w1 Zeer moeilijke situatie voor de planters WEERBERICHT Eyskens voert in België besprekingen „Luchtvaart-primeur" op Schiphol „Japanse sfeer op vele ondernemingen 89ste Jaargang DINSDAG 2! MAART 1950 00 No. 26954 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie. B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67U55 SEDERT de bekende rede van H.M. Koningin Wilhelmina op 7 Decem ber 1942 is er in feite weinig verzet geweest tegen het beginsel der In donesische zelfstandigheid en onafhan kelijkheid. Wel hebben er aanmerkelijke verschillen van mening bestaan over het tempo, waarin zich die vrijwording moest voltrekken, waarbij wij van het begin af aan ons op het standpunt heb ben gesteld, dat deze diende te geschie den: zo spoedig mogelijk, doch langs lijnen van geleidelijkheid. De Indone sische samenwerking, zo betoogden wij, is nog niet rijp om de grote verantwoor delijkheid, welke zfj jegens zichzelf en de internationale gemeenschap gaat aanvaarden, te dragen. Zij kan die taak onmogelijk overnemen zonder deskun dige hulp op alle mogelijke terrein te ontvangen en denkt zij deze in een stemming van chauvlnistisch-nationa- listische zelfoverschatting te kunnen ontberen, dan vallen er brokken. DE indrukken, welke de N.V.V.-be- stuurder, de heer J. G. Suurhoff, van zijn recent verblijf in Indo nesië heeft ontvangen en die ten dele in ons Blad van gisteren zijn weergegeven, vormen van die stelling een droeve be vestiging, waarover niemand die het wèl meent met Nederland en Indonesië zich kan verheugen. „De vakbeweging, aldus constateert de heer Suurhoff, staat niet alleen in de kinderschoenen, maar ligt feitelijk nau welijks in de luiersHet zijn vooral de hogere ambtenaren, die er sterk op aandringen de Nederlanders op een zij spoor te leiden. Dit zal vooral voor het bedrijfsleven funest blijken Om dan nog maar niet te spreken over de niet te overziene invloeden, welke de jongste monetaire maatregelen op dat bedrijfsleven zullen uitoefenen! T IJ hadden onlangs een vertrou welijk onderhoud met een hoog geplaatst Indonesisch ambte naar, wiens naam wij niet gerechtigd zijn te noemen. „U hebt volkomen gelijk, zo luidde zijn conclusie. Het is alles veel te gauw gegaan. Wij kunnen en willen de Neder landse voorlichting^ bij de opbouw niet missen. Daarvan is elk lid van het ka binet overtuigd. Maar het zijn en dat is geenszins een ongebruikelijk ver schijnsel bij een revolutionaire ontwikke ling! niet de bezadigde en meest competente elementen, die het meeste in de melk te brokkelen hebben, doch een aantal nationalistische heethoofden, die nog niet verder kunnen zien dan hun nationalistische neus lang is. An derzijds ls hun dat niet kwalijk te nemen, want zij beschikken over nau welijks voldoende levenservaring, laat slaan politieke, of economische erva ring. Zij vormen het grootste gevaar voor de zo hoog-nodige Nederlandse-Indone sische samenwerking. Alleen de tijd zal hun leren, dat zij er niet verstandig aan doen nu reeds geheel op eigen benen te willen staan. Wie te veel hooi op zijn vork neemt, krijgt dit apparaat maar halverhoogte DE bovenstaande uitspraak ligt vol komen in de lijn van onze eigen, bij herhaling verkondigde opvattin gen Dat ook de heer Suurhoff tot deze conclusie komt. bewijst, dat een open oog voor de werkelijkheid vaak een be trouwbaarder richtsnoer voor de beoor deling der verhoudingen oplevert dan op idealisme en onjuiste interpretaties van het begrip „democratie" gegronde verwachtingen. Jessup bijt van zich af Philip Jessup, de reizende ambassa deur van de Verenigde Staten, heeft