Grenzen open voor een vrije wereldhandel Een gewoon voorval in Italië's hoofdstad Daarvan zal ook het Nederlandse transitoverkeer profiteren RECHTZAKEN Concurrentie op leven en dood in Amerikaanse automobielwereld UIT DE RIJNSTREEK 59ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 17 Maart 1950 Derde Blad No. 26951 Interview met Adenauer: (Speciale berichtgeving). Wy hebben aan de kanselier van de Duitsè Bondsrepubliek, dr Konrad Ade nauer. enige wagen voorgelegd, die o.a betrekking hadden op de internationale financiële en economische vraag stuk ken van het ogenblik. Daarbij betrokken we de samenwer king in de O.E.E.C en de critiek, die wel vernomen wordt op de Duitse im- pcr: als zou die hoofdzakelijk uit con sumptiegoederen bestaan. Ook vroegen wij dr Adenauer, of er een wijziging te verwachten is in de Duitse export- en importpolitiek. In zijn antwoord wijst de Bondskan selier er op, dat een blijvend? oplos- i sing dus een op lange termijn van de internationale monetaire en Jiandelsproblemen slechts gevonden j kan worden in het herstel van een wereldomvattende handel. De ver- i schillende geldmiddelen dienen daar bij in vérgaand evenwicht te zijn. Deze opvatting was voor de Duitse Bondsrepubliek aanleiding, om. voor zo ver dit mogelijk was. zelf de toegang tot de wereldmarkten te herkrijgen, 1 terwijl het de eigen grenzen zover mo gelijk opende voor de vrije wereldhan del. In het bijzonder heeft de bondsrepu bliek-de pogingen van de O .EEC naar een liberalisatie van de handel energiek bevorderd en het streven van deze or ganisatie om een Europese tolunie tot stand te brengen naar vermogen ge steund Het doel van onze handelspoli tiek moet vanzelfsprekend gevonden worden in het verkrijgen van de nodige voedingsmiddelen voor ons volk en van de grondstoffen voor de Duitse industrie, zulks in ruil voor de Duitse producten. Wij zijn er echter terdege van door drongen. dat een wereld omvattende handel slechts dan mogelijk is, wanneer die uitwisseling niet alleen beperkt wordt tot de dringend noodzakelijke goederen en grondstoffen. Daaronder moeten ook die gebruiksartikelen val len. die weliswaar niet noodzakelijk zijn voor een minimale bestaansmogelijkheid doch wel geschikt om de welstand van de handelspartner te verhogen en de Duitse levensstandaard op hetzelfde peil te brengen, zoals ook het doel is van de Marshall-hulp. Bezien in het totaal van onze Import is de rol van deze voor het levensonder houd minder belangrijke goederen slechts ondergeschikt. Blijkens de cij fers over December 1949 dus ook voor de Kerstdagen werd voor slechts 3.8 procent ingevoerd aan genotmidde len als cacao, ca caoproducten, koffie, thee enz. en aan luxe waren als b.v. zijde en zijden kleding. Wanneer de grootste en belangrijkste handelspartners van Duitsland eveneens bereid zijn om ter uitbreiding van hun wederzijdse goederen- en dienstenver keer deze principes te laten gelden, dan is de bondsrepubliek in staat haar han delspolitiek voort te zetten en daarmede de slechting van de handelsbarrières te verwezenlijken. ONZE INDUSTRIALISATIE. „Houdt men rekening met de Neder landse industrialisatie en zal deze nog van invloed zijn op de Duitse export?", zo vroegen wij vervolgens. „De industria lisatie van Nederland zal misschien op enkele gebieden tot een verschuiving leiden" aldus het antwoord. „Voor wat de aard van de goederen betreft van de Duits-Nederlandse han del vooral, maar deze verschuiving be hoeft In geen geval een vermindering te betekenen Alle ervaringen in het verleden hebben aangetoond, dat. het goederenverkeer juist bijzonder inten sief was tussen die landen, die het meest geïndustrialiseerd waren". „Welke waarde hecht u aan het tran sitoverkeer via de Nederlandse havens en de Nederlandse Rijnscheepvaa-t?" „Waar Duitsland streeft naar uitbrei ding van zijn buitenlandse handel, be tekent dit een toeneming van het tran sitoverkeer ïia de Nederlandse