Italië in beroering Aan schromelijke wantoestanden moet een eind komen f Onze a bonnementsprijzen .J WEERBERICHT Zwakheid tegenover de sovjet-unie „bijna even misdadig als oorlog Geldomwisseling in Djakarta verloopt soepel Hulpplan voor Indonesische importeurs en firma's Huidige bedrijfsautopark verre ideaal van 89ste Jaargang VRIJDAG 24 MAART 1950 No. 26957, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Romeinse correspondent). Luistert men naar radio-Moskou of leest men couranten, die aan gene zijde ran het IJzeren Gordijn worden ge drukt, dan bemerkt men welk een rrote betekenis in Oost-Europa wordt itegekena aan de laatste gebeurtenissen ia Italië. D= Gasperi wil regeren met fascistische methoden schreef het orgaan voor de Sovjet-bezettingstroe pen in Wenen. Men mag daarom ver onderstellen, dat de Kominfcrm niet onkundig is geweest van de troebelen in Italië. Was het toeval, dat Rome een algemene staking had op de dag. mrop de Amerikaanse ambassadeurs ran West-Europa hier hun besprekin gen begonnen? Of wilde men die am bassadeurs duidelijk maken, dat de Italiaanse regering machteloos staat tegenover de ..vredeswil" der linkse erbeidersmassa's? En is het toeval, dat ce gehele toestand plotseling zoveel slechter is geworden op het ogenblik, vaarop het heilig jaar werkelijk begint tn de honderdduizenden pelgrims, die voor April hun komst hebben aange kondigd, op het punt staan de reis te aanvaarden? OVERAL LIGT DE SPRINGSTOF. Maar zo men in de Italiaanse en Franse moeilijkheden zekere invloed van de Kcmlnform mag veronderstel len, toch moet men niet vergeten, dat de bijzondere omstandigheden in Ita- het mogelijk maken, dat er zo ge makkelijk onlusten kunnen worden verwekt. Overal in dit land ligt de springstof en de regering is vaak verre van voorzichtig. De tragische toestan den in Zuid-Italië zijn onze lezers be kend Thans beter laat dan nooit - komt het grootste tien jaren-plan. Als dit plan werkelijk kan worden uit gevoerd, d.w.z. indien werkelijk de be nodigde duizend milliard worden bij eengebracht, dan zal de Gasperi voor dit land hebben gedaan, wat geen en kele vroegere regering deed. Maar.... voorlopig is het nog slechts een voor stel op papier, niet eens een door het parlement goedgekeurd voorstel, en de honger nijpt. In de Noordelijke indus trie-gebieden vindt men al even schro melijke wantoestanden. Arbeiders wer ken maanden lang, zonder dat de fa brieken in staat zijn zelfs maar een re delijk percentage van hun loon uit te betalen. Dat loon zal op de duur wel komen, maar eerst moeten de noodlij dende fabrieken het in uitzicht gestelde regerlngs-subsidie ontvangen. Voor de meeste werklieden, die geen spaarcenten bezitten, is zulk een toestand onhoud baar en conflicten kunnen niet uitblij ven. Bovendien zijn er twee millloen werk lozen NEO-FASCISTISCHE BEWE GING GROEIT. Ten slotte nemen ook de politieke ge schillen steeds ernstiger vorm aan Is de regering niet te lankmoedig geweest ten aanzien van de neo-fascistische be weging? Het vredesverdrag en de Ita liaanse grondwet verbieden het weder- oprichten, ook onder andere naam, van de fascistische partij, de verheerlijking van Mussolini en van het fascisme. En toch heeft men geduld, dat de Italiaan se sociale beweging onder leiding van fascisten in tal van dag- en weekbla den niet anders doet dan Mussolini en het fascisme verheerlijken. Die beweging is thans sterk en telt veel aanhang onder de jongelui, vooral ln studentenkringen. Conflicten tussen communisten en fascisten zijn precies als in 1921/22 aan de orde van de dag. Dit had voorkomen kunnen worden. Het gerecht moet thans beslissen of er termen aanwezig zijn, om de ontbin ding te gelasten van de sociale bewe ging, die m Februari j 1. door de Ro meinse politie in staat van beschuldi ging is gesteld wegens verheerlijking van het vroegere regime. Wordt ont binding gelast, dan moet men nieuwe relletjes voorzien, terwijl drie, vier Jaar geleden de wet en de voorschriften van het vredesverdrag zonder enige moeite konden worden nageleefd. Bezorgd over de toenemende onrust, heeft de regering thans maatregelen genomen. In plaatsen, waar een con flict voortkomt, kan de prefect alle meetings en optochten verbieden voor