verklaard, dat de republikeinse senator voor Wisconsin. Joseph Mc Cartby, door hem te beschuldigen van commu nistische sympathieën het bewijs heeft geleverd .niet in het minst de belan gen van de Verenigde Staten te begrij pen". Jessup, die werd gehoord door de sub-commissie van onderzoek van de Senaat, heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoelen voor de communisten. Hij verklaarde, dat bet een uiterst ernstige zaak is „een ambassadeur van de Verenigde Staten te doen doorgaan voor een leugenaar en een verrader". Jessup zei dat hij toestemming had gegeven zijn naam te vermelden onder de organisatoren van een door hetSov- jet-Russische-Amerikaanse Instituut in 1944 te New-York gegeven, diner, doch bij heeft met nadruk verklaard dat er geen enkele reden bestond waarom een loyaal Amerikaan" zulks niet zou mo gen doen, daar het instituut niet voor kwam op de door het Amerikaanse mi nisterie van Justitie opgestelde lijst van staatsgevaarlijke organisaties. Men zie voor Laatste Berichten Pag. 3 van het Eerste Blad. OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. overigens overwegend droog weer met opklaringen. Weinig 'verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk "it Wes telijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 22 MAART Zen op* 6.40 uur: onder: 18.56 uur. ^iaan op: 7.37 uur; onder: 23.38 uur. (N.M.). Hoog water te Katwijk te 5.29 en 17.42 uur. Dlt nummer bestaat uit zes pagina's. Hedenavond zijn beslissing? Gaston Eyskens is gisteren zijn taak als informateur van de prins-regent begonnen. Hij heeft besprekingen gevoerd met de voorzitters der drie partijen: baron Van der StratenWaillet (CVP), Roger Motz (Lib), Max Buset (Soc.) en met de liberale ministers uit het demissionaire kabinet Deveze, Dierckx, Lilar en Van Glabbeke. Ook heeft Eyskens 'n onderhoud gehad met Spaak, Coulonvaux en Lefevre, de voorzitters van de liberale Senaats- en Kamer fractie en met het koningsgezinde liberale lid van de Kamer van Volks vertegenwoordigers Sabbe. In welke richting de onderhandelin gen zich zullen ontwikkelen is tot dus verre nog onbekend en men heeft slechts houvast aan de verklaring van Eyskens zelf, volgens welke „het nog niet bewezen is, dat de vorige katho liek-liberale coalitie geheel ontwricht is". Een der hypotheses dus, dat Eys kens zal proberen een nieuw katholiek- liberaal kabinet te vo.men, ditmaal ech ter met liberalen, van wie bekend is, dat zij koningsgezind zyn. Een andere hypothese is dat Eyskens zal trachten een drieledige regering te vormen, die dan zou trachten een nationale oplos sing van de koningskwestie te vinden. Bij deze laatste veronderstelling baseert men zich op een uitspraak van de libe rale ministej van landsverdediging in het drmissionnaire kabinet. Devèze. die gesproken heeft van een „eendrachtige nationale regering" en op een verklaring van de voorzitter van de liberale se naatsfractie, Colonvaux, volgens welke bij de liberalen de wens zou overheer sen tot een drieledige regering te gera ken. Gezien de positie die de socialisten Zondag op hun partijcongres met be trekking tot de koningskwestie hebben ingenomen, zou dit betekenen, dat de verzoening van alle Belgen rondom de troon zal geschieden, met prins Boudr- wiin echter als koning. De ministeriële crisis is intussen slecht ontvangen in die kringen, die verwacht hadden dat de koningskwestie op korte termijn zou worden opgelost en de vorst weer spoedig in het land zou zijn. In deze kringen dringt men aan op spoed bij de onderhandelingen om tot een nieuwe regering te Romen: Men verwacht dat