Modeshow Nederlands fen bate van Studenten Sanatorium STADSNIEUWS Laatste Berichten Jacoba van Beyeren oefent in manege Beurs van Amsterdam MAANDAG ST MAART Het nuttige verenigde zich met het aangename! (Van onze speciale medewerkster) Met het spelen van het .Io Vivat" werd gistermiddag in Kasteel „Oud Was senaar" een modeshow geopend ten bate van de Stichting Nederlands Studenten Sanatorium. De in grote getale aanwezige dames en ook verscheidene heren, die zich op deze fraaie lentemiddag, in plaats van de heerlijke voorjaarslucht in te ade men, aan tafeltjes met keurig verzorg de the's complets hadden geïnstalleerd, behoefden geen spijt te hebben. Ten eerste was er het goede doel: het prach tige werk. dat het Studenten Sanato rium verricht, te steunen, en ten twee de word hun een eerste klas show voor gezet. die van het begin tot het einde boeide. De by de tonen van zachte muziek gLoonde modellen waren ontworpen door Katherine Huynen te Wassenaar en muntten uit door verfijnde eenvoud, aanpassing van de allernieuwste Parijse ideeën aan de smaak van de goedge- ktede Hollandse vrouw, alsook door tal van verrassende vondsten. Begonnen werd met een serie mantel pakken van simpele snit o.a. in grijs, bruin beige en kleine ruitjes die iedere vrouw onmiddelliik zou willen aan schaffen. De rokken van deze pakken. oH een aardige plissérok na, waren nauw met een enkele plooi, aan de achterkant Mooi is ook altijd de klas sieke combinatie van de wijde sport- mantel, passend bij het eronder gedra gen mantelpak, zoals in grijs getoond werd. Verschillende andere mantels werden voorts gedragen waarbij o.m. de sportieve quasi-mannelyke modellen met ceintuur alleen achter, laag In d° rug, in een fyn ruitje en mooi blauw o.i. zeer geslaagd waren. Hierna volgde een serie aantrekkelijke zomerjurken in zuiver zijde, dunne wol en linnen, zowel in fleurige patronen, het geliefde nopje en een enkele streep, als effen. De rokken waren meest wijd en soepel vallend, de vlotte zakken blij ven populair, evenals de aangeknipte mouwen, welke zeker negen van de tien modellen vertoonden. Zowel hooggeslo ten als decolleté zal deze zomer accep tabel zijn. Voordat men tot de gekledere model len overging, was er een korte pauze, waarin een verloting werd gehouden voor het goede doel, met als prijs een dameshoed, ter keuze van de gelukkige winnares, waarvan de uitslag onmiddel lijk na de show bekend werd gemaakt. Nadat vlot alle 400 loten van de hand gegaan waren, werd de show voortgezet met een keur van middagjurken en pak jes, waarbij de zeldzaam mooie stoffen, zowel effen als bedrukt, opvielen, alsook de verfijnde eenvoud en draagbaarheid. Persoonlijk waren wij het meest gechar meerd door een reebruin toilet in zware zijde met wijde rok en uitspringende zakken, en door een paarsblauwe jurk met een baan plissé achter in de rok en grappige heupzakken. Plissé is alge meen zéér populair. Thans een enkel woord over de zeker niet in de laatste plaats opvallende en in één woord „beeldige", hoeden van Max Heymans! Meest kleine cloche- modelletjes en matelotjes. naief recht op het hoofd gedragen, doch daar naast ook zeer fraaie geklede grote hoeden, die van de draagster een wel zeer bijzondere élegance vragen. De combinaties van toilet en hoed waren ook zeer geslaagd. Mooi waren ook de peau de suede, meest vrij lange, hand schoenen in diverse kleuren, die bij de vaak nogal kortgemouwde jurken wer den gedragen. Als gebruikelijk eindigde de show met een serie avondtoileteen. die het viertal gracieuze manneauins tot hun volle recht deed komen. Een uitvoerige beschrijving zou ons hier te ver voeren, doch in 't kort zij vermeld, dat bijna alle modellen „strapless" waren een coquette uitzondering was o.m. een zwart fluwelen schouderbandje met strikje over één schouder bij een droom van een jurk met vage zwart-grijze bloemen met lange geplïsseerde rok. Verder dat er zowel wijde als nauwe Leidse Buitenschool OUDERVERENIGING HIELD CONTACTAVOND. Dc Lcldsc Buitenschool te Katwijk, een instelling waar niet alleen hon derden stadskinderen onderwijs ont vingen, doch ook gezondheid en kracht opdeden, hield Zaterdag in de flink bezette