Abdoel Aziz weiger! thans naar Djakarta fe komen Dewey plei! voor fwee-parlijenpolifi.ek in de Ver. Staten Zoeken naar vermist Amerikaanse tuig wordt voortgezet vliegti WEERBERICHT Gaf brieven mee voor Soekarno en Djokja's Sultan 89ste Jaargang DONDERDAG 13 APRIL 1950 No. 26972 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LX1ULH LH UIVIJ 1 I\E-r f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 In Amerika groeit verontwaardiging. Kort na een bericht, dat de naar hpt vermiste Amerikaanse vliegtuig zoeken de vliegtuigen het vermeende vlot uit het oog hadden verloren, kwam evenwel een nieuw bericht binnen, dat de piloot van de B-17 opnieuw iets heeft gezien, dat op een omgeslagen vlot lijkt. Inzittenden van het ,.B-17"-toestel. dat meldde gele voorwerpen in zee te hebben waargenomen, verklaarden bij aankomst te Kastrup dat de voorwerpen zich gedeeltelijk onder water bevinden. Zij achtten het mogelijk, dat het hier uitrustingsonderdelen van een vliegtuig betroffen. De zee rondom de voorwer pen was over een afstand van zestien kilometer met olie bedekt. Op zfjn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ver klaard, dat op het ogenblik een „ener giek onderzoek" gaande is naar het in cident bij Llbau, waar volgens de Sov- jetrusslsche nota een Amerikaans vlieg tuig op Russische jagers heeft gescho ten. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zou pas na de ont- vangst van een rapport over deze kwes tie op de Russische nota kunnen ant- woorden. Functionarissen van het Amerikaanse departement van defensie verklaarden, dat de Zweedse klacht, dat Amerikaanse vliegtuigen over de geheime basis van Karlskrona waren gevlogen, „op het ogenblik een plaatselijke aangelegen heid" was, die door het luchtmacht hoofdkwartier te Wiesbaden moet wor den bestudeerd. De Zweedse defensiestaf heeft ver klaard, dat zij de Amerikaanse lucht macht geen toestemming heeft gegeven om over het Zweedse vasteland te vlie gen. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft de Amerikaanse am bassadeur te Stockholm dan ook mee gedeeld, dat vliegtuigen, die bij het zoe ken over Zweden willen vliegen, daar voor eerst toestemming moeten vragen, zoals ook bij het overvliegen van het eiland Gotland is gedaan. De Amerikaanse ambassade heeft de Zweedse minister meegedeeld, dat zij de leiders van het reddingswerk van het Zweedse standpunt in kennis zal stellen. Voorts heeft de ambassadeur uiting ge geven aan de Amerikaanse dankbaar heid voor de hulp. die de Zweden bij het reddingswerk bieden. Een Deens schip heeft een gele kist van een meter lang opgepikt. Men neemt aan, dat deze kist door de Amerikaanse vliegtuigen voor een om geslagen vlot is aangezien. jetrussische grenzen komen, „tot de tanden zullen worden gewapend" en dat aan de bemanningen der toestel len zal worden opgedragen terug te schieten, wanneer zij worden bescho ten. „De Sovjetrussische luchtmacht heeft in hinderlaag gelegen. Zij heeft in koele bloede een betrekkelijk langzaam vlie gend en onbewapend patrouille-vliegtuig dat bij het maken van een normale navigatie-vlucht boven het door de Russen bezette Letland is geraakt, om laag geschoten", aldus de senator De New York Mirror schrijft in een hoofdartikel, dat het afgezien van de speculatie en geheimzinnigheid over „het geveoht" tussen een Amerikaanse j Privateer en Russische jagers bij Libau duidelijk is, dat „de sovjets ons weer op een diplomatiek zijspoor hebben ge- I rangeerd. zy behouden het initiatief in de koude oorlog". Het blad komt tot de conclusie, „dat het de bedoeling van de sovjets is in eigen land de propaganda aan te wak keren over Amerika's oorlogszuchtige bedoelingen en tegelijkertijd een proef- inpident te scheppen om te kunnen vaststellen, tot hoever zij bij Amerika kunnen gaan" en „dat er in het geheel geen gevecht bij Libau is geweest". De New York Times schrijft: „Er is geen mysterie waar het betreft de terug houdendheid en barbaarsheid, die door de