Geld is thans schaars in Indonesië Sterke luchtmacht voor West-Europa noodzakelijk WEERBERICHT Moeten Labóur-afgevaardigden voortaan klokkaarten prikken? 89ste Jaargang «r ZATERDAG 1 APRIL 1950 No. 26964 DSCH DAGBLAD Directeur: J, W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57U55 Gevaarlijke kinderziekten in Amerika! Amerika is toch maar een vreemd land,! Daar zijn enkele senatoren druk dcende om bü wijze van spreken Jan en alleman, die aan het State Depart ment verbonden zijn, met minister Dean Acbeson aan het hoofd, te beschuldigen van pro-communistische neigingen —te mal om er zelfs maar een ogenblik ern stig bij te kunnen stilstaan zcdat zelfs president Truman tenslotte meent er zijn scherpe afkeuring over te moe ten uitspreken. Men zou inderdaad kun nen spreken van een soort ziekte, die men b.v. de communistische vriend schap-ziekte "ou kunnen noemen. Het is, vej-moeden we, onnodig te zeggen, dat deze wijze van handelen Moskou door haar overdrijving geducht in de kaart speelt. Beschuldigen zon der bewijzen is altijd ten gunste van de beschuldigde partij, in casu het Kremlin. Maar veel en veel erger is, dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden er niet voor is tenuggedeinsd om Mos kou daadwerkelijk materiaal in handen te spelen als bewijs voor de stelling van het Kremlin, dat het Marshall-plan niets anders is, dan een knechting van Euiopa aan Amerikaanse belangen en inzichten. Het is wel in en in-drcevig. dat Amerikaanse staatslieden of wat daarvoor belieft door te gaan, zich voor dat karretje laten spannen. In gemoede mag men zich afvragen, wat Marshall-plan en de Ierse kwestie met elkaar gemeen hebben. Onverschil lig, hoe men over de Ierse kwestie zelf denkt. Zoals men weet, eist de rege- rmg van Dublin, dat Noord-Ierland, hoewel zich dat bij volksreferendum voor aansluiting bij Engeland heeft uitge sproken, bii Ierland zal worden geveegd en Eire diis een geheel wordt. Het ;s een aangelegenheid, die alleen Enge land en Eire beroert met het Noorden als derde. Niettemin heeft het Huis van Afge vaardigden een motie aanvaard, waar bij de M.arshall-hulp aan Engeland wordt stop gezet, zolang die Ierse een heid niet tot stand is gebracht. Welis waar niet definitief en men schijnt zich geen hoofdbrekens te behoeven te ma ken over de eind-stemming, waarbij het genomen besluit wel ongedaan zal worden gemaakt, doch deze „Spielerei", om het zo maar eens te zeggen, zal niet nalaten door Moskou te worden uitgebuit tot en met. Is er sprekender bewijs mogelijk voor de theorie van het Kremlin, dat Wash ington door middel van de Marshall hulp zijn wil aan Europa wil opleggen? Moskou vraagt natuurlijk niet naar ce eind-stemming, het feit alleen van de aanvaarding in eerste instantie is meer dan ruimschoots voldoende. Minder sterke argumenten worden immers maar al te gaarne benut om de niet nadenkende massa te overtuigen Trouwens, de benepen pogingen om de Marshall-hulp te verkleinen, tegen de gemotiveerde betogen van president en regering in, zijn evenzeer bewijzen, hce in de Verenigde Staten onverant woordelijke elementen de politiek me nen te moeten misbruiken voor zuiver nationalistische dcelmerken. En dat. terwijl datzelfde Amerika Europa tel kens en telkens de les poogt te lezen en misprijzend laakt, dat nog altijd geen grotere eenheid tot stand is ge bracht. Neen, de Amerikaanse politiek maakt niet de indruk te zijn van de hoogte, waarop zij zich meent te mogen stel len. Daarvoor maakt zij blijkbaar nog te veel kinderziekten door. Maar- te betreuren is het, want de tegenpartij weet