Men kan weer „vrij" een huis laten bouwen! afschaffing met behoud van leelfreih! PAVILJOEN PARADIS Steen wint het van hout en asbest Het „Europese seizoen" in Straatsburg geopend De strijd tussen Europa's „ministerraad" en „parlement" wordt voortgezet L.T.B. stelt voor: DE MEESTER* Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 24 Maart 1950 Tweede Blad No. 26957 IIL (Speciale reportage). Over het algemeen gaat men er te genwoordig in de bouwnijverheid van uit. dat het bouwen van een huis (een behoorlijk stenen huis dus) gemiddeld f.30.kost per M3. Men krijgt daar een woning voor, die aan redelijke eisen voldoet en normaal onderhoud verst. Als men ziet wat hier tegenover de bouwerij van talloze houten en asbes- wordt en dat het zaak is het publiek er op te wijzen, dat men thans voor betrekkelijk weinig meer geld ineens een stenen huis kan laten bouwen dat aan behoorlijke eisen voldoet en per week veel minder kost dan de meeste tijdelijke bouwsels. Wij hebben daar een voorbeeld van gezien in Kaalte, waar een bungalow staat van 190 M3. Een pleizierig huis je met een grote woonkamer, twee ruime slaapkamers, een keukentje en aangebouwde schuur, ruim en luchtig CONFERENTIE VAN MINISTERS VAN HET BRITSE GEMENEBEST. Van gezaghebbende zijde te Lenden wordt verklaard, dat de landen van het Britse Gemenebest in Mei te Canberra plannen zullen bespreken voor een mi nisterconferentie over aangelegenheden betreffende het Zuidelijk gebied van de Stille Oceaan en het Verre Oosten, als voortzetting der conferentie van Colom bo. Aan de conferentie zouden geen eerste ministers deelnemen, terwijl ook de ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Gemenebest er nog niet aan behoeven deel te nemen. ten bouwsels of „woonwagens" vermag te stellen, slaat- men de handen ineen I cn beseft men hoe ontzaglijk duur vele kopers eigenlijk uit zijn. temeer omdat die woningen in meestal ab normaal korte tijd zijn .versleten". Een Nederlandse aannemersfirma, maakt reclame voor houten huisjes, die in enkele dagen kunnen worden gele verd. De kleinste kosten nog f.4500.—, voordat zij bewoonbaar zijn. Maar wat men voor dat geld krijgt, is waarlijk niet veel: een ruw houten staketsel (in- hout 135 M3), geplaatst op een trottoir band. In de kamers liggen de (fietspad)- tegels zo op <le grond. In de reclame staat dat die huisjes 50 jaar permanent kunnen worden bewoond. „Ratiobouw", de officiële instantie op dit gebied, controleerde de zaak echter en heeft gerapporteerd dat die termijn nogal overdreven is en in plaats van op 50 op „minder dan 10 jaar" moet worden gesteld! Niettemin is de „kubiek'-prijs bijna 1 34.—. Met het vele onderhoud mee kost dat „huisje" op zijn allerminst f- 12-— per week. Er zijn er andere, die nauwelijks be ter, maar wel duurder zijn, voor kubiek- prjjzen, die oplopen van f. 38 tot f. 47. In laatstbedoeld geval heeft men dan een asbesten woning van 95 M3 voor f. 4500.—. Woningen op wielen (fantasie-wiel- tjes, die overigens geen dienst kunnen doen) zijn dikwijls nog veel kostbaar der: inhoud 60 M3, kubiekprijs met minder dan f. 86.