havens, omdat die door haar geografische lig ging g.ote delen van West Duitsland llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een van de typische kenmerken van het Nederlandse volk is zijn zin voor de realiteit. Alvorens zelf te oordelen over onze verhouding tot het na-oorlogse Duitsland heb ben de leden van de Tweede Ka mer een parlementaire commissie naar de Bondsrepubliek gezonden. Blijkens de eerste berichten is deze reis uitstekend verlopen. Men zou aldus meer feiten kunnen ver melden. die wijzen op een toene mend begrip voor de noodzakelijk heid om het Duitsland van nu be ter te leren kennen. Dat men zich o.a. in industriële kringen dit ter dege realiseert blijkt herhaaldelijk uit ..De Industrie", het orgaan, van de hoofdgroep Industrie. „Wat in Duitsland gebeurt is de volle aan dacht waard", zo schreef dit blad in een beschouwing over de Duitse concurrentiekracht. Uitgaande van deze gedachte verheugt het ons. dat wij de Bondskanselier, dr Konrad Adenauer bere'd vonden, in een ex clusief interview voor onze lezers het Duitse standpunt "in verschil lende actuele aangelegenheden toe te lichten. NAAR EEN EUROPESE GEMEENSCHAP „Gaarne zou ik tegenover de lezers van uw blad de wens tot uitdrukking willen brengen, dat alle Westeuropese volkeren die vrijheid en bestaanszekerheid kunnen bereiken, die de grond slag vormen van het ware Euro pese leven. Wfj z\jn Nederland bijzondere dank verschuldigd voor zijn energieke medewerking aan de pogingen, een Europese ge meenschap tot stand te brengen." tief van de verschillende volksgroepen zelf overlaten?" „De verkiezingen voor het parlement hebben bewezen, dat er in Duitsland grote belangstelling is voor de demo cratische instellingen. Belangrijk is het in dit verband, de materiële nood toestand in Duitsland te verzachten en de grondslagen te scheppen voor een stabiele ontwikkeling. De regering heeft in dit geheel een zeer belangrijke rol te vervullen. Zij is de eerste vrije democratische regering sedert 1933 Met haar handelingen hangt in belangrijke mate samen het oordeel van het Duitse volk over de democratie. Datzelfde geldt voor de andere constitutionele organen, zoals de Bondsraad en het parlement Het doel moet zijn het Duitse volk te interesseren voor de publieke zaak en het besef van verantwoordelijkheid van de enkeling tegenover de staart te wek ken en levend te houden. De wijze, waarop de Westelijke geal lieerden de Duitse problemen behande len zal van beslissende betekenis zijn voor het doen postvatten van de demo cratische gedachte in Duitsland". Het „hart van Rome" als natuurlijk achterland hebben. De toenemende Duits-Nederland6e handel zal aan de Nederlandse Rijnscheepvaart mogelijkheden bieden om in gelijke ma te een groter aandeel te verkrijgen in het goederenverkeer via de Rijn. Dit 'kwam trouwens al tot uiting in de uit breiding van de Nederlandse Rijn- Scheepvaart in het onlangs overeenge komen aanvullende handelsaccoord". „Waar Duitsland op cultureel gebied van het buitenland was afgesneden, verheugen wij ons over iedere mogelijk heid tot culturele uitwisseling met de democratische volken. Slechts door een wederzijds begrip kan men die toenade ring tussen de volkeren bereiken die noodzakelijk is voor een goede politieke toekomst, van allen, die de vrijheid lief hebben. Dat geldt in bijzonder sterke mate voor de toekomst van West-Euro padat als een door het lot verbonden geheel („Schicksalsgemeinschaft") be schouwd moet worden. De bondsregering zou het daarom toe juichen. wanne?r er mogelijkheden ge opend werden voor een culturele uit wisseling tussen de groeperingen en organisaties, universiteiten en scho len. „Gelooft u. dat de Duitsers er betrek kelijk vlug in zullen slagen een „eigen democratie op te bouwen? Of zal dit meer langs geleidelijke weg gaan? Kunt U nog iets zeggen over het karakter dezer democratie? Zal de overheid daar in een vooraanstaande rol moeten