een periode van ten hoogste drie maanden. Het houden van vergaderingen in fa brieken en werkplaatsen worden verbo den, een bittere pil voor de communis ten. daar een meeting in de fabriek het voordeel biedt, dat men alle. ook de niet-communistlsche. arbeiders kan toespreken. Dit verbod leidde reeds tot een conflict te Colleferro,- ten Zuiden van Rome. Verboden wordt ook het verkopen of aanprijzen op straal van dagbladen of periodieken door personen, die niet het beroep uitoefenen. van courantenverkoper Als men weet. dat alleen in Rome iedere Zondag 20.000 exemplaren meer verkocht worden van het communisti sche dagblad „Unita", dank zij de ijver van studenten, jonge arbeiders, kunste naars en andere intellectuelen.' en als men tevens weet. dat deze straatver koop door „dilettanten" telkens weer aanleiding is tot relletjes, dan zal men zich niet verbazen, dat de communisten ook in dat verbod een aantasting der grondwettelijke gegarandeerde vrijhe den zien. Voorts zal het politiecorps worden uitgebreid tot 70.000 man en blijft de bewapening met mitra's ge handhaafd, evenals het gebruik van gepantserde gevechtswagens. Al deze „fascistische" verordeningen hebben de spanning in het gehele land hoog opgevoerd: al mag die dan tijde lijk wat getemperd zijn door het mis lukken van de algemene werkstaking. Over de jongste onlusten wordt ge meld: Enkele duizenden manschappen poli tie en militairen hebben gisteren het Zuid-Italiaanse stadje San Severo be zet. Eerder op de dag was het hier tot een gevecht gekomen tussen 4.000 demon strerende stakers en de politie. Vijf po litieagenten waren afgeranseld en vijf andere ontwapend De stakers, die protesteerden- tegen de dood van een demonstrant, die Woensdag in Parma ln een gevecht met de politie werd doodgeschoten, wierpen barricades op in de straten en gooiden handgranaten naar de politie. Politleversterking, die in allerijl met pantserwagens werd aangerukt, ruim de de barricaden op. verspreidde de stakers en arresteerde een aantal van hen De bureaux van de communisti sche partij en het onder communisti sche leiding staande vakverbond wer den bezet. In andere steden in het gebied van Foggia kwam het tot verspreide rel letjes, waarbij stenen naar de politie werden gegooid en een burgemeester in zijn werkkamer gevangen werd gehou den. In de buurt van Velletri in de pro vincie Rome hebben enige honderden arbeiders een fabriek van springstoffen bezet naar aanleiding van een besluit der directie het bedrijf te sluiten in verband met de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Parma zelf. verliep rustig. Het openbare vervoer lag geheel stil en bijna alle winkels, kantoren en fabrieken waren gesloten. Door de aanzienlijke stijging van de kosten zijn alle Lcidse dag bladen evenals die in vele andere steden genoodzaakt Inm abonnementsprijs met ingang van 1 April met drie cenls per week te verhogen. leder weet. hoe de lonen (en daarmede de sociale lasten) zijn gestegen, hoeveel duurder het vervoer is geworden, hoe de prijzen van grondstoffen en machines zijn opgeiopen. Een voorbeeld slechts: krantenpapier is zesmaal zo duur ais voor de oorlog. Als men 'beseft, hoe belangrijk de post papier voor een krant is. dan begrijpt men ook, hoeveel moeite het ons gekost heeft onze huidige prijs te handhaven. Dit is nu niet langer mogelijk. Hoezeer wij het ook betreuren, dat wij tot een kleine verhoging moeten overgaan, wij vertrouwen, dat de lezers begrip zullen hebben voor de noodzaak van dit besluit. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD N.V. Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. Overwegend droog. D2 Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar in de nanacht en echtend plaatselijk nevel of mist. Zwak ke. later tot matig toenemende en naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Iets koudere nacht. Overdag iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 25 MAART Zon op: 5.33 uur: onder: 19.01 uur. Maan op: 8.45 uur; onder: 2.04 uur (26/1 EK.) Hoogwater te Katwijk te 7.03 en 19.27 u. Dit nummer bestaat uit tien pagina's. De eerste vier van de 70 Amerikaanse B. 29 Superforten, die de Verenigde Sta ten ingevolge het Militaire Hulppro gramma aan Engeland zullen sturen, zijn op de R.A.F.