Staking In Italië grotendeels mislukt Eyskens in Belg WEERBERICHT ië niet geslaagd Minister Spitzen opende R.A.I. tentoonstelling Bedrijf sautomobielen in velerlei soort Indonesische geldzuivering: werk van amateurs „Eerlijk" is liet verkeerde woord 89ste Jaargang DONDERDAG 23 MAART 1950 No. 26956 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Hoofdredactie^B w Menkhorst en J. Brouwer f 415 per kwartaal;' 32 cents per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67U55 Nu Carton de Wiart aan de beurt Zonder regering en bedreigd dcor steeds omvangrijker stakingen staat Belgie thans voor een crisis over de koningskwestie. Gaston Eyskens, de premier van het demissionnaire kabinet, heeft zijn taak als informateur moeten opgeven. Ds 80-jarige katholieke leider graaf Car ton de Wiart, die als minder gematigd geldt dan zijn partijgenoot Eyskens, heeft thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart verklaarde gister avond, dat „het land moet terugkeren op het constitutionele spoor. Voor zo ver het mij betreft wil dit zeggen de terugkeer van koning Leopold.' De ministers van Staat, die het hoogsie Belgische consultatieve orgaan normen, zullen heden in geheime zit ting bijeenkomen. Eyskens verklaarde aan de pers, dat ,de toestand in het land bijzonder ernstig" is. Hij zei, dat graaf Carton de Wiart „de informatieve opdracht zal uitvoeren in dezelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming met mij" Spaak, die lid is van het college van ministers van Staat, zou, naar 5\ordt gemeld, zich meer en meer tegen de terugkeer van de koning kanten. De socialisten trachten thans deal- gemenè staking van 24 uur, die voor morgen in Wallonië is uitgeroepen, ook in Brussel voor te bereiden. De socia listische parlementsleden zullen aan het hoofd van meer dan 300.000 arbei ders door de straten van Luik, Char leroi en Bergen marcheren. Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny bestormd met adviezen van uiteenlopende aard. Hij ontvangt be zoekers en telefoongesprekken uit Brussel. Sommigen adviseren de koning „on middellijk of geleidelijk af te treden" en anderen sporen hem aan „het been strak te houden en de uitspraak van. het. pariement op te volgen." Het bestuur van het socialistische vakverbond verklaarde na een vergade ring, dat ..een algemene staking in het gehele land op een geschikt ogenblik zal oplaaien." De Belgische geheime raad telt 28 leden. Onuer deze 28 „ministers van staat", zoals de leden van de geheime raad worder. genoemd, zijn dertien leden van de (katholieke) christelijke volkspartij, zeven zijn socialisten en acht liberalen. De CVP-leden zijn voor Advies over Seretse Khama BRITSE REGERING IS HET ER NIET GEHEEL MEE EENS. De officiële commissie van onderzoek naar de kwestie van het opperhoofd- schap over de Bamangwatostam in Beetsjoeanaland heeft eenstemmig ge adviseerd Seretse Khama niet als op perhoofd te erkennen, aldus heeft de Britse regering medegedeeld. De commissie adviseert verder Seretse uit zijn stam te verbannen. Het rapport van de commissie wordt geheim gehou den. In haar witboek verklaart de Brit se regering, dat zij zich met zekere in het rapport opgenomen argumenten en gezichtspunten niet kan verenigen. Naar het oordeel van de commissie, is de afwezigheid van Seretse Khama uit het protectoraat in de huidige omstan digheden van essentieel belang voor de vrede en de orde in het Bamangwato- reservaat en een periode van recht streeks bestuur in het eigen belang van de Bamangvvato's. De commissie adviseert ook, dat aan Tsjekedi (de oom van Seretse en voor malig regent van de stam, die zich te gen het huwelijk van Seretse met de Londense typiste Ruth Williams heeft verzet) niet wordt toegestaan naar het reservaat terug te keren. Als argumenten tegen erkenning van Seretse voert de regering aan. dat reeds tekenen waren waar te nemen van soheuring in de Bamangwatostam; dat de twee belangrijkste van de zeven ove rige stammen