„Olie"hel grote woord in Canada Leidse Raad aanvaardt verhoging tarieven gas en elecfriciteit en bouw van 57 woningen PAVILJOEN PARADIS PANDA EN MUZIKANT Maar„geen revolverzwaaieiide bandieten doch colporterende Jehova's" Radio-programma 59ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 28 Maart 1950 Tweede Blad No. 26960 2 uur debat over deze woningbouw Bij het voorstel inzake het uitbrei dingsplan Leiden-Meerburgerpolder her haalt de heer v. Iterson (Prot. Chr. P.) rijn waarschuwing zeer zuinig te zijn op rrond voor bouwen. Vandaar zijn wens iot hogere bouw. De heer Knetsch (Prot. Chr. P.) ueent, dat in plaats van een brug met =en duiker kan worden volstaan. Wethouder Jongeleen wijst er op, hoe iet oude uitbreidingsplan juist wordt jewijzigd en tal van beperkingen aange bracht worden in straatbreedte om meer buizen te kunnen bouwen (150) Bij joge bouw zouden de straten verbreed jioeten worden, dus huizen verloren nan. Het plan is volkomen verant- oord. ook economisch. Uit technisch oogpunt is gekozen voor en brug en niet voor een duiker. het oog op de wegenaanleg der toe- omst. Z.h.st. wordt het voorstel w- aard. De heer v. Iterson wil geacht orden tegen te hebben gestemd. Bij het voorstel inzake aanleg van een rottoir en een plantsoen langs de Mar- ixtraat verdedigt de heer v. Iterson e plantsoenruimte te bestemmen voor oningbouw. 16 huizen kunnen daar orden neergezet. Hij stelt voor deze angelegenheid terug te wijzen naar de v. O.W waar deze het laatste rapport iet heeft kunnen bestuderen. De heer Schüller (P. v. d. A.) wijst er op, dat vroeger niet naar groen werd fezien en dat wreekt zich nu. Hier is poen hard nodig! Wethouder Jongeleen oordeelt een erugwijzing al te democratisch daar uist immers op een opmerking van één ld der C. v. O. W, een nieuw rapport uitgebracht is, waarin de idee van wo- Bingbouw in plaats van groen wordt af gewezen. Het smalle en langserekte stukje grond zou zich ook moeilijk voor bouw lenen en bovendien, deze wijk beeft een plantsoentje hard nodig. Ten slotte, verbreding der Marnix- i'.raat staat in het voornemen als uit- gangsweg in de toekomst. Het voorstel wordt z.h.st. aanvaard. O O Bij het voorstel inzake verbeteringen In de buurt van de Lammenschansweg juicht de heer v. Iterson dit toe, al zal het geld kosten. Zou onverhoopt geen Industrie zijn aan te trekken, dan is er goed bouwgrond. Over 3 of 4 jaren zou dit nader zijn te bekijken. De heer A. v. Diik <KVP) vraagt of niet tegelijk met de spoorwegovergang bn worden begonnen. Wethouder Jongeleen zegt, dat het laatste in de bedoeling ligt en is het fens met de heer v. Iterson. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Gedurende een half uur gaat de raad daarop in geheime zitting. De 57 woningen Bij het voorstel inzake de bouw van 57 eengezinswoningen ter Z. van de Lage Morsweg zegt de heer Lombert (KVP)dat de minister zeide te willen Tersobering van bouw. doch geen aan tasting van het woningpeil (redelijk aanvaardbaar meent te zijn!), maar deze illusie is wel zeer wreed verstoord. Er is aan de gemeentebesturen een vrij- br ef gegeven. Zie dit voorstel voor 57 schuren, pardon 57 woningen met inge bouwde schuren. Spr. oefent dan scherpe critiek op deze woningen, met als ergste fout de ingebouwde schuur, waardoor alle rom mel in huis wordt gehaald, volkomen tegen het belang der volksgezondheid in. Van deschuur zou een bijkeuken kunnen worden gemaakt, doch ervaring leert, dat er later geen verbetering komt. Men zal tegenwerpen: er zijn huizen beslist nodig, maar regeren blijft voor uitzien ook hier. De grens wordt over schreden en bij het verdwijnen van dc woningnood zullen deze woningen on bewoonbaar blijken. Mej. Van Niemes (P. v. d- Amaakt enige bezwaren tegen de indeling der huizen en pleit zo mogelijk voor ver betering in dit opzicht. Speciaal de keuken in de voorzij in een deel der woningen is lastig De heer ,v. Iterson heeft in de C