sovjet-barbaren in de internationale betrekkingen zijn ingevoerd". Gelukkig komen tegenwoordig üit der gelijke incidenten geen grote oorlogen meer voort en ook dit zal er niet toe leiden. Doch de fantastische wereld, waarvan het een voorbeeld is een wereld waarin de officiële waarheid normaliter een leugen is, waarin „feiten" verden kingen gewoonlijk de enige feiten, waar in niemand nog iets kan geloven en grote naties gewapend gaan tegen krankzinnige angsten is een tragische wereld. DE AMERIKANEN ZOEKEN DE VERMISTE LIBERATOR In diplomatieke cn militaire kringen in de Amerikaanse hoofdstad wordt verwacht, dat de Verenigde Staten de Sovjetrussische protcstnota, in scherp gestelde bewoordingen zullen afwijzen. In dit verband werd In deze kringen herinnerd aan de verzekering van gene raal Hoyt Vandenberg van de Ameri kaanse luchtmacht en admiraal Sher man van de marine, dat zich Zaterdag j 1. geen Amerikaanse bommenwerper boven de omgeving van de haven Libava heeft bevonden, terwijl het bombarde mentstoestel -van de Amerikaanse vloot, dat sinds Zaterdag boven dit gebied wordt vermist, niet bewapend was en dus niet, zoals in de Sovjetrussische nota wordt beweerd, het vuur op enig Rus sisch vliegtuig kan hebben geopend. De republikeinse senator Styles Brid ges, heeft* voorgesteld, dat op pa- trouillp zijnde Amerikaanse vliegtui gen, die in de nabijheid van de Sov- Men zie voor Laatste Pag. 3 van het Eerste Blad. HETZELFDE WEERTYPE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwakke wind, voornamelijk uit westelijke richtingen. Vannacht plaat selijk enige nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 14 APRIL. Zon op: 5 47 uur; onder: 19.35 uur. (L K)1 °P: 506 UUr' onder: 1636 uur Hoogwater te Katwijk te 155 en 14.13 uur. £it nummer bestaat uit zes pagina's. Rusland beschuldigt Italië VAN SCHENDING VAN HET VREDESVERDRAG. Naar het Sovjet-Russische persbu reau Tass meldt, heeft de Sovjet-rege ring de Italiaanse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin Italië ervan beschuldigd wordt, het vredesverdrag te hebben geschonden. Volgens de nota heeft Italië de door het vredesverdrag vastgestelde herstel betalingen niet verricht. De nota herin nert aan de bepaling, dat herstelbeta lingen moeten worden verricht door de overdracht van Italiaanse activa in Bulgarije. Roemenië en Hongarije aan de Sovjet-Unie. Italië zou opzettelijk het overleggen van een nauwkeurige lijst van deze be zittingen op de lange baan hebben ge schoven Ook beklaagt de Sovjet-regering zich in de nota erover, dat de herstelbeta lingen uit de lopende productie, waar toe Italië door het vredesverdrag ver plicht werd. nog niet begonnen zijn, „wat een negatieve uitwerking heeft op de gehele ontwikkeling van de Sovjet-. Italiaanse economische betrekkingen". Het Italiaanse verweer, dat deze laat ste vorm vdn herstelbetalingen niet kan beginnen zolang de onderhandelingen over de waarde van de Italiaanse acti va in Hongarije Bulgarije en Roemenië niet zijn voltooid, kan de Sovjet-rege ring niet aanvaarden. VEILIGHEIDSRAAD MOET EFFECTIEVER WERKEN! Fawzi Bey, de Egyptische voorzitter van de Veiligheidsraad voor de maand April, heeft in de raad verklaard, dat de tijd gekomen is om „actiever te wer ken en iets positievers dan tot dusver te doen in het belang van de vrede en de veiligheid in de wereld" Er waren sinds de oprichting „ernstige tekortko mingen" in het werk van de raad ge weest. De vergadering begon met een minuut stilte ter herdenking van het feit. dat president Roosevelt vijf jaar geleden gestorven is. Tawzi Bey noemde hem „een der grootste vrienden en verdedi gers van vrede en vrijheid en een der bouwers van de Verenigde Naties". Op Goede Vrijdag werd het gebied by de kustplaats Leghorn (Midden Italië) geteisterd door zeventien aardschokken. De voorgaande dagen vonden er ook aardbevingen plaats. Vele huizen en gebouwen werden zwaar beschadigd; slechts èen gering aantal mensen liep lichamelyk letsel