— Ingewijden zijn van oordeel, dat het langzamerhand werkelijk be bont en degelijk, dat de aannemer gaarne bouwen wil voor 62 a f. 6300.dat is f. 8.per week, inclusief onderhoud en hypotheekrente. HET PUBLIEK ZIJ GEWAARSCHUWD! Het is stellig niet de bedoeling recla me te maken voor het werk van die aannemer in Raalte. Dat heeft trou wens ook geen zin. Want wat hij kan, kunnen en wallen honderden andere collega's van hem elders in den lande even goed en even graag. Het voorbeeld dient alleen om het publiek wegwijs te maken en er van te doordringen dat het instellen van de vrije sector in het bouwbedrijf een belangrijke stap voor uit betekent in ons weder-opbouwproces. Natuurlijk zal het bouwen van een stenen huis meer tijd vragen dan dat van een houten. Maar tegen één stenen huisje, dat een halve eeuw mee gaat, zal men vijf (kleinere) houten wonin gen (elk voor 10 jaar) moeten stellen. En dat maakt al een verschil in koop prijs van 5 x f 5000.— min f 6300.— is f 18.700 Het verschil is zó evident, dat elke verdere toelichting hierbij overbodig behoorde te zijn. Helaas gaan de ogen,van het betrok ken publick niet zo héél -gauw open, ook niet al wordt die nalatigheid fi nancieel zeer zwaar gestraft, Het bewijs daarvoor wordt geleverd door een aannemersfirma, die door heel het land „woningen-op-wielen" levert, het na 1 Januari drukker heeft gekregen dan ooit cn een vergunning heeft aangevraagd tot het oprichten Van 'n fabriek met 150 arbeiders..,.! Hoe het behoort te zijn! Deze geheel stenen bungalow, ont worpen door de architect Van der Lin den uit Raalte, heeft 190 M3 inhoud, grote woonkamer, keukentje, gang, twee slaapkamers en aangebouwde schuur. Bouwkosten f. 6200 a f. 6300, levens duur minstens 50 jaar. Deze bungalow kan met weinig kosten met enige ka mers "worden uitgebreid. Amerikaanse wapenhulp aan Perzië Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken heb ben bekend gemaakt, dat aan de Per zische regering een ontwerpovereen komst betreffende militaire hulp is voor gelegd. Reeds in October heeft het Ameri kaanse congres 27.640.000 dollar toege wezen voor versterking van de defen sie van Korea, Perzië en de Philippijnen. Het bedrag dat Perzië hiervan krijgt, is niet bekend gemaakt, maar in welin gelichte ambtelijke kringen wordt ge zegd, dat het waarschijnlijk minder dan tien milloen dollar zal zijn. NIEUWE GRIEKSE REGERING Een nieuwe regering onder leiding van de liberale leider Sophocles Veni- zelos is door koning Paul van Grieken land beëdigd. Het kabinet bestaat geheel uit libe ralen, op één na. De liberalen hebben 51 van de 250 zetels in het parlement,. Zij zijn op de populisten van Tsaldarls na de grootste partij. Men verwacht dan ook een spoedige val! (Van onze Parijse correspondent). Georges Bidault heeft zich dezer da gen aan zijn vele en zware beslomme ringen als Frans ministerpresident ont trokken om in Straatsburg de „com missie van politieke aangelegenheden" te gaan presideren, de voornaamste werkaföeling van het zogenoemde „Eu- ropese parlement" dat, zoals men weet,1 c'aar ter stede zyn domicilie heeft. Het I Eurcpese seizoen is zo, na een rust- periode van verscheidene maanden, j weer in Straatsburg geopend, want 30 Maart as. zal ock de raad der mi- nisters vergaderen. Twee belangrijke punten staan op de agenda. De ministers van buitenland se zaken, die practisch alle macht voor zover daar al van te spreken is, zolang nog geen enkel land een deel van zyn souvereinitelt aan een Eu ropees orgaan heeft overgedragen in handen hebben, zullen beslissen over het toetreden van Duitsland tot de organen van Straatsburg. In principe is men het hier wel al over eens, en daarom valt te verwach ten dat, nadat een invitatie aan Bonn •door de Bundestag aanvaard zal zijn, West Duitsland in Juli a.s. zal zetelen in het „parlement'' en de „minister