ver vullen of kan men meer aan het initia- Dat moed geeft, verder te leven. (Van onze Romeinse oorrespondent). Stakingen, relletjes, vechtpartijen in de Kamer vormen zo vaak het onver kwikkelijke nieuws, dat wij moeten brengen, maar de gewone Romeinse burger stelt in die ..historische gebeur- tenissen" slechts matige belangstelling. Als de burgers van alle steden ter we- i reld, leeft hij veel meer mee met de kleine dingen van alledag en reageert daarop. Laat ons eens zulk een kleine gebeurtenis mogen vertellen. Men leert er Italië beter uit kennen dan uit alle speeches van de Gasperi tezamen. De Vla del Tritone is een der druk ste straten van Rome's binnenstad, 1 Het is één uur des middags, spitsuur. In ononderbroken rijen glijden de auto's in beiderichtingen over het as falt: mooie in de zon glimmende ca- roseerieën van de in deze dubbele hoofdstad zo talrijke CD-auto's, verder aftandse taxi's en bescheiden Fiatjes, waar zakenlieden, advocaten en dokto ren zich mee tevreden stellen. Fraaie grcengelakte autobussen, de mooiste en grootste autobussen van geheel Europa, gaan in de stroom mee en talloos, ner veus en lawaaierig zijn er de micros copische „wespen", en „lambretta's, ty pische latijnse vestzakuitgaven van mo torfietsen, niet groter dan een vol groeide autoped. Het is begin Maart, maar de zon weet al van zomer en heel Rome flaneert en winkelt. Plotseling paniek, angstkreten, vluch tende vrouwen. Er klinkt een knal, ge volgd door een tweede," een derde. Het ochtendblad heeft geschreven over communistische relletjes in Bologna, neo-fascisbische gewelddaden in Napels, stakingen en boerenopstanden elders. Dat geknal maakt nerveus. Men vlucht in winkels en zijstraten. Nieuwsgierige ogen zoeken de politiemannen met hun machinegeweren, de opstandelingen met hun tra ang as bommen Niets van dat alles. Een klein, open huurkoetsje van het voorhistorisch mo del, dat in Rome een „tonnetje" wordt genoemd, komt in veel te 'snelle galop de hellende straat afrijden. Het bruine, no^ jonge paard, de bek met schuim bedekt, kijkt strak voor zich uit, zon der iets te zien. Kwajongens hebben, zoals Romeinse jongens zo vaak doen, voetzoekers en ander knallend vuur werk op straait gegooid. Het paard is geschrokken en op hol. Het paard holt in het drukke verkeer zijn ondergang tegemoet. Op de bok zit doodsbleek de oude koetsier en traoht het onheil te voorkomen. Maar op de hoek voor het bureau van een der grote dagbladen ziet hij, dat geen redding meer mogelijk" is. Hij springt op goed geluk van de bok. Een seconde later ligt het jonge paard in een wijnrode plas bloed en het koetsje ligt versplinterd naast een massief-kolossale autobus. Ge drang van nieuwsgierigen. Dan komt een wagen van het abattoir en met een kleine soort kraan wordt het zwaargewonde paard in een zelen broek op de kar gehesen. Met tranen in de oude ogen kust de koetsier zijn beest op de neus: „Picchio (speohl» laat Je me nou alleen? Wat moet de baas ponder jou, Picchio?" en zonder af te wachten wat er met zijn koetsje gebeurt, loopt hij huilend weg. Vijf enzestig jaar is hü oud en hij heeft op de wereld niet anders dan Picchio, Twee dagen later. Piazza Colonna, het plein van Rome. het hart van de stad. De oude huurkoetsier is daar en ae burgemeester van Rome en twee wethouders en honderden echte „Ro meinen van Rome". Er is een mooi jong paard, bruin als picchio, en een nieuwe koets, glimmend van lak en verse verf. De muziek van de politie speelt en er ls vlaggedcek en ook een heel korte toespraak van de burgemeester in Romeins dialect. En de oude man heeft opnieuw tranen in de ogen, want spontaan hebben de men sen, zoals in ait land gebruikelijk is. wanneer een voorval tot het hart spreekt, geld gebracht aan de kroniek schrijvers van twee grote dagbladen, geld voor „de baas van Picchio". En in één dag was er genoeg bij elkaar om een mooi nieuw paard te kopen en een nieuwe koets. Zelfs