-basis Marham (Nor folk) aangekomen. Zij waren door Ame rikanen bestuurd. De Engelse minister vjm Luchtvaart, Arthur Henderson, sprak tijdens ce overdrachtsceremonie de bemanning der vliegtuigen toe. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN IN DE V.S. NEERGESTORT. Een van Amerika's nieuwe lange af stand bommenwerpers, een B-50. is met 14 personen aan boord in Arizona neergestort. Volgens de eerste berich ten zijn negen mensen om het leven gekomen. Vermoedelijk is een motor in brand geraakt. Bij New York is een militair trans portvliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm verongelukt. Eén in zittende verloor hierbij het leven. VERONTRUSTENDE VERMINDERING VAN HET RIJNVERKEER. Meer dan 800 wachtende schepen. De bedrijvigheid in het Rü'nverkeer is in de laatste maanden in verontrus tende mate verminderd en het aantal schepen, dat op het ogenblik in Ruh- rort en de andere havens aan de be neden Rijn op vracht wacht, bedraagt reeds meer dan 800. De wachttijden, vooral voor grote schepen, zijn vier tot zes weken. Ruim de helft van de wachtende schepen zijn duits. Van de buitenlandse schepen die geen emplooi kunnen vinden, zijn ongeveer 300 Ne derlandse en de rest in hoofdzaak Bel gische. Slechts de Franse Rijnvlcot heeft, dank zij haar monopolistische politiek in het kolenvervoer. haar nor male graad van bedrijvigheid kunnen handhaven. Aldus Generaal Eisenhouwer Generaal Eisenhower, de voormalige opperbevelhebber van de geallieerde legers in Eurc-pa, heeft in een redevoe ring te New Ycrk verklaard, dat Ame rika zich in sommige opzichten reeds verder ontwapend heeft dan hij uit het oogpunt van veiligheid raadzaam aoht- te. Zolang een mogendheid een mili tair apparaat opbouwt en onderhoudt, dgt groter is dan voor een redelijke ■veiligheid nodig is, blijft de agressie- oorlog een voortdurende bedreiging der vreedzame landen, zo meende de ge neraal, die "hierbij kennelijk op Rus land doelde. Eisenhower waarschuwde tegen „een Oprichting van de „Djakarta Lloyd". Gisteren gingen voor het eerst in Indonesië de banken weer open en lange ordelijke queues vormden zich om het oude geld tegen het nieuwe voorlopige geld in te wisselen, aldus meldt U.P. uit Djakarta. De omwisseling schijnt scepel te ver lopen. De algemene zakelijke omstan digheden keren snel naar het normale terug. De prijzen hebben zich gehand haafd op het peil van voor de omwis seling. t In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat de regering tweeërlei hulp zal bieden aan de importeurs in een po ging de nationale economie op te bou wen. Met dit hulpplan beoogt de regering: 1. Credieten te verlenen aan Indone sische importeurs, „omdat de Indo nesische maatschappijen niet in staat zyn voldoende kapitaal tc verwerven om de zware financiële last te dragen welke het nieuwe buitenlandse-valuta-schema oplegt". 2. Voor Indonesische firma's een vast SERETSE KHAMA VLIEGT HEDEN HUISWAARTS. Seretse Khama. die heden per vlieg tuig naar Beetsjoeanaland zal terug keren ter behartiging van zijn per soonlijke aangelegenheden, heeft in een brief, gepubliceerd in de ..Times", voor gesteld dat hem zal worden toegestaan ..gedurende twee jaar of langer „op proef" zijn functie van stamhoofd der Bamangwato's uit te oefenen". Hij stelde in deze brief opnieuw de eis dat het de Bamangwato's vrij zal staan degene tot stamhoofd te kiezen, die zij zelf daarvoor het geschikst achten. De Britse regering weigerde een de bat over de kwestie Seretse Khama toe te staan De liberalen wilden deze kwestie in het Lagerhuis in debat brengen en er een motie van wantrouwen in de re- sering aan verbinden. De vice-premier. Herbert Morrisson. verklaarde echter dit niet te zullen toestaan. percentage van de importhandel te reserveren. „Deze hulp zal verleend worden op een zuiver zakelijke basis." zegt de ver klaring, waaraan wordt toegevoegd dat uiteindelijk de Indonesisohe importeurs zullen moeten concurreren op gelijke voorwaarden met in buitenlands bezit zfjnde importhuizen. De verklaring zegt dat de regering ook bereid is de nationale textielindus trie te stimuleren. Ook wordt gezegd j dat de regering grote sommen ter be- schikking zal stellen voor de