raad" van Straatsburg. Een voorname, zij het vooral neg symbolische stap tot de volledige rehabilitate van Duitsland als volwaardige Europese natie zal daarmede dan gezet zijn. van Brussel, de internationale Kamer van Koophandel, de federatie van vak- verenigingen, enz en hun opvattin- i gen zijn verwerkt in een tweede rap- port dat thans in Straatsburg aan de orde is. Men hoopt natuurlijk dat de heren ministers voor de eensgezinde aandrang wel zullen zwichten en nu eindelijk de Europese raad zó veel be- \cegdheden toe zullen willen kennen dat, zoals men heeft opgemerkt, dit orgaan in de toekomst metterdaad wat méér op een parlement en wat minder op een academische debatingclub zal gaan lijken. Voor zover het zich echter thans aan laat zien, belooft dit wel weer een ijdele hoop te worden. De ministers achten, de tijd nog steeds niet rijp voor „expe rimenten", welke zij voorbarig noemen, en onder die verzamelde ministers b;edt Ernest Bevin wel de meeste te genstand. De Engelse argumenten zijn bekend en hangen voornamelijk met ae positie van de commonwealth sa men, waarmee nog altijd Londen zich sterker verbonden veelt dan met het Europese vasteland. In Parijs wordt voor het beste geval verwacht dat Engeland nog wat soe peler zal worden in het domein der economische coöperatie, terwijl het ook wel voor een uitgebreider mili taire samenwerking te winnen is. In de politieke sfeer, waarvan Straats burg juist het centrum is, voorspelt men echter van Engelse zijde een nieuwe stroom welwillende woorden, die niet door daden zal worden gevolgd. In de politieke commissie, die door Bidault wordt gepresideerd, woedt thans weer een vinnige strijd over een punt dat van dc aanvang af de activiteit in Straatsburg belemmerd heeft, namelijk: de verdeling der po litieke, economische en militaire ver antwoordelijkheden tussen „minister raad'* en „parlement". De vorige zomer hebben de bespre kingen van laatstgenoemd orgaan verrast wegens de doelbewuste en eens gezinde wil, welke hier werd gemani festeerd om Europa's eenheid in de kortst mogelijke tijd te verwezenlijken. Maar in feite werden alle adviezen, die de verschillende commissies toen uit hebben gebracht, door de ministers voor kennisgeving aangenomen. Staat kundig gespreken is het Europese par lement namelijk eon monstrum. Het heeft geen wetgevende of andere macht, doch sleohts de uitsluitende bevoegd heid adviezen uit te brengen, die dc ministers dan vervolgens ongestraft naast zich neer kunnen leggen. Het geen ook gebeurd is. Zijn enige „macht"' is van morele aard, gebaseerd op dc persoonlijke autoriteit der leden. Maar onder die leden telt men mannen als Spaak de voorzitter van het „parlement" Churchill, Philipp, Reynaud cn an deren, parlementaire rotten, die zich liever niet er toe lenen om voor het forum van Europa als marionetten op to treden. In December werd door hen dan ock besloten een plan voor een doelmatiger organisatie op te stellen dat in de eer ste plaats natuurlijk voorzag in uit breiding der bevoegdheden van het parlement. Sedert dien heeft, in op dracht van zijn mede-afgevaardigden, de Franse socialistische partij-secreta ris Guy Mollet, daarover een groot aantal organen gepolst, die op een al gemeen Europees plan werkzaam zfjn de Marshall-organisatie, de raad De Saneringsmaatregelen in het bloembollenvak De voorgeschiedenis (Van een bijzondere medewerker) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse Roman door J. L. LODEWIJKS 