uit Milaan cn Turyn kwamen er kleine bedragen van schoolkinderen. En nu krijgt de koetsier zijn nieuwe paard, dat „Hart van Rome" zal heten. En zijn eerste „vrachtje" is de burge meester van Rome, die in het koetsje stapt en zich naar het Capitool laat ryden. Een van de wethouders zorgt er voor, dat de taximeter wordt aangezet. Dat is zijn plicht, want hij is wethouder van Verkeerswezen. De rit wordt be taald en in plaats van de fooi krijgt de koetsier een glaasje vennouth en een gebakje in een van de mooie zalen van liet stadhuis op de Capltolijnse heuvel en het „Hart van Rome" een zak ge meentelijke haver. Het is maar een gewoon voorval, wat wij u vertelden, een voorval, zoals er in deze millioenenstad dagelijks voor komen. Maar het zijn zulke gewone voorvallen, die ons de moed geven in deze tijden verder te leven. 3Vi JAAR GEËIST TEGEN HOOFD INSPECTEUR VAN BELASTINGEN. Uitzondering op by uitstek betrouwbaar corps. De Haarlemse Rechtbank heeft de zaak behandeld tegen een 45-jarige ti tulair hoofdinspecteur bij de belastin gen te Amsterdam, die er van verdacht werd een aantal malversaties te heb ben gepleegd. Volgens de uitgebreide tenlastelegging zou hij gebruik gemaakt hebben van valse quitanties teneinde af trek van inkomstenbelasting te krijgen. Hij zou f. 5000.- aan geld en effecten hebben verduisterd, aanwijzingen heb ben gegeven tot het doen van valse be lastingaangiften, voorts zou hij een schilderij hebben onttrokken aan een beslag van de ontvanger en ten slotte zou hij een aantal flessen wijn hebben geaccepteerd als beloning voor hulp bij het opstellen van een belastingaan gifte. De Officier gaf zijn erkentelijkheid l te kennen tegenover de belasting- I dienst, die de zaak zelf had uitge- 1 zocht en aangebracht cn uitte zijn spijt over het feit, dat hier een man terecht stond die behoort tot een corps dat bjj uitstek betrouwbaar wordt geacht. Hij achtte de meeste ten laste gelegde feiten bewezen en eiste een gevangenisstraf van 3'A jaar met I aftrek van de in voorarrest doorge- I brachtc tijd. RIJWIELDIEF IN HET GROOT. De huisknecht J. H van Leeuwen pleegt rijwieldiefstallen in het groet. Hij bad zijn werkterrein niet alleen in Leiden, waar cie meeste rijwielen door zijn hand verdwenen, doch in andere plaatsen in de omgeving bleek hij al even gced „jachtterrein te hebben ge vonden. Teen hy de negende fiets weg kaapte, werd de huisknecht gegrepen. Voor de Haagse rechtbank veront schuldigde hij zich door te verklaren werkloos te zijn geweest, dcoh de pre sident vond die werkloosheid van de verdachte, gezien het strafblad, niet erg groot. Op het terrein der misdaad had hij veel gearbeid, in verband waar mee trouwens nog een jaar gevange nisstraf „loopt". De Officier vond het gewenst daar nu nog een jaar en zes maanden bij te geven voor de negen fietsen. De raadsman, mr De Jong, stelde zich de vraag of daarmee het kwaad zal worden verholpen en adviseerde het na de zes veroordelingen die ver- In de haven van Portsmouth is een demonstratie gehouden met twee nieu we boten, die uitgerust zijn met de mo- dernste apparatuur om branden op zee te bestrijden. Deze boten zijn 18 en 15'£ meter lang. en vervaardigd uit een alu- j minimum-legering. Zij lopen 12 knopen jen kunnen per minuut 25 000 liter I schuim, of 4500 liter zeewater spuiten. De voornaamste kentekenen van deze j nieuyve modellen zjjn lagere dekken, zo- dat zij onder de vleugels van water- j vliegtuigen kunnen doorvaren, en een zeer grote manoeuvreerbaarheid. De kleinste der twee boten, de nummer 80, tijdens de demonstratie te Port smouth. dachte reeds heeft ondergaan, eens met een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te proberen. Uitspraak 28 Maart. „Blauvye Boek" veiloox zijn waarde Dure, volautomatische wagens tegenover goedkope Kaisers (Van onze Amerikaanse correspondent). De deur by de Amerikaanse auto mobiel-dealer staat weer wijd voor u open! Er was