v. O. W. zeer geaarzeld om dit plan te aanvaarden, maar de woningnood dwingt hem wel daartoe. Ook voor spr is de ingebouwde schuur een groot be zwaar, iets, dat zelfs op het platteland al afgedaan heeft. Om de achterstand bfj de woningbouw in te halen Is men tot montagewoningen overgegaan. Het resultaat is bekend. In de toekomst zul len grote reparatiekosten noodzakelijk blijken en zo zal het ook met dit plan gaan. Voor goedkoper bouw kan spr. voelen (deze hoeft nog niet slecht te zijn) maar er zijn grenzen Ook finan cieel, anders wordt 't straks een ramp. In vele buitengemeenten wordt goed koop gebouwd maar veel beter, al is het dan iets duurder Het is ten slotte toch goedkoper. Hij stelt voor het plan terug te nemen en het nog eens grondig te bezien, vooral waar er Immers een ander plan is. De heer Schüller isaltijd geweest voor goede aibeiderswoningen, maar de realiteit dwingt tot noodmaatregelen, gelet op de heersende woningnoodi Ds schuur is ingebouwd maar daar om behoeft deze nog geen herplaats te worden. Bij goed gebruik is zij alleszins bruikbaar. Van particulieren is voor arbeiderswoningbouw niets te verwach ten. De heer v. Weizen (C.P.N) steunt de heer Lombert. Zelfs de bestaande nood mag ons niet d?ze weg opdrijven, die de grootste narigheid zal opleveren. Spr. onderschrijft de vele gemaakte aanmer kingen op deze bouw, die straks eerder afbraak dan verbetering zal blijken, de gematigde idealisering van de heer Schüller ten spijt. Nogmaals komt hij dan op zijn stok paardje: er gaat te veel weg aan mlli- tairisme! De heer A v. Dijk (KVP) meent, dat men altijd voor een probleem komt te staan als gevolg van het verschijnen van de ene circulaire na de andere. De laatste is wel een zeer grole verslechte ring. En waarom weer eengezinswonin gen en geen boven- en benedenhuizen? Spr. vraagt, hoe het staat met een plan waarmee hij kennis heeft kunnen ma ken, cat bovendien past in de financiële regeling. Spr. verdedigt ten slotte de particuliere bouw tegenover de heer Schüller. De heer Prohwein (VVD) begrijpt niet, waarom de raad moet worden lastig gevallen en opgehouden door te herhalen, wat al in de commissie van O. W, is gezegd. Dat lijkt hem volkomen overbodig. Hef gebeurt trouwens ook vrijwel alleen bij de C. v O. Wethouder Jongeleen zegt, zich naar persoonlijk gevoel te kunnen aansluiten bij de tegenstanders, waar het geldt: er dient gewaakt te worden voor hand- havjng van goede arbeiderswoning bouw. Doch is dit niet zo bij dit voor stel? Bij de behandeling der begroting hoorde men: bouw, bouw, bouw en nu toch dit verzet! Vergelijkingen met dorpen in de om geving gaat niet op, gezien het verschil in grondprijzen Dit voorstel is niet gebaseerd op Bus- sum, reeds veel eerder was Leiden er mee i;czig. Leideri heeft de eisen moeten verlagen, wilde men tot bouwen komen, Eu de woningnood dwing" immers daar toe Zeker de voorgestelde woningen zijn iets minder, maar bruikbaar en juist voor grotere gezinnen, waarvoor de heer A. v. Dijk zo pleit. Dit plan is niet slechter dan de montagebouw. Financieel is alles uitgerekend tot de laatste cent. De schuur is feitelijk een bijkeuken Spizet uitvoerig de inrich ting uiteen. En men vergete vooral niet: over dit plan is- overeenstemming bereikt en willen we de veroverde buit binnenha len. dan is snelheid van bouwen nood zakelijk. Spr. verwijst naar de artikelen in ons blad over noodwoningen, geheel passend in zijn betoog. Deze woningen zijn beter dan noodwoningen en zij zul len plm. 50 jaar duren in plaats van 10 der noodwoningen. In het licht van deze tijden moet men het plan zien. Als B. en W. deze kans hadden laten lopen, dan waren zij zi. zeker in gebreke gesteld. Spoedig is nog een ander plan te verwachten, het is gereed en ook hierover hoopt spr. op overeenstemming. De keuken aan de voorzijde oordeelt spr. echter ook on juist en zo enigszins mogelijk zal dit nog veranderd worden. Hij geeft wijzi ging