import van essentiële consumptiegoederen. Intussen is de eerste nationale in- tcr-insulaire Scheepvaartmaatschap pij, welke Indonesisch bezit is, te Djakarta is opgericht. Deze maatschappij is de „Djakarta Lloyd", welke begon met een kapitaal van 30 milliocn gulden. Darwis Dja- min, een vroegere marine-officier, is benoemd tot eerste president en di recteur. De maatschappij zal nieuwe schepen in het buitenland bestellen, waaron der in Nederland. Te kennen werd ge geven dat het doel van de maat schappij is het inter-insulaire mono poli van de K.PJVI. te breken. „Wij verwachten binnen drie maan den op kleine schaal met onze schepen te beginnen. Wij zijn voornemens eerst het intermsulair verveer met de KPM te delen en later naar Australië en de Philippijnen te varen," aldus Djamm. Hij noemde het „een onmogelijke toe stand", dat een buitenlandse scheep vaartmaatschappij een monopolie in het onafhankelijke Indonesië uitoefen de. Men hoopt, dat een deel van de Nederlandse lening aan Indonesië ge bruikt zou worden voor de aankoop van schepen. Hoge regeringsautoritei ten, die geen financieel aandeel ln de onderneming hebben, maken deel uit van de directie. 40% van de winst zou naar de aan deelhouders in het Zeeliedenver'oond gaan, 40% naar de employé's van de Maatschappij en 20% zou gereserveerd worden. Tsjechoslowaakse veiligheid bedreigd „DOOR HET WESTEN".... Da Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken, Nosck, heeft in een toespraak tot de commissie voor de fensie en veiligheid van de Nationale Vergadering over de begroting van zijn ministerie verklaard, dat „de Westelijke diplomaten terroristen met wapens en radiozenders hebben uitgerust" en „de Tsjechoslowaakse vluchtelingen in hst buitenland in kampen worden bijeen gebracht en opgeleid tot spionnen en terroristen en naar Tsjechoslowakije worden teruggezonden, uitgerust met automatische wapens en handgranaten van Amerikaanse en Duitse makelij". De begroting voor 1950 van zijn mi nisterie vormde een tiende van de ge hele begroting, hetgeen nodig was om Tsjecho-Slowakije te verdedigen tegen de „hevige aanvallen van de verbonden klasse-vijanden" De hulp van de gehele bevolking was nodig om de agenten van de buiten landse vijanden te ontmaskeren, aldus Nosek. neiging cm onze vrienden onder de Westerse landen af te sohrijven, omdat zij zwak in aantal en bewapening zijn." j Hij noemde het „een absurditeit" om I de hoop cp vrede op te geven," „omdat I er een reusachtige macht in de wereld I is, die er dikwijls naar schijnt te stre- j ver. zo veel mogelijk gebied en mensen I te overweldigen. j „Het is veel beter een mogelijke ver- I nietigingsoorlog te riskeren, dan naar een vrede te streven, die zeker de ideeën I en idealen van de vrije mens zal ver- I nietlgen," zo zeice de generaal. Hij deed een bercep op de mensen om zich niet te verbeelden, dat in 1950 een werkelijke vrede alleen al kan wor den bereikt door een bijeenkomst van vooraanstaande personen, die te Pa rijs, Genève, Washington of Tahiti do cumenten tekenen, of gewichtig pra ten." Een duurzame vrede kan volgens hem slechts worden gebouwd op rechtvaar digheid en vrijheid voor alle mensen van goede wil, en worden gesteund door een algemeen aanvaarde en ge respecteerde politiemacht, die alle lan den vertegenwoordigt. Ten slotte verklaarde Eisenhower, dat „terwijl de tcestand der wereld veel beter is dan velen van ons denken," zwakheid tegenover de Sovjet-Unie „bijna even misdadig als de oorlog zelf" „HOLLAND FAIR"-VLUCHTEN DER K.L.M.? Ter gelegenheid van de opening van de „Holland Fair" door Prins Bernhard in Gimbell's warenhuizen te Philadel phia op 5 Mei a.s. overweegt de K.L.M. om begin Mei een van haar diensten van Amsterdam n3ar New York door te trekken naar Philadelphia. Het is te verwachten, dat behalve een aantal offioille personen, ook Neder landse zakenlieden van deze Holland Fair Flight" gebruik zullen maken. SCHADE VERGOEDINGSPROCF^ TEGEN DE KLM? Mevrouw Knickerbocker zou 250.000 dollar eisen. De weduwe van de Amerikaanse jour nalist H. R. Knickerbocker, die bii de ramp met de „Franeker" in Juli 1949 bij Bombay om het leven is gekomen, zou het plan hebben opgevat een scha de vergoedingsproces tegen de KLM