een tijd niet zo lang ge leden dat achter die deur een „uit smijter" stond. Het was in de dagen, waarin de vraag het aanbod verre overtrof en de automobielhandel gou- - den tijden beleefde. Hoewel de dealer gebonden door het contract met de fabriek niet meer mocht vragen dan de „officiële pry's", zynde dc detailhandelsprys, zo als die door de fabriek was vastge steld, waren er echter trucjes genoeg om wat extra te verdienen! Vooreerst: U had geen schijn van kans op een nieuwe auto, indien U geen oude ter inruil aan kon bieden Op die inruil-transactie werd grof geld ver diend. Had namelijk Uw oude wagen op de tweede hands-markt een waarde van zeg 750 dollars, een weinig scrupuleuze dealer offreerde u met een stalen ge zicht 400 dollars en u had maar te ge hoorzamen. Het verschil verhoogde zijn winst op de totale transactie. De officiële provisie, welke door de fabriek wordt toegestaan, ligt tussen de ALPHEN het diaconessenhuis te leiden heeft steun nodig. Ds C. B. Visser uit Oegstgeest heeft gisteravond in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat een beroep gedaan op de jonge vrouwen, ja. op geheel Alnhens burgerij, om het werk van het Diaco nessenhuis te Leiden te steunen door middel van het gebed en materiële hulp. Spr. vroeg aandacht voor Johannes 5 7 de man. die 38 jaar ziek lag te Bethesda en tegenover Jezus de klacht, uitte: „Ik heb geen mens, die my helpt". Toen heeft Jezus, met ontfer ming bewogen, deze mens in zijn grote nood geholpen en hem genezen. 53 JaaT geleden werd te Leiden het Diaconessenhuis opgericht. De opzet was kle'n. maar er is steeds uitgebouwd. Binnenkort komen er enkele kamers bil maar dan is er zusternood en dit bracht sor met nadruk de jonge vrouwen on der de aandacht Gemiddeld moeten dagelijks 8 aan jagen afgewezen worden. Spr. wees op de grote zegen van de Prot. Chr. ver pleging en wekte daarom od tot steun, opdat de f 7.000.000. die nodig zjjn voor nieuwbouw, er komen. Het bij velen bekende Diaconessen- koor zong, hetgeen een diepe indruk achterliet. eindles cursus chr. lagere landbouwschool. Woensdag werd de elndles van de cursus in boekhouden en bedrijfsleer ge houden in de Chr, Lagere Landbouw school. Als vertegenwoordiger van de Directie van de Landbouw sprak de heer B. v. d. Ban uit Gouda, hierna de cur sisten toe en spoorde hen aan steeds meer te studeren. Het diploma werd uitgereikt aan de heren H. Angenent. Nieuwkoop. N. van Dam. Zwammerdam. Jac. Dijkshoorn. Woubrugge. W Goedhart, Nieuwe We tering A. Koster. Bodegraven. G. Olie man. Bodegraven. J. Rodenburg. Aar- onderveen. Jac. Rijlaarsdam. Alphen aan den Rijn. H. Schaldij. Nieuwveen G- Salter. Alphen aan den Rijn. Jac. v- d. Stoel, idem, M. Verburg. Bode graven. L. Vergunst, idem. A. v. d. Vis. Koudekerk. C. D. v. d. Rijn en Jac. Droogh Zwammerdam. De heer Verburg dankte namens de cursistlh de heer De Jong voor de prak tische, maar vooral voor de sympathieke wijze, waarop hij de lessen had gegeven. A's bliik van '"wardering werd hem een fraai boekwerk aangeboden. Vervolgens sprak de heer De Jong zijn cursisten het laatst toe en spoorde hen aan zich verder te bekwamen op het gebied, dat voor ieder is bestemd. Spr. dankte de cursisten voor de pret tige samenwerking en de goede sfeer, die zy steeds hebben geschapen, als mede voor het geschenk. JAARVERGADERING ALPHEN SE MIDDENSTANDSVERENIGING. Op de Woensdagavond gehouden jaar vergadering der Alpheuse Midden standsvereniging werd de heer J. P. Bos met grote meerderheid van stem men herkozen als voorzitter. De heren C. A. Bos en P. Verdonk werden her kozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Adr. Buys, werd voorzaen door de verkiezing van de heer T. Raaphorst. Uit het Jaarverslag van de heer G. J. v. d. Kolk bleek, dat 1949 een good jaar voor de vereniging ls geweest. Het ledental is nog steeds stijgende, zodat verwacht mag worden, dat in het lo pende jaar het 200ste lid