in Beetsjoeanaland zich tegen Seretse's huwelijk hebben uitge sproken, dat er twijfel over bestaat, of Seretse zich naar behoren van de ver antwoordelijkheid als opperhoofd zou kwijten, dat er onzekerheid bestaat over de vraag of Seretse voldoende steun bij rijn stam zou vinden en over de hou ding van de stam tegenover eventuele kinderen uit het huwelijk van Seretse. Zoals bekend is aan Seretse toege staan tijdelijk naar Beetsjoeanaland terug te keren in verband met regeling van particuliere aangelegenheden en de bevalling van zijn vrouw, welke ln Juni wordt verwacht. Uit de tekst van het witboek der Engelse regering meent men te kunnen opmaken, dat het mis schien aan Seretse zal worden toegestaan ook daarna in het protectoraat te blij ven zolang zijn tegenwoordigheid geen moeilijkheden veroorzaakt. Seretse zal aan het einde van deze week per vliegtuig naar Afrika terug keren. Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. Weinig verandering. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar enige motregen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind Voornamelijk des nachts iets zachter (Opgemaakt te 10 uur). VOOR 24 MAART. Zon op: 6.35 uur: onder: 18.59 uur. Maan op: 8.14 uur; onder: 0.52 uur (N.M.). Hoogwater te Katwijk te 6.28 en 18-49 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. terugkeer van koning Leopold, de so cialisten zijn er tegen en de liberalen zijn verdeeld. Een der liberale leden is CamilleGutt, voorzitter van het internationale mo netaire fonds te Washington. Gutt is per vliegtuig uit de Verenigde Staten vertrokken, om de zitting te kunnen bijwonen. Men verwacht, dat graaf Carton de Wiart eerst met het raadplegen van de politieke leiders zal beginnen, na dat de „geheime raad" heeft vergaderd. Timmerlieden en behangers zijn be zig het koninklijk paleis te Laeken voor een eventuele terugkeer van koning Leopold in gereedheid te brengen. De architecten overwegen de liften te ver nieuwen en een vleugel van het paleis wordt grondig onderhanden genomen. HET DROOGDOK BIJ DE ELBE-TUNNEL. De vernietiging van het droogdok bij de Elbe-tun nel, waarvan Zaterdag reeds een gedeelte is opgeblazen, kan voortgang hebben zonder gevaar voor de tunnel, aldus heeft een commissie van Engelse en Duitse deskundigen ge constateerd. Zelfs indien de afstand tussen dok en tunnel kleiner wordt, loopt de laatste geen gevaar, „mits de lading springstof gelijk blijft," aldus de commissie. DE CHINESE BURGERKRIJG. De Chinese nationalisten hebben of ficieel bekend gemaakt, dat zij een gedeelte van de legermacht, die ver leden week een aanval deed op h«t vasteland en Sosngmen, 325 kilometer ten Zuiden van Sjanghai, veroverde, „na het volbrengen van haar missie" hebben teruggetrokken. Een ander ge deelte is doorgedrongen tot achter de communistische linies voor het uitoefe nen van guerilla-activiteit. Politie gebruikte brandspuiten Onze Romeinse correspondent seint ons; De algemene werkstaking is groten deels mislukt. Milaan. Turijn en Genua zijn een ogenblik vrijwel geheel zonder verkeersmiddelen geweest, maar weldra reden er wreer vele bussen, terwijl ook tal van vrachtauto's voor passagiers vervoer dienst deden. In de namiddag was het verkeer reeds weer vrijwel nor maal. Grote fabrieken lagen tijdelijk stil, maar in de kleinere werd gewerkt en de winkels ziin de gehele dag open ge weest. Van het personeel van ministeries, banken, posterijen, scholen en gemeen ten. was ruim 95 procent aanwezig, zo dat het werk gewoon doorging. Een grote meeting te Rome, waar voor geen toestemming was verleend, heeft nogal wat herrie gebracht tussen politie en betogers. In tegenwoordig heid van minister Scelba is men er ten slotte toe overgegaan de menigte met krachtige waterstralen uit de brandspuiten te verdrijven. Helaas is daardoor ook een groepje pelgrims ge troffen. dat zich op de treden van een kathedraal bevond. Ruim 1000 beto gers werden gearresteerd. Er hebben zich