op. Bewonersvan Leghorn die dak loos waren geworden, zagen zich ge noodzaakt in de buitenlucht hun tenten op te slaan. Crisis in België onveranderd TOCH KAMER-ONTBINDING? Met het oog op de gevaren Thomas Dewey, de republikeinse gou verneur van de staat New York, heeft op president Truman een be roep gedaan een „werkelijke twee- partyenpolitiek" ten opzichte van het buitenland te ontwerpen. Dewey, voormalig candidaat van de republikeinen voor het presidentschap, zei in een toespraak over het Ameri kaanse politieke stelsel, gehouden inde universiteit van Princeton, dat de re publikeinen „in een tijd als deze" op elk oprecht aanbod moeten ingaan. Het Amerikaanse volk moet ophou den, de voortdurende communistische De Belgische prins-regent heeft zijn successen te bezien „met de kalmte van overleg gistermiddag voortgezet en aoh- een Boeddha, die zijn navel beschouwt," teveenvolgens ontvangen de secretaris- j aldus Dewey, generaal van het socialistische vakver- Een werkelijke twee-partyenpolitiek bond Finet, de voorzitter van de Ka- ten opzichte van het buitenland zou tholieke vakdend Cool, de voorzitter een „radicale verbetering in de hou- van de C V,P, baron van der Straten- ding zowel van de democratische na- Walllet, de minister van Justitie in het tionale regering als van de republi- demlssionnaire kabinet Lilar, de mmis- keinse party vereisen. ters van Staat E>evèze en Spaak en de 1 eeiste-minister in het demissionnaire J kabinet Eyskens. Spaak eh Devèze zouden zich voor stander hebben getoond van de instel ling van een zgn. lulter.ant-generaal- schap voor prins Boudewijn en een i De democratische regering was zelf verantwoordelijk voor, dat de re publikeinen in bepaalde gevallen wei gerden samen te wérken in de voort zetting door de beide partijen van de koude oorlog, zo verklaarde Dewey. Dewey verklaarde, dat de „onheil' „uitgestelde troonsafstand" van koning I spellend opkomende neiging tot isola- Leopold. Volgens dit voorstel zou de koning weliswaar naar België -terugke- i ren, maar zich niet bezighouden met de politiek en zich niet vertonen in het openbare leven. De prins-regent zcu wettig staatshoofd blijven en na enige tijd zou de vorst afstand moeten doen ten gunste van prins Bcudewyn. Uit het communiqué, dat later door de contactcommissie van de C.V.P. werd gepubliceerd en waarin werdt verklaard dat de leiding der C.V.P. niet ven haar ingenomen standpunt (bijeenroepmg van de verenigde kamers en opheff ng van de wet op het regentschap) af wijkt, mag men concluderen, dat be doelde besprekingen niet met succes be kroond zijn, In kringen van de C.V.P. verheelt men intussen niet de indruk te hebben, dat de prins-regent vastbesloten is zijn goedkeuring te onthouden aan een ho mogeen katholieke regering en waar schijnlijk ook de door Paul van Zee land voorgestelde katholieke regering, aangevuld met buiten-parlementaire personen, zal afwijzen. Als van Zeeland mccht falen, zal tionisme in de V.S." meet worden be streden. Het Amerikaanse volk moet ,de gedachte, dat oorlog onvermijdelijk is, verwerpen." De V.S. hebben behoefte aan een be tere geheime dienst. De huidige dienst is „geheel en al onvoldoende voor een land, dat geplaatst Is tegen- Uitbreiding Atlantisch Pact FRANS VOORSTEL TE VERWACHTEN De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, zal op de bij eenkomst van de „Grote Drie" op 8 Mei te Lenden, aan de ministers Acheson en Bevin een uitbreiding op economiscih en politiek gebied van het Noord-At lantisch verdrag voorstellen, zo heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie verklaard. De hocidgedachtelijn van minister Schuman zcu zijn „hoe de defensie van de Westerse mogendheden in overeen- waarschijnlijk het demissionnaire kabi- stemming gebracht kan worden met de net-Eyskens aanblijven en zullen dehand-hawng der internationale wei- parlementaire werkzaamheden worden vaart,dezer landen'. De militaire eisen voortgezet tot Juli, waarna de Kamers vorm oen