Bedrijfsconcentratie en samenwerking in toekomst noodzakelijk Noordwijkse bloemenfeesten voortzetting van traditie !<^*vV Ons Bridge-Probleem Aan de vooravond van de Jaarbeurs, Mr Milius: „Kleine man, wat nu? Nederland: „scharnier van Europa" gecombineerd met finish tulpenrallye Door bijzondere omstandigheden tweede hoogtepunt naast Streekcorso Stoots-hioshDudWidc,... 1Ó0 Schoolkxadateri ckden. dsua wackvctkeaos-examen Zo moesten de bussen rijden door Kronkelstad Dcictdse Amateux fotoqta- WVet" basptak doorleden qemaaXte lotos U.V.b.wasmat haat kam.pi- oc.asch.ap daaig ui da wolkanvvq ook// 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 18 Maart 1950 Derde Blad No. 28952 99 Voor de aanvang van de 54e Jaarbeurs heeft mr J. Milius, directeur van de Jaar beurs, te Utrecht, in een toespraak tot de binnen- en buitenlandse pers deze beurs ingeleid met een uitvoerige beschouwing over de huidige economische positie van Nederland. Spreker meende geen beter motto te kunnen kiezen dan „Kleine man, wat nu?" Behalve de afsplitsing van Indonesië heeft ook do devaluatie tal van verschui vingen geleid. Deze is echter geen panacee gebleken voor de moeilijkheden, waar mede de wereld te worstelen heeft, zoals aanvankelijk werd verwacht. Van groot belang was o.a. het handelsverdrag met West-Duitsland, dat in Septem ber j.l. kon worden afgesloten. Ook de handel met België werd geïntensiveerd, waardoor een beperkte Unie op 1 Juli realiseerbaar moet worden geacht. STAGNATIE IN DETAIL VERKOOP. Kenmerkend is dat in vrijwel alle branches in de detailhandel een zekere stagnatie in de verkoop moet worden geconstateerd. Vermindering van koop kracht naast groter kieskeurigheid van het publiek wordt als oorzaak vermeld. Werd de detailhandel van vele belem meringen bevrjjd en voerde een toe nemend herstel van vrije krachten tot een natuurlijke sanering, toch zijn er nog factoren, die een normale ontwik keling in de weg staan, gelijk de kin derbijslagwet. De kinderbijslaggelden worden n.l. .gebruikt tot het kopen van voorwerpen, die men normaal nimmer zou hebben aangeschaft, b.v. op het gebied van huishoudelijke ar tikelen, schoenen, textiel e.a. Hier is sprake van een tijdelijke opleving In gevolge bijzondere omstandigheden, die voor een verstandige inkooppoli- tiek in de detailhandel pleiten. Aangezien nu niet zozeer de „service" als wel de „prijs" de voornaamste rol is gaan spelen, wordt ook de drang tot een goedkoper maken der distri butie van bijzondere betekenis. Het vraagstuk van de bedrijfsconcen tratie en oAderlinge samenwerking zal dan ook in de komende jaren zeker in het middelpunt der belangstelling moeten staan. TRADITIONELE GOEDEREN WEER OVER GRENZEN. Op de Westeuropese markt hebben de devaluatie en de voortgezette libe ralisering van het handelsverkeer met de buurstaten tot een gunstige ontwik keling bijgedragen. Vooral de vrijma king van het handelsverkeer heeft de positie van Nederland aanmerkelijk versterkt. De vrijmaking van de handel met West Duitsland heeft gemaakt, dat voor een overvloed van oogstproducten on- middelijk afzet kon worden gevonden. Anderzijds betekende de Invoer van Duitse producten een aanzienlijke ver lichting van de dollarbalans. Wanneer men bedenkt, dat de handel uit West- Duitsland wordt geschat op ongeveer 2 milliard gulden, d.w.z. ongeveer 1/7 deel van Nederlands nationale inkomen dan licht het voor de hand, dat hier van een grote invloed op de Neder landse markt zal uitgaan. De Ingetreden verbetering is door im port-, groot- en detailhandel met vreug de begroet! Traditionele goederen vloei den weer over de grenzen en vulden de voo-raden naar hoeveelheid en verschei denheid aan De a.s. Jaarbeurs zal hier van ongetwijfeld