tal* van kleine inci denten voorgedaan. De algemene aanblik van Rome is thans weer normaal. Er is een druk verkeer van auto's en in de winkelstra ten bevonden zich gisteravond vele wan delaars. De conclusie moet zijn. dat de com munistische krachtproef geen groot suc ces is geweest. Reuter meldt nog: In sommige districten richtte de po litie stralen gekleurd water op de de monstrerende stakers ten einde deze later te kunnen identificeren en arres teren. Ten gevolge van de dood van een demonstrant te Parma dreigt thans opnieuw een staking. De demonstrant, een werkloze boerenarbeider, die in een ziekenhuis aan kogelwonden over leed. zou volgens het communistische Storing in treinenloop Leiden-W armon d GEVOLG VAN BREUK IN BOVENLEIDING. Gistermiddag cm ongeveer drie au»* is even buiten Warmond, op het traject WarmondLeiden een breuk in de bo venleiding geconstateerd. Tengevolge daarvan reden de elec- trische treinen van Amsterdam naar Warmond en terug en van Rotterdam naar Leiden en terug. Het gedeelte Lei denWarmond werd met autobussen gereden. Om vijf minuten voor halfzes was de breuk hersteld en werd het treinverkeer in beide richtingen weer normaal. De oorzaak van de breuk is nog niet vast gesteld. vakverbond met een machinegeweer in de maag zijn geschoten. Het bestuur V3n het vakverbond kwam in spoedzitting bijeen om te be raadslagen over een nieuwe stakingsac tie uit protest tegen de dood van deze man. Besloten werd voor Parma een nieuwe 24 uur staking af te kondigen. In totaal zijn bij de demonstraties één man gedood. 4 ernstig gewond en een groot aantal anderen licht gewond. Toen de schemering viel, keerden vele gearresteerde demonstranten met moe de schreden te Rome terug. Zü waren door politiewagens 16 km. buiten de stad gebracht en daar afge zet. Omdat de verkeersdiensten staak ten, moesten zij te voet terug. Z.K.H. Prins Bernhard heeft in het ge bouw van de Regerings-Voorlichtings Dienst te 's-Gravenhage een persconfe rentie gehouden, waarbij hij de journa listen gelegenheid gaf vragen te stellen betreffende zijn reis naar het Westelijk Halfrond. Tijdens de conferentie v.lJi.r. de heren G. B. Rebel, mr dx I. G. van Maasdijk, algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, mr J, M. Landré en Z.K.H. Prins Bernhard. Onder goede voortekenen: (Speciale berichtgeving). De argeloze bezoekers van de R.A.I.-tentoonstelling van Bedrijfsautomobie len te Amsterdam krijgt ongetwijfeld de bijna onuitwisbare indruk dat de be naming „Bedrijfsautomobiclcn" een officieel woord is voor autobussen. Want de meest luxueuze, met zin voor sma ak en 'groot comfort ingerichte tou ringcars beheersen de grote hal van het semipermanente R.A.I.-gebouw. Maar dan vergist die bezoeker zich tofcft! De reuzen van de weg staan wel iswaar aan het middenpad te pronken, doch de 57 voor automobielen bestem de stands laten alle mogelijke bedrijfswagens zien, terwijl er dan nog 106 stands voor onderdelen en toebehoren zijn ingericht West-Duitse regering wil verkiezingen in geheel Duitsland IN HET OOSTEN' WEINIG WEERKLANK. Talrijke interessante nieuwtjes verscheidenheid in uitvoering. De minister vftn Verkeer en Water staat, mr D. G. W. Spitzen, heeft de 28ste R.A.I vanmiddag geopend Wij zouden willen zeggen „onder goede voortekenen", want er is onmiskenbaar een enorme groei van het, vrachtauto verkeer te constateren, niet alleen in Nederland, doch overal ter wereld) In 1939 telde ons land 54092 vracht en bestelauto's, terwijl dit aantal in 1949, en niettegenstaande de bijna vol ledige afbraak tijdens de oorlogsjaren, was gestegen tot 64.588. Het is buiten kijf. dat in nauwelijks 30 jaar tijds de vrachtauto zich heeft ontpopt als een vervoermiddel, dat een revolutie in de vervoertechniek heeft gebracht. Het opvallendst is dan ook de grote verscheidenheid in uitvoering, die ten doel heeft het vervoergereedsohap zo nauwkeurig mogelijk aan te passen aan de eisen, die de goederen en de uitvoe ring van