in te stellen. Zij zou een bedrag van 250.000 dollar willen eisen, aanvoerend dat de dood van haar echtgenoot te wijten is aan ..opzettelijke fouten in de technische werking van het toe stel". Dodensprong in de St. Pieter HET TOUW HIELD! Een werkloze cx-officier van de Ita liaanse luchtmacht is van de 60 meter hoge fluistergalerij" in de koepel der Sint-Pieterskerk te Rome gesprongen, doch bleef enkele meters boven de mar meren vloer voor het Pauselijk altaar hangen aan een touw. dat hij onder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het altaar ge knield lagen, gilden van schrik toen hij naar beneden kwam. De man, de 28-jarige Franco Zucconi, had. voor hij sprong, een touw onder de armen gebonden en aan de ijzeren ballustrade van de galerij vastgemaakt. Toen hij neerstortte, vielen twee brie ven uit zijn zak. Een was geadresseerd aan de Paus en de andere aan de Ita liaanse pers. Hierin vroeg hij de wereld aandacht te schenken aan zijn wan hopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vaticaanse garde gearresteerd en aan de Italiaanse politie uitgeleverd De „fluistergalerij" is een gezochte plaats voor zelfmoorden. Vorig Jaar Augustus moest de Sint Peter opnieuw geconsacreerd worden, omdat een on derwijzer zelfmoord had gepleegd door er van af te springen. De Paus heeft Zucconi 10.000 lire ge zonden. Rond de R.A.I.-opening Dankbaar voor nationale ondernemingsgeest Ter gelegenheid van de opening van de 28ste RAI-tentoonstelling heeft de heer W. M. Leeuwenberg, voorzitter van de Ned. Ver. „De rijwiel- en automobiel industrie". gisteren een rede uitgespro- ken. waaraan wij het volgende ontle- 1 nen: Hier en daar wordt vernomen, dat het Nederlandse bedrijfsautopark. om vattende vrachtauto's, autobussen, be- 1 stelwagens en trekkers, verzadigd zou j zijn. I Het Nederlandse wagenpark telde, wat de genoemde voertuigen betreft, in I 1939 bijna 50.000 eenheden, welk eetal op 1 Augustus 1949 tot ruim 70.000 is 1 gestegen. Er zijn echter twee factoren, die niet uit het oog verloren mogen worden. In de eerste plaats liikt. over een periode van tien laren, een dergelijk accres geenszins abnormaal, doch bovendien dient bedacht te worden, dat dit accres mede (tengevolge van de zeer bilzondere omstandigheden, na de bevrijding) tot stand is gekomen door de aanschaf fing van zeer vele niet-efficienten. voor het Ned. Transportwezen minder ge schikte eenheden. Hierdoor is liet huidige bedrijfs autopark verre van ideaal. Terwille van een economisch verantwoord transport zal een belangrijk gedeelte van dit wagenpark spoedig vervan- fen dienen te worden door voor ons ransportwezen geschikter voertui gen. De heer Leeuwenberg concludeerde, dat de naaste toekomst voor hen. die belang hebben bii dc fabricage, de import van en de handel in deze motorvoertuigen, nog vele mogelijk heden biedt. Afgewacht zal moeten worden, welk beleid ten opz'chte van de voorziening van het bedriifsautopark door de over heid zal worden gevolgd. Gestreefd moet worden naar het be schikbaar komen van de meest effi ciënte voertuigen voor het NederlanJ-e transportwezen. Welke voertuigen Voor de 28ste keer wordt te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw een internationale autotentoonstelling gehouden. Voor de eerste maal echter moest deze tentoon stelling wegens het overstelpend aantal ingezonden wagens gesplitst worden ln een expositie van bedrijfsauto's (23 Maart tot 1 April) en van personenwa gens <20 tot- 29 April). Een overzicht van de tentoonstellings hal. daarvoor nodig ziin. is gemakkelijk vast te stellen. Hij. die dit beoordelen kan, en in feite de enige is. die dit zou die nen te beoordelen. Is de gebruiker. zo besloot de heer Leeuwenberg. De Minister mr D. G. W.Spitzen zeide o.a. dankbaar te ziin voor de nationale ondernemingsgeest. Daarbij mogen wij nooit vergeten, dat het de nationale industrie mogelijk is geweest zulke goe de prestaties te leveren dank zil de Marshallhulp. De eerste periode van schaarste ri celukkie afgesloten. Een gezonde drang tot rationalisatie is daarvoor in de .plaats g'k^mrn maar we ziin er nog niet Er wacht noe veel en moeilijke arbeid.", aldus minister Spitzen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1