Devèze in België „aan het werk" WEER BERICHT Vlot verloop der Unie-confereiitie 4 April: „Een jaar Atlantisch Pact" Vandaag Haagse besprekingen staf-chefs begonnen 59ste Jaargang DINSDAG 28 MAART 1950 No. 269bv5 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Weinig kans op slagen Op een persconferentie verklaarde lea bin ets-formateur Albert Devèze, dat hij bij zijn besprekingen heeft kunnen vaststellen, dat er een algemeen verlan gen bestaat naar een overeenkomst De ze indruk, zo merkte hij op, berust ech ter niet op een wijziging van mijn eer der ingenomen standpunt Ik ben van oordeel, dat mijn besprekingen buiten gewoon leerzaam zijn geweest en van groot belang zullen zijn bij de voort zetting van mijn moeilijke taak. Heden zal Devèze vertegenwoordigers van de economische, financiële en so ciale wereld ontmoeten, alsmede de lei ders der vakbonden, 's Avonds zal hij naar het paleis gaan om verslag uit te brengen.b{] de prins- regent. De liberale parlementsleden hebben met. algemene stemmen (één onthou ding van een Vlaams liberaal) hun ver trouwen uitgesproken, dat Devèze „een oplossing zal vinden, die België's een heid zal redden". In politieke kringen te Brussel acht men het echter over het algemeen niet waarschijnlijk, dat Devèze er in zal slagen ter oplossing van het konings- vraagstuk zulk een formule op te stel len, dat zij ook aanvaardbaar is vóór de katholieke partij. Devèze heeft steeds In de voorste ge lederen gestaan van degenen, die aan drongen op de troonsafstand, en. zoals hij op de persconferentie verklaarde, heeft hij zijn standpunt in geen enkel opzicht gewijzigd. Onder deze omstan digheden ziet het er dan ook niet naar uit, dat de katholieke volkspartij zal medewerken zoals Devèze het noemt, Er zou hem dus niets anders overblijven dan een liberaal-socialistische regering te vormen, hetgeen, aangezien deze re gering het vertrouwen niet zou krijgen van de Senaat, waar de katholieken de de meerderheid hebben, zou neerkomen op een ontbinding der Kamers en nieu we verkiezingen. Gedurende de wettelijke termijn van veertig dagen, die aan de verkiezingen moet voorafgaan, en gedurende de pe riode dat nog geen nieuwe regering ge vormd is, zou deze liberaal-socialistische regering echter de macht in handen hebben. Door het vormen van kartels ver wachten de liberalen en socialisten dan te kunnen voorkomen, dat. de CVP in de verepigde Kamers de meerderheid zal hebben, zoals thans het geval is. Deze verenigde Kamers zouden dan de wet op het regentschap niet kun nen opheffen en de koning zou niet kunnen terugkeren In dit stadium Is het evenwel nog moeilijk een hypothese op te stellen van de komende ontwikkeling. Op het ogenblik doet namelijk ook het gerucht West-Duitsland en het vluchtelingenvraagstuk TOELATING BEPERKT. Het Westduitse parlement heeft zich uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig -uit de Soviet- russische zone van Duitsland, met uit zondering van degenen, wier leven of persoonlijke vrijheid daadwerkelijk in gevaar verkeren en van hen, die we gens „andere dringende redenen" zijn uitgeweken. De regeringspartijen stemden voor dit besluit, de sociaal-democraten waren tegen. Laatstgenoemden wensten slechts degenen van toelating in West-Duitsland uit te sluiten, die door de Sovjetrussl- sche autoriteiten misdaden ten laste zijn gelegd, welke ook in West-Duits land strafbaar zijn. De Westduitse minister voor vluchte lingenzaken, dr Lukaschek, verklaarde dat. het hard was leden van het eigen volk de toegang tot West-Duitsland te moeten weigeren. De Westduitse repu bliek kon het zich evenwel niet veroor loven personen toe te laten, die ver kozen uit de Sovjetrussische zone weg te trekken, „uitsluitend omdat zij had den gehoord, dat de levensomstandig heden in West-Duitsland beter en de pensioenen, die daar worden uitbetaald, hoger zijn." Dr Lukaschek deelde mede dat zich ongeveer zeven en een half milüoen personen in West-Duitsland