het vervoer stellen. De verscheidenheid bij de autobussen is kleiner. Menselijk vervoer is uiter aard uniform van omvang althans min of meer waardoor de verschillen De stand op de Frankforter voorjaars tentoonstelling. welke het meest de aan dacht der bezoekers trok, was die waar een robot op een motorrijwiel te zien was. Deze robot kan alle bewegingen uitvoeren, die ook een menselijk wezen op een motor maakt. Zo start hij de motor, schakelt over in een andere ver snelling, gebruikt de rem op het juiste ogenblik enz. Achesori naar Londen Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld iat minister Acheson voornemens is te Londen besprekingen te voeren over een versterking van cl? defensie van de bij het Atlantisch pa?' aangesloten landen. De bespreking zou waarschijnlijk in Mei worden gehouden. I VOORMALIGE SS-OFFICIEREN VRIJGESPROKEN. Een Duitse redhtbank te München heeft het vroegere hoofd van de Gesta po te München. kolonel der SS Oswald Schaefer, en zijn plaatsvervanger dr Richard Lebkuechner vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid, en gelast te hun onmiddellijke invrijheidstelling Dr Hoffmann, de verdediger van Leb- 'echner, zei in zijn slotbetoog dat zijn cliënt moest worden ontslagen van rechtsvervolging omdat deze van me ning was dat de bevelen die hij gaf .afkomstig waren van iemand die bo ven God stond, namelijk Adolf Hitler". bij de autobussen zich voornamelijk bepalen tot het aantal zitplaatsen en de luxe, die natuurlijk bij touringscars groter is dan bij middelen van stads vervoer. OPVOERING MOTOR-VERMOGEN Een der meest opvallende verschijn selen in de autobus- en vrachtautcbouw Is het opvoeren van het vermogen der motoren. Niet alleen worden de lichte en middelzware wagens uitgerust met sterkere motoren, maar ook de zwaarste typen krijgen motoren, waaruit steeds meer paard);krachten worden gehaald Het doel is duidelijk: opvoeren van de snelheid, waardoor het rendement gro ter wordt. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat motoren met een surplus aan vermogen een langere levens-duur hebben, zodat reparatie- en onderhouds kosten laag blijven. Ook op dit terrein is er specialisatie, in het bijzonder voor wat bestelwagens betreft. De Nederlandse industrie komt op dit gebied met enkele zeer interessante nieuwtjes. Voorwielaandrijving wordt in de vrachtauto-industrie slechts in enkele gevallen toegepast en dan nog voorna melijk bij de lichtere en middelzware bestelwagens. Van de overige technische verbete ringen noemen wij de toepassing van synchiromesh transmissies op de lichte en middelzware vrachtautochassis, het verder doordringen van de Dieselmotor ook in de klasse der lichte vrachtauto's, het aanbrengen van luchtverversings systemen op de vrachtaptocabines en bij de autobuschassis voor stadsvervoer het verplaatsen van de motor met ver snellingsbak naar het midden van het chassis onder de vloer, waardoor de in stap voor of achter de vooras geen hin der ondervindt van de motorkap. EEN PRACHTIGE NAAM! De Nederlandse Industrie van weg- vervoermaterieel heeft zich reeds in de jaren voor de oorlog een prachtige naam verworven door de bouw van lichte doch uiterst sterke opleggers met speciale automatische koppelingen en aanhang wagens. Evenals de hydraulische kiep- installaties van Nederlands fabrikaat konden deze producten van de Neder landse industrie elke vergelijking met het buitenland doorstaan en waren in menig opzicht moderner dan wat elders werd gemaakt. De Nedrrland.se Industrie van wegve.voermaterieel heeft deze positie na de oorlog volkomen weten te handhaven en verwacht mag worden, dat er* door deze fabrieken meer dan één exportorder op de R A I. zal wor den geboekt. Ook de producten van de fabrieken, die zulke prachtige degelijke carrosserieën op de autobuschassis bouwen, zullen tenzeerste opvallen. Naast deze industrie van niet-moto- rische vervoermiddelen is er na de oor log in ons land een veelbelovende in dustrie