voor deze 27 woningen een redelijke kans. En dan 260 M3 is in ieder geval ge handhaafd, dus de normale grootte voor arbeiderswoningen. De heer v. Weizen wil ook de wet houder na zijn toezegging een redelijke kans geven en zal nu meegaan. De heer Lombert wijst er de heer Frohwein op, dat hij in de C. v O. W. tegen geweest is en hij behoudt zich het recht voor in het openbaar daar van te doen blijken. De heer D. J. v. Dijk (PvdA) veroor deelt dit debat van 2 uur, want, vraagt hij: wie durft stemmen tegen de bouw van 57 woningen? Feitelijk niemand. Het gaat er eigenlijk alleen maar om te kunnen zeggen: ik heb in o'e Raad toch maar contact geoefend. Na deze 2 uur vol gepraat te hebben, is de ver dere agenda niet meer naar behoren af te handelen. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.) meent, dat in zijn verdediging de wet houder te zeer heeft gechargeerd. Dat er geroepen wordt om woningen, doch deze niet zo maar wil, is alleen, omdat men meent betere plannen te hebben. De heer De Kier (Prot. Chr. P.) meent, dat, als er een mogelijkheid is cm iets beters te krijgen, B. en W. dit moeten overwegen. Wethouder Jongeleen zegt, dat de aannemer gereed staat te beginnen. De heer Knetsch: dus geen openbare aanbesteding? De wethouder: dit is een geval, dat van te voren alles moet vaststaan. De heer v. Hussen: hoeveel tijd wordt er gevergd voor andere plannen? De wethouder: vermoedelijk maan den, gezien de gang van zaken. Hij vreest, dat dit plan bij uitstel van de baan is Het voorstel wordt daarop aangeno men met 302 stemmen. Tegen de heren Lombert en A. van Dijk. De verhoging der licht, en gastarieven Het is dan kwart over zes. Niettemin wordt de agenda afgewerkt. Bij het voorstel om de tarieven voor gas en electriciteit te verhogen, zegt de heer v. Weerlee (PvdA) dat hij in de commissie heeft getracht een modus vivendi te vinden, opdat de minst draagkrachtigen verschoond zouden blij ven. Dat bleek niet mogelijk, doch blijkbaar wil men dit nader onder ogen zien door een onderzoek naar progres sie-mogelijkheid. Hij vraagt, wanneer het rapport is te verwachten. De heer v. Weizen is tegen tariefs- (Van een bijzondere medewerker) Wie nog nooit in de West is geweest, kan niet zeggen, dat hU Canada kent. De West is nog steeds een magisch begrip voor vele Canadezen. Een gebied, dat associaties opwekt met cowboys, Indianen en goudzoe kers, waar de winters bar en de zomers heet zijn, waar men dagen door de prairies kan rijden zonder een levende ziel te zien en waar een be volking woont, die nog steeds iets van de oude pioniersgeest in zich heeft. De „\yesterner'' is gastvrij en gul, ongecompliceerd en recht op de man af. Een man, waarvan de vorige generatie harde dagen heeft gekend, die vaak weet wat het betekent schatrijk en straatarm te zijn. Want de stry'd van de West is nog vaak een strijd tegen de natuur en de grond. Een slechte oogst kan een prairiedorp ruïneren en het aanboren van een oliebron kan in één dag een arme boer tot een „Richard" maken. Olie is op het moment het grote woord in de West. De staat Alberta heeft een toekomst als misschien geen andere plek op de wereld. Want hier is Canada bezig een olieindustrie op te bouwen, die wellicht in de toekomst die van de Ver. Staten zal overtreffen. Alberta is op weg het Texas van de V.S. te worden en de oliemaatschappijen komen er op af als de vliegen cp de stroop. Edmonton, het centrum, tot voor kort een onaanzienlijk plaatsje, groeit thans reeds uit tot een stad van over de 100,000 inwoners. In Alberta her leeft het verleden weer, als op het terrein van een farm olie aangeboord wordt en de boer, zoals men in ver halen van vroeger hoorde, op slag rijk wordt. Olie is het woord, dat de hon derden tankwagens begeleidt en dat gonst door de bierlokalen van deze Noordelijke staat. Fascinerende plaatsnamen komt men in de West tegen: Moose jaw, Medicine hat, Red deer, Swift current, veel hou ten