bevinden, die werkelijk als vluchtelingen kunnen worden beschouwd. Bulten hen zijn er nog ongeveer ander half millioen per sonen uit de Sovjetzone West-Duitsland binnen gekomén. In totaal telt West-Duitsland thans bijna 48 millioen inwoners, Amerikaan se bezettingsautoriteiten zijn van me ning dat élke maand ongeveer 25.000 personen op wettige of onwettige wijze uit de Sovjetrussische zone in West- l Duitsland binnen komen, Anti-communistenwet in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse minister van Ju- I stltie. Sxvart, zal kort na het Paasreces I een tegen de communisten gericht wets- ontwerp bij het parlement indienen. NOORDELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met nu en dan enkele I overarijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de nanacht op verschillende plaatsen lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelf- de temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 29 MAART. Zon op: 6.23 uur; onder. 19 08 uur. Maan op: 13 07 uur; onder: 5.06 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 11.48 uur. de ronde, dat de huidige besprekingen zich zouden oriënteren in de richting van een herstel van de demissionnaire katholiek-liberale regering. Volgens dit gerucht zouden de liberalen er "toch de voorkeur aan geven de coalitie met de katholieken te handhaven, omdat zij bevreesd zouden zijn bij nieuwe ver kiezingen al te veel stemmen te ver liezen. Intussen neemt in de katholieke pers de felheid tegen de prins-regent toe en zelfs kan men tha-ns de beschuldiging lezen, dat prins Karei zelf ambities op de troon heeft De grote drie komen bijeen De diplomatieke correspondent van de New York Times meldt uit Washington, dat de Britse minister van Buitenlandse zaken Bevin. zijn Franse en Amerikaan se ambtgenoten heeft voorgesteld teza men alle aspecten van hun betrekkin gen met Sovjet-Rusland te bespreken. De besprekingen zouden tevens betrek king hebben op de kwestie der atoom energie en de mogelijkheid van een con ferentie met de Sovjetrussische leiders. Volgens de correspondent zal de bij eenkomst van de drie ministers in Mei te Londen worden gehouden. Tijdens zijn bezoek aan de 54ste Jaar beurs' te Utrecht bezichtigde Z.K.H Prins Bernhard gisteren ook de stand van de Kon, Wollen Dekenfabriek der firma Zaalberg. V.Ln.r. de voorzitter van de Raad van Beheer, dr F. M. Fen- tener van Vlissingen. Z.K.H. Prins Bern hard, een ambtenaar van de Economi sche Voorlichtingsdienst, en de heer J Van der Waard, procuratiehouder der firma Zaalberg. Labour-meerderheid tot drie geslonken Als gevolg van het overlijden van Cobb, socialistisch Lagerhuislid voor Brighouse en Spenborough in Yorkshire, is de meerderheid van de Britse socia listische regeringspartij in het Lagerhuis tot drie geslonken. Dit is de tweede ze tel. die de socialistische regering, als ge volg van het overlijden van de gekozene, verliest. Er moeten thans drie tussentijdse ver kiezingen worden gehouden. Een hiervan te Neepsend, kan practisch voor Labour zeker worden geacht. Bij de andere tus sentijdse verkiezingen zullen de socia listen echter een harde strijd moeten voeren, daar hun meerderheden respec tievelijk 600 en 2100 stemmen bedroegen. Op 5 April a.s. wordt gestemd voor Brighouse en Spenborough IN AUSTRALIË IS DE WET TEGEN VERRAAD IN WERKING. In Australië is de wet van kracht ge worden, die de regering het recht geeft tot onmiddellijke arrestatie, verbod van bijeenkomsten en het opleggen van de doodstraf voor verraad. Met ingang van heden kunnen alle stakers in belang rijke bedrijven, indien zij in Australië geboren zijn, gevangenisstraf tot een jaar krijgen, en, indien zij vreemdelin gen zijn, gedeporteerd worden. Vakver- enig'ngsleiders hebben de arbeiders be volen twee maanden lang geen actie te voeren voor plaatselijke loonsverhoging. De onder communistische leiding staande bond van bootwerkers heeft de 2.000 stakers te Brisbane opdracht ge geven weer aan het werk t.e gaan, doch de regering verwittigd „zich niet te zul len laten intimideren door de bedrei ging met verlies van met moeite ver kregen rechten en gevangenisstraf In dien wij gebruik blijven maken van het oude recht der vakbonden op staking" Chinese Nationalisten roeren zich COMMUNISTISCHE LANDING OP HAINAN VERIJDELD. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt, vernomen, dat strijdkrachten van de Chinese nationalisten een tweede landing hebben uitgevoerd op het vaste land, en wel ten Noorden van. Soeng- men, 300 km. ten Zuiden van Sjanghai. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De eerste landing van de nationalisten twee weken geleden gold de plaats Soengmen. die zij verscheidene dagen bezet wisten te houden. Later werd door het Chinese natio nalistische hoofdkwartier op Hainan gemeld, dat een communistische lan dingspoging op dit eiland met zware verliezen voor de communisten is af geslagen. 3.000 man communisten zouden in een gevecht van negen uur „volkomen vernietigd" zijn. De 20 schepen, waarmee de invasie was uitgevoerd en 15 schepen met ver sterkingen voor de communisten zouden door vliegtuigen in de grond zijn ge boord. TRUMAN EN JOHNSON CONFEREREN. De Amerikaanse minister van Defen sie Johnson, is gisteren per vliegtuig in. Key West gearriveerd voor een con ferentie met. president Truman. Mcr. brengt' de conferentie tussen Truman en Johnson in de eerste plaats in verband met de aanstaande bijeen komst van Johnson in Nederland met militaire leiders der landen van het Noord-Atlantisch pact. De president ontbood hem voor een onderhoud over de defensieve strategie von de democratische landen. Het onderhoud duurde Vk uur. J Johnson vertrekt Dinsdag naar Ne derland. Op een persconferentie na afloop ver klaard? Johnson, dat de president had verduidelijkt welke rol hü op de bijeen komst in Den Haag zou moeten vervul len. Kwestie Nieuw-Guinea praematuur? De secretaris-generaal der Unie, de heer Pringgodigdo, deelde mede, dat de besprekingen op de Ministerconferentie der Unie te Djakarta tot dusver een vlot verloop hadden. Morgen zullen de besprekingen over Nieuw-Guinea. die in een ran ename sfeer verliepm wor den voortgezet waarbij de Nederlandse delegatie zal zijn vertegenwoordigd door minister Van Maarsevcen en de heren Gieben, Hirschfeld en De Beus met de heer Weisglas als secretaris. Ook komen morgen de staatkundige, de financieel-eeonomisehe en militaire commissies in vergadering bjjpen. De secretaris-generaal der Unie heeft aan de voorzitter van het parlement der R.I.S verzocht, waarnemers te zenden naar de Unieconferentie, welke waar nemers vandaag zouden worden gekozen. Over de kwestie Nieuw Guinea wordt nog gemeld, dat het volgens wélinge lichte kringen te Djakarta rilet waar schijnlijk is. dat op deze Uniéconferentie over de toekomstige status van Nieuw- Guinea een beslissing zal worden geno men en dat de Indonesische delegatie zich aan de conferentietafel enige zelf beperking zal opleggen. Men acht het. huidige tijdstio met alleen nog te kort volgend op de Haagse RTC, maar Dit nummer bestaat uit acht pagina's.1 houdt tevens rekening met de interna tionale zijde van dit vraagstuk en over weegt, dat een overhaaste en praema- ture actie om de zaken te forceren, de verhouding tot andere landen schadelijk kan beïnvloeden. EEN PARITAIRE COMMIS SIE VOOR NIEUW-GUINEA? De speciale correspondent van het A.N.P te Djakarta meldt nog, dat er grote kans bestaat, dat Nieuw-Guinea thans geen „deadlock" zal veroorzaken, zoals aanvankelijk werd verwacht. Van Indonesische zijde deelde men mede dat het hier een zeer moeilijk pro bleem betreft en een eventuele overname van het bestuur over Nieuw-Guinea door de R.I S. op korte terrftljn, voor de rege ring der R.I.S. een zeer zware opgave zou zijn. Uitdrukkelijk werd de mogelijkheid, dat het geschil reeds thans zou worden voorgelegd aan de Ver Naties, uitgeslo