ingeschreven zal worden. Ook de financiële toestand der ver eniging is, zoals uit het financiële ver slag van de penningmeester, de heer J. Jansen, duidelijk naar voren kwam, zeer gunstig. Uitvoerig werd gediscussieerd over 'n eventueel te voeren reclame-actie. Uit de mededelingen, die namens de be treffende commissie werden gedaan, bleek wel, dat de weg van deze com missie niet over rozen gaat. De com missieleden werd opgedragen om in samnwerking met de vertegenwoordi gers der R.K. Middenstandsvereniging andere mogelijkheden in studie te ne men, daar aan de huidige plannen geen uitvoering gegeven kan worden. De heer J. P. Bos sloot de vergade ring. BELANGRIJK LEGAAT VOOR GEREF. KERK. Door wijlen de heer H. Meijer, ge woond hebbende aan de Zeilmakerstr. en de laatste jaren verpleegde van het tehuis voor ouden van dagen aan de Oudshoornseweg, is aan de diaconie van de Geref. Kerk alhier f. 1800 gelega teerd. JAARVERGADERING NED. CHR. BOND VAN FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. In de bovenzaal van Hotel Centraal is gisteravond door de afd. Alphen van de Chr. Bond van Fabrieks- en Trans portarbeiders onder grote belangstel ling de 32ste jaarvergadering gehou den. Voorzitter Sprokkenrieft sprak een openingswoord. De avond werd ge opend met het gezamenlijk zangen van Ps. 68 10. De jaarverslagen van se cretaris Stapper en penningmeester zegging. Gememoreerd moet worden, zegging. Gemomoreerd moet worden, dat het ledenaantal momenteel 276 be draagt en dat er een kassaldo is van f. 68,29. De heer C. v. d. Wal, lid van het hoofdbestuur, sprak een propaganda- woord voor het Chr. Organisatlewerk, Hierbij wees spr. op de gelukkige om standigheid, dat wij het voorrecht heb ben in een land te leven, waar het mo gelijk is lid te zijn van ae Chr. Vak beweging. Wy leven in een sterk dy namische tijd waarin de wereldbeschou wingen tegen elkaar opbotsen. Bij onze beoordeling dienen wij het licht Gods ever dit alles te laten vallen, aldus ae heer v. d. Wal. Spr. ging het verloop na van de arbeidsmarkt na de oorlcg, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het juist nü van het grootste belang is voor de werknemer om georganiseerd te zijn. De economische positie is lang niet best van ons land en zal in 1952 zeker niet beter zijn geworden. Met elkaar zullen wij de schouders er onder moeten zetten. 1 Juni zal zo goed als zeker, aldus spr., de wet op de werk- 1 loosheidsverzekering van kracht wor- i oen, daarom moeten wij georganiseerd i blijven in een sterke Chr. Vakbewe ging. Met eén opwekking steeds klaar te staan voor de vakbeweging besloot spr. zijn aandachtig beluisterde rede. De leden B. Morgenrood en S. W. Lex werd beide het gouden insigne op gespeld in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. De heer v. d. Wal reikte hen de oorkonde uit. Met dankgebed werd het officiële ge deelte van de avond door de heer v. d. Wal gesloten. Na de pauze trad de toneelgroep uit Leiderdorp „Ons Genoegen" voor het voetlicht met „Aohter de wolken schijnt toch de Zon", terwijl de „Rijn Boys" voor de juiste muziek zorgden. Het was een zeer geslaagde vergadering. BENTHUIZEN Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, zn van W P. Llevaart »n E. van Eeden Pe tersman. Overleden: M. van Beveren 73 Jr. BOSKOOP PLANNEN VAN ORANJE-COMITÉ OVER KOMENDE FEESTELIJKHEDEN 1 In de bestuursvergadering van het Oranjecomité is een voorlopig program ma samengesteld in verband met de aa verjaardag van H.M. Koningin Ju liana. Algemeen was het bestuur van oordeel, dat de 1 Mei-feestviering ver schoven diende te worden tot in Juli, I zulks in verband met de drukke voor- I jaarswerkzaamheden in de kwekerijen. Voorts werd besloten om op 1 Mei wèl I voor een tractatie in de scholen te zor- I gen en daar eventueel aan te verbin- I den een filmvoorstelling. Tot slot zou in de avonduren een der plaatselijke muziekcorpsen aangezocht kunnen wor den om een