uiterlijk var rond Eyskens bekend zal maken of hfj ka binetsformateur zal zijn of niet. Mocht Eyskens niet als kabinetsformateur willen optreden, dan zou men een be roep doen op de grijze katholieke staatsman Carton de Wiart, een vurig verdediger van koning Leopold. De liberale ministers zouden van hun kant, alvorens een beslissing te ne men, het advies van h°.t vaste bestuur van dc liberale partij willen afwach ten. Opmerkelijk is in dit verband, dat de jongerenafdeling van de liberale partij een motie heeft aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de koningskwestie in dit stadium niet langer als een „vrije kwestie" mag worden bezien, doch dat opnieuw de partijdiscipline een rol moet gaan spelen, met andere woorden dat de liberalen één lijn moeten gaan trekken en de terugkeer van de koning onmoge lijk moeten maken. Verschillende vooraanstaande libera len, onder wie leden van het demis- sionnaire kabinet, blijven bü hun mening, dat dc enige aanvaardbare oplossing moet worden gevonden in een terugkeer van de koning op voor waarde. dat hij zal aftreden als zijn zoon Boudewijn 21 jaar wordt. Het geen over een kleine 2 jaar het geval zal zijn. DE STAKINGEN. Te Antwerpen zijn gisteren 128 zee schepen opgehouden, doordat meer dan 20 000 havenarbeiders het werk voor 24 uur hebben neergelegd om te waarschu wen tegen de terugkeer van koning Leopold. In de middag sloot ook het slulsper- soneel zich bij de staking aan, zodat toen 70 percent van het havenpersoneel in staking was. In vier grote Brusselse fabrieken wa ren volledige of gedeeltelijke stakingen en in een vijfde fabriek legden de arbei ders hst werk. voor twee uur neer om een demonstratie in de straten der stad te houden Het Brusselse trampersone-1 weigerde echter om aan een oproep tot staken gehoor te geven. De kwart millioen Waalse arbeiders, die vorige week Vrijdag en Zaterdag hadden gestaakt, zijn aan het'werk te ruggegaan, doch te Huy en Bergen gin gen arbeiders, die de afgelopen week doorgewerkt hadden, in staking. De staking breidde zich later op de dag uit tot het administratief gemeente- personeel van twee Brusselse districten. Volgens bronnen, die in contact staan met het vakverbond, staken in geheel Groot-Brussel 10 000 personen. Tjechoslowaakse geestelijken leggen eed van trouw af De hoogste Tsjechoslowaakse geeste lijke dignitarissen met slechts de R.K. bisschoppen uitgezonderd, hebben ten overstaan van premier Zapotocky de eed van trouw aan de staat afgelegd. Mgr. De Liva, de uitgewezen pause lijke zaakgelastigde in Tsjecho-Slo- wakije, heeft in Vaticaanstad verklaard, dat aartsbisschop Beran van Praag en de katholieke bisschoppen „sterk en vol vertrouwen zijn. Zij zullen het marte laarschap verkiezen boven het toegeven aan de onrechtvaardige eisen van de Tsjechoslowaakse regering". Bijna 300 Tsjechoslowaakse priesters zjjn gevangen gezet, aldus mgr De Liva. Vele courantenkolommen zijn gewijd aan de geschiedenis van de Engelse typiste Ruth, die met het neger-stamhoofd Seretse Khama huwde. Terwijl Seretse Khama in Londen voor zijn belangen vecht, zit Ruth Khama in haar huis te Serowe. (Rechuanaland) en volgt per radio de loop der gebeurtenissen in Londen. Dagelijks ontvangt Ruth uit alle delen van de wereld telegrammen met sympathiebetuigingen. Proefneming met waterstofbom i.i April zullen Amerikaanse deskun digen op de Atol Eniwetok. in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een Waterstofbom, zo wordt in doorgaans goedingelichte kringen vernomen. De waterstofbom zou ongeveer vijftig maal zo sterk zijn als d° atoombommen, di. thans