echter zo verstandig geweest een wedstrijd voor het achterop geraak te SJC vast te stellen. De Noordwijkers, die de strijd aanbonden met het tot de gradatiewedstrijden veroordeelde BSM. maakten met de Bennebroekers korte metten. Me; een 61 overwinning liet SJC duidelijk naar voren komen dat zij I tot de kampioenspretendenten behoort, jTeylingen win met 1—0 van Rouwkoop. 'De stand is nu: ASC 19—26; SJC 17-26. I In de derde klasse B werd voor de tweede maal de beslissingswedstrijd 'Blauw Zwart—VCS gespeeld. Voor deze 1 kamp was het ADO-terrein totaal uit- 1 verkocht, zelfs moesten velen buiten de poorten blijven. De Wedstrijd eindigde In een dubbel blanke stand, maar in de verleng'ng scoorde Blauw Zwart een doelpunt, zodat de Wassenaarders ein delijk Meest konden gaan vieren. De uitslagen luiden: West 1. 2e kl. A: ZaandijkVolendam 1—2; West 2, 2e kl B: Slledrecht—DHC 01; GoudaQuick 22; ODS—Excel sior 13. 3e kl. B- Blauw Zwart—VCS 1—0; 4e Kl. A: SJC—BSM 6—1; Teyllngen— I Rouwkoop 10; 4e kl. B: Woerden KRVC 5—0. Zaterdagmiddagvoetbal: 4e kl.: JAC HTSV 4—2 (JAC kampioen); Leiden— VWS 1—0. BEENBREUK BIJ RCL III KATWIJK II. Ongeveer 10 minuten voor het einde had de Katwijkse midvoor J. Klinken berg het ongeluk zijn been te breken. Bij een 10 stand voor de thuisclub werd de wedstrijd gestaakt. Reeds dadelijk na het begin der tweede helft van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland gelukte het de Belgen het eerste doelpunt tegen Nederland te maken. Bovenstaande luchtopname, direct na de hervatting van het spel na de rust gemaakt, toont een overzicht van de situatie in het Deurne-stadion. (Luchtopname ANP-foto) De steden wedstrijden SLECHTS AMSTERDAM WON. Zoals gebruikelijk vóór een België— Holland-wedstrijd werden Zaterdagmid dag de ontmoetingen tussen de stede lijke elftallen gespeeld. Amsterdam bracht het er tegen Brus sel het best af. De hoofdstedelingen wonnen met 3—2, al hadden de Brusse laren een gelijk spel verdiend. Brugge en Utrecht speelden in een aardige wed strijd dubbel blank, terwijl ook Antwer pen en Rotterdam het niet verder dan tot een gelijkspel brachten (22). De jeugdwedstrijd, welke aan de ..grote" wedstrijd voorafging, tussen de hoop van België en die van Nederland, werd door de Nederlandse jeugdvoetbal lers dik verdiend met 31 verloren. De voorhoede van de „kleine" Oranjeman nen bracht het er ondanks het ene te- genpunt in wezen niet beter af dan die van onze nationale ploeg. Voor 14.000 toeschouwers is Zater dag te St. Nikolaas (B.) een voetbal wedstrijd gehouden tussen de elftallen van de Belgische en Nederlandse lucht macht, welke met 10 door de Belgen gewonnen werd. De Zaterdag te Breda gespeelde voetbalwedstrijd tussen vertegenwoor digende elftallen van Zuid en Noord, werd door de Zuidelijken met 32 ge wonnen. Voetbal in Engeland. Engeland won met 1 0 De 10 nederlaag, Zaterdag te Glasgow, ten aanschouwc van 138.000 toeschouwers geleden, was een bittere pil voor de Schol ten, die aan een gelyk spel voldoende hadden om kam pioen van Groot-Brittannië te wor den, en naar Rio te gaan voor het lournooi om de Jules Rimet Beker. Zoals bekend hadden zij vooraf ver klaard alleen aan dit tournooi deel te willen nemen indien ze het Britse kampioenschap wonnen. Het zat de Schotten overigens deze middag niet mee. Het enige doelpunt van de match, gemaakt door Roy Bentley ln de 18e minuut van de twee de helft was namelijk niet in overeen stemming met het spelbeeld. Bovendien had de Schotse midvoor Bauld van de Hearts geweldige pech toen hij vijf minuten voor het einde met een hard schot ver buiten bereik van de Engelse keeper de onderkant van de lat trof. waarna de bal tot wanhoop van heel Schotland terugsprong. Twee centimeter lager en de bal had gezeten, Schotland was kampioen ge weest en had naar Rio kunnen gaan De ontmoeting gaf aanleiding tot een forse en spannende, vaak ook opwinden de strijd, waarin de verdedigingen door gaans het laatste woord hadden. Het was al spoedig duidelijk dat doelpunten alleen uit een doorb-aak zouden kun nen komen wat ook Inderdaad het ge val zou zijn Nadat met blanke stand gedraaid was kreeg de Engelse verdedi ging het 10 minuten lang hard te ver duren want de Schotten liepen, storm Toen b-ak de Engelse linksbuiten Lang ton plotseling door, de linksbinnen Bentley zwenkte vliegensvlug naar rechts, pikte de bal op, liep door de verdediging heen en scoorde van dicht bij. Te oordeien naar deze wedstrijd ls he Schotse elftal gelijkwaardig aan het Engelse. Men hoopt dan ook dat de Schotse voetbalbond terug zal komen op zijn besluit om alleen dan naar Rio te gaan als Schotland het kampioenschap zou winnen, alhoewel het ook als twee de van het klassement recht op deelne ming zou hebben. Portsmouth aan kop Nog slechts drie weken scheiden ons van de sluiting van het seizoen, en toch is er van alle kamploenschaps-, promo tie- en degradatie problemen maar één definitief opgelost: Tottenham Hotspur promoveert van de tweede naar de eerste divisie. Wat de eerste divisie aangaat nam Portsmouth houder van de titel Zater dag de leiding, dank zij een overwin ning op Manchester United. Sunder land. dat gelijk stond met de United, leed haar eerste nederlaag ln een thuis wedstrijd van dit seizoen tegen Man chester City, een ploeg die vertwijfeld strijd tegen degradatie. De stand aan de top is nu zo. dat zes clubs slechts twee punten ln hun totalen verschillen, n.l. Portsmouth. Martchêster United, Sunderland. Liverpool, Blackpool en Wolverhampton. Bij Manchester United speelde de 16- jarige Jeffrey Whltefoot mee. een van de jongste voetballers van de eerste divisie. Hij opereerde als rechtshalf en zette een fraaie aanval op die het keer punt van de match had kunnen zijn, wanneer de keeper van Portsmouth niet op het nippertje de kopbal van Pearson had weggewerkt waarmee dit offensief besloten werd. Samen met Mc Nulty, die pas twintig is. deed Whitefoot he'el wat stormlopen van Portsmouth mis lukken D? stand bleef blank tot vijf minuten -voor het einde: toen doel puntte Portsmouth twee maal. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal—Newcastle United 4—2; Birmingham City—Mld- dlrsb ough 0—0; Bolton Wanderers- Blackpool 00; Burnley—Charlton Athletic 10; ChelseaWolverhampton Wanderers 0—0: Derby County—Ever- ton 2—0; Liverpool—Fulham 1—1- Man chester United—Portsmouth 02: Stoke City—Aston Villa 1—0; Sunderland- Manchester City 1—2: West Brom wick AlbionHuddersfleld Town 00. Nederlands spel zonder fantasie

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5