Illusionist Zed wist toch Ie winnen! Tweede verjaardag van hef Marshal-plan WEERBERICHT Nieuw rumoer om Strachey Zette bril van Prins af en stak anjer in knoopsgat 89ste Jaargang DINSDAG 4 APRIL 1950 No. 26966 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Benny Hooi cl redactie B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57U&5 Stemmen uit Amerika. MARSHALL WAARSCHUWT. „Wij zyn gewikkeld in een gevaarlijke strijd met een onverzoenlijke vijand en wij moeten die strijd tot het einde toe voeren", zo verklaarde generaal Mar shall op een plechtigheid ter viering van de tweede verjaring Van het plan Het was noodzakelijk het program van hulpverlening aan Europa 'tot 1952. maar niet langer, onverminderd tot een goed einde te brengen. Na die datum moesten de Europese landen tot een onderlinge samenwerking komen -om hun voorspoed te verzekeren" in een moderne wereld, waar de concurrentie hoogtij viert". De oud-minister van Buitenlandse Zaken sprak zich uit voor stopzetting van de hulp in Juni 1952. Hij gaf toe, dat het zeer moeilijk voor Europa zou zijn zover te komen, dat het in 1952 zichzelf zou kunnen bedruipen. Er zou hard gewerkt moeten worden Han delsbelemmeringen moesten weggeno men en nieuwe afzetgebieden gevonden worden. Met betrekking tot de strijd tegen het communisme zei generaal Marshall „Wij zyn in een grote stryd gewik keld. Gij loopt misschien niet hetzelf de gevaar als soldaten aan h?t front, maar gij neemt deel aan een actie tegen een vijand, wiens optreden nooit zo gevaarlijk is geweest als thans. Weest op uw hoede. De stellingen zijn ingenomen en de overwinning in die strijd is van even veel belang voor de vrede en'de voorspoed in dc we reld als welke oorlogsoverwinriing in dc geschiedenis ook". Paul Hoffman verklaarde, dat hij uit vele delen van de wereld gelukwensen - met het in de afgelopen twee jaar ver richte werk heeft ontvangen, zemede toezeggingen van hulp en boodschap pen, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat ook de uitvoering van de tweede helft van het Europese herstel programma zal slagen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op Amerika een beroep gedaan om zyn handel met Europa en de rest van de wereld in evenwicht te brengen. In een samenkomst van het personeel van de EC±A, gehouden ter gelegenheid van de tweede verjaardag van het plan- Marshall, zeide hij; „Wij zien in, dat zowel voor ons als voor Europa de han del een straat is, waarin het verkeer in twee richtingen gaat en dat wij een grote verantwoordelijkheid dragen voor het bereiken van een bevredigend even wicht in onze handel met Europa en de wereld". Nu de productie in West-Europa her leeft, aldus Acheson, is het herstel van De behandeling der negers in de V. St. DISCRIMINATIE VEROORDEELD. De Amerikaanse procureur-generaal Howard McGrath heeft aan het begin v^ji de behandeling van een desbetref fende zaak in het hoog gerechtshof ver klaard dat de aanwezigheid van aparte tafels voor negers in restauratiewagens der spoorwegen een vernederende dis criminatie inhoudt. De neger Elmer Henderson heeft een klacht ingediend tegen de Zuidelijke spoorwegmaatschappij, die in elke res tauratiewagen tafels heeft, die dicht bi) de keuken liggen, door een gordijn of een 1 Vi meter hoog schot van de an- dere tafels zijn afgescheiden en voor ne- gers bestemd zijn. Volgens een 54 jaar oude wetsbepaling betekenen aparte scholen, bussen, restaurants, hotels en andere openbare vergaderplaatsen geen schending van de Amerikaanse consti tutie. McGrath is echter van oordeel, dat de door Henderson bedoelde discri minatie