Stadsgehoorzaal een contact avond. Als voorzitter van de Oudervereniging, welke vereniging deze samenkomst had georganiseerd, heette de heer W. Steen bergen allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer H. van Slooten, voor zitter van het bestuur der Leidse Bui tenschool, waarna onder leiding van Johnny Leigtfoot door leden van de Personeelsvereniging der Kon. Ned. Grofsmederij een gevarieerd program ma van zang, dans en muziek werd af gewerkt, waarmede de aanwezigen zich kostelyk amuseerden. Vooral het op treden van de Konegro-boys in een voor treffelijk nummer acrobatiek oogstte veel succes. De muzikale omlijsting van de avond was in handen van een banjo orkest, de Graspiepers, en van „The Metal Players", terwijl Henk Franke de zang op de piano begeleidde. Grote in stemming vond deze avond het door de regisseur, de heer F. v. d. Meijden, ge componeerde loflied op de Leidse Bui tenschool, hetgeen eveneens gezegd kan worden van Henk Franke's „Zeg loop met mij een laantje", waarvan het re frein enthousiast werd meegezongen. Voor de pauze heeft de directrice der school, mej. G. Crèvecoeur. gewezen op het grote nut van dergelijke avonden. In het belang van het aan onze zorgen toevertrouwde kind, aldus spreekster, moet ons werk mede en vooral gedragen worden door de liefde en belangstelling der ouders. Het is een voorrecht en een blijdschap tevens, te zien hoe vele kin deren, als bleekneusjes op de school aangekomen, deze verlaten als flinke, gezonde jongens en meisjes. Gezien de bijzondere betekenis van deze school, welke ook door vele opderwijsautoritei- ten wordt ingezien, deed mej. Crèvecoeur een beroep op allen om de L.B.S. te steunen, mede In het belang van die kinderen, die een dergelijke omgeving en methode van onderwijs zo dringend van node hebben. De Zaterdag hier ter stede gehou den collecte ten bate van de Neder landse Centrale P.H.. welke tehuizen te Groesbeek exploiteert, heeft ruim f. 560 opgebracht rokken waren, de laatste veelal met losse overslagen en draperieën, dat er mooie corsages werden gedragen en dat het materiaal bestond uit zwaar satijn en andere zijde alsook uit lin nen en katoen. De hierbij gedragen ju welen, welwillend door Haagse juwe liers ter beschikking gesteld, waren fa belachtig mooi en gaven de schittering, die bij avondkleding hoort. Ook bont werd op deze show niet vergeten. Een bekende Haagse firma toonde enige bijzonder flatteuze exem plaren van korte en lange bontmantels. Wij vertrouwen, dat de resultaten van deze uitstekende show, die gisteren herhaald werd voor een publiek in avondkleding, de verwezenlijking van de plannen tot uitbreiding van het mooie werk van het Nederlandse Stu denten Sanatorium een eind in de goede richting bevorderen zullen. In memoriam dokter A. J. B. Poortman ONTHULLING VAN EEN GEDENKSTEEN. Na het plotseling verscheiden van dokter A. J B. Poortman op 20 Ssp- tember 1949, heeft zich uit patiënten, oud-patiënten en vrienden een comité gevormd, met het doel een eenvoudig gedenkteken te plaatsen op het graf van dokter Poortman op de begraaf plaats „Rhijnhof". In tegenwoordigheid van de naaste familieleden van wijlen dokter Poort man vend Zaterdagmiddag de over dracht plaats. Als voorzitter van het comité heeft mr dr W. Hugenhcltz in enkele piëteitvolle woorden herinnerd aan de persoon en het werk van dokter Poortman, die niet alleen een bekwaam medicus was. doch die in blijde en droeve dagen een groot medeleven met zijn patiënten toonde. Ofschoon diep betreurd, zal de nagedachtenis aan dokter Poortman, die geenszins tever geefs heeft geleefd, neg lang in de her innering van zijn patiënten en vrien den blijven voortleven, aldus mr Hu- genholtz. Nadat spreker nog woorden van troost tot de nagelaten betrekkin gen had gesproken, drceg hij het in zandsteen uitgevoerde gedenkteken, waaraan en album met handtekeningen van hen, die aan de totstandkoming hadden bijgedragen, was toegevoegd, aan mevrouw W. C. M. Poortman-Auf der Haar over, waarna mej. E. Poort man de steen onthulde. Hierna plaatste één der comité-leden een krans bij de gedenksteen. Mede namens zyn moeder, dankte de heer J. H. W. Poortman, voor dit tast baar bewijs