gebruik, om niet te zeggen misbruik, te maken van de ge boden kansen, ook al weten de leiders zelf heel goed, dat zij het mis hebben! Intussen duren ae geruchten voort, dat er achter de schermen der politiek wat broeit. In de vorm van pogingen om te geraken tot besprekingen op hoog niveau en trots het feit. dat officieel iedere bevestiging nog ontbreekt, neemt de waarschijnlijkheid daarvan inder daad zienderogen toe. Ook al zal daar bij niet van overhaasting sprake zijn. In Mei zal de „grote drie" dus Engeland. Frankrijk en Amerika te Eenden bijeen komen en men mag ge rust aannemen, dat de verhouding Oost-West dan een der belangrijkste punten der agenda zal uitmaken. De enge oppositie in Amerika kan ook daarbij slechts fnuikend werken voor het Westen en gunstig voor het Kremlin. Al was het slechts door on dermijning van het prestige van pre sident Tj-uman en zijn minister Dean Acheson. Zie in dit opzicht naar Engeland, waar namens de oppositie Winston Churchill, al had hij natuurlijk wen sen. zich volkomen schaarde achter de politiek van Labour. Bevin kan dus spreken namens het ganse Engelse volk. KAPPERSBEDRIJVEN EN FEESTDAGEN. De Vakraad voor het Kappersbedrijf heeft de ondernemers geadviseerd om op Tweede Paasdag de heren- en da meskapsalons de gehele dag en op de Nationale Feestdag 5 Mei na 's middags één uur te sluiten. Alen, die te glad zijn Weer oplevende ruilhandel. (Van onze correspondent te Djakarta) In de dagen van dr. Van Mook had den we in Batavia de mond vol en de beurs leeg van de „krap-geld-politiek" welke hierin bestond, dat men' van zijn salaris een gedeelte in handen kreeg, ten einde het biologisch voortbestaan van het individu te garanderen en een gedeelte op een boekje genoteerd kreeg, ten einde het economisch voortbestaan van het land te bevorderen. De bedragen in het boekje werden op een tempera tuur beneden het vriespunt gehouden en het bedrag in contanten siste tussen de vingers weg als een druppel op een gloeiende steen. Er was in die dagen nog maar weinig te koop en dus moest men de circulatie van bankpapier dras tisch beperken om geld en goederen in evenwicht te houden. In het Djakarta van onze dagen heerst zeer beslist géén gebrek aan goederen, maar wel een nijpend gebrek aan ver trouwen in het geld. Dat er redenen be stonden voor dit wantrouwen in het oude geld Is bewezen door de jongste sane ring Volgens de financiële experts zou den na deze operatie de economische verhoudingen heel wat gezonder worden, omdat het bedrag aan bankpapier tot de helft zou worden gereduceerd, waar door dus de geldschaarste de prijzen der goederen tot een normaal niveau omlaag zou drukken, of wel in vakter men gesproken: „dit was deflatie en geen inflatie". IK BEN BLUT". Voor wat de geldschaarste betreft die enigszins herinnert aan de tüden der „krap-geld-politiek" hebben de specialisten het volkomen bü het rechte eind gehad. Het geld is zó schaars geworden, dat men tegenwoor dig zonder blikken of blozen tegen elkaar kan zeggen: „Ik ben hlut" en niemand geneert zich te bekennen, dat hij zijn schulden niet kan afbetalen. Dat is heel normaal en men behoeft zich niet eens te verontschuldigen, nu de staat plotseling de helft van ons bezit in de wacht heeft gesleep' zon der vooraf te hebben gewaarschuwd Voor zover het echter de goederen be treft hebben de heren zich verrekend. De boel is geen spat goedkoper geworden. Integendeel: waar we aan het wakend oog der autoriteiten kunnen ontsnappen, sluipen de prijzen omhoog, ondanks de geldschaarste en de overvloed van al dan niet vei borgen goederen. Oosterse