ten geacht. De verwachting is, dat de Indone siërs aceoord zullen gaan met de in stelling van een paritaire commissie voor Nieuw-Guinea dip na het einde van de Unieconferentie het probleem gaat bestuderen en binnen een vast te stellen tijd. die vrji kon zal zUn. een voorstel tot oplossing aan de hand moet doen, dat dan wederom op liet hoogste niveau zal kunnen worden be sproken. De duur dezer termijn is nog niet vastgesteld. Tito overwinnaar TOEGENOMEN MEERDERHEID. Volgens Radio-Belgrado heeft het na tionale front van maarschalk Tito bij de Zondag gehouden algemene verkie zingen in Joego-Slavië voor de twee Ka mers van het federale parlement 92,6 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een gro tere meerderheid dan hij in 1945 ver kreeg, in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde namelijk 84 procent voor het na tionale front Westerse correspondenten te Belgrado, die het verloop der verkiezingen hebben gadegeslagen zijn het er over het alge meen over eens, dat de kiezers en kie zeressen technisch gesproken, in de ge legenheid werden gesteld vrij en geheim te stemmen en zich daarbij tegen de door de regering gestelde Candida ten van het volksfront uit te spreken. Doch de bedreven propaganda en andere vorm van geestelijke druk, waaronder ook moet worden gerekend de vrees., verwekt door geruchten van verschillende aard. volgens welke de regering op de een of andere wijze er achter zou kunnen ko men, wie tegen had gestemd, waarvan deze stoutmoedigen dan wel de gevolgen zouden onderwinden, hebben zee^- veel bijgedragen tot de overwinning van het volksfront. Maarschalk Tito was natuurlijk zeer tevreden over de uitslag. Hij zeide ver der o.m. nog: Joegoslavië heeft verklaard en bewe zen, dat het met de landen, die zijn zelfstandigheid eerbiedigen, de beste be trekkingen wenst te onderhouden. Maar schalk Tito verwerpt de stelling dat er twee werelden zouden .bestaan, die door een onoverbrugbare klbof zijn ge scheiden. Volgens Tito zijn er geen twee werelden, maar verschillende politieke en sociale stelsels, met verschillende schakeringen. Deze stelsels zijn voor wij ziging vatbaar, doch uitsluitend door de actie van de vooruitstrevende krachten in elk systeem afzonderlijk. BELGIË KAN NOG GEEN AMERIKAANSE WAPENHULP KRIJGEN. Kamerontbinding zou geduchte handicap worden. België kan geen Amerikaanse wapen- hulp krijgen, zolang zijn parlement het verdrag van wederzijdse hulpverlening met de Verenigde Staten nog niet heeft geratificeerd. Ofschoon de Amerikaanse func-tionna- rissen de oorzaak van de vertraging der ratificatie begrijpen, wijzen zij er op, dat de tekst van de wet tot verlenging van militaire hulp het onmogelijk maakt thans reeds tot het leveren van de wa pens over te gaan. Deze kwestie zal pas urgent worden wanneer, naar wordt verwacht, binnen enkele dagen de eerste voor België be stemde wapens in de Amerikaanse ha vens aankomen. Als het Belgische parlement zal wor den ontbonden en de ratificatie tot na de verkiezingen moet worden uitgesteld, kan men aannemen, dat de wapens, die voor België zijn bestemd, aan andere landen van het Atlantisch pact zullen worden geleverd. Sommige Amerikaanse functionnarissen zijn van mening, dat een al te lang uit stel van de ratificatie een tijdelijke leeg te in de herbewapening van West-Euro pa zal laten, waardoor de plannen voor de distributie van wapens in de war zouden kunnen raken. Rusland verlaat weer twee VN-commissies WEGENS AANWEZIGHEID CHINESE VERTEGENWOORDIGER. De Russische afgevaardigde heeft gisteren de V.N -commissie voorde mensenrechten verlaten als protest te gen de aanwezigheid van een vertegen woordiger van het nationalistische China en eveneens de commissie voor veivoer en verbindingen. In de laatste commissie werd het voorstel van de Sovjst-Unie tot het ver wijderen van de Chinese afgevaardigde met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Joego-Slavië, Polen en