12) Het humeur van de hotelhouder is er wat beter op geworden. Een man die graag goed doet, denkt Bart als hij hem aanziet. Hij gaat vroeg naar huis, er is een onweer op komst, het rom melt al ver in zee. Daar kan hij Mar tha niet by alleen laten, dan maakt ze zich ongerust. Zy denkt dat hij er gens in de duinen tegen een hoop zand ligt te snurken en de regen fiiet zal voelen, of dat hy op het terras van het hotel zal blijven zitten om naar de bliksem te kijken en dat hij er een klap van om zyn oren zal krijgen. Hy loopt vlug om voor de regen thuis te zijn. Boven hem baggert de maan moeizaam door dikke wolken, zij vaart er door als een rollende kaas. Thuis is het stil. In de achterkamer, die op het Zui den ligt, is Martha al in bed gegaan. Hetty heeft haar moederlijk ingestopt en daarna haar kamer op de boven verdieping opgezocht. Martha ligt wakker en staart door het open raam naar de duinen, die af cn toe in een golf maanlicht heldere kammen krijgen. Ztf voelt daar iets branden en woelen in haar binnenste, het is of haar longen als gloeiende klompen in haar borst wentelen, ze krijgt het er benauwd van. Ze vraagt in een vlaag van angst aan de hemel: Stuur Bart naar huls, laat hem gauw komen, hij zal me wel weer op mijn gemak stellen. En hij komt vlak daar na binnen, ze hoort hem achterom ko men en de deur sluiten. Hij probeert alles zachtjes te doen, maar hij stoot altijd met zijn lange armen ergens te gen aan, hij maakt meer lawaai als hij zachtjes thuis wil komen dan wanneer hij nergens op let. Naderhand zit. hy op de rand van het bed en hij vereelt Martha in het donker van de hotelhouder, die kinde ren wil gelukkig maken. En dat ze bin nenkort dat stel uit het tehuis zullen tracteren. Martha neemt zijn grote, warme hand in de hare en luistert moeilijk. Zij heeft hem niet gezegd, dat ze zich zo ongerust voelt, dat ze zo ellendig is. Zij hoort zijn zware stom, die hij pro beert te dempen omdat het nacht is. Zy zegt hem:* Ik heb geen kinderen mogen hebben, God weet dat ik er naar gesnakt heb. Bart, als ge de kans krijgt kinderen gelukkig te maken, laat die nooit voorbijgaan. Het is zo schoon, een kind blij te zien. Het is zo schoon, mensen blij te zien en te weten, dat ge daar wat voor ne'ot kunnen doen. Als ge ziek op bed ligt, dan weet ge het beste, wat schoon en goed is. Bart, het kan zijn dat ik niet dikwijls meer in ie gelegenheid kom om iets te doen voor anderen, en ih zou er zo'n plezier in hebben. Gezondheid is een grote schat, omdat ge met een gezond lichaam alles kunt doen waar ge ple zier in hebt. Maar ik zeg het u, Bart, ■het is neg schoner om er mee te wer ken voor anderen. Als ik er eens niet meer ben Bart, denk er dan aan wat ik u gezegd heb, ge moet dat niet ver geten. Bart zwijgt, hy weet niet gced wat te zeggen. Dit is zo'n eigenaardig ge sprek midden in de nacht. Hij voelt de hand van zijn vrouw om de zijne klemmen, die hand is heet en klam. Martha, ik geloof dat ge niet goed zijt, ge bent zo warm. Ik zal u eens goed toedekken, misschien hebt ge wat koorts. Hij wil opstaan, maar Martha's hand laat hem niet los. De magere vingers zyn rond de zijne gespannen als een stalen veer, zij knellen de zijne dat het pijn dcet. Martha, waarom knijpt ge me zo, is er iets? Hij ziet in de vlagen maan licht dat zijn vrouw met wijde ogen omhoog kijkt, naar de zoldering, zy antwoordt hem niet. Als een tromgeroffel komen de eer ste regendroppels tegen de naar bui ten openstaande ramen. In de