van autobussen, bestelauto's en vrachtauto's ontstaan, die niet assem bleert, doch die zich toelegt op de wer- kelijke fabricage van bedrijfsautomo- i bielen. Opmerkelijk ls de terugkeer van de Duitse vrachtauto-industrie op de Ne- I derlandse markt. Duitsland brengt de enige chassis met luchtgekoelde moto ren op de R.A.I nl de magi'Us met een luchtgekoelde Dieselmotor en de: Tempo- en Volkswagen bestelwagens met luchtgekoelde volkswagenmotoren I Ook hier zijn diverse nieuwigheden te zien. Zo is dan deze eerste helft van dc De West-Duitse regering stelt in een officiële bekendmaking voor. dat En geland. Frankrijk, de sovjet-unie en de V, S. een kieswet ontwerpen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland voor een constituerende ver gadering. De verkiezingen zouden moe ten staan onder controle van commis sies, waarin vertegenwoordigers van alle vier bezettingsmogendheden of van de V.N. zitting zouden moeten hebben. De constituerende vergadering zou als enige taak hebben een Duitse grond wet op te stellen, die ter goedkeuring aan het Duitse volk zou worden voor gelegd. Het instellen van persoonlijke vrijheid van politieke actie in alle vier zones zou hieraan moeten voorafgaan, aldus de regering. De meeste waarnemers zijn terecht van mening, dat de toestand in Oost- Duitsland „zo weinig in overeenstem ming is met de in de voorstellen ge roemde vrijheden", dat er weinig hoop bestaat, dat de sovjet-autoriteiten toe zullen stemmen. De kwestie zou daarom slechts academisch blijven. De eerste stemmen uit het Oosten zhn reeds afwijzend. Dr Helmuth Brand, christen-democra tisch staatssecretaris aan het Oost- duitse ministerie van justitie, noemde de voorstellen i.te vaag" om aanvaard baar te ziin. Hij stelde echter voor. dat in ie nabije toekomst politici van Oost en West-Duitsland bijeen zouden ko men om over de hereniging van Duits land en het houden van algemene ver kiezingen te beraadslagen. Deze bespre kingen zouden moeten bijdragen tot het opheffen van wantrouwen en het ma tigen der politieke eisen. Maar de sovjets? Men mag er van overtuigd ziin, dat de in Oost-Duitsland heersende een heidspartij door zulke controle-verkie zingen volkomen zou worden wegge vaagd en ziet daarin reden genoeg om van sovjet-russische ziide geen toestem ming te verwachten. De eerste reactie der regering der Oostelijke zone wiist er reeds op. dat deze opvatting juist is. Zo heeft Grotewohl voor de voorstel len geen ander woord dan ..onzin" kunnen vinden. De betekenis van het initiatief van Adenauer ligt. zo wordt in vele commentaren opgemerkt, dan ook voornamelijk in zijn karakter als tegenaanval op de steeds sterker wor dende propaganda uit Oost-Duitsland. die zich op de eenheidsgedachte baseert. Lie wil speciale bijeenkomst Veiligheidsraad ACHESON ZEGT BESTUDERING TOE. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard. dat het voorstel van Trygve Lie, secretaris-generaal der VN, zorgvuldig zal worden bestudeerd. Lie heeft voorgesteld dat er een bij eenkomst van de Veiligheidsraad zou worden gehouden, waarop de staten zouden worden vertegenwoordigd door hun ministers van Buitenlandse Zaken, of zelfs door de regeringshoofden. Lie verklaarde toen. dat het Handvest der VN voorzag in dergeliike speciale bijeen komsten van de raad, welke tweemaal per jaar zouden kunnen worden gehou den. Tot nog toe is er nog geen specialé bijeenkomst geweest. Acheson verklaarde dat elke suggestie van Lie door de Amerikaanse regering en door alle andere leden van de Vei ligheidsraad zorgvuldig zou worden be studeerd. Hij veronderstelde, dat alle leden van de raad hun goedkeuring aan een der gelijke bijeenkomst zouden moeten hech ten alvorens zij kan worden gehouden. Trvgve Lie heeft „vertrouwelijke" be sprekingen gevoerd met Dean Rusk, Dlaatsvervangend onderminister van bui tenlandse zaken. Hii bracht eveneens een bezoek aan Philip Jessup. reizend ambassadeur der VjS.. die onlangs ls teruggekeerd van