door de grondwet veroordeeld wordt. „ONTVOERING" FRANSE ACTRICE RECLAME-STUNT. De 23-jarige Franse actrice Nicole Riche, die gekleed in een bontman tel. waaronder negligé vorige week in de pauze uit het Parijse theater Grand Guignol verdween, heeft thans aan de politie bekend, dat zij niet is ontvoerd. Zij'bekende, dat de .sensationele ont voering" was georganiseerd door de theater-directeur Alexandre Dundas, die op deze manier reclame wilde ma ken. AMERIKAANSE SENATOREN KRIJGEN GEEN TOEGANG TOT GEHEIME DOCUMENTEN. President Truman heeft de subcom missie van de Senaat, welke een onder zoek instelt naar de beschuldigingen tegen hoge functionnarissen van "het ministerie van Buitenlandse Zaken, die communistische sympathieën zouden hebben, thans officieel meegedeeld, dat hij de betrokken ambtenaren heeft ge ïnstrueerd geen gevolg te geven aan de verzoeken om toegang tot de geheime ..loyaliteitsdocumenten" van de rege ring en van het federale bureau van onder-zoek. de handel het tweede grote doel ge worden, waarop de uitvoering van het plan-Marshall in de twee resterende jaren moet zijn gericht Het herstel van de handel is echter grotendeels een internationaal probleem, voor de oplos sing waarvan een vergaand „geven en nemen" en moeilijke, ja zelfs pijnlijke, veranderingen vereist zijn. Acheson waarschuwde voorts, dat de inspannin gen, noch in Europa, noch in de Ver enigde Staten, mogen verslappen, wil men het economische herstel, dat het plan-Marshall beoogt, bereiken. DE SOVJETS EN CHINA'S VERTEGENWOORDIGING IN DE V.N. De gedelegeerden van de Sovjet-Unie en Polen verlieten gisteren de vergade ring van de sociale commissie der V.N. uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het nationa listische China. Tevoren had de com missie de beslissing van de voorzitter om de Russische eis tot verwijdering van de Chinese afgevaardigde buiten de orde te stellen met 12 tegen 3 stem men goedgekeurd Dit is de achttiende keer. dat een Russische afgevaardigde een vergade ring van een orgaan der VN. verlaten heeft in verband met de kwestie der Chinese vertegenwoordiging. Koning Leopold blijft bij zijn besluit. DEVÈZE ZAL OPDRACHT TERUGGEVEN. Koning Leopold heeft opnieuw ver klaard, dat hij alleen zal aftreden als het Belgische parlement daartoe be sluit. Dit werd meegedeeld in een kort communiqué, dat na de bespreking tussen de koning en minister Devèze werd uitgegeven. Men verwacht, dat Devèze, na het mislukken van zijn poging om de ko ning tot een compromis te bewegen, de opdracht tot het vormen van een rege ring aan de prins-regent zal terugge ven. Devèze heeft een bespreking van bijna anderhalf uur gehad met koning Leo pold in diens villa te Pregny. Na zijn audiëntie verklaarde Devèze tegenover de journalisten: „Deze be sprekingen kunnen slechts voortgang vinden als zij geheim zijn.' „Het gaat hier om een ernstige zaak, die niet al leen België, doch geheel Europa raakt. De pers ka.n slechts helpen door te zwij gen." HET PROCES TEGEN DE R.K. GEESTELIJKEN TE PRAAG. De openbare aanklager in het proces tegen de 10 RK. geestelijken te Praag heeft documenten en getuigen voor laten komen, die, volgens radio-Praag, bewij zen, dat de beklaagden gewerkt hebben voor de Pauselijke nuntiatuur „met vol ledige kennis van het feit, dat deze nun tiatuur" was verbonden met „de verte genwoordigers der Amerikaanse imperia listen". Andere documenten bewijzen volgens radio-Praag, dat verschillende van de beklaagden in de oorlog voor de Gestapo gewerkt hebben, en dat de kloosters hulp hebben verleend aan „gewapende ben den van fascisten uit de Poolse