verte, maar duidelijk en zwaar, nadert de donder. Er steekt een wind op, net ruisen van de zee wordt luider. Hij maakt voorziohtig de stramme vingers van zijn vrouw los van zijn hand, hij houdt haar dunne pols vast en legt haar arm op de dekens. Maar Martha's arm schuift lang zaam naar opzij en valt langs de bed rand. hij blijft traag even slingeren en hangt dan stil, als een rafelend touw hangt die arm in het donker. Martha is dood. Bart van Dijk zijn voorhoofd bonst op de bedrand, zijn handen tasten langs de koude wan gen en over de open ogen. Dat zwakke leven is hem ontvlucht, het is tussen zijn vingeren weggevloeid, hij heeft het niet kunnen vasthouden. HOOFDSTUK V. Daar ziet Van der Giezen door een kier van de deur het verbaasde geziene van tante Jans. Zij kijkt hem aan met opgetrokken wenkbrauwen. Van der Giezen kan verder alleen haar spitse neus zien, die zij om de deur steekt. Nog even spits als altijd, denkt Van der Giezen, tante Jans haar neus is I gelijk een priem, die zij met plezier door uw hart zou steken om te zien I wat daar in zit en het dan voort te vertellen. I Wel, wel, wie we daar hebben, zegt tante Jans en zij doet de deur wat verder open, omdat ze nu niet meer bang heeft te zijn voor een roof overval. Die Van der Giezen by mij j op bezoek, nou dat kunnen we aan de 1 balken schrijven, zegt ze met een zuur lachje; kom er in. Van der Giezen komt er in. Hij weet niet precies wat hij zeggen moet hier in die blinkende gang, hij kan moeilijk nu al over dat geld beginnen. Daar staat ge zeker van te kijken, zegt hij, ja, dat gebeurt niet alle da gen dat ik er op uit trek. Hij loopt voorzichtig achter Jans aan naar de achterkamer, zo voorziohtig dat hij met zyn voet in de rieten mat haakt en een schuiver maakt. Tante Jans legt met een toegeknepen mondje de rieten mat weer op haar plaats, zij coet het secuur en met veel omhaal, dat wil zeggen: Van der Giezen, ge bent een lomperd. Hy voelt dat de zorgvuldige bewegingen van tante Jans om de mat te schikken bedoeld zyn als verwijten over zijn ongelukje, hij staat er met een rood hoofd bij en hij weet met zijn handen geen raad. Als ze in de achterkamer zyn, wijst tante Jans naar een stoel en ze zegt: Leg uw hced hier maar zolang op de kanapee, ge blijft toch zeker niet lang. Ik was aan het keukenwerk, dat moet zo iedere dag gebeuren, daar komt men niet langs. Maar ik kan wel even uitscheiden. (Wordt vervolgd) In 1949 heeft de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur zich met grote meerderheid uitgesproken voor algehele afschaffing der regeringsmaat regelen voor het bloembollenvak. Hier mede was een jarenlange strijd binnen de Algemene Vereniging tussen pro- en anti-saneerders ten einde. Maar de saneringsmaatregelen ble- ven. Alleen t.a.v. de hyacinthen werden jze afgeschaft, omdat de minister meen- jde dat deze teelt zo langzamerhand wel lop eigen benen kon staan. I Door zich te distancctëren van het Bedrijfschap voor Sierteelt-producten. I heeft de Algemene Vereniging haar standpunt later nog onderstreept. Al is zij echter de alomvattende or ganisatie van kwekers en exporteurs, zij is niet de enige organisatie op dit ge bied. Naast haar bestaat niet slechts de Bond van Bloembollenhandelaren als organisatie uitsluitend van expor teurs. maar staan ook de stands-orga nisaties. En die nemen een ander stand punt in. wat de situatie niet overzich telijker maakt! GEVAAR VOOR VERSCHUIVING Het bestuur van de Vakgroep Kwekers .sectie