nj. een bedreiging van de worden ontbonden .en nieuwe verkie- i economische en financiële toestand der zingen worden gehouden. i betrokken landen. De woordvoerder weigerde de door Schuman bedachte oplossing bekend te maken, doch I zeide, dat tot de mogelijkheden behoor- Onze Brusselse correspondent telefo-1 den de vorming van een economische neerde ons hedenmorgen nog: commissie binnen het Atlantisch Pact, Het schijnt vast te staan, dat koning een uitbreiding van de volmachten van Acht zijn aanwezigheid te Makassar noodzakelijk Abdoel Aziz heeft geweigerd naar Djakarta te komen. Vanochtend kwam het extra vliegtuig uit Makas sar te Djakarta aan. dat slechts over ste Mokoginta. dc Minister van Voor lichting der Negara Oost Indonesië dr W. J. Ratoclangi cn de vertegen woordiger van Oost Indonesië te Dja karta. Andi Patcpoi, aan boord had. Vandaag is er uit Djakarta geen vliegtuig naar Makassar vertrokken. Abdoel Aziz heeft aan minister Ra toclangi een tweetal brieven meege geven. resp. voor President Soekarno cn voor de Sultan van Djokja. Overste Mokoginta weigerde mede delingen te doen alvorens rapport aan de president en de Sultan van Djokja te hebben uitgebracht, hetgeen het doel van zijn bezoek is. Dr Ratoclangi zeide, dat hij vol hoop is. dat er voor de verwarde situatie te Makassar een bevredigende oplossing zal worden gevonden. De regering van Oost-Indonesië. zeide hij. zal alles uit voeren overeenkomstig dc orders van de regering der R.I.S. Het bezoek van dr Ratoelangi heeft ten doel. de Cen trale regering volledig in te lichten over de algemene situatie in Oost- Indonesië. Ook de heer Ratoelangi ont kende dat in Zuid-Celebes troepenlan dingen zijn verricht. De toestand is daar rustig De heer Andi Patepoi deelde mede, dat Abdoel Aziz by zün onderhande lingen met overste Mokoginta heeft beloofd, naar Djakarta te zullen ko men. doch dat. zulks op het ogenblik ongewenst acht. daar zijn aanwezig heid te Makassar noodzakelijk is. Patepoi deelde voorts mede. dat Aziz tc weinig tjjd heeft gehad om uit voering te geven aan dc vier punten bevattende opdracht van de Sultan van Djokja. Volgens Patepoi heeft over de huidige gevaren en dat de huidige verantwoordelijkheden draagt," aldus Dewey. De propaganda naar de „in slavcrny gebrachte volkeren van de Sovjet- Unie en haar satellieten" moet wor den geïntensiveerd. Er is behoefte aan Verenigde Staten van Europa, welke kunnen dienen als „een hoeksteen van een vrije wereld". Er moet spcelig iets gedaan worden met betrekking tot het Verre Oosten. Het Amerikaanse eigenbelang vereist een ontwikkelingsprogram voor onont wikkelde gebieden in de wereld, „opdat er grote kracht en vriendschap in de i onvoldoende ontwikkelde gebieden wor- den geschapen". ARABISCHE LIGA SLUIT COLLECTIEF VEILIGHEIDS VERDRAG. De zeven Arabische staten, leden der Arabische liga hebben besloten een collectief veiligheidsverdrag te sluiten, waarbij zij in militair en economisch opzicht zullen worden verbonden. Om rechtsgeldigheid te verkrijgen, moet het verdrag door de parlementen der deel nemende landen voor begin Mei as zfjn bekrachtigd. Reeds is met algemene stemmen be sloten dat een Arabische staat, die zou overgaan tot een afzonderlijke vrede met Israël, uit de liga zal worden ge stoten, terwijl tegen de overtreder ook nog politieke of economische sancties zullen worden genomen. Burgemeester mr A. L. des Tombe heeft gistermorgen namens de bur gerij van Apeldoorn een volledige drumband aangeboden aan het Apel- doornse garnizoen. De eerste wapens voor Frankrijk Leopold het persoonlijk niet zeer op prijs stelt, teruggebracht te worden door een homogene CVP-regering en dat hij een katholiek-liberale coalitie wenst tot stand te zien komen. Vandaar het feit, dat nog druk wordt geconfereerd om een formule te vinden, welke een mo rele concessie aap de linkse anti- koningsgezinde partijen kan vormen. Van Zeeland bevindt zich dus plotseling in een zeer delicate situatie en het