de weerslag te zien geven. Ook van de zijde van land- en tuin bouw bestond grote belangstelling voor verruiming van de handel. De Neder landse landbouw heeft uitstekende ge legenheid met succes op de Duitse markt te opereren. INGEWIKKELD INDUSTRIALI SATIEPROBLEEM. In sommige industriële kringen van Nederland uit men zich minder opti- Horizontaal: 1. gebedenboek 6. slechts 10. op geen enkele plaats 16 lichaamsdeel 17. instrument voor voet bediening 19. landbewerker 20. boom 22. in orde 23. iemand die op een andermans zak teert 25. voegwoord 26. bergplaats 27 ontspanningeterrein van speciale soort 30. aanduidingen in de tekst 33. deel van een kamrad 34 dier 35. afkorting van bepaal de naam voor de Sleu telstad. 37. niet iets anders 38. slank gebouwd 139. havenstad aan de Rode Zee 41. als het dat niet doet, schaden doet het in 1 ieder geval niet 43. lichaamsdeel 44 weinig aantrekkelijk 45. onnatuurlijk gezicht 47. grondstof voor kleding 49. jonge staat 50 omvallen 52 bodembegroeiing 53 twee medeklinkers 55. hechtplaats 56. voegwoord 57. ton 59 uitdrukking van koudegevoel 60. plechtige verzekering 62 overdreven verhaaltrant 65. steensoort 66. water in Zeeland 68. dikste deel van een boom 69. rots in zeekust 70. jongensnaam 71. eiland in Indonesië 72. futloos 73. mettertijd Verticaal: 1 dier 2 lengtemaat 3. voor betrekkelijk lage prijs mistisch over de liberalisering. Het industrialisatievraagstuk is door de toenemende handelsmogelijkheden aanzienlijk gecompliceerder geworden. De concurrentiestrijd zal tal van jonge, nog niet geheel volgroeide industrieën voor moeilijke problemen stellen. Toch moet er een oplossing zijn. In de eerste plaats moet alle beschikbare energie worden aangewend om de Ne derlandse productie te rationaliseren, teneinde tot een verlaging van de kost prijs te geraken. Vervolgens zal een oplossing moeten worden gezocht In een groter arbeids verdeling tussen de Westeuropese lan den. Dringend noodzakelijk is in dit ver band een verdere „eenwording" van de Europese landen. In de derde plaats blijft over een gro ter emigratie naar andere werelddelen. BEMIDDELINGSROL. Nederlands typische handelsfuncti» heeft aan het land steeds een bemid delende rol gegeven, die naar twee zijden, n.l. het continent en de mari tieme naties was gericht. N?derland kan daardoor korden beschouwd als het scharnier van Europa. Bepalend voor het welvaartsniveau der West Europese landen is de economi sche situatie in de Ver. Staten Men mag verwachten dat de Ameri kaanse markt bereidheid zal blijven to nen voor Europese artikelen. Naast Amerika verdient Canada de Oplossing opgave nr X. De op'ossing van probleem nr als volgt: aandacht. Ook Canada kent een dollar- vraagstuk. Zwakke valuta-landen, als thans nog Nederland, maken derhalve in Canada een goede kans. Dat wij hier van reeds gedeeltelijk profijt trekken, blijkt o.a uit het feit. dat over de eerste 11 maanden van 1949 de uitvoer naar Canada met ruim 25 c.'c was toegeno men. Nederland worstelt zich langzaam uit zijn moeilijkheden omhoog en zal zeker op den duur daarin ook verder slagen, indien het kans ziet door onverdroten inspanning zijn productie te verhogen en zijn buitenlandse handel uit te brei den. BIJNA 4000 DEELNEMERS. Het aantal deelnemers aan dc Jaar beurs bedraagt ditmaal bijna 4000. n 1. 