mensen denken nu eenmaal anders dan Westerse. Dus reageren zij ook anders op een strop. Zij hebben eenmaal ge zien. dat bankbiljetten maar heel be trekkelijke waarde hebben, waar het gouvernement op ieder willekeurig ogen blik de helft af kan knippen, dus voelen zij er allerminst voor om een tweede keer „in de nek" te worden gezien. Ze kopen zoveeel goederen als ze met hun I halve papiertjes maar enigszins kunnen 'betalen, en als ze wat nodig hebben, dan ruilen ze dat wel voor iets anders. Het goede oude prinilpe va.n de ruil handel, zoals dc Compagnie die hier i beoefende, wordt weer populair. Daar I komt de schaar van de minister van Financiën nu eenmaaal niet aan tc pas HET ONVERMIJDELIJKE „LEK". Overigens heeft niet iedereen een strop gehad. Er was namelijk „het lek". Het veel besproken, veel beschimpte maar in een Oosterse samenleving on vermijdelijke „lek". „Iemand" had ge praat, één van de ingewijden, die met de „tip" wel een aardig duitje zal heb ben "erdiend. Zo wisten dus vele lieden, die langs het „lopende vuurtje geparkeerd za ten", dat tijdens de weekovergang de helft van hun contanten in het bo demloze vat van de Staat zou ver dwijnen en zü stonden queue voor postkantoren en banken om Zaterdag voor de sluiting nog gauw een hoop geld over te maken aan vrienden en kennissen in .Soerabaja vice versa. Deze bedragen, die over dc fatale Zondag gereisd hadden en toen dus aan niemand in het bijzonder toebe hoorden werden na heropening van het geldverkeer netjes in nieuwe brii jes aan de gegadigden uitbetaald. Ongehalveerd Zo zijn er altijd de alen onder dc mensen, die tc glad zijn om zich tc laten pakken De „zaak der generaals". NIEUWE BESCHULDIGINGEN. De Franse parlementaire enquête commissie, die een onderzoek instelt naar de „zaak der generaals", heeft in een rapport aan de regering verklaard, dat gerechtelijk bewijsmateriaal in deze „zaak" onder verdachte omstandigheden was verdwenen. De commissie verzoekt de regering een gerechtelijke vervolging ln te stellen tegen degenen, die hiervoor verantwoordelijk zjjn. In het rapport wordt scherpe critiek geoefend op oud-premier Henry Queuille en de oud-minister van defensie Rama- dier, omdat zij de zaak van het verdwe nen geheime rapport over Indo-China in de doofpot hebben gedaan. De commissie zegt te hebben bevon den. dat verschillende vitale documen ten, die op de Vietminh-agenten te Pa; rijs waren gevonden, op onwettige wijze aan hen waren teruggegeven, dat een blad van het dossier over deze zaak was verbrand cn dat er kennelijk was ge knoeid met het rapport van de contra spionagedienst over een verhoor van öe ontbrekende getuige Peyré. De commissie gelooft echter aan Ra- niadier's goede trouw. De verantwoorde lijkheid van Queuille schijnt haar min der direct toe dan die van Ramadier. Nederland krijgt jagers en bommenwerpers Het Nederlandse aandeel in de ge zamenlijke luchtmacht van de lan den van het Atlantisch Pact zal be staan uit groepen jagers en lichte bommenwerpers. De omvang van deze luchtmacht wordt mede bepaald door het aandeel, dat de andere vier landen van dc West-Europese Unie zullen kunnen leveren, aldus verne men wij in conferentie-kringen. Gloster „Meteor"-straaljagers zijn bestemd voor de luchtverdediging uij daglicht. Om nachtelijke vhegaanval- len het hoofd te kunnen bicden, zullen nachtjagers, met Radar uitgerust, wor den aangeschaft. In Nederlandse luchtmachtkringen is men er zich zeer wel van bewust, dat dit luchtmachtplan niet dan ten koste van grote financiële offers verwezen lijkt zal kunnen worden. Voor het