Bloembollenkwekers van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, de L.T.B. heeft zijn standpunt thans uit- leengezet met het oog op de jaarverga- j dering der sectie die Maandag 3 April in „De Leeuwerik" te Haarlem zal wor- j den gehouden. Het kan niet instemmen met dc roep om algehele vryheid, en is van mening dat de liberalisatie-gedachte omtrent productie en handel reeds af neemt en men begint in te zien. dat in een economisch cn financieel ont redderde wereld enige leiding op het gebied van productie cn handel niet gemist kan worden. De mechanisatie begint in liet bol- V lenvak een steeds groter rol te spe len en het gevaar is niet denkbeeldig, dat bij algehele vryheid de narcissen en tulpen artikelen zullen worden waarvan dc teelt zich voor een be langrijk gedeelte naar de landbouwbe drijven zal verplaatsen. Het bestuur acht dit. zowel uit sociale motieven als met het oog op de kwali teit van het exportproduct ongewenst. Het ontveinst zich niet. dat de vraag Is vergroot en de afzetmogelijkheden uitgebreid, waardoor meer evenwicht is ontstaan tussen vraag en aanbod en bij een normale oogst op een zo goed als volledige afzet mag worden gerekend. Met het oog hierop is het bestuur van de Vakgroep van mening dat liet huidige ingewikkelde stelsel van sur- plusfondsen en de daardoor benodig de heffingen kan worden gemist. Om echter het gevaar van ver plaatsing van de cultuur en de al te snelle uitbreiding te voorkomen, is het bestuur van mening dat vooralsnog handhaving van het teeltrecht niet kan worden gemist. Het tc beplanten areaal kan eventueel worden uitge breid en om verstarring te voorkomen zal overschrijving van teeltrecht mo gelijk moeten zyn. DE WEERKLANK IN DE BOND Enig inzicht omtrent de weerklank die dit standpunt vindt bij de. leden der sectie Bloembollenkwekers van de LTB verschaft wellicht het feit, dat de afde ling Hillegom, die geacht kon worden te zijn het bolwerk der anti-saneerders, haar op 5 December gedaan voorstel tot afschaffing van alle maatregelen thans heeft Ingetrokken, zodat dit. tenzij een andere afdeling het overneemt, niet. op de a.s. jaarvergadering in behandeling zal komen. Om de hierboven genoemde redenen verzet het bestuur zich ook tegen een voorstel van de afd. Voorhout om dc teelt van narcissen geheel vrij te laten, terwijl het daarentegen instemt met voorstellen van de afdelingen Akersloot en Velsen. waarin er op wordt aange drongen dat ook de kleine en jonge kwekers voldoende kansen krijgen, en bij eventuele uitbreiding van teeltrecht daarvan méér profiteren dan de grote bedrijven; het advies van de stands organisaties zou bij een eventuele uit breiding van teeltrecht moeten worden ingewonnen. FAKKELOPTOCHT IN MAASTRICHT Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin J liana en Prins Bemhard aan Limburg zal Maandagavond 24 April in Maastricht een fakkeloptocht worden gehouden, waarbij voor de vorstelijke bezoekers zal worden gedefi leerd. Het is de bedoeling dat alle ver enigingen van Maastricht aan deze llchtstoet zullen deelnemen. JAARVERGADERING NED. BOEKVERKOPERSBOND. Te Haarlem werd de jaarvergadering van de Ned. Boekverkopersbond ge opend door de voorzitter, de heer ML J. Visser uit Den Haag. Deze deelde mee. dat de omzetten in de boekhandel in het afgelopen jaar daalden met gemid deld ruim 9 De uitbetaalde lonen stegen met ruim 3 en ook de overige onkosten vertonen een stijgende lijn. Ondanks vele sombere geluiden, ziet spreker