is de vraag of hij zijn taak zal voortzetten. VAN ZEELAND NAAR DE KONING. Koning Leopold heeft kabinetsforma teur Van Zeeland dringend bij zich ontboden. Van Zeeland is hedenochtend per vliegtuig naar Genève vertrokken. de O E.E.S. c-f een versterking der ban den tussen de, O.E.E.S. en het Atlan tisch verdrag. INCIDENT BIJ DE BEGRAFENIS VAN TURKSE MAARSCHALK. Voordat de begrafenis met militaire eer van de Maandag overleden Turkse maarschalk Fevzi Tsjamak te Istanboel begon, hebben studenten de kist uit de handen van de militaire dragers gerukt en naar de begraafplaats gedragen. Zij waren ontstemd over de naar hun mening te geringe aandacht, die de autoriteiten aan het overlijden van deze nationale held hebben besteed. Tsjamak. de stichter van het moder ne Turkse leger, was een der naaste medewerkers van Kemal pasja, wiens ziide hij koos in de opstand tegen de sultan. Het Amerikaanse vrachtschip ..Ame rican Importer" is met de eerste ge heime zending wapens, welke krach tens het Atlantisch pact door de VS aan Frankrijk worden geleverd, te Che-bt-urg aangekomen. Verscheidene honderden bootwerkers "lJ zullen heden, onder bescherming van I Franse republikeinse garde en politie, met de lossing beginnen. Men vermoedt dat het gaat om ongeveer 600 ton artil lerie en automatische wapens. De ingangen naar de haven van Cherbourg, dat een Franse marinebasis ls, zullen met prikkeldraad worden af gezet. De communisten belegden een pro testvergadering. Deze werd door vijftig personen bezocht! CHINESE REGERING LEGT BESLAG OP BRITSE GEBOUWEN TE PEKING. De Chinese communistische regering heeft de Britse regering doen weten, dat zij de vroegere kazernes binnen het militair gebouwencomplex van de Brit se ambassade te Peking zal bezetten. De Amerikaanse. Franse en Neder landse militaire gebouwen zijn reeds in Januari in beslag genomen op het ogen- blik van de erkenning der Chinese com munistische regering door Groot-Brit- 1 tannic. DE ONBEKENDE AMERIKAANSE SOLDAAT UIT DE TWEEDE WERELDOORLOG. De onbekende Amerikaanse soldaat uit de tweede wereldoorlog zal op 26 Mei volgend jaar te Philadelphia worden gekozen. Uit 8000 niet-geïdentificeerde Ameri kaanse soldaten, die In het buitenland begraven liggen en hij zal worden bijge zet op de nationale begraafplaats te Arlington naast de onbekende soldaat uit de eerste wereldoorlog 6 „onbekenden" zullen worden geko zen uit alle overzeese oorlogsterretnen. HONGERSNOOD IN CHINA. Volgens officiële communistische be richten uit Peking heeft generaal Lin piao, de voorzitter van het militaire en politieke oomité van de administra tieve gebieden Zuid- en centraal-Cnina verklaard, dat er in zijn gebied alleen al tien millicen hongersnoLdvluchtelin- gen zijn, waarvan 4!£ millicen zich In zeer deerniswekkende toestand bevon den. Hij drong aan op verlaging van de pacht op landerijen en op het ver strekken van nog meer voedselleningen. Lin piao zeide, dat er reeds 178 mll- lioen kg rijst en graan aan de vlu'cnte- lingen was geleend, terwijl, volgens nog onvoiledige cijfers, 40 millioen kg zaad geleend was. Het merenaeel van de 60 millioen kg graan, die ae centrale regering nad verstrekt, zou echter worden gebruikt voor de bestrijding van hongersnoot) in de zomer. Lin zeide te geloven, dat de huidige hcngersr.ooo zonder grote moeilijkhe den kon worden overkomen, doch nlj drong er bij de regering op aan nauw gezette aandacht te wijden a3n de si tuatie in de zemer. Aziz op bet ogenblik 1000 man onder zün bevelen. NERGENS TROEPEN LANDINGEN. Intussen meldde radio-Makassar, dat de regering van Oost-Indonesië bij de Centrale Indonesische regering heeft geprotesteerd tegen dc door het Minis terie van Voorlichting verstrekte on juiste inlichtingen over de beweerde ontscheping van Indonesische troepen in het Zuiden van Celebes. Bij boven Zuid-Cclebes uitgevoerde verkenningsvluchten is geen spoor ontdekt van liet Indonesische batal jon, dat volgens het ministerie van voorlichting te