openluohtconcert te geven. Verder ligt het in de bedoeling, even als vorige jaren, om op 4 Mei een do denherdenking te houden met krans- legging bij het monument. De bevrij dingsdag zal mede een sober verloop hebben. BODEGRAVEN BENOEMING DIRECTEUR POSTKANTOOR. Tot directeur van het postkantoor al hier is benoemd de heer Lunenberg uit Den Haag. Per 1 April hoopt h\j met zijn werk te beginnen. Hij zal het directeurshuis moeten de len met de oud-directeur de heer Blaas, aangezien voor hem geen huis beschik baar wordt gesteld. BIJEENKOMST CONFESSIONELE VERENIGING. Voor de confessionele Vereniging sprak gisteravond in ..Berea" ds A. v. d Hoeven over: „Het gebed voor de ge meente van Jezus Christus". Spreker opende met het laten zingen van Ps 118 7 en 14. waarna een ge deelte werd gelezen uit Efeze 3, vers 14 tot 21. Wij zien hoe Paulus in de gevangenis een brief schrijft aan zijn gemeente en bidt omdat hy dan dichter bij God en zijn gemeente is. De inwendige mens waar Paulus over schrijft is de mens uit het geestelijke leven, het is de Heer, die ons het ge loof geeft en hij zal het ook voor ons bewaren. We worden sterk in het geloof als we steeds er mee worstelen om de liefde van God te begrijpen, maar hij voert ons toch steeds op tot het kindschap Gods. Tot besluit van de avond werd gezongen Gez 132 vers 4 en 6. Rureerlllkp Rtnncl Geboren: Eliza beth Dorothea, dr van J. Walraven en H. C. Zlellens- Franc'eca Maedalera. dr. van C. J. de Vos en E. P. Verkleli: Cornells Dirk Andrles. zn van C. van Muiswinkel en J A de Joneh: Joke. dr van W. Belle man en N L. Verdulin: Henrlcus Johannes zn van J. Klein Hnneveld en L. J. R. Klers; Jan. zn van G. K. Jansen en W. C Meel: Alida Cornelia, dr van G Humme en C. W. Bakker Ondertrouwd: C. van Zeideren 25 Ir en H van Lulr»en 25 jr. Getrouwd: N Morren 33 Jr en N van Lf'Otiwn 27 Jr. Overleden- C. Th Telkers 88 Jr: W. Wolswij k 82 Jr. LEI MUI DEN BIJEENKOMST RAAD VAN OVERLEG. Op uitnodiging van de Raad van Overleg, gevormd uit de drie stand- organisaties, de L.T.B., K.A B. en Mid- denstandsver., sprak de heer F. Schnei- ders, redacteur van de Maasbode, in de zaal van mevr. Sneeboer over zijn rei- zen door de satellietstaten Polen en i Hongarije. Hij belichtte op boeiende wijze het economische en politieke leven van deze landen. Medewerking werd verleend door de dames De Groot uit Leiden, die enkele zangnummers ten gehore brachten met pianobegeleiding door de heer C. van Beieren. Kapelaan A. v. Bakkum hield ten slotte een toespraak tot de ouders over de opvoeding hunner kinderen. Voorzitter Broekhuizen dankte tot slot allen, die deze avond hadden doen slagen. TER AAR „NOOIT GEDACHT". Gisteravond speelde de dam- en schaak club „Nooit Gedacht" te Aardam een vriendschappelijke wedstrijd tegen de dam- en schaakclub „Kijk Uit" uit Oude- Weterlng, waarvan de uitslagen als volgt lulden. Dammen. H. Broer (Nooit Gedacht)-G. v. Leeuwen (Kijk-Ult) 0-2; W.Snaterse-C. Vis 0-2: J v. d. StarrenT. Katsburg 20; J- v. d. Ha venP. Glasbergen 02;. W. EsveldtS. Kinkel 02; A. v. d. VegteD. Lankhout 11; (5. v. d. StreekA. van Tol 20: K. SnijdersG. van Leeuwen 02; H. BroerCorn. Vis 20. Totaal 711 ln het voordeel van Oude-Weterlng. Schaken. C. ZevenhovenW. Wessellus 01B. Rletveld-W. Wessellus 1-i: R. Kerkhoven H. Buys 01: C. de KleerH. Buys 01; C. v. d. HavenVan Borstelen 1O; H. AaftlnkC. Schenk 01; Adr, v. d. HavenC Schenk 10; J. van Vliet W. Groenendijk 01; W. Esveldt Albz. W. Groenendijk O1. Totaal 2\ln het voordeel van Oude-Weterlng. WOUBRUGGE DE DRIEKLEUR WAPPERDE. Gistermorgen wapperden al vroeg van de meeste huizen in de Kerkstraat en Kerkweg de driekleur, terwijl half- wege de Kerkweg voor een der huizen een erepoort was opgericht Een feestdag voor de familie Roos. want hun pleegzoon Jac. Roos keerde met de „Kota Inten", na een 3 jarig verblijf in de tropen, weer gezond en wel bij de zijnen terug Velen kwamen hem met dit feit ge lukwensen en zoals vorige week, toen Kees de Boer terugkwam, heeft de buurtvereniging dit feit niet ongemerkt laten gaan. en wel door hem o.m. een étui met lepel, mes en vork als aan denken aan te bieden Ook de Woubrugse Harmonfe heeft zich bij deze gelegenheid niet onbetuigd gelaten. 