oekraïne. die na de oorlog brandstichtend, moor dend en plunderend Tsjecho-Slowakije binnendrongen". Volgens het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka hebben drie der beklaagden schuld bekend, drie gedeeltelijk en vijf zouden hebben verklaard niet schuldig te zijn. Met de „America" arriveerde in New York wereldburger nr. 1, Garry Davis. Zyn vader, de orkestleider Meyer Davis (links), en zijn moeder waren ter ver welkoming aanwezig. Helaas kon hy niet onmiddellijk met zijn ouders mee gaan. Hij moest de nacht doorbrengen op Ellis Eiland, waar hem naar de be weegredenen van zfjn terugkomst naar de States werd gevraagd. Garry zeide dat hij wenst het Amerikaanse burgerschap terug te ontvangen. VANNACHT REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt, met enige regen Morgen overdag wis selende bewolking met enkele buien. Matige en later vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Vannacht nergens nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur), 5 APRIL. Zon op: 6.07 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 23.50 uur; onder: 6.51 uur (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 4.54 en 17.14 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. „De schat van Goering". EEN TEGENVALLER. De „schat van Hermann Gcering", waarhaar men in de gewelven van een Fiankisch kasteel bij Neurenoerg aan het boeken is, vertegenwoordigt tot nu tcs niet meer dan l'J.OOü mark, zo heeft de Britse commissaris van Beieren, Bolds, verklaard. Technici van het Britse leger zijn Donderdag met de opgravingen begon nen, hierofj gebruik makend van bull dozers, pneumatische hamers en detec tors. Volgens de plaatselijke bevo.klng zou het Kasteel. Veidenstein, voor mil- lioenen bevatten aan geroofde goede ren. Veldenstein was een luxueus inge richt zomer verblijf van de gewezen veldmaarschalk. Het opgravingswerk, aldus Bolds, wordt nog voortgezet Men had reeds enkele betonnen kamers geopend. Volgens DPA zyn o,m. 3-45 flessen gcede wy-n ontdekt, 31 kopeien en tin nen kandelaars en lampen en vier ver gulde kandelaars, waarvan er twee een opdracht van de stad Aken aan Gce ring droegen. Leiden uit de lucht Meerdere lezers schreven ons enthousiaste brieven over onze grote foto-prysvraag „Leiden uit de lucht". Bovendien ontvingen wij reeds een 200-tal inzendingen. Vele in zenders schreven ons „grote waar dering te koesteren voor deze origi nele prijsvraag, waarvan de oplos sing overigens heel wat eenvoudiger was dan die van de voorgaande feuilleton-rebus". Deze laatste omstandigheid doet ons hopen en vertrouwen op een record-aantal inzendingen. U weet: de inzending sluit de volgende werk Woensdag 12 April des mid dags om 12 uur. De pryzen bestaan uit fototoe stellen en foto-albums. Wilt U er ook één van winnen?? Zendt ons dan Uw oplossing!! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllillllllllllllï DE STRIJD DER FRANSEN TEGEN DE VIETMINH. Volgens een te Saigon opgevangen bericht van radio-Vietminh heeft de Vletminh aan Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Polen. Al banië, Oost-Duitsland en Noord-Ko ea om hulp tegen de Franse troepen ver zocht. In d~e desbetreffende telegram men werd gezegd, dat de Vletminh materiële hulp van node had" voor het komende algemene tegenoffensief". Ds slag tussen Franse troepen en troepen van de Vietminh in ds pro vincie Travinh ongeveer 100 km ten Zuiden van Saigon gelegen, gaat thans zijn derde week in. In een communiqué van het Franse opperbevel wordt gezegd, dat de troepen der Vietminh .ondanks het aantal man schappen en de felle strijd" een