van vriendschap, waarin alle hartelijkheid en medeleven naar voren is gekomen. Vereniging van Christelijke Onderwijzers DR J. ZANDEE: „EGYPTE EN DE BIJBEL". Dr. J. Zandee, Ned. Herv. predikant te Warmond sprak Zaterdagmiddag voor de Vereniging van Christelijke onder wijzers in Nederland, afd. Leiden, welke vergaderde in „De Doelen" onder voor zitterschap van Dr H. Schip Spr. begon met een geografische en ethnografische beschouwing van Egypte, waarna hy reeds spoedig kwam te spreken over de Pyramiden, waarvan de eerste omstreeks 2700 v. Chr. door koning Djosee werd gebouw. De bekendste en grootste pyra- mide is die van Cheops, een pharao uit de vierde dynastie. De pyramide is een godsdienstig mo nument. Het Egyptische scheppingsver haal vertoont een treffende overeen komst met heUBybelse verhaal: In den beginne was er alleen water, waaruit door eigen kracht de oer-heuvel oprees. Uit deze heuvel is de zon opgekomen De pyramide nu is de gestyleerde oer- heuvel en de koning, die daarin begra ven is zal, evenals de zon, daaruit op stijgen en het eeuwige leven beërven De mens kan echter niet tot het eeuwige leven ingaan, indien zijn lichaam niet bewaard is, of althans een beeld van hem. Vandaar dat de koning gemummi ficeerd werd en er vele beelden van hem werden gemaakt. Enerzijds is het ont roerend te zien hoe deze mensen alles deden om het eeuwige leven deelachtig te worden, aldus spr., maar anderzijds is het diep tragisch, omdat zij de enige ware God niet kenden. Voorts wees spr. er op dat vele Bij belse namen een Egyptische achtergrond hebben, zodat men tegenwoordig in staat is de betekenis van die namen te vinden. Vele gedeelten uit de Bijbel vindt men ook terug in de Egyptische literatuur, alleen is de strekking in de Bijbel meestal een geheel andere. Daar gaat het er om de grootheid van God, de schepper, tot uitdrukking te brengen. Dr Zandee lichtte dit met voorbeelden toe. o.a. Psalm 104. Bijbelse geschiedkun dige verhalen, zoals b.v. de onderdruk king van de Joden in Egypte, stemmen geheel overeen met de Egyptische gege vens, die in vele gevallen het Bijbel verhaal nog Verduidelijken. Ook dit lichtte spr. met vele voorbeelden toe. Wat de architectuur betreft stemmen de Joodse en Egyptische kunstvoorwer pen eveneens overeen, zoals bijv. de Ark des Verbonds met de twee cherups. Ook hier dient er echter op gewezen te wor den dat de betekenis een geheel an dere is. Dr Zandee verduidelijkte zyn zeer in teressante causerie met een reeks lan taarnplaatjes. DIPLOMA-UITREIKING AAN LEER LINGEN UIT GRAFISCH BEDRIJF. Vierjarige opleiding voltooid. Zaterdagmiddag werden in de Am bachtsschool de schooldiploma's uitge reikt aan de leerlingen zetters, drukkers en diepdrukkers uit het grafisch bedrijf, die gedurende 4 jaren de typografen- cursus gevolgd hebben en geslaagd zijn voor het eindexamen. Alle leerlingen alsmede leraren en vertegenwoordigers van een centrale- en districts-opleidings- commissie werden in de filmzaal door de heer Van Doorn welkom geheten. Na het draaien van enige films overlie vak opleiding. reikte de heer Van Doorn de diploma's uit aan de volgende candi dates Zetters: H. J. v. Eyk, R. J. Baerveldt, J C. A. Welling, H. v. d. Boogaard, J. v. Hees J. W. den Dubbelden, J. de Haas. Drukkers: H. M. Raduis, J Braam,C. A. Splerings, P. J. L Vink. J Zirkzee Diepdrukkers: W. Deyn p Fuchs, S. Wels, P. W. F Sirat, C. M de ooy. J. Gleling. C. Linschoten, F. Plson, A. Glas, J. B. v. Riel. Bondsbestuur wijst verzoek van DWS af WEDSTRIJD XERXES—NEPTUNUS WORDT NIET ONGELDIG VERKLAARD. Dezer dagen heeft DWS een ver zoek ingediend bij het bestuur van de KNVB om de ontmoeting tussen Xer xes en Ncptunus ongeldig te verkla ren en te laten overspelen, op grond van het feit, dat Xerxes in de laatste competitiewedstrijd Neptunus zou hebben laten winnen. Het bestuur van de KNVB heeft het verzoek van de Amsterdamse vereni ging echter afgewezen, afgaande op verklaringen van bondsofficials. waar bij is komen vast te staan, dat Xerxes de andere Rotterdamse vereniging ze ker niet heeft laten winnen en dat de wedstrijd, ook volgens een mededeling van de scheidsrechter, een normaal verloop heeft gehad. Naar men zich herinnert heeft Nep tunus Zondag 19 Maart de ontmoeting van Xerxcs gewonnen, waardoor DWS en Neptunus beiden met 13 punten, de competitie hebben afgesloten. Zondag a.s. zal te Den Haag een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Buitengewone K.N.V.B.