huizen en soms ongeplaveide we gen, waar men 's nachts een bende revolver-zwaaiende bandieten door de straten denkt te zien galopperen, maar waar men slechts colporterende „Jeho va's getuigen" cp de straathoeken ziet staan. MEER AUTO'S DAN IN DE LEIDSE STRAAT. Jbe „innkeepersact" van Brits Colum bia bevat nog een passage, waarin vermeld staat, dal de waard verant woordelijk is voor de paarden en wa- "gens, die in zijn hcrbergstallen door de gasten worden ondergebracht. Maar men ziet in een klein plaatsje hier meer splinternieuwe Fords en Buicks dan op een drukke dag in de Leidse Straat te Amsterdam. En achter het stuur mannen in bont ge kleurde jakken en pelsmutsen op het hoofd. Want het is nog steeds fel koud op de prairies, waar temperatu ren van 25 graden onder nul voor vele maanden dtezc winter het gemid delde waren en nog zijn. Twee dagen met de trein en u wan delt zender jas over de straat en bent nog steeds in Canada. Vancouver aan de Westkust, de derde stad in Canada, waarvan de bevolking tijdens en na de oorlog vrijwel verdubbeld Is, en die thans het half mlUioen is gepasseerd. In 1886 was er van Vancouver practisoh geen spra.ee. „Gas Town" heette het toen. verhoging In deze nutsbedrijven. Hij zal er dan niet weer op Ingaan. Mis schien komt er straks in Mei weer een voorstel. Wethouder v. d. Kwaak zal op de kwestie zelf thans ook niet ingaan, nu er een uitgebreid praeadvies is gegeven met duidelijke cijfers. Aan de hand der prijsbeschlkking is niet anders moge lijk. Alle verlies wordt zelfs nu nog niet opgevangen. Voor een nieuw ver- hogingsvoorstel zal het rapport over de mogelijkheid van progressief tarief in ieder geVal verschijnen. Het voorstel wordt aangenomen met de communistische stemmen tegen. Diversen Diverse verordeningen worden dan met of zonder enkele kleine opmerkin gen aanvaard. Bij het voorstel inzake een tap ver gunning voor de gebouwen nabij Gra- venstein tijdens de lustrumfeesten vraagt de heer Questroo (Prot. Chr. P.) of bekend is of bij de exploitatie Leidse bedrijven ingeschakeld zullen worden en of er voldoende zekerheid ls, dat er op de Zondag rust zal heersen. De heer Zunderman (PvdA) veroor deelt, dat men in een tijd van verval de bevolking wil laten genieten van dergelijke geneugten en dan nog wei in drankgelegenheden. In het belang der jeugd lijkt het hem juist gebruik te maken van de bepalingen jeugd bene den 18 jaar te weren. De heer De Hosson (KVP) zou het liefst verpachting ender de vergunning- houders zien toegepast. De voorzitter zegt dat het L.S.C. nu I ook de burgerij direct wil betrekken in I het feestvieren. Zondags is alles geslo- j ten. De vergunning is in hoofdzaak voor studenten en oud-alumni. Er is i daarom geen sprake van een gewoon café-leven. De jeugd is echter ook In de feesten betrokken. De exploitatie zal door 't L.S.C. geschieden met Minerva. Met de heer Zunderman tegen wordt het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag wijst mevr. Brag- gaar op de slechte toestand der bestra ting aan de Rijn- en Schiekade. Wethouder v. d. Kwaak zegt, dat daarvoor reeds ruim f. 17.000 is uitge trokken. Het zal spoedig In de Raad komen. De heer De Hosson klaagt over slecht plaveisel aan het Stationsplein, Wethouder Jongeleen, die er zelfken nis mee maakte, zegt, dat, gezien de voort-durende werkzaamheden, er be zwaarlijk thans iets aan te doen is. Er komt echter spoedig een nieuwe toe gang. Om 7 uur volgt dan sluiting. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse Roman door J. L. LODEWIJKS 15) Bart van Dijk vindt dat prachtig, hij vindt dat werkelijk heel plezierig. Dan zal hij dus maar Sjoerd zeggen, als de hotelhouder dan maar niet vergeet, dat hij hem Bart noemen moet. Zo is daar een klein lichtstraaltje al doorgebro ken in het donker van zijn ziel, die [esluierde ziel, waarin de pijn en de tanen om het verlies zijn geboren. Het zal een toer zijn om goeie vrienden te blijven met Hetty, zegt Bart. Ik zie haar niet lang hier blij ven. ze is niet zo erg op me gesteld. Sjoerd legt zijn polsen op de knieën, hü zet de vingertoppen tegen elkaar, - Je zit er eigenlijk toch op te wach ten dat zij ophoepelt, zegt hü lang zaam, jullie karakters passen niet bij elkaar. daar moet dan maar radicaal een eirid aan worden gemaakt. Het zou voor geen van beiden prettig zijn om het anders aan te pakken. Je zult haar moeten ontslaan. Ze zwijgen even, want Hetty is van hoven gekomen en vraagt of ze koffie zetten zal. Dan wordt er koffie gedron ken, iedereen ls met zijn eigen gedach ten bezig. Bart van Dijk gaat naar een boeken kast, hij haalt daar een album uit, dat hij openslaat. Daar ligt een brief in, hij geeft die aan de hotelhouder. Ge moet dat eens lezen, zegt hij, het is een brief van Martha. Drie maanden rieden heeft zij die geschreven, ik heb ïem gisteren gevonden in mijn hoge hoed. Zij heeft gedacht, die hoed zal hij niet nodig hebben voordat hij ach ter mijn kist loopt. Het is haar testa ment, haar laatste wil. Zij heeft ge iten, dat ze dood zou moeten binnen het jaar Ik laat hem aan jou lezen, omdat ge de enige bent die het kan hegrijpen, hoeveel die brief waard is voor mij. Lees hem. De hotelhouder is een gevoelig man. Hij kan geen kinderen zien die verdriet hebben hij kan ook geen grote mensen zien die verdriet hebben als kleine kin- ceren. Bart van Dijk zijn gesluierde ziel L opengegaan, de pijn en de tranen zijn tiaar buiten gebarsten. Hij ligt met zijn hoofd naar opzij tegen de rug van zijn s'-oel en zijn gezicht ls nat van de tra- -en die niet willen binnenblijven. Sjoerd. de hotelhouder doet zich ge- *rid aan. Hij leest de. brief van Mar tha aan Bart, af en toe moet hij zijn ogen dicht knijpen omdat hij anders door nevelen kijken moet. Hij is een Sevoelige man. Martha heeft deze brief drie maanden geleden geschreven. Zij heeft dat leed alleen moeten dragen, hj heeft nooit verteld, dat zij zich zo hicht bij de dood voelde. Wat moet zij •edacht hebben toen zij die woorden fcoreef. „Lieve man, als ge dit leest ben ik van u weggegaan. Ge zult er veel ver driet over hebben, ik weet dat wij elkander moeilijk kunnen missen. Maar wij hebben onze tijd gehad. Anderen krijgen wat langer de gele genheid om het elkaar naar de zin te maken, wij hebben het met negen tien korte jaartjes moeten doen. Maar we kunnen niet allemaal even veel verlangen, we moeten blij zijn dat het negentien gelukkige jaren zijn ge weest. En dat zijn ze geweest, ik dank u daar nog voor. Ik wil u een paar dingen schrijven, waarvoor ik misschien niet meer in de gelegen heid kom ze te zeggen. Als ik niet meer leef, meet ge me niet vergeten. Ik weet wel, dat ge dat niet doen zult, maar lk vraag het u toch maar om te laten zien, dat ik er prijs op stel in uwe gedachten te blijven. Ge moet me in Bergen laten begraven, ik wil dicht bij u blijven en het laat mij koud waar op de wereld dat is. Ge moet in Bergen blijven wonen, ik weet dat ge het naar uw zin hebt hier. Het is uw geboorteplaats niet, maar ge bent geen geschikte man om in uw geboorteplaats te wonen. Ge hebt een groter ziel en een ruimer hart; ge moet dicht bij de zee zijn. Ge zijt geen Hollander, ge ,zijt geen Brabander, ge zijt een mens die een royaal stuk van de wereld moet heb ben om zich te bewegen. Ge moet ook Hetty niet meer te lang bij u houden, zij zal gemakkelijk een an dere betrekking kunnen vinden. Ik zou uw leveft niet graag verbitterd zien door een vreemde. En ge moet werken. Ge moet schilderen al wat u voor het penseel komt, denk er dan aan dat ik plezier zal hebben in ieder doek dat ge klaar hebt. Met uw geld moet ge anderen gelukkig maken. Ge meet het niet wegsmijten aan gekke streken, daar is het te kostbaar voor, vooral voor die mensen die het nodig hebben om een beetje geluk te krij gen. En die zijn er. Bart, ge moet ze niet voorbijgaan, ge moet uw ogen de kost geven en zoeken hoe ge