zware nederlaag hadden geleden. Hun offen sief is mislukt. Het zal wel dood bloeden (Van onze Londense correspondent) De campagne, welke de Beaverbrook- pers kort na het optreden van de nieu we Labourregering, tegen John Stra chey, de minister van oorlog, ontketen de, die er van beschuldigd werd nooit officieel zijn vroegere communistische sympathieën te hebben prijsgegeven, vindt thans haar weerklank in de sen sationele berichtgeving van een Ameri kaans persbureau over de militaire be sprekingen in Den Haag, waar volgens deze nieuwsbron besloten zou zijn be paalde geheime informaties over nieuwe wapenen aan Strachey te onthouden. Hoewel niemand in Londen ontkent, dat Strachey in de dertiger jaren een van de meest vooraanstaande linkse intellec tuelen is geweest, die zijn bewondering vcor het communisme nooit onder stoe len of banken heeft gestoken, haalt men de schouders op over degenen, die hem daarom thans willen zwart maken. In dien hij thans nog werkelijk communis tisch gezind zou zijn. zou hy nooit een functie in Attlee's kabinet, eerst als minister van voedselvoorziening, thans als minister van oorlog, hebben gekre gen. Strachey is nooit lid van de com munistische partjj geweest. Bovendien heeft hij aan het eind van de oorlog, toen de eerste tekenen zichtbaar wer den van een apessief Sovjet-imperialts- l me, in een brief in het politieke week- I blad „The New Statesman" zich van het communisme gedistanoieerd. Straohey behoorde met Stafford Cripps en Aneu- rin Be van tot de Labourpolltici, 'die scherp naar links zwenkten —als reactie op de gebeurtenissen in de Labourpartij in 1931, toen Mc Donald de andere kant op zwaaide Korte tijd heeft Strachey deel uitgemaakt van de New Party, op gericht door Oswald Mosley, die zelf lid is geweest van de La bourregering in 1929, Zodra Strachey bemerkte, dat Mosley zich in fascistische richting ontwikkel de, liet hij hem los De volksfront-aspi raties van Strachey en Cripps waren ook slechts van korte duur. Zoals be kend. werd Cripps vlak voor de oorlog wegens zijn linkse agitatie uit de partij gezet, maar spoedig zag hij in verkeerd gehandeld te hebben en werd hij weer in genade aangenomen. Vele gezagheb bende Labourleiders hebben in het ver leden dergelijke ketterse episoden door gemaakt Strachey is nog altijd een jong en vurig man. Misschien wantrouwt men hem daarom meer dan enig ander. Als minister van voedselvoorziening was hij reeds het geliefkoosde mikpunt van de oppositie, die de ontevredenheid der huisvrouwen wenste aan te wakkeren. Inderdaad is het de vraag of de intel lectueel Strachev wel de aangewezen i man was voor zijn vroegere post Zijn opvolger Maurice Webb heeft er v°?i beter slag van om met her grote pu bliek om te gaan Hi.i heeft bovendien het voordeel, dat de situatie aanmerke- lük beter is dan toen Strachey de lei ding van het vn»dselministerie oo zich nam. De zeer gefortuneerde SLrachev Is de zoon van wijlen John St.. Loe Stra chev. die o.a. de uit<?°ver was van het bekonde weekblad „The Spectator". D? lange Steachev kreee een mo^a!- opvnedmg in Eten en Oxford In J924 werd de thans 49-iarigo Strachey T.a- eerhuislid Hij maakte al spoedie naam door zi.in vele publicaties, o.a. in „Tri bune", dat iarenlang het orgaan van Labours linkervleugel was Ook schreef hb tal van boeken en n^mJame ee- sehHften over de socialistische theo rieën. Hij nam actief aan de oorlog als sonadron-lead^r van dp R A F. deel. Tn e°i later stadium werd hii hoofd van de ^"rsafdeling var hét luchtvaaministe rie. Het bureau van Attlee heef' Stra chey steeds in bescherming genomen tegen de reeds