- vergadering nu op 3 Juni Naar wij vernemen vindt «te H"i- tengew. vergadering van dc K.N.V.B., welke oorspronkelijk op 25 Maart te A'dam zou worden gehouden, en waarop de voorstellen inzake het competitievraagstuk worden behan deld, op Zaterdag 3 Juni te Utrecht plaats. Leidse Raad BENOEMINGEN. In de hedenmiddag gehouden raads zitting onder voorzittrschap van bur gemeester jhr mr F. H van Kinschot, werd beëdigd en geïnstalleerd als lid de heer J. A. E. Aaders (vacature Wil- mer), die ock reeds eerder zitting had. In de commissie voor de strafveror deningen en ae commissie voor het On derwijs «vacature Wilmer) werden resp. gekozen de heer Aalders en A. v. Dyk. Tot hoofd der Montessori-school voor V.L.O. aan het Schuttersveld werd be noemd mej. M. J. T. R. Rchde en tot hoofd der school voer V.L.O. aan de Paul Krugerstraat mej. A. H. van Brienen, beiden alhier. Aan mej. J. E. P. Vellekocp werd cp verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de O L.O. aan de Ha- Alle cnderwijsvoorstellen gingen z.hst. onder de hamer door. evenals het voor stel inzake de speeltuinen en het voor stel tot een bijdrage voor restauratie perceel Rapenburg 43. MEVR. H. HORDIJK—REVERSMA 30 JAAR BIJ HET LEGER DES HEILS. Aangezien door de oorlogsomstandig heden in 1945 geen uitvoering kon wor den gegeven aan de herdenking van het zilveren jubileum van mevr. H. Hordijk- Reversma als officier van het Leger des Heils, heeft men thans wat meerdere aandacht besteed aan het feit, dat zij vóór 30 jaar werd aangesteld als offi cier. Mev:v Hordijk, echtgenote van de bevelvoerend officier van het Leidse 'korps ontving Zaterdagmiddag in haar woning aan de Hooigracht vele mon delinge en schriftelijke gelukwensen, in aansluiting waarop gisteravond een ju bileumsamenkomst werd gehouden, waarin door verschillende sprekers is herinnerd aan de plaats, welke mevr. Hordyk in tal van gemeenten van ons land, zowel op geestelijk als maatschap pelijk gebied, in de lóóp der jaren heeft ingenomen. Morgenavond zal mevr. Hordyk in intieme kring wor den gehuldigd. NED. CHR. REISVERENIGING. De Ned. Chr. Reis Ver. Afd. Leiden heeft een uitgebreid voorjaars- en zo- merprogramma samengesteld. As. Donderdag houdt ze haar jaar vergadering, waarmede het seizoen 1949/ 1950 wordt gesloten. Door haar eigen toneelclubje wordt dan opgevoerd „Re keltje". Vervolgens zullen de navolgende exr cursies worden gehouden: Zaterdag 8 April autotocht naar de bollenvelden met bezoek aan de Nat. Bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse. Deze tocht wordt Zaterdag 15 April herhaald en zo nodig de daarop volgende weken. Maandag 10 April (2e Paasdag) Auto tocht naar de Brabantse Vennen met bezoek aan St. Jans Kathedraal te Den Bosch. Zaterdag 22 April bezichtiging Stad huis te Leiden. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) Grote Veluwe-Twentetocht. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) Middagtocht naar bloeiende Betuwe. Maandag 29 Mei (2e Pinksterdag) Autotocht naar Walcheren. Zaterdag 10 Juni Middagtocht naar Schiphol en boottocht door de havens en grachten van Amsterdam. Midden Juni dagtocht naar Alkmaar, Marken en Volendam. Idem Middagtocht naar de Betuwe (kersentocht). In Juli: Zaterdagmiddagtooht naar het Gooi met bezoek van het Poemphuls te Blaricum. Dagtocht naar Montferland en Hoog-El ten. In Augustus: Dagtocht naar Giet hoorn; dagtocht naar Overloon; dag tocht Veluwetocht, Noordoostpolder en Urk. In September: dagtocht naar Hoorn en Enkhuizen: grote Heidetocht. Terafwisseling zullen verschillende zeiltochten worden uitgeschreven. NED. CHR. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. Onder voorzitterschap van de 2de voorzitter, de heer W. v. d. Horst, kwam de afdeling Leiden In het Ge bouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel in vergadering bijeen. Na opening en lezing der notulen hield de heer Esderts een referaat over: ,,De nieuwe werkloosheidswet". De heer Esderts bleek op dit gebied- zeer ter zake kundig, zodat de aanwezigen een glasheldere uiteenzetting over deze nieuwe wet kregen. Het kon dan ock niet anders of op deze hoogstaande In leiding volgde een geanimeerde bespre king. Het was reeds laat toen de ver gadering met dankgebed gesloten werd. Prins Bernhard bracht traditioneel bezoek aan Jaarbeurs Z.K.H. LIET ZICH UITVOERIG INLICHTEN. Prins Bernhard. die als commissa ris van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs uiteraard grote belangstel ling heeft voor dit instituut, bracht hedenmorgen zün traditionele bezoek aan de beurs. Hy arriveerde ongeveer lialfclf per auto uit Socstdyk en was in gezelschap van zyn particulier se cretaris. mr J. Thomassen. In de kamer van de raad van beheer werd hij door de voorzitter van de raad. dr F. H. Fentener van Vlissingcn, en de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Millius, ontvangen. Direct hierna ging het gezelschap met de lift naar de vijfde étage naar de stand van de demobilisatieraad, waar de Prins zich uitvoerig liet voorlichten. Op het parterregedeelt-e werd de Prins uitvoerig door dr Fentener van Vlissin- gen ingelicht over de nieuwe indeling van de schoenen- en lederwareninzen- dingen. Er was eveneens oponthoud- bij de stand van de economische voorlich ting. Vervolgens werd de textiel-jaar- beurs bezocht, waar de Prins werd ver welkomd door de voorzitter van dit in stituut de heer P. Fentener van Vlissin- gen. en door de chef van de Belgische inzending. Robert Porley. Daarna ging het naar de stand van de AKU. de Ver enigde Wollenstoffenfabrikanten uit Til burg. Tweka en Zaalberg. Vla het open terrein betrad het gezelschap het inter nationaal paviljoen waar begonnen werd met de bezichtiging van de Joego slavische inzend:ng. In de Sosanse af deling werd de orin= p°n in leren étui aangebeden. Na de inzen dingen van Luxemburg en Polen met in teresse te hebben bekeken, kreeg de Prins in de Belgische afdeling enige tabletten chocolade voor de prinsesjes. Tot slot werd in de bu!:ör*iar,-Gp c1,'h- zaal een verversing gebruikt. Hier wer den de president-directeuren van vele buitenlandse warenhuizen aan de Prins voorgesteld. Tegen twaalf uur was het bezoek geëindigd. AFSCHAFFING NEDERLANDS ALS VOERTAAL. By onderwijs in Oost-Java. Met ingang van Zaterdag is in Oost- Java en op Madoera het Nederlands af geschaft als leervak op de middelbare scholen, welke het Indonesisch als voer taal hebben. Op de kweekscholen ver dwijnt na Pasen het Nederlands als voertaal en verwacht kan worden, dat na dc grote vacantie het Nederlands als voertaal op alle middelbare scholen zal verdwijnen. JONGEMAN DOOR TRAM GSDOOD. Gisteravond is op de trambaan van de Rotterdamse Tramweg Mij tussen Ouddorp en Goeree de 21-jarige Aric Blokland, uit Melissant, door onvoor zichtigheid voor de rijdende tram ge vallen en zwaar verminkt opgenomen. Hij was op slag dood. De oorzaak is waarschijnlijk, dat hij voor de tram te laat kwam, er op is gesprongen en na er een eind aan te zijn brijven han gen, van de tram gevallen is. DE STRIJD OP MALAKKA. Negen politiemannen, die Vermist werden na een gevecht tussen gucrilla- strijders en de Britse strijdkrachten op Malakka, zijn op hun basis terugge keerd. Volgens de definitieve cijfers zijn achttien politicmannen gedood. Twee militairen worden nog vermist. Een escadrille van de onlangs op Malakka aangekomen vliegtuigen van de R.A F. heeft heden haar eerste actie tegen de guerillastrijders ingezet. Troepen cn politie kammen thans een groot gebied uit van het rijke rijst- gebied aan de grens van Kelantan en Pahang, het toneel van de strijd van Zaterdag. Maar er komt nog meer kijken dan paardrijden De romantische figuur van Jaccba van Reyeren leeft uit de schooljaren neg in veler herinnering voort. Wan neer men straks deze edele vrouw zal deen terugkeren naar haar domein, naar de bollenstreek, waarzy, op het slot Teylingen te Sassenheim, haar laatste levensjaren doorbrachtvalt het dan te verwonderen, dat aller aan dacht zich cp haar concentreert en dat die aandacht zich als vanzelfsprekend wendt naar haar, die de