toch de toekomst niet donker in. PRINS BERNHARDS BENOEMING TOT REGENT EN VOOGD. Vrouwelijke leden in Raad van Voogdij. In haar Memorie van Antwoord be treffende de wetsontwerpen aangaande benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minder jarigheid van de troonopvolger en van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige Koning zegt de regering o.a., dat inderdaad alleen re kening gehouden wordt met de moge- liikheid van troonopvolging wegens overlijden van de tegenwoordige Ko ningin. In geval van minderjarigheid van de troonopvolger bij abdicatie zal een regent bij een afzonderlijke wet moeten worden benoemd. Het ligt voorts in het voornemen der regering benoeming van een of meer vrouwelijke leden ln de Raad van Voogdy te overwegen. 62). Natuurlijk stond Panda de mu zikant niet toe, om hun kostbare tijd te verbeuzelen met het spelen op zijn mond-harmonica. Neen snel en vast beraden ontdeed hij Brigadier Boekweit van zyn banden, waarop deze brullend alarm sloegen zo kwam het dan. dat zij reeds weinige minuten later alle drie weer voor de rechter werden ge leid. Nu vertelde Panda ln eenvoudige woorden het verhaal en aangezien er geen Joris Goedbloed was om hem te gen te spreken, klonk het nu veel be ter. De rechter sprak dan ook: „Snlff... hmuche-uche-hm. Goed. Dit ver haal klinkt nu veel beter dan gisteren! Ik kan dus uitspraak doen. Ik zal jullie vrij laten. Sniff-ahum. Maar met die dure auto is veel te hard gereden, dat staat wel vast, dus die wordt verbeurd verklaard. Hm. Sniff. Ik zou aie woon wagen ook wel verbeurd verklaren, maar die is vannacht van de binnenplaats gestolen, dus daar hebben we niets meer aan en die mogen jullie houden. Hm. Goed!" Maar Brigadier Bernardus Boekweit vond het helemaal niet goed. Hij had een allerakeligste nacht gehad, en nu wenste hij strenge gerechtigheid. „Strenge straf moeten ze hebben, Edel achtbare!" riep hü dan ook boos. „In de nor met ze!" „Is dat niet de brigadier Boekweit Bernardus?" vroeg de rechter. „Hm, zozo! Dan veroordeel ik u tot drie da gen op wat-er en brood wegens het ver schijnen in onwelvoeglijke kleding. Laat dat een les zijn! Sniff! U had uw uni form moeten dragen!" Nu dat ging nu eenmaal niet. want Joris Goedbloed had die uniform en was op datzelfde ogenblik juist bezig het uit te trekken in de woonwagen. „Deze wel voeglijke kleding heeft thans haar diensten gedaan", zei hij. „Een ander maskerade-costuum zal my moeten helpen by de uitvoering van mijn ver dere plannen!" ZATERDAG 25 MAART Hilversum I (102 M.) VARA 7.00: i nieuws; 7.18: gram.muziek; 8.00: nieuws en weerberichten. 818. orgelspel. 8.-10: gram.muziek (9.30—9.35: waterstanden). VPRO 10.00: medische causerie; 10.05: 1 morgenwijding; VARA 10.20: radlofeullle- ton; 10.35: voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.35: gram.muziek; 12.00: dansmuziek; 12.30: mededelingen. 12.33: gram.muziek; 12.55: kalender; 13.00: nieuws; 13.15: promenade-orkest en so list; 14.00: voor de Jeugd; 14.20: polltle- kapel; 15.00: boekbespreking; 15.15: ka merorkest; 16.00: „Van dc wieg tot het graf", causerie; 16.15: amateursuitzen ding; 16.45: sportpraatle; 17.00 gram.