eerder op hem gedane persaanvallen. Gistermiddag beschuldigde een zegsman van de regering hel Ameri kaanse persbureau, dat dit een offi ciële Britse tegenspraak genegeerd zou hebben. Waarschijnlijk zal de echo van het legen regeringspersonen aan beide zyden van de Oceaan gerichte rumoer binnenkort wel verstommen. In Engeland schieten dergelijke emo tionele uitbarstingen zeker over hun doel heen, al kan niet ontkend worden, dal het gcval-Fuchs bezorgdheid heeft gewekt over de waterdichtheid van belangrijke departementen. Meestal zyn echter mensen als Strachey, die door schade en schande tot een ander inzicht gekomen zyn, meer op hun hoede dan wie ook Ten slotte zij nog opgemerkt, dat in Engeland de departementen van oor log, marine en luchtvaart door het departement van defensie worden over koepeld. zodat op het ogenblik minister Shinwell de centrale man ls op militair gebied. De Amerikaanse minister Johnson heeft een „vraag-en-antwnordverkla- ring" uitgegeven, waarin hij duidelijk zegt, dat tussen hem en Shinwell, 'de Blitse minister van Defensie geen overeenkomst was gesloten, volgens welke men overeengekomen was dc Britse minister van Oorlog, Strachev, te passeren by het doorgeven van ge heimen van de eerste orde. Shinwell diende uit te .maken cf ge noemde geheimen aan Strachey al dan niet medegedeeld zouden worden. Het Britse conservatieve parlements lid sir Waldron Smithers zal in het parlement verzoeken Strachey en Shinwell van hun functie te onthef fen- In een desbetreffend verzoekschrift, a-at rondgezonden zal worden voor het verzamelen van handtekeningen, wordt o.m. gezegd, dat de ministers „in het verleden uiting hebben gegeven aan hun gevoelens van sympathie voor de communistische doelstellingen". Sir Waldron, die bekend staat als een felle anti-communist, noemde de be noeming van Shinwell en Strachey een politieke blunder, „zelfs al hebben zij boete gedaan". De Franse illusionist Zed kreeg gis teravond dc kans van zyn leven! In byzijn van II.M. de Koningin, Prins Bern hard, de beide Prinsesjes en de „Sureté Nationale", de Franse veilig heidsdienst, liet hij zich met een ket ting boeien, zodat de schakels in zijn vlees drongen. Toen iedereen, de Ko ningin incluis, had gecontroleerd, dat Zed volgens de regelen der kunst ge ketend was, deed hij allen die In Ho tel Savoye verenigd waren, versteld staan, door in vyf seconden de ket ting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van de Franse Vei ligheidsdienst waren er een ogenblik stil van. Maar Prinses Beatrix was de eerste, die reageerde met een nogal luid: „Het is een truc!" Toen liet Zed zijn telepatische eigen schappen zien. Hij verzocht ieder in de zaal een op- draent, die hij diende int te voeren, op een brieije te schrijven. Men hoeide net briefje niet in te leveren, doch Kon het gerust by z.ch houden. Zed zou dan trachten de opaiacht, waaraan men sterk m^esi denken, uit te vceren. Ook de Koningin en oe Prins schreven een briefje met een opdracht voor Zed. Hij werd zichtbaar iets nerveuzer, doch vroeg manhaftig aan de Prins ot hij naar voren wilae komen. De Prins liet uit niets blijken, wat zijn gedachten waren. Oncewogen stond hij voor de grote schare toeschouwers, die gespan nen afwachtten, wat Zed zou gaan doen. Zed keek ae Prins strak aan, con centreerde zich sterk, liep dan op een tafelbel toe. die hij luictde, maar de Prins bleef even onoewogen en zei geen woord. Iets onzekerder probeerde Zed de tweede maal de opdracht van de Prins uit te voeren. Hy deed de deur open. Weer mis. Zweetdruppels kwamen cp Zeds voor hoofd. Zijn reputatie stond