rol van de „Jacoba II" stoutmoedige gravin zal vertolken bij de komende bollenfeesten? In de manege te Hoofddorp oefenen de landelijke ruiters. En na anderhalf uur trainen stapt de 19-jarige Ina van der Sluys, die over enkele weken de rol Jacoba van Beyeren most vervullen, van haar 4-jarige vos „Irman" zonder een I spoor van vermoeienis, j Maar ze zit, zo vertelt haar trotse vader, die „wou dat ze maar een Jongen was geweest" ook al van haar vierde jaar af te paard, en voelt zich op de paarderug evenzeer thuis als op haar 1 steel. Het zit haar in 't bloed. Want vader Van der Sluys. wiens voorgedacht in de Haarlemmermeer heeft geplcnneerd en die nu een landbouwbedrijf ter op- 1 pervlakte van 40 bunder beheert, is een doorgewinterde paardeliefhebber. Al I heeft hij sinds enkele Jaren de fokkerij, die hij als nevenbedrtff beoefende, er aan gegeven „omdat er niets meer in I te verdienen valt", oude liefde roest niet en de paarden hebben nog immer zijn levenige belangstelling en, ook za kelijke. interesse. Zijn dochter Ina is het type van de struise Hollandse Jonge vrouw. Ze ls voor de Jacoba-rol uitgekozen, mede omdat ze een der beste rijdsters uit de omtrek is. .Maar ja," zegt ze, „ik dacht dat lk niets anders had te doen dan alleen maar in d-e stoet mee te rijden. En nu moet ik daar die buitenlandse gasten gaan begroeten en wordt ik op het kas teel Keukenhof door graaf Van Lynden ontvangen, en ik moet een speech hou- den in het Engels. Dat was er allemaal j eerst niet bij." „Als je dat vooruit geweten had, was je er aan toch aan begonnen?" vragen we. „Ach," zegt ze, „wat doet dat er eigen lijk toe. Ik heb A gezegd. En ik zal ook B zeggen. Ik heb m'n Engels van de Mulo regelmatig bijgehouden en ik ga dat nog weer een beetje opfrissen. En daarbij tracht lk zoveel mogelijk over de persoon van Jacoba van Beyeren te weten te kernen, want ik wil weten, wie ik voorstellen moet." Als het gesprek is algelopen zwaait ze zich op Irmans rug en gaat terug naar de boerderij, om daar haar werk weer cp te vatten. Haar hoofd zal niet op hol raken, wanneer straks honderddui zenden haar toejuichen langs de weg. Ze koestert geen film-idealen. Haar wens. zo verklapt haar vader, was al tijd: trouwen met een boer! En die wens is al aardig op weg naar de ver vulling ONENIGHEID IN ARABISCHE LIGA. De Jordaanse afgevaardigden heb ben de bijeenkomst van de raad der Arabische Liga te Cairo geboycot. De premiers van zes Arabische sta ten Egypte. Irak, Saoedi-Arabië, Sy rië, Libanon en Yemen wonen de bijeenkomst van de raad bij, welke Za terdag j.l. is begonnen. Jordanië is het zevende lid van de liga. Gemeld werd, dat de agenda de Pa lestijnse kwestie, voorstellen voor de internationalisatie van Jeruzalem, Jor- danië's houding ten aanzien van het lot der Arabische vluchtelingen en do jongste verbreking van de economi sche betrekkingen tussen Syrië en Li banon omvat De raad staat voor ernstige moeilijk heden ten aanzien van Jordaanse plan nen voor de vereniging van Irak met Syrië en Jordanië met Arabisch Pales tina, en een eventuele vereniging van alle vier gebieden. DEVÈZE BEGINT BESPREKINGEN. De Belgische formateur Devèze is he denmorgen zijn besprekingen begonnen met een onderhoud met oud-minister Gerard (lib.). Hierna wisselde hij van gedachten met de eerste minister in het demis- sionnaire kabinet. Gaston Eyskens, de voorzitter der socialistische partij, Max Buset, de voorzitter der CVP, baron van der StraetenWaillet, en minister Segers. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt 27 Maart Aanvoer in totaal 1030 519 Vette koeien en ossen; 2 Graskalveren: 23 Nuchtere kalveren: 486 Varkens. Vette koeien le kl. 250/270; 2e kw. 230/250: 3e kw 210/230; Varkens (lev. gew. 165; 162; 155. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Marlt Eva. d. van J. C. Belt en E. H. G. van Tol; Marlnus Cornells, z. van W. Noort en Snijders. GETROUWD: B. Schreuders. gesch. en M. H. Dröge Jd. OVERLEDEN: A. J. Klljn, man, 49 Jaar. A. H. J. Wlersma, huisvr. van J. G. Mastenbroek, 68 Jaar; J. Brandenburg, man 64 laar; A. van der Weele, wed. van A. Schelling. 83 Jaar; W. Zwanenburg, wednr., 86 Jaar; A. H. Greep, huisvr. van K. Koopman. 