overgrote deel van ons volk. zo zegt meur is er~'ethtër geen keus. Geer luchtmacht betekent in geval van oor log geen bescherming tegen bombarde menten. Zonder luchtmacht zou West- Europa onder de voet worden gelopen. Een tweede Normandië acht men wel zeer onwaarschijnlijk. Onder de eerst te verschepen Ame rikaanse wapenleveranties bevinden zich o m. „lesvliegtuigen voor de Ne derlandse Luchtmacht". Ook bij de op leiding van vliegers helpen de partners elkaar. Binnenkort wordt ook een Engels aanbod verwacht tot gratis op leiding van vliegers Wil er binnen niet al tc lange tijd een sterke luchtmacht ter beschik king staan van het Atlantisch Pact, dan zullen de Ver. Staten in ver sneld tempo vliegtuigen en ook lucht- doclartillcrie aan verschillende part ners moeten zenden. Nederland b.v. zal eerst over 3 Va jaar kunnen beschikken over de 150 Glosters „Mark VIII", die thans bij Fokker in licentie worden gebouwd. Hetzelfde geldt voor Belgic. Het eer ste van deze serie vliegtuigen wordt in het begin van deze zomer afge leverd. De Raad van Europa. GENOMEN BESLUITEN. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft besloten tot de op richting van een gemeenschappelijke vaste commissie, samengesteld uit het comité en de consultatieve vergadering, ter verbetering van de onderlinge be trekkingen. De commissie zal bestaan uit zeven li-die het comité van ministers ver- teuwoordigen en zeven leden, die woiden benoemd door het vaste comité van de consultatieve vergadering. De commissie zal geen besluiten ne men, maar moeilijkheden en problemen bespreken, wanneer dit noqdzakelük ge acht wordt. De commissie zal worden gepresideerd door de voorzitter van de consultatieve vergadering. De ministers hebben voorts de defi nitieve tekst opgesteld van de uitnodi ging aan West-Duitsland en het Saar- gebied om tot de raad toe te treden. West-Duitsland zal achttien zetels in de consultatieve vergadering kunnen bezetten, het Saargebled drie. VERDWENEN ACTRICE TERECHT. De twee en twintigjarige actrioe Ni- roie Riche, die Woensdag.ivond j.l. uit de G. and Guignol" verdwenen bleek te zijn naaat zij, zoals gezegd werd, een anonieme brief had ontvangen, is in een huis in het bos van Senart, vijftien kilometer ten Zuiden van Parijs, aange troffen. Zij verklaarde aan ae politie ontvoerd ie zijn doch zonder geweld pleging De comm.ssaris van politie hecht aan deze verklaring echte:- geen geloei Hij was door een tip de actrice op het spoor gekomen. Nicole zeide uren lang in het bos te hebben rondge dwaald,, doch. aldus de commissaris, aan haar schoenzolen was daarvan vrij wel niets te zien. On oer het publiek wordt gezegd, dat de verdwijning van de actrice een re clamestunt was in verband met 1 Ap.il. Leden van de Vereniging tot Behar tiging der Stoomvaart in Nederland" maakten een tocht op de Westerschelde met de „Prins Bernhard", die de veer dienst zal onderhouden tussen Vlissin- gen en Breskens. Tijdens de bezetting brachten de Duit sers de „Prins Bernhard" ln onafge- bouwde toestand tot zinken. Na een jaar werd de boot weer opgehaald, en de bouwwerkzaamheden werden voortgezet. Kort geleden is de „Prins Bernhard". die voorzien is van de neuwste tech nische vindingen, zoals radar en verstel bare schroeven, gereed gekomen. Binnenkort zal de officiële proefvaart volgen. De „Prins Bernhard" en de „Jagers fontein", die beide bij de werf „de Schel de" zijn gebouwd, ontmoeten elkaar op de Westerscheids. De „Jagersfontein", die ook pas is gereed gekomen, is op de eerste reis naar Afrika. Het verstand is terug" gekeerd. MAAR KWAAD GESTICHT. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden liceft het bü een proefstem- ining in cominissic-zitling genomen besluit om Engeland Marshall-hulp te onthouden, zolang Ierland verdeeld is, thans met 226 tegen 60 stemmen verworpen. Het desbetreffende amendement was, zoals bekend, ingediend door John Fo- garty. Bij de proefstemming had een grote Iers-Amerikaanse groep congres leden van beide partijen van het Huis het amendement aangenomen weten te krijgen met 99 tegen 66 stemmen. Crisis in België lijkt ongewijzigd. In politieke kringen te Brussel legt men het antwoerd van konng Leopold cp het verzoek van Devèze tot een audiëntie over het algemeen zo uit. dat i hieruit blijkt, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn ver- i klaring van 16 Maart dat zonder ver- wijl de Kamers bijeen geroepen dienen te worden cm een einde te maken aan de wet cp het regentschap. De koning zal Devèze strikt vertrou- 1 welijk ontvangen en heeft geweigerd neg andere liberalen te ontmoeten. Men is derhalve over het algemeen van oordeel dat, nu de koning duidelijk heeft te verstaan gegeven, dat hü zijn standpunt niet wenst te wijzigen, uit het onderhoud tussen de vorst en de kabinetsformateur geen enkel element zal voortkomen, dat in staat zal stellen de régeringscrisis ln nationale zin op te lossen. Naar „le Solr" schrijft, heeft het ant woord van de koning vooral in liberale kringen verbittering gewerkt. Volgens het I blad verwachtte men ln de liberale par tij. dat haar pogingen om tot een ver- zoening te geraken op haar juiste waar- de zouden worden geschat. „Het Ls dul- j delijk," zo verklaart men in deze krin gen, „dat het land zich in een chaos zender weerga bevindt en wij hadden gehoopt, dat het initiatief van mensen van goede wil goed ontvangen zou wor den. Dit ls ongelukkigerwijze niet het geval geweest." DUITSLAND EN DE RAAD VAN EUROPA. Het antwoord van West-Duitsland op de uitnodiging van het ministerscomi;0 van de Raad van Europa, is tot ha April in beraad gehouden. Op een be spreking van kanselier Adenauer met de fractie-voorzitters is besloten het bonds- parlement niet voor het Paasreces bijeen te roepen om de kwestie van Duitslands toetreding tot de Europese Raad te be handelen. De socialistische eenheidspartij heeft de Wcstduitse federale regering gewaar schuwd .niet een nieuw hoogverraad te plegen door zich bij de Europese Raad aan te sluiten." „Een dergelijke stap zou de afschei ding van het Saargeb'ed van Duitsland sanctionneren en gelijk staan met het uitlokken van een nieuwe wereldoorlog door de Westduitse regering", aldus de persdienst der SED. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe üchte regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 2 APRIL. Zon op: 6.14 uur: onder: 19.14 uur. Maan op: 19.03 uur; onder: 6.06 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 2.57 en 15.14 u. (3/4 te 3.36 en 15.53 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's. Ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van een Londense bierbrouwerij trok een 18de eeuwse bruowerskar, met twee knechten in de kledij van die tijd, door de Londense straten. In 1904 beschikte de brouwerij nog over 400 paarden. Dit aantal is nog terugge lopen tot 50, doordat de brouwerij thans hoofdzakelijk met vrachtwagens werkt. EEN SCHAT ONTDEKT. In kasteel van Goering. In het voormalige kasteel van Her mann Goering „Feldenstein" is een ver borgen schat ontdekt ter waarde van ruim een millioen dollars. Gisteren werd onder toezicht van autoriteiten van de Amerikaanse hoge commissie en