23 en de 25 pet., maar de lnruiltransactie verdubbelde in vele gevallen de winst voor de dealer. Een ander populair middel om het auto-begerige publiek geld afhandig te maken, was het optakelen van nieuwe wagens met vele onnodige en dure ac cessoires, Waarop de winstmarge bijzon der hoog is. Maar deze praktijken behoren thans tot het verleden. De productie is im mers bezig de vraag te overtreffen. Met andere woorden, de klant is weer koning geworden en zijn oude wagen is een strategisch wapen in dc hand van de eigenaar. De tijd van dc onnodige accessoires is geheel voorby. Iedere dealer ontvangt van zijn fa brikant het zg. „blauwe boek", waarin de prijzen staan, die de fabriek Juist acht voor oude wagens, die ter Inruil worden aangeboden. Maar de dealer is thans weer zo gebrand op een verkoop, dat hij aan de candidaat-koper van een nieuwe wagen voor zijn oude karretje meer biedt dan de prijs in het „blauwe boek en de prtjs op de tweede-hands- markt. HÜ accepteert dus een verlies op de lnruiltransactie, maar doet dat graag om althans aan trek te komen voor zijn -5 procent op de verkoop van een nieu we wagen. Daarmede is het verkoopprobleem bezig een acuut vraagstuk te worden en men kan zeggen, dat de concur rentie weer in alle heftigheid is ont brand. Met nieuwe, nog aantrekkelij ker modellen dan voorheen, met „overdrives", met nieuwe automatische koppeling-constructies, moet het pu blick gelokt borden, De bedragen, die veradverteerd worden, lopen in de tientallen millioencn dollars! Kaiser Frazer. die zich in 1948 na slechts twee jaren als fabrikant bestaan te nebben op sensationele wijze op gewerkt had tot de grootste „onafhan- keiyke" (dit in tegenstelling tot de z.g. „big three". General Motor Corp., Chrys ler Corp. en Ford Motor Corp., die met zijn drieën ongeveer 85 procent van de Amerikaanse markt bestrijken) zag zijn verkopen in 1949 sterk achteruit lopen. Maar thans is Henry Kaiser terug midden in het gevecht met een geheel nieuwe serie Kaisers en Frasers. De Frazer is bedoeld voor de meer luxueuze klasse, de Kaiser voor middenprijsklas se. Geheel nieuw is echter Kaiser's jongste creatie: de laaggeprijsde wagen. In Amerika zyn in de laatste jaren eindeloze debatten gevoerd over de kan sen van een werkelijk goedkope wagen, die zou zijn, wat oorspronkelijk de be doeling was van een auto, namelijk een snel en efficiënt vervoermiddel. Dat men van dit uitgangspunt nogal wat ls afgeweken, is duidelijk wanneer men de huidige pronkwagens met hun overdadige luxe ziet. Kaiser is niet blijven praten, hij heeft ook weer gehandeld. Hij komt uit met een nieuwe wagen (de naam ervoor wordt thans beslist in een prijsvraag met meer dan 400.000 in zendingen), die ontdaan is van over dadige luxe en die door vereenvoudig de constructieprincipes goedkoper ge fabriceerd kan worden, maar die toch een practisch vervoermiddel blijft voor vijf volwassen personen. De prijs zal, haar verluidt, enkele honderden dollars onder de prijzen van Amerika's goedkope drie Chevrolet, Ford en Plymouth komen te liggen. De nieuwe falser kan naar koperskeus geleverd worden met een 4 of 6 cylin der motor .Het benzineverbruik zou in de buurt van 1 op 16 liggen! Op de automobielrentoonstellingen van Chicago en New York was de publieke belangstelling voor de laaggeprijsde, thans nog naamloze. Kalser zeer groot. Met de productie wordt binnenkort be gonnen om de verwachte erote vraag In het komende voorjaar te kunnen op vangen. De Nederlandse Kaiser Frazer fabrie ken te Rotterdam zullen tn de loop van dit jaar de nieuwe modellen in Neder land uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9