een tocht naar het Verre Oosten. „HOFFMANNS VERTELLINGEN" WORDT VERFILMD. Michael Powell en Emeric Pressbur- ger. vooral bekend om de film ..De rode schoentjes", ziin bezie met de verfil ming van „Hoffmanns vertellingen". Het zal een kleurenfilm worden en de supervisie over het muzikale ge deelte is opgedragen aan de bekende dirigent sir Thomas Beecham. V/allstreet Journal zegt: V) „Wallstrect Journal'' bevat 'n hoofd artikel onder de titel „Kennelijk amateurs". Hierin wordt hot volgen de gezegd: „Wij stonden juist op het punt te gaan zeggen, dat hetgeen de regering van Indonesië doorvoerde, waarschijnlijk de eerste eerlijke va luta-devaluatie Ls. De regering gaf letterlijk opdracht de bankbiljetten van f. 5,— of hoger te halveren. Doch 11a een weinig nadenken blijkt, dat „eerljjk" het verkeerde woord is. Het is niet eerlijk de helft van Iemands bezittingen zonder zijn toestemming te nemen. Er is een ander woord voor. Indien particuliere personen dit gebruiken, worden zü door hun regeringen in de gevangenis gezet. Dus zullen wü maar zeggen, dat de Indonesische devaluatie de enige oprechte en on bevooroordeelde daad is. waarvan wü ooit gehoord hebben. Er zijn vele manieren om de waarde van het ruilmiddel te verlazen. Toen zaken gedaan werden met geldstukken, placht de Koning somtijds iets van het metaal van Ieder geldstukje te stelen, in de hoop volkomen tevergeefs dat niemand dit zou merken. In dit land en in andere landen werd de gouddekking van het geld verlaagd. R A.I.-tentoonstelling 1950, welke tot 1 April duurt, een uitnemend bewüs van dc economische vooruitgang van ms land Er werd zoveel ruimte ge raagd, dat voor h?t eerst in de ge- chtedenis van de Nederlandse auto- lobirltentoonstelling een aparte show oor personenwagens wordt gegeven, n wel van 20 tot 29 April. Tezijncr- jd zullen wij ook aan dit gedeelte indacht besteden. Itet mag mlwchlen «m begrüpriijke redenen meer de landacht van het publiek tr-kken, leze bedrijfsautomohielen geven een •oortrcffelyk beeld van Necrland's i activit i». En dat dn-t h t hart van uw verslaggever goed! Dan bestaat er altijd neg het middel om papiergeld te drukken. Het voor deel daarvan d.w.z. het voordeel van regeringsstandpunt uit is, dat d« gang van zaken voor het Volk verbor gen blijft, daar de dollar of het pond of wat men heeft na de devaluatie, door hetzelfde papieren biljet wordt vertegenwoordigd als daarvoor. Zo doende maakt men zich niet erg druk. Gedurende enige tijd gaan de prijzen omhoog. Doch nu de Indonesiërs het volk opdragen hun bankbiljetten te nalveren hebben zü blijkbaar 'n storm teweeggebracht. D? handelaars menen, dat zü twee halve bankbiljetten moe ten ontvangn voor zij Iets verkopen, waarvoor zij een volledig bankbiljet moesten betalen. De regering verklaart, dat zij dit niet moeten doen en dat zU hieraan iets zal doen. Wij zullen maar afwachten. Vele kooplieden zijn Chinezen, die van nature weten, hoe zij in een der gelijke situatie moeten handelen. In vc-band met het verlenen van onaf hankelijkheid aan Indonesië werd veel al de vrees uitgesproken, dat het volk niet de ervaring had om zichzelf te besturen en dat er geen gelegenheid haii bestaan een groep men-en, die in staat waren bestuursfuncties op z'cli te nemen in aie richting te ontwikke len Het schijnt ons duidelijk, dat deze vrees gced gefundeerd was. Een van de eerste regels van modern bestuur en misschien is het altijd zo geweest ls het om de tuin leiden én misleiden van de bevolking. Indien de regering de bevolking ueel van haar bezit ont neemt zou het noodzakelijk z-ün cm de -evolking ervan te overtuigen, dat de regering ln werkelijkheid de bevolking '"•plpt en haar rijker maakt. Hier is echter een regering, die niets van die aard doet doch integendeel /.over eaat, dat z\i precies meedeelt, wat zü gaat doen. Slechts amateurs zouden er ovei denken, aldus te han delen," aldus Wallatreet Journal".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1