in de Verenigde Staten ge- p-ocluceerd worden. De technische bijzonde'heden zouden streng geheim worden gehouden maar de commissie voor de atoomenergie zou voornemens zijn later een verklaring uit te geven, w^trin de voornaamste resul taten van de proef zullen worden mede gedeeld, Volgens deze deskundigen bestaan er ln de Verenigde Staten reeds verschei dene waterstofbommen. De technici zijn van mening dat deze bon betrekkelijk eenvoudig kan worden ve vaardigd. Bovendien is deze bcm minder kost baar dan de gewone atoombom. Men had te Washington de indruk dat de proefneming op Eniwetok vooral ten doel heeft d- fmetingen te kun nen vast steller, welke aan het defini tieve model van de waterstofbom moe ten worden gegeven. MISDADIGHEID IN DE V.S. TOEGENOMEN. Uit het jaarverslag van het „Federal bureau of investigation" blijkt, dat de misdadigheid in de Verenigde Staten in 1949 aanzienlijk is toegenomen. Het aantal misdaden en misdrijven bedroeg in 1949 1.763.290, dat ls 4,5% meer dan in 1948. Volgens het verslag doen zich dage lijks gemiddeld 1100 diefstallen of In braken en 293 aanrandingen of moorden voor. De misdadigheid is op het plat teland meer toegenomen (8,5%) dan in de steden (4,2%). Voorts wordt gezegd, dat 14,8% van de misdaden bedreven is door personen van minder dan 21 jaar en 47,8% door personen van minder dan 30 jaar. 60% van de gearresteerde personen waren gewoontemisdadigers. I AMERIKAANSE REGERING GAAT IN BEROEP. Tegen vrijspraak van de mijnwerkersbond. De Amerikaanse regering heeft be roep aangetekend tegen het vonnis van de federale rechter, waarbij het mljn- werkersvakverbond van John Lewis werd vrijgesp.oken van „contempt of court" (ongehoorzaamheid aan het hof) Lewis had in opdracht van het hof ziji mijnwerkers opgedragen het werk te hervatten, Toen de staking toch werd voortgezet, verklaarde Lewis, dat de mijnwerkers spontaan staakten. De Amerikaanse regering had Lewis hou ding „doorgestoken kaart" genoemd, doch de federale rechter achtte geen bewijzen hiervoor aanwezig. De zaak zal 26 April in beroep voor komen. SERETSE KHAMA NIET VERTROKKEN. Seretse Khama, het 27-jarige hoofd van de Afrikaanse negerstam der Ba- nmngA'ato's, die door de Britse regering niet meer als stamhoofd wordt err end, ornaat hy met een blanke vrouw *r. het huwelijk ls getreden, doch wien wel vergunning werd verleend een tijdelijk bezoek aan Beetsjoeana-land te bren gen. omdat een blijde gebeurtenis aan staande is, heeft gisteravond onver wacht afgezien van zijn aanvankelijk geuite voornemen om het voorstel der B itse regering aan te nemen en zich voorlopig naar Beetsjoanaland te bege ven. In plaats van te vertrekken, begaf Seretse Khama zich naar het Lagerhuis, om aldaar met Britse parlementsleden te overleggen. Seretse stelde het Britse ministerie voor gemenebestbetrekkingen ervan in kennis, dat hij in elk geval te Londen zal blijven, totdat het witboek, dat de Engelse regering over zijn zaak zal uit geven, is verschenen. Men verwacht, dat dit morgen het geval zal zijn. HET WERD HEM TE MACHTIG. De 41-jarige Bertus Verkay trad in Arizona (V. St.) in het huwelijk met een 27-jarig roodharig meisje. Toen het huwelijk drie weken oud was, nam hij een schaar en ontdeed zijn echtgenote van haar lokkenpracht ..Zij kreeg te veel macht door dat haar", verklaarde hy De reactie van de aldus van heur haar beroofde was tweeërlei: zij vroeg en verkreeg echtscheiding en zy klaagde haar gewezen echtgenoot aan. En ook voor de rechter zegevierde zij. Deze waardeerde namelijk Verkay's onrecht matige bedrijvigheid niet de