3938. tegen $5701 tijdens de vorige voor jaarbeurs. De ingenomen netto-op pervlakte wijst in totaal 42.482 M2. aan. Van het aantal deelnemers zijn 1530 met Nederlandse en 2408 met buiten landse producten verschenen, zodat het buitenlands aandeel in totaal 61 bedraagt tegen 52 gedurende de voorjaarsbeurs 1949. West Duitsland spant de kroon met 572 buitenlandse deelnemingen, hier op volgt Groot Brittannië met Ierland met 461, België en Luxemburg met 341, de dollarlanden Amerika en Ca nada met 254, Frankrijk met 248 en Zwitserland met 167. Alle overige lan den blijven beneden de 100 deelne mers. De artik?lenlijst geeft aan, dat ook thans nog het aanbod in productie- T w -t, 0 middelen de hoofdtoon roert (machi- Me,.r £^en^the^vegd3 Wal. K. W N.B. Slag 9 en 10 kunnen onderling verwisseld worden. Ook kan Klaver Aas reeds in de vijf de slag gespeeld worden. Goede oploss'ngen ontvangen van: W. P. Akerboom. Dahliastraat 17a. J. v Bekkum. 3e Groenesteeg 51, F. Boon, v. d. Brandelerkade 12. H J. Broeksema. Lusthoflaan 1. J. P. de Bruin. Jan v. Goyenkade 14. D. Haasbroek. Spiegelstraat 2a. nes en werktuigen met 1328 deelne mingen), daarna de bouwmaterialen met 324, elcctrotechniek met 262, kantoormachines en -benoditrdheden met 242, instrumenten met 236. (Van een onzer redacteuren). Sinds enkele jaren wordt tegen de tijd, dat de lente een veelkleurig bloe- menkleed legt over de tuin achter Hollands duinen, steeds gesproken en geschreven over de grootste plannen, die de „zeven samenwerkende bollengemeenten" opzetten, om het bollenfestijn voor honderdduizenden tot een grootse attractie te maken. Die zeven bollengemeenten zijn dan Sassenhelm. Lisse, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond. De samenwerking zal ook dit jaar in verschillende onderdelen van het uitvoerige bollenprogramma te vinden zijn, doch door bijzondere omstandigheden zullen er dit jaar twee centra voor feestelijkeheden zijn, waarvan de hoogtepunten zonder onderling verband zullen plaats vinden. De Noordwijkse bloemenfeesten. een traditie sedert 1937, zullen dit jaar daardoor een karakter krijgen, dat boven het plaatselijke uitgaat, zonder daarmee direct een concurrentie te wordeil voor het streekfeest, integen deel daarop wellicht een welkom aanvulling kan zijn. Tulpenrallye en handelaarsjubileum bepaalden feestelijkheden. De Noordwijkse feesten zijn onver brekelijk gekoppeld aan de Tulpenrallye die dit. jaar op 19 April te Noordwijk haar finish heeft. Daarna vinden in Zandvoort nog de betrouwbaarheidsrit- ten plaats. Hoogtepunt van de Noord wijkse bloemenfeesten is het corso, waarvoor Zaterdag de enige geschikte dag in de week is. Dit diende dus te geschieden op 22 April, aangezien een week later de rallyerijders verdwenen zijn, terwijl ze een week eerder klaar staan voor de start in allerlei Europese hoofdsteden. Anderzijds heeft de bollenstreek de dag van 22 April voor het streekcorso moeten vaststellen, omdat dit festijn nauw betrokken was bij het gouden feest van de Bond van Bloembollenhandelaren, waarvoor reeds lang de data waren vast gesteld. Deze samenloop van omstan digheden heeft er toe geleid, dat het werkzaam aandeel van Noordwijk aan het streekcorso dit Jaar is gereduceerd, terwijl in Noordwijk een tweede cen trum voor de bloemenfeesten ln voor bereiding is. Dat- feest komt, zoals wij reeds schre ven, boven het plaatselijk karakter uit en kan daardoor evengoed een aan vulling als een tegenhanger van het streekfeest genoemd worden. MOZAÏEKEN, SCHEPPING. NOORDWIJKSE De zeven bollengemeenten hebben ge meend, dat reeds dagen voor het hoog tepunt der feesten ln details, in aan kleding van tuin, straat en gevel, veel te bewonderen valt. Ook Noordwijk kent. als bakermat van het idee dezer versieringen, de bloemenmozaieken, de levendige, kleurige tapijten, waarvoor in de duinstreek de glooiingen van „hol le" wegen, de duinglooiingen en de hel lende boulevard-begrenzingen zich zo uitstekend lenen. Deze mozaieken worden door particu lieren gelegd en door de scholen, die er 22 voor hun rekening nemen en daar- 4 schrijfmateriaal 5. landbouwwerktuig 6. aanduiding van