Tsjecho-S'.owa- kije gaven hun stem aan het Sovjet- voorstel: de afgevaardigden van Polen en Ts.iecho-Slowakije verlieten evenals de Sovjet-Russische de vergadering De Sovjet-Unie boycot thans 16 organen der V.N. uit protest t-gen de aanwezig heid van Chinese nationalistische af gevaardigden De commissie herkoos de Nederlan der J. Oyevaar met algemene stemmen tot. voorzitter. Hij was het, die.de Soviet-Russische motie buiten de orde stelde, welk be sluit door de commissie met 11 tegen 4 stemmen werd goedgekeurd. In de andere commissie sneuvelde een gelijk Sovjet-voorstel met 12—2 stem men Vonnis tegen Dennis bevestigd Het Amerikaanse hooggerechtshof te Washington heeft het vonnis wegens belediging van het Congres, dat over Eugene Dennis, secretaris d*er Ameri kaanse communistische partij, was uit gesproken, bevestigd. Het protest van Dennis, dat hem geen eerlijke rechtsbe deling was ten deel gevallen daar er zeven regeringsambtenaren in de jury opgenomen waren, werd van de hand gewezen. Dennis werd drie jaar geleden ver oordeeld omdat hij weigerde voor de commissie van het Huis van Afgevaar digden, belast met het onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit, te verschij nen- Het vonnis luidde toen één jaaf gevangenisstraf en 1.000 dollar boete. Vorig jaar stond Den nis met tien an dere communistische leiders in New York terecht. Hij werd toen veroordeeld tot. vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete wegens samenzwering ter omverwerping van de regering. Hij ls van dit vonnis in hoger beroep gegaan Textieldag op Jaarbeurs „GEEN ROOSKLEURIGE VOORUITZICHTEN". Gister is door de Jaarbeurs te Utrecht een speciale textieldag gehouden, die door tal van autoriteiten op het gebied van de textielhandel en -industrie werd bij-gewoond, i De heer P. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Stichting Ned. Tex tiel jaarbeurs. gaf een overzicht van de historische ontwikkeling van de Neder landse textielindustrie. De omzet be droeg in 1949 meer dan 1 850 millioen gulden, waarvan een bedrag van onge veer 310 millicen gulden werd geëxpor teerd, aldus spr. In de katoen, rayon, en linnensector waren 45 000 tot 50.000 personen te werk gesteld. In de wolsector werkten engeveer '25.000 en in de breizoederen- sector ongeveer 13.000 personen. Sinds 16 Januari is de textielhandel tussen Nederland en België vrijgegeven, zo vervolgde hU. De ontwikkeling van deze h.andel kan echter nog niet bevredigend worden genoemd. Beide partijen schijnen elkaar moeilijk te kunnen vinden De Jaarbeurs kan in deze zondpr twijfel een belangrijke steun zijn. De nabije toekomst ziet er voor de textielindus trie van de Benelux landen niet erg rooskleurig uit. Wij worden omgeven door landen die relatief hoge invoer rechten heffen. Bovendien kunnen deze landen tegen lage prijzen produ ceren, terwijl zij reeds zijn begonnen te verkopen tegen dumping prijzen. Vervolgens werd een rondgang gs- maakt langs de textielstands. BELANGRIJKE EXPORT. De heer Horsman, secretaris van de Bedrijfsgroep Kledingindustrie, wees er op, dat de Nederlandse confert'e-indus- trie in 1949 een omzet behaalde, die de 500 millioen gulden overschrijdt. Naar schatting draagt ruim 60% van onze bevolking confectie en met name gro tendeels Nederlandse confectie. Gemiddeld vindt ongeveer 90% van de productie der Nederlandse kleding industrie haar weg naar de binnenland se markt. De totale export bedroeg in het afgelopen jaar niet minder dan 47 millioen gulden. Het belangrijkste ex portproduct zijn de mantels, andere producten herenkleding, japonnen, overhemden en onderkleding. Een goed-geoliede machine (Van onze Haagse redacteur) Op 4 April a.s. zal het de eerste verjaardag zijn van de ondertekening van het Noord-Atlantisch verdrag te Washington. De thans in Den Haag plaats heb bende vergaderingen leveren het be nijs van de grote werkzaamheid, die in dit eerste levensjaar onder het ver dedigingsverdrag is