schaar met een gevangenisstraf, liggende tussen een en twee jaar. In de ministerraad, welke gistermiddag i in het Ministerie van Justitie werd ge houden heeft Z.K.H. Prins Bernhard verslag uitgebracht over zijn reis naar het Westelijk Halfrond. Tijdens de zit ting; van links naar rechts: mr W. F. Schokfcing, Z.K.H, Prins Bernhard, mr Th R. J. Wijers en prof. dr P. Lief- tinck. Marshallhulp in landbouw producten De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten het bedrag, dat de ECA voor de Marsh all-hulp in 1950/51 heeft aange vraagd, met 1 milliard dollars te verminderen en hiervoor in de plaats overtollige Amerikaanse landbouw producten tot eenzelfde waarde te verstrekken. Dit besluit werd genomen, ondanks de bezwaren van de regering tegen het desbetreffende amendement van een republikeinse afgevaardigde. De stem ming over het amendement werd ech ter gesloten deuren gehouden en er werd niet bekend gemaakt, met welke meerderheid tot goedkeuring werd be sloten. Krachtens het amendement werd het voor 1950 51 voorgestelde bedrag der Marshall-hulp met 1 milliard dollars verlaagd tot l.950t000.000 dollars. De democratische afgevaardigde John Kee. die voorzitter V3n de commissie voor buitenlandse zaken is, deelde aan de pers mede, dat deze wijziging naar zijn mening zowel voor het ECA-pro gramma als voor 't regeringsprogram ma voor het steunen van de landbouw prijzen fnuikend zal zijn. DE ELBETUNNEL IN GEVAAR? j Duitse seismografologische experts, j die Zaterdag in de Elbetunnel opmetin- gen hebben verricht van de uitwerking I van de explosie in het droogdok, in de I nabijheid van de tunnel, hebben ver- klaard. dat ontploffingen van de zelfde kracht, doch op kortere afstand, gevaar voor de tunnel zouden kunnen brengen. Dr Dunlop. de Britse regionale com missaris, die zich Zaterdag ln de tun nel bevond, heeft verklaard, dat de ver dere ontmanteling mogelijk afgelast zal worden, indien de gegevens der Britse experts met die der Duitse overeenstm- men. „BLIKSEMSTAKING" IN ITALIË. In Milaan is een „bliksemstaking" uit gebroken uit protest tegen het besluit van de regering, politieke demonstra ties in onrustige gebieden voor drie maanden te verbieden. De staking volgt na een weekeinde van botsingen tussen neo-fascisten en communistische extremisten in heel Italië, waarbij 30 personen verwondin gen hebben opgelopen. Ook arbeiders van fabrieken te Turijn, Bolcgne, Genua Florence en Terni zijn uit protest tegen het besluit van mi nister Scelba in staking gegaan. In vakverenigingskringen is men van mening, dat het verbond van vakvere nigingen, dat in de laatste tijd aan prestige verloren heeft door een reeks niet opgevolgde stakingsorders, deze lente over zal gaan tot een krachtproef. Dit zou tevens de mening der regering zijn. die de overtuiging zou zijn toege daan, dat de communisten zullen pogen de economie van het land aan banden te leggen door een reeks algemene „blik- semstakingen". „Vickers Viscount 700" begint Europese trip Op Schiphol begon gisteren het nieuwe Britse verkeersvliegtuig, de Vickers Viscount 700, zijn Europese trip. De blanke en slanke machine landde om precies half twee op de Amsterdamse luchthaven, waar een groot gezelschap luchtvaartautoritei ten bijeen was om met critische ogen dit product van de Engelse lucht vaartindustrie te aanschouwen. Ook de Britse ambassadeur, sir Philip Nichols, was aanwezig. Het bijzondere aan dit nieuwe pro duct zijn de motoren. De machine is namelijk uitgerust met vier Rolls Royce Dart Turbine straalmotoren, die op pro pellers werken. Het is het eerste ver