het leger en de Duitse politie een begin gemaakt met de op graving. In een geheime ondergrondse kelder in het park van het kasteel bleken een groot aantal voorwerpen van waarde verborgen te zijn, zoals juwelen, ver schillende kunstvoorwerpen, zeldzame wijnen en likeuren en andere kostbaar heden. Het kasteel Feldenstein ligt in Neu- haus in de Oberpfalz. CUP.). Hoge wedden van de West- Duitse parlementsleden. Vijftien communisten, één Beiers po liticus en een rijke industrieel uit de Ruhr waren de enige leden van het Westduitse parlement, die zich gisteren uitspraken tegen een wetsontwerp waar bij aan de afgevaardigden' in vergelij king met hun collega's ln andere lan den van Europa ongeveer de grootste toelagen worden toegekend. Het wetsontwerp werd met overwel digende meerderheid aangenomen. Het voorziet in een jaarwedde van f.6390.— voor ieder lid van de Bondsdag. Hier komt by een toelage van in totaal f. 2325.f. 26.50 presentiegeld, vrü rei zen per spoor, vrydom van port. een grote toelage voor een chauffeur en een vergoeding van 17 cent voor iedere km., die per auto wordt afgelegd tussen Bonn en de woonplaats van de afgevaardigde De toelagen mogen niet worden ge weigerd. Als gevolg van onverhoedse nederlaag (Van onze Londense correspondent) Bij de eerste nederlaag van de nieuwe Labourregering ruim een maand na haar optreden, die, zoals bemeld, geen constitutionele gevolgen zal hebben, nam de oppositie haar kans waar om de regering in moeilükheden te brengen, hetgeen glansrijk gelukte, omdat de aanval, dank zü de knappe strategie van de oppositie „Whips" (secretaris sen. verantwoordelijk voor het gedrag hunner fractiegenoten» in een onbe waakt ogenblik gebeurde. Niet eerder dan een half uur voor de stemming werd het duidelü'k. dat er iets ging ge beuren. De socialisten, die geen spe ciale maatregelen hadden genomen om hun mannetjes op te trommelen, kwa men daardoor in een hopeloze positie Plotseling vulde de half-lege kamer zich met tories in avondkledü Het complot was geslaagd. De regering nam de zaak kalm op. Attlee begon hartelijk te lachen, toen de uitslag der stemming bekend werd gemaakt, en de conserva tieven een v. eugdedans uitvoerden. „Aftreden, aftreden", riepen zü- Maar ze meenden het niet. omdat de oppo sitie nog in een moeilijker pakket dan Labour zou geraken, indien zij thans met de regeringsmacht zou worden be kleed. Het optreden van de oppositie in dit geval is waarschijnlük bedoeld als een duidelyk signaal, dat de regering niet te ver zal kunnen gaan. Er is namelijk een stroming in het kabinet, welke er niet voor terug zou deinzen d" zaken op de spits te drijven, omdat zij meent dat alleen daardoor Labour bü de vol gends verkiezingen een duidelijke werk- meerderheid zou kunnen krijgen. Attlee is echter gebelgd over het feit, dat zovele Labourleden niet op hun post waren, nadat hen nog enkele uren te voren op het hart was gedrukt om te allen tyde aanwezig te zijn Bovendien waren niet minder dan veertien leden dsr regering afwezig, waarbij er maar voor enkelen een excuus was. 53 SPIJBELAARS. In totaal ontbraken niet minder dan 53 Labour MP's op het appel. Er waren echter ook 15 oppositieleden afwezig, zodat het tekort veroorzaakt werd door de ove-ige 38 spijbelaars; die verzuimd hadden hun chief whip te vertellen, waar ze te vinden waren, hetgeen een zware overtreding is van de strenge discipline, waaraan de Labourfractie zich thans onderwerpen moet. De socia listische kamerleden mogen geen stap doen, zonder ervoor te zo: gen. dat ze er bij het eerste alarm met de haren bij worden