op het spcL „Z.K.H. moet sterk aan de opdracht denken." „Dat doe ik al de heie tijd,'* zeide de Prins nuchter. Toen strekte Zed zyn armen uit en zette resoluut de bril van de Prins af in de over tuiging, dat hy de opdracht thans had uitgevoerd. Maar de Prins ver roerde zich niet, hetgeen Zed de do delijke zekerheid gaf, dat hij ander maal mis was. Maar op het ogenblik, dat iedereen Zed als een verloren man beschouw de, zeide de Franse Illusionist: „Nu denkt u pas sterk genoeg. Ik voel het." En hij ontdeed de Prins van zijn horloge. Dat was goed, want de Prins had neergeschreven: „Doe mijn horloge af!'' I Vervolgens was i aan de beurt. H.M. de Koningin Nadat zij naar voren was gekomen, keek Zed haar even aan, stapte toen onmiddellijk op de Prins toe. raakte hem aan, vervolgens ging hU naar Prinses Irene, naar Jhr Roëll, en nam daarna zender weifelen de vaas bloe men op de tafel van de Koningin in de hand. De spanning op het gez.cht van de Koningin werd zichtbaar gro ter. Zed raakte eerst een viooltje aan, daarna nam hij een rode anjer uit de vaas. Hij hield de anjer een ogenblik in zyn hand en toen ledereen dacht, dat hy die op de pullover van de Prins zou steken, stak hij die op zijn eigen revers. „Bravo," riep de Koningin, want haar opdracht had geluid: „Haal een rode anjer uit de vaas en steek haar op uw revers." ONBEKENDE DUIKBOTEN VOOR DE CALIFORNISCHE KUST? Een Amerikaanse torpedobootjager, dié uitgezonden was om ter hoogte van de Californische kust geheimzinnige duikboten op te sporen, heeft bevestigd dat zich in deze streek onderzeeërs be vinden. De Amerikaanse marine ver klaart dat op het ogenblik in deze sec tor echter geen enkele Amerikaanse duikboot opereert. De gezagvoerder van het vaartuig, dat zich de vorige week naar aanleiding van ooggetuigen-verklaringen naar deze plaats spoedde, heeft verklaard, dat hij tweemaal schepen heeft opgemerkt, die, volgens alle aanwijzingen, du'kboten van het nieuwste model schiinen te zijm Het onderzoek strekte zich uit tot de staat Oregon en bestreek een gebied tot 300 km zee-inwaarts. VLUCHT VAN OOSTDUITSE POLITICI NAAR HET WESTEN Dr Reinhold Uhle, de liberaal-demo cratische minister in de Oostduitse staat Saksen, die vorige week „om gezond heidsredenen" aftrad, is naar West- Duitsland gevlucht, zo verklaarde het hoofdkwartier van zijn party te Berlijn. Hy zal uit de party worden gezet we gens „sabotage van het Oostduitse twee jarenplan". In de laatste twee weken zijn onge veer 100 leidende leden van de Oostduitse burgerlijke partijen naar het Westen gevlucht. Onder hen zyn afgevaardigden van statenparlementen, burgemeesters en partiifunictionnarissen. Intussen blilft de golf van ontslagaan vragen van liberaal- en christendemo craten ln verschillende delen van Oost- Duitsland aanhouden. EEN FILM OVER SALZBURG. De nieuwe Oostenrijkse film „Salz- bu.g, de stad van Mozart en haar mu zikale missie" heeft haar wereldpre mière te Bern beleefd. De vertoning was een groot succes en door de Zwit serse pers wordt de film- „een messter- werk op het gebied van documentaire en culturele films" genoemd. Naast op namen van het natuurschoon van de barokke stad, geeft de film indrukken van de internationale sfeer tijdens de ..Festspiele" en beelden van vele op voeringen. SOVJET-VLIEGTUIGEN NAAR DE CHINESE COMMUNISTEN. In een communiqué van de Chinese nationalisten wordt verklaard, dat vier of vijf Sovjet-Russische vliegtuigen bij Sjanghai een nationalistisch gevechts vliegtuig hebben neergeschoten en een ander toestel ernstig raakten. De be trokken vliegtuigen zouden tot het type ..Ilyoesjin" beho