fabrikant 7. meisjesnaam 8. lokmiddel 9. spoorstaaf 11. getijde 12. zwarte stof 13. opwekker 14. bijwoord 15 sierlijk gevormd 17. deel 18 smart 21. wat je niet in het wiel moet krijgen om vlot vooruit te komen 23. stel 24. metalen waskom 26. jaargetijde 28. voorzetsel 29. kracht-eenheid 31. de heilige 32 wagen 35. kwaadsprekerij 36 route-aanduidingen 40. uitbouw in een mum 41 uitsluiting 42. ogenblik 43. fijn vleessoort 44. vasthouding 45. heleboel 46. plaats aan de Oostzee 48. handel 50 maatschappelijke groep 51. volksgemeenschap 54. talrijke 55 slimmigheidje 58. soort 59 deel van het lichaam 61. uitgedroogd 63. beroemde bronplaats 64. een der grote verzetsorganisaties tegen de Duitse onderdrukking 65. Bijbelse naam 67. voegwoord 70. laatst gepasseerde Inzendingen onder het opschrift „Kruiswoordraadsel" moeten uiterlijk Woensdagmorgen a.s. te 9 uur in het bezit zijn van onze Redactie. De deelne ming staat alleen open voor abonné's. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5en een twee de en derde prijs elk van f. 2.50 beschik baar. mee voor de derde maal meedingen naar de wisselbeker. Bovendien worden door vele grote bedrijven reclame-mozaieken gelegd, welke dit jaar langs de boule vard worden geconcentreerd, terwijl eveneens de Zuidduinen dit jaar in ge bruik worden genomen voor het leggen van mozaieken. Een "goede bezetting van dit laatste terrein zal ongetwijfeld een feëriek schouwspel kunnen opleveren. De mozaieken moeten gereed zijn op de dag, waarop de rallyerijders in Noord wijk arriveren, n.l de 19e April. De fi nish zal ook ditmaal op het terrein van Huis ter Duin liggen. JEUGD. VERTIER EN CORSO. Donderdag 20 April Wordt het bloe- menfeest officieel geopend met een aubade door de schooljeugd voor het raadhuis. Zowel deze opening als het aandeel van de schoolkinderen in het leggen der mozaieken zijn waardevolle factoren tot het aankweken van liefde voor de natuur en in het bijzonder de schoonheid van bloemen, bij het ge slacht, dat. over enige jaren de organi satoren zal moeten opleveren voorliet schenken van deze lentevreugde aan de mens. Noordwijk, met de omvangrijke outil lage, benodigd voor een ruim bezoek van vreemdelingen, biedt in deze da gen vertier van allerlei aard temidden van de veelkleurige bloemenpracht, welk vertier des Zaterdags een hoogtepunt zal vinden in de aanschouwing van het corso. De omvang van de „stukken" die daarin meerijden, moge wellicht kleiner laan 18 te Voorschoten L. C W. Hunter. Hooge Rijndijk 67. Mevr. G. v. Ingen Schenau Aalmarkt 7. B. D. Keunen. van 't Hofstraat 6. C. Kok Fagelstraat 5. J v. Leeuwen, Roomburgerweg 13. J. W Schoon, v. d. Waalstr 45. J. Schnonlingen. Zeemanlaan 43. J. W. Speelman, Johan de Witstr. 55. I J. A. Vochteloo Pasteurstraat 13. A. de Water. Marnixstraat 35. A. Wytkamp. Bakhuis Rozeboorristr. 27. Mevr. A. M Th. BlomVan Schaik, de Kempenaerstraat 6A, Oegstgeest. De eerste prijs van f.5.- werd toe gekend aan: W. P. Akerboom, Dah liastraat 17a, Leiden. Prijsjes van f. 2.50 vielen ten deel aan mevr. A. M. Th. BlomVan Schaik, de Kempenaerstr. 6a Oegst geest en aan J. van Bekkum, 3de Groenesteeg 51. De prijzen zullen aan de gelukkigen j worden toegezonden. Leidse UnivetsdGit kiqqt nieuwe hoogleraar tri da Het valt te hopen, dat vele wagens van het streekcorso zich in de avond- uren in Noordwijk zullen vertonen, om bewonderd te worden zij het onder andere belichting door de duizenden, die zeker dc middagfees- ten en het vurige slot van het Noord wijkse bloemenfestijn zullen bezoeken, „Bollenstreek één lentetuin" worde in de toekomst verwezenlijkt Het zeer vele werk, dat aan de orga nisatie van het Noordwijkse bloemen- feest verbonden is, dat zeker geëvenaard zal worden