76 Jaar; H. Brouwer, man. 71 Jaar. J. de Haas, wed. van N. Rietkerken, 76 Jaar. GEVESTIGD: H. Bootsma, gezinshulp, Rapenburg 59; K. Borsjes en fam slager. Haarl.str. 209. R. P. L. Bremer. Salomons6teeg 6; H. Colhn en fam., kant.bed Kanaalweg 21; S. H. Corsel, timmerman, aan boord „Eureka" Haagweg. M. M Cortel. Gerecht 10; N. van Dee en fam.. directie secretaris. Kanaal- weg 18, M. T. Deurvorst, Noordelnde 50; P. Everaart. Levendaal 74; M. J. M. Hesc- laars, gezinsverzorgster. Morssingel 8. G. J H. Holter. apoth. ass.. J. v. Goyenkade 31; A. A. S. Houwing. O. Singel 154; G. Jager, dienstbode. Bllderdykstraat 15; G T. J. Kerlen. boekhouder, Hogewoerd 17; W. C. Klrpensteijn. agent van politie, H. Mors- weg 17; G. M. Klaver, gezinsverzorgster, Morssingel 8: C. Kramer en fam.. verpleger. Kneppelhoutstraat 25; J. Langermans, Haagweg 47; G. J. Lasschult en fam., Koornburgstecg 3; A. Loef. kleuterleidster. Faeelstraat 31; B D. van der Meulen, hulp 1 d. huish., v. d. Brandelerkade 16; P. C. Mooijman. gezinsverzorgster. Morssingel 8; W. H Nleuwenhuljs. Hooigracht 90; C J van Nlmwegen. leidekker. 3 Octoberstraat 39a: D. Ollemans. De Wetstraat 14; 7 P. Out. Morssingel 8; M. S. G. Reinalda. ver pleegster. Rljnsb.weg 10; H. Relnhold. plaatwerker. Mezenstraat 11; A. C. Henslng -Reljman. Soembastraat 67; F. Rlbot en" fam.. boekhouder. Aalmarkt 15a; J. H Romijn, boormeester. Pieterskerkstraat 6a; A. A J. de Rooij, kant.bed.. Herenstraat 112; C. Spier, Vrecwijkstraat 16a; G, P. van der Steen en fam.. sergeant vllegtulgma- ker. Maredljk 22; H. van der Velden. Heren gracht 33/35; J Verhei) van Wijk. Kanaal- weg 161; J J. M. VerklelJ. sociaal werkster. Morssingel 8; G. J Visser. Steenschuur 10; W. A de Voogd, Sumatrastraat 44a; F. v. Voorts Vader. Turfmarkt 5a: C. van Loef de Vos en fam.. Aloëlaan 20; S. de Wal. Hooigracht 95: L. J. Warnas. chauffeur- monteur. Koornbrugsteeg 3; L. G. van I Wijngaarden. marechaussee. Rembrandt- straat 27; M. E. J. Zwartendijk, secreta- 1 resse. Rapenburg 122. VERTROKKEN. P J den Ambtman en fam van De Wetstr 29. naar Maurlk. den Dries M304; A. J. A. Oprlns-Bakx en fam.. Haarl.str. 139. naar 's-Gravenhage. Wagenstr. 90a; P. J van der Bent Breestr. 47, naar In donesië; L. de Boer. Celebesstr. 11. naar I 's-Gravenhage. Stationsweg 173A: E C G. Budike Noordeinde 2a. naar Den Helder. Buitenhaven 5 MD; P. F Duivenvoorden. Ballstr. 64. naar Alkemade. Voorweg 85: G. H. van Eek en fam. Koombmesteec 3 naar 's-Gravenhage. Hoefkade 293; J. van den Eist. Kersenstr 23. naar Hilversum. Hertog Hendriklaan 8- I. Feitkamp. aan boord ..Doekoewrlngtr". naar Groot Brlt- tannië; A. M dc Grauff. Haawee 47. naar Noordwljk. Wllhclmlnastr. 15: D. D. de Gunst en fam.. Maredljk 80. naar Voor schoten. Lelds«»weg 355: M. Hopners. Aloë laan 26, naar Hilversum. Dlependaalselaan 256; F. V. Hoste, L. Zandstr. 1, naar Bel gië; J. F. Houwing. Rapenburg 119, naar 's-Gravenhagc. L de Collgnystr. 87; J Barelds-Van Kampenhout. Haarll^tr. 97. naar Amsterdam. Hegerankweg 153 hs; J. Kruljt, R.- en Schlekade 1. Indonesië; wed. M. C. E. Farensbach-Levedag. Burg- .gravenlaan 24, naar "s-Gravenhage. Blau we Kamerlaan 2; G. F. E Molenbroek. Gerecht 10. naar 's-Gravenhage. Swee- Unckstr. 62; E. B. Nleuwenhuls Rllnsb - weg 10, naar Lisse. Heereweg 1. N. de GunstOwel. Maredllk 51. naar Voorschoten. Leldseweg 355; H. van Po- lanen, Gortestraat 67, naar 's-Graven- haee. Van der Neerstr. 58II; F. van ds Poll en fam.. Meerbureerstr, 15 naar Zwnmmerdam. Overtocht C 53; G. Qui- spel cn fam... De Sitterlaan 66 a naar Wass-enaar. Dulnvoetlaan 5: J. Roollak- lcers en fam.. Oranjestr. 32 naar Katwijk. Ix)uwestr. 14 m: A. H. Rilken. Jullanastr. 11. naar Rotterdam. Van der Takstr. 5 a; B. Schreuders en fam. K. Mare 12. naar Dordrecht Boomstr. 27; W. L. Sluis, Ma- rlënpoelstr. 27. naar Rotterdam. Beukels- dilk 34 B; S. Soesman en fam.. Leeuwe rikstraat 17. naar Leiderdorp ZUllaan 5: H. Speelman. Marlënpolestr. 27 naar Am sterdam Konlnglrmewee 237 hs; M. A. T. C. van Tlc-1. W. Singel 102. naar Tilburg. Bredaseweg 41: W. J. L. Treuren. Jan- '-'«-sensteeg 75•'77. naar 's-Gravenhage. Koningsplein 13: W. Vavler. Staalwljkstr. 