ontwikkeld. Vooral valt hierbfj op de uitstekende organi satie, die in zulk een snel tempo is opgebouwd, en waarvan de werking naar ons in een interview met een Zoals gemeld zullen H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de oudste twee prinsessen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoi in Zuid- Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'lsère. Opname uit deze prachtige streek, waar od het ogenlik In het dal van de een grote dam in de rivier wordt ge bouwd. Als de dam gereed is. zal een enorm meer gevormd worden,, waarin het dorple Tlgnes geheel zal verdwijnen Op de opname zien wt1 een gedeelte van -het dornle Tlgnes. De kerktoren van het dnrple zal als het meer volgelopen is ongeveer 50 voet onder water staan Met het laten vollonen van het mper zal in Juli van het volgend Jaar worden begonnen. der leidende figuren werd verzekerd - zo gemakkelijk loopt als een goed-ge oliede machine. Aan het hoofd van de uit twaalf lan den bestaande defensieve gemeenschap staat de Raad van ministers van Bui tenlandse Zaken. Daaronder volgen nog twee ministeriële lichamen, namelijk het Financiële Comité en het Defensie-Co mité. resp. bestaande uit de ministers van Defensie. Het Defensie-comité heeft enige spe ciale organen onder zich, te weten het militaire comité, bestaande uit de mili taire stafchefs der aangesloten landen. Hieruit 's een vaste commissie gevormd, bestaande uit de "stafchefs van Amerika, Engeland en Frankriik. genaamd Stan ding Group, die in Washington zetelt. en voorts de militaire productie- en voorzieningsraad. bestaande uit promi nente technische deskund'gen uJt alle twaalf landen Dan zijn er nog vllf re- g;ona!e Dlanbureaux namelllk voor de Noord Atlantische Oceaan, voor Noord- Europa. West-Eurooa. Zuid-Eurona en voor de West-MHdellandse Zee De re gionale eroeD West-Enrona valt sam°n met de Brusselse cf mogend he t *riEn geland. Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland. Sinds vorive week heeft gplljk be kend in Den TTaac de militaire pro ducts- en voor^en'ngreaad vergaderd en de zogenaamd* sending Group. Vandaag zijn de bijeenkomsten van de stafchefs begonnen, morgen van de f'naneifel economische commissie, tot fen s'otte Zaterda°- a.s. h«l Defem'®- comilé vergadert. Hef fs dus ?en sprl<» besprekingen van onderop, die culmi neren in een vftT-jradprip'" der twaalf m'nister van Defensie., die de boon dingen en advN/en van de speciale organen zullen behandelen. Met de eerste verjaardag van het Noord Atlantisch Pact. zullen ongev°°r samenvallen de eerste wapenleveranties van Amerika aan Eurooa. Hef ligt voor de hand dat de be^o^ekineen In dp mili taire- en Droductie-voo'-7i"ningc-9qd voornamelijk hande'°n o,7er hetgeen de Europese landen zelf aan wapen- kun nen produceren wat zil aan elkander kunnen Iceren. hop zii het werk onder ling verdien, wat zij aan hu'n uh Ame rika nodig hebben, de «fandaardlra'ie der bewappning en dereelijk0 vraagit,"le ken van dirpet nraeflcch be'ang. M°n denke bv aan de riraalvliegMilo'en. d'e uniform van het Britse tvne zullen ziln en die In Npde-^nd terens ten behoeve van België worden gefabriceerd Maar ook vrga?<?tiikkpn van de ai'prmode-u- sfe vc-de^'^inv^rn'ddelen zu'len onge- twiifptd aan dp ordp z.Mn gpwppcr, Al cnrpken .t.pmoke nog a^de^e ln^in'ins mpde al« bv de AmpHVnonep qranm- eommfsale voor wat betreft de atoom bommen. Op de. vraag, of onze Amerikaanse zegsman iets kun meedelen over het inschakelen van West-Duitsland in de Europese verded'"''"0'. antwoordde hij, dat dit. evenals de tnetrpdtnp van an dere landen, bij hef verdrag is gere geld. Ongetwijfeld zou Duitriand van veel nut kunnen z"n In militair np- zieht. doch economische en vooral no- litieke overwegingen zullen ten ripze wel de donrclpg ceven En die overwegingen nemen natnnrlUtr Jp de vroeger door Dn'fc'and bo-mMe landen •en groter plaats fn dan bjj Amerika.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1