om u heen uw licht kunt laten schijnen, waar anderen zich een beetje in kun nen warmen. Vergeet de kinderen niet. Wij hebben er geen gehad, er zijn veel kinderen die vervloekt zijn teen ze kwamen. Hoe meer kinderen ge gelukkig maakt des te meer men sen zullen er later zijn die dat geluk weer kunnen verder geven. Mijn lieve man, en nu het allervoor naamste. Vergeet uw eigen geluk en uw eigen toekomst niet. Ge zijt pas een en veertig. Nu ik er nog ben en dit schrijf, zou ik mijn ogen willen missen als het voor uw geluk was. Als ik dood zal zijn, zal ik altijd even gelukkig zijn als gij, maar ook altijd even ongelukkig. Ik weet dat ik u zal kunnen zien in uw doen en laten. Zoek uw geluk, zoek het mijne. Als ge een vrouw tegenkomt,, die u zal kunnen geven wat ik geprobeérd heb, een vrouw die uw geluk wil en die ge even gelukkig zult kunnen maken als ge mij gedaan hebt, dan moet ge geen gekke gedachten in uw hoofd halen van: Wat zou Martha en wat zou Martha niet. Gij hebt een vrouw nodig, ik weet dat. Uw kunst leeft in u en mij, in u en in een vrouw. Als ge die vrouw moogt vinden, denk dan maar dat ik haar heb gestuurd. Dan zult ge ook aan mij denken, als ge bij haar bent. Uw leven lang. Uw liefhebbende vrouw, Martha." I Uw liefhebbende vrouw, Martha. I Dat zegt de hotelhouder hardop, als hij I de brief aan Bart overreikt. Wij hebben vandaag een heldin begraven, jongen, I zegt hij. Daar zal je werk aan hebben, om te maken dat je haar waard bent. Daar zou een heilige nog werk aan hebben. Zo zijn er niet veel op de we reld. (Wordt vervolgd) Nu weer Waarborg-ldeding in 25 Kreymborg zaken Volgens sommigen omdat in het hou ten stadhuisje de enige gaslamp van het district was, volgens anderen om dat de toenmalige burgemeester de il lustere bijnaam „Gassy Jack'' voerde. Het was de Canadian Pacific Rail way (de spoorwegmaatschappij), die, evenals dit met zovele andere plaatsen het geval is, Vancouver groot maakte. De steden in de West rijgen zich ais kralen langs het snoer, dat de Cana dian Pacific van Oost naar West trok, hotels oprichtend in de voornaamste plaatsen en vertegenwoordigers achter latend in het kleinste gehucht. Regen kent Vancouver als welhaast geen andere plaats. De bergen rondom zijn driekwart van het jaar in een nevel gehuld, maar ais de zon sohijnt is er geen vriendelijker en helderder stad in Canada. Duizen den en duizenden bungalows, tegen de berghellingen gebouwd, omringen het centrum als een krans met vele, vele kleuren. In de tuintjes beginnen de bollen naar boven te komen en crocussen en sneeuwklokjes staan er thans in volle bloei. GLADIOLEN EN NARCISSEN BETER DAN IN HOLLAND? Want bloemen kweken kunnen ze hier in Britsch Columbia zeer goed. „Gladiolen en narcissen zijn hier be ter dan in Holland," aldus is de me ning van de Nederlander Christiaan Dobbe uit Naaldwijk, die daar nu sinds 1948 zit. „Maar voor de rest kunnen ze niet aan de Hollandse bol len tippen".... I Dobbe heeft nu een eigen kwekerijtje in New Westminster 15 mijl van Van- couver, maar hij heeft er hard voor i moeten werken en het is vaak een kwestie van vallen en opstaan geweest, met veel zorgen. Het begen mei ziekte van zijn vrouw en drie kinderen, die op de boot mazelen kregen en de eer ste drie maanden in quarantaine ge houden werden. Het was harde armoe de die eerste tijd, zoals het met zo vele emigranten-gezinnen gegaan is. Hij kreeg een baantje bij een boer voor 75 dollar per maand, waarvan aan al leen voor huishuur al 40 dollar in de maand afging. Met moeite heeft hij thans een klein bedrijfje opgebouwd en hij zelf is er voorlopig tevreden mee. „Maar mijn vrouw zegt vaak, dat ze wilde, dat ze dit land nooit gezien had." Kuiper, een forse Brabander, zit al heel wat jaartjes langer hier en dat verklaart het feit, dat hij dit jaar een productie van drie en een half duizend dollars van 2 acres bloemkool had. Een Hollandse boer heeft hier zeker i een paar