keersvliegtuig. dat met deze motoren is uitgerust. In de komende weken zal het gedemonstreerd worden in Amsterdam, Brussel, Zürich, Rome, Madrid, Lissa bon, Kopenhagen, Stockholm, Oslo en Parijs. Men is zo tevreden over de be haalde resultaten gedurende de 400 uren dat dit prototype heeft gevlogen, dat opdracht is gegeven tot de seriebouw van enkele tientallen van deze vlieg tuigen. Het feit, dat de motoren geen op en neer bewegende zuigers hebben, heeft tot gevolg dat er minder trilling is dan in een vliegtuig met benzinemotoren. De machine is van binnen zeer com fortabel en zowel de horizontale als de stjjgsnelheid ls zeer groot. In 1952 zal-de „Viscount 700" in gere gelde dienst worden genomen. De machine heeft een kruissnelheid van ongeveer 500 kilometer per uur. De Vickers Armstrong fabrieken me nen dat op afstanden tussen de 400 en 1800 kilometer de „Viscount 700" econo mischer zal zijn dan de tot nog toe ge bruikte passagiersvliegtuigen. De cabine is een luchtdrukcabine met luchtverver sing en biedt plaats aan 32, of op korte afstanden, indien gewenst 43, passa giers. De KLM toont grote belangstelling voor dit nieuwe type. Prestige wordt ondermijnd (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta). Wij hadden een onderhoud met de voorzitter van het Alg. Landbouw- syndiciaat, mr Van 't Oever, over de toestand van de planters op Oost Java. Hij vertelde ons dat de sitiua- tie zeer moeilijk is in de omgeving van Djember, waar ervaren planters werken, die van dc eerste actie af daar gezeten hebben en met 't oude, vertrouwde personeel zo goed moge lijk hun arbeid hebben voortgezet. Er heerst daar momenteel een „Ja panse'* sfeer, zodat planters, die wer kelijk uit het allerbeste hout zijn ge sneden, uiterst nerveus zijn gewor den, en hun het werk, door onder mijning van het prestige, vrijwel on mogelijk is gemaakt. Verschillende ondernemingen zijn In dertijd weer begonnen te draaien met vroegere mandoers, die het werkvolk vertrouwen inboezemden. Sinds enkele maanden wordt die mandoers 't leven echter onmogelijk gemaakt door groe pen lieden tegen wie de planters met geen mogelijkheid kunnen optreden. Het gebeurde onlangs bovendien dat een mandoer voor de ogen van het werkvolk op Japanse wijze werd af geranseld, terwijl de administrateur werd vastgehouden. Dat op die manier het prestige van mandoer en planter volkomen gebroken wordt, is duidelijk. Vele arbeiders die tot dusverre hun best heoben gedaan, lopen nu weg uit angst voor represailles ol huilen met de wolven mee tegen het leidinggevend personeel om te voorkomen dat zij als „goedwillend" worden gebrandmerkt! Natuurlijk komt onder die omstan digheden van het werk niet veel te recht, terwijl het toch gaat om pro ducten, die op de wereldmarkt zeer veel opbrengen, vooral koffie en tabak. Een andere moeilijkheid voor de on dernemers is het feit dat alle wapens in beslag worden genomen. Rampok- kers, die zelf altijd goed bewapend zijn, kunnen nu immers onbedreigd hun slag slaan. De T.N I.-bescherming heeft ge ruime tijd geheel ontbroken. Toen de plantersgezinnen van hel Idjen-plateau werden geëvacueerd en men begreep dat de situatie inderdaad zeer ernstig was geworden, heeft men een begin gemaakt met beschermingsmaatregelen. Men beperkte zich echter tot een be zetting van 16 man voor een gebied, dat zo groot is als dc provincie Utrecht! Ook in de streek van Bodowoso Ls de opwinding groot. Daar gesch.eaen huiszoekingen en inbeslagnemingen op „Japanse" manier. Veel ceter is gelukkig de toestand in de omstreken van Kediri, waar overste Soerahmat de leiding