gesleept, Attlee maakt zich ook bezorgd over het feit. dat zes van zijn eigen aanhangers de regering in de steek lieten in he: debat over SereLse Khama. Revoltes van deze aard kunnen in de huidige omstandigheden nauwe lijks worden getolereerd Zeker niet. nu doo- overladen en fa treden. Labour's absolute meerderheid to' drie is gezakt. De regering wil geen verdere risico's j nemen en heeft opdracht gegevjn, dat I de eigen Kamerleden zich elke dag braaf aanmelden bij hun fractie-sec e- taris Een soo't klokkaart-priksysteem! Zijn helpers mogen hun p'.aats bij de deur niet verlaten om te voorkomen, j dat e. Iemand aan de haal gaat Allen bü ui'erst dringend^ redenen zullen de socialistische Lagerhuisleden permissie: krügen het gebouw te verlaten- Delegatie Ned. Antillen zal Kamers inlichten. De Staten der Ned. Antillen hebben besloten, een delegatie te benoemen om de Kame;s der Staten-Generaal om standig in te lichten over de inhoud en de strekking van het door hen aan de Nederlandse regering uitgebrachte ad vies, dat bij de indiening der wetsont werpen inzake de wijziging der staats regeling cn het voorlopige statuut, aan de Kamers zal worden aangeboden. RUDI MATT LUNCHTE BIJ KONINKLIJK GEZIN. Het Koninklük gezin beoefende giste ren te Val d'Isère weer de skisport. De skileraar Rudi Matt lunchte met de Koningin. Prins Bernhard en de prin sesjes in de eetzaal van het hotel. Schoenen in centrum der belangstelling SHOW IN HET KGRIIAUS. „Het echtpaar in evenwicht". (Van een eigen verslaggeefster). De schocnenshow begint langzamer hand een geheel eigen plaats in te nemen tussen de vele tcxtielshows», die elk voor- cn najaar worden gehouden. Het is een verheugend verschünsel, dat de belangstelling van dc Neder landse vrouw zich steeds meer richt op dc details van haar uiterlijk, waar- bü schoenen, tas, handschoenen, e.d. een belangrijke rol spelen, en vooral de harmonie van kleuren en genre (sportief of gekleed) de doorslag geeft, of het geheel al dan niet geslaagd is te noemen. Op de gistermiddag ln het Kruhaus te Scheveningen gehouden schoenenshow, uitgaande van het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche welke show tevens een show van accessoires ge noemd kon worden werden de diverse mogelijkheden gedemonstreerd. Nieuws was er eigenlyk niet. Alle modellen, die we kennen van sportschoenen met zware rubberzolen tot elegante pumpmodellen in de gangbare maat van 3839, passeerden de revue. In het sportgenre viel de bui tengewone soepele, buigzame leest op. Wat de kleuren betreft, blijft naast zwart, bruin en donkerblauw, grijs en camel zeer in trek, terwijl het materiaal peau de suède nog niets van zijn aan- trekkelükheid blijkt te hebben Ingeboet. Voor de zomei was er natuurlijk veel wit en als nieuwe kleuren waren er vuurrood, groen in diverse tinten, en een paarsachtig blauw. Naast de noge hak blijft de platte hak voor „gekleedzich handhaven, netgeen voor de lange vrouw met kleinere we derhelft een uitkomst ls, om het uiter lijk van het paar in evenwicht le hou den. Bijzonder aardig kwam hetgeen deze show nastreeft nl. de harmonie van het geheel tot uitdrukking, toen de vier mannequins zich na elkaar ln het zelfde model Jurk vertoonden, waarvan door de geheel verschillende accessoires en schoenen het effect telkens volkomen snders v/as. Aan het slot waren er enige zeer fraaie lange avondtoiletten, waarbij de manne quins met een coquet gebaar de fijne "ivondschocntje* meest sandaaltjes ln goud- en bronsleer voor het publiek zichtbaar maakten.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1