33. naar Wassenaar. Zlideweg 37; G. Witling en fam.. Nieuwe Rlln 97 naar Woerden. Utr. tSraat\yeg 33IV. ONGELUK OF MISDRIJF? Zaterdagmorgen heeft men in het Boerengat te Rotterdam het stoffelijk overscot aangetroffen van de 23-jarige kantoorbediende A. A. L. De jongeman, die sedert 23 Februari werd vermist, is op 18 Februari uit Indonesië teruggekomen. Het stoffelijk overschot vertoont beschadigingen aan het hoofd, zodat men sectie zal ver richten om te onderzoeken of hier eventueel sprake is van misdrijf. BEURSSLUITING 7 APRIL EN 1 MEI A.S. De Minister van Financien heeft goedgevonden dat op 7 April 1950 (Goede Vrijdag) en 1 Mei 1950 (vie ring van de verjaardag van H.M. de Koningin) de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 37 Maart 1050. De Beurs opende vandaag in mineur, waarbU vooral in de Indonesische sec tor zware klappen vielen. Onzekerheid, in het bijzonder over de duur en om vang van de stakingen in Indonesië, werd als een der voornaamste oorzaken beschouwd. De jongste staking, die bij de Dell Spoorweg My., waardoor o.m. de producten van diverse ondernemin gen niet getransporteerd kunnen wor den, maakte een hoogst onbevredigen de indruk. Amsterdam Rubber opende 7 punten lager op 131, HVA 3Vis lager op 133, en Deli 4% lager op 128',2. Wel trad na deze scherpe daling een klein herstel in, doch dit was slechts van korte duur, zodat op het laagste punt van de dag gesloten werd. De verliezen voor de reeds genoemde fondsen waren per saldo rap. 7Ms, 6 en 6Mi punt. Aan delen Deli Spoor waren op 40 anaer- halve punt lager. Voor aandelen Vor stenlanden bestond enige belangstel ling; deze werden rond de vorige note ring verhandeld. Ook m ae Scheepvaartsector was de stemming flauw. Per saldo noteerden aandelen Scheepvaart Unie 135 (139), Paketvaart 120 (125). Het verlies van dit fonds is sinds het bekend woraen van de voorgenomen opnenting van de Djakarta Lloyd gestegen tot 10 punten. Ook Rotterdamse he Lloyd en Mij. Ne derland waren twee punten lager. De mdustrieaandeien konden zich aanvankelijk betrekkelijk gcea nouaen, doch het was onmogelyx de -mark 11*11- dens te weerstaan, zoaat verliezen on vermijdelijk waren. De voornaamste in ternationale papieren waren per saiao 2 a 3 punten lager, bij geringe hanoel. Het koersverloop op de Amerikaanse sector komt hier altyd vrywel overeen met dat te New York, doch de stijgin gen zijn hier iets kleiner dan in Wall- street. Het agio daalde vandaag tot 4% k 5%%. Maandag 27 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad t. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden, Ned '48 3V4 100% 100,** Ned '47 3M» 3 98% 98,7« Dollar-Ing '47 3 98% 981 i Investerlngscert 3 99% 99% Ned D 19624 mb 3 99j-g 99n'i Indië '37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 98,5* 98 ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 75% 73 N Ind H bank 100 100 Ned Handelmlj 151% 148% AKU 178 174% Levei Br 214 211% Philips 224% 222Y4 Wilton Peyenoord 145 143 Kon Olie 278y4 275% Amst Rubber 137% 131 Dell-Bar Rur.her 112 Holl Amer lijn 155y4 155 Kon Ned Stnnmnoot 133 128yi Ned Scheepv Unie 139 135% HVA 136% 130% Java Cult 73 71 Dell Bat MIJ 112 Del'. Ml) 132Va 126% ^enemhah 114 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prnv en Gom Leningen 4 dam 1947 13%) 3 100% 100% Den Haag 1947 I 3 101 R dam "37 l (IJ 3M. 102% 102, ndustr Obligaties Lever's Zeep MU 3% 103 Kon. Petr My l?3% 103A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credtetlnstclllngen Amsterd Bank 166% 164% Rotterd Bank 173% 172 Twentsche Bank 170'/» Industriële Ondernemingen Ned G en Splr labr 314 310% 275 Zwanenb Örganon 199 193 Handelsondernemingen Born Sum H MU 114 110 Internatto 159% 152 202 196 Ned MU Walv Vrt. 94% 93 Spoorwegen Dell Spoorw MU 41% 40 Aroorik fondsen Anaconda 30,»* 41A 40% Fondsen alt Lelden en omgeving. (Aandelen) V K. 24/3 Holl U'instructie. 223 Kon Ned Bdelmet 88% 89 Prei w.a idem 95 Int Kunststof! Ind 114% 114 Kon Ned Grofsm 150% 149 L Textiel Gehr v wijk 188 188 y4 fteleman en ürns 114 Ver Touwtahrieken 140 141% 140 Lahan l>atu Gul» mil 60 L Leldsche Wolspmn. 190 L 184 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3