door de arbeid voor het streekcorso, doet de vraag rijzen welke zeldzame resultaten niet te bereiken zouden zijn, indien al deze arbeid en goede wil een volgend jaar, wanneer zich niet de uitzonderlijke omstandighe den voordoen die nu leidden tot de vor ming van twee feestkernen, zouden wor den gecoördineerd. Indertijd is reeds in overweg-ng ge weest, het streekcorso door te 'aten rij den naar Noordwijk, doch dit stuitte af op technische bezwaren. De ervaringen met het streekcorso brachten er ons Leidftns, opeabote Iceszaai- Reuvens gal al 40 jaar ken- tus an onispanning zijn dan die van de wagens van het i reeds vorig jaar toe de suggestie te streekcorso, zij behoeven^ daarom geens- i doen, een maximum afmeting aan de j-_ ■- WagenS te stellen, of desgewenst een keuring op handelbaarheid der grotere stukken. De schoonheid van het corso ligt werkelijk niet in de omvang der deelnemende wagens! Beperking van zins daarvoor onder te doen in schoon heid en zorgvuldige verzorging. Ook vroegere 'Noordwijkse corso's plachten uit te munten door zeer aantrekkelijke wagens, die aller bewondering afdwon- gen. Het corso start om 3 uur voor een ^ie omvang zou de technische bezwaren negen kilometer lange route door de gemeente. Het is zeer wel mogelijk voor de toeschouwers van het streekcorso, die in de Zuidelijke helft van de route dat corso bewonderen, nadien naar Noordwijk te komen om het corso van het andere centrum van de bloemen feesten in ogenschouw te nemen, aan gezien het streekcorso geruime tijd eerder, namelijk om 1 uur (zo is ten minste het plan) zal starten. BLOEMEN VAN VUUR, Tenslotte worden de bloemenfeesten hoogstwaarschijnlijk tenminste bekroond door een vuurwerk op het strand, dat aan de hemel kunstbloemen van vonken en vuur zal toveren, die met de bloemenpracht van mozaiek en corso kunnen wedijveren. voor een doorrijden van het streekcorso naar Noordwijk goeddeels uit de weg ruimen. Ook verder mogen er indertijd hinderpalen zijn geweest om het idee te verwezenlijken, doch ook daarvoor geldt het spreekwoord „waar een wil is is een weg". Een weg van de streek naar Noordwijk in dit geval. De voordelen van een dergelijke ver- doorgevoerde samenwerking liggen voor de hand: coördinatie van de voorberei dende werkzaamheden zou tot nog scho ner resultaten kunnen lelden. Tegen over de buitenwereld wordt het genie ten van de te bieden schoonheid te aantrekkelijker, wanneer deze eensge zind, in één gul gebaar geboden wordt. En bovenal, Noordwijk bezit de accom modatie tot ontvangst van vele duizen den gasten, die de bollenstreek zo node ontbeert, óók na opening van het Keu kenhof, waar men gemeend heeft de sfeer niet te mogen verstoren door de i bouw van een groot café-restaurantbe- I drijf. (d't voVgaaat nog véél meet |TVV\< .WW m -o Het probleem van de acht busdiensten door Kronkelstad bleek moeilijker te zijn dan de gebruikelijke problemen. Het aantal inzendingen was ongeveer de helft van wat wij gewoon zijn te ontvangen, maar het was verheugend te constateren, dat die inzendingen ook zo goed als allemaal goed waren. Onzr lezers zouden wel honderd Kronkelste den uit de knoop kunnen h°lpen. Op bovenstaande oplossing zijn op enkele punten kleine variaties mogelijk, doch dii betreft onbelangrijke details. De eerste prijs van f. 5viel dit maal toe aan mej. D. van Hattem, Hooglandsekerkgracht 13 te Leiden, de tweede en derde prijs ieder van f. 250 werden toegekend aan ds J. Zandee, Herenweg 84 te Warmond, cn de heer P. J. Schouten, Buys Ballot - straat 76 te Leiden. De prijzen worden de gelukkigen toe gezonden. „Sleutelstad." probeert Leldsc jauqd. WfaxiqstclUna vooc zwamspopt ui te pompen, bravo!

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9