Djakarta, geland zou zün. Onder auspiciën van de Unci heeft gisteren een verkenningsvlucht plaats gehad, waarbij eveneens geen enkele aanwijzing is waargenomen van plaats gehad hebbende landingen op Zuid- Celebes. De aanwezigheid van de sche pen ..Waikelo", „Bontekoe" en „Hang Toeah" werd geconstateerd. COMMUNISTISCHE PROTEST STAKINGEN IN ITALIË MISLUKT. Te Napels heeft slechts twintig pro cent van de arbeiders gehoor gegeven aan de communistische oproep tot sta king, uitgevaardigd in verband met het lossen aldaar van de eerste, voor Italië bestpmde Amerikaanse wapens Bij de marinewerven van Castella- mare di Stabia, aan de golf van Napels, heeft een botsing plaats gevonden tus sen stakers en niet-stakers. waarbü vyf personen licht werden gewond. De po litie verspreidde de menigte en ver richtte ve-scheidene arrestaties. Voor het Amerikaanse consulaat te Turijn hebben vrouwelijke communisten gedemonstreerd, die aanplakborden droegen met de leuze: „Weg met de Amerikaanse wapens, wij willen vrede". De politie verspreidde de demonstre rende vrouwen. Niemand bekwam let sel. Samenvattend kan worden gezegd, dat ei noch te Napels, noch te Turijn geest drift bestond voor de communistische proteststakingen. De stakingen waren verre van algemeen AUTOSMOKKEL UIT DUITSLAND. Bijna 8000 auto's zijn in 1949 in West- Duitslanri en West-Berlijn gestolen, al dus is officieel bekend gemaakt. Men gelooft, dat het merendeel van deze acto's naar het buitonland ge smokkeld is. Als voornaamste landen, waarheen deze zwarte export" ging, werden Nederland, Frankrijk en de Sov jet-zone van Duitsland genoemd. Volgens douane-functionnarissen zün Volkswagens. Opels en Mercedes-Benz auto's het meest gevraagd. In Neder land zou voor deze auto's 3 a f. 4000 wor den betaald De chauffeurs, die deze wagens naar het buitenland smokkelen, krijgen 800 k 1000 mark per rit. Minister Schokking op C.H.-vergadering: „Alle Hens aan dek" AREEIDSVREDE IS EEN KOSTBAAR GOED. De minister van Oorlog en Marine, mr W. F. Sohokking, heeft op de al gemene vergadering der C.H, Unie o.a. verklaard: „Nationale defensie is een afgeschreven begrip. Laten wij niet ver geten, dat ons land door de krachts inspanning van verschillende landen bevrijd werd. De Amerikaanse autori teiten. die na de conferentie in Den Haag In ons land hebben rondgekeken, waren vol verbazing en bewondering voor de wijze waarep hier gewerkt wordt. Op een vraag van hen, hoe het komt, dat wü de arbeidsvrede hier hebben kunnen bewaren, wil ik er op wüzen, dat dit bereikt is door de samenwer king tussen dc vakverenigingen en de werkgeversorganisaties. Arbeidsvrede is een kostbaar goed." Minister Schokking vervolgde: „De ontwikkeling in ons land is zo, dat wij als Christelijk Hlstorischen de indus trialisatie in het oog moeten houden. Er zijn beroepen waarin de onzen te weinig worden gevonden. De heer Schokking bracht de heer Tilanus dank voor zijn respect afdw.n- gende houding, welke het aanzien van i de partij ten zeerste heeft gediend. De minister besloot met de woorden: „Wij gaan mceilijke tijden tegemoet; voor de defensie moeten wij veel offers brengen. Als Duitsland weer op de been kemt. het ls ons achterland, hoe ?aat het dan met onze industrie? Het is nu alle hens aan dek, ook voor de geestelijke leiding!" De drie aftredende hoofdbestuursleden, ■de heren W. J. van Muiswinkel Bode graven). W. Nauta (Sneek) en prof dr G. C. van Niftrik (Amsterdam), wer den herkozen. Het ontwerp sociaal- economisch program werd aangehou den. Nadat verschillende voorstellen be sproken waren, werd de vergadering j met gebed beslotan. HAAI TE OOSTKAPELLE AANGESPOELD. Kop opgezonden naar Leiden. Te Oostkapelle spoelde een haai van ongeveer 4 me:er lengte aan. De kop werd van de vis afgehaald en opgezon den naar het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Lelden, dat telefonisch van deze zricizame vondst op de hoogte 'was gesteld.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1