seizoenen nodig om het kli- i maat en de bodem te leren kennen, j maar dan weet hij vaak het land ook I intensiever te bewerken dan de gemid- delde Canadese boer. Vooral in Brits I Columbia, waar het klimaat dicht bij I het Nederlandse komt, waar men als I regel geen winterjas nodig heeft en waar men in de lente een dag skiën in de bergen kan besluiten met een, zwempartij aan de voet van de Rocky Mountains. Vancouver moet, men gezien hebben, als men in Canada is geweest: een haven van waar men vele maanden per jaar de Hollandse vlag van het achterdek van een Oceaanstomer kan zien wapperen, enkele verspreide bol lenvelden, die levendige herinnerin gen opwekken aan de strook land achter de Hollandse duinen, en een Nederlandse consul, die als een „Bes- tevaer" waakt over de belangen van z\jn landgenoten. DE SOVJET-ZIEKTE IN AMERIKA. De New Yorkse democratische sena tor Herbert Lehman heeft een beroep gedaan op de republikeinen om hun aanvallen tegen de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, te laten rusten en zich bij de de mocraten in een gesloten front, wat de buitenlandse politiek betrof, aan te slui ten. Lehman verklaarde geschokt te'zijn door berichten, dat de republikeinse aan vallen tegen Acheson van politieke aard waren en gesteund werden door de lei ders van de republikeinse partij ten einde de regering van Truman in discre- diet te brengen. De tijden waren zo vol gevaren, aldus Lehman, dat de natio nale veiligheid wat meer dan normale zelfbeheersing vereiste. Intussen duren de beschuldigingen van communistische neigingen tegen leden van het departement voort. 65). Nu was de heer Eduard Kraaksma inmiddels doende, om zijn mooie nieuwe viool te stoffen. Zo was die man: altijd vlijtig, altijd doende én secuur op alles! Reken maar, dat al die muziek instrumenten, die hij in zijn winkel had, glommen en blonken! „Wat tooh een mooie viool", dacht hij, terwijl hij de Stradivarius van Fie- deldum oppoetste. „Wat toch een pracht! Wat zal ik daar mooi veel geld aan ver dienen! Ja ja, zo nu en dan moet men toch maar eens een buitenkansje heb ben! Dan moet er zo eens onverwachts iets bij je binnen komen Nu, op dóf moment kwam er onver wachts iets binnen, achter zijn rug. Een hese kille stem gromde: „Grrrr!" en de heer Kraaksma dacht opgewekt: „Aha! Een klant, geloof ik". En met de woorden: „Wat is er van uw dienst?" wendde hij zioh om.... maar toen maakte hij een der hoogste luchtspron gen die hij ooit gemaakt had. Want wat daar tegenover hem stond, was een leeuw! Een levensgrote leeuw! Wij we ten nu wel, dat die leeuw niemand an ders was dan Joris Goedbloed, maar dat kon de heer Kraaksma niet weten. Hij sprong, liet stofdoek en viool val len en versplinterde een aardig, te koop staand gramofoontje, dat hiermee teloor ging. „Grrrrhaw! Haw!" bulkte de leeuw. En de heer Kraaksma riep: „Help! Help!" Maar hoe hard zij bel den ook schreeuwden hun kreten drongen niet door tot de zijstraat, waar door Panda nu juist met snelle passen naderde. En Panda bespeurde dan ook geen ander teken van onraad dande woonwagen Daar zijn Inferno en de wagen!"dacht hij verbaasd. „Hoe komen dié hier? Die waren tooh uit het gerechtsgebouw ge stolen? Nu maar dat laat ik er niet bij!" cn hij repte zich voort. VOOR WOENSDAG 29 MAART. Hilversum l (402 m.) VARA: 7.00 nieuws; 7.18 gr.muz.; 8.00 nieuws en weerber.: 8.18 orgelspel: 8.50 voor de vrouw; 9.00 er.muz. (9.309.35 water standen): VPRO- 10.00 ..kinderen en men sen". causerie; 10.05 morgenwijding; VA RA: 10.20 voor de vrouw; 11.00 gr.muz.; 12.00 dansmuziek; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 kwartet; 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 lunch concert: 13.50 gr.muz.; 14.00 ..gesproken portret": 14.15 Jeugdconcert; 15.00 kin derkoor; 15.20 „Joseph Haydn", hoor spel: 15.50 plano voordracht: 16.00 voor de jeugd; 16.30 voor de zieken: 17.00 voor de Jeugd; 17.30 zang en plano; 17.45 regeringsultaending; 18.00 nieuws; 18-15 Vara-varla; 18.20 gr.muz.; 18.30 radio volksuniversiteit; 19.00 reportage; 19 15 Idem: VPRO: 19.30 voor de Jeugd; VARA: 20.00 nieuws. 