stevig ln handen heeft en voor goede orde zorgt. Mr Van 't Oever zeide dat de pro ducten-exporteurs profiteren van de nieuwe deviezen-regeling ondanks dc nieuwe uitvoerbelasting en ondanks het uitblyven van een loonstop, wat er wel toe leiden zal, dat men nieu we eisen van de arbeiders zal moe ten inwilligen. De koffie, welke thans nog naar de b.nneniandse marki wordt afgevoerd, zal in de toekomst wei unsiulieno voor export worden bestemd, tenzij ae rege ring bepaalde maatregelen treft om te voorkomen dat men in dit koff.eiana zonaer koflie komt te zitten, inmiddels kan ae regering nog zoveel maatrege len treffen om de export te stimu.e- ren, het resultaat zal tenslotte voor een groot deel afhangen van de product.e- mogelijkheden. En het moet worden gezegd dat in het algemen de g?puoli- ceerde berichten over moeilijke om standigheden voor de planters niet overdreven zijn.... HET BRITSE LEGER. De Britse minister van Oorlog, John Strachey, heeft in het Britse parlement verklaard, dat het ernstigste vraagstuk in het Verre Oosten gelegen was in de campagne tegen de georganiseerde op standelingen in Malakka en de daar ge pleegde sabotage. Het was thans on mogelijk te voorspellen wanneer er troe peneenheden uit Hongkong teruggetrok ken zouden worden. De troepensterkte in het midden-Oos ten zou in het volgende jaar geredu ceerd worden. De totale sterkte van het staande le ger was thans 376 000 man. Drie jaar geleden was het totaal 862 000 man. Het grootste vraagstuk bestond thans in het op de been brenzen van een beroeps leger van voldoende sterkte. Dit zou in April uit 185.000 man bestaan. Het ge bruik van de dienstplichtigen overzee was nodie zolang het aantal na te ko men verplichtingen niet verminderde of het aantal beroepsmilitairen niet toe nam. De werving van troepen ging niet vooruit. Engeland had thans een staand leger nodig van 350.000 man. Strachey be loofde verdere verbeteringen in de or ganisatie. Veldmaarschalk sir William Slim. chef van de generale staf van het Britse ge menebest. heeft medegedeeld dat de Britse regering verwacht ln 1954 de be- schikking zullen hebben over een zo genaamd „territoriaal leger" ter sterkte van een half millioey man, dat zo nodig binnen de 24 uur onder de wapenen zal kunnen worden geroepen. ITALIAAN MAAKT AMOK TIJDENS KERKDIENST. 1 dode. 8 gewonden. Tydens een kerkdienst, welke in een dorpje in de nabijheid van 't Italiaanse plaatsje Avelllno werd gehouden, kreeg de 23-jarige Mario Gurino plotseling een aanval van waanz'n Hij trok een dolk en begon daarmede ln het wilde weg om zich hpen te steken. Een meisje kreeg een steek ln de borst waardoor zij ter plaatse overleed, acht andere kerkgangers werden ernstig gewond. Terwijl Gurino. ziin dolk zwaaiend door het kerkgebouw r°nds. verspreidden de kerkgangers zich ln naniek. BuDen het I kerkgebouw gekomen vermanden zij zich evenwel Een aanbal hunner drong het kerkgebouw wp*r binnen en wist Gurino te overmannen. De politie -w'st te beletten dat Gu rino werd gelvncht. Hij ls ter observa tie ln het plaatselijke krankzlnnigen- gesticht opgenomen. FRANS SUCCES IN VIETNAM. Door de Franse militaire Inlichtingen dienst te Hanoi wordt gemeld dat bijna de gehele delta van de Rode Rivi°r ln bet Noorden van Indo-China van rebel- 'en is gezuiverd. Verder wo-dt medegedeeld dat de Franse en Vietnamese strijdkrachten, sinds October J1.. een gebied ter grootte van bijna vier duizend vierkant* kilo meter. dat door ruim drie millioen mensen wordt bewoond, van opstande lingen hebben gezuiverd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1