en, dat nog uit de oor log stamt. Er zou een groot aan'al Sov jet-Russische vliegtuigen te Hsoetsou aangekomen zyn, waarvan de Russische kentekenen met die der Chinpse com munisten overgeschilde d waren Voorts zouden Sovjet-Russen radar-stations en luchtdoelporien in de nabijheid van Sjanghai en Hantsjou bedienen. Dezer dagen is te Hongkong door de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" van de De La Rama Steamship Corp, te Manilla overgenomen, het 6711 BRT metende stoomturbineschip „Dona Aurora". De „Dona Aurora" werd in 1943 te Californië gebouwd en heeft een snel heid van W/2 myl. Het schip zal in de vaart worden ge bracht onder de naam „Cuanza", Deze voor de Mij „Nederland" ongebruike lijke naam staat in verband met het toekomstig emplooi van het schip, dat voor enige tijd in de Holland-West Afri ka Lijn zal worden geplaatst. De Cuanza is n.l. een riviertje in Angola (Portugees West-Afrika). WIJZIGING IN DE ORGANISATIE DER FRANSE DEFENSIE. In het Franse staatsblad is een ver ordening gepubliceerd over een wijziging in de hoogste leiding der Franse defen sie. Twee nieuwe instanties zullen de or ganisatie der defensie in handen heb ben: 1. Een permanent nationaal defensie secretariaat, dat alle werkzaamheden 'n verband met de defensie moet coördi neren. 2. Een commissie van opperbevelheb bers voor de leiding der gewapende strijdkrachten. Het defensie-seerfetariaat zal worden samengesteld uit ambtenaren en officie ren en onder meer tot taak hebben: voorbereiding voor mobilisatie, bescher ming der bevolking f nanciële aangele genheden. oorlogseconomie, psychologi sche dienst, wetensch^n^e'iik onderzopk en bestudering der defensievraagstuk ken De commissie van opperbevelhebbers zal de regering van advies dienen over alles wat camenhan?t met de hogere leiding der gewapenda trljdkrachten en deze coördineren, en leiden. Een gecom bineerd hoofdkwartier dP7er strijdkrach ten zal worden ingesteld. Plannen tot verlaging van de Amerikaanse tariefmuren SPOEDIG PUBLICATIE TE VERWACHTEN. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernpmen zal het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken deze week plannen bekend maken voor het tot stand brengen van een drastische ver laging van de Amerikaanse tariefmu ren op Invoer uit Engeland en andere Marshall-landen, met inbegrip van West-Duitsland. De hoofdpunten van het programma van president Truman tot overbrugging van de dollarkloof zijn: 1. Tarief verlagingen. Het ministerie van buitenlandse zaken zal deze week een lange liist publiceren van speci fieke goederentarieven, waarover de Ver. Staten berpid zijn met andere lan den te onderhandelen, alsmede de na men van die landen. Men verwacht, dat tot deze laatste een aantal nieuwe landen als West-Duitsland zullen be horen. 2) Vereenvoudiging van de douane procedure. De ambtenaren leeeen op het ogenblik de laatste hand aan een wpteoritwerp, dat nog in de lonende z'ttlne van het congres zal worden In gediend. 3) Uitbreiding van de investering in het buitenland. 4) Grotere Amerikaanse aankoop van bu tenlandse goederen. Vermoedelijk zal het voornaamste punt van het programma van Truman tot overbrugging van de dollarkloof zijn een algemene verhoging van het Ame- rlkaancp d e het moerli'k zal maken door norma'.e hndeNnkanalpn pen v*e' rr-rtPvp "ppveélheid Ingevoerde gnrdprpp af te nemen. Dna:'o<- -vuden niet alleen grotid'to'fpn vo^r r~, ic- i'ikaanse Industrie en voorraad vn-.v-.,n* behoren .maar nik nrodi"Uep. h-> vr k>- ger misachten luxe goederen genoemd zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1