20.05 Vara-leest- varla: 20.15 socialistisch nieuws; 20.20 banjo-ensemble; 20.45 ..de weg ls lang", hoorspel; 21.45 concertgebouworkest; 22.45 populalr-wetenschappelljke cause rie: 23 00 nieuws; 23.1524.00 licht pro gramma. Hilversum II (298 m.) NCRV 7.00 nieuws; 7.15 ochtengymnastlek; 7.30 gr. muz.; 7.45 een woord voor de dag: 8.00 nieuws en weerber.; 8.15 gewilde muziek; 8.45 gr.muz.; 9.00 voor de zieken; 9.30 gr.muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 gram.- muz.; 11.20 ..Jlmmy vindt zijn vader", hoorspel; 12.00 populair concert; 12.30 mededelingen; 12.33 orgelconcert: 13.00 nieuws: 13 15 koorzang: 13.20 mandollne- muz.; 13.50 gr.muz.; 14.30 vrouwenkoor; 15.00 gr.muz.; 15.15 kamerorkest en so list: 16.00 voor de Jeugdige' schakers: 16.15 voor de kinderen; 17.30 pianodno; 17.45 voor de kinderen; 18.00 gemengd koor; 18.30 voor de strijdkrachten: 19.00 nieuws 19.15 boekbespreking; 19.30 sportcommen- taar en gr muz.; 19.40 radiokrant; 20.00 „8372"; 20.05 commentaar famlllecom- petltie; 20.15 radlo-phllharmonlsch or kest en solist; 21.30 llldensoverdenklne; 22.00 kamerkooor en Bachensemble; 22.30 „tien Jaren", klankbeeld: 22.45 avond overdenking; 23.00 nieuws: 23.1524 00 gT.muz. Liln 3 distributienet 7.05 gTam.; 7.30 kron.; 7.40 eymn.: 7.50 gr.; 8.05 concert; 9.05 gram.: 10.10 verz.pr; 11.00 Reg. Dixon: 11.30 ork. Leon; 12.00 rhvthm ork. 12.32 ork. MichleLs; 13.15 gram.; 14 45 „Ree. Var. Bill"; 15.00 Wlvex ork.: 16.00 Spa ork.: 16.30 ork. White: 17.10 grtpn.; 18.00 v. d. sold.; 19.30 acc.; 19.50 feuil leton; 20.00 ..Der Bettelstudent". Mll- löcker; 22.15 kamermuz.; 23.05 gram. Lijn 4 distributienet 7 15 ..Bonjour le Monde"; 7.25 ..On prend le café au lalt au Ut!"; 7.30 mllnwerkersorkest: 8.10 gram.; 9.00 kookpraatje; 9.10 gram.; 10.00 Ménage en Musique; 11.30 recital; 12.00 omr.ork.: 12.30 ork. „Rainbow"; 13.00 mrs. Dale's Diary: 13.15 BBC Var. ork.; 14.00 BBC Schots ork.; 14.45 v. d. kinde ren; 15.00 v. d. vrouw, 15.40 omr.ork.; 16.00 planoduo; 16.15 filmmuz.; 16.50 Baoh; 17.30 Ballroom orch.; 18.00 Hallé ork.. 19,00 ork. Yorke; 19.30 ..Something to sing about"; 19 45 ..Guest Night"; 20.30 BBC Var .ork.; 21.00 Much Binding In the Marsh: 21.30 gram.. 22.15 2e d-eel ..Hohe Messe". Bach; 23.25 Eng. L. P.: ork. Philips. AGENDA DINSDAG. Den Burcht; Jaarverg. Alg. Ned. Bond van Gepenslonneerden afd. Leiden. 2± uur nam. Volkshuls: Tentoonstelling over Lijk verbranding. 46 en 7J10 uur nam.; lezing J. v. Dijk fe 8J uur nam. Gerecht 10: Theosofische Ver. Spr. L. W. L. Labout, 8 uur nam. Koolkapel: Evangelisatie te 7 uur nam. Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling Avondtekenschool R.K. Volksbond, 7J9 j- uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Filmavond „De Licht hoeve". 8 uur nam Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling Avondtekenschool R.K. Volksbond. 7J9Jr uur nam. VRIJDAG: Voorschoten Gebouw Chr. Belan gen): MIJ tot Nut. Concert Toonkunst- orkest, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „The third man" (14 Jr) Zon 2,15, 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Rex „De grootste zonde" (18 Jr), Zon. 2,15. 4.15, 7,15 en 9.15 uur: overige da- geD 2,30, 7.15 en 9,15 uur. Casino „Het dreigende water" (18 Jr) Zon 2.30, 4 45 7.15 en 9 15 uur; overige dageD 2.30. 7 er 9,15 uur. I.ldo „De bezetene" (18 Jr). Zon 2,30, 4.45, 7 en 9,15 uur: overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur l.uxoi „Slave glil" (14 jr) Zon 2,30, 4.46. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Maart 13 uur tot Zaterdag 1 April 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apothpek ReIJst. Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 2627-L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5