- muzlck; 17.30: voor de Jeugd: 18.00: nieuws; 18.15: populaire muziek; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: bijbel lezing; 19.45: ..Passepartout", causerie; VARA 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.12: Vara-varla; 20.15: Parijse muziek; 120.42: Varj-fcestvarla; 20.45: gev. prog.; 121.45: socialistisch commentaar; 22.00: sextet; 22,25: „Onder de pannen", hoor spel; 22.40: accordeonmuzlek; 23.00 nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.J KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00 nieuws en weer berichten; 8.15- gram.muzlek; 8.25 Hoog mis; 9.45: gram.muzlek: 10 00: voor de kinderen; 10.15: gram.muzlek; 11.00 voor de zieken; 1145: gram.muzlek; 12.00: An gelus; 12.03: muziek (12.3012.33: me dedelingen); 12 55: zonnewijzer: 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20 lunch concert; 14.00: orgelspel; 14.20: Engelse les. 14.40. Metropole-orkest en solisten; 15.30: kroniek van letteren en kunsten; 16.05: pianorecital 1630". de schoonheid van het Gregoriaans": 17 00: voor de Jeugd; 18.OC: reportage: 18.07pianospel; 18.15: Journalistiek weekoverzicht: 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; (19.15: actualiteiten; 20.05: de gewone man enz.; 20.12: gram.muzlek; 20.15: „Llcht- baken": 20.40 gram muziek; 20.43 „Steek eens op heren 21.00: orkesten-parade; 121.30: „Kon Tlkl". radlofeullleton; 2155: I orkesten-parade; 22.25: puzzle; 22.3-5: West-Indisch commentaar; 22 45: avond gebed en Uturglsrhe kalender: 23 00: nieuws; 23.1524.00: Maastrichts Stede lijk orkest. Lijn 3 distributienet 7.05 Gram.; 7.30 Kron.; 7.40 Gymn 7.50 Gram.; 3.05 Conc.; 9.05 Conc.; 10.10 Gram.; 11 00 I ..Pavilion Players": 11.30 Gram.; 12.00 ISalonork.; 12.30 Wter; 12.32 Ucht ork.; 13.15 Gram.; 14.00 Verzoekpr.; 14.30 zang; 15.30 Five Melodians; 16.00 Vrouwenkoor; 16.15 Orgel; 16.30 Vrouwenkoor; 16.45 Schubert; 17.15 Acc dun; 17.30 Silvester; 17 40 Acc.duo; 17.55 Econ. overz.; 18.00 Jazz; 18.30 v d. sold.; 19.30 zang; 19.50 Feuilleton; 20.00 Omroepork.; 20.45 volks lied: 21.00 Act.; 21.15 Ork. Beelaerts. 22.15 Gram.; 23.05 Dansmuz.; 23.30 Gram. Lijn 4 distributienet 8.10 Conc 9.15 Ork. Temple: 9.45 Revue-ork.; 10.30 Ork. Phillips; 11.15 wydlng; 11.30 Ork. Collins; 12.00 Welsh Orch; 13.00 Muz.; 13.15 Variety Bandbox; 14.10 Gram.; 15.00: Plano- en Acc.duo; 15.15 Macpher- son; 15.30 Kwint. Baron; 16.00 „Grand National Race"; 16 30 Gram.; 16.45: Ens. Alexandre; 17.10 Ens. Alexandre; 17.40 Plano; 18 00 v. d. sold.; 8.30 Accord.; 18.45 Eng. Sport; 91.00 Jazz. 19.45 Those were the days: 20.15 Dansmuz 20 30 Revuc- ork. m.m.v. four Ramblers: 21.00 Gram.; 22.00 Bokskampioenschappen: 22.30 Mid land Light Ork.; 23.15 „Squadronnalres"; 23.50 Cabaret. AGENDA ZONDAG. Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweglng. 11 uur voorm. MAANDAG. Schouwburg: Comedla. „Wat Iedere vrouw wel weet". 8 uur nam. Oegstgeest (L v. Oud-Poelgeest 13): Aandeelhoudersverg N.V. Handelsmy vh. Sloos en De Jong, 10 uur voorm. DE BIOSCOPEN. Trianon „The third man" (14 Jr) Zon. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Itex „D* grootste zonde" (18 Jr). Zon. 2,15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige da gen 2.30. 7,15 en 9,15 uur. Casino „Het dreigende water" (18 Jr) Zon 2,30. 4.45. 7,15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „De bezetene" (18 Jr). Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur Luxor ..Slate girl" (14 jr) Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zateraag 18 Maart 13 uur tot Zaterdag 25 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wljt. Breestraat 74 eD de Haven-Apotheek. Haven 18. Te Oegstgeest door de Oegstgeestcr Apotheek Wllhelmlnapark a.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5